Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Canada

    paidia kalispera,tha ithela kai ego na rotiso an mporei kapoios na mou dosei plirofories gia kanada an mporei.eimai 40 eton eleutheros xoris paidia kai to dkeftomai sovara na rijo mia mountza piso mou kai na figo.douleuo auti ti stigmi se mia epixeirisi alla den exei kanena mellon,thema xronou einai pote ua kleisei.exo epaggelmatiki edeia odigisis kai deka xronia peira se klark {forklift} kai 12 xronia peira se megali etaireia me dimitriaka kai georgika eidi. tha ithela opoadipote plhroforia gia kanada,ti misthous exei ekei,poso eukolo einai na se dextoun,poso eykolo einai gia na vreis douleia..tetoia pragmata.an vro akri tha figo,edo oute sintaksi provlepetai.euxaristo poli ek ton proteron

    #2
    Θα ηθελα να μαθω κ εγω καποια πραγματα για τον Καναδα.. Κοστος ζωης , Αγορα εργασιας , Περιθαλψη κτλ... Γνωριζει καποιος ??

    Comment


      #3
      Κανεις απο Καναδα στο φορουμ?Οι πληροφοριες πλεον ειναι πολυ σημαντικες και πραγματικα θα βοηθουσαν.

      Comment


        #4
        Originally posted by blackpit3 View Post
        Κανεις απο Καναδα στο φορουμ?Οι πληροφοριες πλεον ειναι πολυ σημαντικες και πραγματικα θα βοηθουσαν.
        Θα προσπαθήσω να βρώ μία φίλη που πήγε προσφάτως στον Καναδά και να την ρωτήσω εάν μπορεί να δώσει πληροφορίες ....

        Comment


          #5
          καλησπέρα, μένω στο Εντμοντον Καναδά εδώ και ένα χρόνο. Δυστυχώς για μένα δεν ήταν πολύ εύκολο να έρθω εδώ. Πρέπει να βρείς κάποιον σπόνσορα δήλαδή κάποια επιχείρηση που θα δεχτεί να σε προσλάβει. Ακολουθεί γραφειοκρατία και για μένα η όλη διαδικασία κράτησε 1 χρόνο απο τη στιγμή που έστειλα τα χαρτία μου μέχρι τελικά να καταφέρω να έρθω. Ισως να ήμουν άτυχη και για κάποιον άλλο να χρειάζεται πολύ λιγότερος χρόνος. Το κόστος ζωής εξαρτάται απο την πόλη στην οποία μένεις, για παράδειγμα το Βανκουβερ είναι πολύ ακριβό. Στο Εντμοντον τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και υπάρχουν δουλειές.Οι μισθοί εδώ είναι πολύ υψηλότεροι απ'ότι σε άλλες πόλεις και το κόστος ζωής πιο χαμηλό (ενοίκια κτλ) Σε περίπτωση που βρείς κάποιον να σε προσλάβει πρέπει να δουλεύεις για αυτόν τουλάχιστον για 1 χρόνο που είναι και η διάρκεια της βίζας σου. Δεν έχεις το δικαίωμα να δουλέψεις αλλού. Η θερμοκρασία το χειμώνα φτάνει μέχρι και τους -50 βαθμούς κελσίου και έχουμε χιόνι για περίπου 5-6 μήνες το χρόνο. καλή επιτυχία.

          Comment


            #6
            Σ'ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.Εμενα προσωπικα με ενδιαφερει το Τοροντο επειδη εχω κατι γνωστους-γνωστων εκει με καλες δουλειες.
            Επισης κατι πηρε το αυτι μου οτι στον Καναδα θελουν μεταναστες.Αληθευει?

            Comment


              #7
              Originally posted by zwnn View Post
              καλησπέρα, μένω στο Εντμοντον Καναδά εδώ και ένα χρόνο. Δυστυχώς για μένα δεν ήταν πολύ εύκολο να έρθω εδώ. Πρέπει να βρείς κάποιον σπόνσορα δήλαδή κάποια επιχείρηση που θα δεχτεί να σε προσλάβει. Ακολουθεί γραφειοκρατία και για μένα η όλη διαδικασία κράτησε 1 χρόνο απο τη στιγμή που έστειλα τα χαρτία μου μέχρι τελικά να καταφέρω να έρθω. Ισως να ήμουν άτυχη και για κάποιον άλλο να χρειάζεται πολύ λιγότερος χρόνος. Το κόστος ζωής εξαρτάται απο την πόλη στην οποία μένεις, για παράδειγμα το Βανκουβερ είναι πολύ ακριβό. Στο Εντμοντον τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και υπάρχουν δουλειές.Οι μισθοί εδώ είναι πολύ υψηλότεροι απ'ότι σε άλλες πόλεις και το κόστος ζωής πιο χαμηλό (ενοίκια κτλ) Σε περίπτωση που βρείς κάποιον να σε προσλάβει πρέπει να δουλεύεις για αυτόν τουλάχιστον για 1 χρόνο που είναι και η διάρκεια της βίζας σου. Δεν έχεις το δικαίωμα να δουλέψεις αλλού. Η θερμοκρασία το χειμώνα φτάνει μέχρι και τους -50 βαθμούς κελσίου και έχουμε χιόνι για περίπου 5-6 μήνες το χρόνο. καλή επιτυχία.
              Θες να πεις ότι έκλεισες δουλειά στον Καναδά ενώ βρισκόσουν στην Ελλάδα?! και ότι ο εργοδότης σου σε περίμενε 1 χρόνο μέχρι να ξεκινήσεις δουλειά?!?! Ρωτάω γιατί αυτό είναι ένα σημαντικό πρόβλημα. Δηλαδή να κλίσεις δουλειά από μακρυά, από ιντερνετ ή άλλο.

              Comment


                #8
                τον εργοδότη μου τον ήξερα γι'αυτό και με περίμενε ένα χρόνο. Για να κλείσεις δουλειά απο Ελλάδα είναι δύσκολο αλλά όχι και ακατόρθωτο. Υπάρχουν επιχειρήσεις που ζητάνε προσωπικό και δεν έχουν πρόβλημα να προσλάβουν μετανάστες (στον Καναδά όλοι είναι μετανάστες) αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά γιατί ακόμα και αν αποφασίσουν να σε προσλάβουν απλά και μόνο βάση του βιογραφικού σου χωρίς να σου πάρουν συνέντευξη, η γραφειοκρατία όπως εξήγησα τουλάχιστον για μένα, ήταν πολύ μεγάλη. Εχω ακούσει βέβαια και άλλες περιπτώσεις που πήραν βίζα σε πολύ λιγότερο χρόνο. Αν είσαι τυχερός και βρείς κανένα 'Ελληνα που έχει επιχείρηση εδώ έχεις καλύτερες πιθανότητες να σε προσλάβει χωρίς βιογραφικά και συνεντεύξεις. Γενικά οι Ελληνες εδώ βοηθάνε πολύ! αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες μπες στο www.opendoorimmigration.ca

                Comment


                  #9
                  Ξέχασα να πω πως η διαφορά ώρας με Ελλάδα είναι 9 ώρες. Εδώ είμαστε 9 ώρες πίσω, σε περίπτωση που θέλεις να τηλεφωνήσεις για πληροφορίες στο site που σου έδωσα.

                  Comment


                    #10
                    Ευχαριστω/ουμε πολύ για τις πληροφορίες zwnn! Πολύ χρήσιμη η εμπειρία σου. Πόσο περίπου σου κόστησε να φτάσεις εκεί? (χαρτιά, αιτήσεις, εισητήρια).

                    Καλή συνέχεια και .. να ντύνεσαι καλά!

                    Comment


                      #11
                      το εισιτήριο κοστίζει με επιστροφή απο 1000 εως 1500 ευρώ, αλλά το εισιτηριο σου και όλα τα έξοδα για την έκδοση της βίζας είναι έξοδα που αφορούν τον εργοδότη. Πρέπει φυσικά να βρείς κάπου να μείνεις (ενοίκιο ή αν έχεις κάποιον να σε φιλοξενήσει) και ζητάνε εκτύπωση του λογαριασμού σου στην τράπεζα με αρκετά χρήματα ώστε να μπορείς να συντηρήσεις τον εαυτό σου τον πρώτο μήνα πρίν ακόμα πάρεις το μισθό σου. Γύρω στα 5000 είναι καλά. Η διαδικασία είναι χρονοβόρα και εγώ είχα απογοητευτεί πολύ αλλά τώρα που είμαι εδώ μπορώ να πω με σιγουριά...πως άξιζε τον κόπο!!!

                      Comment


                        #12
                        Το βλέπω εξαιρετικά δύσκολο κάποιος να κλείσει δουλειά εξ αποστάσεως και μάλιστα όταν θα πρέπει ο εργοδότης να περιμενει κάνα χρόνο μέχρι να βγει η visa.. Ήσουν μάλλον από τους τυχαιρούς/ες που γνωριζες τον εργοδότη. Ο Καναδάς θεωρώ ότι είναι η πιο ωραία χώρα στον κόσμο για να ζήσει κανείς, αλλά δε με βλέπω γιατί δεν γνωρίζω κανέναν εκεί και χωρίς έτοιμη δουλειά δεν γίνεται.
                        Σίγουρα άξιζε τον κόπο. Ευχομαι καλή συνέχεια.

                        Comment


                          #13
                          σκεφτομαι για καναδα εχω πτυχιο και προυπηρεσια τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να αναγνωριστουν?το ιδιο και ο συζυγος μου ευχαριστω για ολα

                          Comment


                            #14
                            Καλησπέρα σε όλους ...με ενδιαφέρει κ μένα να φύγω από Ελλάδα το συντομότερο όμως από όλη την μελέτη που έχω κάνει είμαι ανάμεσα σε τρεις χώρες που θεωρώ πως είναι οι καλύτερες δυνατές επιλογές:
                            Καναδάς: επειδή έχει δυνατό κοινωνικό και οικονομικό σύστημα-πρόνοια,δυνατά πανεπιστήμια-υγειονομική περίθαλψη , μιλάνε Αγγλικά,όμορφη χώρα όμως χάλια καιρός-ποσοστό ανεργίας 8,1%.
                            Σκανδιναβικές Χώρες: μια από τα ίδια, όμως είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και δύσκολα τα πράγματα με τα Σουηδικά-Γαλλικά δεν ξέρω.. ποσοστό ανεργίας 13,5%
                            Αυστραλία:μια από τα ίδια .5%
                            Δεν μπορώ να διαλέξω ίσως πολλές πληροφορίες να μου ξεφεύγουν άραγει που έχω περισσότερες πιθανότητες;

                            Comment


                              #15
                              Οι ανειδικευτοι με απολυτηριο λυκειου και κατοχοι IELTS μπορουν να μεταναστευσουν στον Καναδα εαν εχουν βρει εργοδοτη που τους προσφερει δουλεια και εχουν καποιον να τον φιλοξενήσει?

                              Comment

                              Working...
                              X