Announcement

Collapse
No announcement yet.

Perth Australia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by greky View Post
    καταρχην να σε ευχαριστησω για το χρονο σου και το ψαξιμο που εκανες ....μονο που..... με απογοητευσες!! 800 την εβδομαδα ;; οταν ακουω για 400 εως 600 μονο το ενοικιο ;; γνωστος μου που πηγε περυσι ελαιοχρωματιστης ,εργαστηκε για ενα μηνα , μαυρα, και του δωσανε 400 την ημερα! και επισης ξυλουργος στην ιδια εταιρια ιταλος επαιρνε 550 την ημερα !!! μεγαλη αποκλιση δεν εχουν τα νουμερα;; υπολογηζω οτι δεν θα εχω δουλειες απο το νεο χρονο και μετα..γιαυτο και λεω να παω να δω τι παιζει εκει. θα ηταν μεγαλη απογοητευση ομως να διαθεσω 6-8 χιλιαρικα για διαβιωση τις μερες που θα ψαχνω για να ανακαλυψω οτι θα παιρνω 3-4 φορες λιγοτερα απο οτι παιρνω εδω !! δλδ...τι γινεται ;; αυτες τις αμοιβες εχει ;; που ειναι τα καλα της ;;
    Ο επιπλοποιός εκεί είναι πτυχιούχος με κάποιο certificate, που απο οτι είδα φτάνουν μέχρι 7 βαθμίδες.
    Η πείρα η δική σου και οι γνώσεις σου μπορεί να είναι πάνω απο την 7 βαθμίδα και πιθανόν να σε αδικό με το συγκεκριμένο παράδειγμα. Ενα ερέθισμα έδωσα και ίσως να ταιριάζει καλύτερα άλλο επάγγελμα κλάδος του ξυλουργού με άλλο εισόδημα κ.τ.λ.
    Κοίτα στην λίστα με τα επαγγέλματα απο το immi.gov.au και βρές αυτό που είναι καλύτερο για σένα.
    Το ενοίκιο βάλε να δείς γιατι ζητάνε τόσα: Ξέρουν οτι το πιθανότερο είναι οτι θα πάρεις την επιδότηση ενοικίου που είναι 150 δολάρια την εβδομάδα αν είσαι μέσα στα εισοδηματικά κτιτήρια της επιδότησης και έτσι όταν ζητάνε 300 στην ουσία ζητάνε 150 απο εσένα και 150 απο το κράτος.
    Και τι σπίτια νοικιάζεις με 300 εως 450! Αριστουργήματα με χώρους και γκαράζ κ.τ.λ.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #17
      Agoriani καλησπέρα,

      Τα ενοίκια επειδή το έχω ψάξει είναι περίπου 300 με 400 δολλάρια την εβδομάδα. Για οικογένεια 3μελή ή 4μελή. Βέβαια τα σπίτια έιναι όλα μονοκατοικίες με αυλή γκαράζ και νοικιάζονται κατά 90% με τις οικοσυσκευές (ψυγείο, κουζίνα, πλυντήριο κ.λ.π

      Comment


        #18
        Originally posted by demi View Post
        Agoriani καλησπέρα,

        Τα ενοίκια επειδή το έχω ψάξει είναι περίπου 300 με 400 δολλάρια την εβδομάδα. Για οικογένεια 3μελή ή 4μελή. Βέβαια τα σπίτια έιναι όλα μονοκατοικίες με αυλή γκαράζ και νοικιάζονται κατά 90% με τις οικοσυσκευές (ψυγείο, κουζίνα, πλυντήριο κ.λ.π
        Δεν χρειάζεται και ιδιαίτερο ψάξιμο όμως γιατι με μια απλή αναζήτηση απο το google για rent property australia ενα απο τα πρώτα site που είναι και το ποιό γνωστό εκτός απο αγορά έχει και για rent.

        Απο εκεί και πέρα εσύ διαλέγεις το είδος της κατοικίας (σπίτι, διαμέρισμα, μικρή μονάδα κ.τ.λ.) πόσα υπνοδωμάτια θές να έχει και κατώτατη τιμή και ανώτερη τιμή. Ανάλογα τι θα διαλέξεις θα δείς.

        Τα ενοίκια απο 300 μέχρι 400 σου δίνουν σπίτια που συνήθως έχουν 2-3 κρεβατοκάμαρες και 1-2 τουαλέτες-μπάνια και 1-2 γκαράζ. Συνήθως επίσης είναι σπίτια φιταγμένα το 50-60 με την ανάλογη αισθητική κ.τ.λ. Βέβαια υπάρχουν και οι ευκαιρίες πάντα απο χωρισμένα ζευγάρια, ανθρώπους σε ανάγκη κ.τ.λ.
        Φυσικά ρόλο παίζει και η περιοχή, οι κοντινές εγκαταστάσεις, υποδομές κ.τ.λ.
        Αν πολύ απλά βάλεις απο 350-500 για να βλέπεις και αυτά που είναι απο 450-499 θα πάρεις και σπίτια με 3-4 κρεβατοκάμαρες και 3-4 μπάνια-τουαλέτες και 1-2-3 γκαράζ. Και πάει λέγοντας.

        Μια πολύ καλή πηγή για αναζήτηση κατοικίας είναι και τα γραφεία real estate που ουδεμία σχέση έχουν με τα μόνο κατ' όνομα αντίστοιχα εδώ και πέζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην Αυστραλία στην αγορά της κατοικίας γενικότερα. Υπάρχει προσωπική σχέση του κάθε ιδιοκτήτη με τον ατζέντη του γιατι είναι αγορά απο την οποία βγαίνουν χρήματα, δουλεύει και για τους μεν και για τους δε. Ως γνωστόν πολλοί νέοι άνθρωποι (επενδυτές) χρησιμοποιούν τις αγοροπωλησείες ακινήτων ώστε πρίν τα 30 να μπορούν να πάνε σε καθεστώς part time job απο full time κερδίζοντας μέρος των εσόδων τους απο ενοίκια ή αγοροπωλησείες ακινήτων (σπίτια και γή).
        Ενα πολύ καλό περιοδικό με εξειδίκευση στον κλάδο αυτό είναι το Australian Property Investor.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #19
          Originally posted by Agoriani View Post
          Δεν χρειάζεται και ιδιαίτερο ψάξιμο όμως γιατι με μια απλή αναζήτηση απο το google για rent property australia ενα απο τα πρώτα site που είναι και το ποιό γνωστό εκτός απο αγορά έχει και για rent.

          Απο εκεί και πέρα εσύ διαλέγεις το είδος της κατοικίας (σπίτι, διαμέρισμα, μικρή μονάδα κ.τ.λ.) πόσα υπνοδωμάτια θές να έχει και κατώτατη τιμή και ανώτερη τιμή. Ανάλογα τι θα διαλέξεις θα δείς.

          Τα ενοίκια απο 300 μέχρι 400 σου δίνουν σπίτια που συνήθως έχουν 2-3 κρεβατοκάμαρες και 1-2 τουαλέτες-μπάνια και 1-2 γκαράζ. Συνήθως επίσης είναι σπίτια φιταγμένα το 50-60 με την ανάλογη αισθητική κ.τ.λ. Βέβαια υπάρχουν και οι ευκαιρίες πάντα απο χωρισμένα ζευγάρια, ανθρώπους σε ανάγκη κ.τ.λ.
          Φυσικά ρόλο παίζει και η περιοχή, οι κοντινές εγκαταστάσεις, υποδομές κ.τ.λ.
          Αν πολύ απλά βάλεις απο 350-500 για να βλέπεις και αυτά που είναι απο 450-499 θα πάρεις και σπίτια με 3-4 κρεβατοκάμαρες και 3-4 μπάνια-τουαλέτες και 1-2-3 γκαράζ. Και πάει λέγοντας.

          Μια πολύ καλή πηγή για αναζήτηση κατοικίας είναι και τα γραφεία real estate που ουδεμία σχέση έχουν με τα μόνο κατ' όνομα αντίστοιχα εδώ και πέζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην Αυστραλία στην αγορά της κατοικίας γενικότερα. Υπάρχει προσωπική σχέση του κάθε ιδιοκτήτη με τον ατζέντη του γιατι είναι αγορά απο την οποία βγαίνουν χρήματα, δουλεύει και για τους μεν και για τους δε. Ως γνωστόν πολλοί νέοι άνθρωποι (επενδυτές) χρησιμοποιούν τις αγοροπωλησείες ακινήτων ώστε πρίν τα 30 να μπορούν να πάνε σε καθεστώς part time job απο full time κερδίζοντας μέρος των εσόδων τους απο ενοίκια ή αγοροπωλησείες ακινήτων (σπίτια και γή).
          Ενα πολύ καλό περιοδικό με εξειδίκευση στον κλάδο αυτό είναι το Australian Property Investor.
          ΣΤΑ 300-400 ΔΟΛ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ PER WEEK
          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

          Comment


            #20
            καλησπερα ,αν και βλεπω οτι σε αυτη την σελιδα εχει αρκετο καιρο να γραψει καποιος παρακαλω πολυ αν καποιος βλεπει θα ηθελα να μαθω περισσοτερες λεπτομεριες σχετικα με τη ζωη και την εργασια στην δυτικη αυστραλια κυριως στην περιοχη του περθ οποια αμεση απαντηση θα βοηθησει πολυ.

            θα βοηθουσε φανταζομαι καλυτερα ατομα που να μενουν εκει ωστε να ανοιχτει διαλογος και λυθουν πολλες αποριες και να μαζευτουν και πληροφοριες για την εκει ζωη.
            ευχαριστω εκ των προτερων
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              #21
              Originally posted by Aussie View Post
              καλησπερα ,αν και βλεπω οτι σε αυτη την σελιδα εχει αρκετο καιρο να γραψει καποιος παρακαλω πολυ αν καποιος βλεπει θα ηθελα να μαθω περισσοτερες λεπτομεριες σχετικα με τη ζωη και την εργασια στην δυτικη αυστραλια κυριως στην περιοχη του περθ οποια αμεση απαντηση θα βοηθησει πολυ.
              Perth, Western Australia - Wikipedia, the free encyclopedia
              Living in Perth Australia
              Living Costs in Perth, Western Australia: This Perth Life
              Living in Perth, moving to Perth, expatriate Perth

              Comment


                #22
                chris

                Υπάρχουν αντίστοιχα site και για Μelbourne??

                Comment


                  #23
                  Originally posted by christine View Post
                  Υπάρχουν αντίστοιχα site και για Μelbourne??

                  βρηκα αυτο χριστιν
                  Living In Melbourne, Victoria
                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    #24
                    περθ

                    Επίσης για όσους ενδιαφέρονται για πέρθ

                    Living in Perth
                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      #25
                      Μετακόμιση στο Περθ

                      Φιλε ausie εγω θα μετακομίσω σύντομα στο Περθ και έχω μια ολοκληρωμένη αποψη μιας και διεμενα για 5 χρόνια εκει. όταν πηγα μπορω να πω ότι όλα ήταν πανευκολα.Ο καιρός βοηθαει και είναι φανταστικός όταν εισαι αθλητικός τύπος. Η ζωή μπορεί να γίνει πολύ βαρετη εαν δεν γεμίσεις τη ζωή σου με hobby. Δουλείες έχει πιο πολλές σε συγκριση με αλλες πολιτειες και οι μισθοι πιο ανεβασμένοι. Απ΄ότι διαβασα το Περθ εχει ακριβυνει πολύ ωστόσο σου μένουν πολλα και εαν σκεφτεσαι να γυρίσεις σε 5 χρόνια στην Ελλάδα θα αποταμιευσεις χρηματα για να αγορασεις ανετα ενα σπιτι και θα σου περισευουν. Εαν παντως σκοπευεις να πας Περθ, επικοινωνησε μαζί μου.

                      Comment


                        #26
                        παιδια καλησπερα!ειμαι καινουρια στο patriotaki και θα ηθελα να ευχαριστησω ολους για τις πολυτιμες πληροφοριες θα ηθελα να ρωτησω τον andreas dok σχετικα με το περθ ο αντρας μου ενδιαφερεται για δουλεια σε εταιριες εξορυξης ή κατασκευαστικες εκει!εχω βρει καποια sites για καποιες εταιριες......εχει δουλεψει καποιος γνωστος σου εκει?πως ειναι τα πραγματα? εχει τοση ζητηση οσο λενε ?

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by andreas dok View Post
                          Φιλε ausie εγω θα μετακομίσω σύντομα στο Περθ και έχω μια ολοκληρωμένη αποψη μιας και διεμενα για 5 χρόνια εκει. όταν πηγα μπορω να πω ότι όλα ήταν πανευκολα.Ο καιρός βοηθαει και είναι φανταστικός όταν εισαι αθλητικός τύπος. Η ζωή μπορεί να γίνει πολύ βαρετη εαν δεν γεμίσεις τη ζωή σου με hobby. Δουλείες έχει πιο πολλές σε συγκριση με αλλες πολιτειες και οι μισθοι πιο ανεβασμένοι. Απ΄ότι διαβασα το Περθ εχει ακριβυνει πολύ ωστόσο σου μένουν πολλα και εαν σκεφτεσαι να γυρίσεις σε 5 χρόνια στην Ελλάδα θα αποταμιευσεις χρηματα για να αγορασεις ανετα ενα σπιτι και θα σου περισευουν. Εαν παντως σκοπευεις να πας Περθ, επικοινωνησε μαζί μου.
                          Καλησπέρα και απο μένα φίλε Ανδρέα,
                          κατά΄ρχήν ευχαρίστω για το ενδιαφέρων που έδειξες και που θέλεις να βοηθήσεις με τις πληροφορείες σου.
                          Ο σκοπός μας είναι όταν κατέβουμε Αύστραλια να πάμε στήν μεριά του Πέρθ.
                          Σίγουρα θα βοηθούσε πάρα πολύ η όποια επικοινωνία μαζί σου,και όσες πληροφορείες μπορείς να μου δώσεις.
                          θα επικοινωνήσω σίγουρα μαζί σου, αλλά μπορείς και συ όποτε θέλεις.
                          θα μιλήσουμε
                          ευχαριστώ και πάλι.

                          Αussie

                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            #28
                            Καλημέρα ari 2000. Οι κατασκευαστικές απ ο,τι ξέρω έχουν μια ύφεση αυτόν το καιρό αλλά η οικονομία της Αυστραλίας είναι σταθερή και όλα τα χρόνια παρόλο την παγκόσμια κρίση, μέχρι στιγμής, η ιοκονομία δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Θα συνιστούσα με σιγουριά να πατε σε ορυχείο το οποίο δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα είσαι με το κράνος και μαύρος όπως στο zoolander. Τα ορυχεία στο Περθ έχουν ανεβάσει τους μισθούς γενικά πολύ ψηλά και θα βρεις σίγουρα κάτι όταν είσαι λίγο σχετικός όπως μηχανικός, χημικός, γεωλόγος, κλπ. Οι μισθοί είναι απίστευτοι υψηλοί και όντως υπάρχει πολύ ζήτηση. Δεν ξέρω κανέναν αλλά όλα είναι αξιοκρατικά και δεν χρειάζεται να ξέρεις κανέναν. Ψάξε στο seek.com.au και θα βρεις αυτό που θέλεις. Έχω κάποιον οικογενειακό φίλο που είναι στις κατασκευαστικές αλλά νομίζω ξανά οι μισθοί στα ορυχεία, όπως θα δεις στο seek,μπορεί να ξεπεράσουν τις 200 χιλιάδες δολάρια το χρόνο μικτά που σημαίνει μετά φορών στην τσέπη 140χιλιαδες. Δουλεύεις 2 εβδομάδες 12ωρο και 2 εβδομάδες έχεις άδεια. Τα ορυχεία βρίσκονται πάντα εκτός Περθ και σε μεταφέρουν με αεροπλάνο στη βάση σου που θα είναι το Περθ. Το μόνο ελάττωμα στο Περθ είναι ότι δεν έχει πολλούς έλληνες και είναι σχετικά βαρετά αλλά εάν μαζευτούμε μερικοί καλοί θα περάσουμε πολύ καλά και όταν έχεις οικογένεια είναι πολύ καλά.
                            Αυτά προς το παρόν εάν θέλετε κάτι άλλο θα είμαι στη διάθεσή σας με περισσότερες πληροφορίες όταν θα πα και εγώ με το καλό.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by Aussie View Post
                              Καλησπέρα και απο μένα φίλε Ανδρέα,
                              κατά΄ρχήν ευχαρίστω για το ενδιαφέρων που έδειξες και που θέλεις να βοηθήσεις με τις πληροφορείες σου.
                              Ο σκοπός μας είναι όταν κατέβουμε Αύστραλια να πάμε στήν μεριά του Πέρθ.
                              Σίγουρα θα βοηθούσε πάρα πολύ η όποια επικοινωνία μαζί σου,και όσες πληροφορείες μπορείς να μου δώσεις.
                              θα επικοινωνήσω σίγουρα μαζί σου, αλλά μπορείς και συ όποτε θέλεις.
                              θα μιλήσουμε
                              ευχαριστώ και πάλι.

                              Αussie

                              Να εισαι καλα AUSIE και τωρα που θα κατεβω πρεπει να πεισω μερικους να κατεβουν στο περθ για να σπασουμε την μονοτονια

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by andreas dok View Post
                                Να εισαι καλα AUSIE και τωρα που θα κατεβω πρεπει να πεισω μερικους να κατεβουν στο περθ για να σπασουμε την μονοτονια
                                καλημέρα Άνδρεα ,
                                διάβασα τα παραπάνω που έγραψες, αλλά νομίζω στο θέμα εργασίας στα ορυχεία ειναι 3 βδομάδες εργασία και μια άδεια και πάλι αν δεν κάνω λάθος,εκτός αν έχει αλλάξει κάτι.


                                Άντε να μαζευόμαστε και πρός Πέρθ μεριά.
                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X