Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία (Ι)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία (Ι)

    Εδώ είχα ενα FAQ αλλά θα το μεταφέρω σε καινούργιο καθαρό post. Το post αυτό έχει τίτλο Ενημερωτικά δελτία και FAQ και όποιος ενδιαφέρεται για μετανάστευση στην Αυστραλία καλό είναι πρώτα να ρίξει μια ματιά εκεί.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    να φυγω με 3 παιδιά?

    καλημερα σε όλους. είμαι 33 χρόνων και τον φεβρουάριο περιμένω το τρίτο μου παιδάκι. έχω τελειώσει τει νοσηλευτικης και εργάζομαι για το δημόσιο τον τελευταίο 1,5 χρόνο. μαζί με τον ΄΄αντρα μου σκεφτόμαστε σοβαρά να μετακομίσουμε στην αυστραλία. οι λόγοι είναι οι εξής¨
    - ο άντρας μου κάνει 2 δουλειές και λείπει όλη μέρα από το σπίτι και όλη νύχτα. ο ίδιος προσωπική ζωή μηδέν. τα παιδιά μεγαλώνουνε χωρίς αυτόν. και δεν το κάνει για να κάνουμε καμιά περιουσία απλά και μόνο για να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στα έξοδα που χρειάζεται μια οικογένεια. δάνειο για το σπίτι, έπιπλα, αυτοκίνητο κ.τ.λ.
    - η ποιότητα της ζωής μας είναι η εξής, σπίτι δουλειά σπίτι. ούτε διακοπές ούτε ταβέρνες ούτε τίποτα. με αυτό θέλω να πω πως κάνουμε μια μαζεμένη ζωή διότι δεν ξέρουμε τι θα αντιμετωπίσουμε αύριο και προτιμώ να μαζ΄΄εψω τα χρήματα απο το να τα σπαταλώ κατα αυτόν τον τρόπο διότι παιδιά μεγαλώνω και δεν ξέρω τι θα αντιμετωπίσω.
    -έχω απογοητευτεί απο την παιδεία μας, απο τις συνθήκες εργασίας μας
    -ο μεγάλος μου γιος σε 10 χρόνια θα είναι 18 χρόνων και σκέφτομαι τι δουλειά θα κάνει. με τα χίλια ζόρια και αφού καταξοδευτώ θα τελειώσει ένα τει ή αει θα είναι άνεργος πόοοοοοοσα χρόνια και θα παιρνει ψίχουλα. αυτό είναι το καλό σενάριο. το κακό σενάριο είναι να μην σπουδάσει τίποτα και να δουλευει για 600 ευρό για πόοοοοοοσα χρόνια. αλλά ούτε εγώ θα μπορώ να βοηθήσω οικονομικά γιατί και εγώ όοοοοοοταν βγω στη σύνταξη θα παίρνω ψίχουλα. περιουσία δεν έχω να τον αφήσω για να τον βοηθήσω, όπως και εγώ δουλευοντας και φτίαχνοντας.δεν τον καταδικάζω λοιπόν στην ίδια ζωή με την δική μου?
    επιπλέον αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως δεν θέλω να κάνω περιουσία εκεί. θέλω απλώς να έχω το 8ωρό μου, να μεγαλώσω μαζί με τον άντρα μου τα παιδιά μου, να μην ανυσηχώ για την δουλειά που θα κάνουνε τα παιδιά μου και γενικά να μην ανυσηχώ για το αν θα αρρωστήσω ποιον γνωστό έχω και που. απλά πράγματα που θεωρώ ότι έπρεπε να μου τα παρέχει ένα κράτος δικαίου. να υπάρχει αξιοκρατία και όχι όπως εδώ εγώ που τελείωσα μια σχολή 4 χρόνων με δυο ξενόγλωσσα πτυχία και πληροφορική να παίρνω χαμηλότερα από έναν του δημοτικού μόνο και μόνο επειδή έχει άκρη τον τάδε βουλευτή.
    ευχαριστώ θα ήθελα την γνώμη σας και πληροφορίες. επιπλέον σκεφτήκαμε να πάμε πρώτα ένα ταξίδι να δούμε και μετά θα αποφασίσουμε οριστικά.
    i don't do drugs, i am drugs!

    Comment


      #3
      4 λέξεις : Skilled independent immigrant Visa.

      Είσαι τυχερή μάλον γιατί έχεις ενα επάγγελμα που εκτός του οτι είναι μέσα στην λίστα με τα επαγγέλματα που ζητάει να έχουν οι υποψήφιοι μετανάστες επαγγελματίες η Αυστραλία, έχει και γενικά μεγάλη ζήτηση εκεί.
      Βγάζοντας βίζα για σένα θα βάλεις την οικογένεια στην αίτηση και βούρ για μια καλύτερη ζωή.

      Ακόμα: Όταν γράφεις Ελληνικά η άνω-κάτω τελεία και το ερωτηματικό είναι στο Q που για τα ελληνικά δεν χρησιμοποιείται. Γιατι στο κανονικό κουμπί απο το ερωτηματικό είναι ο τόνος και τα διαλιτικά.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #4
        σε ευχαριστώ αγόριανη, ναι πράγματι θεωρώ πως είμαι από τους τυχερούς γιατί όχι μόνο το επάγγελμά μου έχει ζήτηση αλλά πληρώνεται και αρκετά καλά. όχι όπως εδώ και επιπλέον καμία σχέση οι συνθήκες εργασίας σε σύγκριση με εδώ. απλά το δύσκολο είναι να μεταναστεύσεις με ήδη 3 παιδιά στις αποσκευές σου.
        i don't do drugs, i am drugs!

        Comment


          #5
          na paw??

          εχω τελειωση τει εδω κ ενα χρονο και δεν βρισκω δοθλεια!εχω συγγενεισ στην Αυστραλια με τουσ οποιουσ επικοινωνισα και μου ειπαν αν θελω να παω για δουλεια εκει σε μεγαλο λογιστικο γραφειο,με σπιτι και αυτοκινητο για την αρχη.ειναι οικονομικα πολυ ευκαταστατοι!δεν ειναι και πολυ κοντινοι συγγενεις βεβαια.
          το σκεφτομαι να παω η να μην παω γιατι οι γονεισ μου θα μεινουν μονοι αφου εχουν φυγει και οι δυο αδερφεσ μου σε αλλεσ πολεισ!οποτε δεν θα εχουν κανενα.απο την αλλη εδω δεν υπαρχει καμια προοπτικη!εσεισ τι θα κανατε?

          Comment


            #6
            Εγώ δεν μπορώ να σου πω τι θα έκανα γιατι δεν είμαι αντικειμενικός. Ετοιμάζομαι να μεταναστεύσω και το ίδιο νομίζω οτι θα έκανε κάθε άλλος στην θέση μου αλλά δεν είναι έτσι. Ο καθένας μας αντιλαμβάνεται και αντιδρά διαφορετικά στα ίδια ερεθίσματα. Κάποιος άλλος στην θέση μου θα έμενε ίσως να το παλέψει. Άντε να μπείς στα παπούτσια του καθενός!

            Κάνε οτι σε φωτίσει Ο Θεός.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #7
              Originally posted by alkioni View Post
              σε ευχαριστώ αγόριανη, ναι πράγματι θεωρώ πως είμαι από τους τυχερούς γιατί όχι μόνο το επάγγελμά μου έχει ζήτηση αλλά πληρώνεται και αρκετά καλά. όχι όπως εδώ και επιπλέον καμία σχέση οι συνθήκες εργασίας σε σύγκριση με εδώ. απλά το δύσκολο είναι να μεταναστεύσεις με ήδη 3 παιδιά στις αποσκευές σου.
              Είναι σίγουρα πιο δύσκολο απο το να πάρεις μόνο μια βαλίτσα και βούρ.

              Δεν είναι παράγοντας όμως κατα την γνώμη μου για αναβολή. Ισα ίσα αυτά πρέπει να σκεφτείς και απο νωρίς και μικρά να τα πας εκεί να μάθουν και την γλώσσα και τα πάντα εύκολα.
              Δεν είναι όπως εδώ όταν έχεις παιδιά εκεί. Έχει χώρους και μέρη να πάς τα παιδιά σου να κάνουν κάτι. Παιδικές χαρές και μέρη διαμορφωμένα για κάθε ηλικία έχει παντού. Απο οτι είδα τα παιδιά και οι ηλικιωμένοι δεν είναι παρακατιανοί και ξεχασμένοι. Ούτε καν τα άτομα με ειδικές ανάγκες. Το πως περάσαμε με το ενάμισι χρονών παιδί μας δεν το ξεχάσαμε και είναι ενας απο τους λόγους που αποφασίσαμε να πάμε. Παντού δωμάτιο γονειών. Να αλλάξεις το παιδί και να το πλύνεις και να ετοιμάσεις γάλα ή να το θυλάσεις. Μέχρι και το κομμωτήριο στο 4000 κατοίκων χωριό που μέναμε είχε παιδότοπο και με άτομο να κρατάει τα παιδιά.
              Πράγματα που θεωρούμε πολιτισμό και τα βλέπουμε μόνο στα μεγάλα MALL και νομίζουμε οτι κάτι είναι εκεί τα έχουν παντού και αυτονόητα.

              Είδα οτι και το επάγγελμά σου είναι στην SOL οπότε ακόμα καλύτερα.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #8
                αχ σε ευχαριστώ, μου αναπτερώνεις το ηθικό λέγοντας ότι υπάρχει τρόπος και για τα παιδιά. χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες. η αλήθεια είναι ότι θα πάμε πρώτα ένα ταξίδι τον ιούνιο για ένα μήνα και βλέπουμε! μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς SOL?
                i don't do drugs, i am drugs!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by alkioni View Post
                  αχ σε ευχαριστώ, μου αναπτερώνεις το ηθικό λέγοντας ότι υπάρχει τρόπος και για τα παιδιά. χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες. η αλήθεια είναι ότι θα πάμε πρώτα ένα ταξίδι τον ιούνιο για ένα μήνα και βλέπουμε! μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς SOL?
                  Alkioni ξεσκόνισε τα αγγλικά σου και ξεκίνα διάβασμα στο http://immi.gov.au γιατι εκεί είναι ολα.

                  Κοίτα όμως και αυτά απο το ίδιο site.

                  Doctors and Nurses έχουν ειδικό αφιέρωμα με δική τους σελίδα.

                  Θα χρειαστεί να περάσεις εξετάσεις υγείας και ακτίνες Χ για να μπορέσεις να εργαστείς σε νοσοκομείο ή άλλο τομέα υγείας. Επίσης θα πρέπει να εγγραφείς στην αρμόδια αρχή για τις νοσοκόμες που είναι αρμόδια για την περιοχή-πολιτεία που θέλεις να εργαστείς.

                  Το Australian Nursery and Midwifery Council (ANMC) website έχει περισσότερες πληροφορίες και links για State και Territory nurse regulatory bodies.
                  See: Australian Nursing and Midwifery Council (ANMC)

                  Οι επιλογές για βίζα που έχεις σαν νοσοκόμα είναι:

                  • Nurses sponsored by an employer

                  Temporary Business (Long Stay) visa (subclass 457)
                  Employer Nomination Scheme
                  Regional Sponsored Migration Scheme


                  • Improving your skills

                  Occupational Trainee visa
                  Business (Short Stay) visa (subclass 456)
                  • Student visa

                  Commonwealth Register of Institutions and Courses for Overseas Students (CRICOS)
                  Student Visa Options


                  Γιατί έκανα μεγαλύτερο το GSM (General Skilled Migration):
                  Εκτός απο το ότι είναι η βίζα που πάει να πάρει η κοπέλα απο το φιλικό ζευγάρι στο πράδειγμά μου (πρέπει να διαβάσεις όλο το Post), είναι και μια πολύ καλή βίζα γιατί σε οδηγεί σε permament residense με δικαιώματα επιδομάτων για τα παιδιά, το ενοίκιο, την ανεργία(!), σου επιτρέπει να κάνεις αγορά ιδιοκτησίας και σε οδηγεί και μετά απο 2 χρόνια παραμονή και στην απόκτηση υπικοότητας αν θέλεις.
                  Δεν σε περιορίζει για τον τόπο παραμονής και εργασίας. Δεν εξαρτάσαι απο κανέναν για να πας κ.τ.λ.

                  Τώρα το SOL είναι η Skilled Occupation Lists (γνωστή και σαν φόρμα 1121i) και περιέχει τα επαγγέλματα (Occupations) που κατα προτεραιώτητα, ζητά η Αυστραλία, να έχουν οι αιτούμενοι για βίζα εργασίας.
                  Δηλ. όσοι είναι στην SOL επεξεργάζονται οι αιτήσεις τους κατα προτερεώτητα και αυτό σημάινει οτι σε περίπτωση όπως φέτος που κάποια στιγμή η πολιτική ηγεσία έκρινε και εξέδωσε όριο στον αριθμό των ατόμων που θα εισαχθούν στην Αυστραλία κάτω απο το καθεστώς συγκεκριμένων visas, η αίτηση η δική σου π.χ. θα βρίσκεται σε πλεονεκτικότερη θέση έναντι άλλων που δεν θα είναι στην SOL τα επαγγέλματά τους εφόσον ανήκεις στην κατηγορία που επεβλήθηκε το όριο-περιορισμός.

                  Αν σε ζάλισα ξαναδιάβασέ το μέχρι να το καταλάβεις ή κράτα μόνο οτι εφόσον το επάγγελμά σου είναι στη SOL αυτό είναι καλό!

                  Κατα την γνώμη μου μην καθυστερείτε με την λογική του θα πάμε να δούμε πρώτα. Αυτή είναι πολιτέλεια για νέους ελεύθερους και ωραίους:P
                  Κάντε απο τώρα τις απαραίτητες ενέργειες για αναγνώριση των επαγγελμάτων σας ώστε να κερδίσετε χρόνο αν αποφασίσετε να κάνετε μετά αίτηση για βίζα. Η αναγνώριση είναι συνήθως και το πιο χρονοβόρο κομάτι της διαδικασίας. Αν δεν αποφασίσετε να πάτε τότε θα έχετε χάσει τα χρήματα της αναγνώρισης. Αν αποφασίσεται να πάτε όμως θα κερδίσεται μπορεί και 4 μήνες. Ίσως και περισσότερο.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #10
                    Γεια σασ..σκεφτομαστε και εμεισ να φυγουμε για αυστραλια αλλα τα βλεπουμε λιγο δυσκολα γιαυτο θα θελαμε την βοηθεια σασ.
                    ειμαστε ζευγαρι ανυπαντροι,εχουμε κοινα στοιχεια τραπ.λογαριασμους μενουμε μαζι κλπ.
                    ο αδελφοσ τησ κοπελασ μου ειναι πλεον αυστραλοσ υπηκοοσ ομωσ εκεινη δεν εχει καποια ειδικοτητα που να συμπεριλαμβανεται στην sol list.επεισησ εγω ειμαι τεχνικοσ δομικων εργων απο ιεκ και εξασκω το επαγγελμα αυτο τα τελευταια χρονια ειδικοτητα η οποια σε αμεση μεταφραση δεν υπαρχει στην λιστα υπαρχουν πολλα σε σχεση με τεχνικα-κατασκευαστηκα (ιδια με αυτο που κανω) αλλα οχι η ακριβης μεταφραση.οποτε μασ ειναι δυσκολο να βρουμε ποια βιζα μασ ταιριαζει και να προχωρισουμε.
                    μπορειτε να μασ βοηθησετε?????

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by thanasis-sofia View Post
                      Γεια σασ..σκεφτομαστε και εμεισ να φυγουμε για αυστραλια αλλα τα βλεπουμε λιγο δυσκολα γιαυτο θα θελαμε την βοηθεια σασ.
                      ειμαστε ζευγαρι ανυπαντροι,εχουμε κοινα στοιχεια τραπ.λογαριασμους μενουμε μαζι κλπ.
                      ο αδελφοσ τησ κοπελασ μου ειναι πλεον αυστραλοσ υπηκοοσ ομωσ εκεινη δεν εχει καποια ειδικοτητα που να συμπεριλαμβανεται στην sol list.επεισησ εγω ειμαι τεχνικοσ δομικων εργων απο ιεκ και εξασκω το επαγγελμα αυτο τα τελευταια χρονια ειδικοτητα η οποια σε αμεση μεταφραση δεν υπαρχει στην λιστα υπαρχουν πολλα σε σχεση με τεχνικα-κατασκευαστηκα (ιδια με αυτο που κανω) αλλα οχι η ακριβης μεταφραση.οποτε μασ ειναι δυσκολο να βρουμε ποια βιζα μασ ταιριαζει και να προχωρισουμε.
                      μπορειτε να μασ βοηθησετε?????
                      Αν δεν πρόκειτε να σας κάνει το σπόνσορα δεν εχει καμία σημασία για την δική σας υπόθεση οτι ο αδελφός της κοπέλας είναι ήδη Αυστραλός υπήκοος. Αν όμως ισχύει οτι είναι και μόνοι στον κόσμο τα 2 αδέλφια τότε υπάρχει βίζα για επανένωση της εναπομείνουσας οικογένειας.
                      Η ειδικότατά της που δεν συμπεριλαμβάνεται στην SOL δεν της δίνει προταιρεώτητα έναντι των υπολοίπων αιτήσεων, ανθρώπων που είναι στην SOL. Δεν της αφερεί το δικαίωμα να κάνει αίτηση για βίζα. Ανάλογα την ειδικότητα που έχει πρέπει να βρείτε και την αρχή που κάνει την αναγνώριση.
                      Για σένα είναι μάλον η ένωση μηχανικών και ίσως σου αποδοθεί αντί της ειδικότητας που δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σαν τον βοηθό μηχανικού. Εκείνοι γνωρίζουν βέβαια. Τα κατάλληλα site κτλ θα τα βρείς είτε με αναζήτηση είτε στο post μου.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #12
                        μου είσαι πάρα πολύ χρήσιμος, έχεισ δίκιο που λεσ πως η βόλτα είναι για τους ελευθερους και ωραίους. για να κάνω αναγώριση των πτυχίων πρέπει να επικοινωνήσω με την πρεσβεία? τα διάβασα όλα τα λινκ που είχες με προσοχή και βρήκα πως πρέπει να συμπληρώσω μια φόρμα αλλά πως θα επισυνάψω και τα πτυχία μαζί? μαλλον θα πρέπει απο εβδομάδα να πέσουνε τα τηλέφωνα την πρεσβεία. ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες πληροφορίες σου.
                        i don't do drugs, i am drugs!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by alkioni View Post
                          μου είσαι πάρα πολύ χρήσιμος, έχεισ δίκιο που λεσ πως η βόλτα είναι για τους ελευθερους και ωραίους. για να κάνω αναγώριση των πτυχίων πρέπει να επικοινωνήσω με την πρεσβεία? τα διάβασα όλα τα λινκ που είχες με προσοχή και βρήκα πως πρέπει να συμπληρώσω μια φόρμα αλλά πως θα επισυνάψω και τα πτυχία μαζί? μαλλον θα πρέπει απο εβδομάδα να πέσουνε τα τηλέφωνα την πρεσβεία. ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες πληροφορίες σου.
                          Σε κάθε περίπτωση να επικοινωνείς με την πρεσβεία για επιβεβαιώσεις αλλά απο οτι εχω καταλάβει μέχρι τώρα στις επικοινωνίες μου με την πρεσβεία, η δική τους πρεσβεία στην Αθήνα είναι για τα διαβατήρια Αυστραλών υπηκώων και οτι αφορά Αυστραλούς υπήκοους και για υπηκοότητες σε παραπέμπουν στην πρεσβεία τους στο Λονδίνο και οτι αφορά μετανάστευση στην πρεσβεία τους στο Βερολίνο.
                          Στο http://immi.gov.au εχει και την σελίδα με τα επαγγέλματα και ποιά αρχή το αναγνωρίζει.
                          Εδώ μια αναζήτηση για το nusre. Καλύτερα να το πας αλφαβητικά όμως.
                          Για την αναγνώριση δεν επικοινωνείς με την πρεσβεία αλλά με την αρχή αναγνώρισης κατευθείαν. Η πρεσβεία της Αυστραλίας δεν έχει να κάνει τίποτα με την μετανάστευση. Είναι θέμα του DIAC - Dipartment of Immigration and Citizenship (immi.gov.au).
                          Η διαδικασία χοντικά ας πούμε οτι είναι η εξής:
                          Διαβάζεις λεπτομερώς το immi.gov.au
                          Ξαναδιαβάζεις το ιδιο site για να καλύψεις κενά και απορίες και για να βρείς την βίζα που θα αιτηθείς.
                          Αφού βρίσκεις την αρχή που θα κάνει αναγνώριση των σπουδών σου διαβάζεις τι ζητάνε απο σένα για να σου αναγνωρίσουν τα πτυχία σου κτλ
                          Ξαναδιαβάζεις για να καλύψεις κενά και απορίες.
                          Στέλνεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά σε αυτούς και περιμένεις να σου απαντήσουν
                          Πληρώνεις την αναγνώριση (τον κόπο τους)
                          Μαζεύεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την βίζα.
                          Τα ετοιμάζεις (επικυρώσεις, μεταφράσεις, αποστίλ κτλ)
                          Τα στέλνεις και πληρώνεις και περιμένεις.
                          Σου απαντάνε και σου ορίζουν χρονικό διάστημα μέχρι το οποίο πρέπει να έχεις εισέλθει στην Αυστραλία.
                          Κλείνεις τα εισητήριά σου μόνο ale (oxi επιστροφή :P)
                          κτλ κτλ κτλ κτλ


                          Μεταξύ μας αλλά δεν μου φαίνεται να διάβασες το post μου γιατι σχεδόν όλα στα λεω εκεί
                          Εκτός απο το αρχικό post διάβασε και όλα τα υπόλοιπα. Υπάρχει πλεον πλούτος πληροφοριών αλλά είναι διάσπαρτος.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #14
                            από ότι κατάλαβα εσύ έχεις ήδη πάει στην Αυστραλία και ετοιμάζεσαι να μεταναστευσεις με την οικογενεια σου. θελω να μου πεις δυο πραγματακια γιατι δεν πιστευω πως ο δρομος θα ειναι σπαρμενος με δάφνες και το μόνο σίγουρο είναι πως δεν μπορείς να ξαναγυρίσεις πίσω και επιπλέον δεν θα έχεις κανέναν δικό σου εκεί για στήριξη. εγ΄΄ω προσανατολίζομαι για Αδελαίδα, βέβαια κάτι γνωστοί που έχουμε βρίσκονται στην Μελ΄βούρνη, όχι συγγενεις αλλά κοντοχωριανοί. απλα δεν ξερουμε καθόλου πως ειναι η ζωή εκεί, αν είναι φθηνά ή ακριβά εαν μπορεισ να τα βγάλεισ πέρα με παιδια κτλ. εαν γνωρίζεισ κατι καλύτερο θα ήθελα να με ενημερώσεις. σε ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοηθειά σου.

                            και κατι ακομα
                            διαβασα στα post σου πως το πτυχιο του ambridge δεν αναγνωριζεται. αυτο σημαινει πως θα μου ζητηθει άλλο πτυχιο που σημαινει να ξαναδωσω εξετασεις ή μεσω καποιου δικου τους γραπτου τεστ θα κρινουνε εαν γνωριζω τη γλωσσα.
                            i don't do drugs, i am drugs!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by alkioni View Post
                              από ότι κατάλαβα εσύ έχεις ήδη πάει στην Αυστραλία και ετοιμάζεσαι να μεταναστευσεις με την οικογενεια σου. θελω να μου πεις δυο πραγματακια γιατι δεν πιστευω πως ο δρομος θα ειναι σπαρμενος με δάφνες και το μόνο σίγουρο είναι πως δεν μπορείς να ξαναγυρίσεις πίσω και επιπλέον δεν θα έχεις κανέναν δικό σου εκεί για στήριξη. εγ΄΄ω προσανατολίζομαι για Αδελαίδα, βέβαια κάτι γνωστοί που έχουμε βρίσκονται στην Μελ΄βούρνη, όχι συγγενεις αλλά κοντοχωριανοί. απλα δεν ξερουμε καθόλου πως ειναι η ζωή εκεί, αν είναι φθηνά ή ακριβά εαν μπορεισ να τα βγάλεισ πέρα με παιδια κτλ. εαν γνωρίζεισ κατι καλύτερο θα ήθελα να με ενημερώσεις. σε ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοηθειά σου.

                              και κατι ακομα
                              διαβασα στα post σου πως το πτυχιο του ambridge δεν αναγνωριζεται. αυτο σημαινει πως θα μου ζητηθει άλλο πτυχιο που σημαινει να ξαναδωσω εξετασεις ή μεσω καποιου δικου τους γραπτου τεστ θα κρινουνε εαν γνωριζω τη γλωσσα.
                              Η Αδελαΐδα είναι πολύ όμορφη και ήσυχη λένε. Καθαρή και τακτοποιημένη επίσης λένε. Δεν εχω πάει ακόμα. Εαν υπάρχουν όμως έστω και κοντοχωριανοί μήπως θα είναι καλό να είναι κοντά για ψυχολογικούς λόγους;
                              Εδώ είναι και το ερώτημα: Είναι καλύτερα να είσαι κοντά με Έλληνες με τα καλά τους και τα κακά τους ή αφού πας που πας μια και καλή σε οποιοδήποτε μέρος ανεξαρτητα απο το αν έχει Έλληνες ή όχι γιατι ίσως να είναι καλύτερα μακριά απο την φάρα μας να ξεμάθουμε.
                              Εγώ θα έλεγα καλύτερα μακριά, αλλά απο την άλλη βλέπω οτι δεν θέλω να ξεμάθει το παιδί μου την Ελληνική καταγωγή του και αυτό δεν γίνεται μόνο με το να μάθει να μιλάει Ελληνικά, άντε και να γράφει. Την παιδεία την Ελληνική και την εκκλησία θέλω να τα μάθει και μόνο του αν δεν τα θέλει να τα βάλει σε δεύτερη μοίρα. Αλλά να τα γνωρίσει γιατι αλλιώς φοβάμαι οτι δεν θα μάθει ούτε εμένα ποτέ.

                              Όπως και να έχει η Ελληνική κοινότητα είναι πολύ δυνατή κυρίως στην Μελβούρνη που γίνεται και η παρέλαση και υπάρχει και η Ελληνική συνοικία και ο δρόμος με τα Ελληνικά κ.τ.λ.

                              Η ζωή εκεί είναι διαφορετική στο στύλ απο την γνωστή μας εδώ. Για μένα νομίζω οτι είναι καλύτερη. Να σου πω χαρακτηριστικά οτι στην αρχή έβλεπα συνέχεια άτομα με ειδικές ανάγκες. Στο εμπορικό κέντρο, στην αγορά, στο φανάρι, στα πάρκα, στην παραλία. Γεμάτος ο τόπος. Χάλασαν την ράτσα είπα μέσα τους με μεταλλαγμένα, πυρηνικές δοκιμές, ουράνια κτλ
                              Μετά απο μερικές μέρες κατάλλαβα πόσο φάουλ ήμουν. Απλά ο κόσμος με ειδικές αναγκες αλλά και τα γεροντάκια και οι άνθρωποι που απλά έχουν σπασει κάτι ήταν έξω γιατι υπήρχαν οι υποδομές για να είναι. Κουμπιά στα φανάρια, μπίπ στα πράσινα, στην αρχή διάβασης ή αλλαγής της κλίσης ανάγλυφα στο έδαφος, παντού τουαλέτες για ΑΜΕΑ και γονείς, ειδικά ηλεκτροκίνητα αμαξάκια για τα γεροντάκια και τους ανθρώπους με σπασμένα κτλ κτλ κτλ κτλ
                              Αυτό εγω το ονομάζω ποιότητα ζωής. Κι ας μην είμαι ΑΜΕΑ.
                              Εχω πολλά τέτοια παραδείγματα τα οποία με έκαναν να αναθεωρήσω τα γνωστά που μας σερβίρουν στην πατρίδα. ΔΕΝ είναι το πιο όμορφο μέρος της γής η πατρίδα μας. Είναι για την καρδιά μας μοναδική και θα είναι πάντα, αυτό δεν αλλάζει. Αλλά αντικειμενικά είναι ξέφραγο αμπέλι που ενώ έχουν μπεί μέσα και τρυγάνε όσοι προλαβαίνουν μας παραμυθιάζουν οτι και τα άλλα αμπέλια είναι παρόμοια κατάσταση και μας δείχνουν τα χειρότερα για να μας φαίνεται μια χαρά το δικό μας.

                              Αν θα τα βγάλεις πέρα με τα παιδιά! Αφού τα έβγαλες πέρα στην Ελλάδα έχεις περάσει δύσκολο σχολείο. Ολα τα άλλα είναι πιο έυκολα. Εκεί με την γέννα παίρνει η μαμά δώρο απο την Βασίλισα για τα πρώτα έξοδα. Πάνες γάλατα κτλ. Μετά απο το Centrelink αρχίζει το επίδομα 400 δολάρια κοντά για κάθε παιδί ανα 15 μέρες. Είχες και τέτοιο στην Ελλάδα; Μέχρι να πάει το παιδί για σπουδές που σταματάει και αρχίζει φορολογική ελάφρυνση γιατι το σπουδάζεις. Αυτά μόνο στην μάνα πάνε. Η γυναίκα εκεί έχει λόγο και αξία. Για αυτό κάνουν 3 και πάνω παιδιά άνετα κάθε μια. 1200 δολάρια / 15 μέρες γιατι είσαι νοικοκυρά και δουλεύεις πιο πολύ απο τον κουβαλητή.

                              Η βενζίνη έχει ακόμα όσο είχε προ κρίσης. Αυξάνει λίγο τα Σ/Κ γιατι εκεί δουλεύει ο νόμος της αγοράς και της ζήτησης. Δεν κάνει όπως εδώ μόνο προς τα πάνω και μετά ξεχνιέται.

                              Το σούπερ μάρκετ έχει τιμές στα δικά του προιόντα που γεμίζεις καροτσάκι με τα βασικά και οτι χαζομάρα θες με 100 δολάρια. Εκτός του οτι είναι λιγότερο απο 100€ είναι και πολύ πιο εύκολο να τα βγάλεις.
                              Δεν υπάρχει ξύλινο ΤΕΒΕ να σε γονατάει κάθε δίμηνο. Δεν υπάρχει απόδοση ΦΠΑ. Συνάφεια, τριετία, περέωση, έκτακτη εισφορά.

                              Μπορείς να βρείς αλυσίδες super market που έχουν και τις τιμές τους. Να θυμάσαι όμως οτι εκτός απο την ισοτιμία είναι και το πως τα βγάζεις και πόσα βγάζεις. To woolworths είναι σχεδόν παντού και το Coles θεωρείται πιο φθηνό.

                              Κοίτα σπίτια που μπορείς να μεγαλώσεις τα παιδιά σου και ακόμα και μεσα στην Μελβούρνη που είναι 6 εκατομύρια και νομίζεις οτι είσαι μόνιμα στα προάστια όπου και να πας. Εκτός απο το city (κέντρο) γιατι έχει ουρανοξύστες. Το συνηθισμένο είναι αυλή μπροστά και πίσω, γκαράζ, γκαζόν και δέντρα γύρω γύρω. Δεύτερο όροφο δεν κάνουν συνήθως. Απλώνονται κατα πλάτος και μήκος. Αφού έχει χώρο.

                              Η έκταση δεν μετριέται με στρέματα. Το στρέμα είναι για μικρές χώρες και βυζαντινή κληρονομιά. Χρησιμοποιούν το Acre. 1 acre = 4.046 856 422 4 stremma

                              Αν δείς τα νηπιαγωγεία τους και τα δημοτικά και τι κάνουν θα τρελαθείς. Δεν θα θες να πάει το παιδί σου αλλού σχολείο. Μέσα στο πράσινο και τα δέντρα.

                              Ναί έχει φίδια και αράχνες. Αν δεν είχε και αυτά δεν θα ήταν Αυστραλία. Θα ήταν η γηραιά Αλβιώνα. Μιλάμε για φύση. Ζωντανή.

                              Το τοπίο της είναι μεγάλες παιδιάδες με ατέλειωτο ορίζοντα. Τα απόγευμα ο ήλιος πέφτει και πέφτει και πέφτει και τελειωμό δεν έχει. Χρώματα και φωνές απερίγραπτα. Βγάζει κάτι ομίχλες το πρωί και μετά φυσάει μια ο πατέρας Ωκαιανός και τα ξεδιαλύνει όλα. Φρεσκάρεται ο τόπος και η ανάσα σου. Νέφος και μόλυνση; Ναι οκ έχουν πρόβλημα με το νερό. Δεν έχουν πολύ. Έβρεξε φέτος λέει και θα έχει κάργα. Μετά έχει ο Θεός. Μπα δεν είναι σαν την Ελλάδα. Φτιάχνουν απο τώρα τα έργα τους να εξασφαλίσουν το νερό για αύριο. Και περιορισμούς έχουν βάλει ανα περιοχές ανάλογα με το πρόβλημα. Δεν επιτρέπεται να πλένεις το αμάξι και αμα ποτίζεις τα λουλούδια να έχεις υποχρεωτικά μπροστά πιστολάκι στην μάνικα. Για να έχει στοπ. Ε ναι!

                              Α! Στην Αδελαΐδα έχει κοντά μερικές δραστηριότητες σχετικές με το ουράνιο. Μονο για αυτό θα σου έλεγα τσου.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment

                              Working...
                              X