Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους ανήκουν στα Τεχνικά επαγγέλματα (trades)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by geo_karag View Post
    Όπως σου είπε και ο Λευτέρης, από τη στιγμή που το επάγγελμά σου βρίσκεται στην CSOL (Hairdresser - 391111), μπορείς να στοχεύσεις σε ορισμένες μόνο κατηγορίες βίζας.

    Για παράδειγμα, οι point-based visas στις οποίες μπορείς να στοχεύσεις είναι δύο: Η Skilled - Nominated (subclass 190) visa και η Skilled - Nominated (Provisional) (subclass 489) visa

    Και για τις 2 βίζες χρειάζεται State Nomination..........Ενδεικτικά είναι αυτά που σου λέω, πρέπει να διαβάσεις αρκετά για να καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα. Ελπίζω να σε βοήθησα
    Σωστός geo_karag, πολύ ωραίο post. Μαρίνα πρέπει να καταλάβεις ορισμένους όρους μετανάστευσης όπως το State Migration Plan. Όλες οι πολιτείες έχουν ένα ετήσιο πλάνο με βάση το οποίο "ανοίγουν" υποψηφιότητες για nomination σε διάφορες ειδικότητες όχι μόνο από την SOL αλλά και από τη CSOL. Δεν σημαίνει οτι η κάθε πολιτεία θα έχει το επάγγελμά σου ή οτι θα υπάρχει ξανά επειδή υπήρξε την προηγούμενη χρονιά. Αυτά τα plans βγαίνουν κάθε Νοέμβριο και ισχύουν για 1 χρόνο. Οι θέσεις για κάθε ειδικότητα είναι συγκεκριμένες γι' αυτό μπορεί κάποια στιγμή να καλυφθούν. Θέσεις υποψηφιότητας μιλάμε έτσι? Όχι δουλειά. Δεν σου βρίσκουν δουλειά. Αυτό που γίνεται είναι οτι σου πριμοδοτούν την βίζα για να δουλέψεις και να ζήσεις στην πολιτεία για τουλάχιστον 2 χρόνια.
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      Καλημερα και απο μενα. Διαβαζοντας ολα τα σχετικα μηνυματα του συγκεκριμενου θεματος, δεν βρηκα απαντηση στην ερωτηση που θετω παρακατω. Κατ' αρχας προκειται για τον γαμπρο μου ο οποιος θα ελθει μαζι μας Αυστραλια, του χρονου ελπιζω, με permanent resident visa, καθοτι παντρεμενος με την κορη μου η οποια ειναι γεννημενη εκει. Εχει τελειωσει Σιβιτανιδειο σχολη στο τμημα υδραυλικων με εξειδικευση στο φυσικο αεριο. Η ερωτηση μου ειναι, εαν καποιος γνωριζει φυσικα, τι χρειαζεται να εχει μαζι του απο Ελλαδα σχετικα με το επαγγελμα και τις σπουδες του, και επισης ποια ειναι η διαδικασια για να μπορεσει να εργαστει εκει ως υδραυλικος. Δεν ειναι απαραιτητο να μου δωσετε '' μασημενη τροφη '' , αρκουν και παραπομπες σε ιστοσελιδες αρμοδιων οργανισμων/υπηρεσιων/κλπ τα οποια δινουν απαντησεις στην συγκεκριμμενη περιπτωση.
      Ευχαριστω εκ των προτερω.
      Υ.Γ. Δεν ξερω αν εχει σημασια, απλα το παραθετω, προκειται να ζησουμε στην Μελβουρνη.

      Comment


        Καλησπέρα Τάσο.....πρώτα θα πρέπει να δεις εδώ
        ανάλογα με την ειδικότητά του, ανατρέχεις στην αντίστοιχη αρχή αναγνώρισης και από εκεί θα σε κατευθύνουν πως θα αναγνωρίσει το πτυχίο & την προυπηρεσία του από Ελλάδα.....
        Προσοχή!!!!! υπάρχουν επαγγέλματα που χρειάζονται & άλλα εκτός από την αναγνώριση του πτυχίου & της προυπηρεσίας!!!!9π.χ. εγγραφή σε κάποιο σύλογο-επιμελιτήριο κλπ...) αν έχεετε γνωστούς κάτω ψάξτε το....

        εύχομαι υγεία & καλή τύχη σε όλους!!!
        Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

        Comment


          Ευχαριστω billy για την απαντηση, μολις εχω νεοτερα θα τα αναφερω για την περιπτωση που και καποιος αλλος εχει το ιδιο ενδιαφερον.

          Comment


            σας ευχαριστω πολυ με βοηθησατε αρκετα!βρηκα εναν ελληνα ατσεντη και θα συμβουλευτω και αυτον για να δω αν αξιζει τον κοπο...το σκεφτομαι και για Γερμανια,πηγα ταξιδι εσκεμενα για να δω πως ειναι και μου αρεσε!δυστυχως ταξιδι στην Αυστραλια δεν μπορω να παω ειναι πολυ ακριβα τα εισητηρια!,ευχαριστω και παλι!!!

            Comment


              Ειμαι Ηλεκτρονικος -εγκατάστασης καμερών συναγερμοι τέτοια πράγματα έιμαι Ελληνας και έχω έρθει στην αυστραλια δεν έχω ιδιαίτερη γνώση αγγλικών και θα ήθελα κάποια βοήθεια όσον αφορά την δουλειά μου σας ευχαριστω

              Comment


                Καλησπερα σε ολους στο πατριωτακι! Ειμαστε στη τελικη ευθεια υποβολης της partner visa 309/100 δικη μου και των παιδιων καθοτι ο αντρας μου ειναι Αυστραλος υπηκοος.Το επαγγελμα του ειναι θερμουδραυλικος ,εχει πτυχιο θερμουδραυλικου 25 ετη πειρα, αδεια αρχιτεχνιτη υδραυλικου, υπαγεται σε σωματειο υδραυλικων .
                Εχει ειδικευση σε συντηρησεις λεβητοστασιων και καυστηρων, σε συστηματα κεντρικης θερμανσης και αυτοματισμους και ενεργειακη θερμανση , τζακια κλπ.οπως επισης ειδικευεται σε συστηματα επεξεργασιας νερου αφαλατωσεις , φιλτρα νερου κλπ. Και με βεβαιωσεις απο σεμιναρια σε δυο απο τις μεγαλυτερες εταιρειες στην Ελλαδα σε συστηματα επεξεργασιας νερου.
                Επισης κατεχει προυπυρεσια ενος χρονου ως εργολαβος στο νησι που ζουμε στο ταχυδιυλιστηριο του φραγματος και σε διπλανο νησι παλι ως εργολαβος σε μοναδα αφαλατωσης του νησιου αυτου.
                Διατηρουν οικογενειακη επιχειρηση εδω και πολλα χρονια στο εμποριο υδραυλικων ειδων και στην εγκατασταση με χαμηλη γνωση των Αγγλικων, η ηλικια του ειναι 37 χρονων.
                Ειχαμε επισκεφθει την Αυστραλια το 2007 για εναμιση μηνα στο ταξιδι του μελιτος και περυσι τον Σεπτεμβρη επισκεφθηκε και παλι ο αντρας μου την Αυστραλια προκειμενου να δει απο κοντα καποια πραγματα σχετικα με αυτη μας τη κινηση.
                Επισης εχουμε αρκετες γνωριμιες και συγγενεις ειδικα στο συδνει ..εχουμε καπως σχηματισει μια γενικη εικονα και θα θελαμε και εσεις βαση αυτων να μας πληροφορησετε σχετικα με τους μισθους και κατα ποσο μπορει να βρεθει εργασια.
                Keep calm, make dreams..!!

                Comment


                  Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο ή αν γραφτηκε ολο αυτο σε λαθος σημειο!!
                  Keep calm, make dreams..!!

                  Comment


                    Αν γνωριζει καποιος και μπορει να μας πληροφορησει-ενημερωσει επιπλεον θα το εκτιμουσαμε ιδιαιτερα!
                    Ευχαριστω!
                    Keep calm, make dreams..!!

                    Comment


                      Καποιος που να ξερει κατι σχετικα με υδραυλικους σε Sydney και Melbourne;
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment


                        Καλησπερα σας! Θελω να μαθω αν γνωριζει καποιος οτιδηποτε σχετικα με τους υδραυλικους οσο αφορα τους μισθους και γενικα τις αμοιβες σε αυτο το επαγγελμα στην Αυστραλια.
                        Εκανα ερωτηση και αλλη μερα αλλα τιποτα.Αν μπορει ας μου απαντησει οποιος εχει γνωση περι του θεματος.
                        Ευχαριστω.
                        Keep calm, make dreams..!!

                        Comment


                          Originally posted by matoula kamitsi View Post
                          Καλησπερα σας! Θελω να μαθω αν γνωριζει καποιος οτιδηποτε σχετικα με τους υδραυλικους οσο αφορα τους μισθους και γενικα τις αμοιβες σε αυτο το επαγγελμα στην Αυστραλια.
                          Εκανα ερωτηση και αλλη μερα αλλα τιποτα.Αν μπορει ας μου απαντησει οποιος εχει γνωση περι του θεματος.
                          Ευχαριστω.
                          Είναι πολύ εύκολο

                          αλλά υπάρχει διαφορά από τις αγγελίες μέχρι την πραγματικότητα
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Jimathens ευχαριστω για την απαντηση! Τι εννοεις λεγοντας εχει διαφορα;
                            Αλλες αμοιβες βαζουν στις αγγελιες και αλλοι οι μισθοι στην πραγματικοτητα;
                            Keep calm, make dreams..!!

                            Comment


                              Originally posted by matoula kamitsi View Post
                              Jimathens ευχαριστω για την απαντηση! Τι εννοεις λεγοντας εχει διαφορα;
                              Αλλες αμοιβες βαζουν στις αγγελιες και αλλοι οι μισθοι στην πραγματικοτητα;
                              Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ζητάνε τα κέρατά τους ως αμοιβή, και ότι δεν ξέρουν και την τύφλα τους οι περισσότεροι! Άσε που σου κλείνουν ραντεβού λες και είναι γιατροί! Τέσσερις φορές σε ένα χρόνο ήρθαν να φτιάξουν την ίδια βρύση, το κέρατό μου! Και αφού άλλαξαν τις βρύσες, ακόμα η βρύση έσταζε! Μετά λέει έπρεπε να αλλάξουν τις σωληνώσεις!!!! $3000!!! Κοροϊδία σκέτη! Και ο βλαξ ο ιδιοκτήτης συμφώνησε!

                              Comment


                                Constantin καταλαβα..εμας αυτο που μας ενδιαφερει ειναι να βρει δουλεια με εναν "φυσιολογικο" μισθο ,δεν εχουμε τις τρελες απαιτησεις και αν χρειαστει ειναι σε διατεθιμμενος να κανει και αλλες δουλειες ωσπου να βρει κατι πανω στο αντικειμενο του.Γνωριζουμε πως στην Αυστραλια το επαγγελμα του υδραυλικου ειναι "χωρισμενο" :αλλοι ασχολουνται μονο με σωληνωσεις-εγκαταστασεις υδρευσης,αλλοι με θερμανση,αλλοι αποχετευσεις ,κλπ κλπ υπαρχουν πολλα παρακλαδια.Εδω που ζουμε εμεις στο νησι θελοντας και μη σαν συνεργειο τρεχουν ΠΑΝΤΟΥ!Απο οποιαδηποτε βλαβη παρουσιαστει μεχρι και αποφραξεις!
                                Τελος παντων ..θα δουμε.
                                Παντως ευχαριστω
                                Keep calm, make dreams..!!

                                Comment

                                Working...
                                X