Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Αυστραλία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by manoskarras View Post
    Για αυτο και ανοιξα αυτο το θεμα επειδη ξερω τι γινετε ηξερα οτι θα πεσουν να με φανε τους ειδα με τα ματια μου εκει.
    Το ξαναλεω λοιπον οσοι μπορειτε αξιζει τον κοπο να πατε να ζησετε μια ανθρωπινη ζωη αλλα οπως ειδατε και απο αυτα που μου γραφουν οπως και εγω ο ιδιος ειπα απο την αρχη μην περιμενετε τιποτα απο κανεναν τριαλαλι τριαλαλο.
    Οπλιστειτε με δυμαμη και υπομονη και τολμηστε το αξιζει τον κοπο.

    Κάθε άποψη πρέπει να ακούγεται και ο καθένας μας , ας κρατάει αυτά που κρίνει ότι του χρειάζονται.Αν κάποιου η γνώμη και η άποψη δεν ταιριάζει με την δική μας, δεν σημαίνει ότι πρέπει να φιμώνεται.
    Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

    Comment


      #17
      Για αυτο και ανοιξα αυτο το θεμα επειδη ξερω τι γινετε ηξερα οτι θα πεσουν να με φανε τους ειδα με τα ματια μου εκει.]
      καλησπέρα,
      και πολύ καλά έκανες άλλωστε παντού υπάρχει και η καλή και ή κακή πλευρά
      πουθενά δεν είναι ρόδινα,
      δεν νομίζω ο,τι θα πέσει κανείς να σε φάει κάθε άποψη σεβαστή
      και ο καθένας κρίνει μόνος του τον δρόμο που θα διαλέξει

      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        #18
        ΑΔΕΛΑΙΔΑ VS ΜΕΛΒΟΥΡΝΗΣ προσωπικα εγω θα επελεγα Αδελαιδα για καλυτερη ποιοτητα ζωης για καποιον οικογενειαρχη.
        Η Μελβουρνη για καποιον νεο παλι θα ηταν καλυτερη.
        Αδελαιδα ειναι μια πανεμορφη πολη με υπεροχα παρκα και φανταστικες παραλιες.Οι αποστασεις μεγαλες αλλα δεν εχει το δικτυο συγκοινωνιων οπως της Μελβουρνης οποτε χρειαζετε αυτοκινητο αλλα εχει τοσο καλο οδικο δικτυο και σχεδον καθολου μποτιλιαρισματα που απο την μια ακρη στην αλλη δεν θελεις περισσοτερα απο 20 λεπτα.Απο δουλειες σαν μικροτερη πολη δεν ειναι σαν την Μελβουρνη αλλα και παλι εχει δουλειες.Οι ανθρωποι ειναι ακομη πιο ανοικτοι και φιλοξενοι και εχει και πολλους Ελληνες και εκει.Οι Ελληνες μαζευονται για εκδηλωσεις η γενικα για ελληνικη διασκεδαση στο Krystal Function Center και οποτε εχει κατι το γεμιζουν.Η πολη εχει αρκετα καφε που βρισκονται στο κεντρο και διαφορα club οχι και πολυ μεγαλα διασπαρτα αλλα γενικα για καποιον απο ελλαδα η διασκεδαση εκει δεν θα τον μαγεψει κιολας αλλα απο αλλες αποψεις η ζωη ειναι πολυ καλυτερη ειδικα για οικογενειακη ζωη.Τα σαββατοκυριακα παρκα, παραλιες γεμιζουν αναλογα την εποχη ολοι εχουν καποιο χομπι η σπορ και γενικως ζουνε καλα και χωρις αγχος.Αρνητικη εντυπωση κανει την παρασκευη η σαββατο βραδυ ο τροπος που πινουν αλκοολ ενω εμεις σαν λαος συνηθως πινουμε να κανουμε κεφι αυτοι λες και το κανουν για να γινει φασαρια,παλι τα περιστατικα ειναι μεμονομενα αλλα γινονται αλλα κανει εντυπωση γιατι οσο ησυχια βλεπεις την μερα την νυχτα το σκηνικο αλλαζει.Θα ηθελα να ευχαριστησω οσους ανθρωπους γνωρισα σε αυτη την ομορφη πολη και ελπιζω να ξανασμιξουμε καποτε και τους ευχαριστω για την βοηθεια τους.Πηγαμε στον προεδρο Ελληνορθοδοξης κοινοτητας της πολης γιατι πριν καποιο καιρο ειχε φερει ενα ζευγαρι απο ελλαδα και τον εγραψαν εφημεριδες και λεμε δεν παω μπορει ο τυπος για να κανει το κομματι του να γινει τιποτα αλλα ατυχησα τιποτα,να διευκρινισω οτι ειχα παρει πτυχιο μαζι μου μεταφρασμενο πιστοποιημενο ηλ/εγκαταστασεων επαγγελμα οπως θα ξερετε ειναι στην λιστα sol αλλα τιποτα.Η κοινοτητα εκει φημιζει ελλαδα και το λεω γιατι δεν θελω να κανω ανοικτη κριτικη σε προσωπα και δεν το λεω γιατι δεν εγινε η δουλεια μου οσοι θα πανε θα καταλαβουν.Αν κανουμε συγκριση με Γ.Γ Ελληνορθοδοξης Μελβουρνης εχει δικιο ενας φιλος που ειπε ορισμενα πραγματα πιο πανω.Αυτο ειναι λιγο αν οσους πηγαιναμε εκει αν μας καθοδηγουσαν θα τα καταφερναμε αλλα υπαρχει και ενα αλλα.Αν καποιος εχει γεννηθει εκει εχει ολα τα δικαιωματα αλλα και επιδοματα και γιατι να μην πας αν εισαι τετοια περιπτωση αλλα για εμας του υπολοιπους αντε να εισαι νεος η χωρις υποχρεωσεις να βγαλεις μια φοιτητικη βιζα να πας δεν θα χασεις αλλα αν εχεις οικογενεια παιδι υποχρεωσεις να βγαλεις φοιτητικη και τι θα καταφερεις ετσι ταλαιπωριαγια ολη την οικογενεια για αυτο φωναζω γιατι αν υπηρχε περισσοτερη θεληση απο την εκει ομογενεια ισως να υπηρχα λιγο πιο ευννοικοι νομοι και για εμας τους ελληνες γιατι ετσι που ειναι τωρα ειναι σχεδον ακατορθωτο και θελει ενα μεγαλο κεφαλαιο για σχολες διδακτρα κ.λ.π και παλι εχεις δικαιωμα ημιαπασχολησης τι να καλυψεις με αυτα?δυσκολα πολυ δυσκολα για αυτο οι περισσοτεροι που τα καταφεραν ειχαν γεννηθει εκει λιγοι απο τους υπολοιπους.

        Comment


          #19
          Originally posted by manoskarras View Post
          .........Πηγαμε στον προεδρο Ελληνορθοδοξης κοινοτητας της πολης γιατι πριν καποιο καιρο ειχε φερει ενα ζευγαρι απο ελλαδα και τον εγραψαν εφημεριδες και λεμε δεν παω μπορει ο τυπος για να κανει το κομματι του να γινει τιποτα αλλα ατυχησα τιποτα,να διευκρινισω οτι ειχα παρει πτυχιο μαζι μου μεταφρασμενο πιστοποιημενο ηλ/εγκαταστασεων επαγγελμα οπως θα ξερετε ειναι στην λιστα sol αλλα τιποτα.......
          Mano, αν εχεις πτυχιο ηλεκτρολογου εγκαταστάτη γιατί δεν προσπαθείς να το αναγνωρίσεις και να πας μέσω της κανονικής οδού, από το να χάνες το χρόνο σου με άσκοπα ταξίδια μήπως και σε βοηθήσει κάποιος? Ο φορέας αναγνώρισεις είναι ο TRA (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...L-67tg&cad=rja). Αν έχεις ειδικά και εμπειρία στο επάγγελμα σκέψου το καλά.
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #20
            «Δυνητικά θανατηφόρα» για τους Αυστραλούς τα λάθη στους χάρτες της Apple - Ειδήσεις - Επιστήμη-Τεχνολογία - in.gr
            Χαμένοι στην έρημο
            «Δυνητικά θανατηφόρα» για τους Αυστραλούς τα λάθη στους χάρτες της Apple
            Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
            ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

            Comment


              #21
              Η αλήθεια είναι πως αν ξεκινάς μόνο με την πίστη πως οι άλλοι θα σε βοηθήσουν, καλύτερα να μην ξεκινήσεις καθόλου... Πάντα να ξεκινάς βασιζόμενος στα πόδια σου και αν έρθει και καμιά βοήθεια, καλοδεχούμενη! Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σε βοηθήσει. Και αυτοί εκεί έχουν τα δικά τους προβλήματα. Άλλωστε, μην θεωρούμε τους εαυτούς μας "υπεράνω"... μην ξεχνάμε πως έχουμε φερθεί κι εμείς σε αλλοδαπούς που ήρθαν στην χώρα μας για να βρουν μια θέση στον ήλιο, ακόμα ακόμα και σε επαναπατριζόμενους που μέχρι και σήμερα τους κοιτάμε με μισό μάτι... Μόνο στις δυνάμεις σου λοιπόν και μακάρι να βρεθεί και αυτός που θα σου απλώσει το χέρι του να σε βοηθήσει...

              Comment


                #22
                Originally posted by nickV View Post
                Κάθε άποψη πρέπει να ακούγεται και ο καθένας μας , ας κρατάει αυτά που κρίνει ότι του χρειάζονται.Αν κάποιου η γνώμη και η άποψη δεν ταιριάζει με την δική μας, δεν σημαίνει ότι πρέπει να φιμώνεται.
                Nice joke mate!
                Look who's talking ...!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by australian View Post
                  Nice joke mate!
                  Look who's talking ...!
                  Δεν κατάλαβα το ειρωνικό σου σχόλιο ,ειδικά σε μία ανάρτηση που έκανα πριν από 3 μήνες.Μπορείς να μου το εξηγήσεις?Στο κάτω κάτω εσύ κάνεις ban και να φιμώνεις όποιον θέλεις, όχι εγώ.Μάλλον σου αρέσει να προκαλείς.Λυπάμαι , δεν θα σε ακολουθήσω.
                  Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by nickV View Post
                    Λυπάμαι , δεν θα σε ακολουθήσω.
                    Και ΠΟΛΥ καλά θα κάνεις!!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by australian View Post
                      Και ΠΟΛΥ καλά θα κάνεις!!
                      εχω χασει καποιο επεισοδιο?????

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                        εχω χασει καποιο επεισοδιο?????
                        Φιλε μου το μονο που εχασες ειναι η κλασσικη Ελληνικη φαγωμαρα αντι να βοηθαμε ο ενας τον αλλο αδιαφορουμε ειναι αυτα που ελεγα στην αρχη και καποιοι αμφισβητισαν αν ενας Σκοπιανος πει να παει Αυστραλια ολη τους η κοινοτητα θα ειναι στο πλευρο του αλλα εμεις αλλα λογια να αγαπιομαστε αυτοι ειμαστε δυστηχως.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by manoskarras View Post
                          Φιλε μου το μονο που εχασες ειναι η κλασσικη Ελληνικη φαγωμαρα αντι να βοηθαμε ο ενας τον αλλο αδιαφορουμε ειναι αυτα που ελεγα στην αρχη και καποιοι αμφισβητισαν αν ενας Σκοπιανος πει να παει Αυστραλια ολη τους η κοινοτητα θα ειναι στο πλευρο του αλλα εμεις αλλα λογια να αγαπιομαστε αυτοι ειμαστε δυστηχως.
                          θα ήταν προτιμότερο να μη σχολιάζεις όταν δεν γνωρίζεις περί τίνος πρόκειται.Το "αντί να βοηθάμε ο ένας τον άλλον....."
                          δεν κολλάει σε μένα, προφανώς...σε κάτι άλλο αναφέρεσαι.

                          Comment


                            #28
                            ΑΝΔΡΕΣ

                            (χμμμμ να πως λυνεται αμεσως η παρεξηγηση...μολις αποκτησουν κοινο στοχο!! )
                            “Nothing is forever”

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by australian View Post
                              θα ήταν προτιμότερο να μη σχολιάζεις όταν δεν γνωρίζεις περί τίνος πρόκειται.Το "αντί να βοηθάμε ο ένας τον άλλον....."
                              δεν κολλάει σε μένα, προφανώς...σε κάτι άλλο αναφέρεσαι.

                              συμφωνω και επαυξανω...ο aus ειναι ενας και μοναδικος και το αν εχει βοηθησει και ποσο εχει βοηθησει το ξερει μονο αυτος και ΟΟΟΟλοι οσοι εχουν δεχθει τη βοηθεια του....many many thakns from me Aus!!!!!!!!

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by alkat View Post
                                συμφωνω και επαυξανω...ο aus ειναι ενας και μοναδικος και το αν εχει βοηθησει και ποσο εχει βοηθησει το ξερει μονο αυτος και ΟΟΟΟλοι οσοι εχουν δεχθει τη βοηθεια του....many many thakns from me Aus!!!!!!!!
                                εγω καλυτερα να μην πω ποσο υποχρεωμενη νιωθω....κ ο Αυσ κανει το καλο κ δεν περιμενει να του πει μπραβο καποιος το κανει επειδη το νιωθει!!
                                Αλκατελιτσα>>οι γυναικες βαζουν παντα ταξη
                                “Nothing is forever”

                                Comment

                                Working...
                                X