Announcement

Collapse
No announcement yet.

Perth Australia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Perth Australia

    Ειμαι ελληνίδα-γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Ελλάδα-και μετακόμισα στο Περθ της Δ.Αυστραλίας πριν 3 εβδομάδες. Εχω συμβόλαιο 3 ετων με το Πανεπιστημιο Δ.Αυστραλίας οπου θα διδάσκω. Αν και έχω ζήσει και παλιά στο εξωτερικό, (5 χρ. Γαλλία, κάποια διαστηματα στις ΗΠΑ, Καναδά και Γερμανία, και δούλευα για 8 μήνες στη Μέση Ανατολή με μια ανθρωπιστική οργάνωση πριν έρθω Περθ) το έχω πάρει βαριά. Νιώθω ότι ειμαι πολυ μακρια απο την Ευρωπη, την Ελλάδα, το Περθ μου φαινεται πολυ καθαρο, πολυ τακτοποιημένο, εως πεθαμενο θα έλεγα και γενικά με έχει πιασει μια μικροκαταθλιψη σε σημειο να θελω να τα παρατησω κ να φυγω. Δεν θα το κάνω αλλά πραγματικά υποφέρω. Μου λείπει η Μέση Ανατολή, ο κόσμος, η βουή, οι μυρωδιές, αναπολώ την προηγούμενη δουλειά μου και τους φίλους, μου λείπει η Αθήνα, οι δικοί μου ανθρωποι, η αδερφή μου...Οι συναδελφοι μου είναι καλοί αλλά εγω δε μπορω να χαρω ουτε τη δουλειά...Το ξέρω οτι ειναι ακόμα νωρίς, και θέλει χρονο κλπ αλλα....Μήπως υπαρχει καποιος απο περθ εδώ να επικοινωνήσει μαζί μου? Η καποια συμβουλη....καποιες παρόμοιες εμπειρίες....
    Ευχαριστώ!!

    #2
    ..υπομονή ..για την κατάθλιψη είμαστε καλό αγχολυτικό φάρμακο!!
    και θα χαιρόμαστε να σε βλέπουμε όσο ποιό συχνά γίνεται..

    Για τα υπόλοιπα η εμπειρία χρόνων στο εξωτερικό νομίζω θα σε βοηθήσει..

    Επίσης οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την διαμονή σου εκεί, θα ήταν ευπρόσδεκτη ...

    Comment


      #3
      Καλώς ήρθες στην παρεούλα μας, ελπίζω σιγά σιγά να μεγαλώνουμε και να τύχει να γνωρίσεις και άτομα από το Perth.

      Εγώ γεννήθηκα στην Γερμανία και ακόμα υπάρχουν στιγμές που ζορίζομαι,..θα μου πεις σε δυο ώρες είμαι Ελλάδα αν χρειαστεί..

      Δεν θα σε βοηθήσει σε τίποτα να στεναχωριέσαι και να μην ευχαριστιέσαι τίποτα. Πρέπει να το πάρεις απόφαση, τρία χρονια είναι, πως μπορείς να κανεις εμπειρίες που θα εμπλουτίσουν τον εαυτό σου ;
      να προσπαθείς να ψάξεις τα καλά και ευχάριστα της κοινωνίας του Perth.

      Comment


        #4
        παλι εγω..

        Σημερα εκλεισα 3 εβδομαδες στο Περθ αλλα τις τελευταιες δυο τις περασα στα νοτιοδυτικα σε μια πόλη που ονομαζεται Albany λογω δουλειας.Επιστρεφω Περθ την παρασκευη...
        Σημερα ηταν μεγαλη μερα για την αυστραλια διοτι η ομοσπονδιακη κυβερνηση ζητησε συγγνωμη απο τους αβοριγινες για οσα τους εκαναν τα τελευταια 100 χρ. Πηγα στη πορεια στο δημαρχειο της πολης και ομολογω οτι συγκινηθηκα απο τους λογους...Τη δευτερα η ερευνητικη ομαδα που δουλευω με ειχε παει σε ενα καταυλισμο αβοριγινων και ηταν η πρωτη φορα που ηρθα σε επαφη μαζι τους...
        Οσον αφορα στο περθ..τι να σας πω..ειναι υπερβολικα δύσκολο να βρεις σπιτι και ειμαι 3 εβδομαδες τωρα φιλοξενουμενη σε συναδελφους με τα πραγματα μου στη βαλιτσα...Κι αυτο εχει αρνητικο αντικτυπο στη ψυχολογια μου...Γενικα το περθ ειναι ομορφη πολη πανω στη θαλασσα και σε ποταμι χτισμενο, πολυ πρασινο, καθαρο....Υσηχη πολη ομως..ιδανικη να μεγαλωσεις παιδια η να παρεις συνταξη...Βαρετη ζωη θα ελεγα....Και ειναι κ πολυ μακρια..απο ολα....
        Πιστευω μολις λυσω το προβλημα της στεγης να νιωσω καλυτερα.....διοτι δε με βλεπω καλα....

        Comment


          #5
          Εχε λιγακι υπομονη,η αλλαγη στη ζωη σου ειναι μεγαλη βεβαια,αλλα δες το και θετικα.
          Που θα παει,θα βρεις και σπιτι,θα κανεις φιλους,θα εγκλιματιστεις στο νεο τροπο ζωης.

          Εως τοτε(αλλα και για μετα ε?)ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ !!

          Comment


            #6
            Καλημερα και τα χεραιτισματα μου στους περθιανους
            Καταρχας με λενε Δημητρη.Ειχα ερθει στο Περθ προσφατα πριν κανα χρονο και μπορω να σου πω οτι οταν πατησα το ποδι μου Αυστραλια ηταν ερωτας με την πρωτη ματια.Ηδη ψαχνομαι για να ερθω εκει μαλλον Μελβουρνη η Brisbane.Οταν ημουν εκει μου ειπαν οτι το Περθ ειναι πολυ υσηχο και συνηθως πανε εκει οι Αυστραλοι οταν παρουν συνταξη.
            Εδω θα βρεις και φωτος που τραβηξα καθοτι φωτογραφος το επαγγελμα .....
            Discover, share and connect with culture, creativity, sound, images and people.


            Εγω θα σε συμβουλεψω κατι εντελως φιλικα και βεβαια προσωπικη μου αποψη.Αυτο πιστευω που κανει ενα μερος "καλο" δεν ειναι ουτε αν ειναι ηλιολουστο ουτε αν εχει παρκα πρασινα κλπ τιποτα απο ολα αυτα.Αυτο που για μενα πεζει μεγαλο ρολο ειναι οι ανθρωποι και η ψυχολογια μας.Η συμβουλη μου ειναι γνωρισε ανθρωπους εκει κανε παρεες γιατι οι Αυστραλοι ειναι παρα πολυ φιλοξενοι και ευγενικοι αποτι ειδα.Αυτο πιστευω θα σε κανει να παρεις λιγο τα πανω σου.
            Ο κυριος λογος που θελω να φυγω απο την Ελλαδα δεν ειναι μονο οι δουλεις που δεν βρισκουμε και η κατασταση εδω.Ντρεπομαι που το λεω αλλα θελω να φυγω γιατι δεν μας μπορω αλλο ! Ειμαστε αγενεις , παρτακηδες και ας καει ο γειτονας.Αν κανεις παρεες εκει και γνωρισεις κοσμο πιστευω θα χαροποιησεις τη ζωη σου.
            Τι να το κανεις να ζεις σε μια καταπλικτικη χωρα που εχουμε και εμεις εδω την Ελλαδα μας οταν απο το πρωϊ που ξυπνας μεχρι το βραδυ ζουμε μεσα στη μιρλα και τη μιζερια.Με λιγα λογια για μενα ποιοτητα ζωης ειναι να εχεις ωραιους ανθρωπους γυρω σου.Αυτο εκει το εχεις μην το κλωτσησεις ;)
            Trust me και cheer up

            Comment


              #7
              καλημερα με λενε δημητρη και ειμαι απο ελλαδα και συγκεκριμενα απο βολο ειμαι σχεδον ετοιμος να παρω την οικογενεια μου και να ερθω αυστραλι θελω να ρωτησω κατι . ποια περιοχη μου πρωτεινεται για αυστραλια γιατι μου το ζειτα στα χαρτια που συμπληρωνω και μαλλον θα παιζει ρολο απο οτι εχω καταλαβει ευχαρηστω

              Comment


                #8
                Μακάρι να έχει βρεί τον δρόμο της η FRAN22 αλλά έχει να απαντήσει απο το 2008.
                Θα τέλειωσε και φέτος η σύμβασή της. Και τι τυχεροί που θα ήμασταν αν μας έγραφε και μερικά πράγματα σχετικά με τον τρόπο που βρήκε δουλειά και έβγαλε την βίζα της. Όπως και να έχει καλά να είναι.

                Μάλον μας ήρθε απο άλλη κατηγορία/board το post αυτό. Σβήστηκε και το ερωτήματα σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία γιατι έτσι κι αλλιώς δεν έγραφε κανένας την ερώτησή του εκεί παρά σε post του 2008, ξεχασμένα. Ας είναι τι να κάνουμε.

                Στο θέμα μας. Ο φίλος απο πάνω ρωτάει σχετικά με τα μέρη της Αυστραλίας. Μιλάμε για χώρα ήπειρο. Απο δυτικά μέχρι ανατολικά έχει διαφορά η ώρα.

                Απο βορά μέχρι νότο έχει διαφορετικό κλίμα. Τροπικό στον βορά που είναι κοντά στον Ισημέρινό και προς τον νότο πλησιάζει το γνωστό σε εμάς. Ο βοράς είναι ο καυτός που περνάει απο την ηπειρωτική χώρα και πειρώνεται και είναι ξερός και καυτός άνεμος που βαράει 40άρια στην περιοχή της νότιας Αυστραλίας. Στο βορά έχει κυκλώνες, στο νότο δεν, είπαμε μοιάζει με αυτά που ξέρουμε. Ίσως για αυτό να το πιάσανε και οι περισσότεροι εκεί στο Melbourne.
                Στην θάλασσα δεν κάνεις όπως κάνεις εδώ. Εκτός του οτι ο βυθός έχει τα πάντα, έχει και ρεύματα που σε πάνε όπου γουστάρουν αδιαφορώντας αν εσύ θες να πας στην στερία μεριά. Εχει και serfers αλλά τέτοιους έχει και σε ενα net kafe.

                Μεγάλες αποστάσεις και απαραίτητα αυτοκίνητο για μετακινήσεις. Α! Ρώτησα πόσο παίρνει να κάνεις το γύρο του νησιού με ρόδα και μου είπανε 2 χρόνια. Οπότε όποιος έχει κάνει το γύρο της πελοπονήσσου να μην ξεγελαστεί. Καμία σχέση.

                Είναι κράτος με πολιτείες και περιοχές (states and teritories). Αν και όλοι νομίζουν οτι πρωτεύουσα είναι το Σύδνευ πρωτεύουσα είναι η Καμπέρα στην ίδια πολιτεία με το Σύδνευ.

                Έχει περίπου μισό μίριο Έλληνες αλλά μόνο απο 5 οικογένειες... (Wogboy - king of Mykonos)

                Νόμισμα είναι το δολάριο Αυστραλίας που αν και ισχυρό νόμισμα ισχυρής οικονομίας και σίγουρα πιο ισχυρής απο την δική μας, εμείς έχουμε το ευρο που είναι πιο ακριβό! Αυτό αλήθεια πως μπορεί να εξηγηθεί;
                Άρα μετατρέποντας τα ευρώ σε δολάρια Αυστραλίας πέρνουμε περισσότερα δολάρια απο οτι είχαμε ευρο. Το θέμα είναι αν έχουν και την ίδια αγοραστική αξία. Δυστηχώς για εμάς την έχουν και το δολάριο κερδίζει και σε αυτό το γύρο γιατί έχει και για πολλά βασικά αγαθά μεγαλύτερη αγοραστική αξία.

                Η βενζίνη τις καθημερινές είναι πάνω απο το δολάριο και τα σαββατοκύριακα πάνω απο το ενάμισο δολάριο. Το κόλπο όμως είναι οτι πας super market δεν πας; Ε λοιπόν στο ταμείο σου δίνουν μαζί με την απόδειξη εκτυπωμένη μια απόδειξη που στο βενζινάδικο του super market την πέρνεις κάτω απο το δολάριο. Όπως και στην Ελλάδα θα μου πείτε και δεν θα συμφωνήαουμε.

                Επίσης είδα οτι τα νομισματοκοπεία που λέγονται π.χ. super market δίνουν στην κοινότητα απο την οποία farmaroun τα κέρδη τους, σαν ευχαριστώ, σαν αντισταθμιστικό όφελος, σαν ανταποδοτικό τέλος, σαν φιλότιμο σαν κάτι τέλος πάντων, προς τα πίσω κάτι όπως να πάρουν στο τοπικό νοσοκομείο ενα μηχάνημα, να πάρουν υπολογιστες στο σχολείο, να φτιάξουν μια παιδική χαρά, να πληρώσουν και κάτι τέλος πάντων και αυτοί. Όπως και στην Ελλάδα βέβαια.

                Ά! Η Αυστραλία έχει και ουράνιο. Ωχ! τώρα μπήκα στην λίστα της CIA.
                Το θέμα μάλον είναι όμως να μην πάρει κανείς σπίτι δίπλα στο ορυχείο ή ακόμα χειρότερα σε πρώην εγκατάσταση πυρινικών δοκιμών. Χα! -Μωρό μου τα ραπανάκια που φύτεψες το πρωί έχουν βγάλει χέρια και πόδια και χτυπάνε το κουδούνι, πήγαινε να ανοίξεις plz.

                Επίσης είναι πολύ μακριά. Ακόμα πιο μακρια σχεδόν απο οτιδήποτε φανταστείς. Οχι το φεγγάρι δεν περιλαμβάνεται σε αυτά που μπορείς να φανταστείς.
                Είναι με την Emirates 4 ώρες ώς το Dubai και 19 απο εκεί για Melbourne. Α! και κάνα 2 ώρες περίμενε στο Dubai. Δηλ. μετά η πτήση για εσωτερικά δρομολόγια στην Ευρώπη σου φαίνετε πτέσμα. Δεν πάει απευθείας αεροπλάνο γιατί δεν υπάρχει αεροπλάνο που να μπορεί με ενα γέμισμα ρεζερβουάρ να φτάσει τόσο μακριά εντάξει; Αυτός είναι ο ορισμός του μακριά. Οπότε όσοι και όποιοι θα θέλατε να πετάγεστε για ΣουΚού στα πάτρια αναθεωρήστε.

                Σταματάω εδώ και θα συνεχίσω σε άλλο Post με τα ωραία της μελοντικής δεύτερης πατρίδας μας.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #9
                  kala ola ayta alla teliak den mas eipes poy protinis

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by ylas2010 View Post
                    kala ola ayta alla teliak den mas eipes poy protinis
                    Δεν μας είπες τα χαρτιά που συμπληρώνεις τι είναι ή για τι είναι, χωρίς να γίνομαι αδιάκριτος.
                    Ίσως τότε να μπορώ να σου προτείνω κάτι. Αλλιώς αν έχεις την δυνατότητα μπες και διάβασε απο την στατιστική υπηρεσία τους σχετικά με την ή τις περιοχές που σε ενδιαφέρουν.
                    Έτσι αφθαίρετα η μόνη περιοχή που μπορώ να πω είναι το Qeensland γιατί εκεί θέλουν να πάνε ολοι οι Αυστραλοί οταν παρουν την σύνταξη ή τα πιάσουν. Κάτι θα ξέρουν.
                    Απο την άλλη η πληοψηφία των Ελλήνων πάει στην Μελβούρνη και στα πέριξ. Και αυτοό κάτι θα ξέρουν. Ισως είναι το οτι υπάρχει δυνατή Ελληνική κοινότητα, ίσως επειδή είναι πιο κοντά στο κλίμα το δικό μας που έχουμε συνηθίσει, ίσως γιατί είναι ενα πανέμορφο μέρος, ίσως γιατι έχει δυνατότητα για δουλειές αλλά σχεδόν όλη η Αυστραλία είναι κάπως έτσι.

                    Απο την άλλη να σου πω και μια σκέψη μου. Μεγάλο ρόλο στην ζωή μας έχει και η γεωγραφία του τόπου που μένουμε και περνάμε την ζωή μας. Μιας και δεν είμαστε μικρά παιδιά μας έχει ήδη γεμίσει την ψυχή μας το τοπίο που έχουμε συνηθίσει. Εγώ είμαι επαρχιώτης μια ζωή και έχω μάθει στην χωρίς κόσμο πολύ και βαβούρα καθημερινότητα. Επίσης εχω μάθει να αποδέχομαι την φύση και τους κατοίκους της. Δεν μου φάνηκε περίεργο λοιπόν οταν στην δίμηνη παραμονή μου σε φάρμα στην Αυστραλία είδα και αράχνες να μπαίνουν στο σπίτι, και φίδια να σέρνονται λιγα μέτρα πιο μπροστά απο τα βήματά μου στα μονοπάτια, και τους λαγούς να κάνουν σουλάτσο για μάσα στο πίσω μέρος του σπιτιού, και τα παπαγαλάκια που αυτοί λένε περιστέρια να κράζουν ολη την ώρα και ασταμάτητα. Ακόμα και τον βυθό είδα σε μια κατάδυση και είδα ενα ρεύμα που ετσι και πηγαίναμε μέσα του θα μας έφταναν μόνο με το ταχύπλοο για να μας βγάλουν, και ζωή πολύ και πλούσια. Σχεδόν ολα ήταν ζωντανά. Δεν με πειράζει και μου αρέσει κιόλας. Για αυτό και μόλις πάω θα προσπαθήσω να μείνω όσο το δυνατόν λιγότερο σε πόλη και σύντομα να βρώ τρόπο να μετακινηθώ στα πέριξ ή ακόμα πιο βαθιά στα bush και στις φάρμες.
                    Δεν θα πήγαινα όμως στην δυτική Αυστραλία που στα μάτια μου είναι μακριά απο το ανατολικό και πιο πολιτισμένο μέρος της, και το μοναδικό που έχει και τα βουνά της. Γιατί άλλο ενα πράγμα που θέλω να καταφέρω είναι να είμαι κοντά σε βουνό. Επίπεδο μέρος η Αυστραλία με τεράστιο ορίζοντα και ατέλειωτες πεδιάδες. Golden planes λεγόταν εκεί που έμενα και πράγματι ήταν αλλά μου έλειπε ο ίσκιος του βουνού γιατι Ρουμελιώτης είμαι και στους γκρεμνούς και τα φαράγγια έμαθα. Μπορεί να μην τα καταφέρω και απλά να αλλάξω. Ή να ξεφεύγω σαββατοκύριακα όπως κάνει ο περισσότερος κόσμος. Είδωμεν. Αλλά τουλάχιστον ξέρω τι ζητάω.

                    Καλή επιλογή και καλή τύχη στην επιλογή σου.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Agoriani View Post
                      Δεν μας είπες τα χαρτιά που συμπληρώνεις τι είναι ή για τι είναι, χωρίς να γίνομαι αδιάκριτος.
                      Ίσως τότε να μπορώ να σου προτείνω κάτι. Αλλιώς αν έχεις την δυνατότητα μπες και διάβασε απο την στατιστική υπηρεσία τους σχετικά με την ή τις περιοχές που σε ενδιαφέρουν.
                      Έτσι αφθαίρετα η μόνη περιοχή που μπορώ να πω είναι το Qeensland γιατί εκεί θέλουν να πάνε ολοι οι Αυστραλοί οταν παρουν την σύνταξη ή τα πιάσουν. Κάτι θα ξέρουν.
                      Απο την άλλη η πληοψηφία των Ελλήνων πάει στην Μελβούρνη και στα πέριξ. Και αυτοό κάτι θα ξέρουν. Ισως είναι το οτι υπάρχει δυνατή Ελληνική κοινότητα, ίσως επειδή είναι πιο κοντά στο κλίμα το δικό μας που έχουμε συνηθίσει, ίσως γιατί είναι ενα πανέμορφο μέρος, ίσως γιατι έχει δυνατότητα για δουλειές αλλά σχεδόν όλη η Αυστραλία είναι κάπως έτσι.

                      Απο την άλλη να σου πω και μια σκέψη μου. Μεγάλο ρόλο στην ζωή μας έχει και η γεωγραφία του τόπου που μένουμε και περνάμε την ζωή μας. Μιας και δεν είμαστε μικρά παιδιά μας έχει ήδη γεμίσει την ψυχή μας το τοπίο που έχουμε συνηθίσει. Εγώ είμαι επαρχιώτης μια ζωή και έχω μάθει στην χωρίς κόσμο πολύ και βαβούρα καθημερινότητα. Επίσης εχω μάθει να αποδέχομαι την φύση και τους κατοίκους της. Δεν μου φάνηκε περίεργο λοιπόν οταν στην δίμηνη παραμονή μου σε φάρμα στην Αυστραλία είδα και αράχνες να μπαίνουν στο σπίτι, και φίδια να σέρνονται λιγα μέτρα πιο μπροστά απο τα βήματά μου στα μονοπάτια, και τους λαγούς να κάνουν σουλάτσο για μάσα στο πίσω μέρος του σπιτιού, και τα παπαγαλάκια που αυτοί λένε περιστέρια να κράζουν ολη την ώρα και ασταμάτητα. Ακόμα και τον βυθό είδα σε μια κατάδυση και είδα ενα ρεύμα που ετσι και πηγαίναμε μέσα του θα μας έφταναν μόνο με το ταχύπλοο για να μας βγάλουν, και ζωή πολύ και πλούσια. Σχεδόν ολα ήταν ζωντανά. Δεν με πειράζει και μου αρέσει κιόλας. Για αυτό και μόλις πάω θα προσπαθήσω να μείνω όσο το δυνατόν λιγότερο σε πόλη και σύντομα να βρώ τρόπο να μετακινηθώ στα πέριξ ή ακόμα πιο βαθιά στα bush και στις φάρμες.
                      Δεν θα πήγαινα όμως στην δυτική Αυστραλία που στα μάτια μου είναι μακριά απο το ανατολικό και πιο πολιτισμένο μέρος της, και το μοναδικό που έχει και τα βουνά της. Γιατί άλλο ενα πράγμα που θέλω να καταφέρω είναι να είμαι κοντά σε βουνό. Επίπεδο μέρος η Αυστραλία με τεράστιο ορίζοντα και ατέλειωτες πεδιάδες. Golden planes λεγόταν εκεί που έμενα και πράγματι ήταν αλλά μου έλειπε ο ίσκιος του βουνού γιατι Ρουμελιώτης είμαι και στους γκρεμνούς και τα φαράγγια έμαθα. Μπορεί να μην τα καταφέρω και απλά να αλλάξω. Ή να ξεφεύγω σαββατοκύριακα όπως κάνει ο περισσότερος κόσμος. Είδωμεν. Αλλά τουλάχιστον ξέρω τι ζητάω.

                      Καλή επιλογή και καλή τύχη στην επιλογή σου.
                      μου ζειταν στη visa σε ποια περιοχη θελω να παω γιαυτο ρωταω.Τα χαρτια τις visa εχω κανει γιαυτο και η απορια. ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΑΡχιοτης ειμαι βολος οποτε δεν εχω προβλημα με τη φυση ειμαι μεταξυ Περθ Αδελαιδα και qeensland

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by ylas2010 View Post
                        μου ζειταν στη visa σε ποια περιοχη θελω να παω γιαυτο ρωταω.Τα χαρτια τις visa εχω κανει γιαυτο και η απορια. ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΑΡχιοτης ειμαι βολος οποτε δεν εχω προβλημα με τη φυση ειμαι μεταξυ Περθ Αδελαιδα και qeensland
                        Αν θές και μπορείς πες μας ποιά βίζα διάλεξες και γιατί. Μπορεί κάποιος που ψάχνεται ακόμα να βρεί κάτι χρήσιμο.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #13
                          ορτσα τα πανια

                          γεια σας και απο μενα.....ειμαι και εγω ενας ..απο τους πολλους εκολαπτομενους μεταναστες...θα ηθελα να μου απαντησει ο φιλος ...agoriani...ean εχει το χρονο και τις γνωσεις σε οποια απο τις παρακατω ερωτησεις μου μπορει...ετοιμαζωμαι να φυγω κατα τελος δεκεμβριου , και μαλλον θα ελεγα για καμπερα... ο λογος ειναι οτι θα ηθελα μια πιο μικρη πολη για να δοκιμασω την τυχη μ ου...εχω κανει αιτηση για βιζα και εχει εγκριθει απο τον μαρτιο που περασε.... τουριστικη !!! γνωριζω αρκετα σε σχεση με την δυσκολια της αδειας παραμονης και εργασιας και νομιζω οτι αν βρω τα πραγματα υποφερτα .....!! θα καταφερω να ξεπερασω τις οποιες δυσκολιες ..... ειμαι 42 ετων ξυλουργος ιδιαιτερα δραστηριος σε οτι πιασουν τα χερια μου και εως τωρα πολυ καλα αμοιβωμενος..... θα ηθελα να μαθω το που κυμαινωνται οι τεχνικοι μισθοι εκει... οπως και το αν υπαρχει ζητηση σε επαγγελματα του ειδους μου. επισης και το να μου πρωτεινει οποιος γνωριζει ακομα και καποιο αλλο μερος που θα μπορουσα να εργαστω , οπως και τον λογο που θα ηταν καλητερα εκει...για τα σπιτια και την διατροφη εχω γνωση των τιμων που επικρατουν. επισης θα ηθελα να πω οτι αν και 40 αρης πια τη ζωη μου την εχω ζηση σαν ξενος..αγρινιωτης κατοικος ρεθυμνου με διαμονη στις περισοτερες πολις της ελλαδος φανταζωμαι οτι θα μου ειναι πιο ευκολο να προσαρμοστω σε ενα νεο κλιμα κοσμου απο εναν αλλον.. μου αρεσει πολυ η ιδεα που ανεφερε ο .πιο πανω.....και εχει να κανει με την εξοχη....!!! πλεον με κουραζει η βαβουρα μιας πολης....δεν ξερω φιλε μου τους λογους που πηγες εκει εμεινες και εφυγες αλλα μεσα μου σε νιωθω....προνομιουχο !!! θα χαρω να μου απαντησεις και να με ..... ξεμπλοκαρεις ως προς την αποφαση μου

                          Comment


                            #14
                            Ενδεικτικά για την Melbourne και την Victoria απο αυτό το site που έχει επαγγέλματα και στοιχεία για αυτά παίρνω το κοντινό επάγγελμα του επιπλοποιού και απο εκεί μαθαίνουμε οτι η Αυστραλία έχει περίπου 26.300 επιπλοποιούς με 7900 περίπου απο αυτούς να είναι στην πολιτεία της Victoria.
                            Σύμφωνα με το Job Search website το μέσο εβδομαδιαίο εισόδημα για έναν επιπλοποιό είναι 800$AUD.
                            Επειδή τα εισοδήματα είναι εξαρτώμενα απο την εμπειρία και την εξειδίκευση μας προτείνουν να κάνουμε μια αναζήτηση εδώ για δουλειά.

                            Αυτός ο κλάδος της οικονομίας έχει τα σωματεία-ενώσεις του που έχουν και περισσότερες πληροφορίες για την Victoria:
                            * The Housing Industry Association provides resources to a range of tradespeople, including cabinetmakers
                            * The Master Builders Association of Victoria also provides information for cabinetmakers
                            * The Cabinet Makers Association has further information about the cabinetmaking industry.

                            Για ένα εργαλείο εξειδικευμένης αναζήτησης εργασίας για επιπλοποιούς ψάξτε στο Recruitment and Consulting Services Association's Member Index.
                            Για περισσότερες γενικές πληροφορίες σχετικά με την εργασία στην Victoria και το πως βρίσκεται δουλειά και σχετικά με το εργασιακό περιβάλλον, επισκεφτείτε την Working & Employment section.

                            Για να μεταναστεύσετε στην Victoria κάτω απο το καθεστώς της Australia's General Skilled Migration visa, θα χρειαστεί να αναγνωρίσετε τα προσόντα σας ως μέρος της διαδικασίας επεξεργασίας της αίτησής σας. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το Cabinetmaker Assessment Information Sheet.

                            Ακολουθώντας αυτό το Link βλέπουμε πως μπορούμε να αναγνωρίσουμε τα προσόντα μας στο επάγγελμα αυτό.
                            Αντίστοιχα απο το site του Department of Immigration and Citizenship (DIAC) www.immi.gov.au
                            και απο το σημείο που εχει σε λίστα ολα τα επαγγέλματα και πως αναγνωρίζονται τα προσόντα μας για καθένα απο αυτά μπορούμε να πάρουμε μια αρχή, εναν μπούσουλα για την αναγνώριση του επαγγέλματος. του επιπλοποιού.

                            Αυτά ενδεικτικά ώστε να μπορεσεις να βρείς μια περιγραφή του επαγγέλματος του ξυλουργού που να είναι πιο κοντά στην δική σου εξειδίκευση και πείρα.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #15
                              αν δεν παω τελικα ....δεν μαθαινω !

                              καταρχην να σε ευχαριστησω για το χρονο σου και το ψαξιμο που εκανες ....μονο που..... με απογοητευσες!! 800 την εβδομαδα ;; οταν ακουω για 400 εως 600 μονο το ενοικιο ;; γνωστος μου που πηγε περυσι ελαιοχρωματιστης ,εργαστηκε για ενα μηνα , μαυρα, και του δωσανε 400 την ημερα! και επισης ξυλουργος στην ιδια εταιρια ιταλος επαιρνε 550 την ημερα !!! μεγαλη αποκλιση δεν εχουν τα νουμερα;; υπολογηζω οτι δεν θα εχω δουλειες απο το νεο χρονο και μετα..γιαυτο και λεω να παω να δω τι παιζει εκει. θα ηταν μεγαλη απογοητευση ομως να διαθεσω 6-8 χιλιαρικα για διαβιωση τις μερες που θα ψαχνω για να ανακαλυψω οτι θα παιρνω 3-4 φορες λιγοτερα απο οτι παιρνω εδω !! δλδ...τι γινεται ;; αυτες τις αμοιβες εχει ;; που ειναι τα καλα της ;;

                              Comment

                              Working...
                              X