Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    αλλα βασικα η ερωτηση μου ειναι για τα χαρτια που θα πρεπει να εχουμε μαζι μασ..

    Comment


      Originally posted by Dudu View Post
      αλλα βασικα η ερωτηση μου ειναι για τα χαρτια που θα πρεπει να εχουμε μαζι μασ..
      Η απάντηση στο ερώτημα τι χαρτιά χρειάζονται για κάθε βίζα είναι μέσα στην αίτηση της ίδιας της βίζας.
      Δηλαδή, στο αρχείο pdf που είναι η αίτηση της βίζας που έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να το κατεβάσει κάποιος για να δει τι πρέπει να συμπληρώσει, έχει τις πρώτες σελίδες επεξηγηματικές ώστε να λυθούν τυχών απορίες σχετικά με την συμπλήρωση καθώς και check list με τα απαραίτητα συνοδευτικά έγγραφα με την αίτηση.

      Επειδή τα έντυπα αλλάζουν και πιθανόν να γίνει και κάποια αλλαγή στα απαιτούμενα συνοδευτικά έγγραφα, για αυτό δεν εχω κάνει λίστα με τα απαραίτητα έγγραφα που απαιτούνται.
      Ετσι κι αλλιώς θα κατεβάσει ο ενδιαφερόμενος την αίτηση και θα την διαβάσει και εκεί σχεδόν στην πρώτη σελίδα θα δει την λίστα.

      Τα έγγραφα τώρα που χρειάζονται αποστίλ είναι τα έγγραφα που είναι επίσημα κρατικά έγγραφα και θα πρέπει να έχουν ισχύ τέτοια και στο άλλο κράτος. Για να τα αναγνωρίσει δηλαδή το άλλο κράτος πρέπει να έχουν την σφραγίδα αποστίλ.
      Τέτοια έγγραφα μπορεί να είναι πιστοποιητικά γέννησης, γάμου, κατοικίας, ιθαγένειας, θανάτου κ.α. Ληξιαρχικές πράξεις γέννησης, γάμου κ.α. Πτυχία κρατικών σχολών, απολυτήρια, βεβαιώσεις συμπλήρωσης στρατιωτικών υποχρεώσεων, ποινικό μητρώο κ.α.
      Δεν χρειάζεται αποστίλ σε συστατικές επιστολές, βεβαιώσεις σεμιναρίων απο ιδιωτικούς φορείς, υπεύθυνες δηλώσεις κ.τ.λ.

      Κάθε πακέτο με χαρτιά που έκανα μου κόστιζε περίπου 200€ και έκανα 3 τέτοια πακέτα. 1 για την κόρη μου να βγάλει υπηκοότητα και διαβατήριο. Ενα για την βίζα την δική μου. Ενα για να πάρω κοντά.

      Τι πήρα κοντά? Ενα πακέτο με οτι χαρτιά έστειλα και για την βίζα. Τι έστειλα για την βίζα? Το αναγράφω στο post Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα.

      Δεν γράφω ολες τις μέρες αλλά μετά γράφω ενα post και για τις μέρες που δεν έγραψα. Στο ανταπόκριση απο την Αυσταλία μην περιμένεις να δεις οτι έχει νεα post. Επεξεργασία κάνω το παλιό και δεν φαίνεται αν μπαίνει κάτι καινούργιο. Πρέπει να τσεκάρεις την πρώτη σελίδα.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        Αγαπητε Αγοριανι... Εχω τελειωσει Ιεκ ΘΑΛΑΣΣΟΘΕΡΑΠΕΙΑ-SPA ειμαι στα χαρτια δηλαδη θαλασσοθεραπευτρια .. και εχω προιπηρεσια σε μεγαλα σπα..

        δεν εχω δωσει πιστοποιηση ομωσ..και το σκευτομαι.. ψαχνοντασ να βρω αν αξιζει να δοσω πιστοποιηση..η θα παει τζαμπα και ο κοποσ και ο χρονοσ μου..αν δεν το αναγνωριζουν στην Αυστραλια. ο οτεκ (το αρμοδιο για την σχολη μου τμημα) δεν το σηκωνει μερεσ τωρα (το τηλεφωνο)...κλασσικα και δεν εχω βγαλει ακρη...

        ..... βρηκα αυτην την απαντιση που εδωσεσ στα παιδια..



        Παράθεση:
        Αρχικό μήνυμα απο Akis
        Καλησπέρα σας,συγχαρητήρια για το phorum και την πολυ καλή δουλειά στο site.

        Ενδιαφέρομαι με την κοπελα μου να μεταναστευσουμε στην Αυστραλια.Εκει προσφατως βρέθηκε ενας οικογενειακος φιλος ο οποιος είπε οτι μπορει να μας βρει δουλειες (διαφορες ασχετως ειδικοτητων πχ σε εστιατορια κτλ).Απο θεματα σπουδων εγω εχω τελιωσει ενα Τεχνικο Επαγγελματικο Λυκειο,υπολογιστες,ασχετως αν δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτην την εργασια διοτι ποτε δεν υπηρξαν χρηματα να συνεχισω μετα σε καποια σχολη.Οι βασικες μου εργασιες στην Ελλαδα ηταν (Χειριστης μηχανων παραγωγης σε εταιρεια υφασματων,Αποθηκαριος,Οδηγος,Εξωτερικος Υπαλληλος και Security).Στην ουσια δεν εχω καποιο χαρτι σπουδων (περα απ το ΤΕΛ) και θεωρουμε ανειδικευτος εργαζομενος τυπικα στα χαρτια.

        H Κοπελα μου εχει τελιωσει ΙΕΚ (Τεχνικος τηλεπληροφορικης) και αποτι γνωριζω τα πτυχια-απολυτηρια ΙΕΚ δεν αναγνωριζονται στην Αυστραλια,ετσι θεωρητικα ουτε το δικο της επαγγελμα θα μπορουσε να αναγνωριστει σε καποια απ τα επαγγελματα στις Λιστες που εκδιδει η πρεσβεια της Αυστραλιας.Ετσι και εκεινη θεωρηται ανειδικευτη.Επισης κανενας απ τους δυο μας δεν εχει το πτυχιο IELTS στην Αγγλικη γλωσσα,αντιστοιχως υπαρχει πτυχιο Lower (το οποιο δεν αναγνωριζεται ουτε και αυτο).

        Θελουμε λοιπον να παμε μονιμα να εργαστουμε εκει σε δουλειες που θα μας βρει ο οικογενειακος φιλος.Υπαρχουν ελπιδες για εγκριση μεταναστευσης?Δηλαδη μολις μας βρει τους εργοδοτες εκεινος,να μας κανουν μια προσκληση (η εκεινοι η αυτος) ωστε να μεταναστευσουμε εκει μονιμα?Επηδη εψαξα λιγο το θεμα με τις βιζες λογω οτι τυγχανει να μην αναγνωριζονται τα πτυχια των σπουδων ωστε να ανηκουμε επισημα και με αναγνωρισμενα πτυχια σε καποια απο τα επαγγελματα στις λιστες,υπαρχει ελπιδα για εγκριση βιζας?

        Επισης αν τυχον παμε με τουριστικη βιζα για 3 μηνες,μπορουμε αφου βρεθουν οι δουλειες εκει στο διαστημα αυτο,μετα το περας των 3 μηνων,να αλλαξουμε τις βιζες εκει και αμεσα να ξεκινησουμε εργασια,στις δουλειες που ειδη απο πριν θαναι ετοιμες?(Ειδη ο γνωστος μας αρχισε να ψαχνει δουλειες,απλα δεν γνωριζει και εκεινος τα διαδικαστικα για τις βιζες κτλ).

        Ευχαριστω

        Εγω δεν το γνωρίζω τι γίνεται με τα απολυτήρια και κυρίως με την πιστοποίηση απο τα ΙΕΚ σε ειδικότητα πληροφορικής. Εχω βρεί το site της ένωσης πληροφορικής Αυστραλίας και διαβάζω να βγάλω άκρη αλλά δεν δίνω και πίεση γιατί θα πάω σίγουρα κάτω και θα το δω απο εκεί το θέμα. Οπότε θα ενημερώσω και το αρχικό post μου με ότι ενδιαφέρον μάθω.

        Επίσης είδα οτι, και τι λογικό, έχουν φτιάξει ενα σύστημα που σε οδηγεί σε πιστοποίηση των γνώσεών σου στην πληροφορική ανεξάρτητα απο που πήρες την γνώση αυτή.
        Υπάρχει τρόπος δηλ και για τον αυτοδίδακτο και για τον εμπειροτέχνη και για τον σπουδαγμένο και για τον απόφοιτο και μεταπτυχιακό και διδακτορικό γνώστη του αντικειμένου. Αλλάζει ίσως η ύλη και αυτό δεν το εχω καταλάβει ακόμα αλλά υπάρχει δρόμος και τρόπος για όλους. Οπότε ισως θεωρήσουμε το ΙΕΚ και το χρόνο που δαπανήσαμε σε αυτό άλλο λιγο χαμένο χρόνο απο τον γενικά χαμένο χρόνο στην πατρίδα μας και βρούμε τρόπο να πιστοποιήσουμε και εγγυροποιήσουμε τις γνώσεις μας ώστε να έχουμε και ενα χαρτί στα χέρια. Απο την άλλη πάλι το χαρτί είναι Ελληνική νοοτροπία και δεν ξέρω τι σημασία δίνει η Αυστραλιανή κοινωνία στα χαρτιά και τι στους ανθρώπους σαν προσωποικώτητες και ικανότητες. Ίσως πάλι τα γνωστά ονόματα όπως Microsoft, Cisco κτλ να παίζουν κυρίαρχο ρόλο με τα σεμινάριά τους και τις ποιστοποιήσεις που δίνουν. Είδωμεν.

        Αυτό με τα Lower τι στην ευχή είναι πάλι; Δηλαδή για ποιό λόγο και απο ποιά παράδοση μας έμεινε να κάνουν προετειμασία τα παιδιά μας για lower, αλλά και το άλλο το Michigan, την στιγμή που δεν είναι αναγνωρισμένα σχεδόν απο πουθενά εκτός απο το βρετανικό συμβούλιο που τα διοργανώνει. Το IELTS και το TOEFL που βλέπω οτι ζητάνε για να πάς έξω δεν τα κάνουν τα φροντηστήρια. Είναι δύσκολα ισως, κυρίως το TOEFL. Οπότε μάλον έχουν βάλει πολύ κατώτερης ποιότητας και ικανότητας εξετάσεις που ναι μεν είναι άχρηστες αλλά δικαιολογούν το αντίτημο που ζητάν τα φροντηστήρια αγγλικών και με το παραπάνω γιατί είνα πιθανότερη μια επιτυχία.

        Το ερώτημα που θέτεις τώρα αν υπάρχει ελπίδα για έκδοση βίζας ενώ δεν αναγνωρίζονται τα επαγγέλματά σας γιατι δεν υπάρχουν στην λίστα, αναφέρουν οι Αυστραλοί, οτι οι αιτούμενοι που έχουν αναγνωρισμένο ενα απο τα επαγγέλματα στην λίστα θα έχουν προτεραιότητα έναντι τον υπολοίπων αιτήσεων. Άρα ο μόνος λόγος να πούμε οτι δεν εχει ελπίδα είναι αν και εφόσον οι αιτήσεις με αναγνωρισμένα επαγγέλματα είναι τόσες ώστε να καληφθεί ο συγκεκριμένος αριθμός δεκτών αιτήσεων για μετανάστευση στην συγκεκριμένη κατηγορία βίζας που θα διαλέξετε.

        Όμως αν μπορεί να σας βρεί εργοδότες, ο φίλος σας που αναφέρατε, οι οποίοι να μπορούν και να θέλουν να αναλάβουν την αναδοχή σας έχετε ενα ατού.

        Μπορείτε να αλλάξετε τις τουριστικές βίζες αλλά όπως θα δείτε στα reply στο δικό μου post, στην συζήτηση με τον φίλο blend, οταν θα αιτηθείτε τις νέες βίζες μπορείται να είστε μεσα στην Αυστραλία αλλά όταν θα εκδοθούν θα πρέπει να είστε έκτός Αυστραλίας. Για αυτό ο φίλος blend είπε οτι μερικοί το κάνουν έτσι και πηγαίνουν στην Νέα Ζηλανδία για να είναι εκτός, σαν ταξιδάκι μιας μέρας. Μερικοί βρίσκουν ενα καλό δικηγόρο και κάνει αυτός τα μαγικά του και δεν πάνε και πουθενά ίσως, αλλά αυτά είναι υποθέσεις.
        __________________
        Η αλήθεια είναι εκεί έξω. Ξέρει κανείς το URL της ;


        εξακολουθω και ειμαι μπερδεμενη και δεν ξερω αν αξιζει..επισεισ μηπωσ εχει παρει με τον καιρο το αυτι σου.κατι .η εχεισ μιλησει με καποιον σχετικα με τον τροπο που αξιολογουν τα ατομα που εχουν εργαστει εμπηρικα? οπωσ λεσ πιο πανω?,,,,και αν ναι.. που γινεται αυτο... εννοω.. πωσ οκ.. εγω εχω ειδικευση στα μασαζ... στην σολ υπαρχει massage therapist>.. μονο που σστην Ελλαδα δεν υπαρχει καποιο πτυχειο μασαζ... το μονο που μπορω να φανταστω ειναι να φτασω εκει σε εσασ στην Αυστραλια.. να εργαστω για λιγο καιρο οπου βρω... και να προσπαθησω εκει να βρω καποι τροπο να μερτησουν και να αξιολογισουν τισ γνωσεισ και την εμπηρεια μου.. πραγματικα ομωσ δεν εχω ιδεα.... ξερεισ μηπωσ κατι?

        σε χιλιοευχαριστω για τον χρονο σου..!!!

        Comment


          Σε ευχαριστω Αγοριανη μου..και ελπιζω να μην μου θυμωνεισ πολυ..τα αγγλικα μου ειναι καλα αλλα οχι και τελεια ειδικα οταν εχει να κανει με γραφειοκρατια... οταν τα ψιλοβρω ολα θα τα αναθεσω στον συζηγο που το εχει το αγγλικο απταιστο...χεχεχ...

          οπωσ και να εχει ειναι λιγο μπερδεμα.. ολο ψαχνω ψαχνω και ολο κατι καινουριο βρισκω..και αμφιβαλω καθε φωρα για το ποιο ειναι αυτο που μου κανει ακριβωσ χεχεχε...

          οσο για τα νεα ποστ.. καλε.. δεν χρειαζεται να απολογησαι ,..εμεισ εδω σε προσκυναμε και σε ευγνωμονουμε για την βοηθεια σου..θα εχουμε και απαιτησεισ?

          χεχεχ ε οχι...

          Comment


            Originally posted by Dudu View Post
            Αγαπητε Αγοριανι... Εχω τελειωσει Ιεκ ΘΑΛΑΣΣΟΘΕΡΑΠΕΙΑ-SPA ειμαι στα χαρτια δηλαδη θαλασσοθεραπευτρια .. και εχω προιπηρεσια σε μεγαλα σπα..
            δεν εχω δωσει πιστοποιηση ομωσ..και το σκευτομαι.. ψαχνοντασ να βρω αν αξιζει να δοσω πιστοποιηση..η θα παει τζαμπα και ο κοποσ και ο χρονοσ μου..αν δεν το αναγνωριζουν στην Αυστραλια. ο οτεκ (το αρμοδιο για την σχολη μου τμημα) δεν το σηκωνει μερεσ τωρα (το τηλεφωνο)...κλασσικα και δεν εχω βγαλει ακρη...
            ..... βρηκα αυτην την απαντιση που εδωσεσ στα παιδια..
            εξακολουθω και ειμαι μπερδεμενη και δεν ξερω αν αξιζει..επισεισ μηπωσ εχει παρει με τον καιρο το αυτι σου.κατι .η εχεισ μιλησει με καποιον σχετικα με τον τροπο που αξιολογουν τα ατομα που εχουν εργαστει εμπηρικα? οπωσ λεσ πιο πανω?,,,,και αν ναι.. που γινεται αυτο... εννοω.. πωσ οκ.. εγω εχω ειδικευση στα μασαζ... στην σολ υπαρχει massage therapist>.. μονο που σστην Ελλαδα δεν υπαρχει καποιο πτυχειο μασαζ... το μονο που μπορω να φανταστω ειναι να φτασω εκει σε εσασ στην Αυστραλια.. να εργαστω για λιγο καιρο οπου βρω... και να προσπαθησω εκει να βρω καποι τροπο να μερτησουν και να αξιολογισουν τισ γνωσεισ και την εμπηρεια μου.. πραγματικα ομωσ δεν εχω ιδεα.... ξερεισ μηπωσ κατι?
            σε χιλιοευχαριστω για τον χρονο σου..!!!
            Μάλον αυτό θα σου έλεγα να κάνεις. Δεν γνωρίζω όμως αν είναι το πιο σωστό ή η μοναδική επιλογή σου. Ακόμα δεν εχω φτάσει εκεί, γιατι εμπειρικά το πάω μέχρι τώρα.
            Εκείνο που μπορώ να βρώ όμως είναι οτι εφόσον τέλειωσες ΙΕΚ το απολυτήριο του ΙΕΚ είναι σαν ενα δεύτερο λύκειο για το νόμο στην Ελλάδα.
            Και καλά αν πάρεις την πιστοποίηση, πιστοποιείσαι και πλεόν κατα το νόμο εξασφαλίζεις επαγγελματικά δικαιώματα. Θεωρητικά πάντα γιατι οι νόμοι δεν εφαρμόζονται απαραίτητα στην πατρίδα.
            Σύμφωνα με το site του ΟΕΕΚ που τρέχει τα ΙΕΚ, οι ειδικότητες που έχουν εξασφαλίσει επαγγελματικά δικαιώματα μετά την πιστοποίηση είναι εδώ.
            Εσυ είσαι εδώ:
            Ειδικός θαλασσοθεραπείας- SPA Υπ.Απ.9833/2009 (ΦΕΚ 1055/Β΄/2-06-2009) Εργασία ως Λουτρονόμος σε κέντρα θαλασσοθεραπείας
            Θα έλεγα λοιπόν να βρείς το ΦΕΚ να το μεταφράσεις και να το πάρεις και κοντά σου, καθώς και να ψάξεις μέσω υπουργείου ή σωματείου ή ένωσης που μπορεί να έχουν οι Θαλασσοθεραπευτές Ελλάδος τι ακριβώς ισχύει. Ίσως να έβαζες και ενα δικηγόρο να μπεί στη ΝΟΜΟΣ και να βρεί τι έχει αλλάξει ή τροποιηθεί μετά τον νόμο και είναι σε ισχύει σχετικά με το επάγγελμά σας.

            Άσχετο αλλά σχετικό με όλα, όπως βλέπεις ο νόμος πέρασε το 2009. Εσύ πότε τέλειωσες το ΙΕΚ; Επίσης πότε θα έδινες για την πιστοποίηση;
            Κατάλαβες τι θέλω να πω.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              Originally posted by Agoriani View Post
              Μάλον αυτό θα σου έλεγα να κάνεις. Δεν γνωρίζω όμως αν είναι το πιο σωστό ή η μοναδική επιλογή σου. Ακόμα δεν εχω φτάσει εκεί, γιατι εμπειρικά το πάω μέχρι τώρα.
              Εκείνο που μπορώ να βρώ όμως είναι οτι εφόσον τέλειωσες ΙΕΚ το απολυτήριο του ΙΕΚ είναι σαν ενα δεύτερο λύκειο για το νόμο στην Ελλάδα.
              Και καλά αν πάρεις την πιστοποίηση, πιστοποιείσαι και πλεόν κατα το νόμο εξασφαλίζεις επαγγελματικά δικαιώματα. Θεωρητικά πάντα γιατι οι νόμοι δεν εφαρμόζονται απαραίτητα στην πατρίδα.
              Σύμφωνα με το site του ΟΕΕΚ που τρέχει τα ΙΕΚ, οι ειδικότητες που έχουν εξασφαλίσει επαγγελματικά δικαιώματα μετά την πιστοποίηση είναι εδώ.
              Εσυ είσαι εδώ:
              Ειδικός θαλασσοθεραπείας- SPA Υπ.Απ.9833/2009 (ΦΕΚ 1055/Β΄/2-06-2009) Εργασία ως Λουτρονόμος σε κέντρα θαλασσοθεραπείας
              Θα έλεγα λοιπόν να βρείς το ΦΕΚ να το μεταφράσεις και να το πάρεις και κοντά σου, καθώς και να ψάξεις μέσω υπουργείου ή σωματείου ή ένωσης που μπορεί να έχουν οι Θαλασσοθεραπευτές Ελλάδος τι ακριβώς ισχύει. Ίσως να έβαζες και ενα δικηγόρο να μπεί στη ΝΟΜΟΣ και να βρεί τι έχει αλλάξει ή τροποιηθεί μετά τον νόμο και είναι σε ισχύει σχετικά με το επάγγελμά σας.

              Άσχετο αλλά σχετικό με όλα, όπως βλέπεις ο νόμος πέρασε το 2009. Εσύ πότε τέλειωσες το ΙΕΚ; Επίσης πότε θα έδινες για την πιστοποίηση;
              Κατάλαβες τι θέλω να πω.
              heheheh... εμεισ ..δηλαδη το δικο μου τμημα ηταν το πρωτο πανελλαδικα.. θα μου πεις.. ιαματικα λουτρα υπαρχουν εδω και χιλιαδες χρονια... και μολις τωρα φτιαξανε μια ειδικοτητα για αυτα..

              κι ομως.. μολισ τωρα, για την ακριβεια.. το 2005-7 ηταν η δικες μου χρονιες... οταν τελειωσα.. πηγα για πρακτικη εξασκιση...με κρατησανε μετα το 3 μηνο και εμεινα ολη την σεζον 7 μηνες.. οταν γυρισα τον οκτωβρη αθηνα.. μασ ειπανε πωσ περιμενανε τον νομο να βγει .. πωσ θα διναμε πιστοποιηση και πωσ σε λιγο καιρο θα μασ πλαισιωνε ο νομος... ο νομος αργησς μια μερα.. χεχεχ.. ενα μιση χρονο για την ακριβια..

              τα παιδια δωσανε πιστοποιηση εγω επαθα βαρια καταθλιψη .. και προσπαθουσα να σωσω την ζωη μου..

              παραλληλα δουλευα σε καλη δουλεια. .. εγεινα καλα.. παντρευτηκα.. εμεινα εγκυος.. γεννησα... βαλε αλλα 2 χρονια (ο μικροσ μασ ειναι 22 μηνων τωρα)... για να μεγαλωσει ..εφοσων δεν ειχαμε καποιον να μασ βοηθαει και να μασ τον κρατησει... ετσι περασε ο καιροσ..και βρεθηκαμε στο σημερα...

              ο νομος περα του οτι αργησε να μασ πλαισιωσει.. μασ ωρισε λογο του οτι ημαστε καινουρια ειδικοτητα και ωσ χαμηλομισθους... παιρνουμε παντα τον βασικο...(καλο εεεεεε) τι να πεις...

              τουλαχιστον εινια η τελεια εργασια για εμενα.. εχει τρελη κουραση.. αλλα το απολαμβανεισ αλοψυχα... βρισκεσαι και σε ενα υπεροχο περιβαλλον συνηθοσ.. με πουλακια να τιτιβιζουν και νερα να τρεχουν.. με πελατεσ να χαμογελουν.. και να τουσ χαλαρωνεισ με τα χερια ,την στοργη την φροντιδα και την ψυχη σου.. οτι καλητερο....αχχχ...

              φυσικα δουλειες πολλεσ για εμενα υπαρχουν στα νησια μασ.. αυτοσ ηταν και ο στοχοσ μου... και ειναι.. αλλα ο συζηγοσ δεν μπορει να βρει εργασια με τα ιδια χρηματα πουθενα επαρχια.. οποτε κολλησα αναγκαστικα στην μαυροΑθηνα μασ... και υποφερω μιασ και εγω ειμαι ανθρωποσ την φυσης... μεχρι και στο ζωολογικο παρκο εστειλα βιογραφικο να φανταστεις..αχαχαχαχχα

              ποσο σε ευχαριστω και παλι για τισ οδηγειεσ-συμβουλεσ σχετικα με το τι να κανω.. με ολα οσα εχεις περασει εχεισ γινει εξπερ.. πωπω.. εγω μπροστα σε γραφειοκρατικα θεματα παντα μιαζω με 12 χρονο κοριτσακι.. σαστιζω..
              και δεν ξερω τι κινησεισ πρεπει να κανω.. εχεισ πολυ οργανωτικη και στρωμενη σκεψη σε αυτα... σε θαυμαζω χεχεχεχε... εγω ειμαι πιο οπωσ με λεει ο αντρασ μου
              ''αναρχο-κομουνι''αχαχαχαχα..ιδεολογος..οραματιστρια.. ουτοπιστρια..

              θα κανω αυτο που λεσ ακριβωσ... θα αρχισω το διαβασμα λοιπον..αχαχαχαχ.. εισαι καταπληκτικοσ..φιλιααααα

              υ.γ σορρυ για τα ορθογραφικα λαθη..αλλα πανε παρεα με εμενα δυστυχοσ.. αριστεροχειρασ βλεπεισ..:D

              Comment


                Kale moy Agoriani κατι αλλο που θελω να επαλιθευσω και αν μπορεισ να μου διευκρηνισεισ...

                απο οτι καταλαβαινω αν καποιοσ με καλο πτυχιο παει Αυστραλια με τουριστικη 3 μηνη βιζα.. και βρει εργοδοτη.. ο εργοδοτης παει να κανει αιτηση πωσ θελει να μεινει ο ταδε στην αυστραλια και βγαινει παραπεμπτικο για μονιμη βιζα...

                μεχρι να ληξει η 3 μηνη βγαινει η μονιμη? και η τουριστικη κανει να βγει και αυτη 3 μηνες?...μηπωσ γνωριζεις?

                και οταν αυτο γινει ..παρει ο ανθρωποσ την δουλεια και την βιζα..(μπορει να εργαστει μεχρι να βγει η βιζα σε αυτον που εκανε την αιτηση?)... η υπολυπη οικογενεια.. συζηγοσ -παιδι οι οποιοι ειναι γραμμενοι στα χαρτια του συζηγου.. μετα απο ποσο καιρο παιρνουν εκεινοι βιζα και μπορουν να ερθουν?

                σε ευχαριστω για τον χρονο και το ενδιαφερον σου.

                Comment


                  Originally posted by Dudu View Post
                  Kale moy Agoriani κατι αλλο που θελω να επαλιθευσω και αν μπορεισ να μου διευκρηνισεισ...

                  απο οτι καταλαβαινω αν καποιοσ με καλο πτυχιο παει Αυστραλια με τουριστικη 3 μηνη βιζα.. και βρει εργοδοτη.. ο εργοδοτης παει να κανει αιτηση πωσ θελει να μεινει ο ταδε στην αυστραλια και βγαινει παραπεμπτικο για μονιμη βιζα...

                  μεχρι να ληξει η 3 μηνη βγαινει η μονιμη? και η τουριστικη κανει να βγει και αυτη 3 μηνες?...μηπωσ γνωριζεις?

                  και οταν αυτο γινει ..παρει ο ανθρωποσ την δουλεια και την βιζα..(μπορει να εργαστει μεχρι να βγει η βιζα σε αυτον που εκανε την αιτηση?)... η υπολυπη οικογενεια.. συζηγοσ -παιδι οι οποιοι ειναι γραμμενοι στα χαρτια του συζηγου.. μετα απο ποσο καιρο παιρνουν εκεινοι βιζα και μπορουν να ερθουν?

                  σε ευχαριστω για τον χρονο και το ενδιαφερον σου.
                  Ερωτήματα που έχουν ειπωθεί πολλές φορές αλλά δεν έχουν απαντηθεί ακόμα απο κανένα, είτε που να σχεδιασε να κάνει αυτό ή να το έκανε.
                  Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αν γίνεται πρακτικά να έρθεις εδώ με τουριστική και στο τρίμηνο να βρείς εργοδότη που να θέλει να κάνει την διαδικασία, ή που να θέλει τόσο πολύ την δική σου συγκεκριμένα ειδικότητα που να θέλει εσένα και οχι κάποιον απο εδώ και τελικά να αιτηθείς την βίζα εργασίας.
                  Στο μεταξύ που θα μένει τι θα τρώει τι θα ξοδεύει και πως θα μετακινήται ψάχνοντας?
                  Πρακτικά λοιπόν ίσως είναι πολύ δύσκολο χωρίς προυποθέσεις και μόνο θεωρητικά να στέκει.
                  Αν έχεις κάποιον εδώ να σου προσφέρει στέγη και τα βασικά καθημερινά μπορείς να ψάξεις αλλιώς θα τρώς τον χρόνο σου περισσότερο νομίζω. Σε αυτό θα συντελέσει και το γεγονός οτι μετά απο μερικές αποτυχίες θα στρεσαριστείς περισσότερο και θα έρθει και το άγχος και η απογοήτευση και τελικά περισσότερο θα θες να φύγεις παρά να μήνεις να βρείς εργασία και να τραβήξεις και την φαμίλια.

                  Η evisa βγαίνει σε 24 ώρες. Την βγάζεις απο το DIAC www.immigration.gov.au
                  Υπάρχουν και άλλες τουριστικές που επιτρέπουν περισσότερο χρόνο παραμονής αλλά θέλουν χαρτιά και χρόνο ενώ η evisa βγαίνει αμέσως χωρίς δικαιολογητικά.

                  Μάλον πρέπει να κάνω ενα post να τα ξαναπούμε απο την αρχή. Για όλους.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    δεν λεω για εμενα... αλλα για τον αντρα μου που εινια Sales manager... με πολυ καλο πτυχιο προιπηρεσια κλπ...

                    και απ οτι ειδαμε υπαρχουν πολλεσ θεσεισ για εκεινον εκει.. πραγματικα μου κανει εντυπωση πως δεν ξερουμε μετα απο ποσο καιρο βγαινει η βιζα εφοσων βρει κανεισ εργοδοτη... κλπ.. ισωσ καποια απο αυτα να μπορεσει η demi να μασ τα πει..τουλαχιστον σχετικα με την οικογενεια που θα ακολουθησει... οταν με το καλο βρει εργοδοτη...

                    εσυ εισια καλα?βρηκεσ δουλειτσα? τελικα πωσ το νιωθεισ?υπαρχουν δουλειες? πολλααα πολλαα ευχαριστωωωωωω

                    Comment


                      Originally posted by Dudu View Post
                      δεν λεω για εμενα... αλλα για τον αντρα μου που εινια Sales manager... με πολυ καλο πτυχιο προιπηρεσια κλπ...

                      και απ οτι ειδαμε υπαρχουν πολλεσ θεσεισ για εκεινον εκει.. πραγματικα μου κανει εντυπωση πως δεν ξερουμε μετα απο ποσο καιρο βγαινει η βιζα εφοσων βρει κανεισ εργοδοτη... κλπ.. ισωσ καποια απο αυτα να μπορεσει η demi να μασ τα πει..τουλαχιστον σχετικα με την οικογενεια που θα ακολουθησει... οταν με το καλο βρει εργοδοτη...

                      εσυ εισια καλα?βρηκεσ δουλειτσα? τελικα πωσ το νιωθεισ?υπαρχουν δουλειες? πολλααα πολλαα ευχαριστωωωωωω

                      Λοιπόν θα πω εδώ την προσωπική μου άποψη και ας μη με παρεξηγήσει κανείς. 'Υστερα από ένα μήνα και, που ψάχνω δουλειά στην Αυστραλία και με 15 χρόνια προυπηρεσία στην Ελλάδα και με πτυχιο Μηχανικού από το Πολυτεχνείο και με αναγνωρισμένο πτυχίο και με υπηκοότητα αυστραλέζικη χωρίς να χρειάζομαι την βοήθεια κανενός εργοδότη έχω να πω τα εξής :

                      - Δουλειές στην Αυστραλία υπάρχουν και μάλιστα πολλές και καλοπληρωμένες. Αρκετές από αυτές είναι και στις Sales αλλά
                      αλλά
                      αλλά
                      - Είναι εξαιρετικά δύσκολο για μας που είμαστε ξένοι να γίνουμε αποδεκτοί στην Αυστραλέζικη Αγορά γατί δεν έχουμε Australian Experience . Ειδικά στις πωλήσεις αυτό είναι σχεδόν απαγορευτικό. Μιλάω από προσωπική εμπειρία λοιπόν. Μην πιστεύει κανείς ότι θα έρθει στην Αυστραλία και θα βρεί εργοδότη να τον σπονσοράρει και για visa. Απλά ξεχάστε το παιδιά δεν γίνεται. Βρείτε άλλο τρόπο. Πιθανόν βέβαια να υπάρχει και η εξαιρετική περίπτωση κάποιος να έχει πολύ εξειδικευ΄μένο επάγγελμα όπως ας πούμε γεννετιστής ή πυρηνικός γιατρός και να είναι αποφασισμένος να ζήσει και στην επαρχία της Αυστραλίας και τότε ναι ίσως μπορέσει να βρεί εργοδότη που θα τον σπονσοράρει να βρει visa αλλά αν υπάρχει τέτοια περίπτωση τότε γιατί να έρθει στην Αυστραλία και να μην κάτσει στην πατρίδα του. Θέλω να πω ότι αν για παράδειγμα ο Billy Gates ζητούσε να έρθει στην Αυστραλία για να εργαστεί και να ζήσει προφανώς θα έβρισκε και visa και εργοδότη και από όλα αλλά γιατί ο Billy Gates να θέλει να έρθει στην Αυστραλία?

                      Comment


                        poso xairomai , poy ystera apo 2mhnes, telika to eides apo monh soy (8ymase poy me rwtages?)

                        ==

                        egw meta apo thn allh, 2mhnes epsanxa ka8e mera , eite apo thl. , eite xtypoysa portes
                        edw kai 2weeks eimai se mia etairia sto kentro ths Melbournhs!!

                        Comment


                          also read @:
                          Code:
                          http://www.tganews.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1239
                          synexise kai psaxne , mhn se pernei apo katw... mono etsi 8a breis doyleia.

                          ka8e prwi -> smile

                          Comment


                            Originally posted by demi View Post
                            Λοιπόν θα πω εδώ την προσωπική μου άποψη και ας μη με παρεξηγήσει κανείς. 'Υστερα από ένα μήνα και, που ψάχνω δουλειά στην Αυστραλία και με 15 χρόνια προυπηρεσία στην Ελλάδα και με πτυχιο Μηχανικού από το Πολυτεχνείο και με αναγνωρισμένο πτυχίο και με υπηκοότητα αυστραλέζικη χωρίς να χρειάζομαι την βοήθεια κανενός εργοδότη έχω να πω τα εξής :

                            - Δουλειές στην Αυστραλία υπάρχουν και μάλιστα πολλές και καλοπληρωμένες. Αρκετές από αυτές είναι και στις Sales αλλά
                            αλλά
                            αλλά
                            - Είναι εξαιρετικά δύσκολο για μας που είμαστε ξένοι να γίνουμε αποδεκτοί στην Αυστραλέζικη Αγορά γατί δεν έχουμε Australian Experience . Ειδικά στις πωλήσεις αυτό είναι σχεδόν απαγορευτικό. Μιλάω από προσωπική εμπειρία λοιπόν. Μην πιστεύει κανείς ότι θα έρθει στην Αυστραλία και θα βρεί εργοδότη να τον σπονσοράρει και για visa. Απλά ξεχάστε το παιδιά δεν γίνεται. Βρείτε άλλο τρόπο. Πιθανόν βέβαια να υπάρχει και η εξαιρετική περίπτωση κάποιος να έχει πολύ εξειδικευ΄μένο επάγγελμα όπως ας πούμε γεννετιστής ή πυρηνικός γιατρός και να είναι αποφασισμένος να ζήσει και στην επαρχία της Αυστραλίας και τότε ναι ίσως μπορέσει να βρεί εργοδότη που θα τον σπονσοράρει να βρει visa αλλά αν υπάρχει τέτοια περίπτωση τότε γιατί να έρθει στην Αυστραλία και να μην κάτσει στην πατρίδα του. Θέλω να πω ότι αν για παράδειγμα ο Billy Gates ζητούσε να έρθει στην Αυστραλία για να εργαστεί και να ζήσει προφανώς θα έβρισκε και visa και εργοδότη και από όλα αλλά γιατί ο Billy Gates να θέλει να έρθει στην Αυστραλία?
                            εγω το εχω πει παλι στο παρελθον και πριν ακομα μας πει η demi και αλλοι σχετικα με το θεμα και το ποσο δυσκολο ειναι οτι δεν βρισκω το λογο ενας ευρωπαιος που εχει μεσα στα ποδια του ολη την ευρωπη και μπορει να επιλεξει οποια χωρα θελει και με ολα τα δικαιωματα αυτοματα, να μπει σε ολη αυτη τη διαδικασια, ας αφησω το να βγαλει τη βιζα κτλ. ας πουμε οκ για αυτο, αλλα το να μπει στη διαδικασια να παει σαν τουριστας στην αυστραλια για να ψαχνει στο ασχετο δουλεια δεν το βρισκω καθολου μα καθολου λογικο...δεν ξερω πως εχει προκυψει σαν σκεπτικο αυτο εδω μεσα ειλικρινα...

                            υπαρχουν χωρες στην ε.ε. εξαιρετικες , αντιστοιχες με την αυστραλια...
                            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                            Comment


                              Originally posted by konstantinos1 View Post
                              εγω το εχω πει παλι στο παρελθον και πριν ακομα μας πει η demi και αλλοι σχετικα με το θεμα και το ποσο δυσκολο ειναι οτι δεν βρισκω το λογο ενας ευρωπαιος που εχει μεσα στα ποδια του ολη την ευρωπη και μπορει να επιλεξει οποια χωρα θελει και με ολα τα δικαιωματα αυτοματα, να μπει σε ολη αυτη τη διαδικασια, ας αφησω το να βγαλει τη βιζα κτλ. ας πουμε οκ για αυτο, αλλα το να μπει στη διαδικασια να παει σαν τουριστας στην αυστραλια για να ψαχνει στο ασχετο δουλεια δεν το βρισκω καθολου μα καθολου λογικο...δεν ξερω πως εχει προκυψει σαν σκεπτικο αυτο εδω μεσα ειλικρινα...

                              υπαρχουν χωρες στην ε.ε. εξαιρετικες , αντιστοιχες με την αυστραλια...
                              και ποιές ειναι αυτές?
                              Η Ευρώπη έχει πάρει την κάτω βόλτα...

                              Comment


                                1-
                                kost1 = australia einai top , kai otan eisai sto SECTION 'metanasteysh sthn aystralia' den mporeis na les tetoia pragmata

                                2-
                                genikotera , 8ymamai otan eixes total posts = 1 prin 2mhnres , kai twra exeis 140 fantasoy poso poly grafeis! ka8e mera grafeis apo ~2post! poios eisai!!?

                                3
                                panta otan kapoios grafei kati, panta exeis kati na peis!! eleos!! eleos!! , ayto einai to GREEK style poy eixa anaferei.


                                αλλα το να μπει στη διαδικασια να παει σαν τουριστας στην αυστραλια για να ψαχνει στο ασχετο δουλεια δεν το βρισκω καθολου μα καθολου λογικο...δεν ξερω πως εχει προκυψει σαν σκεπτικο αυτο εδω μεσα ειλικρινα...
                                milas gia Denmark , alla ekei paizei problhma me thn glwssa, einai kollhmenoi.

                                Egw ena exw katalabei ->
                                1-Zoysa sthn ellada , to epaggelma moy einai sthn SOList , exw empeiria 9xronia , salary apo 1500euro (prin 2xronia) twra ton teleytaio xrono opoy kai na rwtaga moy dinan 700euro!! LOOOOOOOOOOL osa eperna otan eixa arxisei
                                2-Eblepa thn AU san thn kalyterh xwra
                                3-epele3a na er8w na kanw to try.. Fantazomai mporeis na katalabeis poso omorfa niw8w poy ola exoyn paei kalos.. Genikotera kost1 ama den exeis to oikonomiko problhma ka8ese kai GREECE ama 8eleis , giati e3w apo ton xoro les oti 8es.

                                Comment

                                Working...
                                X