Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία (Ι)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ο agoriani φαντάζομαι ότι θα ταξιδεύει τώρα για κάτω ή θα είναι ήδη εκεί οπότε αναμένουμε πιό φρέσκες πληροφορίες εντός των ημερών. Εμένα με βλέπω από την καινούρια χρονιά να βγάζω πρόγραμμα μετακόμισης. Πάντως θα συνεχίσω να ενημερώνω γιατί το forum εμένα τουλάχιστον με βοήθησε με την έννοια ότι με ενεργοποίησε να ψάξω και να ανταλλάξω απόψεις.

    Comment


      Anyway εύχομαι σε όλα τα patriotakia ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΤΕΡΕΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ!!!

      Comment


        Originally posted by demi View Post
        Anyway εύχομαι σε όλα τα patriotakia ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΤΕΡΕΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ!!!
        Καλές γιορτές με υγεία. Εδώ jet lag.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          Originally posted by demi View Post
          Anyway εύχομαι σε όλα τα patriotakia ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΤΕΡΕΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ!!!
          καλές γιορτές και να περνάτε όμορφα demi και ολα τα πατριωτάκια!
          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

          Comment


            Originally posted by Agoriani View Post
            Καλές γιορτές με υγεία. Εδώ jet lag.
            πω, πω, μάλλον είσαι ήδη εκεί ε?!!! σε ποια πόλη?
            λοιπόν, ευχόμαστε να ξεπεράσεις γρήγορα το jet lag γιατί περιμένουμε εναγωνίως φρέσκα νέα απο εκεί!!!!!

            ευχόμαστε απο την καρδιά μας να έχεις εσύ και η οικογένειά σου εκεί μια πολύ καλή νέα αρχή, και τα πράγματα να έρθουν οπως τα έχετε ονειρευτεί! στην αρχή ισως καποια πράματα μοιάζουν δύσκολα, με τον καιρό όλα θα βρούν το δρόμο τους, λίγη υπομονή χρειαζεται στην αρχή μόνο. είμαστε σίγουροι πως την έχετε και θα τα καταφέρετε!

            καλές γιορτές agoriani!
            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

            Comment


              Ανταπόκριση απο την Αυστραλία

              Originally posted by Agoriani View Post
              Καλές γιορτές με υγεία. Εδώ jet lag.
              σας ευχομαι οτι καλυτερο στην καινουρια σας ζωη ευχομαι χρονια πολλα καλες γιορτες και να εκπληρωθουν ολες οι προσδοκιες σας! Μην ξεχνας να μας γραφεις τα νεα σας

              Comment


                Originally posted by ιωαννις View Post
                σας ευχομαι οτι καλυτερο στην καινουρια σας ζωη ευχομαι χρονια πολλα καλες γιορτες και να εκπληρωθουν ολες οι προσδοκιες σας! Μην ξεχνας να μας γραφεις τα νεα σας
                Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Εύχομαι υγεία και χρόνια πολλά.
                Το jet lag υποχώρησε την δεύτερη μέρα σε μένα και την γυναίκα μου αλλά η μικρή μας παιδεύει ακόμα. Πέσαμε και στη γιορτή των Χριστουγέννων που εδώ την γιορτάζουν έντονα με δώρα και τραπεζώματα (τα δώρα είναι ίσως το νέο στοιχείο), και δεν είχα το χρόνο για να προλάβω να απαντήσω σε ερωτήματα που έθεσαν διάφοροι φίλοι. Θα προσπαθήσω να συλλέξω τις απαντήσεις στα ερωτήματα και να αρχίσω να δραστηριοποιούμε πάλι.
                Επίσης λέω να ξεκινήσω και ενα νέο Post με την ανταπόκριση απο την Αυστραλία. Την συνέχεια στην βίζα μου θα την συνεχίσω στο γνωστό post σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία. Επίσης εκεί θα συνεχίσω και οτι νεώτερο απο την βίζα που έχει αιτηθεί το φιλικό ζευγάρι (indipentend skilled immigrand). Στο νέο post όμως θα σας γράφω τα καθημερινά περιστατικά που θα συναντώ εδώ στην Αυστραλία.
                Αν περιμένετε να σας απαντήσω σε κάτι προσωπικά παρακαλώ λάβετε υπόψιν και την διαφορά ώρας.
                Τα ξαναλέμε σύντομα
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  Αντε με το καλό και Χρονια πολλα!
                  Εγω έρχομαι τον Φεβρουάριο Αυστραλία!!!

                  Comment


                    Agoriani, χρονια πολλά με υγεια και ευτυχία και καλή αρχη στη νέα σας ζωή! Εμεις κατεβαίνουμε Μελβουρνη για 3 βδομάδες την 1η Ιανουαρίου για διακοπες και φυσικα για να δουμε τη ζωή εκει από κοντά!
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      Originally posted by Agoriani View Post
                      Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Εύχομαι υγεία και χρόνια πολλά.
                      Το jet lag υποχώρησε την δεύτερη μέρα σε μένα και την γυναίκα μου αλλά η μικρή μας παιδεύει ακόμα. Πέσαμε και στη γιορτή των Χριστουγέννων που εδώ την γιορτάζουν έντονα με δώρα και τραπεζώματα (τα δώρα είναι ίσως το νέο στοιχείο), και δεν είχα το χρόνο για να προλάβω να απαντήσω σε ερωτήματα που έθεσαν διάφοροι φίλοι. Θα προσπαθήσω να συλλέξω τις απαντήσεις στα ερωτήματα και να αρχίσω να δραστηριοποιούμε πάλι.
                      Επίσης λέω να ξεκινήσω και ενα νέο Post με την ανταπόκριση απο την Αυστραλία. Την συνέχεια στην βίζα μου θα την συνεχίσω στο γνωστό post σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία. Επίσης εκεί θα συνεχίσω και οτι νεώτερο απο την βίζα που έχει αιτηθεί το φιλικό ζευγάρι (indipentend skilled immigrand). Στο νέο post όμως θα σας γράφω τα καθημερινά περιστατικά που θα συναντώ εδώ στην Αυστραλία.
                      Αν περιμένετε να σας απαντήσω σε κάτι προσωπικά παρακαλώ λάβετε υπόψιν και την διαφορά ώρας.
                      Τα ξαναλέμε σύντομα
                      αγοριαννη ραγματικά σου ευχομαι ότι το καλύτερο και σε εσένα και στην οικογενειά σου. απλά σε κάθε δυσκολία ου συναντάς να σκέφτεσαι ότι μετά από 5 χρόνια θα τα σκέφτεσαι και θα γελάς.
                      i don't do drugs, i am drugs!

                      Comment


                        καλημερα χρονια πολλα με υγεια μπορει να μου πει καποιος πως γινεται αναγνωριση πτυχιου και προυπηρεσιας?και πως ειναι καλυτερα να ξεκινησεις τη διαδικασια για να φυγεις αυστραλια?

                        Comment


                          Originally posted by τετεκι View Post
                          καλημερα χρονια πολλα με υγεια μπορει να μου πει καποιος πως γινεται αναγνωριση πτυχιου και προυπηρεσιας?και πως ειναι καλυτερα να ξεκινησεις τη διαδικασια για να φυγεις αυστραλια?
                          Φίλε τετεκι, κοίτα εδώ και θα βρείς μια λίστα με τα επαγγέλματα που ζητάει η Αυστραλία μέσω της SOL λίστας και μόλις επιλέξεις το επάγγελμα θα σου δώσει και την αρχή που κάνεις αναγνώριση τα χαρτιά σου και την προυπηρεσία σου.

                          Επειδή οι χρόνοι επεξεργασίας είναι αισθητά μικρότεροι όταν κάνεις τα χαρτιά σου μέσα απο την Αυστραλία, θα έλεγα οτι καλύτερο είναι κάποιος να έρχετε στην Αυστραλία με τουριστική βίζα που να τον καλύπτει για όσο διάστημα χρειαστεί και να κάνει απο εδώ την αίτηση για την βίζα του.
                          Αν πάλι αιτηθεί απο έξω τότε για να μην περιμένει μπορεί πάλι να έρθει ώστε να κερδίσει χρόνο μέχρι να κάνει κάποια βασικά πράγματα και να λυθεί και η γλώσσα του.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            Originally posted by christo View Post
                            Γεια σας και από μένα πατριώτες.
                            Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα γιατί το φόρουμ άρχισε να μεγαλώνει επικίνδυνα και τα πράγματα είναι από μόνα τους αρκετά πολύπλοκα. Εδώ ελπίζω να κουβεντιάσουμε ότι αφορά την κατηγορία visa Skilled Migrant (independent or sponsored) για όσους ενδιαφέρονται ή είναι σίγουροι για τον προσανατολισμό τους.
                            Έχω ξεκινήσει και γω την διερεύνηση της διαδικασίας και έχω μερικές ερωτήσεις αν γνωρίζει παρακαλώ κάποιος :
                            1. Μπορώ να πάρω visitor’s visa ενόσω περιμένω απάντηση για skilled?
                            2. Ζητά το Αυστραλιανό κράτος να έχω κάποιο ποσό χρημάτων μαζί μου όταν θα πάω με skilled visa?
                            3. Ποια η διαφορά της skilled independent με sponsored? Απλά κερδίζεις points από sponsored και απαιτούνται σύνολο 100points ή έχει και κάτι άλλο?
                            4. Territory sponsored – είμαι υποχρεωμένος να παραμείνω στην περιοχή που με σπονσοράρει για κάποιο διάστημα ή πάω όπου θέλω?
                            5. Πως αποδεικνύω προϋπηρεσία άμα είμαι ιδιώτης?
                            6. Υπάρχει κάποιος τρόπος να είμαι σχεδόν σίγουρος για το αποτέλεσμα της αίτησής μου? Είναι κρίμα να δώσει κάποιος τόσα λεφτά που ζητάει η αίτηση αν δεν έχει πολύ σοβαρές προοπτικές.
                            7. Πόσο αυστηρή είναι η εξέταση? Αν π.χ. στείλω ένα έγγραφο λάθος θα μου απορρίψουν την αίτηση ή θα μου δώσουν μια ευκαιρία να το διορθώσω?
                            Υπάρχει εδώ μέσα κάποιος επαγγελματίας να μας δώσει καμιά βοήθεια? Θα διαφημιστεί και θα βρει και πελάτες.
                            Φιλικά Χρήστος.
                            Απαντήσεις:
                            1: Μπορείς να αιτηθείς οποιαδήποτε τουριστική βίζα ενώ περιμένεις απάντηση για κάποια άλλη.
                            2: Δεν μπορείς να έχεις πάνω σου πάνω απο 10.000AUD γιατι μετά έχει τελωνείο και δηλώσεις κ.τ.λ. Τα μεταφέρεις απο ένα λογαριασμό της Ελλάδας τα υπόλοιπα.
                            3: Εκτός απο το αυτονόητο δεν είναι 100 οι πόντοι αλλά μέχρι τον Ιούλιο που θα αλλάξει το όλο θέμα είναι 120 για την indipended και 100 για την sponsored..
                            4: Τα 3 χρόνια που σου επιτρέπει παραμονή πρέπει να μήνεις στην περιοχή που σου έκανε το σπόνσορα.
                            5: Με τον φορέα αναγνώρισης του επαγγέλματός που κάνεις και με τα χρόνια ασφάλισης του επαγγέλματος. Εργοδότης σου είναι κάθε φορά ο κάθε πελάτης σου.
                            6: Σε ποιά αίτηση αναφέρεσε; Δεν υπάρχει άλλος τρόπος απο το τριπλοτσεκάρισμα οτι τα πάντα είναι σωστά.
                            7: Ποιά εξέταση; Ο υπάλληλος που αναλαμβάνει την υπόθεσή σου επικοινωνεί μαζί σου για οτι θέμα προκύψει. Το πρόβλημα είναι η καθηστέρηση που θα δεχθείς στην επεξεργασία της αίτησής σου παρά κάτι άλλο.

                            Επαγγελματίας δεν γνωρίζω αν υπάρχει, οτι σου απάντησα είναι απο προσωπικό διάβασμα και κατανόηση.

                            Μόλις είδα και αυτο:
                            Changes for applicants for subclass 475 and 487 – 17 December 2010

                            Applicants for subclass 475 and 487 visas who applied between 1 July 2010 and 1 January 2011, and whose visa was granted in this same period, are not subject to conditions 8539 or 8549 which require the applicant to live and work in specified regional areas. This affects the ability of applicants granted visas in these circumstances to subsequently apply for a Subclass 887 visa.

                            Changes will take effect on 1 January 2011 which enable applicants in this position to apply for the Subclass 887 visa, provided they meet the requirements of living and working in a specified regional area.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment

                            Working...
                            X