Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το μέλλον της Ελλάδας (;;;)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αλίμονο σ' εμάς που ζούμε στην χώρα μας και έχουμε παιδιά!!!
    Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

    Comment


      Originally posted by Zelda View Post
      Αλίμονο σ' εμάς που ζούμε στην χώρα μας και έχουμε παιδιά!!!
      Ετσι ειναι δυστυχως. Δε θα απομείνει τιποτα όρθιο.

      Comment


        Originally posted by DiD666 View Post
        Ετσι ειναι δυστυχως. Δε θα απομείνει τιποτα όρθιο.
        ...Θα σας εξαφανίσωμεν... θα θα θα
        Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

        Comment


          Δυστυχώς κανείς δεν βγαίνει μπροστά. Έχουμε γίνει όλοι θεατές στην καταστροφή της πατρίδας μας. Δεν ξέρω τι σόι λαός είμαστε...ώρες ώρες απορώ πως μπορεί ακόμη να κοιτάμε την πάρτη μας και όχι το σπίτι μας. Την Ελλάδα μας. Ούτε να μαζευτούμε απλοί πολίτες δεν μπορούμε ..να βγούμε μπροστά..να συννενοηθούμε μεταξύ μας ..να οργανωθούμε. Απλός κόσμος...τη εργατιάς, της ξενιτιάς. Να βγούμε μπροστά επιτέλους. Οι ωραίοι Έλληνες.
          Γιατί τους κοιτάμε δεκαετίες τώρα να κάνουν τα αντίθετα απο αυτά που πραγματικά θέλουμε και προσδοκούμε ? Ας βγούμε μπροστά..ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

          Comment


            Δε με ενδιαφέρει να βγω μπροστά. Με ενδιαφερει να ειμαι καλα εγω και η οικογενεια μου. Οι υπολοιποι να κόψουν το λαιμο τους. Να βγω μπροστα για ποιον; Για τον καθε λιγούρη που την κρίση την ένιωσε οταν δεν του εγκρίνανε την πιστωτική για καινουριο κινητο ή για διακοποδάνειο; Για τον καθε τεμπέλη 30αρη που προτιμάει να μενει στη μανα του χωρις να συνεισφέρει μια, αλλα να ειναι στην πρωτη ευκαιρια Μύκονο και καθε απογευμα για καφε και μετα ποτακι; Ειμαστε -----λαός οσο και αν δε θελουμε να το παραδεχτούμε. Δεν κανουμε θυσίες, θεωρούμε πως δεν μας αξίζουν. Η γενιά η δικιά μας, των 30-40 ειμαστε αδικαιολόγητοι, πηραμε μόρφωση, μας δόθηκαν ευκαιριες και εμεις αναλωθηκαμε στο Lifestyle του ΚΛΙΚ και του Cosmopolitan. Ταξιδάκια, καμπριο και μπουζούκι ειναι οι αξίες μας. Καλα να πάθουμε και ακομα χειροτερα!!

            Comment


              Το πολιτικό προσωπικό της Ελλάδος (να τους χαίρεστε)



              Εκτός του ότι ψηφίστηκε το πιο πλειοψηφικό και σκληρότατο μνημόνιο με κυβέρνηση αριστεράς υπάρχει ακόμη μια τραγική πτυχή.

              Οι παθογένειες της Ελλάδας εξακολουθούν όπως το υπερτροφικό δημόσιο και οι συνταξιούχοι των 40-50 ετών που στα ντουζένια τους χαίρονται τη ζωή με τη σύνταξη που τους πληρώνουμε τα υπόλοιπα κορόιδα παρά το γεγονός ότι το ασφαλιστικό σύστημα μιας χώρας που αντί να γεννά, γηράσκει, δε βγαίνει πλέον ούτε για όσους συνταξιοδοτούνται μετά από μια πραγματική επαγγελματική σταδιοδρομία.

              Μια εκ των τυχερών αυτών ανθρώπων είναι και η κ. Γεννηματά, η οποία θα μπορούσε μετά τις επόμενες εθνικές εκλογές, όταν το ΠΑΣΟΚ θα περάσει στην ιστορία, να αναδειχθεί σε πρόεδρο των νεαρών συνταξιούχων.

              Στα 51 της όπως βλέπουμε στο βιογραφικό της στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Βουλής ότι είναι συνταξιούχος τραπεζικός υπάλληλος. Καλά πότε εργάστηκε; Από τα 18 έως τα 35; Διότι από το 2000, δηλαδή στα 36 της, υπήρξε βουλευτής του ΠΑΣΟΚ και στέλεχος κυβερνήσεων.

              ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΠΩΣ η κ. Γεννηματά που ψήφισε όλα αυτά τα σκληρά μέτρα στα ασφαλιστικά, ότι η ίδια μια χαρά επωφελήθηκε των προνομίων που ΠΑΣΟΚ και ΝΔ κατά το παρελθόν νομοθέτησαν και τα οποία εξακολουθεί να απολαμβάνει.

              Εν πάση περιπτώσει, το παράδειγμα της κ. Γεννηματά απογυμνώνει την πολιτική υποκρισία όλων αυτών που θέλουν μεν ΕΥΡΩΠΗ αλλά ΟΧΙ ΜΕ ΟΡΟΥΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.

              Σε ποια χώρας της Ευρώπης βλέπεις γυναίκες στην ηλικία της κ. Γενημματά στη σύνταξη ή απόστρατους των 40 ετών με ονειρεμένες συντάξεις, σούπερ εφάπαξ και μετά να δουλεύουν με παχυλούς μισθούς μαύρα τρώγοντας το ψωμί άνεργων ανθρώπων;

              Σε ποια χώρα της Ευρώπης επισκέπτεσαι υπουργείο οικονομικών και αντί για ένα άτομο, βλέπεις έξι στο πρωτόκολλο;
              Και όχι μόνο αυτό αλλά να βλέπεις πχ την κ. Γεννηματά να μιλά για την Ευρώπη, το να δουλέψει η χώρα να πάει μπροστά και άλλες τέτοιες χαριτωμένες ανοησίες.

              Η πλάκα είναι πως ούτε οι δανειστές ζητούν τον εδώ και τώρα τερματισμό αυτών των φαινομένων. Άρα ο στόχος τους, επιβεβαιώνεται, πως δεν είναι να καταστεί η Ελλάδα σοβαρό κράτος.

              Όπως και να έχει, είτε μείνουμε είτε όχι στην Ευρώπη, μπροστά δεν πάμε με το μοντέλο «δουλεύοντας τα κορόιδα και πληρώνοντας τους έξυπνους».

              Όχι να πληρώνει 100% προκαταβολή φόρου ο φουκαράς με τα 7000 ευρώ κέρδος, ήτοι του μένουν 280 ευρώ το μήνα να ζήσει, για να πληρώνεται η σύνταξη της Φώφης και της κάθε Φώφης και του κάθε Φούφουτου.

              Όχι να κόψουμε εμείς το φαγητό των παιδιών μας με το νέο ληστρικό ΦΠΑ, για να πληρώνεται η σύνταξη της Φώφης.

              Να επιστρέψουν τώρα όλοι αυτοί στη δουλειά. Να εργαστούν στην πράξη και όχι στα λόγια για την Ελλάδα της Ευρώπης που διακηρύττουν. Να διακοπούν τώρα οι συντάξεις των νεαρών μαζί με όποια άλλα προνόμια.
              Άραγε πόσους ακόμη συνταξιούχους α λα Φώφη μπορεί να βρούμε σε μια επόμενη γυροβολιά στα βιογραφικά των βουλευτών ?



              Κρίθηκε ανίκανη για εργασία, πήρε όμως σύνταξη και θέλει να γίνει πρωθυπουργός!
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                Originally posted by DiD666 View Post
                Δε με ενδιαφέρει να βγω μπροστά. Με ενδιαφερει να ειμαι καλα εγω και η οικογενεια μου. Οι υπολοιποι να κόψουν το λαιμο τους. Να βγω μπροστα για ποιον; Για τον καθε λιγούρη που την κρίση την ένιωσε οταν δεν του εγκρίνανε την πιστωτική για καινουριο κινητο ή για διακοποδάνειο; Για τον καθε τεμπέλη 30αρη που προτιμάει να μενει στη μανα του χωρις να συνεισφέρει μια, αλλα να ειναι στην πρωτη ευκαιρια Μύκονο και καθε απογευμα για καφε και μετα ποτακι; Ειμαστε ----- λαός οσο και αν δε θελουμε να το παραδεχτούμε. Δεν κανουμε θυσίες, θεωρούμε πως δεν μας αξίζουν. Η γενιά η δικιά μας, των 30-40 ειμαστε αδικαιολόγητοι, πηραμε μόρφωση, μας δόθηκαν ευκαιριες και εμεις αναλωθηκαμε στο Lifestyle του ΚΛΙΚ και του Cosmopolitan. Ταξιδάκια, καμπριο και μπουζούκι ειναι οι αξίες μας. Καλα να πάθουμε και ακομα χειροτερα!!
                Διαφωνώ πλήρως μαζί σου φίλε Did666. Αυτοί που περιγράφεις είναι μειοψηφία. Οί Έλληνες έίναι πρώτοι στις εργατοώρες σε όλοκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση και όχι μόνο. Αυτό απο επίσημα στατιστικά στοιχεία τα οποία μπορώ να σου στείλω αν θες (World Economic Forum 2013). Το κακό με τα δάνεια και τις πιστωτικές που είναι για να καταλάβω. Θα δαιμονοποιήσουμε και τα δάνεια τώρα ? Όλος ο κόσμος παίρνει δάνεια. Απο την στιγμή που μπορείς να το αποπληρώσεις γιατί να μην το πάρεις ? Η μήπως οι λοιποί ευρωπαίοι δεν παίρνουν δάνεια και δεν τους αρέσει η καλή ζωή ? 5 χρόνια μνημονίου δεν είναι θυσίες ? 10.000 αυτοκτονίες δεν είναι ? ουρές στα συσίτια, παιδιά λιποθυμούν στα σχολεία απο ασυτία, ασθενείς με βαριές ασθένειες μένουν χωρίς ιατρική περίθαλψη, Ενφια και πόσα άλλα. Ο ατομικισμός του εγώ να είμαι καλά είναι αυτός που μας κατάστρεψε. Ας κοιτούσαμε έστω και λίγο των διπλανό μας. Εσύ και εγώ που είμαστε να αξιοποιήσουμε τη μόρφωση ? Στο εξωτερικό, γιατί όμως ? Υπάρχουν πολλά στραβά. και πολλοί κηφήνες. Αυτό είναι αλήθεια. Δεν πρέπει όμως να τους βγάλουμε στo περιθώριο ? Αν δεν ασχοληθείς με το πρόβλημα, απο μακριά ως θεατής δεν μπορεί να λύθεί.
                Το καλά να πάθουμε και ακόμα χειρότερα δεν θα το πω ποτέ για την πατρίδα μου. Την πονάω.

                Comment


                  Όταν το κράτος μας γίνεται εχθρός μας
                  Το κράτος αρχίζει να αποξενώνεται από τις αξίες και τα ιδανικά των απλών πολιτών με αποτέλεσμα ο λαός να γίνεται αντίπαλος και όχι υποστηριχτής του.
                  Αυτή η διαμάχη δημιουργεί βαθιές ρωγμές στην συνείδηση των πολιτών για το τι το κράτος αντιπροσωπεύει σαν σύστημα, σαν οντότητα, σαν ιδέα.
                  Η ιδέα του κράτους γίνεται μία άλογη δύναμη που προσπαθεί να εκβιάσει, να επιβάλει, να τιμωρήσει χωρίς να προσφέρεται δικαιολογία, εξήγηση, αποκατάσταση.
                  Η εξωτερική επιβολή των αποφάσεων και η απάθεια των πολιτικών που δικαιολογείται στο βωμό της χρεοκοπίας αφήνει τρομερά κενά.

                  Η αίσθηση εξόντωση των πολιτών από ένα σύστημα που οι ίδιοι υποστήριξαν κάνει το κράτος ένα εχθρικό σύστημα που αγνοεί και αντιτίθεται.
                  Ακόμα και όταν οι έκτατες εισφορές προσπαθούν να δικαιολογηθούν στον βωμό της χρεοκοπίας το εσωτερικό χάσμα αδικίας παραμένει ανεξίτηλο.

                  Οι πολίτες θα αντισταθούν σε κάτι που θεωρούν εχθρικό και ανεξάρτητα αν επίσημα η χώρα χρεοκοπήσει ή όχι.
                  Η επιβολή επιπλέον μέτρων χωρίς σχέδιο για εκπαίδευση του ανθρώπινου δυναμικού που θα βρει δουλειά και που τώρα βρίσκεται στο κενό θα έχει ως αποτέλεσμα τη δημιουργία μεγαλύτερης εχθρότητας και φυσικής βίας που θα δυσχεράνει το έργο της κυβέρνησης.

                  Οι οικονομικές αλλαγές έχουν κοινωνικές επιπτώσεις οι οποίες δεν μετριούνται με κατηγορίες ούτε μεγέθη αποδοτικότητας. Τα μέλη της Ευρωζώνης αντιλαμβάνονται την χώρα μας σαν λαός που υποφέρει για τα δικά του παραπτώματα. Η εξωτερίκευση της Ελλάδας σαν χώρα που έχει μόνο οικονομικές ανάγκες εκδηλώνει την απόλυτη αποτυχία του Ευρωπαϊκού οράματος. Μέσα από την κρίση τώρα έγινε ξεκάθαρο πως η ενότητα των χωρών ήταν μόνο βασισμένη επάνω σε οικονομικές υποθέσεις αγνοώντας ότι αντιλήψεις και αξίες δεν είχαν καμία συνοχή μεταξύ χωρών.

                  Το σημαντικό σημείο είναι ότι τα οικονομικά μέτρα εκδηλώνουν ότι υστερούν κάθε προσπάθεια αντίληψης του κοινωνικού χάσματος που δημιούργησαν. Σε κανένα οργανωτικό σύστημα αλλαγές που είχαν στόχο δομικές και οργανωτικές τροποποιήσεις δεν πέτυχαν χωρίς να έχουν την υποστήριξη εκείνων που θα έπρεπε να τα υιοθετήσουν.

                  Η απουσία προσωπικής ευαισθησίας σε συνδυασμό με το κράτος που παρουσιάζεται ως εξοντωτικό παραμένει ο μεγαλύτερος εχθρός της σημερινής κοινωνίας. Το κράτος παραμένει μια απλή μηχανή εκτέλεσης εντολών χωρίς ευαισθησίες. Κι’ όμως, η αλήθεια είναι ότι σε όλες τις μεγάλες μάχες της Ελλάδας που κέρδισε στην ιστορία της αυτές οι ευαισθησίες κατέστησαν τη δύναμη του κράτους ως ένα ενωμένο σύνολο πολιτών.
                  Ο Έλληνας , πότε δεν ένοιωσε το κράτος συνοδοιπόρο στην προσπάθειά του να κάνει κάτι, γιατί το κράτος είναι ο χειρότερος εχθρός.
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    Originally posted by vlad View Post
                    Διαφωνώ πλήρως μαζί σου φίλε Did666. Αυτοί που περιγράφεις είναι μειοψηφία. Οί Έλληνες έίναι πρώτοι στις εργατοώρες σε όλοκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση και όχι μόνο. Αυτό απο επίσημα στατιστικά στοιχεία τα οποία μπορώ να σου στείλω αν θες (World Economic Forum 2013). Το κακό με τα δάνεια και τις πιστωτικές που είναι για να καταλάβω. Θα δαιμονοποιήσουμε και τα δάνεια τώρα ? Όλος ο κόσμος παίρνει δάνεια. Απο την στιγμή που μπορείς να το αποπληρώσεις γιατί να μην το πάρεις ? Η μήπως οι λοιποί ευρωπαίοι δεν παίρνουν δάνεια και δεν τους αρέσει η καλή ζωή ? 5 χρόνια μνημονίου δεν είναι θυσίες ? 10.000 αυτοκτονίες δεν είναι ? ουρές στα συσίτια, παιδιά λιποθυμούν στα σχολεία απο ασυτία, ασθενείς με βαριές ασθένειες μένουν χωρίς ιατρική περίθαλψη, Ενφια και πόσα άλλα. Ο ατομικισμός του εγώ να είμαι καλά είναι αυτός που μας κατάστρεψε. Ας κοιτούσαμε έστω και λίγο των διπλανό μας. Εσύ και εγώ που είμαστε να αξιοποιήσουμε τη μόρφωση ? Στο εξωτερικό, γιατί όμως ? Υπάρχουν πολλά στραβά. και πολλοί κηφήνες. Αυτό είναι αλήθεια. Δεν πρέπει όμως να τους βγάλουμε στo περιθώριο ? Αν δεν ασχοληθείς με το πρόβλημα, απο μακριά ως θεατής δεν μπορεί να λύθεί.
                    Το καλά να πάθουμε και ακόμα χειρότερα δεν θα το πω ποτέ για την πατρίδα μου. Την πονάω.
                    Το ξερω καλα πως ειμαστε πρωτοι στις εργατοωρες. Απο το 2001 εως το 2013 που εφυγα απο την Ελλαδα, λιγα Σαββατα δεν δουλεψα, και ποτε δεν δουλεψα 8ωρο και ας υπεγραφα γι`αυτο. 8:00-17:00, μιση ωρα διαλλειμα στην καλυτερη, και Σαββατα ωσπου να βγει η δουλεια. Σου εξηγησα που ειναι το κακο: Μπηκαμε σε μια αντιληψη πως μας χρειαζεται το χαϊλικι, το κυριλε, το ψαρι παραλια και το ακριβο. Δεν καναμε κατι στη ζωη που να παρεχει ασφαλεια για μια δυσκολη ωρα (οικονομιες, επενδυση σε μια επιχειρηση, να χτιστει ενα σπιτι), δεν εξασφαλιστηκαμε για τα δυσκολα, παρα μονο περναγαμε ζωη και κοτα. Τωρα που τελειωσε το πανυγηρι ανακαλυψαμε προδοτες πολιτικους και διεφθαρμενα στελεχη. Τωρα μας πειραξαν οι συνταξεις στα 35, και τα επιδοματα υπνου. Ως προτεινως ζουσαμε το ονειρο. Οι υπολοιποι ευρωπαιοι παιρνουν δανεια, αλλα για αλλους λογους. Πολλοι μαλιστα χρεωνονται φοιτητικα δανεια για να σπουδασουν και ξεκωλονονται μεχρι να τα ξεχρεωσουν διχως την ασφαλεια του σπιτιου. 5 χρονια μνημονιο για ποιες θυσιες μιλας; Το οτι αναγκαστηκαμε να κανουμε περικοπες στην καλη ζωη και να περιοριστουμε στα απαραιτητα; Το ο,τι ο καθε καγκουρας ξοδευε χιλιαδες ευρω καθε μερα στο αμαξι του και το μηχανακι του για να βγει στο Μπουρναζι και τωρα θεωρει θυσια πως δε του μενουν ουτε για να αλλαξει λαδια; Αυτες ειναι θυσιες; Αυτα που λες για ασιτιες, λιποθυμιες και ξεβρακωτα νοσοκομεια παντα υπηρχαν. Αλλα το προσωπικο των νοσοκομειων δεν ενδιαφεροταν, κονομαγε. Δεν μιλαγε για τα κακως κειμενα: μιζες, διαγωνισμους, ραντζα κοκ. Ασιτια και πριν υπηρχε, απο παιδια που δεν ηταν ελληνοπουλα, αλλα στα φρυδια μας αφου τα δικα μας δεν πειναγανε. Η χωρα μια ζωη μπουρδελο ηταν αλλα κανεις δεν ενδιαφεροταν γιατι ηταν βολεμενος και νομιζε πως η φωτια δεν θα εφτανε στο σπιτι του. Και τωρα που ηρθε το πληρωμα του χρονου, και πεσανε μειωσεις, απολυσεις και οι τραπεζες ζητανε τα χρωστουμενα φταινε οι προδοτες που εμεις ψηφισαμε για να μας διορισουν και μας μοιραζανε επιδοτησεις κρατικες και κοινοτικες. Εγω ειμαι ειλικρινης και λεω πως καρφακι δεν μου καιγετε πλεον για το τι θα απογινει η Ελλαδα. Εσυ που την πονας κανε κατι. Δε θα σε πω ριψασπη που εφυγες στο εξωτερικο, σαφως και εχεις τους λογους σου, πες μου ομως πρακτικα εκτος απο underline και bold σε δυο αραδες ολο πονο σε ενα φορουμ τι σκοπευεις να κανεις; Παντα δειχνουμε με το δαχτυλο δεξια και αριστερα, μια ζωη ενας ξενος δακτυλος μας φταιει, Μασωνοι, Εβραιοι και εξωγηινοι. Εμεις ειμαστε αθωοι. Και κατι τελευταιο σχετικα με το τι εκανα και δεν εκανα θα σου αναφερω 2 περιστατικα καθημερινα που δειχνουν το ποσο σαπια χωρα ειμαστε: Καποτε αστειευομενος ειπα πως δεν πηγα στη δουλεια μια μερα επειδη απεργησα, την επομενη εβδομαδα απολυθηκα ως "συνδικαλιστης και αριστερος". Με την κορη μου 30 ημερων απολυθηκα απο δουλεια υστερα απο 2 χρονια εκει, επειδη
                    ζητησα και πηρα 2 ημερες αδεια που δικαιομουν απο το νομο για τη γεννηση της κορης μου. Ξερεις τι ειπαν αμφοτεροι οι εποπτες εργασιας; "αστα ρε φιλε, τι τα ανακατευεις; Ουτε σε δικαστηριο δε θα δικαιωθεις και δε θα ξαναδουλεψεις πουθενα". Γι'αυτο λοιπον, πηγα και δηλωσα παραιτηση και ας επαιρνα 1200€ το 2013 και αλλα τοσα η γυναικα μου και εριξα μαυρη πετρα πισω. Γιατι το κωλοχανειο που λενε Ελλαδα δεν ειναι η Ελλαδα των αρχαιων Ελληνων, αλλα απομειναρι ευρωπαϊκων και ανατολιτικων λυματων. Οπως και οι παλιοι Ελληνες εδω που λενε πως ειναι χαλια δε λενε να φυγουν, οσοι λετε πως αγαπατε και πονατε την Ελλαδα αγαπηστε την εκ του συνεγγυς και με πραξεις.

                    Comment


                      Originally posted by vlad View Post
                      Διαφωνώ πλήρως μαζί σου φίλε Did666. Αυτοί που περιγράφεις είναι μειοψηφία. Οί Έλληνες έίναι πρώτοι στις εργατοώρες σε όλοκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση και όχι μόνο. Αυτό απο επίσημα στατιστικά στοιχεία τα οποία μπορώ να σου στείλω αν θες (World Economic Forum 2013). Το κακό με τα δάνεια και τις πιστωτικές που είναι για να καταλάβω. Θα δαιμονοποιήσουμε και τα δάνεια τώρα ? Όλος ο κόσμος παίρνει δάνεια. Απο την στιγμή που μπορείς να το αποπληρώσεις γιατί να μην το πάρεις ? Η μήπως οι λοιποί ευρωπαίοι δεν παίρνουν δάνεια και δεν τους αρέσει η καλή ζωή ? 5 χρόνια μνημονίου δεν είναι θυσίες ? 10.000 αυτοκτονίες δεν είναι ? ουρές στα συσίτια, παιδιά λιποθυμούν στα σχολεία απο ασυτία, ασθενείς με βαριές ασθένειες μένουν χωρίς ιατρική περίθαλψη, Ενφια και πόσα άλλα. Ο ατομικισμός του εγώ να είμαι καλά είναι αυτός που μας κατάστρεψε. Ας κοιτούσαμε έστω και λίγο των διπλανό μας. Εσύ και εγώ που είμαστε να αξιοποιήσουμε τη μόρφωση ? Στο εξωτερικό, γιατί όμως ? Υπάρχουν πολλά στραβά. και πολλοί κηφήνες. Αυτό είναι αλήθεια. Δεν πρέπει όμως να τους βγάλουμε στo περιθώριο ? Αν δεν ασχοληθείς με το πρόβλημα, απο μακριά ως θεατής δεν μπορεί να λύθεί.
                      Το καλά να πάθουμε και ακόμα χειρότερα δεν θα το πω ποτέ για την πατρίδα μου. Την πονάω.
                      Originally posted by DiD666 View Post
                      Το ξερω καλα πως ειμαστε πρωτοι στις εργατοωρες. Απο το 2001 εως το 2013 που εφυγα απο την Ελλαδα, λιγα Σαββατα δεν δουλεψα, και ποτε δεν δουλεψα 8ωρο και ας υπεγραφα γι`αυτο. 8:00-17:00, μιση ωρα διαλλειμα στην καλυτερη, και Σαββατα ωσπου να βγει η δουλεια. Σου εξηγησα που ειναι το κακο: Μπηκαμε σε μια αντιληψη πως μας χρειαζεται το χαϊλικι, το κυριλε, το ψαρι παραλια και το ακριβο. Δεν καναμε κατι στη ζωη που να παρεχει ασφαλεια για μια δυσκολη ωρα (οικονομιες, επενδυση σε μια επιχειρηση, να χτιστει ενα σπιτι), δεν εξασφαλιστηκαμε για τα δυσκολα, παρα μονο περναγαμε ζωη και κοτα. Τωρα που τελειωσε το πανυγηρι ανακαλυψαμε προδοτες πολιτικους και διεφθαρμενα στελεχη. Τωρα μας πειραξαν οι συνταξεις στα 35, και τα επιδοματα υπνου. Ως προτεινως ζουσαμε το ονειρο. Οι υπολοιποι ευρωπαιοι παιρνουν δανεια, αλλα για αλλους λογους. Πολλοι μαλιστα χρεωνονται φοιτητικα δανεια για να σπουδασουν και ξεκωλονονται μεχρι να τα ξεχρεωσουν διχως την ασφαλεια του σπιτιου. 5 χρονια μνημονιο για ποιες θυσιες μιλας; Το οτι αναγκαστηκαμε να κανουμε περικοπες στην καλη ζωη και να περιοριστουμε στα απαραιτητα; Το ο,τι ο καθε καγκουρας ξοδευε χιλιαδες ευρω καθε μερα στο αμαξι του και το μηχανακι του για να βγει στο Μπουρναζι και τωρα θεωρει θυσια πως δε του μενουν ουτε για να αλλαξει λαδια; Αυτες ειναι θυσιες; Αυτα που λες για ασιτιες, λιποθυμιες και ξεβρακωτα νοσοκομεια παντα υπηρχαν. Αλλα το προσωπικο των νοσοκομειων δεν ενδιαφεροταν, κονομαγε. Δεν μιλαγε για τα κακως κειμενα: μιζες, διαγωνισμους, ραντζα κοκ. Ασιτια και πριν υπηρχε, απο παιδια που δεν ηταν ελληνοπουλα, αλλα στα φρυδια μας αφου τα δικα μας δεν πειναγανε. Η χωρα μια ζωη μπουρδελο ηταν αλλα κανεις δεν ενδιαφεροταν γιατι ηταν βολεμενος και νομιζε πως η φωτια δεν θα εφτανε στο σπιτι του. Και τωρα που ηρθε το πληρωμα του χρονου, και πεσανε μειωσεις, απολυσεις και οι τραπεζες ζητανε τα χρωστουμενα φταινε οι προδοτες που εμεις ψηφισαμε για να μας διορισουν και μας μοιραζανε επιδοτησεις κρατικες και κοινοτικες. Εγω ειμαι ειλικρινης και λεω πως καρφακι δεν μου καιγετε πλεον για το τι θα απογινει η Ελλαδα. Εσυ που την πονας κανε κατι. Δε θα σε πω ριψασπη που εφυγες στο εξωτερικο, σαφως και εχεις τους λογους σου, πες μου ομως πρακτικα εκτος απο underline και bold σε δυο αραδες ολο πονο σε ενα φορουμ τι σκοπευεις να κανεις; Παντα δειχνουμε με το δαχτυλο δεξια και αριστερα, μια ζωη ενας ξενος δακτυλος μας φταιει, Μασωνοι, Εβραιοι και εξωγηινοι. Εμεις ειμαστε αθωοι. Και κατι τελευταιο σχετικα με το τι εκανα και δεν εκανα θα σου αναφερω 2 περιστατικα καθημερινα που δειχνουν το ποσο σαπια χωρα ειμαστε: Καποτε αστειευομενος ειπα πως δεν πηγα στη δουλεια μια μερα επειδη απεργησα, την επομενη εβδομαδα απολυθηκα ως "συνδικαλιστης και αριστερος". Με την κορη μου 30 ημερων απολυθηκα απο δουλεια υστερα απο 2 χρονια εκει, επειδη
                      ζητησα και πηρα 2 ημερες αδεια που δικαιομουν απο το νομο για τη γεννηση της κορης μου. Ξερεις τι ειπαν αμφοτεροι οι εποπτες εργασιας; "αστα ρε φιλε, τι τα ανακατευεις; Ουτε σε δικαστηριο δε θα δικαιωθεις και δε θα ξαναδουλεψεις πουθενα". Γι'αυτο λοιπον, πηγα και δηλωσα παραιτηση και ας επαιρνα 1200€ το 2013 και αλλα τοσα η γυναικα μου και εριξα μαυρη πετρα πισω. Γιατι το κωλοχανειο που λενε Ελλαδα δεν ειναι η Ελλαδα των αρχαιων Ελληνων, αλλα απομειναρι ευρωπαϊκων και ανατολιτικων λυματων. Οπως και οι παλιοι Ελληνες εδω που λενε πως ειναι χαλια δε λενε να φυγουν, οσοι λετε πως αγαπατε και πονατε την Ελλαδα αγαπηστε την εκ του συνεγγυς και με πραξεις.
                      Τώρα εγω που συμφωνώ και με τους δυό σας τι να πώ;;; Θα πω οτι δεν έχω τπτ να πώ!
                      Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                      Comment


                        ρίψασπις
                        Ο ρίψασπις συνώνυμα: λιποτάκτης, φυγοπόλεμος κάποιος που σταματάει να αγωνίζεται από δειλία.
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          Originally posted by DiD666 View Post
                          Το ξερω καλα πως ειμαστε πρωτοι στις εργατοωρες. Απο το 2001 εως το 2013 που εφυγα απο την Ελλαδα, λιγα Σαββατα δεν δουλεψα, και ποτε δεν δουλεψα 8ωρο και ας υπεγραφα γι`αυτο. 8:00-17:00, μιση ωρα διαλλειμα στην καλυτερη, και Σαββατα ωσπου να βγει η δουλεια. Σου εξηγησα που ειναι το κακο: Μπηκαμε σε μια αντιληψη πως μας χρειαζεται το χαϊλικι, το κυριλε, το ψαρι παραλια και το ακριβο. Δεν καναμε κατι στη ζωη που να παρεχει ασφαλεια για μια δυσκολη ωρα (οικονομιες, επενδυση σε μια επιχειρηση, να χτιστει ενα σπιτι), δεν εξασφαλιστηκαμε για τα δυσκολα, παρα μονο περναγαμε ζωη και κοτα. Τωρα που τελειωσε το πανυγηρι ανακαλυψαμε προδοτες πολιτικους και διεφθαρμενα στελεχη. Τωρα μας πειραξαν οι συνταξεις στα 35, και τα επιδοματα υπνου. Ως προτεινως ζουσαμε το ονειρο. Οι υπολοιποι ευρωπαιοι παιρνουν δανεια, αλλα για αλλους λογους. Πολλοι μαλιστα χρεωνονται φοιτητικα δανεια για να σπουδασουν και ξεκωλονονται μεχρι να τα ξεχρεωσουν διχως την ασφαλεια του σπιτιου. 5 χρονια μνημονιο για ποιες θυσιες μιλας; Το οτι αναγκαστηκαμε να κανουμε περικοπες στην καλη ζωη και να περιοριστουμε στα απαραιτητα; Το ο,τι ο καθε καγκουρας ξοδευε χιλιαδες ευρω καθε μερα στο αμαξι του και το μηχανακι του για να βγει στο Μπουρναζι και τωρα θεωρει θυσια πως δε του μενουν ουτε για να αλλαξει λαδια; Αυτες ειναι θυσιες; Αυτα που λες για ασιτιες, λιποθυμιες και ξεβρακωτα νοσοκομεια παντα υπηρχαν. Αλλα το προσωπικο των νοσοκομειων δεν ενδιαφεροταν, κονομαγε. Δεν μιλαγε για τα κακως κειμενα: μιζες, διαγωνισμους, ραντζα κοκ. Ασιτια και πριν υπηρχε, απο παιδια που δεν ηταν ελληνοπουλα, αλλα στα φρυδια μας αφου τα δικα μας δεν πειναγανε. Η χωρα μια ζωη μπουρδελο ηταν αλλα κανεις δεν ενδιαφεροταν γιατι ηταν βολεμενος και νομιζε πως η φωτια δεν θα εφτανε στο σπιτι του. Και τωρα που ηρθε το πληρωμα του χρονου, και πεσανε μειωσεις, απολυσεις και οι τραπεζες ζητανε τα χρωστουμενα φταινε οι προδοτες που εμεις ψηφισαμε για να μας διορισουν και μας μοιραζανε επιδοτησεις κρατικες και κοινοτικες. Εγω ειμαι ειλικρινης και λεω πως καρφακι δεν μου καιγετε πλεον για το τι θα απογινει η Ελλαδα. Εσυ που την πονας κανε κατι. Δε θα σε πω ριψασπη που εφυγες στο εξωτερικο, σαφως και εχεις τους λογους σου, πες μου ομως πρακτικα εκτος απο underline και bold σε δυο αραδες ολο πονο σε ενα φορουμ τι σκοπευεις να κανεις; Παντα δειχνουμε με το δαχτυλο δεξια και αριστερα, μια ζωη ενας ξενος δακτυλος μας φταιει, Μασωνοι, Εβραιοι και εξωγηινοι. Εμεις ειμαστε αθωοι. Και κατι τελευταιο σχετικα με το τι εκανα και δεν εκανα θα σου αναφερω 2 περιστατικα καθημερινα που δειχνουν το ποσο σαπια χωρα ειμαστε: Καποτε αστειευομενος ειπα πως δεν πηγα στη δουλεια μια μερα επειδη απεργησα, την επομενη εβδομαδα απολυθηκα ως "συνδικαλιστης και αριστερος". Με την κορη μου 30 ημερων απολυθηκα απο δουλεια υστερα απο 2 χρονια εκει, επειδη
                          ζητησα και πηρα 2 ημερες αδεια που δικαιομουν απο το νομο για τη γεννηση της κορης μου. Ξερεις τι ειπαν αμφοτεροι οι εποπτες εργασιας; "αστα ρε φιλε, τι τα ανακατευεις; Ουτε σε δικαστηριο δε θα δικαιωθεις και δε θα ξαναδουλεψεις πουθενα". Γι'αυτο λοιπον, πηγα και δηλωσα παραιτηση και ας επαιρνα 1200€ το 2013 και αλλα τοσα η γυναικα μου και εριξα μαυρη πετρα πισω. Γιατι το κωλοχανειο που λενε Ελλαδα δεν ειναι η Ελλαδα των αρχαιων Ελληνων, αλλα απομειναρι ευρωπαϊκων και ανατολιτικων λυματων. Οπως και οι παλιοι Ελληνες εδω που λενε πως ειναι χαλια δε λενε να φυγουν, οσοι λετε πως αγαπατε και πονατε την Ελλαδα αγαπηστε την εκ του συνεγγυς και με πραξεις.
                          Σε κάποια απο αυτά που γράφεις δεν έχεις άδικο. Η διαφθορά στην Ελλάδα έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο. Ναι παρασυρθήκαμε, ναι, ναι...Τι πρέπει να πούμε ..καλα να πάθουμε και ακόμα χειρότερα ? Δεν νομίζω να είναι αυτή η απάντηση. Δεν νομίζω οι προγόνοι μας να σκέφτονταν έτσι. Έχω προσφέρει στην πατρίδα με τον τρόπο μου όπως και οι περισσότεροι, και αν χρειαστεί θα το ξανακάνω. Πιστεύω και εσύ. Για τις τράπεζες δεν σε άκουσα να λες τίποτα..που έδιναν χωρίς κανέναν έλεγχο δάνεια σε ανθρώπους που δεν ήταν ικανοί να τα αποπληρώσουν. Επίσεις δεν μπορούμε να ενοχοποιούμε ανθρώπους επειδή ήθελαν μια καλύτερη ζωή, ένα καλύτερο αμάξι κτλ.
                          Η Ελλάδα δεν είναι οι πολιτικοί της. Είναι ο αέρας της, ο ήλιος της, το χώμα που πατάμε, η θάλασσα της, η τεράστια Ιστορία της, ο πολιτισμός της, η κληρονομιά της, οι άνθρωποι της...όσο και αν μιλάς υποτιμητικά για αυτούς. Στο εξωτερικό δεν βλέπω καλύτερους ανθρώπους, ίσως το αντίθετο.
                          Με συγχωρείς αν σε πλήγωσαν τα bold και underline αλλα είναι κουβέντες που δεν είπα και δεν θα πω ποτέ για την πατρίδα μου όσο και αν κάποιος διεφθαρμένος ή ότι άλλο, μου είπε ή έκανε κάτι και με πλήγωσε. Αυτά γίνονται παντού. Και φυσικά έχω τους λόγους μου που έφυγα και δεν κρύβομαι να το πω, έφυγα για ένα καλύτερο μέλλον όπως και εσύ δε νομίζω να έφυγες για τουρισμό (ριψάσπη). Και το ότι έφυγα δεν σημαίνει οτι δε θα ξαναγυρίσω. Εμένα πάλι μου καίγονται πολλά καρφιά για το τι θα γίνει η πατρίδα μας. Αυτή είναι και άλλωστε η μεγάλη μας διαφορά.

                          Comment


                            Οι τραπεζες καναν τη δουλεια τους. Εψαξαν και βρηκαν κοροϊδα. Κανεις δεν τους υποχρεωσε να χρεωθουν. Ξερεις ποιο ειναι το οξυμωρο; Πως κοπτεσαι αλλα εισαι στο εξωτερικο. Σαν κατι αυτοεξοριστους εθναρχες. Αυτη ειναι μια θυσια που δεν διατιθεσαι να κανεις και δικαιωμα σου. Μην προσπαθεις να πεισεις πως αγαπας την Ελλαδα τοσο που θα εκανες την υπερτατη θυσια, ενω δεν κανεις μικροτερες. Δεν σε κρινω καλα κανεις κι εφυγες.

                            Comment


                              Κόπτομαι όπως κόπτονται χιλιάδες έλληνες του εξωτερικού.
                              Ευτυχώς που δεν σκέφτομαι όπως εσύ. Και εσύ δεν είσαι ο κριτής των πάντων. Και φυσικά αγαπάω την πατρίδα μου πολύ περισσότερο απο σένα. Συ είπας όχι εγω. Και δεν έχω τίποτε άλλο να σου πω.

                              Comment


                                Η διαφθορά,το ρουσφέτι και όλες οι παθογένειες της ΕΛΛΑΔΑΣ πάντα υπήρχαν υπάρχουν και θα υπάρχουν. Αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι αυτο που άλλαξε στις ζωές μας είναι μόνο οτι χάσαμε την "καλή" μας ζωή. Χάσαμε πολλά περισσότερα,όπως το δικαίωμα στην εργασία,τις οικονομίες μιας ζωής(σε φόρους λησταρχικούς,συντάξεις που απλά χάθηκαν),γίναμε νοικιαστές στα σπίτια μας που πολλοί φτιάξανε με αίμα,γιαγιάδες καρκινοπαθείς δεν έχουν να πάρουν φάρμακα, αλλα το κυριότερο κατ' εμε είναι οτι οι νέοι χάσαμε το δικαίωμα να ονειρευόμαστε να έχουμε ελπιδα για το αύριο.Ναι φταίμε κ εμείς αλλα ο λαός εξαπατήθηκε πολλές φορές(και καλά να πάθει),όμως τα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει τα δεδομένα στο πολιτικό σκηνικό,παρόλα αυτά πάλι κάποιος πολιτικός-οι μας εξαπάτησαν (ονόματα δεν λέμε) μέχρι και το δημοψηφισμα που κάναμε κάλπικο ηταν. Και η συζήτηση δεν τελειώνει ποτέ. Φταίμε και εμείς φταίει και αρκετα ο καπιταλισμός(μην το ξεχνάμε ετσι απλά)!
                                Μπορεί πολλοί να πούμε οτι σιχαθήκαμε οτι αυτά μας αξιζουν και ίσως και χειρότερα,όμως ξέρω οτι όλοι μας έστω κ λίγο την αγαπάμε την πατρίδα είτε είμαστε εδώ ή μακριά ή ετοιμαζόμαστε να την αφήσουμε. Ειρήνη Πατριωτάκια ας μην τσακωνόμαστε πάντα γιατί αυτό θέλουν,απο την ιστορία ξέρουμε οτι πάντα οί έλληνες μαλώνουμε μεταξύ μας και οι άλλοι μας κατασπαράζουν!

                                Comment

                                Working...
                                X