Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα. Αυτόν τον πράκτορα από που τον βρήκες? Το ρωτάω αυτό γιατί πρέπει να προσέξεις να είναι αναγνωρισμένος agent από το DIBP. Μην δώσεις τσάμπα τόσα λεφτά. Τα παιδιά δεν έχουν την υπηκοότητα από τη μητέρα τους?
    Originally posted by nik tsoum View Post
    Καλησπερα σε ολους.θα ηθελα και γω να σας κανω μια ερωτηση.η γυναικα μου εχει υπηκοοτητα αυστραλιας και αποφασισαμε με τα 2 παιδακια μασ τελικα να φυγουμε.το βλεπω για αρχες γεναρη.βρηκαμε καποιον πρακτορα AUSTRALIA LEGAL
    Migration Agents & Lawyers ο οποιος θα αναλαβει ολα τα χαρτια μας.αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι πως μας λεει πως εγω θα εχω δικαιωμα εργασιας απο την πρωτη στιγμη ποθ θα ερθω αυστραλια και θα καταθεση τα χαρτια μας για μενα και τα παιδια μας.η απαντηση του ηταν η εξης΄We will have your husband on a visa that will allow him to work full-time right from the very beginning we apply for the partner visa. We will need to decide when to apply for such visas and in order to do so and be able to advise you in the best way, I will need to be able to represent you and proceed accordingly.θα ηθελα αν μπορει καποιος να μασ βοηθησει λεγοντας μασ αν γινεται αυτο.γιατι το κοστος ειναι 7500 ευρω για τισ βιζεσ και 2400 ευρω αμοιβη για αυτον.

    Comment


      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ.ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΣ .ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΗς ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΚΡΙΒΩΣ.ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΛΕΙΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ΗΔΗ 1 ΜΕ 1,5 ΧΡΟΝΟ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΑΝ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΑΝ ΡΟΔΟ.

      Comment


        Ιδια περίπτωση με εμένα που δεν μπορώ να δώσω την υπηκοότητα στο παιδί.
        Τώρα στη δική σου περίπτωση που θέλεις να κάνεις την αίτηση από Αυστραλία , νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη,πως σου δίνουν την bridging visa που έχει δικαιώματα εργασίας και σε αυτή εντάσσονται κ τα παιδιά. Αλλά πρέπει να το ψάξεις γιατί αν τα παιδιά είναι σε ηλικία για σχολείο μην τυχόν πληρώνεις διδακτρα. Δεν σου λέω τίποτα με σιγουριά.
        Η γυναίκα σου είναι από Ρόδο?
        Originally posted by nik tsoum View Post
        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ.ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΣ .ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΗς ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΚΡΙΒΩΣ.ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΛΕΙΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ΗΔΗ 1 ΜΕ 1,5 ΧΡΟΝΟ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΑΝ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΑΝ ΡΟΔΟ.

        Comment


          Nik tsoum και εμενα ο αντρας μου δεν εχει ζησει δυο χρονια στην Αυστραλια γι'αυτο και δεν μπορουμε να τους δωσουμε υπηκοοτητα.
          Σιγουρα θα σου δοθει οπως σου ξαναειπα η bridging visa με δικαιωμα εργασιας αλλα τα παιδια λιγο δυσκολο να πηγαινουν δωρεαν σχολειο.Νομιζω πως θα πληρωνετε εως ωτου βγει η βιζα.
          Keep calm, make dreams..!!

          Comment


            Τα παιδια ειναι 4 και 2 χρονων.οποτε εχουμε ενα περιθώριο. Το καλο ειναι οτι η πεθερά μου

            Comment


              Θα ερθει για αρχη να κρατήσει τα παιδια μεχρι εμεις να βρουμε δουλεια και να τακτοποιηθουμε. Ναι απο ροδο ειναι η μαμα της.μενουν μονιμα συγγενείς της στο μοντε σμιθ.

              Comment


                Καλησπερα πατριωτακια, εχω μια απορια: τα πεθερικα μου εζησαν στην Αυστραλια 10 χρονια ('60-'70) αλλα δεν πηραν την υπηκοότητα, δυστυχώς. Τωρα παίρνουν και καποια συνταξη απο εκει μαζι με τις ελληνικες συνταξεις τους. Υπάρχει καποιος τροπος να ζησουν μονιμα στην Αυστραλια; Αν και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δε γίνεται, λεω ας ρωτησω.

                Comment


                  Originally posted by Nikitse View Post
                  Καλησπερα πατριωτακια, εχω μια απορια: τα πεθερικα μου εζησαν στην Αυστραλια 10 χρονια ('60-'70) αλλα δεν πηραν την υπηκοότητα, δυστυχώς. Τωρα παίρνουν και καποια συνταξη απο εκει μαζι με τις ελληνικες συνταξεις τους. Υπάρχει καποιος τροπος να ζησουν μονιμα στην Αυστραλια; Αν και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δε γίνεται, λεω ας ρωτησω.
                  Eίσαι σίγουρη ότι δεν την πήραν? Η πεθερά μου, η οποία ήταν 14 ετών όταν έφυγε από την Αυστραλία, πήρε την υπηκοότητα καθώς γράφτηκε στο citizenship certificate του πατέρα της. Είναι δυνατόν να πήρε την υπηκοότητα μόνο ο άντρας σου και να μην την πήραν οι γονείς του? Ψάξτε το, γιατί και οι παπούδες της γυναίκας μου νόμιζαν ότι δεν έχουν, και μετά βρήκαμε τα παλιά τους διαβατήρια. Ρώτα τους με τι διαβατήρια έφυγαν από εκεί, ή αν θυμούνται να έκαναν κάτι σαν "ορκομωσία" για την απόδοση της υπηκοότητας.

                  Comment


                    Ο αντρας μου την πηρε γιατι γεννηθηκε εκει. Θα ρωτησω τον πεθερο μου ξανα, αν και μου εχει πει οτι κυκλοφορουσε καποια φημη, τυπου ραδιο αρβυλα, οτι οποιος παιρνει την υπηκοότητα, θα δυσκολευεται να ξαναμπει στην Ελλαδα (και στα χρονια της δικτατοριας φοβασαι, οτι και το πιο τρελό, μπορει να ειναι αληθινο). Και μετα απο αυτο δεν ασχοληθηκε ξανα, γιατι τον πείραξε πολυ το κλιμα του Συδνευ( εκανε βροχικο ασθμα) και οι γιατροι τον συμβουλεψαν να φυγει ή για Αδελαίδα ή για Ελλάδα. Κι ετσι πουλησαν το σπιτι, που μολις ειχαν αγορασει κι εφυγαν για Ελλαδα.

                    Comment


                      Originally posted by Nikitse View Post
                      Ο αντρας μου την πηρε γιατι γεννηθηκε εκει. Θα ρωτησω τον πεθερο μου ξανα, αν και μου εχει πει οτι κυκλοφορουσε καποια φημη, τυπου ραδιο αρβυλα, οτι οποιος παιρνει την υπηκοότητα, θα δυσκολευεται να ξαναμπει στην Ελλαδα (και στα χρονια της δικτατοριας φοβασαι, οτι και το πιο τρελό, μπορει να ειναι αληθινο). Και μετα απο αυτο δεν ασχοληθηκε ξανα, γιατι τον πείραξε πολυ το κλιμα του Συδνευ( εκανε βροχικο ασθμα) και οι γιατροι τον συμβουλεψαν να φυγει ή για Αδελαίδα ή για Ελλάδα. Κι ετσι πουλησαν το σπιτι, που μολις ειχαν αγορασει κι εφυγαν για Ελλαδα.
                      Και οι γονείς της πεθεράς μου είχαν παρόμοια "θέματα". Σκέψου ότι από όταν γύρισαν στην Ελλάδα μέχρι και το 98 ανανέωναν άδεια παραμονής. Ευτυχώς βέβαια είχαν πάρει την υπηκοότητα, και μάλιστα το είχαν κάνει για να έχουν καλύτερη αντιμετώπιση τα παιδιά στο σχολείο. Δε χάνεις τίποτα να ψάξεις ότι χαρτιά έχουν φέρει από κάτω. Ίσως ανακαλύψεις κανένα ξεχασμένο citizenship certificate ή διαβατήριο ;)

                      Comment


                        Originally posted by Nikitse View Post
                        Καλησπερα πατριωτακια, εχω μια απορια: τα πεθερικα μου εζησαν στην Αυστραλια 10 χρονια ('60-'70) αλλα δεν πηραν την υπηκοότητα, δυστυχώς. Τωρα παίρνουν και καποια συνταξη απο εκει μαζι με τις ελληνικες συνταξεις τους. Υπάρχει καποιος τροπος να ζησουν μονιμα στην Αυστραλια; Αν και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δε γίνεται, λεω ας ρωτησω.
                        Resident Return visa
                        https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/155-

                        Comment


                          Γειά σας παιδιά. Η σύζυγός και τα παιδιά μου έχουν Αυστραλιανή υπηκοότητα και ετοιμάζουμε τα χαρτιά τους για Αυστραλία. Από ότι έψαξα εγώ πρέπει να αιτηθώ την 309/100. Η διαδικασία για τη visa μου είπαν ότι μπορεί να κάνει έως 15 μήνες και στοιχίζει περίπου 10000 δολ. (6.700 ευρώ).!!!!!!!!!!!! Επειδή και τα χρήματα αλλά και ο χρόνος είναι υπερβολικά θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει τρόπος να φύγουμε νωρίτερα και οικονομικότερα. Σας ευχαριστώ.

                          Comment


                            Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σε όλους από την Αθήνα.

                            Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την VISA 190 (Skilled Nominated) μιας και σίγουρα κάποιο μέλος θα έχει την κατάλληλη εμπειρία.
                            Έχουμε πάρει την μεγάλη απόφαση της μετανάστευσης στην Αυστραλία για τους γνωστούς σε όλους μας λόγους και συγκεκριμένα για την μετεγκατάσταση μας στην Μελβούρνη.
                            Δεν έχουμε συγγενείς στην Αυστραλία και κανένας μας δεν είναι Αυστραλός υπήκοος. Έχουμε μόνο ένα φίλο (Αυστραλό) ο οποίος μας προσφέρει προς το παρών ηθική υποστήριξη.
                            Θα ήθελα να παρουσιάσω ένα μικρό βιογραφικό της οικογένειας μου για να έχετε όσο γίνεται μια καλύτερη εικόνα της δικής μου περίπτωσης.

                            Είμαι 38 χρονών και η γυναίκα μου 35. Έχουμε ένα κοριτσάκι 19μηνών και περιμένουμε ένα αγοράκι σε μερικές μέρες. Η εργασιακή μου εμπειρία στο αντικείμενο είναι 10 χρόνια , είμαι απόφοιτος Ι.Ι.Ε.Κ (Τεχνικός Δικτύων και Η/Υ) έχω πιστοποίηση Cisco, έχω παρακολουθήσει μια εκπαίδευση Security+ της CompTia (έχω επίσης αρκετά πιστοποιητικά από διάφορα σεμινάρια του αντικειμένου μου). Μιλώ πολύ καλά την γλώσσα (Αγγλικά) και σε μερικές μέρες θα δώσω το IELTS. Η γυναίκα μου είναι πτυχιούχος(Msc) του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, έχει μεταπτυχιακό(Msc) από το ίδιο Πανεπιστήμιο και έχει πτυχία για τρεις γλώσσες (Αγγλικά, Ιταλικά, Ισπανικά). Έχει εργασιακή εμπειρία 15ετών στον κλάδο τροφίμων και συγκεκριμένα στην γαλακτοκομία. Εγώ δουλεύω σε μεγάλη εταιρεία τηλεπικοινωνιών και η σύζυγος μου σε μεγάλη εταιρεία τροφίμων.

                            Ο λόγος που αποφασίσαμε την μετανάστευση είναι καθαρά για το μέλλον της οικογένειας και ειδικότερα των παιδιών μας. Όπως καταλάβατε έχουμε και οι δύο τις δουλειές μας και δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα διαβίωσης προς το παρών στην Ελλάδα. Τι γίνεται όμως αν κάποιος χάσει την δουλειά του ή στην χειρότερη αν και οι δύο χάσουμε την δουλειά μας…??? Κάπου διάβασα στην υπογραφή κάποιου μέλους εδω ότι “το καλό το παλικάρι πριν πεινάσει βγάζει VISA” και μπορώ να πω ότι αυτό το ρητό με άγγιξε όσο τίποτα άλλο και έτσι ξεκίνησα την όλη διαδικασία αναζήτησης.

                            Έδώ και δύο μήνες έχω διαβάσει όσο περισσότερο γίνεται στο διαδίκτυο σχετικά με τις κατηγορίες και τα κριτήρια απόκτησης μόνιμης VISA για την Αυστραλία, ώστε να είμαι όσο καλύτερα πληροφορημένος και προετοιμασμένος για τον εγχείρημά μου. Έχω κάνει κάποιες επιπλέον επικοινωνίες με δύο MARA agents ο ένας εκ των οποίων μου έκοψε πραγματικά τα φτερά. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος μου ανέφερε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αναγνωριστεί η εκπαίδευση και η εργασιακή μας εμπειρία από τον αρμόδιο για κάθε επάγγελμα φορέα, και έτσι δεν θα έχουμε κάποιο suitable skills assessment για την αίτηση μας στην αντίστοιχης κατηγορία VISA.


                            Όσον αφορά τα επαγγέλματα και την προϋπηρεσία μας θα ήθελα να αναφέρω τα παρακάτω έπειτα από ενδελεχή έρευνα που έκανα:
                            Στην λίστα SOL υπάρχει το δικό μου επάγγελμα ANZSCO code:342414 Telecommunications Technician
                            Και της γυναίκας μου ANZSCO code:234112 Agricultural Scientist
                            Η υπηρεσία αναγνώρισης για την ειδικότητα της γυναίκας μου είναι η VETASSESS και για την δική μου η TRA.
                            Η γυναίκα μου έχει γραπτός αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία 15 ετών μιας και δούλευε ενώ ήταν ακόμη φοιτήτρια στο αντικείμενο της. Μετά το πτυχίο της η εργασιακή εμπειρία είναι 10 ετών (κάπου διάβασα ότι μετρά η εμπειρία μετά το πτυχίο)
                            Εγώ έχω επίσης γραπτός εργασιακή εμπειρία 10 ετών.

                            Στην περίπτωση που η γυναίκα μου γράψει σε όλα τα σημεία του IELTS 6.0 και δεν πάρει κανένα βαθμό μαζεύουμε όλους τους βαθμούς ακριβώς στο όριο των (60) που θέτει η Victoria για αυτή την VISA. Ευελπιστούμε ότι δεν θα γράψει 6.0 αλλά τουλάχιστον 7.0 μιας και το επίπεδο της είναι πολύ υψηλό και έτσι να πάρουμε τους 10 επιπλέον βαθμούς. (Σε αυτή την περίπτωση συγκεντρώνουμε 70)
                            Είναι παραπάνω από οφθαλμοφανές ότι η σύζυγος σαν ο κεντρικός αιτών για την VISA τηρεί όλες τις προϋποθέσεις, και τα πτυχία της γράφουν ξεκάθαρα πάνω ότι είναι αντίστοιχα όλων των M.Sc. όλων των Αγγλοσαξονικών πανεπιστημίων.

                            Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας MARA agent στην Μελβούρνη που απευθυνθήκαμε για περισσότερες πληροφορίες μας απάντησε αρνητικά σχετικά με την αναγνώριση των πτυχίων και της προϋπηρεσίας μας???
                            Ποια είναι η γνώμη σας…???
                            Γνωρίζεται κάτι εσείς που εγώ δεν βλέπω και είναι τόσο αποτρεπτικό για την αίτηση μας…???

                            Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις απαντήσεις σας γεμάτος αγωνία…
                            So many projects to do.......but not enough time!!!!

                            Comment


                              Γεια σου Giorgos D και καλως ορισες στο πατριωτακι! Ειμαστε σε παρομοια κατασταση διοτι και εγω προκειται να αιτηθω για την partner visa μονο που τα παιδια μου δεν ειναι αυστραλοι υπηκοοι και θα συμπεριληφθουν στην αιτηδη μου.
                              Αν προκειται να κανεις την αιτηση offshore δηλαδη ΕΚΤΟΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ εμενα μου εχουν πει οτι η βιζα εγκρινεται μεσα σε 9-10 μηνες.Μπορεις να δεις και τους χρονους επεξεργασιας των αιτησεων της socworkersk και oinoi-mitsos και θα διαπιστωσεις οτι τοσο διαρκει η επεξεργασια της αιτησης και αντιστοιχα η εγκριση της βιζας.
                              Τωρα αναφορικα με το ποσο που ανεφερες λαθος σε πληροφορησαν και εδω διοτι το παραβολο της αιτησης partner visa 309/100 αυτη τη στιγμη ειναι στα 6.865 AUD δηλαδη 4.640 € και οχι το ποσο που ανεφερες.Στα 10.300 AUD φθανει η βιζα η δικη μου και μαζι των δυο παιδιων μου δηλαδη καπου στα 7.280 € !!
                              Ελπιζω να βοηθησα.
                              Keep calm, make dreams..!!

                              Comment


                                Και κατι ακομα που δεν ανεφερα Giorgo D ειναι οτι πλεον το παραβολο της αιτησης OFFSHORE εχει γινει ισοτιμο με αυτο της ONSHORE δηλαδη τα ιδια χρηματα.Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μπεις στη χωρα με τουριστικη βιζα και να αιτηθεις onshore την παρτνερ βιζα σου απο εκει.
                                Keep calm, make dreams..!!

                                Comment

                                Working...
                                X