Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το μέλλον της Ελλάδας (;;;)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by DiD666 View Post
    Δε θα απαντησω στο πλυθηντικο τον οποιο προφανως ειρωνικά χρησιμοποιείς αλλα θα σου πω το εξής: μπορεις αν ποστάρεις και εσυ σε οποιο θεμα θελεις, εγω απαντώ επειδη θεωρω πως εδω καποια γνωμη να εκφέρω και οχι επειδη νομιζω πως τα ξερω ολα. Βλεπω απαντας επι προσωπικού καθε φορα: "πεινάμε, δεν εχουμε δουλεια, θελουμε αξιοπρέπεια" κτλ κτλ, φιλε μου εγω δεν μιλαω για εσενα προσωπικα ουτε απαξιωνω κανεναν με κανεναν τροπο. Πες μου και κατι, αν καταλαβα καλα: με κατηγορείς ως ανθέλληνα επειδη μου φαινεται φαιδρό η επιμονή του Ελληνα να βολεύεται με επιδοματα και ελεημοσύνες απο πολιτικές που βοήθησαν να φτάσουμε εδω που ειμαστε σημερα; Τελος στέκομαι σε αυτο που λες καπου σχετικα με ποιος παιρνει τι του αξιζει: δεν υπαρχουν αναξιοπαθούντες-ο καθενας μας ζει με τις επιλογες του, πες τες ψηφοφορίες πες τες οπως θες.
    Originally posted by giannisf
    κυριε τιτ σας εχω παρατηρησει και αλλες φορες να μιλατε απαξιοτικα για τον ελληνικο λαο,και θα σας παρακαλουσα αν δεν σας αρεσει να αλαξετε ηπηκοοτητα ακομα και εθνικοτητα αν γινεται....ο πνιγμενος που λενε απ`τα μαλια του πιανεται και στην ερημο δεν εχει νερο...αν δεν τον περνουν το αλλον σε δουλεια και πειναει και δεν εχει ρευμα και τον ιποτιμουν ολοι,εσεις τι θα προτεινατε να κανει?και τελος ο ελληνικος λαος θα σας ελεγα εγω οτι ειναι πολυ ΣΟΦΟΣ και καταλαβε οτι οσον αφορα τα προσωπα οποια και αν ειναι, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο,αφου δεν αλλαζουν πολιτικη(οπως και να αυτοαποκαλουνται).και να λαβετε επισης και υποψιν σας οτι ολοι αξιζουν αξιοπρεπεια και δικαιωμα στην εργασια(λιγο-πολυ)η γνωμη σας ,σας εκθετει συνεχως, και οτι γνωριζεται καΙ απαντατε σε ΟΛΑ τα θεματα που ποσταρει ο καθενας.το οτι εσεις προφανος εχετε παρει κατι που σας αξιζει δεν σημαινει οτι καποιος αλλος που ταλαιπωτερηται δεν εχει δικαιωματα...
    Originally posted by giannisf
    1 προσπαθω να ειμαι ευγενικος με ανθρωπους που δεν γνωριζω προσωπικα γι`αυτο και χρησιμοποιησα πλυθηντικο

    2 δεν περιμενω απο σενα να μου πεις αν θα ποσταρω

    3 δοξα τον θεο μεχρι στιγμης στην ζωη μου δεν εχω πειναση(αναφερομουνα στο βιντεο που υπαρχει παραπανω με αναλογη θεματολογια)

    4ο καθενας εχει τις αποψεις του και ειναι σεβαστες...η ελλαδα δε καταστραφηκε επειδη ταιζε τους φτωχους με επιδοματα αλλα επειδη παντα μας κυβερνουσαν ανθελληνες,που ηπηρετουν σκοτεινα συμφεροντα

    5 δεν πιστευω να υπαρχει κανενας(φυσιολογικος)που να κανει επιλογες για κακο δικο του...αλλα πολλες φορες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ επιλογες για καλο,αλλα για το λιγοτερο δυνατον κακο(οπως συμβαινει στην εποχη μας)


    6 ας παραμεινουμε ανθρωποι και καποιος που εκανε λαθος επιλογες και κατεληξε σε ασχημη κατασταση,καλυτερα απ`το να κατηγορουμε(γιατι δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη)ας προσπαθησουμε να δικαιολογουμε και συμπονουμε

    7 ισως εκανα και λαθος που μπηκα στην διαδικασια για τετοιου ειδους ``αντιπαραθεση``(οταν καποιος λεει δεν ειχαμε να φαμε και δεν ειχαμε ρευμα,εγω προσωπικα στενοχωριεμε,γιατι πια ειναι η προοδος του ανθρωπινου γενους?στον αδυνατο που κανει ισως λαθος επιλογες τι του λες τραβα αυτοκτονα?η κατσε λιωσε αργα αργα,γιατι το συστημα δικαιολογη τα λαθοι(ανθωπινα η εσκεμενα)μονο του δυνατου?
    Παιδιά κανένας (εύχομαι) δεν είναι ανθέλληνας, εκτός απο κάποιες πολύ λίγες περιπτώσεις.

    giannisf ο καθένας κάνει τον αγώνα του, ειδικά εμείς που μείναμε πίσω στην πατρίδα!!

    DiD "η επιμονή του Ελληνα να βολεύεται με επιδοματα και ελεημοσύνες απο πολιτικές που βοήθησαν να φτάσουμε εδω"

    δεν υπάρχει τπτ τέτοιο εδω και χρόνια πλέον ούτε τα πολυτεκνικά και σίγουρα ούτε ελεημοσύνες απο το κράτος
    μόνο απο την εκκλησία υπάρχει πραγματική βοήθεια και ας μην ακούγεται ούτε αναφέρεται απο κανέναν!!
    Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

    Comment


      Originally posted by giannisf
      κυριε τιτ σας εχω παρατηρησει και αλλες φορες να μιλατε απαξιοτικα για τον ελληνικο λαο,και θα σας παρακαλουσα αν δεν σας αρεσει να αλαξετε ηπηκοοτητα ακομα και εθνικοτητα αν γινεται....ο πνιγμενος που λενε απ`τα μαλια του πιανεται και στην ερημο δεν εχει νερο...αν δεν τον περνουν το αλλον σε δουλεια και πειναει και δεν εχει ρευμα και τον ιποτιμουν ολοι,εσεις τι θα προτεινατε να κανει?και τελος ο ελληνικος λαος θα σας ελεγα εγω οτι ειναι πολυ ΣΟΦΟΣ και καταλαβε οτι οσον αφορα τα προσωπα οποια και αν ειναι, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο,αφου δεν αλλαζουν πολιτικη(οπως και να αυτοαποκαλουνται).και να λαβετε επισης και υποψιν σας οτι ολοι αξιζουν αξιοπρεπεια και δικαιωμα στην εργασια(λιγο-πολυ)η γνωμη σας ,σας εκθετει συνεχως, και οτι γνωριζεται καΙ απαντατε σε ΟΛΑ τα θεματα που ποσταρει ο καθενας.το οτι εσεις προφανος εχετε παρει κατι που σας αξιζει δεν σημαινει οτι καποιος αλλος που ταλαιπωτερηται δεν εχει δικαιωματα...
      Originally posted by Zelda View Post
      Παιδιά κανένας (εύχομαι) δεν είναι ανθέλληνας, εκτός απο κάποιες πολύ λίγες περιπτώσεις.

      giannisf ο καθένας κάνει τον αγώνα του, ειδικά εμείς που μείναμε πίσω στην πατρίδα!!

      DiD "η επιμονή του Ελληνα να βολεύεται με επιδοματα και ελεημοσύνες απο πολιτικές που βοήθησαν να φτάσουμε εδω"

      δεν υπάρχει τπτ τέτοιο εδω και χρόνια πλέον ούτε τα πολυτεκνικά και σίγουρα ούτε ελεημοσύνες απο το κράτος
      μόνο απο την εκκλησία υπάρχει πραγματική βοήθεια και ας μην ακούγεται ούτε αναφέρεται απο κανέναν!!
      Zelda κανεις λαθος. Προχθες διαβασα πως θα δωθούν βοηθήματα με την μορφή επιδομάτων στα νησιά λογω αλλαγών στη φορολογία για παραδειγμα. Επισης η ιστορια με τις αγροτικές επιδοτήσεις την τραβανε απο τα μαλλιά εδω και χρονια. Παρολο που δεν εγινε κουβεντα για προώθηση της επιχειρηματικότητας και της ιδιωτικής πρωτοβουλίας, για ενα πλανο προσέλκυσης επενδύσεων, για στρατηγική σε θεματα εξωτερικής πολιτικής, ενέργειας κτλ κτλ τρεξαν ολοι να ψηφίσουν για άνοιγμα ΕΡΤ, προσλήψεις καθαριστριών σκησιματα μνημονίων και τα γνωστα.

      Comment


        Υποτίθεται πως το patriotaki είναι γιά να βοηθάμε ο ένας τον άλλο με εμπειρίες πού έχουμε αποκτήσει από την καθημερινότητά μας εντός κι' εκτός Ελλάδος.Μήπως να αλλάξουμε την ονομασία καί να το κάνουμε "η Διχόνοια";Όπως το Αsterix;Τελικά η μεγαλύτερη αρώστια των Ελλήνων απανταχού αυτή είναι!

        Comment


          Φίλε Παγουρα δε βλεπω διχόνοια παρα μονο διχογνωμία πραγμα υγιέστατο. Ο γραπτός λόγος ειναι ευκολα παρεξηγησιμος. Μπορει να υπαρξει και μια τεταμένη συζητηση αλλα οσο δεν γινονται βαρείς χαρακτηρισμοί εχουν ολα τη χρησιμότητα τους. Πολλες φορες μαλιστα προσωπικα στο φορουμ τα "τσούγκρισα" με μελη αλλα σε επικοινωνια με πμ οπου μπορεσα βοήθησα. Σαν Γιωργος δεν κραταω κακίες.

          Comment


            Originally posted by DiD666 View Post
            Zelda κανεις λαθος. Προχθες διαβασα πως θα δωθούν βοηθήματα με την μορφή επιδομάτων στα νησιά λογω αλλαγών στη φορολογία για παραδειγμα. Επισης η ιστορια με τις αγροτικές επιδοτήσεις την τραβανε απο τα μαλλιά εδω και χρονια. Παρολο που δεν εγινε κουβεντα για προώθηση της επιχειρηματικότητας και της ιδιωτικής πρωτοβουλίας, για ενα πλανο προσέλκυσης επενδύσεων, για στρατηγική σε θεματα εξωτερικής πολιτικής, ενέργειας κτλ κτλ τρεξαν ολοι να ψηφίσουν για άνοιγμα ΕΡΤ, προσλήψεις καθαριστριών σκησιματα μνημονίων και τα γνωστα.
            Originally posted by ΠΑΓΟΥΡΑΣ View Post
            Υποτίθεται πως το patriotaki είναι γιά να βοηθάμε ο ένας τον άλλο με εμπειρίες πού έχουμε αποκτήσει από την καθημερινότητά μας εντός κι' εκτός Ελλάδος.Μήπως να αλλάξουμε την ονομασία καί να το κάνουμε "η Διχόνοια";Όπως το Αsterix;Τελικά η μεγαλύτερη αρώστια των Ελλήνων απανταχού αυτή είναι!
            Φίλε Γιώργο συμφωνώ, όσο για τα επιδόματα, αυτό μας έλειπε να μην δώσουν και αυτά, εδω ο κόσμος υποφέρει και σαν κόρη που ο πατέρας της είναι αγρότης, μου φαίνεται πολύ δίκαιο!
            Φίλε Παγούρα ειναι διαφορετικό η διχόνεια απο την διχογνωμία, απόψεις εκφράζουμε και θέλω να πιστεύω και να ελπίζω οτι με κάποια απο αυτά μαθαίνουμε!
            Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

            Comment


              Βλέποντας τον τελευταίο 1 χρόνο και κάτι το σύνολο του Forum, πάντα έλεγα πως έπρεπε απλά να παρατηρώ χωρίς να εκφέρω γνώμη, ώντας μόνο 17 ετών...

              Ωστόσο, αποφάσισα να πω και εγώ τη γνώμη μου αυτή τη φορά, βλέποντας ένα "ηλεκτρισμένο" (ολίγον τί!) κλίμα...



              Προσωπικά, αν κάποιος μου έλεγε κάτι που δεν μου άρεσε, θα θύμωνα.
              Ίσως και να έμπαινα στον πειρασμό να του "απαντήσω".

              Από την άλλη, (που το τηρώ τις περισσότερες φορές) θα θύμωνα αρχικά, θα σκεφτόμουν μετά ότι είναι γνώμη του...
              Αρκεί να μην προσβάλλει εμένα!

              Διότι, η Ελευθερία ενός ατόμου, τελειώνει εκεί που αρχίζει του άλλου!

              Comment


                Originally posted by Dhmhtrhs.Gr View Post
                Βλέποντας τον τελευταίο 1 χρόνο και κάτι το σύνολο του Forum, πάντα έλεγα πως έπρεπε απλά να παρατηρώ χωρίς να εκφέρω γνώμη, ώντας μόνο 17 ετών...

                Ωστόσο, αποφάσισα να πω και εγώ τη γνώμη μου αυτή τη φορά, βλέποντας ένα "ηλεκτρισμένο" (ολίγον τί!) κλίμα...



                Προσωπικά, αν κάποιος μου έλεγε κάτι που δεν μου άρεσε, θα θύμωνα.
                Ίσως και να έμπαινα στον πειρασμό να του "απαντήσω".

                Από την άλλη, (που το τηρώ τις περισσότερες φορές) θα θύμωνα αρχικά, θα σκεφτόμουν μετά ότι είναι γνώμη του...
                Αρκεί να μην προσβάλλει εμένα!

                Διότι, η Ελευθερία ενός ατόμου, τελειώνει εκεί που αρχίζει του άλλου!
                Ο θυμός με κατι που δε μας αρεσει ειναι μαλλον ανώριμη αντίδραση, παιδική. Ενας ώριμος νους, οπως σωστα ειπες, πρωτα θα επεξεργαστεί το γεγονός και υστερα θα πράξει. Αυτο που πολλοι εύθικτοι ανθρωποι δεν εννοούν ειναι πως οι προσβολές που δεχονται δεν εκφέρονται απο την αλλη πλευρα ως προσβολές αλλα ως προσωπικές απόψεις. Αν για παραδειγμα πει καποιος πως θεωρεί κοροϊδο οποιον παιζει τυχερά παιχνιδια, και βρεθει καποιος να προσβληθεί απο αυτήν τη δηλωση, που βρισκεται το δίκαιο; Θα εχεις διαβάσει πιστευω για τον σοφό και τον άρχοντα που σε μεταξυ τους διάλογο ο σοφός απήντησε πως δεν τον πειραζει να τρωει συνεχεια φακές και πως θα εκανε και στον άρχοντα λιγο καλο εαν έτρωγε κι εκεινος. Οταν λοιπον δεν εχει καποιος απαντηση να δωσει, αντι να δεχθεί πως εχει άδικο και να μην πει τιποτα αλλο, επιλέγει να θυμώσει και να επιτεθεί στον συνομιλητή του.

                Comment


                  Και πολλές φορές επιλέγει να βαφτίζει κάποια postings προσβλητικά και να δείχνει τη δύναμή του με το να τα σβήνει.

                  Comment


                    02 Οκτωβρίου 2015
                    Επαναφέρουν το εφιαλτικό σενάριο του κουρέματος καταθέσεων

                    Πιέσεις για να επιβληθεί στις ελληνικές τράπεζες κούρεμα των καταθέσεων κυρίως των ομολογιούχων της
                    Σε ρόλο Πόντιου Πιλάτου η ΕΚΤ ομολογεί ότι δέχεται πιέσεις για bail in, αλλά υπογραμμίζει ότι δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο που να υποστηρίζει την επιβολή μιας τέτοιας ενέργειας και ότι δεν υφίσταται μηχανισμός που να υποχρεώνει τους καταθέτες και ομολογιούχους να μετάσχουν στην ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών.
                    Η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα δεν μπορεί να υποχρεώσει τις ελληνικές τράπεζες να παγώσουν καταθέσεις και ομόλογα προκειμένου να κουρευτούν εν συνεχεία στη διαδικασία ανακεφαλαιοποίησής τους (το περίφημο bail in), εφόσον αυτή ολοκληρωθεί εντός του 2015.
                    Τούτο προκύπτει από απαντητική επιστολή της ΕΚΤ προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο που έχει στη διαθέσή του το ΑΠΕ.
                    Όπως φαίνεται πιέσεις, από μερίδα του ευρωκοινοβουλίου, δέχεται η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα αλλά και ο εποπτικός της βραχιόνας SSM (Single Supervisory Mechanism), προκειμένου να επιβληθεί στις ελληνικές τράπεζες κούρεμα των καταθέσεων και κυρίως των ομολογιούχων της.
                    Ωστόσο όπως προκύπτει από απαντητική επιστολή της επικεφαλής του SSM Daniele Noy στον Γερμανό ευρωβουλευτή των Πρασίνων Sven Giegold, πριν την 1.1.2016 δεν υφίσταται μηχανισμός που να υποχρεώνει τους καταθέτες και ομολογιούχους να μετάσχουν στην ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών.
                    Όπως προκύπτει από την απαντητική επιστολή της κας Daniele Noy, o Γερμανός ευρωβουλευτής ενδιαφέρεται να μάθει αν γίνεται, να επιβληθεί μορατόριουμ στην αποπληρωμή τραπεζικών ομολόγων, αλλά και να ληφθούν "πρόσθετα μέτρα" από τις εποπτικές αρχές, προκειμένου να μην διαρρεύσουν από τις τράπεζες κεφάλαια τα οποία θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν σε ένα πιθανόν bail in. Ωστόσο η επικεφαλής του SSM ξεκαθαρίζει στην απάντησή της ότι τέτοιοι θεσμοί δεν υφίστανται τόσο στην Ελλάδα όσο και σε άλλες χώρες της ευρωζώνης.
                    Κατά συνέπεια τέτοιου είδους προληπτικά μέτρα δεν μπορούν να ληφθούν τουλάχιστον πριν από την 1.1.2016, οπότε αναμένεται να τεθεί σε ισχύ η τραπεζική οδηγία για την αναδιάρθρωση των τραπεζών (η περίφημη BRRD).
                    Υπενθυμίζει δε, ότι η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της, έχει λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα προκειμένου να διασφαλιστεί η ρευστότητα των ελληνικών τραπεζών. Ξεκαθαρίζει ωστόσο, ότι με το υφιστάμενο πλαίσιο η ΕΚΤ δεν μπορεί να "παγώσει" στοιχεία του παθητικού των τραπεζών (στα οποία περιλαμβάνονται οι καταθέσεις και τα ομόλογα) προκειμένου να καλυφθεί με αυτά ένα μέρος από τις κεφαλαιακές τους ανάγκες, κατά τη διαδικασία της ανακεφαλαιοποίησης.

                    Επαναφέρουν το εφιαλτικό σενάριο του κουρέματος καταθέσεων | Newsbomb
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      ΕΝΦΙΑ Εξωτερικού

                      Έρχεται ΕΝΦΙΑ και για τα ακίνητα εξωτερικού - Ειδήσεις - Οικονομία - in.gr

                      Πλέον καθένας μας θα φορολογείται αναλόγως με την υπηκοότητά του. Μέσα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, οι Έλληνες υπήκοοι θα πρέπει να πληρώνουν περισσότερα για το σπίτι τους, απ' ότι οι (υποτίθεται ισότιμοί τους) υπόλοιποι Ευρωπαίοι πολίτες.

                      Comment


                        Πολυ το συζητάνε για το κουρεμα, πραγμα που σημαινει πως θα γινει εν τελει.

                        Comment


                          "Νέα Εποχή" και έμμεσα Παγκόσμια Κυβέρνηση (sik-Παγκοσμιοποίηση)
                          ζητά - ως άλλος Γιωργάκης - ο Αλέξης Τσίπρας ...

                          < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                          Comment


                            Κάθε πρόσωπο οφείλει να έχει έναν αριθμό ΑΦΜ στην Εφορία, εφόσον έχει εισοδήματα ή ακίνητη περιουσία στην Ελλάδα. Είναι συχνό φαινόμενο για κάποιον που έχει φύγει πολλά χρόνια από την Ελλάδα, να μη θυμάται ή να μη γνωρίζει ότι έχει ΑΦΜ. Με το πέρασμα των χρόνων, η ύπαρξη του ΑΦΜ του ξεχάστηκε, και τώρα που για κάποιο άλλο λόγο του ζητήθηκε το ΑΦΜ θεώρησε ότι δεν έχει και έβγαλε νέο. Μέχρι πρότινος αν διαπιστωνόταν ότι ένα πρόσωπο έχει δύο ΑΦΜ, τότε απλά διαγραφόταν το πιο πρόσφατο ή αυτό με τις λιγότερες ενέργειες. Το τελευταίο χρονικό διάστημα, η εύρεση διπλού ΑΦΜ επισύρει πρόστιμο 2.000 ευρώ


                            Τρία μικρά αλλά σημαντικά πρόστιμα που πρέπει να γνωρίζουν οι ιδιοκτήτες ακινήτων και έχοντες τραπεζικούς λογαριασμούς και ΑΦΜ στην Ελλάδα

                            Comment


                              ...πάνω από 482.000 Ελληνες μετανάστευσαν στο εξωτερικό την περίοδο 2008-2013....

                              Αποψη: Ελλάδα, σαν ένα άδειο κουτί | Ελληνική Οικονομία | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

                              Comment


                                Ένα δισεκατομμύριο ανά τετραετία για μισθοδοσία, ανύπαρκτο έλεγχο εσόδων, μηδενική φορολόγηση. Εκκλησία. - PERISKOPIO

                                Στο τέλος του 2010 υπήρχαν 10.368 διορισμένοι κληρικοί ενώ οι οργανικές θέσεις έφθαναν στις 8.300, δηλαδή πλεόναζαν περίπου δύο χιλιάδες ιερείς.
                                Πριν από τρία χρόνια τα στοιχεία της Eurostat “έδειχναν” 10.811 εκκλησιαστικούς δημοσίους υπαλλήλους και 350 διοικητικούς υπαλλήλους που υπηρετούσαν ως γραμματείς ή οδηγοί μητροπολιτών.
                                Πρέπει να προστεθούν επίσης άτομα που εργάζονται σε εκκλησιαστικά ιδρύματα και έχουν εισέλθει στο μισθολόγιο του Δημοσίου καθώς και αποσπασμένοι κληρικοί σε μητροπόλεις του Οικουμενικού Πατριαρχείου στο εξωτερικό, σε ιεραποστολικά κέντρα στην Αφρική και σε μοναστήρια. Αναφέρονται ακόμα ορθόδοξοι κληρικοί από εκκλησίες του εξωτερικού που ήρθαν να σπουδάσουν στην Ελλάδα και πληρώνονται από το ελληνικό κράτος.
                                Ο αριθμός των παραπάνω παραμένει θολός. Το ύψος των μισθών των ιερέων βρίσκεται σε σχετικά υψηλά επίπεδα σε σχέση με τους υπόλοιπους Δ.Υ αλλά σίγουρα οποιαδήποτε προσέγγιση της κατάστασης θα ήταν εικονική δεδομένου ότι οι κληρικοί κατά κύριο λόγο αμείβονται, παράτυπα, από την τέλεση γάμων, βαφτίσεων, τρισάγιων κι άλλων τελετών και “μυστηρίων”. Ανύπαρκτος σχεδόν είναι ο κρατικός έλεγχος στα έσοδα που συγκεντρώνονται στο παγκάρι των ναών, από δωρεές και από περιφορές λειψάνων αγίων και εικόνων.
                                Αποδεικτικά έγγραφα που να αποδεικνύουν τα ποσά που προέρχονται από αυτές τις πηγές δεν εκδίδονται άλλωστε.
                                Από το κράτος αναλαμβάνει τη μισθοδοσία των κληρικών η οποία κοστίζει στον προϋπολογισμό 225.000.000 ευρώ και η Εκκλησία αναλαμβάνει να δίνει στο κράτος το 25% των ακαθάριστων εσόδων της από τους ναούς.
                                Το ποσό αυτό αργότερα έγινε 35%. Το 2004 με το νόμο 3220 και το 35% έγινε μηδέν. Λίγο μετά με το νόμο 3295 και τη νομοθετική υποχρέωση της Εκκλησίας να δίνει φόρο 10% στα εισοδήματα από εμπορική εκμίσθωση γαιών και υποδομών έγινε κι αυτό μηδέν. Και το 2010 με το νόμο 3842 ο ΦΠΑ που είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν όσοι ανεγείρουν νέες υποδομές δεν θα ισχύει στην περίπτωση των ακινήτων που εγείρονται για εμπορική δραστηριότητα της Εκκλησίας.
                                Προσθέστε σε αυτό κι ένα νόμο του 1997, το Ν.2459 με τον οποίο απαλλάσσονται από φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας η Εκκλησία, οι ναοί, τα μοναστήρια.
                                Σύμφωνα με στοιχεία της Οικονομικής Διεύθυνσης της Εκκλησίας για το 2010 επιβεβαιώνεται η καταβολή φόρων εισοδήματος ύψους 2.500.000 ευρώ ΜΟΝΟ . Το 2000 πλήρωσε 8.200.000 ευρώ. Το 2001 πλήρωσε 9.000.000 ευρώ, το 2002 πλήρωσε 9.900.000, το 2003 10.250.000, το 2004 6.500.000. Τώρα πληρώνει έως πέντε φορές λιγότερο
                                Παράδειγμα :
                                Η Ιερά Μονή Φιλοθέου, η κατά δήλωσή της φτωχότερη μονή του Αγίου Όρους, αγόρασε το 2005 έναν σταθμό αυτοκινήτων στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
                                Αν φορολογούνταν όπως όλοι οι άλλοι, γι’ αυτήν την ΕΜΠΟΡΙΚΗ δραστηριότητα θα έπρεπε να πληρώσει φόρο 203.500 ευρώ.
                                Πλήρωσε μηδέν (0) ! Η ίδια Μονή δήλωσε το 2010 καθαρά έσοδα από εκμίσθωση ακινήτων 2.255.000€ και πλήρωσε φόρο στο Ελληνικό Δημόσιο 83.000 € Αν ήταν ο οποιοσδήποτε άλλος θα έπρεπε να πληρώσει 564.000 €

                                Comment

                                Working...
                                X