Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by antogeor View Post
    Το στικακι στοιχιζει απο 400-500 κορωνες,αναλογα την εταιρεια.
    Εγω ειχα παρει "3" ,(486 kr),μου εδινε download μεχρι 6gb,και ειχε καλες ταχυτητες.Η καρτα ανανεωσης ειναι με την εβδομαδα και τον μηνα.Απο 99-300 κορωνες ,και η ανανεωση γινεται σε καταστηματα κινητης τηλεφωνιας(tele2,telenor etc).
    Καλησπερα Αντωνη
    Εμεις ειχαμε παρει της telia το στικακι πριν ενα χρονο 200 κορωνες συν μια εβδομαδα συνδεση . Ακριβηνε ? δεν ξερω. Παντως λυσεις για το ιντερνετ υπαρχουν .
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Originally posted by ermis View Post
      καλημέρα, εγώ να θέσω έναν προβληματισμό μου?
      Τι γίνεται αν με το που πάμε επάνω αρχίζουν να κόβουν τους μισθούς όπως εδώ ? Διάβασα ένα άρθρο χθες στο THE LOCAL ότι θα μειώσουν τους μισθούς των νεοπροσλαμβανομένων στο 75% για να μειώσουν την ανεργία τους. Καλά δε μιλάμε να γίνουν όπως είμαστε εδώ. Αυτό δεν παίζει, αλλά όταν κάνεις μια τόσο μεγάλη αλλαγή στη ζωή σου, το να βλέπεις γύρω σου πάλι μειώσεις & παρόμοια μέτρα, δεν είναι κάπως ? Νομίζετε είμαι υπερβολική?

      Oχι ermis δεν εισαι καθολου υπερβολικη. ΕΣΥ σιγουρα ΔΕΝ εισαι υπερβολικη.
      Οσον αφορα τη μειωση απο οτι διαβασα αφορα νεους κατω των 23 με σκοπο τελικο μισθο το 75% του κατώτατου μισθου. Οποτε καπου 25% μειωση. Αυτο για τους νεους. Αλλα μην απορήσετε αν εφαρμοστει κατι αναλογο και σε αλλες κατηγοριες. Οπως και να εχει βεβαια το χαλι της Ελλάδας δε θα φτασει ... αλλά καλα εκανες και το ανεφερες γιατι ολα πρεπει να ¨πεφτουν" στο τραπέζι του "πατριωτάκι"

      Comment


        1. Για το θέμα ίντερνετ δηλαδή μιλάμε για κάρτα έτσι?
        2. Μόλις με το καλό πατήσω Σουηδία θα χρειαστώ κάποιον αριθμό (κινητού), ποιά εταιρεία μου προτείνετε και τι χαρτιά θα μου ζητήσουν (για καρτοκινητό).
        Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

        Comment


          Originally posted by ευανθια View Post
          Ολγα στην σουηδια οι μεταφρασεις στοιχιζουν ακριβοτερα απο οτι στην ελλαδα . Μεταφρασε οτι μπορεις στην ελλαδα . Αν καποια τα αφησεις για σουηδια υπαρχουν μεταφραστες με επισημη σφραγιδα οπου μπορεις να κανεις τις μεταφρασεις σου. Αλλα θα σου στοιχισει περισσοτερο.
          Ξέρεις περίπου τιμή γιατί εδώ στοιχίζει 20-25 ευρω η σελίδα.

          Comment


            Originally posted by Olga Bbl View Post
            Ξέρεις περίπου τιμή γιατί εδώ στοιχίζει 20-25 ευρω η σελίδα.
            Νομίζω τελικά ότι οι τιμές στις μεταφράσεις στη Θεσσαλονίκη ποικίλουν...
            Όταν ετοίμαζα τα έγγραφα για την αναγνώριση της πρώτης μου άδειας, πήρα τιμές απο τρια γραφεία. Για τα ίδια έγγραφα, το ένα γραφείο μου ζήτησε 75 ευρώ και το άλλο 160! Τα συμπεράσματα δικά σας...
            Μήπως λοιπόν θα έπρεπε να το ψάξεις λίγο πιο πολύ εδώ για να είσαι όσο το δυνατό πιο έτοιμη πάνω;

            Ξέχασα να γράψω ότι οι τιμές που ανέφερα περιλαμβάνουν φπα 23% και επικύρωση απο δικό τους δικηγόρο.
            Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

            Comment


              Originally posted by Olga Bbl View Post
              Ξέρεις περίπου τιμή γιατί εδώ στοιχίζει 20-25 ευρω η σελίδα.
              Απευθύνσου στην μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών. Εγωτα έστειλα τα δικά μου από Θεσσαλονίκη, Πάρτους τηλ. και θα σου πουν τον τρόπο. Τιμή σελίδας από 8.5 τα πιστοποιητικά γέννησης και 9,5 τα πτυχία , συστατικές, προυπηρεσία κά. Υπάρχει αναλυτικός τιμοκατάλογος στη σελίδα τους.

              Comment


                Originally posted by katbull View Post
                Απευθύνσου στην μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών. Εγωτα έστειλα τα δικά μου από Θεσσαλονίκη, Πάρτους τηλ. και θα σου πουν τον τρόπο. Τιμή σελίδας από 8.5 τα πιστοποιητικά γέννησης και 9,5 τα πτυχία , συστατικές, προυπηρεσία κά. Υπάρχει αναλυτικός τιμοκατάλογος στη σελίδα τους.

                Ναι, την ξέρω την υπηρεσία κ συμφέρει πολύ αλλα τους φοβάμαι λίγο στο ταχυδρομείο κ επειδή πρέπει να μεταφράσω την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος διστάζω να τη στείλω (αν χαθεί μαύρο φίδι που με έφαγε!).

                Βασικά, το πρόβλημα μου είναι οτι έχω ενα σωρό χαρτιά κ δεν ξέρω πόσα κ ποιά ακριβώς θα μου ζητήσουν στο socialstyrelsen οπότε σκεφτόμουν να μεταφράσω εδω τα βασικά κ τα υπόλοιπα να τα μεταφράσω πάνω αν κ όποτε χρειαστεί, γι'αυτό ρωτάω για τις τιμές στη Σουηδία.

                Παρεμπιπτόντως πόσες μέρες έκαναν απο το μεταφραστικό τμήμα να στα στείλουν πίσω?

                Comment


                  Αδεια ασκησεως επαγγελματος και αλλα..

                  Originally posted by Olga Bbl View Post
                  Ναι, την ξέρω την υπηρεσία κ συμφέρει πολύ αλλα τους φοβάμαι λίγο στο ταχυδρομείο κ επειδή πρέπει να μεταφράσω την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος διστάζω να τη στείλω (αν χαθεί μαύρο φίδι που με έφαγε!).

                  Βασικά, το πρόβλημα μου είναι οτι έχω ενα σωρό χαρτιά κ δεν ξέρω πόσα κ ποιά ακριβώς θα μου ζητήσουν στο socialstyrelsen οπότε σκεφτόμουν να μεταφράσω εδω τα βασικά κ τα υπόλοιπα να τα μεταφράσω πάνω αν κ όποτε χρειαστεί, γι'αυτό ρωτάω για τις τιμές στη Σουηδία.

                  Παρεμπιπτόντως πόσες μέρες έκαναν απο το μεταφραστικό τμήμα να στα στείλουν πίσω?
                  Καλημερα!

                  Μπορεις, εγγραφα οπως το πτυχιο και την αδεια ασκησεως επαγγελματος, να ζητησεις απο τις αρχες οι οποιες τα εκδοσανε να σου δωσουνε ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ και οχι ακριβες φωτοαντιγραφο που συνηθως γραφουν οι σφραγιδες τους.
                  Πας για παραδειγμα στην σχολη που τελειωσες , δειχνεις τον παπυρο ή οτι αλλο σου δωσανε και ζητας να σου δωσουν το ακριβες αντιγραφο του (το οποιο θα εχει και την στρογγυλη σφραγιδα ) και στην συνεχεια βαζεις την σφραγιδα apostille.
                  Αυτο λοιπον το αντιγραφο το στελνεις για μεταφραση.
                  Παρε και ενα τηλεφωνο στο μεταφραστικο και επιβεβαιωσε αυτα που σου ειπα για να εισαι ακομα πιο σιγουρη, οταν τους πηρα τηλεφωνο πριν μερικους μηνες για να ρωτησω για την διαδικασια ειπαν οτι κανουν γυρω στις 15 μερες....

                  Αντε και πλησιαζει ο καιρος...

                  Ελενη

                  Comment


                    Mια συμβουλή σε οσους ασχολούνται με το θέμα γλώσσας. Καλό είναι να περάσετε το swedish language pack for MS Office. Θα σας βοηθησει στα προγράμματα του office (Word, Outlook κλπ) Εγω το βρηκα απο το pirate bay. Oσοι μπορείτε και ξέρετε να το κάνετε δεν έχετε να χάσετε κατι. Εμενα με βοηθάει πάντως.

                    Comment


                      Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                      Καλημερα!

                      Μπορεις, εγγραφα οπως το πτυχιο και την αδεια ασκησεως επαγγελματος, να ζητησεις απο τις αρχες οι οποιες τα εκδοσανε να σου δωσουνε ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ και οχι ακριβες φωτοαντιγραφο που συνηθως γραφουν οι σφραγιδες τους.
                      Πας για παραδειγμα στην σχολη που τελειωσες , δειχνεις τον παπυρο ή οτι αλλο σου δωσανε και ζητας να σου δωσουν το ακριβες αντιγραφο του (το οποιο θα εχει και την στρογγυλη σφραγιδα ) και στην συνεχεια βαζεις την σφραγιδα apostille.
                      Αυτο λοιπον το αντιγραφο το στελνεις για μεταφραση.
                      Παρε και ενα τηλεφωνο στο μεταφραστικο και επιβεβαιωσε αυτα που σου ειπα για να εισαι ακομα πιο σιγουρη, οταν τους πηρα τηλεφωνο πριν μερικους μηνες για να ρωτησω για την διαδικασια ειπαν οτι κανουν γυρω στις 15 μερες....

                      Αντε και πλησιαζει ο καιρος...

                      Ελενη
                      Καλημέρα Ελένη!

                      Τα έχω κάνει όλα αυτά κ τώρα συνειδητοποίησα οτι έγραψα πιο πάνω πως έχω μόνο μια άδεια...ναι, δεν έχω μόνο μία, εχω άλλα 5 επικυρωμένα αντίγραφα με τη σφραγίδα της Χάγης στα 2 απο αυτά.

                      Η ερώτηση μου ήταν πόσο κοστίζει μια σελίδα για μετάφραση στη Σουηδία κ όχι τι μπορώ να κάνω με τις μεταφράσεις στην Ελλάδα!

                      Comment


                        Originally posted by Olga Bbl View Post
                        Καλημέρα Ελένη!

                        Τα έχω κάνει όλα αυτά κ τώρα συνειδητοποίησα οτι έγραψα πιο πάνω πως έχω μόνο μια άδεια...ναι, δεν έχω μόνο μία, εχω άλλα 5 επικυρωμένα αντίγραφα με τη σφραγίδα της Χάγης στα 2 απο αυτά.

                        Η ερώτηση μου ήταν πόσο κοστίζει μια σελίδα για μετάφραση στη Σουηδία κ όχι τι μπορώ να κάνω με τις μεταφράσεις στην Ελλάδα!
                        Οι τιμες που ζητανε στην σουηδια ποκιλουν απο μεταφραστη σε μεταφραστη.
                        Για ενα φυλλο δυο σελιδες μπορει να ζητησουν 1000 κορωνες . Αλλος μπορει να σου πει 800 κορωνες . Οπως σου εγραψα παραπανω ειναι αρκετα πιο ακριβα . Εγω οταν ημουν ελλαδα πριν φυγω για σουηδια ειχα παρει καποια ονοματα και τηλεφωνα μεταφραστων απο την πρεσβεια στην στοκχολμη, Ειχα παρει τηλεφωνο να τους ρωτησω. Και τοτε ειχα μιλησει με καποιους ελληνες μεταφραστες και ειχα πεσει κατω απο την καρεκλα
                        με τις τιμες που μου λεγανε. αλλα και οταν ηρθα στην σουηδια το εψαξα και διαπιστωσα και απο κοντα το ποσο ακριβα ειναι. Φροντισε τα σημαντικα σου εγγραφα να τα φερεις στην σουηδια μεταφρασμενα.
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          Originally posted by Olga Bbl View Post
                          Ξέρεις περίπου τιμή γιατί εδώ στοιχίζει 20-25 ευρω η σελίδα.
                          iparxei mia metafrastria sto retziki, proin ergazomeni stin presvia
                          einai suideza,metafrazei sta suidika,ke malon ine i fhinoteri
                          den exo omos mazi mu to tilefono tis
                          tha sto stilo ayrio

                          Comment


                            Originally posted by jannis View Post
                            iparxei mia metafrastria sto retziki, proin ergazomeni stin presvia
                            einai suideza,metafrazei sta suidika,ke malon ine i fhinoteri
                            den exo omos mazi mu to tilefono tis
                            tha sto stilo ayrio
                            Αν μπορείς στείλε και σε μένα το τηλ της γιατί φαντάζομαι οτι θα το χρειαστώ.
                            Ευχαριστώ,

                            Πάνος
                            Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

                            Comment


                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Οι τιμες που ζητανε στην σουηδια ποκιλουν απο μεταφραστη σε μεταφραστη.
                              Για ενα φυλλο δυο σελιδες μπορει να ζητησουν 1000 κορωνες . Αλλος μπορει να σου πει 800 κορωνες . Οπως σου εγραψα παραπανω ειναι αρκετα πιο ακριβα . Εγω οταν ημουν ελλαδα πριν φυγω για σουηδια ειχα παρει καποια ονοματα και τηλεφωνα μεταφραστων απο την πρεσβεια στην στοκχολμη, Ειχα παρει τηλεφωνο να τους ρωτησω. Και τοτε ειχα μιλησει με καποιους ελληνες μεταφραστες και ειχα πεσει κατω απο την καρεκλα
                              με τις τιμες που μου λεγανε. αλλα και οταν ηρθα στην σουηδια το εψαξα και διαπιστωσα και απο κοντα το ποσο ακριβα ειναι. Φροντισε τα σημαντικα σου εγγραφα να τα φερεις στην σουηδια μεταφρασμενα.

                              Σε ευχαριστώ!

                              Comment


                                Originally posted by jannis View Post
                                iparxei mia metafrastria sto retziki, proin ergazomeni stin presvia
                                einai suideza,metafrazei sta suidika,ke malon ine i fhinoteri
                                den exo omos mazi mu to tilefono tis
                                tha sto stilo ayrio
                                Το είχα πάρει το τηλέφωνο της, γιατί έκανε κ ιδιαίτερα μαθήματα, αλλα δεν το κράτησα για να είμαι ειλικρινής.

                                Προσωπικά θα δώσω τα βασικά χαρτιά στο βρετανικό συμβούλιο -αφου τα δέχονται στα αγγλικά χωρίς πρόβλημα- το οποίο χρεώνει 20 ευρω τη σελίδα μαζί με την επικύρωση.

                                Comment

                                Working...
                                X