Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία (Ι)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Agoriani View Post
    Η Αδελαΐδα είναι πολύ όμορφη και ήσυχη λένε. Καθαρή και τακτοποιημένη επίσης λένε. Δεν εχω πάει ακόμα. Εαν υπάρχουν όμως έστω και κοντοχωριανοί μήπως θα είναι καλό να είναι κοντά για ψυχολογικούς λόγους;
    Εδώ είναι και το ερώτημα: Είναι καλύτερα να είσαι κοντά με Έλληνες με τα καλά τους και τα κακά τους ή αφού πας που πας μια και καλή σε οποιοδήποτε μέρος ανεξαρτητα απο το αν έχει Έλληνες ή όχι γιατι ίσως να είναι καλύτερα μακριά απο την φάρα μας να ξεμάθουμε.
    Εγώ θα έλεγα καλύτερα μακριά, αλλά απο την άλλη βλέπω οτι δεν θέλω να ξεμάθει το παιδί μου την Ελληνική καταγωγή του και αυτό δεν γίνεται μόνο με το να μάθει να μιλάει Ελληνικά, άντε και να γράφει. Την παιδεία την Ελληνική και την εκκλησία θέλω να τα μάθει και μόνο του αν δεν τα θέλει να τα βάλει σε δεύτερη μοίρα. Αλλά να τα γνωρίσει γιατι αλλιώς φοβάμαι οτι δεν θα μάθει ούτε εμένα ποτέ.

    Όπως και να έχει η Ελληνική κοινότητα είναι πολύ δυνατή κυρίως στην Μελβούρνη που γίνεται και η παρέλαση και υπάρχει και η Ελληνική συνοικία και ο δρόμος με τα Ελληνικά κ.τ.λ.

    Η ζωή εκεί είναι διαφορετική στο στύλ απο την γνωστή μας εδώ. Για μένα νομίζω οτι είναι καλύτερη. Να σου πω χαρακτηριστικά οτι στην αρχή έβλεπα συνέχεια άτομα με ειδικές ανάγκες. Στο εμπορικό κέντρο, στην αγορά, στο φανάρι, στα πάρκα, στην παραλία. Γεμάτος ο τόπος. Χάλασαν την ράτσα είπα μέσα τους με μεταλλαγμένα, πυρηνικές δοκιμές, ουράνια κτλ
    Μετά απο μερικές μέρες κατάλλαβα πόσο φάουλ ήμουν. Απλά ο κόσμος με ειδικές αναγκες αλλά και τα γεροντάκια και οι άνθρωποι που απλά έχουν σπασει κάτι ήταν έξω γιατι υπήρχαν οι υποδομές για να είναι. Κουμπιά στα φανάρια, μπίπ στα πράσινα, στην αρχή διάβασης ή αλλαγής της κλίσης ανάγλυφα στο έδαφος, παντού τουαλέτες για ΑΜΕΑ και γονείς, ειδικά ηλεκτροκίνητα αμαξάκια για τα γεροντάκια και τους ανθρώπους με σπασμένα κτλ κτλ κτλ κτλ
    Αυτό εγω το ονομάζω ποιότητα ζωής. Κι ας μην είμαι ΑΜΕΑ.
    Εχω πολλά τέτοια παραδείγματα τα οποία με έκαναν να αναθεωρήσω τα γνωστά που μας σερβίρουν στην πατρίδα. ΔΕΝ είναι το πιο όμορφο μέρος της γής η πατρίδα μας. Είναι για την καρδιά μας μοναδική και θα είναι πάντα, αυτό δεν αλλάζει. Αλλά αντικειμενικά είναι ξέφραγο αμπέλι που ενώ έχουν μπεί μέσα και τρυγάνε όσοι προλαβαίνουν μας παραμυθιάζουν οτι και τα άλλα αμπέλια είναι παρόμοια κατάσταση και μας δείχνουν τα χειρότερα για να μας φαίνεται μια χαρά το δικό μας.

    Αν θα τα βγάλεις πέρα με τα παιδιά! Αφού τα έβγαλες πέρα στην Ελλάδα έχεις περάσει δύσκολο σχολείο. Ολα τα άλλα είναι πιο έυκολα. Εκεί με την γέννα παίρνει η μαμά δώρο απο την Βασίλισα για τα πρώτα έξοδα. Πάνες γάλατα κτλ. Μετά απο το Centrelink αρχίζει το επίδομα 400 δολάρια κοντά για κάθε παιδί ανα 15 μέρες. Είχες και τέτοιο στην Ελλάδα; Μέχρι να πάει το παιδί για σπουδές που σταματάει και αρχίζει φορολογική ελάφρυνση γιατι το σπουδάζεις. Αυτά μόνο στην μάνα πάνε. Η γυναίκα εκεί έχει λόγο και αξία. Για αυτό κάνουν 3 και πάνω παιδιά άνετα κάθε μια. 1200 δολάρια / 15 μέρες γιατι είσαι νοικοκυρά και δουλεύεις πιο πολύ απο τον κουβαλητή.

    Η βενζίνη έχει ακόμα όσο είχε προ κρίσης. Αυξάνει λίγο τα Σ/Κ γιατι εκεί δουλεύει ο νόμος της αγοράς και της ζήτησης. Δεν κάνει όπως εδώ μόνο προς τα πάνω και μετά ξεχνιέται.

    Το σούπερ μάρκετ έχει τιμές στα δικά του προιόντα που γεμίζεις καροτσάκι με τα βασικά και οτι χαζομάρα θες με 100 δολάρια. Εκτός του οτι είναι λιγότερο απο 100€ είναι και πολύ πιο εύκολο να τα βγάλεις.
    Δεν υπάρχει ξύλινο ΤΕΒΕ να σε γονατάει κάθε δίμηνο. Δεν υπάρχει απόδοση ΦΠΑ. Συνάφεια, τριετία, περέωση, έκτακτη εισφορά.

    Μπορείς να βρείς αλυσίδες super market που έχουν και τις τιμές τους. Να θυμάσαι όμως οτι εκτός απο την ισοτιμία είναι και το πως τα βγάζεις και πόσα βγάζεις. To woolworths είναι σχεδόν παντού και το Coles θεωρείται πιο φθηνό.

    Κοίτα σπίτια που μπορείς να μεγαλώσεις τα παιδιά σου και ακόμα και μεσα στην Μελβούρνη που είναι 6 εκατομύρια και νομίζεις οτι είσαι μόνιμα στα προάστια όπου και να πας. Εκτός απο το city (κέντρο) γιατι έχει ουρανοξύστες. Το συνηθισμένο είναι αυλή μπροστά και πίσω, γκαράζ, γκαζόν και δέντρα γύρω γύρω. Δεύτερο όροφο δεν κάνουν συνήθως. Απλώνονται κατα πλάτος και μήκος. Αφού έχει χώρο.

    Η έκταση δεν μετριέται με στρέματα. Το στρέμα είναι για μικρές χώρες και βυζαντινή κληρονομιά. Χρησιμοποιούν το Acre. 1 acre = 4.046 856 422 4 stremma

    Αν δείς τα νηπιαγωγεία τους και τα δημοτικά και τι κάνουν θα τρελαθείς. Δεν θα θες να πάει το παιδί σου αλλού σχολείο. Μέσα στο πράσινο και τα δέντρα.

    Ναί έχει φίδια και αράχνες. Αν δεν είχε και αυτά δεν θα ήταν Αυστραλία. Θα ήταν η γηραιά Αλβιώνα. Μιλάμε για φύση. Ζωντανή.

    Το τοπίο της είναι μεγάλες παιδιάδες με ατέλειωτο ορίζοντα. Τα απόγευμα ο ήλιος πέφτει και πέφτει και πέφτει και τελειωμό δεν έχει. Χρώματα και φωνές απερίγραπτα. Βγάζει κάτι ομίχλες το πρωί και μετά φυσάει μια ο πατέρας Ωκαιανός και τα ξεδιαλύνει όλα. Φρεσκάρεται ο τόπος και η ανάσα σου. Νέφος και μόλυνση; Ναι οκ έχουν πρόβλημα με το νερό. Δεν έχουν πολύ. Έβρεξε φέτος λέει και θα έχει κάργα. Μετά έχει ο Θεός. Μπα δεν είναι σαν την Ελλάδα. Φτιάχνουν απο τώρα τα έργα τους να εξασφαλίσουν το νερό για αύριο. Και περιορισμούς έχουν βάλει ανα περιοχές ανάλογα με το πρόβλημα. Δεν επιτρέπεται να πλένεις το αμάξι και αμα ποτίζεις τα λουλούδια να έχεις υποχρεωτικά μπροστά πιστολάκι στην μάνικα. Για να έχει στοπ. Ε ναι!

    Α! Στην Αδελαΐδα έχει κοντά μερικές δραστηριότητες σχετικές με το ουράνιο. Μονο για αυτό θα σου έλεγα τσου.
    πολύ ειδυλιακά μου ακούγονται όλα αυτά και δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω. απο την άλλη πάλι απο ότι κατάλαβα δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα για να σε δεχθούνε εκεί. αλλά δεν μου απάντησες εαν πρέπει να πάρω ένα πτυχίο στα αγγλικά ή θα μου αναγνωρίσουνε αυτοι μεσω του τεστ την γνωση της γλώσσας, και επιπλεον αυτό το τεστ που θα το δώσω? εδω στην πρεσβεία τους? δεν εχω καταλαβει ακόμη. για να συνοψίσω και διορθωσε με αμα κανω λάθος κάπου.
    1) συμπληρωνω την φορμα για αναγνωριση πτυχίου εκεί
    2) μου ζητανε να αποστείλω τα πτυχία μου
    3) τα κάνω μεταφραση σε δικηγόρο και στην συνεχεια τα στελνω στο υπουργείο και όταν τα πάρω από εκεί τα στέλνω στην αυστραλία
    4) κάνω αίτηση για βιζα
    5)καταθετω τα χαρτια που θελουνε στην πρεσβεια τους
    6) περνάω απο τεστ στην πρεσβεία τους?
    7) πέρνω βιζα
    8) φευγω

    εγραψα σωστα τα βηματα που πρεπει να ακολουθήσω?
    i don't do drugs, i am drugs!

    Comment


      #17
      Originally posted by alkioni View Post
      πολύ ειδυλιακά μου ακούγονται όλα αυτά και δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω. απο την άλλη πάλι απο ότι κατάλαβα δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα για να σε δεχθούνε εκεί. αλλά δεν μου απάντησες εαν πρέπει να πάρω ένα πτυχίο στα αγγλικά ή θα μου αναγνωρίσουνε αυτοι μεσω του τεστ την γνωση της γλώσσας, και επιπλεον αυτό το τεστ που θα το δώσω? εδω στην πρεσβεία τους? δεν εχω καταλαβει ακόμη. για να συνοψίσω και διορθωσε με αμα κανω λάθος κάπου.
      1) συμπληρωνω την φορμα για αναγνωριση πτυχίου εκεί
      2) μου ζητανε να αποστείλω τα πτυχία μου
      3) τα κάνω μεταφραση σε δικηγόρο και στην συνεχεια τα στελνω στο υπουργείο και όταν τα πάρω από εκεί τα στέλνω στην αυστραλία
      4) κάνω αίτηση για βιζα
      5)καταθετω τα χαρτια που θελουνε στην πρεσβεια τους
      6) περνάω απο τεστ στην πρεσβεία τους?
      7) πέρνω βιζα
      8) φευγω

      εγραψα σωστα τα βηματα που πρεπει να ακολουθήσω?
      Alkioni δεν διάβασες το site της υπηρεσίας μετανάστευσης (www.immi.gov.au) και αυτό φαίνεται. PLZ κάνε ενα κόπο και άρχισε να το διαβάζεις γιατι δεν είναι δυνατόν να μεταφέρω οτι λεει εδώ. Μετά οτι απορία έχεις ευχαρίστως να την συζητήσουμε.

      Δεν ισχύει το Michigan, ούτε το Lower. Αυτά είναι για εσωτερική κατανάλωση. Θέλουν το IELTS να έχεις με συγκεκριμένη βαθμολογία. Δίνεις τον αναγνωριστικό αριθμό του IELTS που έχεις και αυτοί βλέπουν την βαθμολογία που είχες.
      Ενα παραθυράκι εδώ είναι οτι αν έιναι κάποιος κάτοχος Καναδικού διαβατηρίου π.χ. δεν χρειάζεται να αποδείξει επάρκεια στην Αγγλική γλώσσα ακόμα και άσχετος να είναι παίρνει τον μέγιστο βαθμό στο τέστ.

      Το τέστ δεν είναι ερωτήσεις γνώσεων και βαθμολογία. Είναι σαν τα τεστ στα περιοδικά που λένε μια ερώτηση και έχουν πιθανές απαντήσεις. Ανάλογα ποιές απαντήσεις διάλεξες στο τέλος κοιτάς ενα πίνακα και βλέπεις τι βαθμό είχε κάθε απάντηση που έδωσες. Είναι τεστ επάρκειας. Δεν το δίνεις πουθενά. Μόνη το συμπληρώνεις και εκτός οτι υπάρχει αυτούσιο στο immi.gov.au υπάρχουν και παραδείγματα.

      Διορθώνω την αριθμητική λίστα:
      1) Βρίσκω την αρχή που κάνει την αναγνώριση των τίτλων σπουδών ή της εργασιακής εμπειρίας μου ή της τέχνης μου και ακολουθώ την διαδικασία που μου υπαγορεύουν απο το site τους. Μέρος της διαδικασίας είναι να τους στείλω τα απαραίτητα δικαιολογητικά που θα μου ζητήσουν, διάφορες φόρμες-αιτήσεις που θα έχουν στο site τους και τα χρήματα που ζητάνε. Τα δικαιολογητικά μου θα πρέπει να είναι επικυρωμένα, μεταφρασμένα απο την διεύθυνση μεταφράσεων του υπουργείου εξωτερικών και με σφραγίδα αποστίλ όπου χρειάζεται. Τελειώνοντας θα έχω πιστοποιήσει-αναγνωρίσει το επάγγελμά μου.
      2) Εφόσον έχω βρέι την βίζα που θα αιτηθώ ετοιμάζω τα δικαιολογητικά της με την ίδια διαδικασία απο πάνω.
      3) Σύμφωνα με τα δικαιολογητικά μου πιάνω μια συκγεκριμένη βαθμολογία στο τεστ, την οποία μπορώ να γνωρίζω απο πρίν.
      4) Μέρος της διαδικασίας της αίτησης είναι ποινικά μητρώα, εξετάσεις υγείας σε συγκεκριμένα ιατρικά κέντρα, κατάθεση χρημάτων τελών αίτησης κ.τ.λ.
      5) Τα αποστέλω στην πρεσβεία της Αυστραλίας στο Βερολίνο.
      6) Μου αποδίδεται η βίζα και κανονίζω για να φύγω. Τώρα μπορώ να ψάξω και για δουλειά ακόμα και απο το internet γιατί ξέρω πότε θα έιμαι κάτω και θα έχω και δικαίωμα εργασίας μόλις πάω.

      Οτι έργαψα για τις εντυπώσεις μου είναι καθαρά προσωπικό θέμα με την δική μου οπτική μεριά και άποψη. Δεν είναι για όλους το ίδιο. Στο στρατό που είναι πάνω κάτω τα κρεβάτια αμα ρωτήσεις τον κάτω πως παιρνάει μπορεί να σου πεί μια χαρά και αμα ρωτήσεις τον πάνω να σου πει οτι ειναι έτοιμος να πάρει το όπλο να αυτοκτονήσει.
      Ενας μετανάστης μπορεί να τα βρεί καλύτερα και να είναι ικανοποιημένος και ένας άλλος να τα βρεί σκούρα και να επιστρέψει κακήν κακός. Όπως και να έχει διάβασε όλο το post μου, το οποίο το ενημερώνω καθώς προχωρώ στην διαδικασία και το γεμίζω με λεπτομέρειες και χρήσιμες συμβουλές που μπορεί να γλυτώσουν μερικούς απο χρόνο και χρήμα, και επίσης και οταν τελικά μεταναστεύσω θα συνεχίσω να το ενημερώνω για τα καθημερινά και την εργασία στην Αυστραλία για όσους έχουν τέτοια ερωτήματα.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #18
        αγόριαννη ξαναεπαναλαμβάνω πως οι πληροφορίες σου είναι πολύτιμες. λοιπόν έχω μπει στο σαιτ της αυστραλιας του συλόγου νοσηλευτών και έχω βρει τι δικαιολογητικά χρειάζονται. τώρα αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής¨για την σφραγίδα αποστιλ, που θα απευθυνθώ εκ των προτέρων? στην νομαρχία? στα κεπ? στην αστυνομία? και μετα τα στελνω στο υπουργείο για μεταφραση και επικυρωση.

        και όσον αφορά την πιστοποίηση ξένης γλώσσας, εγω που δεν έχω το IELTS εαν συμπληρώσω 100 πόντους που χρειάζονται χωρίς πιστοποιηση γλώσσας και πάλι θα μου αρνηθούνε την βιζα?
        ή χρειάζεται απαραίτητα να έχω πιστοποίηση γλώσσας? από την άλλη πάλι σκέφτομαι πως δεν μπορεί όλοι αυτοί που πηγαίνουνε εκεί να έχουνε το συγκεκριμένο πτυχίο. μήπως εαν πληρείς τα υπόλοιπα κριτήρια και το επαγγελμά σου είναι απο τα πιο περιζήτητα όπως το δικό μου να σε δέχονται και χωρίς την ανάλογη πιστοποίηση γλώσσας. εαν ξέρεις κάτι πες μου που μπορώ να το ρωτήσω αυτό. διαφορετικά να ξέρω να αρχίσω ξανά το διάβασμα για να πάρω το συγκεκριμενο πτυχίο
        i don't do drugs, i am drugs!

        Comment


          #19
          Originally posted by alkioni View Post
          αγόριαννη ξαναεπαναλαμβάνω πως οι πληροφορίες σου είναι πολύτιμες. λοιπόν έχω μπει στο σαιτ της αυστραλιας του συλόγου νοσηλευτών και έχω βρει τι δικαιολογητικά χρειάζονται. τώρα αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής¨για την σφραγίδα αποστιλ, που θα απευθυνθώ εκ των προτέρων? στην νομαρχία? στα κεπ? στην αστυνομία? και μετα τα στελνω στο υπουργείο για μεταφραση και επικυρωση.

          και όσον αφορά την πιστοποίηση ξένης γλώσσας, εγω που δεν έχω το IELTS εαν συμπληρώσω 100 πόντους που χρειάζονται χωρίς πιστοποιηση γλώσσας και πάλι θα μου αρνηθούνε την βιζα?
          ή χρειάζεται απαραίτητα να έχω πιστοποίηση γλώσσας? από την άλλη πάλι σκέφτομαι πως δεν μπορεί όλοι αυτοί που πηγαίνουνε εκεί να έχουνε το συγκεκριμένο πτυχίο. μήπως εαν πληρείς τα υπόλοιπα κριτήρια και το επαγγελμά σου είναι απο τα πιο περιζήτητα όπως το δικό μου να σε δέχονται και χωρίς την ανάλογη πιστοποίηση γλώσσας. εαν ξέρεις κάτι πες μου που μπορώ να το ρωτήσω αυτό. διαφορετικά να ξέρω να αρχίσω ξανά το διάβασμα για να πάρω το συγκεκριμενο πτυχίο
          Τη σφραγίδα αποστίλ την βάζει ενας υπάλληλος στην υπηρεσία απο όπου εκδόθηκε το έγγραφο. Μπορείς και στην περιφέρεια της υπηρεσίας που εκδόθηκε το έγγραφο.

          Αγγλικά θα πρέπει να καταλαβαίνει τουλάχιστον ενας απο τους δυο για να μπορέσετε να κάνετε τα βασικά τον πρώτο καιρό.
          Aν και παρέχει για μετανάστες υπηρεσία μετάφρασης σε οποιαδήποτε συναλλαγή με οποιαδήποτε υπηρεσία της η Αυστραλία αλλά μπορεί να είναι υπηρεσία που χρεώνεται.
          Στην σελίδα που εξηγεί τι είναι το point test λέει:
          The maximum points that can be claimed in any one factor reflects how valuable those characteristics are in the Australian labour market or in assisting settlement.
          Σύμφωνα με τον πίνακα που έχει στην ίδια σελίδα για την βίζα Skilled – Independent (Migrant) visa (subclass 175) έχει 120 βαθμούς για να περάσει η αίτηση. Παρακάτω και έως 100 μένει στο pool για 2 χρόνια και σύμφωνα με αυτό:
          What happens if you don't meet the pass mark?


          If you have applied for a Skilled – Independent (Migrant) visa (subclass 175) or a Skilled – Sponsored (Migrant) visa (subclass 176) and you score below the pass mark, but above the 'pool mark', your application will be held 'in the pool' for up to two years after assessment.

          If the pass mark is lowered at any time in that two year period, and your score is equal to or higher than the new pass mark, your application will be processed further.

          Δεν μπορείς δηλαδή να αποφύγεις την απόδειξη οτι γνωρίζεις Αγγλικά σε Competent επίπεδο εκτός και αν έχεις διαβατήριο απο μία απο τις παρακάτω χώρες:
          * United Kingdom (UK)
          * Canada
          * New Zealand
          * United States of America (USA)
          * Republic of Ireland.

          Αν κάνεις μια δοκιμή το τέστ θα διαπιστώσεις οτι δεν είναι τυχαία τα points που μαζέυεις και τα χρειάζεσαι όλα για να φτάσεις την καλύτερη βαθμολογία.
          Με άλλα λόγια ξεσκόνισε τα Αγγλικά σου και απο το site του Βρετανικού συμβουλίου βρές εξεταστικό κέντρο και ξεκίνα τις εξετάσεις.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #20
            αυτό κατάλαβα και εγώ, δυστηχώς πρέπει να ξανααρχίσω από την αρχή. όμως διάβασα και κάτι άλλο και θέλω να το διαβάσεις και εσύ και να μου πεις εαν κατάλαβα καλά. στο booklet 6 λέει στο costs and charges, second instalment visa application charge.members of your family unit aged 18 years or over included in your application who have been assessed as not having functional english language skills will be required to pay a second instalment charge which entitles them to english language tuition in australia to achieve functional english. αυτό σημαίνει πως για τον άνδρα μου θα πρέπει να πληρώσω το ποσό που αναφέρει γύρω στισ 3500 δολάρια επειδή δεν ξέρει καθόλου αγγλικά? βοηθησέ με σε παρακαλώ, γιατί εαν είναι έτσι θα χρειαστούμε μόνο γύρω στα 6000 δολάρια για την βίζα.

            επίσης τι εννοούνε όταν λένε points for designated language? δηλαδή επειδή το πτυχίο που έχω είναι στην συγκεκριμένη γλώσσα θα πάρω 5 πόντους?σου παραθέτω όλο το κομάτι
            The language must be on the list of designated languages below. You must have
            professional level language skills (written or oral) as evidenced by a qualification (of
            equivalent standard to an Australian degree) gained from a university where instruction
            was in one of the listed languages or by accreditation with the National Accreditation
            Authority for Translators and Interpreters (NAATI) at the professional level
            (Translator/Interpreter Level).
            NAATI can provide tests in a wide range of languages both within Australia and at many
            overseas locations. For further information please refer to the NAATI website
            www.naati.com.auYou are:
            • the holder of a qualification of equivalent standard to a degree awarded
            by an Australian tertiary institution where the tuition was conducted in a
            designated language; or
            • accredited as a professional interpreter or translator (level 3) in a
            designated language by NAATI.
            εξηγησε μου σε παρακαλω για να καταλαβω
            i don't do drugs, i am drugs!

            Comment


              #21
              Originally posted by alkioni View Post
              αυτό κατάλαβα και εγώ, δυστηχώς πρέπει να ξανααρχίσω από την αρχή. όμως διάβασα και κάτι άλλο και θέλω να το διαβάσεις και εσύ και να μου πεις εαν κατάλαβα καλά. στο booklet 6 λέει στο costs and charges, second instalment visa application charge.members of your family unit aged 18 years or over included in your application who have been assessed as not having functional english language skills will be required to pay a second instalment charge which entitles them to english language tuition in australia to achieve functional english. αυτό σημαίνει πως για τον άνδρα μου θα πρέπει να πληρώσω το ποσό που αναφέρει γύρω στισ 3500 δολάρια επειδή δεν ξέρει καθόλου αγγλικά? βοηθησέ με σε παρακαλώ, γιατί εαν είναι έτσι θα χρειαστούμε μόνο γύρω στα 6000 δολάρια για την βίζα.

              επίσης τι εννοούνε όταν λένε points for designated language? δηλαδή επειδή το πτυχίο που έχω είναι στην συγκεκριμένη γλώσσα θα πάρω 5 πόντους?σου παραθέτω όλο το κομάτι
              The language must be on the list of designated languages below. You must have
              professional level language skills (written or oral) as evidenced by a qualification (of
              equivalent standard to an Australian degree) gained from a university where instruction
              was in one of the listed languages or by accreditation with the National Accreditation
              Authority for Translators and Interpreters (NAATI) at the professional level
              (Translator/Interpreter Level).
              NAATI can provide tests in a wide range of languages both within Australia and at many
              overseas locations. For further information please refer to the NAATI website
              www.naati.com.auYou are:
              • the holder of a qualification of equivalent standard to a degree awarded
              by an Australian tertiary institution where the tuition was conducted in a
              designated language; or
              • accredited as a professional interpreter or translator (level 3) in a
              designated language by NAATI.
              εξηγησε μου σε παρακαλω για να καταλαβω
              Στο ίδιο booklet 6 στην σελίδα 17 στο κεφάλαιο Application charge or first instalment λέει οτι :

              If members of your family unit are included in your application, only one application
              charge is payable for the entire family unit. If a separate application is made by them at a
              later date, a separate charge is payable.

              Επίσης στην αίτηση 1276 για την GSM visa, που θα την βρείς εδώ, στην σελίδα 17 στην ερώτηση 48 λέει οτι να δηλώσεις πόσο καλά γνωρίζει Αγγλικά ο partner σου.

              Στην αμέσως επόμενη σελίδα και στο Part D – Basic requirements for partner λέει να συμπληρώσεις μόνο αν :
              Only give details of basic requirements for your partner if their skills
              are to be considered in this application and they are able to satisfy
              basic requirements including age, English language ability, qualification,
              nominated occupation, recent skilled work experience or the 2 year fulltime
              study requirement.

              Έτσι λοιπόν χωρίς δυστηχώς όμως να είμαι θετικός 100% σου λέω οτι δεν ισχύει το δεύτερο charge-fee.
              Καλό θα ήταν να μας το απαντούσε κάποιος που έχει πάρει ήδη αυτή την βίζα και εδώ σε αυτό το forum πολλοί έχουν πει οτι πάνε για αυτή τη βίζα αλλά αφού ρωτήσουν κανα δυο ερωτήσεις μετά εξαφανίζονται.
              Μακάρι κάποιος να σου απαντήσει πιο εμπεριστατωμένα.

              Το δεύτερο κομμάτι που επισυνάπτεις πές μου σε παρακαλώ απο που το πήρες να διαβάσω και τα συμφραζόμενα. Δεν παω για αυτή τη βίζα εγώ και δεν είμαι διαβασμένος καλά.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #22
                το δευτερο κομμάτι βρίσκεται και αυτό στο booklet 6, σελ 28 είναι κομμάτι του τεστ για να σου δώσει πόντους, αλλά δεν κατάλαβα τι εννοεί.
                i don't do drugs, i am drugs!

                Comment


                  #23
                  Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας.

                  Ειμαι γνωστης του αντικειμενου και καινουργια στο φορουμ.

                  Οτι θελετε με ρωτατε. Να σας πω οτι σε σχεση με τα χρηματα που πρεπει να πληρωσει κανεις αυτο θα το βρειτε εδω...

                  Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


                  Το 1st instalment πρεπει να πληρωθει με το που θα στειλετε την αιτηση στην Αυστραλια

                  Το 2nd instalment ειναι για εξαρτομενα ατομα (ελπιζω να το ειπα καλα...τα ελληνικα μου ειναι ολιγον για κλαμματα) ανω των 18 χρονων και τα οποια ειναι στην αιτηση και δεν εχουνε καλα αγγλικα. Ουσιαστικα το 2nd instalment ειναι χρηματα το οποια χρησημοποιουνται προκειμενου ατ ατομα αυτα να μαθουν αγγλικα οταν πανε Αυστραλια. Το 2nd instalment πρεπει να πληρωθει πριν εγκριθει η βιζα απο Αυστραλια.

                  Προσοχη παιδια...αν δεν πιανουμε τα μορια σε εναν πρωτο υπολογισμο δεν κανουμε αιτηση γιατι χανουμε το 1st instalment αν δεν εγκριθει η αιτηση.

                  Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by sargas View Post
                    Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας.

                    Ειμαι γνωστης του αντικειμενου και καινουργια στο φορουμ.

                    Οτι θελετε με ρωτατε. Να σας πω οτι σε σχεση με τα χρηματα που πρεπει να πληρωσει κανεις αυτο θα το βρειτε εδω...

                    Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


                    Το 1st instalment πρεπει να πληρωθει με το που θα στειλετε την αιτηση στην Αυστραλια

                    Το 2nd instalment ειναι για εξαρτομενα ατομα (ελπιζω να το ειπα καλα...τα ελληνικα μου ειναι ολιγον για κλαμματα) ανω των 18 χρονων και τα οποια ειναι στην αιτηση και δεν εχουνε καλα αγγλικα. Ουσιαστικα το 2nd instalment ειναι χρηματα το οποια χρησημοποιουνται προκειμενου ατ ατομα αυτα να μαθουν αγγλικα οταν πανε Αυστραλια. Το 2nd instalment πρεπει να πληρωθει πριν εγκριθει η βιζα απο Αυστραλια.

                    Προσοχη παιδια...αν δεν πιανουμε τα μορια σε εναν πρωτο υπολογισμο δεν κανουμε αιτηση γιατι χανουμε το 1st instalment αν δεν εγκριθει η αιτηση.

                    Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.










                    σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου, τώρα μπορείς να μου πεις για το κομματι με το POINTS FOR DESIGNATED LANGUAGE τι ακριβως εννοούνε?
                    i don't do drugs, i am drugs!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by sargas View Post
                      Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας.

                      Ειμαι γνωστης του αντικειμενου και καινουργια στο φορουμ.

                      Οτι θελετε με ρωτατε. Να σας πω οτι σε σχεση με τα χρηματα που πρεπει να πληρωσει κανεις αυτο θα το βρειτε εδω...

                      Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


                      Το 1st instalment πρεπει να πληρωθει με το που θα στειλετε την αιτηση στην Αυστραλια

                      Το 2nd instalment ειναι για εξαρτομενα ατομα (ελπιζω να το ειπα καλα...τα ελληνικα μου ειναι ολιγον για κλαμματα) ανω των 18 χρονων και τα οποια ειναι στην αιτηση και δεν εχουνε καλα αγγλικα. Ουσιαστικα το 2nd instalment ειναι χρηματα το οποια χρησημοποιουνται προκειμενου ατ ατομα αυτα να μαθουν αγγλικα οταν πανε Αυστραλια. Το 2nd instalment πρεπει να πληρωθει πριν εγκριθει η βιζα απο Αυστραλια.

                      Προσοχη παιδια...αν δεν πιανουμε τα μορια σε εναν πρωτο υπολογισμο δεν κανουμε αιτηση γιατι χανουμε το 1st instalment αν δεν εγκριθει η αιτηση.

                      Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.
                      Σε ευχαριστούμε για την παρέμβαση. Πράγματι αυτά που λες είναι οτι επεξηγήσεις δίνει το ίδιο το booklet αλλά εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω και νομίζω οτι και σε αυτό αναφέρεται και η alkioni είναι αν κατα την πρώτη κατάθεση GSM visas και έχοντας σαν δεύτερο μέσα στην αίτηση τον σύζηγο ο οποίος δεν γνωρίζει Αγγλικά, θα πρέπει να πληρώσει το αντίτημο για να μάθει οταν θα πάει. Πράγμα που αν είναι έτσι εκτοξεύει το κόστος της βιζας αρκετά.

                      Το booklet λεει οτι στην περίπτωση family unit που είναι στην αίτηση και δεν γνωρίζει αγγλικα θα πληρωθεί το αντίτημο κ.τ.λ. Πως γνωρίζουν οτι δεν ξέρει Αγγλικά; Απο οτι είδα στην ίδια την αίτηση το συμπληρώνουμε μόνοι μας σε συγκεκριμένη ερώτηση. Ακολουθεί μάλιστα επόμενη ερώτηση που λέει αν χρησιμοποιούμε τα προσόντα του δεύτερου για την αίτηση να συμπληρώσουμε κ.τ.λ.
                      Άρα δεν είναι απαραίτητο. Είναι όμως έτσι;
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #26
                        Καλημερα παιδια!

                        Το POINTS FOR DESIGNATED LANGUAGE σημαινει οτι εαν μιλας μια γλωσσα η οποια υπαγεται στην λιστα η οποια λεγετε Australia's community languages και εχεις σπουδες (πτυχιο) σε αυτην την γλωσσα που να ισοβαθμει σε Αυστραλιανο πτυχιο η εισαι μελος του ΝΑΑΤΙ (National Accreditation Authority for Translators and Interpreters) επιπεδο 3, τοτε δικαιουσε αλλα 5 μορια.

                        Η λιστα με τα community languages ειναι η εξης:

                        Afrikaans
                        Albanian
                        Arabic (including Lebanese)
                        Armenian
                        Bengali
                        Bosnian
                        Bulgarian
                        Burmese
                        Chinese - Cantonese
                        Chinese - Mandarin
                        Croatian
                        Czech
                        Danish
                        Estonian
                        Fijian
                        Finnish
                        French
                        German
                        Greek
                        Hebrew
                        Hindi
                        Hungarian
                        Indonesian
                        Malaysian
                        Italian
                        Japanese
                        Khmer
                        Korean
                        Lao
                        Latvian
                        Lithuanian
                        Macedonian
                        Maltese
                        Netherlandic (Dutch)
                        Norwegian
                        Persian
                        Polish
                        Portuguese
                        Punjabi
                        Romanian
                        Russian
                        Serbian
                        Sinhalese
                        Slovak
                        Slovene
                        Spanish
                        Swedish
                        Tagalog (Filipino)
                        Tamil
                        Thai
                        Turkish
                        Ukrainian
                        Urdu
                        Vietnamese
                        Yiddish

                        Comment


                          #27
                          χιλια ευχαριστώ, με αυτους τους 5 ποντους φτανω τους 120 και μπορω να κανω αιτηση για την συγκεκριμενη βιζα. ΟΥΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ τι άγχος και αυτό. πάντως είναι σπαζοκεφαλιά. τώρα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε και το θεμα με την 2 πληρωμη, αλλιως θα βαλω τον συζυγο να μαθει απο τωρα αγγλικα. χιλια ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !
                          i don't do drugs, i am drugs!

                          Comment


                            #28
                            You are most welcome!!

                            Θα το ψαξω αυτο με το 2nd instalment και θα σου πω...

                            Καλημερα!

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Σε ευχαριστούμε για την παρέμβαση. Πράγματι αυτά που λες είναι οτι επεξηγήσεις δίνει το ίδιο το booklet αλλά εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω και νομίζω οτι και σε αυτό αναφέρεται και η alkioni είναι αν κατα την πρώτη κατάθεση GSM visas και έχοντας σαν δεύτερο μέσα στην αίτηση τον σύζηγο ο οποίος δεν γνωρίζει Αγγλικά, θα πρέπει να πληρώσει το αντίτημο για να μάθει οταν θα πάει. Πράγμα που αν είναι έτσι εκτοξεύει το κόστος της βιζας αρκετά.

                              Το booklet λεει οτι στην περίπτωση family unit που είναι στην αίτηση και δεν γνωρίζει αγγλικα θα πληρωθεί το αντίτημο κ.τ.λ. Πως γνωρίζουν οτι δεν ξέρει Αγγλικά; Απο οτι είδα στην ίδια την αίτηση το συμπληρώνουμε μόνοι μας σε συγκεκριμένη ερώτηση. Ακολουθεί μάλιστα επόμενη ερώτηση που λέει αν χρησιμοποιούμε τα προσόντα του δεύτερου για την αίτηση να συμπληρώσουμε κ.τ.λ.
                              Άρα δεν είναι απαραίτητο. Είναι όμως έτσι;
                              Απ'οτι ξερω θα του ζητησουν (του συζυγου) να δωσει και αυτος το ΙΕLTS για να δουνε το επιπεδο τον αγγλικων του και απο εκει θα κρινουν αν θα πληρωθει το 2nd instalment. Επισης αυτο που πρεπει να γνωριζετε ειναι πως αν o 'main applicant' δεν πιανει τα μορια τοτε κοιτανε και τα προσοντα του 'secondary applicant' και γι'αυτο ζητανε και τα προσοντα του/της συζυγου.

                              Οπως ειπα και στην alkioni θα το ψαξω περισσοτερο για το 2nd instalment και θα σας ενημερωσω.

                              Καλημερα

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by sargas View Post
                                Επισης αυτο που πρεπει να γνωριζετε ειναι πως αν o 'main applicant' δεν πιανει τα μορια τοτε κοιτανε και τα προσοντα του 'secondary applicant' και γι'αυτο ζητανε και τα προσοντα του/της συζυγου.
                                Αυτό το κάνουν στην περίπτωση που συμπληρώσει ο main applicant στο κεφάλαιο D στην αίτηση τα στοιχεία του secondary applicant ώστε να χρησιμοποιηθούν όπως περιγράφεις.

                                Το ερώτημα είναι εφόσον δεν συμπληρωθούν τα στοιχεία στο πεδίο ερωτήσεων αυτό:
                                Μπορεί να αποριφθεί η αίτηση γιατι ο secondary applicant δεν εχει ούτε 4.5 points στο IELTS
                                Πως γνωρίζουν οτι δεν έχει τέτοιο επίπεδο αφού αν δεν συμπληρωθεί το Κεφάλαιο D η μόνη ερώτηση που αφορά την γλώσσα του secondary είναι στην σελίδα 17 στην ερώτηση 48 με έτοιμες απαντήσεις του στίλ καλά, πολύ καλά, μέτρια, καθόλου.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X