Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (9)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Λοιπόν όσο αφορά δουλειά νομίζω ότι ψάχνοντας από Αυστραλία θα μπορέσει να βρει βέβαια δεν έχει να χάσει τίποτα ξεκινώντας από τώρα κοιτάζοντας στο SEEK - Australia's no. 1 jobs, employment, career and recruitment site για δουλειά και να στείλει το βιογραφικό του. Καλό θα ήταν να κάνει μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο και να δει πως είναι ένα αυστραλέζικο βιογραφικό και να φτιάξει ανάλογα το δικό του και τί πρέπει να γράφει στο cover letter και να δίνει έμφαση στα selection criteria που έχει κάθε αγγελία. Με λίγα λόγια το βιογραφικό εδώ είναι διαφορετικό από το Ελληνικό.
    Ως υπήκοος δικαιούται επίδομα ανεργίας και ενοικίου. Όλες αυτές τις πληροφορίες θα τις βρει στο Centrelink website όπου όταν εγγραφεί στο centrelink εκτός από τα επιδόματα θα του ζητήσουν να εγγραφεί και σε γραφείο ευρέσεως εργασίας για να βρει δουλειά. Επίσης θα του παρέχουν και μαθήματα αγγλικών. Άρα καλό διάβασμα χρειάζεται τώρα για αντλήσει τις πληροφορίες που θέλει.
    Το σίγουρο είναι ότι το αυστραλιανό κράτος παρέχει βοήθεια στον υπήκοό του αλλά θα χρειαστεί πολύ διάβασμα, τρέξιμο και υπομονή από τον ίδιο. Νέος είναι ο γιος σου αν αγωνιστεί λιγάκι εδώ θα τα καταφέρει μια χαρά απλά νομίζω ότι θέλει ψάξιμο από τον ίδιο να μαζέψει ότι πληροφορίες μπορεί από το διαδίκτυο και μετά μια καλή προσπάθεια εδώ

    Comment


      Originally posted by xri23 View Post
      Λοιπόν όσο αφορά δουλειά νομίζω ότι ψάχνοντας από Αυστραλία θα μπορέσει να βρει βέβαια δεν έχει να χάσει τίποτα ξεκινώντας από τώρα κοιτάζοντας στο SEEK - Australia's no. 1 jobs, employment, career and recruitment site για δουλειά και να στείλει το βιογραφικό του.....
      ....κι αν βρεί δουλειά,να μου τηλεφωνήσει!!!
      ΓΝΩΣΤΟΣ χρειάζεται κι αν γνωρίζεις το αντικείμενο δε σε κουνάει κανείς

      Comment


        καλησπερα και να ειστε καλα θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το επαγγελμα που κανω δουλευω σαν προσωπικοσ οδηγοσ σε εναν επιχειρηματια στην ελλαδα τα τελευταια 10 χρονια και ετοιμαζομαι να ερθω αυστραλια τον σεπτεμβριο μαζι με την γυναικα μου και τα 2 παιδια μου εχω την υπικοοτητα και τωρα κανω και για τα παιδια μου υπαρχουν δουλιεσ στο συγκεκριμενο αντικειμενο και τι μου συμβουλευεται να κανω για να βρω κατι ευχαριστο εκ των προτερον

        Comment


          καλησπέρα .Ευχαριστώ για τη βοήθεια ,σίγουρα θα χρειαστεί τρέξιμο και ψάξιμο αλλά πιστεύω ότι παλεύεις για ένα αξιοπρεπές μέλλον και σαφώς καλύτερο βιωτικό επίπεδο από την Ελλάδα !!Έτσι όλοι σε αυτή τη προσπάθεια είμαστε.
          Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.

          Comment


            Originally posted by vtec View Post
            καλησπερα και να ειστε καλα θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το επαγγελμα που κανω δουλευω σαν προσωπικοσ οδηγοσ σε εναν επιχειρηματια στην ελλαδα τα τελευταια 10 χρονια και ετοιμαζομαι να ερθω αυστραλια τον σεπτεμβριο μαζι με την γυναικα μου και τα 2 παιδια μου εχω την υπικοοτητα και τωρα κανω και για τα παιδια μου υπαρχουν δουλιεσ στο συγκεκριμενο αντικειμενο και τι μου συμβουλευεται να κανω για να βρω κατι ευχαριστο εκ των προτερον

            SEEK - Australia's no. 1 jobs, employment, career and recruitment site

            ρίξε μια ματιά εδω να δείς τι αγγελίες υπάρχουν σχετικά

            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              Originally posted by vertigo View Post

              Αν το παιδι δεν εχει κλεισει τα 18 ,δεν υπαρχουν όροι.Αν τα εχει κλεισει και παντως δεν εχει κλεισει τα 25 ,μπορει να ζητησει την child visa και να παει σαν μονιμος κατοικος ,ομως τοτε υπαρχουν όροι.

              Καλησπέρα
              Δλδ αν το παιδί είναι κάτω από 18 μπορεί να μπει με ελληνικο διαβατήριο χωρίς καποια visa(αν υποθέσουμε ότι δεν ακολουθεί ο πατέρας του οπότε να μπει στην partner visa μαζί του);

              Comment


                Originally posted by australian View Post
                ....κι αν βρεί δουλειά,να μου τηλεφωνήσει!!!
                ΓΝΩΣΤΟΣ χρειάζεται κι αν γνωρίζεις το αντικείμενο δε σε κουνάει κανείς
                Δηλαδή australian όσοι ετοιμαζόμαστε να κατέβουμε κάτω και δεν έχουμε γνωστό να μας προσλάβει να το ακυρώσουμε? Τζάμπα η χαρτούρα,το τρέξιμο, τα όνειρα?
                A journey of a thousand miles begins with a single step.

                Comment


                  Originally posted by manosK View Post
                  Δηλαδή australian όσοι ετοιμαζόμαστε να κατέβουμε κάτω και δεν έχουμε γνωστό να μας προσλάβει να το ακυρώσουμε? Τζάμπα η χαρτούρα,το τρέξιμο, τα όνειρα?
                  Όχι να μην το ακυρώσετε,αλλά το 99% των περιπτώσεων που ξέρω μέσω γνωστών έγινε η "δουλειά"...

                  Comment


                    Originally posted by australian View Post
                    Όχι να μην το ακυρώσετε,αλλά το 99% των περιπτώσεων που ξέρω μέσω γνωστών έγινε η "δουλειά"...

                    έτσι ακριβώς είναι...... ακόμη να προσθέσω και κάτι άλλο που έχει παρατηρηθεί

                    έρχεσαι με μια ειδικότητα ..... εάν ζητάς κάτι αναλόγων προσόντων σε απορρίπτουν γιατί δεν έχεις προϋπηρεσία στην χώρα, εάν τώρα ζητάς κάτι πιο χαμηλό από τα προσόντα σου σε απορρίπτουν γιατί έχεις παραπάνω προσόντα και ξέρουν ότι μόλις βρεις κάτι καλύτερο θα φύγεις !!!
                    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                    Comment


                      Originally posted by australian View Post
                      ....κι αν βρεί δουλειά,να μου τηλεφωνήσει!!!
                      ΓΝΩΣΤΟΣ χρειάζεται κι αν γνωρίζεις το αντικείμενο δε σε κουνάει κανείς
                      Λίγο υπερβολικό μου ακούγεται αυτό. Δεν λέω, άλλο να στέλνεις βιογραφικά σε εταιρίες ενώ είσαι ακόμα Ελλάδα. Βλέπει ο εργοδότης ελληνική διεύθυνση και τηλέφωνο, δεν μπαίνει καν στον κόπο να κοιτάξει παρακάτω.
                      Ο άντρας μου πήγε πριν 24 μέρες. Πρώτη μέρα, πήρε αυστραλέζικο νούμερο, και άλλαξε τη διεύθυνση στο βιογραφικο του. Δεύτερη μέρα άρχισε να στέλνει βιογραφικά σε εταιρίες κυρίως μέσω του seek. Από την προηγούμενη εβδομάδα έχουν επικοινωνήσει μαζί του και έχει κλείσει 4 συνεντεύξεις, οι οποίες ξεκινούν απο αύριο. Αρα, στις 15-17 μέρες ήρθαν οι πρώτες απαντήσεις. Όλες οι θέσεις στο αντικείμενο του. Επίσης μέσω γνωστών υπάρχουν προτάσεις για θέσεις, αλλα όχι κάτι συγκεκριμένο ακόμα. Ακόμα δεν έχει συναντηθεί με τον agency που τον έστειλε το centrelink.
                      Αυτό που βλέπω λοιπον, χωρίς να έχει ακόμα δουλεια επισημαίνω, είναι ότι, αν έχεις το υπόβαθρο για μία θέση, και είσαι ήδη εκεί, τουλάχιστον θα σου απαντήσουν. Θέσεις υπάρχουν, δουλειές υπάρχουν και μία άλφα κινητικότητα εκ μέρους εργοδοτών δεν το συζητάω. Εδώ ούτε ωμέγα...

                      Comment


                        Καλησπέρα σε όλους… Φεύγω για Μελβούρνη 18/3/2013 με Εmirates μήπως κανένας άλλος πετάει την ίδια μέρα να πάμε παρέα..?

                        apostolos-serres@hotmail.com

                        Comment


                          Originally posted by charm_quark View Post
                          Λίγο υπερβολικό μου ακούγεται αυτό. Δεν λέω, άλλο να στέλνεις βιογραφικά σε εταιρίες ενώ είσαι ακόμα Ελλάδα. Βλέπει ο εργοδότης ελληνική διεύθυνση και τηλέφωνο, δεν μπαίνει καν στον κόπο να κοιτάξει παρακάτω.
                          Ο άντρας μου πήγε πριν 24 μέρες. Πρώτη μέρα, πήρε αυστραλέζικο νούμερο, και άλλαξε τη διεύθυνση στο βιογραφικο του. Δεύτερη μέρα άρχισε να στέλνει βιογραφικά σε εταιρίες κυρίως μέσω του seek. Από την προηγούμενη εβδομάδα έχουν επικοινωνήσει μαζί του και έχει κλείσει 4 συνεντεύξεις, οι οποίες ξεκινούν απο αύριο. Αρα, στις 15-17 μέρες ήρθαν οι πρώτες απαντήσεις. Όλες οι θέσεις στο αντικείμενο του. Επίσης μέσω γνωστών υπάρχουν προτάσεις για θέσεις, αλλα όχι κάτι συγκεκριμένο ακόμα. Ακόμα δεν έχει συναντηθεί με τον agency που τον έστειλε το centrelink.
                          Αυτό που βλέπω λοιπον, χωρίς να έχει ακόμα δουλεια επισημαίνω, είναι ότι, αν έχεις το υπόβαθρο για μία θέση, και είσαι ήδη εκεί, τουλάχιστον θα σου απαντήσουν. Θέσεις υπάρχουν, δουλειές υπάρχουν και μία άλφα κινητικότητα εκ μέρους εργοδοτών δεν το συζητάω. Εδώ ούτε ωμέγα...
                          Καλά τα λες να σας πω και την περίπτωση του άντρα μου: Έστειλε βιογραφικά 4 συνολικά σε διάστημα περίπου 1 έτους από Ελλάδα, και τον καλέσανε στη Μελβούρνη , πήγε για 10 μέρες, τον είδανε, τους είδε και τελικά του πρόσφεραν τη δουλειά, ακριβώς στην ειδικότητά του και με αντίστοιχη αμοιβή. Κανένα πρόβλημα η Ελλάδα ή η ειδικότητα ή οτιδήποτε άλλο. Αν έχεις ένα καλό βιογραφικό και μιλάς τη γλώσσα δεν νοιάζονται από που έρχεσαι. Στην Αυστραλία δουλείουν τόσοι Κινέζοι, Ινδοί και κάθε καρυδιάς καρύδι. Το σημαντικότερο ρόλο πιστεύω πως τον παίζει η εμπειρία, η εξειδίκευση και η γλώσσα. Πάντα κατά τη γνώμη μου, χωρίς να διαφωνώ πως όταν έχεις και γνωστούς είναι πιο εύκολο γιατί δεν πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

                          Comment


                            Originally posted by Apostolos2012 View Post
                            Καλησπέρα σε όλους… Φεύγω για Μελβούρνη 18/3/2013 με Εmirates μήπως κανένας άλλος πετάει την ίδια μέρα να πάμε παρέα..?

                            apostolos-serres@hotmail.com
                            Απόστολε καλό ταξίδι από μια Σερραία επίσης, θα κατέβω κι εγώ Μελβούρνη με τα παιδιά τον Αύγουστο, ο σύζυγος ταξιδεύει τον Απρίλη. Ελπίζω να βρεθούμε Μελβούρνη. Εύχομαι όλα να σου ΄ρθουν ΟΛΑ βολικά.

                            Comment


                              Originally posted by australian View Post
                              Όχι να μην το ακυρώσετε,αλλά το 99% των περιπτώσεων που ξέρω μέσω γνωστών έγινε η "δουλειά"...
                              Συμφωνω . Eχει δικιο ο Australian.Και δεν μιλαω μονο για Αυστραλια.Kαι στις ΗΠΑ ,οπως και στα περισσοτερα μερη ,ολα παιζονται στο networking..Αξιζει να διαβασει καποιος ολο το αρθρο.

                              Θα βαλω ενα αποσπασμα

                              ''Networking is the best way to find a job because:
                              People do business primarily with people they know and like. Resumes and cover letters alone are often too impersonal to convince employers to hire you.
                              Job listings tend to draw piles of applicants, which puts you in intense competition with many others. Networking makes you a recommended member of a much smaller pool.
                              The job you want may not be advertised at all. Networking leads to information and job leads, often before a formal job description is created or a job announced.

                              Πολλες δουλειες ,δεν βλεπουν ποτέ τον δρομο των αγγελιων. Δεν μιλαω για ρουσφετι...δεν παιζει τετοιο πραγμα .Για να σε συστησει καποιος γνωστος ,θα πρεπει να ειναι σιγουρος οτι αξιζεις .Ο πηχυς μπαινει ψηλα απ την αρχη και κανενας δεν θα συστησει καποιον που θα τον εκθεσει.

                              Το γιατι δεν μπαινουν πολλες δουλειες σε αγγελιες; στοιχιζει και φτηνοτερα στον εργοδοτη,που δεν θα χρειαστει να επωμιστει τα εξοδα μιας αγγελιας και ενος recruitment agency,πιθανον και βασιζεται στο οτι καποιος εμπιστος ,συστησε τον υποψηφιο.
                              Επισης ,εξω , παιζει κι αυτο. Αρκετοι πηγαινουν και αφηνουν τα βιογραφικα τους ,χωρις να εχει μπει αγγελια.Κι οταν χρειαστει ο εργοδοτης προσωπικο ,ανοιγει το συρταρι και βγαζει τα βιογραφικα που ξεχωρισε και κρατησε και αναλογως επικοινωνει με τους υποψηφιους.Αλλα περισσοτερο ,δουλευει το ''word of mouth'', .Οι γνωριμιες δλδ που ειπε ο australian ή αλλιως και networking.Ολοκληρη αναλυση που εξηγουσε πώς δουλευει το συστημα των προσληψεων στην Αυστραλια ,ειχα διαβασει .Δεν εχω κρατησει το λινκ ,αλλα μου ειχε κανει εντυπωση.

                              Δεν εννοω οτι δεν γινονται και προσληψεις μεσω αγγελιων ....
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                Originally posted by Apostolos2012 View Post
                                Καλησπέρα σε όλους… Φεύγω για Μελβούρνη 18/3/2013 με Εmirates μήπως κανένας άλλος πετάει την ίδια μέρα να πάμε παρέα..?

                                apostolos-serres@hotmail.com
                                Kαλο ταξιδι! Και καλώς να σε δεχτει η οικογενεια! Αντε και συντομα το ταξιδακι στην Ν.Ζηλανδια -εκτος κι αν πας αλλού!- για να σου δοθει η offshore visa!
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X