Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙI)

    mia erwtish mono egw dn eim upikoos oute exw xarti agglikwn edwsa edw paeladikes kanonika fetos k exw ta xartia k apo to panepistimio mou tou patera mou tou kana prosklish, ti xreiazomai sxetika me thn glwssa h dn jerw egw ti allo gia na jekinisw tis spoudes?

    #2
    καλησπέρα σας ήθελα να κάνω μια ερώτηση ,κι αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει θα μπορούσαμε εαν κι εφόσον υπάρξει πρόσκληση , να έχει κάποιος ,κάποιον μαζίτου που δεν έχει πρόσκληση?

    Comment


      #3
      Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙI)

      Μεταφέρω εδώ όσα ερωτήματα δεν απαντήθηκαν απο το Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XI), καθώς και όσα ερωτήματα μπήκαν κατα λάθος σε άλλα θέματα ή απο μόνα τους σε καινούργια.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #4
        Αποριες ??????

        Εχω τις εξης αποριες:
        Οταν θα κανει αιτηση για βιζα ο ανδρας μου ως main applicant, θα βαλει μεσα κι'εμενα και τα παιδια.
        1)Πρεπει να εχουμε ολοι μας διαβατηρια οταν θα υποβαλλει την αιτηση για βιζα για να γραφτουν και τα στοιχεια μας ?
        2) Αν κατεβω αργοτερα μαζι με τα παιδια, πρεπει να βγαλουμε αλλη βιζα η επειδη ειμαστε περασμενοι στην βιζα του συζυγου θα'ρθουμε με την βιζα του?
        3) Ο κοστος της βιζας θα ειναι πχ 2000 au dollars για ολους η για τον καθενα μας (για την περιπτωση που η βιζα ειναι για ολους μας) ?
        Αλλη μια ερωτηση ειναι : που θα παμε για την σφραγιδα Apostile?

        Comment


          #5
          Originally posted by stefan.b View Post
          mia erwtish mono egw dn eim upikoos oute exw xarti agglikwn edwsa edw paeladikes kanonika fetos k exw ta xartia k apo to panepistimio mou tou patera mou tou kana prosklish, ti xreiazomai sxetika me thn glwssa h dn jerw egw ti allo gia na jekinisw tis spoudes?
          Πρώτον, θέλω να σε αποτρέψω να γράφεις με greeklish αν σου είναι δυνατόν. Δε σε κατηγορώ αλλα είναι κάπως δύσκολο για εμάς να τα διαβάζουμε.
          Λοιπόν αν έχω καταλάβει έδωσες φέτος πανελλαδικές. Εσύ τώρα θα σπουδάζεις σε ελληνικό πανεπιστήμιο ή στην Αυστραλία; Σχετικά με τη γλώσσα πρέπει να δώσεις το IELTS το οποίο έχει εξέτασει περίπου 6 φορες το χρόνο δηλαδή κάθε δίμηνο. Στο πανεπιστήμιο του Queensland και στο Πανεπιστήμιο της Μελβούρνης θέλουν ένα overall 7. Για πληροφορίες σχετικά με το IELTS δες εδώ. Όταν είσαι κάτοχος μιας Student Visa μπορείς να προσκαλέσεις έναν γονιό σου ο οποίος μπορεί να δουλεύει για πάνω απο 20 ώρες την εβδομάδα. Περιμένω περαιτέρω απορίες γιατι δεν έχω καταλάβει ακριβώς το προβλημα σου
          Είναι πολλές οι 622 μέρες;

          Comment


            #6
            Originally posted by stefan.b View Post
            mia erwtish mono egw dn eim upikoos oute exw xarti agglikwn edwsa edw paeladikes kanonika fetos k exw ta xartia k apo to panepistimio mou tou patera mou tou kana prosklish, ti xreiazomai sxetika me thn glwssa h dn jerw egw ti allo gia na jekinisw tis spoudes?
            Λέει ο φίλος stefan.b :
            Μια ερώτηση μόνο. Εγώ δεν είμαι υπήκοος, ούτε έχω χαρτί Αγγλικών. Έδωσα εδώ πανελλαδικές κανονικά φέτος και έχω τα χαρτιά και από το Πανεπιστήμιο μου. Του πατέρα μου του έκανα πρόσκληση. Τι χρειάζομαι σχετικά με την γλώσσα ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο για να ξεκινήσω τις σπουδές?

            Τώρα επειδή δεν βγάζει νόημα σε όλα θα προσπαθήσω να καταλάβω τι θέλεις να πεις.
            Η μια ερώτηση είναι στην ουσία είναι τι χρειάζεται για να ξεκινήσεις σπουδές, μάλλον. Οπότε είσαι τυχερός που εμφανίστηκε αυτή η δωρεάν ημερίδα στην Αθήνα και είναι για σπουδές στην Αυστραλία. Δήλωσε συμμετοχή και νομίζω θα σου λυθούν οι απορίες.
            Και ο Τάσος σου απάντησε, προσεγγίζοντας την ερώτησή σου.

            Originally posted by Luminita View Post
            Εχω τις εξης αποριες:
            Οταν θα κανει αιτηση για βιζα ο ανδρας μου ως main applicant, θα βαλει μεσα κι'εμενα και τα παιδια.
            1)Πρεπει να εχουμε ολοι μας διαβατηρια οταν θα υποβαλλει την αιτηση για βιζα για να γραφτουν και τα στοιχεια μας ?
            2) Αν κατεβω αργοτερα μαζι με τα παιδια, πρεπει να βγαλουμε αλλη βιζα η επειδη ειμαστε περασμενοι στην βιζα του συζυγου θα'ρθουμε με την βιζα του?
            3) Ο κοστος της βιζας θα ειναι πχ 2000 au dollars για ολους η για τον καθενα μας (για την περιπτωση που η βιζα ειναι για ολους μας) ?
            Αλλη μια ερωτηση ειναι : που θα παμε για την σφραγιδα Apostile?
            Luminita:
            1) Ναι θα πρέπει να έχετε βγάλει διαβατήρια για να χρησιμοποιήσετε τα νούμερά τους και τα ονόματα όπως θα είναι γραμμένα μέσα σε αυτά, για να τα βάλετε στην αίτηση.
            2) Θα είσαστε μέσα στην αίτηση για βίζα που θα κάνει ο σύζυγος, και μετά σας καλύπτει αυτή η βίζα οικογενειακός. Στη ουσία δεν κάνει ο σύζυγος αίτηση αλλά όλοι μαζί, οικογενειακός.
            3) Εκεί που λέει το κόστος της βίζας αναφέρεται στην αίτηση για βίζα που είναι μια και θα είστε ολοι μέσα. Δηλαδή ένα είναι το ποσό, όχι με το κεφάλι.
            Το Apostile το οποίο μπαίνει μόνο σε κρατικά έγγραφα, που έχουν και την στρογγυλή κρατική σφραγίδα με το εθνόσημο, κανονικά θα έπρεπε να το βάζει η κάθε υπηρεσία στα δικά της χαρτιά αλλά ετσι όπως είναι το δημόσιο το βάζει η περιφέρεια για τις υπηρεσίες της περιφέρειάς της, ή μπορεί να πετύχεις και καμιά υπηρεσία να ξέρουν τι είναι και να στο βάλουν. Αν είσαι τυχερή.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #7
              Σ'ευχαριστω Αγοριανι για τις απαντησεις, αρα με την οικογενειακη βιζα μπορουμε εγω και τα παιδια να κατεβουμε αργοτερα. Ακομα δεν εχουμε κατασταλαξει ποια βιζα να διαλεξουμε, ειμαστε αναμεσα στα 457, 119 (RSMS) και 121 (ENS). Εμαθα οτι η 457 ειναι πιο ευκολα να την παρεις, δεν εχει τοσες πολλες απαιτησεις και την προτιμουν περισσοτερο οι εργοδοτες. Το μονο που φοβομαστε ειναι τι γινεται αν ο εργοδοτης δεν τον κραταει στην δουλεια τον ανδρα μου για το χρονικο διαστημα που πρεπει και δεν βρει αμεσα αλλη δουλεια, θα αναγκαστει να φυγει?!

              Comment


                #8
                ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟ TRA

                Παιδια, εχει κανεις εμπειρια με το TRA? Ξερετε αν ζητανε το IELTS ?
                Τα χαρτια που θα στειλουμε για μεταφραση, θελουν ολα αποστιλ, ακομα και η φωτοτυπια με τα ενσημα? Η μονο τα χαρτια που εχουμε παρει απο ΟΑΕΕ, εφορια, επιθεωρηση εργασιας, σωματεια? Οταν γινει η μεταφραση των εγγραφων, φανταζομαι οτι δεν στελνουμε στο TRA τα γνησια φωτοαντιγραφα που εχουμε μεταφρασει αρα στελνουμε φωτοτυπιες ? Θα ειναι εγκυρα? Το ιδιο ισχυει και με τις συστατικες επιστολες? Θα σας ημουν ευγνωμωνη αν με βοηθουσατε.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Luminita View Post
                  Παιδια, εχει κανεις εμπειρια με το TRA? Ξερετε αν ζητανε το IELTS ?
                  Τα χαρτια που θα στειλουμε για μεταφραση, θελουν ολα αποστιλ, ακομα και η φωτοτυπια με τα ενσημα? Η μονο τα χαρτια που εχουμε παρει απο ΟΑΕΕ, εφορια, επιθεωρηση εργασιας, σωματεια? Οταν γινει η μεταφραση των εγγραφων, φανταζομαι οτι δεν στελνουμε στο TRA τα γνησια φωτοαντιγραφα που εχουμε μεταφρασει αρα στελνουμε φωτοτυπιες ? Θα ειναι εγκυρα? Το ιδιο ισχυει και με τις συστατικες επιστολες? Θα σας ημουν ευγνωμωνη αν με βοηθουσατε.
                  Υπάρχει ειδικό topic για το TRA, οπότε σε συμβουλεύω να μεταφέρεις εκεί τυχόν ερωτήματα που έχεις, για να βοηθηθούν και οι υπόλοιποι που ενδιαφέρονται.

                  Comment


                    #10
                    Ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις αν μπορεί καποιος να με βοηθήσει.
                    1. Τι είναι το TRA; Μπήκα στο σάιτ τους και δεν κατάλαβα πολλά. Αν κατάλαβα καλά έχει αρκετή μοριοδότηση όταν κάνεις αυτή την αναγνώριση; Αλλά αφορά όλα τα επαγγέλματα ή μια συγκεκριμένη κατηγορία; Έψαξα αλλά δεν βρήκα το τόπικ που αναφέρεται στο TRA, μήπως είναι με άλλο όνομα;
                    2. Βλέπω ότι αρκετοί αναφέρουν οτι στο points test συγκεντρώνουν 120 και 130 μονάδες. Πώς προκύπτουν αυτές; Το έκανα και ενώ είμαι
                    -στην ηλικία με την περισσότερη βαθμολογία (39) - 25 πόντοι
                    - έχω 11 χρόνια προϋπηρεσία - 15 πόντοι
                    - στο ΙELTS έβαλα δοκιμαστικά ένα 7 (θα το δώσω στο τέλος του μήνα και θα προσπαθήσω για 8) - 10 πόντοι
                    - έχω bachelor (Εργοθεραπεύτρια) - 15 πόντοι
                    - NAATI accreditation - 5 πόντοι.
                    Με το ζόρι δηλαδή μαζεύω 70 πόντους και δεν νομίζω ότι είναι λίγα αυτά που έχω ως προσόντα. Μήπως μου διαφεύγει κάτι και δεν το προσθέτω; Επίσης, δεν ρωτάει πουθενά στον πίνακα που έχει και συμπληρώνεις την βαθμολογία σου εάν το επάγγελμά μας είναι στη SOL (που εμένα είναι) και αν αυτό μοριοδοτείται κάπως. Ακόμα, επειδή έχω και δεύτερο πτυχίο, ξέρετε αν μοριοδοτείται κάπως κι αυτό (επίσης στην SOL, Bachelor αλλά χωρίς προϋπηρεσία);
                    Το τεστ που έκανα είναι στο http://www.immi.gov.au/skilled/gener...-applicant.htm
                    Οι άλλες επιλογές που έχει όπως για τον σύντροφο, το Professional Year κλπ δεν τα έχω αλλα και πάλι απ' ό,τι είδα δεν δίνουν την μοριοδότηση που θα έκανε ένα σκορ να φτάσει στο 130. Κάνω κάτι λάθος ή όλοι έχουν διδακτορικό;

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by alexan72 View Post
                      Ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις αν μπορεί καποιος να με βοηθήσει.
                      1. Τι είναι το TRA; Μπήκα στο σάιτ τους και δεν κατάλαβα πολλά. Αν κατάλαβα καλά έχει αρκετή μοριοδότηση όταν κάνεις αυτή την αναγνώριση; Αλλά αφορά όλα τα επαγγέλματα ή μια συγκεκριμένη κατηγορία; Έψαξα αλλά δεν βρήκα το τόπικ που αναφέρεται στο TRA, μήπως είναι με άλλο όνομα;
                      2. Βλέπω ότι αρκετοί αναφέρουν οτι στο points test συγκεντρώνουν 120 και 130 μονάδες. Πώς προκύπτουν αυτές;
                      1. Το TRA - Trades Recognition Australia- είναι η αρχή αναγνώρισης για τα τεχνικά επαγγέλματα (trades). Η μοριοδότηση για τα τεχνικά επαγγέλματα είναι 10Points.
                      Ανάλογα το επάγγελμα που έχει ο καθένας, βρίσκει στην SOL ( http://www.immi.gov.au/skilled/sol/ ) από ποιά αρχή αναγνωρίζονται τα προσόντα του (skills & qualifications).

                      2. Οι αναρτήσεις που μιλάνε για 120 πόντους είναι αναρτήσεις παλιές, που αναφέρονται στο Point system που ήταν σε ισχύ μέχρι τις 30/06/2011.
                      Πλέον από 01-07-2011 το point system έχει αλλάξει, και το pass mark είναι το 65. Οπότε μην δίνεις σημασία στα παλαιά εκέινα post.

                      Comment


                        #12
                        θέλω να ρωτήσω κάτι, το 1986 είχαμε πάει με πρόσκληση, μου είπαν από την πρεσβεία ότι μπορώ να κάνω ανανέωση εκείνης της βίζας κάνοντας αίτηση για resident return visa!!!!!! μπορεί παρακαλώ κάποιος από τα παιδιά που ξέρουν να μου πουν αν ισχύει, κοίταξα και στην σελίδα του υπουργείου αλλά κάπου χάθηκα!!!!!! ευχαριστώ!!!!

                        Comment


                          #13
                          Σ' ευχαριστώ Μαρία, ξεαγχώθηκα! Γιατί αναρωτιόμουν τι άλλο έπρεπε να έχω πια για να με πάρουν!

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by nati View Post
                            θέλω να ρωτήσω κάτι, το 1986 είχαμε πάει με πρόσκληση, μου είπαν από την πρεσβεία ότι μπορώ να κάνω ανανέωση εκείνης της βίζας κάνοντας αίτηση για resident return visa!!!!!! μπορεί παρακαλώ κάποιος από τα παιδιά που ξέρουν να μου πουν αν ισχύει, κοίταξα και στην σελίδα του υπουργείου αλλά κάπου χάθηκα!!!!!! ευχαριστώ!!!!
                            Η resident return visa ειναι εδω:
                            Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                            Comment


                              #15
                              Γνωστος μου ειπε σημερα το πρωι οτι μιλησε με δικηγορο μεταναστευσης στην Αυστραλια και του ειπε οτι εφοσων εχει βρει δουλεια (sponsor) μπορει να κατεβει με τουριστικη visa και αυτος (ο δικηγορος που ειναι εξουσιοδοτημενος απο την Αυστραλιανη κυβερνηση) μπορει να του βγαλει work visa γαι τεσσερα χρονια με 5.850 δολαρια για αυτον και την οικογενεια. Τα πιο πανω ειναι εφικτο να γίνουν;

                              Comment

                              Working...
                              X