Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία (Ι)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    na apantiso kai ego giati kano ta xartia moy kalo einai na dosoun kai oi duo gia to IELTS giati pernoun sunolo epipleon 10 pontous opote kalo einai na to kanou kai oi duo . episis gia na dosis IELTS tha prepi na exeis toulaxiston ena ptyxio B2. Na rotiso kati tin deyteri pliromi tis visas tin kani opos dipote einai 2575 me thn etisi kai 3500 me tin paralabi dioti apethinete se 2 patera mana kai pedi

    Comment


      #32
      Να διευκρινησω ειναι υποχρεοτικο να δωσουν και οι δυο IELTS ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ειπαν απο την πρεσβια τησ αυστραλια οταν κανουν την ιδια αιτηση και παντα προτοσ αυτος που εχει τους περισοτερουσ ποντους.ΚΑΙ αυτο γινεται για να παρεις επιπλεον ποντου . Ναι πληρωνης και το αλλο ποσο που αναγραφετε σαν δευτερο λογο του οτι εκει θα γραφτεις για τα επιδοματα και αν εχεις και παιδι ενας λογος παραπανο.

      Comment


        #33
        Originally posted by Agoriani View Post
        Αυτό το κάνουν στην περίπτωση που συμπληρώσει ο main applicant στο κεφάλαιο D στην αίτηση τα στοιχεία του secondary applicant ώστε να χρησιμοποιηθούν όπως περιγράφεις.

        Το ερώτημα είναι εφόσον δεν συμπληρωθούν τα στοιχεία στο πεδίο ερωτήσεων αυτό:
        Μπορεί να αποριφθεί η αίτηση γιατι ο secondary applicant δεν εχει ούτε 4.5 points στο IELTS
        Πως γνωρίζουν οτι δεν έχει τέτοιο επίπεδο αφού αν δεν συμπληρωθεί το Κεφάλαιο D η μόνη ερώτηση που αφορά την γλώσσα του secondary είναι στην σελίδα 17 στην ερώτηση 48 με έτοιμες απαντήσεις του στίλ καλά, πολύ καλά, μέτρια, καθόλου.

        Καλησπερα

        Εφοσον ο secondary applicant δεν εχει συμπληρωσει τα στοιχεια στο Part D και δεν εχει functional english (4scoring at least 4.5 averaged over the four components of the IELTS ...) και ειναι και ανω τον 18 τοτε θα πληρωσει το 2nd instalment. Αν αποδηξει οτι εχει functional english ειτε με IELTS η με σπουδες σε αγγλικα τοτε δεν πληρωνει. Το 2nd instalment ειναι χρηματα για το ΑΜΕΡ (Adult Migrant English Program) για τους καινουργιους μεταναστες να μαθουν αγγλικα οταν φτασουν Αυστραλια.

        Δες εδω αν θες (μπορει να το εχεις δει). Κοιτα το General Skilled Migration Booklet 6.

        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


        Χαιρετω.

        Comment


          #34
          αυτο στη σελιδα 28 ειναι για το αν εχεις καποιο σπονσορα που σε καλει μονο τοτε το συμπληρωνεις και περνεις ποντος αλιως δεν πρεπει να το συμπληρωσεις

          Comment


            #35
            εχεις δικαιο σε αυτο που λες αν ομως εχεις ενα παιδι κατω των 18 τι γεινετε τοτε?

            Comment


              #36
              Originally posted by sargas View Post
              Καλησπερα

              Εφοσον ο secondary applicant δεν εχει συμπληρωσει τα στοιχεια στο Part D και δεν εχει functional english (4scoring at least 4.5 averaged over the four components of the IELTS ...) και ειναι και ανω τον 18 τοτε θα πληρωσει το 2nd instalment. Αν αποδηξει οτι εχει functional english ειτε με IELTS η με σπουδες σε αγγλικα τοτε δεν πληρωνει. Το 2nd instalment ειναι χρηματα για το ΑΜΕΡ (Adult Migrant English Program) για τους καινουργιους μεταναστες να μαθουν αγγλικα οταν φτασουν Αυστραλια.

              Δες εδω αν θες (μπορει να το εχεις δει). Κοιτα το General Skilled Migration Booklet 6.

              Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


              Χαιρετω.
              Πολύ ωραία. Νομίζω λύσαμε 2 απορίες που μπορεί να είχε εκτός απο την alkioni και οποιοσδήποτε μπορεί να ετοιμάζεται για την GSM visa.
              Συνεχίστε έτσι όσοι μπορείτε να βοηθήσουμε και απο κανένα μπας και γίνει τίποτα στο τέλος.

              Φίλε Ylas2010 αν μπορείς κάνε επεξεργασία τα 2 παραπάνω μυνήματα και δώστους νόημα γιατι μάλον είναι σαν να μιλας εδω reply σε private messages. Να θυμάσαι οτι μελοντικά θα έρθουν εδώ να διαβάσουν άνθρωποι που θα έχουν απορίες.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #37
                Εχεισς απολυτο δικαιο σε ευχαρηστο. εχω μια πληροφορια και θελω αν γνωριζει καποιος να μου πει ( οτι οι sub class 175, 176 475 gia immigration ) αυτη την στιγμη δεν ειναι διαθεσημες αν γνωριζει καποιος ας μας πει .

                Comment


                  #38
                  Originally posted by ylas2010 View Post
                  Εχεισς απολυτο δικαιο σε ευχαρηστο. εχω μια πληροφορια και θελω αν γνωριζει καποιος να μου πει ( οτι οι sub class 175, 176 475 gia immigration ) αυτη την στιγμη δεν ειναι διαθεσημες αν γνωριζει καποιος ας μας πει .
                  Καλησπερα Υlas2010

                  Το διαβασες καπου αυτο? Γιατι δεν βλεπω να λεει κατι τετοιο το σαιτ immi.gov.au.

                  Απλα να ξερεις οτι καθε οικονομικο ετος (1 Ιουλιου - 30 Ιουνιου) μπορουν να εγκρινουν μεχρι εναν συγκεκριμενο αριθμο βιζες για την καθε κατηγορια που υπαρχει. Οποτε οταν φτανουν να εχουν καλυψει αυτον τον αριθμο (και αυτο συνηθως γινετε πρως το τελος του οικονομικου ετος) τοτε αναστελουν τη συγκεκριμενη κατηγορια βιζας (δεν δεχονται καν καινουργιες αιτησεις) μεχρι να αρχισει το καινουργιο οικονομικο ετος (1 Ιουλιου) για να υπαρξουν διαθεσιμες βιζες.

                  Οποτε να αν ειναι να συμβει κατι τετοιο αυτο θα γινει κατα τα μεσα του Ιουνιου 2011 (αν γινει).

                  Bye.

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by ylas2010 View Post
                    εχω μια πληροφορια και θελω αν γνωριζει καποιος να μου πει ( οτι οι sub class 175, 176 475 gia immigration ) αυτη την στιγμη δεν ειναι διαθεσημες αν γνωριζει καποιος ας μας πει .
                    The temporary suspension of accepting of certain GSM visa applications lifted – 1 July 2010

                    The temporary suspension of accepting of certain GSM visa applications lifted from 1 July 2010.
                    Applications for the following visa subclasses are now accepted as normal:

                    * Subclass 175 – Skilled Independent (Migrant) visa
                    * Subclass 176 – Skilled Sponsored (Migrant) visa
                    * Subclass 475 – Skilled Regional Sponsored (Provisional) visa.

                    Είναι απο αυτή τη σελίδα που λειτουργεί σαν παρόραμα των ίδη ισχύων.

                    Προσοχή: Ολα τα booklets εχουν και παροράματα με σημαντικές αλλαγές. Επίσης κατα διαστήματα μπορεί να προκύπτουν αλλαγές σε μια διαδικασία ή ημερομηνία κ.τ.λ. και την κοινοποιούν σαν πληροφορία στις σελίδες που αναλύουν την κάθε βίζα.

                    Επίσης στο αρχικό post μου στα Hints and tips έχω ενημέρωση επι του θέματος ορίου του πλήθους συγκεκριμένων visas για το οικονομικό έτος 09-10. Πλέον είμαστε στο οικονομικό έτος 10-11 για το οποίο ακόμα δεν εχει εκδοθεί κάποιο όριο περιορισμός.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #40
                      Αυτο το διαβασα σε ανακοινωση απο την εφιμεριδα νεος κοσμος.

                      Comment


                        #41
                        γεια σας
                        εχω και εγω μια απορια και μαλλον εσει μπορεις να μου την λυσεις
                        εχω βρει καποιον γνωστο στην Αυστραλια και μου δεινει δουλεια αλλα καποια ατομα μου λενε οτι δεν μπορω να παω να βγαλω work visa λογο του οτι ειμαι πανω απο τα 30 και αλλοι μου λενε οτι μπορω μεσο το site και να μπω στο ΤΕΜP BUSINESS (LONG STAY) -
                        SUBCLASS 457 και οτι πρεπει να πληρωσω 350 $ αλλα δεν μου διευκρινισε περισοτερα
                        μηπως εσεις μπορειτε να με βοηθεισετε??

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by ΛΑΜΠΗΣ View Post
                          γεια σας
                          εχω βρει καποιον γνωστο στην Αυστραλια και μου δεινει δουλεια αλλα καποια ατομα μου λενε οτι δεν μπορω να παω να βγαλω work visa λογο του οτι ειμαι πανω απο τα 30 και αλλοι μου λενε οτι μπορω μεσο το site και να μπω στο ΤΕΜP BUSINESS (LONG STAY) -
                          SUBCLASS 457 και οτι πρεπει να πληρωσω 350 $ αλλα δεν μου διευκρινισε περισοτερα
                          μηπως εσεις μπορειτε να με βοηθεισετε??
                          Το όριο που ζητάνε συνήθως στις άλλες βίζες, είναι κάτω απο 45 χρονών. Στην δική σου δεν βρήκα κάπου που να λέει καν για όριο ηλικίας.

                          Η βίζα που λές είναι η πιο συνηθισμένη σε περιπτώσεις εργοδοτών που θέλουν να σπονσοράρουν εναν εργαζόμενο για να πάει για δουλειά εκεί, οχι μόνιμα. Η χρονική περίοδος που σου δίνει αυτή η βίζα ειναι απο 1 μέρα εργασίας εως 4 χρόνια. Επίσης σου δίνει το δικαίωμα να συμπεριλάβεις και δεύτερο στην αίτησή σου ο οποίος θα μπορεί και αυτός/αυτή να εργαστεί ή σπουδάσει εκεί.
                          Μετά την είσοδό σου στην Αυστραλία με αυτή τη βίζα μπορείς να μπαινοβγείς όσες φορές θές.
                          Οι χρεώσεις που έχει αυτή η βίζα είναι εδώ. Η χρέωση που αφορά εσένα είναι για την κατάθεση της αίτησης της βίζας μόνο. Τις υπόλοιπες 2 χρεώσεις τις αναλαμβάνει ο εργοδότης. Άρα κοστίζει 265AUD που είναι με την σημερινή ισοτημία 186.946 EUR.

                          Επίσης εδώ λέει οτι οι εργοδότες που προσλαμβάνουν εργαζόμενους με αυτή τη βίζα θα τους πληρώνουν market salary rates. Εδώ τα market salary rates.

                          Subclass 457 – Market Rates Frequently Asked Questions – Sponsors
                          Subclass 457 – Market Rates Frequently Asked Questions – Visa Holders

                          Επίσης εδώ λέει οτι και η Ελλάδα είναι μέσα στις χώρες που οι κάτοχοι διαβατηρίων της δεν χρειάζεται να σφραγίσουν τα διαβατήρια με την βίζα αυτή (Subclass 457). Αυτό σου γλυτώνει χρόνο και χρήμα γιατι η βίζα βγαίνει και είναι ενας αριθμός στην οθόνη του υπολογιστή στα σημεία ελέγχου διαβατηρίων και δεν χρειάζεται να πας εσύ ή να στείλεις με κίνδυνο να χαθεί το διαβατήριό σου πουθενά.

                          Σημεία προσοχής στο 2. How this Visa Works τα:
                          Medicare levy exemption
                          Economic climate

                          Διάβασε σε παρακαλώ όλες τις πληροφορίες που παρέχει το DIAC για την βίζα αυτή και μετά ότι απορία έχεις την συζητάμε.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #43
                            καλησπερα παιδια ! ειμαι καινουρια στο φορουμ, με λενε Βανεσσα, ειμαι 28 ετων και μενω Αθηνα.
                            μια ερωτηση :
                            θελω να παω Αυστραλια για 3 μηνες (εκει θα δουλεψει ο φιλος μου, ΝεοΖηλανδος)περιπου και να πιασω ενα summer job εκει, εχω hotel management diploma και δουλευω σε reception συνηθως.Αλλα και δουλεια σε καφετερια η κατι αλλο seasonal δεν με πειραζει καθολου.
                            Αλλα ειδα οτι workiing Holidays visa δινουν ΜΟΝΟ σε συγκεκριμενες χωρες, εκ των οποιων η Ελλαδα ΔΕΝ ειναι στη λιστα!! (μα ειναι δυνατον?) ουτε και η Ελβετια ( εχω και τις 2 υπηκοοτητες) ....
                            Τι μπορω να κανω? οντως δεν γινεται να δουλεψω για λιγους μηνες μονο με τουριστικη visa?

                            Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας...

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by vany View Post
                              καλησπερα παιδια ! ειμαι καινουρια στο φορουμ, με λενε Βανεσσα, ειμαι 28 ετων και μενω Αθηνα.
                              μια ερωτηση :
                              θελω να παω Αυστραλια για 3 μηνες (εκει θα δουλεψει ο φιλος μου, ΝεοΖηλανδος)περιπου και να πιασω ενα summer job εκει, εχω hotel management diploma και δουλευω σε reception συνηθως.Αλλα και δουλεια σε καφετερια η κατι αλλο seasonal δεν με πειραζει καθολου.
                              Αλλα ειδα οτι workiing Holidays visa δινουν ΜΟΝΟ σε συγκεκριμενες χωρες, εκ των οποιων η Ελλαδα ΔΕΝ ειναι στη λιστα!! (μα ειναι δυνατον?) ουτε και η Ελβετια ( εχω και τις 2 υπηκοοτητες) ....
                              Τι μπορω να κανω? οντως δεν γινεται να δουλεψω για λιγους μηνες μονο με τουριστικη visa?

                              Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας...
                              Πράγματι η Ελλάδα δεν είναι στην λίστα με τις χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα working holidays και ισως δεν πρέπει να μας κάνει τόσο εντύπωση αυτό αφού στην Ελλάδα βλέπουμε οτι ο κόσμος κάνει καριέρα δουλειές που κανονικά θα έπρεπε να ήταν για τέτοιες περιπτώσεις. Στην λίστα είναι η Κύπρος.
                              Άρα με τον τρόπο αυτόν δεν γίνεται.
                              Αφού έχεις hotel management diploma θα σου έλεγα να το αναγνωρίσεις και να πάρεις την general skill migration γιατι ετσι όπως πάνε τα πράγματα πολύ σύντομα θα θες να πας μόνιμα.
                              Θα μπορούσες να κοιτάξεις και την βίζα που ζητάει ο φίλος ΛΑΜΠΗΣ εδω παραπάνω.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #45
                                Agoriani σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου θα το μελετησω αυτο που ειπες, νασαι καλα !!

                                Comment

                                Working...
                                X