Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σας ευχαριστώ πολύ

    Comment


      Originally posted by demi View Post
      Άμα μεγάλε είναι να έρθεις στην Αυστραλία με σκοπό μια φορά τον χρόνο να πηγαίνεις στην Ελλάδα άστο ξέχνα το το θέμα μην έρχεσαι καθόλου. Πολύ καλά είσαι εκεί που είσαι.
      Λίγο επιθετική είσαι δεν νομίζεις; Αυτό που λες με ποια ακριβώς λογική το λες;
      Δεν νομίζω να ρώτησε κάτι το παράλογο. Το ότι κάποιος παίρνει τη απόφαση να πάει στην άλλη άκρη του κόσμου για να φτιάξει ένα καλύτερο μέλλον δεν σημαίνει αυτόματα ότι διαγράφει γονείς, αδέρφια και γενικά ανθρώπους που είναι σημαντικοί γι αυτόν. Όποιος είναι δεμένος με τους δικούς του και θέλει να τους βλέπει όσο πιο συχνά γίνετε δεν έχει δικαίωμα να προσπαθήσει και να παλέψει για μια καλύτερη ζωή; Η ερώτηση ήταν λογική και απλή νομίζω. Όσοι ζείτε στην Αυστραλία και έχετε ανθρώπους δικούς σας εδώ πόσο συχνά μπορείτε να τους επισκέπτεστε; Ας απαντήσουν λοιπόν μόνο αυτοί που έχουν να πουν κάτι πάνω σε αυτό.

      Comment


        Ναί, οι πληροφορίες είναι δωρεάν, σχετικά με τα προγράμματα 2 Κολλεγίων, και επίσης κάνουμε τις αιτήσεις εδώ και τις στέλνουμε στα Κολλέγια.

        Comment


          α, σε ευχαριστώ πολύ

          Comment


            Originally posted by KateM12 View Post
            Ναί, οι πληροφορίες είναι δωρεάν, σχετικά με τα προγράμματα 2 Κολλεγίων, και επίσης κάνουμε τις αιτήσεις εδώ και τις στέλνουμε στα Κολλέγια.
            Δεν μπορεί ο ενδιαφερόμενος να κάνει την αίτηση μόνος του?
            το link Που δίνεις είναι blog
            κολλέγια με blog και όχι Site??????

            Comment


              Cooooool.........

              Originally posted by Raili View Post
              Λίγο επιθετική είσαι δεν νομίζεις; Αυτό που λες με ποια ακριβώς λογική το λες;
              Δεν νομίζω να ρώτησε κάτι το παράλογο. Το ότι κάποιος παίρνει τη απόφαση να πάει στην άλλη άκρη του κόσμου για να φτιάξει ένα καλύτερο μέλλον δεν σημαίνει αυτόματα ότι διαγράφει γονείς, αδέρφια και γενικά ανθρώπους που είναι σημαντικοί γι αυτόν. Όποιος είναι δεμένος με τους δικούς του και θέλει να τους βλέπει όσο πιο συχνά γίνετε δεν έχει δικαίωμα να προσπαθήσει και να παλέψει για μια καλύτερη ζωή; Η ερώτηση ήταν λογική και απλή νομίζω. Όσοι ζείτε στην Αυστραλία και έχετε ανθρώπους δικούς σας εδώ πόσο συχνά μπορείτε να τους επισκέπτεστε; Ας απαντήσουν λοιπόν μόνο αυτοί που έχουν να πουν κάτι πάνω σε αυτό.
              Raili.... Η Demi δεν γνωρίζει τον angel.co (υποθέτω). Δεν έχει τίποτε προσωπικό μαζί του, ούτε θα κέρδιζε κάτι αν φαινόταν επιθετική απέναντί του. Ίσως έτσι να φάνηκε... Κατά την γνώμη μου είχε τη διάθεση να εφιστήσει την προσοχή ενός νέου ανθρώπου και μέσω αυτού ΟΛΩΝ σε σημαντικότερα πράγματα και όχι στο πήγαινε-έλα Αυστραλία - Ελλάδα. Με άλλα λόγια, υπονοούσε ότι η μετανάστευση στην Αυστραλία δεν είναι σαν να λέμε..... πάω για δουλειά στη Ρουμανία. Είναι απόφαση που θα επηρεάσει τη ζωή του καθενός 100%. όλες τις συνήθειές του, τα πρέπει του, τις ιδέες του, τα θέλω του και πάνω από όλα το περιβάλλον του(φίλους-συγγενείς-πλατεία κλπ)! Ασφαλώς οι πολύ καλές σχέσεις με το περιβάλλον του, αποτελλουν ένα κάλλιστο λόγο για να του φύγει η ιδέα της μετανάστευσης σε μια ήπειρο που χρειάζεται μία μέρα για να φτάσει αλλάζοντας 2 αεροπλάνα, και με άλλη μια μέρα jet lag, χωρίς να αναφέρω ότι εκεί οικόσιτα είναι τα κανγκουρώ και τα φίδια αντί για γατούλες και σκυλάκια Αυτά που είπα με πολλά λογάκια, η Demi με την εμπειρία της προσπάθησε να πει σε μια αράδα μόλις!

              Αλλά να θέσω και μία άλλη παράμετρο. Εμείς εδώ στην Ελλάδα ξέρουμε πολλους Γεωργιανούς να πηγαίνουν κάθε χρόνο στην Γεωργία; (και η Γεωργία είναι αν δεν κάνω λάθος 2-3 ωρίτσες με αεροπλάνο). Ας τολμήσω όμως άλλη μία σκέψη: Εμείς (όσοι ζουμε σε μεγαλουπόλεις) πάμε στο χωριό μας κάθε χρόνο;.... Ας μην βιαστούμε να απαντήσουμε.

              Comment


                Οκ, αύριο τα έχεις.

                Comment


                  Originally posted by Raili View Post
                  Λίγο επιθετική είσαι δεν νομίζεις; Αυτό που λες με ποια ακριβώς λογική το λες;
                  Δεν νομίζω να ρώτησε κάτι το παράλογο. Το ότι κάποιος παίρνει τη απόφαση να πάει στην άλλη άκρη του κόσμου για να φτιάξει ένα καλύτερο μέλλον δεν σημαίνει αυτόματα ότι διαγράφει γονείς, αδέρφια και γενικά ανθρώπους που είναι σημαντικοί γι αυτόν. Όποιος είναι δεμένος με τους δικούς του και θέλει να τους βλέπει όσο πιο συχνά γίνετε δεν έχει δικαίωμα να προσπαθήσει και να παλέψει για μια καλύτερη ζωή; Η ερώτηση ήταν λογική και απλή νομίζω. Όσοι ζείτε στην Αυστραλία και έχετε ανθρώπους δικούς σας εδώ πόσο συχνά μπορείτε να τους επισκέπτεστε; Ας απαντήσουν λοιπόν μόνο αυτοί που έχουν να πουν κάτι πάνω σε αυτό.
                  Με εχει απασχολησει κ εμενα αυτο το θεμα και μαλιστα απο τοτε που απεκτησα ανιψακι. Σκεφτηκα οτι τωρα ειναι 1 ετους και πανω που αρχιζει και με αναγνωριζει με το χαμογελακι του, εγω θα φυγω και ποιος ξερει ποτε θα το ξαναδω; Καθενας απο εμας εχει διαφορετικα κριτηρια αλλα και αναγκες. Εγω δεν εχω παει ποτε Αυστραλια αλλα ξερω, και συμφωνω στην παραθεση που σου εκανε ο Nick Mech eng, οτι θα αλλαξουν τα παντα γυρω σου οι ιδεες σου και η νοοτροπια σου. Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι δε θα εχεις και επαφη με τους δικους σου. Με τα δικα μου δεδομενα θεωρω οτι θα δω καποιον απο τους δικους μου σε 2-3 χρονια αφου φυγω και καταφερω να κατσω. Ειτε θα τους επισκεπτομαι για κανα μηνα καθε 2 χρονια, ειτε να ερχεται καποιος απο τους δικους μου εδω και αισιοδοξω οτι εκει θα μου ειναι σχετικα ευκολο να εχω τη δυνατοτητα να τους κανω τα εισιτηρια. Για καθε χρονο το βλεπω πολυ χλωμο.

                  Comment


                    Originally posted by nunki View Post
                    Με εχει απασχολησει κ εμενα αυτο το θεμα και μαλιστα απο τοτε που απεκτησα ανιψακι. Σκεφτηκα οτι τωρα ειναι 1 ετους και πανω που αρχιζει και με αναγνωριζει με το χαμογελακι του, εγω θα φυγω και ποιος ξερει ποτε θα το ξαναδω; Καθενας απο εμας εχει διαφορετικα κριτηρια αλλα και αναγκες. Εγω δεν εχω παει ποτε Αυστραλια αλλα ξερω, και συμφωνω στην παραθεση που σου εκανε ο Nick Mech eng, οτι θα αλλαξουν τα παντα γυρω σου οι ιδεες σου και η νοοτροπια σου. Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι δε θα εχεις και επαφη με τους δικους σου. Με τα δικα μου δεδομενα θεωρω οτι θα δω καποιον απο τους δικους μου σε 2-3 χρονια αφου φυγω και καταφερω να κατσω. Ειτε θα τους επισκεπτομαι για κανα μηνα καθε 2 χρονια, ειτε να ερχεται καποιος απο τους δικους μου εδω και αισιοδοξω οτι εκει θα μου ειναι σχετικα ευκολο να εχω τη δυνατοτητα να τους κανω τα εισιτηρια. Για καθε χρονο το βλεπω πολυ χλωμο.
                    Αν και ΠΟΛΥ "νεος" στην αυστραλια..ειμαι εδω 4 μερες μονο..Μπορω να πω με σιγουρια οτι το ταξιδι ειναι παρα πολυ κουραστικο..Εγω προσωπικα δεν κοιμηθηκα καθολου στα αεροπλανα,παρα μονο 1-2 ωρες..Εφτασα κυριακη στις 20.00 το βραδυ και ξυπνησα την δευτερα στις 14.30..!!
                    Μεχρι χτες ημουνα τελειως χαλια.Δεν μπορουσα να φαω κανονικη ποσοτητα φαγητου..Τωρα "την πεμπτη μερα" ειμαι οκ..
                    Θα μου πεις οτι οκ,ειναι και στον ανθρωπο τι αντεχει...αλλα θελω να πω δεν μπορεις να πας ελλαδα απο εδω για μια-δυο εβδομαδες να δεις γνωστους και συγγενεις..
                    Πρεπει να κατσεις καιρο..μηνα και ισως παραπανω για να εισαι οκ και ετοιμος-ετοιμη να τραβηξεις παλι τα ιδια με τις πτησεις..
                    Επισης φανταζομαι θα εχεις και δουλεια στην αυστραλια (για να μενεις εκει) οποτε δεν εχεις τις 3-4 μερες να συνελθεις απο το ταξιδι...εκτος αν εχεις αδεια..
                    Και παλι λεω δεν ξερω τπτ ακομα για εδω,αλλα ποση αδεια θα εχεις απο την δουλεια για να κατσεις 1-2 μηνες ελλαδα και αλλη μια εβδομαδα μετα να ξεκουραστεις??
                    Καποιος που το εχει κανει και εχει εμπειρια, ας με διορθωσει αν τα παραλεω.

                    Comment


                      Originally posted by abdel View Post
                      Αν και ΠΟΛΥ "νεος" στην αυστραλια..ειμαι εδω 4 μερες μονο..Μπορω να πω με σιγουρια οτι το ταξιδι ειναι παρα πολυ κουραστικο..Εγω προσωπικα δεν κοιμηθηκα καθολου στα αεροπλανα,παρα μονο 1-2 ωρες..Εφτασα κυριακη στις 20.00 το βραδυ και ξυπνησα την δευτερα στις 14.30..!!
                      Μεχρι χτες ημουνα τελειως χαλια.Δεν μπορουσα να φαω κανονικη ποσοτητα φαγητου..Τωρα "την πεμπτη μερα" ειμαι οκ..
                      Θα μου πεις οτι οκ,ειναι και στον ανθρωπο τι αντεχει...αλλα θελω να πω δεν μπορεις να πας ελλαδα απο εδω για μια-δυο εβδομαδες να δεις γνωστους και συγγενεις..
                      Πρεπει να κατσεις καιρο..μηνα και ισως παραπανω για να εισαι οκ και ετοιμος-ετοιμη να τραβηξεις παλι τα ιδια με τις πτησεις..
                      Επισης φανταζομαι θα εχεις και δουλεια στην αυστραλια (για να μενεις εκει) οποτε δεν εχεις τις 3-4 μερες να συνελθεις απο το ταξιδι...εκτος αν εχεις αδεια..
                      Και παλι λεω δεν ξερω τπτ ακομα για εδω,αλλα ποση αδεια θα εχεις απο την δουλεια για να κατσεις 1-2 μηνες ελλαδα και αλλη μια εβδομαδα μετα να ξεκουραστεις??
                      Καποιος που το εχει κανει και εχει εμπειρια, ας με διορθωσει αν τα παραλεω.
                      Πιστεύω πως η επιθυμία είναι αυτή που καθορίζει τα πάντα. Αν επιθυμείς διακαώς να ξαναδείς αγαπημένα πρόσωπα και φίλους τότε βάζεις στην άκρη την ταλαιπωρία. Όσο όμως περνά ο καιρός μακριά από τους αγαπημένους σου και ενσωματώνεσαι στην καινούργια κοινωνία, κάνεις φίλους, συναδέλφους κλπ , τόσο νομίζω μειώνεται η ανάγκη σου να επιστρέψεις. Η συνήθεια έχει μεγάλη δύναμη. Και το σπουδαιότερο όλων είναι να έχεις την οικογένειά σου μαζί σου. Τότε ασφαλώς η προσαρμογή είναι γρηγορότερη και λιγότερο επώδυνη.

                      Comment


                        Originally posted by demi View Post
                        Άκου Lucia πως έχουν τα πράγματα. Άμα δεν είσαι τεμπέλης, και είσαι καλός στην δουλειά σου και δεν είσαι Έλληνας Δημόσιος Υπάλληλος και έχεις μάθει να δουλεύεις πραγματικά και σε ενοχλούσε τόσο καιρό που στην Ελλάδα δούλευες πραγματικά άλλοι που λουφάρανε κόβανε δρόμο και τους έβρισκες μπροστά σου , τότε η Αυστραλία είναι μια χώρα που οπωσδήποτε σου κάνει όπως κάνει και σε μένα. Εδώ δεν θα κάνεις χρήματα ή περιουσίες γιατί είναι το σύστημα τέτοιο. Θα παιρνάς όμως μια ζωή με παροχές και ποιότητα και τα παιδιά σου θα έχουν τόσες ευκαιρίες που δεν μπορείς ούτε να τις φανταστείς. Και εγώ σου λέω ότι ναι το Πανεπιστήμιο το πληρώνεις αλλά αν δεν μπορείς σου δίνει την δυνατότητα να μην δώσεις φράγκο και σου κάνει μετ'ά μικρές μικρές κρατήσεις από την δουλειά σου. Και στην Ελλάδα δηλαδή που δεν τα πληρώναμε τα Πανεπιστήμια αλλά τώρα δεν αναγνωρίζονται παραέξω είναι καλύτερα? Άλλωστε μια κουβέντα είναι ότι δεν πληρώνουμε Πανεπιστήμια στην Ελλάδα γιατί εγώ που ήμουν παιδί επαρχιακής πόλης μια μικρή περιουσία χάλασε ο πατέρας μου για να σπουδάσει εμένα και την αδερφή μου.Τώρα όσο αφορά για την υγεία άστο γιατί στο σύστημα υγείας στην Ελλάδα βρωμάει από παντού. Στην Ελλάδα άμα δεν έχεις φακελάκι πεθαίνεις στην κυριολεξία, εδώ τουλάχιστον άμα πρόκειται για ασθένεια και νοσηλεία γίνεσαι καλά και δεν χρειάζεται να πληρώσεις. Για να καταλάβεις τους γιατρούς καθηγητές που είναι φίρμες και έχουν δικά τους γιατρεία έξω τους υποχρεώνει το σύστημα κάποιες ώρες/μέρες της βδομάδας να χειρουργούν σε κρατικό νοσοκομείο
                        Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν νομίζω ο άλλος να είναι τόσο χαζός που να νομίζει ότι θα πάει στο εξωτερικό και θα δουλεύει σαν δημόσιος υπάλληλος, έξω δεν τα σηκώνουν αυτά, έχω ζήσει και σε άλλες δύο χώρες και γνωρίζω. Έχω επίσης δουλέψει και σαν το σκυλί στην Ελλάδα, χωρίς την ανταπόκριση και την αναγνώριση που θα έπρεπε, αυτό είναι άλλο θέμα όμως.Όσο για την Ελλάδα, ό,τι και να πεις και λίγα θα είναι. Όσα και να διαβάσει κανείς από επίσημα sites της κυβέρνησης ή άλλες ενημερωτικές πηγές είναι ναι μεν ενημερωτικά αλλά χαοτικά. Προσπαθώ να ενημερωθώ, όμως πολλές φορές μπερδεύομαι χειρότερα σε όλον αυτό τον πακτωλό πληροφοριών. Θα ήθελα λοιπόν να ακούσω και μερικές άλλες γνώμες από κάποιους που έχουν ζήσει τη ζωή εκεί από πρώτο χέρι. Όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις.

                        Comment


                          Originally posted by pa_nik_ View Post
                          χαζο αυτο που θα πω και δεν θελω ουτε να κριτικαρω κανεναν, αλλα επειδη βλεπω μερικα post λιγο επιθετικα προς την αναγκη καποιον ανθρωπων να δουνε τι γινετε σε μια αλλη χωρα οπως η Αυστραλια (θες επειδη το προβαλαν τα ΜΜΕ; θες επειδη δεν τουσ κοβει; θες επειδη ειναι η γη της επαγγελιας;). Σημασια θεωρω δεν εχει το γιατι αλλα οτι σκοπος των φορουμ ειναι να μοιραζοντε οι ανθρωποι γνωσεις εμπειρια και να βοηθαν οποιος μπορει. Δεν ειδα ομως πολλους να αναφερουβ το οτι οι περισοτεροι δεν διαβασουν ουτε μια λεξη απο ποστ ή απο το επισημο site και ζηταν να τους παρει απο το χερι ο αλλος και να τους μαθει ολα οσα αυτος εμαθε διαβαζοντας.....για μενα το κακο (και αυτο ειναι η χαζη ταπεινη μου αποψη) δεν ειναι οτι πολλοι ενθουσιαστικαν και ψαχνουν αυτην την λυση, αλλα το οτι βασιζουν το ψαξιμο και την ερευνα τους για μια καλυτερη ΖΩΗ (με κεφαλαια γιατι ειναι αποφαση ολης της μετεπειτα ζωης) μονο σε απαντησεις αλλων και ερευνα αλλων και οχι σε ερευνα και ψαξιμο δικο τους.....
                          Εγω λοιπον θεωρω ιδανικο να προσπαθησουν οσοι θελουν και μπορουν να μαθουν στους υπολοιπους το πως να ψαξουν και να ενημερωθουν και να τους αφησουν να αποφασισουν μονοι τους αν αξιζει η οχι......οταν πιναει καποιος καλυτερα να του μαθεις να ψαρευει παρα να τους δωσεις ενα ετοιμο ψαρι λενε καποιοι σοφοι
                          Συμφωνώ με αυτά που λες εν μέρει pa_nik. Είναι γεγονός ότι πολλοί θέλουν μασημένη τροφή χωρίς να κάνουν τον κόπο να διαβάσουν ούτε καν τα ποστς σε αυτό το φόρουμ. Από την άλλη όμως συμμερίζομαι την αγωνία κάποιων να μάθουν όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες και πιο γρήγορα, την έλλειψη χρόνου που μπορεί να έχουν, μπορεί τα Αγγλικά τους να μην είναι τόσο καλά και να καταλαβαίνουν τα μισά από όσα διαβάζουν και για χίλιους δύο διαφορετικούς λόγους. Επίσης αυτό που φαίνεται σε εσένα σαν μια χαζή ερώτηση για τον άλλον μπορεί να μην είναι γιατί δεν αντιλαμβάνεται ή δεν γνωρίζει αυτό που αντιλαμβάνεσαι ή γνωρίζεις εσύ και κάποιοι άλλοι. Γι'αυτό κιόλας ρωτάει για να πάρει απάντηση σε αυτά που γνωρίζουν οι άλλοι. Προσωπικά νιώθω ευγνωμοσύνη γι'αυτούς που κάνουν τον κόπο να απαντήσουν και αφιερώνουν τον χρόνο τους.Βέβαια, ό,τι και να διαβάσει κανείς θα πρέπει να το φιλτράρει στο μυαλό του και να επεξεργαστεί τις πληροφορίες, ο τρόπος που βλέπεις εσύ τα πράγματα ή κάποιος άλλος είναι διαφορετικός από τον τρόπο που τα βλέπω εγώ ή ένας τρίτος. Η δική σου πραγματικότητα και εμπειρίες είναι διαφορετική από την δική μου ή κάποιου άλλου. Καλώς ή κακώς ο καθένας κρίνει από τα δικά του βιώματα και είναι κουτό να πάρω τα βιώματά σου και να τα δέσω κόμπο, να τα δεχτώ ασυζητητί και να προχωρήσω.Όλες τις γνώμες να ακούει κανείς αλλά τελικά να διαμορφώνει τη δική του άποψη. Αν και σε τελική ανάλυση ό,τι και να λένε οι άλλοι, αν δεν ζήσει κανείς σε μια συγκεκριμένη χώρα τη δική του πραγματικότητα για αρκετά χρόνια δεν γνωρίζει τίποτε!

                          Comment


                            Σχετικά με το επάγγελμα που δηλώνουνε

                            Καλημέρα σε όλους.
                            Παρακολουθώ την συζήτηση εδώ και 6-7 μέρες.
                            Όπως και οι περισσότεροι ενδιαφέρομαι και εγώ για Αυστραλία.
                            Ψάχνοντας όμως μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.

                            1) Έχω δίπλωμα Αγρονόμου και Τοπογράφου Μηχανικού Ε.Μ.Π από το 2001 το οποίο πρέπει και να αναγνωρίσω....
                            Το επάγγελμα το εξασκώ αυτό καθ αυτό περιστασιακά (κάνω 1-2 τοπογραφικά τον χρόνο)΄.
                            Έχω κατασκευαστική εταιρία (δική μου) και η ασχολία μου είναι κυρίως τα Δημόσια έργα (και ιδιωτικά): κατασκευές, οδοποιία, ανακινήσεις, ανακατασκευές κτιρίων.

                            Στην λίστα των SOL τι πρέπει να δηλώσω; Τοπογράφος ή κάτι άλλο και σαν εμπειρία τι θα δηλώσω;

                            2)Αν το όριο για να περάσεις είναι 65 και έχεις 60 πόντους κόβεσαι αυτομάτως;

                            3)Για πόσο καιρό ισχύει η βίζα; Η γυναίκα μου είναι έγκυος και δεν ξέρω πότε μπορώ να φύγω.
                            Μπορώ να πάω κάτω (αν όλα πάνε καλά) π.χ. μετά από ένα χρόνο;

                            Comment


                              Kapoies plirofories

                              Kalimera/kalispera se olous!

                              Poli xarika pou vrika auto to forum, psaxnomai ton teleutaio kairo, opos polloi alloste, na metanasteuso sto eksoteriko kai sigkekrimena stin Australia giati stin Ellada ta pragmata odeuoun apo to kako sto xeirotero! Xoris kapoia dosi ipervolis.

                              Diavasa kapoia threads pou exoun postarei diafora meli tou forum kai me anisixise ena pragma. Vlepo oi perissoteroi pou endiaferontai na figoun stoeksoteriko einai katoxoi ptixion TEI/AEI, eksoterikou ktl.

                              Ego pou endiaferomai na figo gia Australia me ena psoroxarti apo IEK stin pliroforiki kai 2 proficiency stin Aggliki glossa, exo kamia pithanotita na vro kati stin Australia?

                              Dustuxos den prolava na kano aitisi se auto to programma metanaston pou egine istera apo voulisi tis ellinikis koinotitas stin melvourni. To pira xampari poli arga kai prin apo liga lepta eida pos den dexontai alles aitiseis.

                              Kalos sas vrika kai pali kai euxomai ola na pane kat'euxin kai oloi na vroume to dromo mas.

                              Stratos.

                              Comment


                                Originally posted by savavs31 View Post
                                Καλημέρα σε όλους.
                                Παρακολουθώ την συζήτηση εδώ και 6-7 μέρες.
                                Όπως και οι περισσότεροι ενδιαφέρομαι και εγώ για Αυστραλία.
                                Ψάχνοντας όμως μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.

                                1) Έχω δίπλωμα Αγρονόμου και Τοπογράφου Μηχανικού Ε.Μ.Π από το 2001 το οποίο πρέπει και να αναγνωρίσω....
                                Το επάγγελμα το εξασκώ αυτό καθ αυτό περιστασιακά (κάνω 1-2 τοπογραφικά τον χρόνο)΄.
                                Έχω κατασκευαστική εταιρία (δική μου) και η ασχολία μου είναι κυρίως τα Δημόσια έργα (και ιδιωτικά): κατασκευές, οδοποιία, ανακινήσεις, ανακατασκευές κτιρίων.

                                Στην λίστα των SOL τι πρέπει να δηλώσω; Τοπογράφος ή κάτι άλλο και σαν εμπειρία τι θα δηλώσω;

                                2)Αν το όριο για να περάσεις είναι 65 και έχεις 60 πόντους κόβεσαι αυτομάτως;

                                3)Για πόσο καιρό ισχύει η βίζα; Η γυναίκα μου είναι έγκυος και δεν ξέρω πότε μπορώ να φύγω.
                                Μπορώ να πάω κάτω (αν όλα πάνε καλά) π.χ. μετά από ένα χρόνο;
                                1) Στη SOL αναζητάς το επάγγελμά σου όπως είναι στην αγγλική ορολογία.
                                2) Ναι. Εκτός αν βρεις τρόπους να τσοντάρεις πόντους. Πχ δώσε ξανά IELTS για να πάρεις 8, 9 κλπ
                                3) Ποιά Visa? Τύπος; Κωδικός;

                                Comment

                                Working...
                                X