Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αρχικά πρέπει να παρατήσεις την αναζήτηση σπιτιού. Πρέπει να βρεις πρώτα δουλειά. Ψάξε στα εστιατόρια για να σου καλύψουν και την διαμονή. Χωρίς γνωστούς δεν έχεις πολλές πιθανότητες να σου δώσουν σπίτι. Βρες πρώτα μια δουλειά και μετά σιγά σιγά θα βρεις και σπίτι.

    Comment


      τι λεφτα δινουν περιπου αν δουλεψεις σε καποια ταβερνα...?αν φτανουν για αρχη μεχρι να μαθεις την γλωσσα και να κανεις κατι δικο σου...

      Comment


        καλησπερα και απο μενα.ενδιαφερομαι κι εγω γι αεργασια στη γερμανια.ειμαι παιδαγωγος σε παιδικο σταθμο με πτυχιο τει.εχω μια κορη 13 μηνων,δε μιλαω γερμανικα και ο αντρας μου εργαζεται σε εταιρεια με ιατρικα και βιομηχανικα αερια η οποια εχει τη μητρικη της στο μοναχο.πως θα μπορουσαμε να μαθουμε πληροφοριες για θεσεις εργασιας,μισθους,σπιτι,κλπ.?

        Comment


          συννεφακι μου οχι δεν ρωτησε..χαρηκαμε πολυ που ειναι καθολα νομιμη εταιρια και προσωρινα μεχρι να μαθει την γλωσσα και ολα ας ειναι και τα 5 ευρω.αρκει μονο να δουλευει πολλες ωρες αμα γινεται..θα δουμε αυριο.γιατι αυριο θα παει να κανει συμβολαιο.τοσες μερες εκανε ολα τα χαρτια που του ζητησανε..ελπιζω ολα να πανε καλα.θα σας ενημερωσω αυριο.φιλια πολλα

          Comment


            Originally posted by tselinkas View Post
            συννεφακι μου οχι δεν ρωτησε..χαρηκαμε πολυ που ειναι καθολα νομιμη εταιρια και προσωρινα μεχρι να μαθει την γλωσσα και ολα ας ειναι και τα 5 ευρω.αρκει μονο να δουλευει πολλες ωρες αμα γινεται..θα δουμε αυριο.γιατι αυριο θα παει να κανει συμβολαιο.τοσες μερες εκανε ολα τα χαρτια που του ζητησανε..ελπιζω ολα να πανε καλα.θα σας ενημερωσω αυριο.φιλια πολλα
            Μπραβο σας! Πολυ χαρηκα με τα νεα σας. Για αρχη μια χαρα ειναι ας κατσει εκει κανενα χρονο να μαθει την γλωσσα και μετα οτι προκυψει. Θα βρεις και εσυ σιγουρα κατι για κανενα 400αρι σε κανενα συνεργειο καθαρισμου και ολα καλα θα πανε

            Μπραβο παιδια. Χαρηκα

            Comment


              συννεφακιιιι,μιλουυυυυυυυυυ,παιδιαααα ολα οκ.υπεγραψε.ολα τα χαρτια οκ.ειναι νομιμος,με ασφαλεια,εφορια,ροτ καρτ κλπ και μολις 17 μερες στο βερολινο..αχ ποσο χαιρομαι..αν δεν εισασταν εσεις να βοηθησετε στην αποφαση μας ακομα εδω θα ηταν και θα ψαχναμε τον αγγελιοφορο..
              το κακο ειναι οτι τα 5 ευρω την ωρα ειναι μικτα..δηλ ακομα πιο λιγα τα λεφτα.αλλα οπως λετε ειναι κ τα επιδοματα που θα βοηθηθουμε μεχρι να βρουμε κατι αλλο καποια στιγμη.αυτα τα επιδοματα τα δικαιουμαστε αμεσως η μετα απο κανενα χρονο?
              τωρα το ζορι ειναι να βρει σπιτι να φυγω κι εγω με τα παιδια γιατι τζαμπα πληρωνω ενοικιο εδω κ αυτος ξενοδοχειο εκει..
              του παν οτι μπορει να δουλευει απο 30 εως 48 ωρες.δηλ μπορει αμα θελει να δουλευει παντα 48?
              αμα πληρωσουμε κανενα μεσιτη λετε να μπορει να μας βρει γρηγορα σπιτι?
              συγνωμη που εδω ειναι το θεμα μικτα κλπ αλλα εχω τον μικρο με 39 και την μεγαλη με 40 πυρετο και δεν εχω χρονο να τα γραψω ολα αυτα σε καθε ποστ που ανηκουν..
              σας ευχαριστουμε για ολα και ελπιζουμε καποτε να ανταποδωσουμε με καποιον τροπο..η γυναικα του τσελινκα..

              Comment


                Originally posted by tselinkas View Post
                συννεφακιιιι,μιλουυυυυυυυυυ,παιδιαααα ολα οκ.υπεγραψε.ολα τα χαρτια οκ.ειναι νομιμος,με ασφαλεια,εφορια,ροτ καρτ κλπ και μολις 17 μερες στο βερολινο..αχ ποσο χαιρομαι..αν δεν εισασταν εσεις να βοηθησετε στην αποφαση μας ακομα εδω θα ηταν και θα ψαχναμε τον αγγελιοφορο..
                το κακο ειναι οτι τα 5 ευρω την ωρα ειναι μικτα..δηλ ακομα πιο λιγα τα λεφτα.αλλα οπως λετε ειναι κ τα επιδοματα που θα βοηθηθουμε μεχρι να βρουμε κατι αλλο καποια στιγμη.αυτα τα επιδοματα τα δικαιουμαστε αμεσως η μετα απο κανενα χρονο?
                τωρα το ζορι ειναι να βρει σπιτι να φυγω κι εγω με τα παιδια γιατι τζαμπα πληρωνω ενοικιο εδω κ αυτος ξενοδοχειο εκει..
                του παν οτι μπορει να δουλευει απο 30 εως 48 ωρες.δηλ μπορει αμα θελει να δουλευει παντα 48?
                αμα πληρωσουμε κανενα μεσιτη λετε να μπορει να μας βρει γρηγορα σπιτι?
                συγνωμη που εδω ειναι το θεμα μικτα κλπ αλλα εχω τον μικρο με 39 και την μεγαλη με 40 πυρετο και δεν εχω χρονο να τα γραψω ολα αυτα σε καθε ποστ που ανηκουν..
                σας ευχαριστουμε για ολα και ελπιζουμε καποτε να ανταποδωσουμε με καποιον τροπο..η γυναικα του τσελινκα..
                Σοβαρα; Περαστικα στα παιδακια σου.
                Και εγω εχω τον μεσαιο με πυρετο απο χθες...Ακομη δεν ηρθε καλα καλα το φθινοπωρο. ουφ

                Μπραβο. Ομορφα που υπεγραψε κτλ.
                εδω θα βρειτε ολες τις πληροφοριες για τα επιδοματα


                για τα Kindergeld

                θα απευθυνθειτε στο εξης ταμειο Familienkasse Arbeitsagentur
                διευθυνσεις και τηλεφωνα θα βρεις εδω

                Για Βερολινο ειναι στην σελιδα 3. Εκει θα σου δωσουν αιτηση να συμπληρωσεις.

                Με το καλο κοριτσι μου

                Comment


                  εισαι η καλυτερη...σε ευχαριστω παρα πολυ.περαστικα και στο παιδακι σου.

                  Comment


                    αυτο που ξερω εγω ειναι οτι τεταρτη-πεμπτη πρεπει να βουλιαξει το συνταγμα..για πρωτη φορα..επιτελους γροθια στο μαχαιρι..εγω και πολλοι αλλοι ειμαστε αποφασισμενοι..
                    μας φτασανε στο σημειο τα σιχαματα να φευγουμε απο τις οικογενειες μας να δουλευουμε για τους γερμαναραδες για 5 ευρω μεικτα και να πανυγηριζουμε κιολλας..

                    και αυτα τα γραφει ενας νεος που σκεφτετε κι αυτος την μεταναστευση..

                    Comment


                      Originally posted by mikael View Post
                      αυτο που ξερω εγω ειναι οτι τεταρτη-πεμπτη πρεπει να βουλιαξει το συνταγμα..για πρωτη φορα..επιτελους γροθια στο μαχαιρι..εγω και πολλοι αλλοι ειμαστε αποφασισμενοι..
                      μας φτασανε στο σημειο τα σιχαματα να φευγουμε απο τις οικογενειες μας να δουλευουμε για τους γερμαναραδες για 5 ευρω μεικτα και να πανυγηριζουμε κιολλας..

                      και αυτα τα γραφει ενας νεος που σκεφτετε κι αυτος την μεταναστευση..

                      Σε καταλαβαινω...αλλα πιστεψε με...ειλικρινα...να εισαι στην πατριδα σου και να παιρνεις 3,5 ευρω(ΚΤΕΛ) την ωρα, οπως καλη ωρα τωρα η ανιψια μου, και να χτυπας 40ωρα την βδομαδα και υπερωριες και ΣΚ...και να μην βλεπεις καθολου το παιδι σου...
                      Ασε που για το παιδι δεν εχει καμια βοηθεια απο πουθενα (αν δεν εισαι απτους τυχερους που λειτουργει η σχεση και δεν πληρωνει και τιποτα)....
                      Ενω εδω υπαρχουν καποιες κοινωνικες υποδομες που στηριζουν την οικογενεια, οτι και να συμβει.
                      Τα 5 ευρω δεν ειναι καλος μισθος. Αλλα αν δεν ξερεις την γλωσσα και εισαι και ανεδικευτος δεν μπορεις να πας σε μια ξενη χωρα και να πληρωνεσαι πολυ καλα.
                      Ειπαμε για τον τσελιγκα, αυτο ειναι για την αρχη.
                      Και ειμαι σιγουρη απο αυτα που ειδα...εφοσον μες σε τοσο λιγο καιρο χωρις γλωσσα χωρις πτυχια κτλ πηγε και βρηκε δουλεια ο ανθρωπος φαινεται εργατικος και δραστηριος. Συντομα θα βρει σιγουρα κατι καλυτερο.
                      Τωρα για την αρχη για να εχει ενα εισοδημα και ασφαλεια για την οικογενεια του μια χαρα ειναι.
                      Μην σκορπατε χολη

                      Comment


                        Καλή σας ημέρα, θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση.. η μητέρα μου εργάζεται σε εργοστάσιο παρασκευής καθρεπτών για αυτοκίνητα και παίρνει την ώρα γύρω στα 7μιση ευρώ. Μέσω "λαι φίρμας" και ανειδίκευτη και εκείνη.... Τα 5 την ώρα μικτά μου φαίνονται πολύ λίγα εκτός και αν είναι πανεύκολη η εργασία που θα κάνει ο σύζυγος.. Συμβουλή μου είναι να μη σταματήσει να ψάχνει για άλλη δουλειά ακόμα και μέσω λάι φίρμας πάλι (εταιρία ευρέσεως εργασίας). Είδα και για μαθήματα γερμανικών.. έχουν διάφορα προγράμματα, τα δύο που αφορούν εμένα (και όποιον δε γνωρίζει καθόλου τη γλώσσα) ήταν, 1 φορά την εβδομάδα για 1μιση ώρα 74 ευρώ το μήνα και από Δευτέρα έως Παρασκευή 3μιση ώρες τη μέρα στα 235 ευρώ το μήνα. Θα επιλέξω το 2ο μιας και με το "φθηνό" δε βλέπω να κάνουμε προκοπή.. Έχω πιάσει ένα δωμάτιο απο χθες στο οποίο πληρώνω 250 ευρώ συμπεριλαμβανομένων θέρμανσης 24/24, ρεύμα, νερό. Με δικό του μπάνιο, ανακαινισμένο όλα καινούργια μέσα και κοινόχρηστη κουζίνα πλήρως εξοπλισμένη.. Πάντως τα 5 ευρώ ΜΙΚΤΑ δεν υπάρχουν σαν αμοιβή, μάλλον τρώει πολλά το γραφείο, αλλιώς δεν εξηγείται.. υπομονή και κουράγιο, όλα καλά θα πάνε

                        Comment


                          Originally posted by synnefaki View Post
                          Σε καταλαβαινω...αλλα πιστεψε με...ειλικρινα...να εισαι στην πατριδα σου και να παιρνεις 3,5 ευρω(ΚΤΕΛ) την ωρα, οπως καλη ωρα τωρα η ανιψια μου, και να χτυπας 40ωρα την βδομαδα και υπερωριες και ΣΚ...και να μην βλεπεις καθολου το παιδι σου...
                          Ασε που για το παιδι δεν εχει καμια βοηθεια απο πουθενα (αν δεν εισαι απτους τυχερους που λειτουργει η σχεση και δεν πληρωνει και τιποτα)....
                          Ενω εδω υπαρχουν καποιες κοινωνικες υποδομες που στηριζουν την οικογενεια, οτι και να συμβει.
                          Τα 5 ευρω δεν ειναι καλος μισθος. Αλλα αν δεν ξερεις την γλωσσα και εισαι και ανεδικευτος δεν μπορεις να πας σε μια ξενη χωρα και να πληρωνεσαι πολυ καλα.
                          Ειπαμε για τον τσελιγκα, αυτο ειναι για την αρχη.
                          Και ειμαι σιγουρη απο αυτα που ειδα...εφοσον μες σε τοσο λιγο καιρο χωρις γλωσσα χωρις πτυχια κτλ πηγε και βρηκε δουλεια ο ανθρωπος φαινεται εργατικος και δραστηριος. Συντομα θα βρει σιγουρα κατι καλυτερο.
                          Τωρα για την αρχη για να εχει ενα εισοδημα και ασφαλεια για την οικογενεια του μια χαρα ειναι.
                          Μην σκορπατε χολη
                          δεν σκορπαω χολη ..αυτο το συμπαιρενεις εσυ ..γραφω ενα γεγονος. οι πολιτικοι εφτασαν την ελλαδα σε τετοια σημεια εξαθλιωσης που ακομα και ευρεση εργασιας στην γερμανια για ελαχιστα χρηματα φανταζει επιτευμα..πριν 10 χρονια εαν ελεγες του ελληνα να παει γερμανια να δουλεψει για 5 ευρω μεικτα θα σε εβριζε..και αυτο ειναι γεγονος επισης..αλλαξανε τα κοζα ομως και πρεπει να προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα..

                          δεν νομιζω κανενας να αμφιβαλλει για το οτι εαν ανοιξουν δουλειες απο γερμανους ελλαδα στις λεγομενες ζωνες εργασιας που ειναι στα σκαρια με 450-500 ευρω μισθο θα υπαρχει ουρα για εργασια..

                          Comment


                            Σωστός ο "Fendy" παντού πέφτουν οι μισθοί, στη Γερμανία απλά έπεσαν με το κολπάκι με τις "λαι φίρμες", τα λεγόμενα "γραφεία ευρέσεως εργασίας". Αυτό όμως δε σημαίνει πως αν πιάσεις δουλειά χωρίς λαι φίρμα ακόμα κ σαν ανειδίκευτος θα παίρνεις κάτω απο 1200 καθαρά ! Επίσεις μέσω λάι φίρμας εργάζεσαι με συμβόλαιο για τους πρώτους 3-6 μήνες, αν είσαι καλός (αν έχεις "ακόρντ" -παραγωγή με την ώρα- κ το τηρείς, δε βγαίνεις πολύ έως καθόλου άρρωστος, τηρείς το ωράριο κτλ) κ σε κρατήσει η επιχείρηση με το πέρας του συμβολαίου σου σε κάνει "φεστ" κάτι σα μόνιμος δλδ (όχι το Ελληνικό στυλ του δημοσίου βέβαια) κ απο τα 700-900 πας στα 1500-1700 ΚΑΘΑΡΑ.

                            Comment


                              Με λίγα λόγια, 2 άτομα (οικογένεια) στη Γερμανία αν εργάζονται ως απλοί εργάτες σε κάποιο εργοστάσιο (δεν είναι κ τόσο δύσκολο βρε παιδιά αυτό, απλοί εργάτες όχι πυρηνικοί φυσικοί) ο ένας μισθός πάει για να βγει ο μήνας κ ο 2ος μισθός μπαίνει στην άκρη, σε 10 χρόνια έχουν μαζέψει 100,000 ευρώ. Κάντο στην Ελλάδα αυτό.. Μιλάμε για μισθούς 1300-1700 (πολύ νορμάλ δλδ), υπάρχουν κ οι νυχτερινές βάρδιες, υπάρχουν κ τα σαββάτα όποιος θέλει να εργαστεί κ ανεβαίνει κ άλλο ο μισθός..

                              Comment


                                θέλω λινκ με τα ονόματα των ελληνικών εστιατορίων στο Μόναχο

                                Όποιος μπορεί να με βοηθήσει,σας παρακαλώ...
                                Θα με ευκολύνεται πολύ στο ψάξιμο για εργασία!
                                ευχαριστώ!!

                                Comment

                                Working...
                                X