Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ώρα "μηδέν" για την Ελλάδα;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ώρα "μηδέν" για την Ελλάδα;

    Ώρα μηδέν για την Ελλάδα;

    Κάποτε μου έλεγε ένας Οικονομολόγος:
    Για να μπούμε στην Ευρωζώνη, πρέπει να καταβάλουμε μεγάλες προσπάθειες.
    Αν μπούμε, θα πρέπει να σφίξουμε πολύ το ζωνάρι και ο κόσμος θα αρχίσει να πεινάει.

    Οι Ευρωπαίοι έβλεπαν τη γινόταν στην Ελλάδα αλλά μιλιά δεν έβγαζαν.
    Πέρναμε διπλές επιδοτήσεις, ενώ είχαν καταγράψει μέσου δορυφόρου τα χωράφια μας.

    Ώρα μηδέν λοιπόν, ευκαιρία μεγάλη.

    Ναι, τα μέτρα είναι σκληρά. Είναι όμως στο χέρι μας να φτιάξουμε μια καλύτερη Ελλάδα.
    Όλοι πρέπει να αλλάξουμε, εμείς έξω, αναγκαστικά έχουμε αλλάξει από καιρό.

    Μην ψάχνετε για Αυστραλίες, τη νέα Ελλάδα δεν θα τη φτιάξουν τα γεροντάκια.

    Δεν υπάρχει ελπίδα ;

    Πάρτε παράδειγμα την Σουηδία πρίν 20 χρονια !
    Οι Σουηδοί σήμερα πληρώνουν πολλούς φόρους,
    είναι όμως περήφανοι και ευτυχισμένοι γιατί πιάνουν τόπο τα χρήματα.

    Υ.Γ. :Για να τηγανίσεις μια πατάτα στη Γερμανία πληρώνεις τέσσερις φορές φόρο.
    1. στην αγορά
    2. για το καθαρό νερό
    3. για το ακάθαρτο νερό
    4. για της φλούδες/σκουπίδια

    #2
    Originally posted by thanasis View Post
    Ώρα μηδέν για την Ελλάδα;

    Κάποτε μου έλεγε ένας Οικονομολόγος:
    Για να μπούμε στην Ευρωζώνη, πρέπει να καταβάλουμε μεγάλες προσπάθειες.
    Αν μπούμε, θα πρέπει να σφίξουμε πολύ το ζωνάρι και ο κόσμος θα αρχίσει να πεινάει.

    Οι Ευρωπαίοι έβλεπαν τη γινόταν στην Ελλάδα αλλά μιλιά δεν έβγαζαν.
    Πέρναμε διπλές επιδοτήσεις, ενώ είχαν καταγράψει μέσου δορυφόρου τα χωράφια μας.

    Ώρα μηδέν λοιπόν, ευκαιρία μεγάλη.

    Ναι, τα μέτρα είναι σκληρά. Είναι όμως στο χέρι μας να φτιάξουμε μια καλύτερη Ελλάδα.
    Όλοι πρέπει να αλλάξουμε, εμείς έξω, αναγκαστικά έχουμε αλλάξει από καιρό.

    Μην ψάχνετε για Αυστραλίες, τη νέα Ελλάδα δεν θα τη φτιάξουν τα γεροντάκια.

    Δεν υπάρχει ελπίδα ;

    Πάρτε παράδειγμα την Σουηδία πρίν 20 χρονια !
    Οι Σουηδοί σήμερα πληρώνουν πολλούς φόρους,
    είναι όμως περήφανοι και ευτυχισμένοι γιατί πιάνουν τόπο τα χρήματα.

    Υ.Γ. :Για να τηγανίσεις μια πατάτα στη Γερμανία πληρώνεις τέσσερις φορές φόρο.
    1. στην αγορά
    2. για το καθαρό νερό
    3. για το ακάθαρτο νερό
    4. για της φλούδες/σκουπίδια
    Θανάση συμφωνώ απολύτως,αλλά εάν δεις τα "μέτρα",πάλι δεν αγγίζουν το 90% των "ελευθέρων επαγγελματιών" που δηλώνουν 10 - 12.000 ευρώ εισόδημα ..
    Πάλι βρήκαμε την εύκολη λύση να τα "πάρουμε" από μισθωτούς και συνταξιούχους !!
    Επίσης,δεν "πιάνω" το Υ.Γ γιατί ..
    Για να τηγανίσεις μια πατάτα στην Ελλάδα πληρώνεις πέντε φορές φόρο.
    1. στην αγορά
    2. για το καθαρό νερό
    3. για το ακάθαρτο νερό
    4. για το λάδι
    5. για τις φλούδες/σκουπίδια

    Το ζήτημα είναι λοιπόν το ΠΟΥ καταλήγουν οι φόροι ...

    Comment


      #3
      ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΕΛΛΑΔΑ?

      Θυμαμαι οταν ειχαν κερδισει οι ολυμπιονικες τα χρυσα μεταλλια ειχε πει τοτε η Βουλα Πατουλιδου ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ.Ειχε γινει τοτε σχεδον το εθνικο μας συμβολο αυτη η ονομασια και ολοι αισθανομασταν μεγαλη υπερηφανεια και μεγαλο θαυμασμο.Σημερα λενε να κανουμε παλι θυσιες για την ΕΛΛΑΔΑ.Για ποια ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ. Αφου οτι θυσια και να κανουμε θα παει στο βροντο.

      Comment


        #4
        πεστα να ακούγονται!!!

        εγώ, κόρη αξιωματικού (στρατού) μεγάλωσα με μεγάλο καμάρι που γεννήθηκα Ελληνίδα...και σήμερα...αδημονώ να βρω διέξοδο στο εξωτερικό.
        κι άμα επιστρέφω θα είναι να δω τους γονείς και τα αδέλφια και ξανά φευγιό...γιατί τώρα ντρέπομαι που είμαι ελληνίδα!!!

        Comment


          #5
          Originally posted by thanasis View Post
          Ώρα μηδέν για την Ελλάδα;



          Μην ψάχνετε για Αυστραλίες, τη νέα Ελλάδα δεν θα τη φτιάξουν τα γεροντάκια.

          Δεν υπάρχει ελπίδα ;

          Πάρτε παράδειγμα την Σουηδία πρίν 20 χρονια !
          Οι Σουηδοί σήμερα πληρώνουν πολλούς φόρους,
          είναι όμως περήφανοι και ευτυχισμένοι γιατί πιάνουν τόπο τα χρήματα.

          Υ.Γ. :Για να τηγανίσεις μια πατάτα στη Γερμανία πληρώνεις τέσσερις φορές φόρο.
          1. στην αγορά
          2. για το καθαρό νερό
          3. για το ακάθαρτο νερό
          4. για της φλούδες/σκουπίδια
          γιατί δεν έρχεσαι βρε Θανάση να σώσεις την Ελλάδα αφού όλα τα βλέπεις μια χαρά ?? εξοργίζομαι με αυτά που γράφεις ενώ ζεις εκτός Ελάδας!! ή μήπως βίωσες πριν 20 χρόνια τους Σουηδούς από κοντά???
          κάπου αλλού κατέκρινες την σύνταξη των 1000 ευρώ...μάθε πως η περισσότεροι στην Ελάδα είναι στα 600...πφ Θανάση!!! φτάνουν οι εξυπνάδες!!!

          Comment


            #6
            Έλεος ρε παιδιά, τα πράγματα είναι τραγικά, καταστροφή μεγάλη.
            Δεν μπορούνε να φύγουν όλοι για Αυστραλία, δεν έχουμε τη δεκατία του 60 και 70.
             
            Η Ελλάδα φταίει ! Ποια Ελλάδα ; Ποιος είναι η Ελλάδα ;
            Τι παιζότανε τα τελευταία 30 χρονια ;

            Τι να διορθώσουνε και τι να μαζέψουνε, η Ελλάδα έχει πτωχεύσει.
            Τώρα τα τραβάει ο άδικος κοσμάκης, κλέβουν το μέλλον μιας ολόκληρης γενιάς.


            Γιατί και πως φτάσαμε έως εδώ ;


            Να μπούνε όλοι φοροφυγάδες φυλακή,θα τους παρακαλάμε τρεις φορες για απόδειξη ;
            Δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι, ο Έλληνας / Ελληνίδα αν θέλει,
            μπορεί να βιώσει και να καταφέρει να δημιουργήσειαπίστευτα πράγματα.
             
            Η τελευταία ζαριά θα παιχτεί στο θέμα τον επενδύσεων και της ανάπτυξης.


            Comment


              #7
              Originally posted by thanasis View Post
              Έλεος ρε παιδιά, τα πράγματα είναι τραγικά, καταστροφή μεγάλη.
              Δεν μπορούνε να φύγουν όλοι για Αυστραλία, δεν έχουμε τη δεκατία του 60 και 70.
               
              Η Ελλάδα φταίει ! Ποια Ελλάδα ; Ποιος είναι η Ελλάδα ;
              Τι παιζότανε τα τελευταία 30 χρονια ;

              Τι να διορθώσουνε και τι να μαζέψουνε, η Ελλάδα έχει πτωχεύσει.
              Τώρα τα τραβάει ο άδικος κοσμάκης, κλέβουν το μέλλον μιας ολόκληρης γενιάς.


              Γιατί και πως φτάσαμε έως εδώ ;


              Να μπούνε όλοι φοροφυγάδες φυλακή,θα τους παρακαλάμε τρεις φορες για απόδειξη ;
              Δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι, ο Έλληνας / Ελληνίδα αν θέλει,
              μπορεί να βιώσει και να καταφέρει να δημιουργήσειαπίστευτα πράγματα.
               
              Η τελευταία ζαριά θα παιχτεί στο θέμα τον επενδύσεων και της ανάπτυξης.


              Εμεις ολοι, οι γηγενείς μενοντες και περαμενοντες Ελληνες... που δεν ειμαστε ανηψια μπαρμπαδων με καταγωγη την κορωνη... που δεν ενταχθηκαμε σε κομματικους μηχανισμους... που σπουδασαμε και που σπουδαζουμε τα παιδια μας με βαση τα φροντηστηρια -για ενα καλυτερο αυριο- ... που μοχθησαμε στο παρελθον για ενα μεροκαματο και τωρα πουντο(?) ... που σε μας παντοτε βρισκει η πολιτεια τον φταιχτη για ολα τα δεινα του Εθνους... που δεν εχουμε λογο και αιτια να κατεβουμε στα πεζοδρομια σαν την ΑΔΕΔΥ μιας και τα δικα μας ζητηματα ειναι λυμμενα εδω και δεκαετιες (βλεπεις ταμειο ανεργειας σε διαφορετικη περιπτωση)... που αν κινουμαστε στα πλαισια της νομιμοτητας μας λενε μαλακες και αποτυχυμενους ...που το συστημα υγειας πρωτα μας κλεινει ραντεβου με τον θανατο και μετα με το χειρουργειο (βλεπε Κορωνη)... που η αξιοκρατεια ηταν η πρωτη πυ εχει μεταναστευσει εδω και χρονια...Ναι εμεις ειμαστε που ΔΕΝ θα συμμετασχουμε σε αυτο το Εθνικο φιασκο και θα ψαξουμε την τυχη μας αλλου.

              Ισως παλι να γεννηθηκαμε και να ζουμε σε λαθος χωρα γιατι ολα τα παραπανω εγιναν και γινονται απο ολους αυτους που συντηρουν το αρρωστο πολιτικο συστημα της χωρα πολλα χρονια τωρα.

              Οι πολιτικοι ειναι καθρεπτης της κοινωνιας... αν εχουμε λοιπον αυτους που μας αξιζουν τοτε η Δημοκρατια η πασχει η ειναι πλεον το χειροτερο των πολιτευματων.

              Υσ. Οι φυλακες ειναι γεματες απο εμας... γιατι δεν σηκωσαμε ποτε το κεφαλι ψηλα... γιατι δεν δωσαμε ποτε γροθια στο μαχαιρι...γιατι η αδικια ειναι ποια τροπος ζωης σ΄αυτη τη χωρα... και γιατι η μνημη ειναι αγνωστη λεξη στο λεξιλογιο μας.

              Comment


                #8
                Η Ε λλάδα μας φταίει ή οι Έλληνες;

                Η ζωή στην Ελλάδα αν είσαι έντιμος και εργατικός, αν κάνεις το λάθος να θέλεις δικαιοσύνη και αξιοκρατία;;
                Στην καλύτερη περίπτωση είναι μια ατελείωτη προσπάθεια επιβίωσης, χωρίς να μένει διάθεση για να ασχοληθείς με τα απλά, τα ανθρώπινα..
                Η μεγαλύτερη πληγή στην Ελλάδα σήμερα δεν είναι η δήθεν κρίση, μα η παντελής έλλειψη 'ποιότητας ζωής'.
                Υπάρχει μόνο καταναλωτισμός και 'δήθεν'..όλα 'δήθεν'.Η οικογένειες, οι χώροι εργασίας, οι παρέες, είναι όλα μιά μικρογραφία των πολιτικών που μας κυβερνούν.
                Θέλεις να φωνάξεις βοήθεια και δεν ξέρεις πού να στραφείς!Ολα κοιμούνται..

                Comment


                  #9
                  θλίβομαι πραγματικά που βλέπω τον κόσμο γύρω μου να είναι δυστυχής, θλίβομαι που φοβάμαι να περπατήσω στην γειτονια μου βράδυ, αγανακτώ με την παιδεία που λαμβάνουν τα παιδιά μας και με πιάνει οργή όταν βλέπω αυτά τα τομάρια στην τηλεόραση να εξακολουθουν να μας κοροιδευουν ρίχνοντας ευθύνες ο ένας στον άλλο και αδιαφορώντας πραγματικά για την κατάσταση που μας έχουνε φέρει. φοβάμαι για το μέλλον μας και κυρίως για το μέλλον των παιδιών μου, και εκει που νόμιζα πως είχα βάλει την ζωή μου σε μια σειρά, αγόρασα το σπίτι μου με δάνειο φυσικά, βρήκα μετά απο πολύ κόπο μια δουλειά και πίστευα πως θα ζήσω με αξιοπρέπεια αντιλαμβάνομαι πως πλέον η μεταναστευση δελιχνει να είναι μονόδρομος. ΔΕΝ θέλω να αφήσω την ζωή μου όπως μέχρι εδώ την έχτισα λιθαράκι λιθαράκι, αλλά στην ζωή πρέπει να είσαι μαχητής για να τα καταφέρεις. αυτό που μου δίνει κουράγιο είναι πως δεν θα αφήσω την ζωή να με πάει ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΩ. κουράγιο σε όλους μας και ας ελπίσουμε πως για όλους θα ξημερώσουνε καλύτερες μέρες ότι επιλογές και να κάνουμε στην ζωή.
                  i don't do drugs, i am drugs!

                  Comment


                    #10
                    .......................

                    Originally posted by alkioni View Post
                    θλίβομαι πραγματικά που βλέπω τον κόσμο γύρω μου να είναι δυστυχής, θλίβομαι που φοβάμαι να περπατήσω στην γειτονια μου βράδυ, αγανακτώ με την παιδεία που λαμβάνουν τα παιδιά μας και με πιάνει οργή όταν βλέπω αυτά τα τομάρια στην τηλεόραση να εξακολουθουν να μας κοροιδευουν ρίχνοντας ευθύνες ο ένας στον άλλο και αδιαφορώντας πραγματικά για την κατάσταση που μας έχουνε φέρει. φοβάμαι για το μέλλον μας και κυρίως για το μέλλον των παιδιών μου, και εκει που νόμιζα πως είχα βάλει την ζωή μου σε μια σειρά, αγόρασα το σπίτι μου με δάνειο φυσικά, βρήκα μετά απο πολύ κόπο μια δουλειά και πίστευα πως θα ζήσω με αξιοπρέπεια αντιλαμβάνομαι πως πλέον η μεταναστευση δελιχνει να είναι μονόδρομος. ΔΕΝ θέλω να αφήσω την ζωή μου όπως μέχρι εδώ την έχτισα λιθαράκι λιθαράκι, αλλά στην ζωή πρέπει να είσαι μαχητής για να τα καταφέρεις. αυτό που μου δίνει κουράγιο είναι πως δεν θα αφήσω την ζωή να με πάει ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΩ. κουράγιο σε όλους μας και ας ελπίσουμε πως για όλους θα ξημερώσουνε καλύτερες μέρες ότι επιλογές και να κάνουμε στην ζωή.

                    Τι να πω........έχω ένα τέταρτο και δε ξέρω τι να γράψω.......είναι αυτά που ήθελα να φωνάξω...τα είπες όλα....
                    Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                    Comment


                      #11
                      Δεν είναι κακόμοιροι, δεν είναι αδικημένοι, δεν είναι φουκαριάρηδες. Δεν χτυπήθηκαν από κάποια φυσική καταστροφή. Συνήθισαν να ζουν στη μιζέρια. Είναι έτοιμοι να υπομείνουν ότι τους είναι γραμμένο. Μοιρολάτρες. Σήμερα έχουμε φαί , αύριο θα δούμε. Χτες τρώγαμε χωρίς να υπολογίζουμε το αύριο. Αύριο δεν θα φάμε γιατί δεν υπολογίσαμε το χτες...

                      Ακίνητοι. Αγέλαστοι. Με τους διακόπτες κατεβασμένους.

                      Η Ελλάδα στην εντατική περιμένει ένα θαύμα.

                      Δυστυχώς όμως οι ανατροπές στην ιστορία, οι ξεσηκωμοί των δυστυχισμένων, η διεκδίκηση των ονείρων τους, δεν έγιναν ποτέ ούτε με ελεημοσύνες ούτε με θαύματα. Εγιναν με αγώνες.

                      ... Για να μείνεις καθαρός και να απαιτήσεις ανώτερα ιδανικά, για να θυσιαστείς γι΄αυτά,.... πρέπει και να ξέρεις ποια είναι....

                      ‎..καλή δύναμη και υπομονή σε όλους τους συμπατριώτες μου που νοιώθουν πόσο τόσο έντονα δοκιμάζεται η νοημοσύνη τους.

                      Τίποτα περισσότερο.
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by kikirikoy View Post
                        Δεν είναι κακόμοιροι, δεν είναι αδικημένοι, δεν είναι φουκαριάρηδες. Δεν χτυπήθηκαν από κάποια φυσική καταστροφή. Συνήθισαν να ζουν στη μιζέρια........
                        Συμφωνω απολυτα. Οι πρωτοι που φταιμε για την κατασταση στην οποια εχουμε περιελθει ειμαστε εμεις.

                        Ευχομαι καποια μερα να αλλαξουν τα πραγματα αν και το βλεπω δυσκολο αν κρινω απο την νοοτροπια και συμπεριφορα μας οπως καταγραφεται ανα τους αιωνες. Μακαρι να βγω ψευτης
                        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                        Comment


                          #13
                          εγω διαφωνω καθετα και οριζοντια οτι καθομαστε και περιμενουμε ενα θαυμα γενικοτερα οι Ελληνες, ισα ισα βλεπω τον κοσμο τριγυρω μου να ψαχνεται αγωνιωδως και να δουλευει σκληρα κατω απο αντιξοες συνθηκες και τις περισσοτερες φορες απληρωτος. Ισως οι δημοσιοι υπαλληλοι να κοιτανε το ταβανι, οι αλλοι οχι.
                          Ο Ελληνικος λαος ειναι βαθυτατα προδωμενος απο τον ιδιο του τον εαυτο, σε εμας νικησε μεσα η κουτοπονηρια και η ψευδαισθηση. Κριμα γιατι πιστευω οτι αν ειμασταν ειλικρινεις πρωτα απο ολα με τον εαυτο μας θα ημασταν πολυ, πολυ καλυτερα.
                          Για τη γενια μου ειναι αργα πλεον, ειναι καταδικασμενη οπως και τα παιδια μας. Για τις επερχομενες γενιες ισως κατι να αλλαξει.

                          Comment


                            #14
                            Δεν βλεπετε τι γινεται γυρω σας?
                            Μονο τα νεα στην Ελλαδα διαβαζετε?
                            Και η Ισπανια και η Ιταλια και η Πορτογαλια και η Ιρλανδια ειναι στην ιδια κατασταση με εμας.

                            Και η Γαλλια και η Αγγλια και το Βελγιο εχουν επισης σοβαρα προβληματα.
                            Η κριση αρχιζει σιγα σιγα και αγγιζει την Αυστρια-Ολλανδια-Γερμανια....και εμεις το βιολι-βιολακι!!!!
                            Ειναι μια παγκοσμια κριση και φυσικο ηταν να αγγιξει πρωτα την Ελλαδα,που ανεκαθεν ηταν,ειναι και θα ειναι (απο τα χρονια της τουρκοκρατιας ακομα) η πιο αδυναμη οικονομια της Ευρωπης.

                            Το προβλημα δεν ειναι μονο η Ελλαδα.
                            Αλλο θεμα αν ο καθενας μας,κοιταει να γλυτωσει το τομαρακι του και να την κανει για εξω....

                            Γιατι δεν μετανεστευουμε στην Ισπανια?
                            Γιατι δεν παμε Ιταλια?
                            Γιατι εχει προβλημα ολος ο νοτος!!!!

                            Ε ας αφησουμε την γκρινια ολο με την Ελλαδα.....

                            Να προσθεσω και αυτο.Προσφατα κατεβηκα Ιταλια (κατεβαινω συχνα,γιατι η ξενεροτιλα της Γερμανιας δεν αντεχεται) και εκει η ιδια κατασταση με Ελλαδα.Παντου πλανοδιοι παρανομοι μεταναστες απο Αφρικη-Ασια να πουλανε διαφορα προιοντα μαιμου στον δρομο.
                            Το αεροδρομιο της Βενετιας μεσα στη βρωμα και τη δυσωδια,το αεροδρομιο της Αθηνας κλασεις ανωτερο!!!
                            Ουνα φατσα,ουνα ρατσα ειμαστε σε ολα,στο μπαχαλο...σε ολα.
                            Δεν ειναι ολα τα στραβα μονο στην Ελλαδα.

                            Comment


                              #15
                              nikos74@
                              Αλλο θεμα αν ο καθενας μας,κοιταει να γλυτωσει το τομαρακι του και να την κανει για εξω...


                              Πραγματικα αυτο κανουμε..
                              και εγω πολλες φορες το παλεψα με τη συνειδηση μου,
                              οτι ειμαι δειλη και το σκαω και δεν καθομαι να παλεψω για τη χωρα μου.
                              Αλλα πιστευω ο λογος, ή η δικαιολογια αν θες απεναντι στον εαυτο μου,
                              ηταν οτι ειμαι πολυ αδυναμη οικονομικα για να αντεξω ολη αυτη την κατρακυλα, θελω να πιστευω οτι αν ημουν οικονομικα δυνατοτερη θα εμενα να το παλεψω.
                              Δυστυχως ή ευτυχως οι ελληνες δεν πεινανε ακομα,
                              ευτυχως γιατι κανεις δε θελει να πεινασει κανενας λαος ποσο μαλλον η πατριδα του,
                              και δυστυχως γιατι μονο τοτε θα ξεσυκωθουνε πραγματικα.
                              Μονο τοτε μπορει να γινει κατι να αλλαξει τα πραγματα.
                              Εγω που εμενα στο κεντρο του Πειραια,
                              πριν φυγω εβλεπα γνωστη αλυσιδα καλλυντικων γεματη απο κοσμο,
                              και αλλα γνωστα μαγαζια, και ολες στην "πενα" ,με τα κομμωτηρια τους και με ολα, αφου κανουνε ακομα διακοπες!!!!
                              Και δεν ειναι τοσο μικρη μεριδα αυτη των ανθρωπων που λεω...
                              Οχι δεν ζηλευω ,ουτε και τους κατηγορω, αλλα ετσι επανασταση δε γινεται ρε παιδια!!!
                              Αφου πολλες φορες πριν εγκαταλειψω την Ελλαδα ,αναρωτιομουν,
                              "τι στο καλο...μονο εγω δεν εχω λεφτα? "
                              Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                              Comment

                              Working...
                              X