Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ειμαι επαγκελματιας μαγειρας με καλη προιπηρεσια( 3 χρονια sto king george palace)
    Και 1,5 στην σπονδη και σε μερικα εστιατορια ακομα
    Ο τυπος με εχει να ψηνω ολη μερα και το βραδυ να καθαρηζω σαν λαλακας
    Σημερα επιασα στις 10:10 και τελεωσα μολις τωρα
    Σας ευχαριστω παντος που ενδιαφερθηκατε
    Τελευτεο μηνα με κοβο εκει και θα παω να μαθω γερμανηκα και ας κανω οτι δουλεια να ειναι
    Για καταγκελια το φοβαμε μηπος με κηνιγησει ο τυπος αλλα θα ηταν καλο για να μην την παθει ο επομενος οπος και εγω.

    Comment


      Πάνο σε παρακαλώ να πας να τον καταγγείλεις! Αυτές οι φοβίες μας φάγανε και στην Ελλάδα και δες που καταντήσαμε! Να παρατάμε τα σπίτια μας και να ξενιτευόμαστε! Εφύγες απο την πατρίδα σου για καλύτερες συνθήκες εργασίας και να νιώσεις άνθρωπος και θα αφήσεις πάλι ενα λαμόγιο να σε ξεφτυλίζει έτσι? Γιατί? Τι παραπάνω εχει αυτός απο εσένα? Χάρη σε εσένα δουλεύει το μαγαζάκι του και θα έπρεπε να νιώθει και ευγνωμοσύνη που παρέχεις τις γνώσεις σου και την εμπειρία σου και αντί αυτού θα σε κάνει σκλάβο του? Ελπίζω να μην σε προσβάλω αλλά πραγματικά αν νοιάζεσαι για τους επόμενους που θα πεσουν στα χέρια του ΚΑΤΗΓΓΕΙΛΕ ΤΟΝ!

      Αντε πια με τα λαμόγια!

      Comment


        Θα σου * * * * * μια μαντρα αγελαδες ..... Πανο!!! κοπανησε τον πηγαινε και κανε καταγγελια οτι εχεις την εντυπωση οτι δεν σου εχει κανει ασφαλιση... και θα το αναλαβουν διακριτικα αυτοι.... δεν εισαι σε κρατος που σε αφηνει στο ελεος του καθε βλακα... αμην τι αλλο εκει τους φοροφυγαδες τους σταυρωνουν κανονικα.Και σαν δουλεια αν εχεις εμπειρια θα βρεις και αλλου.Δεν ειναι ολοι λαμογια παντως σιγουρα.
        Better Think twice instead once

        Comment


          Πάνο παράτα τήν Γερμανία μέ όλα τά προβλήματα της καί τά αρνητικά πού βγάζει το Ελληνικό στοιχείο εκεί καί δές το διαφορετικά.
          Εγώ δουλέυω σέ Αυστραλιανή εταιρεια στήν Μαλαισία. Είμαι ο μόνος Ελληνας καί δέν έχω προβλήματα ρουφιανιάς κλπ.
          Κινήσου σέ κάτι παρόμοιο.
          Γιά νά σέ βοηθήσω εδώ υπάρχει μία ταχύτατα αναπτυσομενη μεσαία τάξη πού της αρέσει πολύ νά ξοδεύει. Ολα τα ξενοδόχεία θέλουνε νά επενδύσουνε σέ <εξωτικές> κουζίνες όπως η Ελληνική . 1 Δεκεμβρίου αρχίζει η High Season. μέ καραβιές Αυστραλών νά έρχονται. Ψάξου τώρα γιά ξενοδοχεία Kuala Loumbour και Penang.
          Επίσης καί στό Πουκέ στήν Ταυλάνδη όπου ξέρω , γιατί τούς έχω γνωρίσει , δουλεύουνε περίπου 50 Ελληνες σε εστιατόρια κάι ξενοδοχεία.
          Αμοιβές 2.500 - 3.500 ευρώ
          Καλή τύχη

          Comment


            ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ ΤΕΙ

            Καλημέρα! Κατ'αρχάς θα ήθελα να σας συγχαρώ για την προσπάθειά σας και την πολύτιμη βοήθεια που δίνετε σε τόσο κόσμο που την έχει ανάγκη!
            Ζω στην Ελλάδα και ενδιαφέρομαι να πάω στην Γερμανία για δουλειά... Είμαι πτυχιούχος Μηχανικός Οχημάτων Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (ΤΕΙ Θεσσαλονίκης) και εδώ και 3 μήνες μαθαίνω Γερμανικά.
            Δεν έχω προϋπηρεσία στον τομέα μου παρά μόνο την 6μηνη πρακτική μου άσκηση. Γνωρίζω Αγγλικά (Β2).

            Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει τα εξής:
            1. Υπάρχουν δουλειές πάνω στο επάγγελμά μου και αν ναι σε ποιες περιοχές της Γερμανίας;

            2. Είναι μεγάλο πρόβλημα το οτι δεν έχω προϋπηρεσία παρά μόνο την πρακτική μου άσκηση; Προβλέπεται στην Γερμανία π.χ. ένα εξάμηνο προσαρμογής που σου μαθαίνουν την δουλειά κτλ;

            3. Ποιες είναι συνήθως οι απαιτήσεις των εργοδοτών προς τους ξένους ως προς την γλώσσα; Προσλαμβάνουν και μόνο με τα αγγλικά ή θέλει οπωσδήποτε γερμανικά και αν ναι χρειάζεται και πτυχίο π.χ. Β1; (Γνωρίζω οτι υπάρχουν παρόμοιες ερωτήσεις στο Forum όμως ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ακριβώς για το επάγγελμα μου ή γενικότερα κάποιος μηχανικός)

            4. Πρέπει όταν θα έρθω να εκδόσω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος;

            5. Ποιά είναι η ακριβής ονομασία του επαγγέλματός μου στα γερμανικά; Ρωτάω γιατί έχω δει διάφορα και έχω μπερδευτεί!

            Σας ευχάριστω και συγγνώμη εάν σας κούρασα!

            Comment


              Aναζητηση γραφειου εργασιας

              Γεια σας, ειμαι καινουργιο μελος αλλα σας διαβαζω εδω και αρκετο καιρο.
              Ειμαι 24 και η αδελφη μου 23 και ψαχνουμαι για εργασια στην Γερμανια. Δεν μιλαμε γερμανικα και τουλαχιστον στην αρχη θελουμε να εργαστουμε σε οτιδηποτε.
              Ψαχνουμε μεσω γραφειου γιατι δεν γνωριζουμε κανεναν να μας βοηθησει. Το θεμα ειναι οτι εχω διαβασει πολλα για απατες και φοβαμαι. Απο την αλλη δεν μπορει να μην υπαρχει εστω ενα αξιοπστο γραφειο.
              Αν καποιος εχει παει παρακαλω ας ενημερωσει εδω ή με προσωπκο μηνυμα.

              Comment


                Δεν γνωρίζω αν ο μηχανικός οχημάτων τεχνολογικής εκπαίδευσης (ΤΕΙ) αναλύει ηλεκτρικά, ηλεκτρονικά και μηχανικά συστήματα, όπως το σύστημα πέδησης και τιμόνι, αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων και εξαρτήματα διαχείρισης του κινητήρα, και καθορίζει τα σφάλματα η δυσλειτουργίες και επιδιορθώνει της αιτίες. Αν ναι, τότε λέγετε το επάγγελμα εδώ Kfz-Mechatroniker

                O Kfz-Mechatroniker (Γερμανία) και Automobil-Mechatroniker (Ελβετία) είναι ο πρώην επαγγελματίας μηχανικός αυτοκινήτων (Automechaniker).
                Το ονομα Kfz-Mechatroniker ιδρύθηκε το 2001 από τα επαγγέλματα ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων και μηχανικός αυτοκινήτων. Η αλλαγή ονόματος επιλέχθηκε για να ενισχυθεί η επαγγελματική εικόνα και να αντιστοιχεί στο σύγχρονο επάγγελμα στις μεταβαλλόμενες τεχνικές απαιτήσεις των αυτοκινήτων.
                Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος όχι αλά αναγνώριση πτυχίου. Για τεχνικά επαγγέλματα υπεύθυνα είναι τα βιοτεχνικά επιμελητήρια IHK (Industrie- und Handelskammer). Συγκεκριμένα για αναγνώριση απολυτήριο / πτυχίον εδώ.
                Ένα παράδειγμα πως να εξερευνήσετε το επάγγελμα σας και να οδηγηθείτε με αναφορά σε συγκεκριμένα δικαιολογητικά για την αίτηση αναγνώρισης.

                Διάβασε όλα προσεκτικά εδώ Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση κάτω που γράφει Εργασία με πια μέθοδο να αναζητάς το επάγγελμα σου, εκεί θα καταλάβεις μεταξύ άλλων, που υπάρχει και μεγάλη ζήτηση ανά περιοχή.

                Χωρίς προϋπηρεσία και χωρίς γερμανικά πολύ δύσκολο αλά όχι ακατόρθωτο. Μακάρι να βρεθεί κάποιος μηχανικός και να σου δώσει πιο ικανοποιητικές πληροφορίες.

                Comment


                  Από ότι με έχουν πληροφορήσει και από ότι βρήκα στο Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausländischer Bildungsabschlüsse: Institutionen
                  το πτυχίο μου στη Γερμανία σημαίνει Diplom Ingenieur Kraftfahrzeugtechnik.
                  Είναι πτυχίο μηχανικού, πάνω στην Τεχνολογία των Οχημάτων (Automotive Engineering), και ο πτυχιούχος είναι γνώστης όλων των εργασιών που σχετίζονται με τα οχήματα, μηχανολογικών, ηλεκτρολογικών, ηλεκτρονικών και γενικότερα σε όλο το φασμα των οχημάτων ομαλού και ανωμάλου εδάφους και οχημάτων σταθερής τροχιάς. http://www.vt.teithe.gr/files/N_P.pdf
                  Μηχατρονική έχουμε επίσης διδακτεί. Όμως θεωρώ πως το Kfz-Mechatroniker είναι μια τεχνική εξειδίκευση και όχι τίτλος μηχανικού. Ύπαρχουν βέβαια και πολλά master στην μηχατρονική αφού η μηχατρονική είναι ολόκληρη επιστήμη και έχει και μεγάλη εφαρμογή στα οχήματα όπως τα συστήματα SAR στα οχήματα AUTOSAR
                  Σε ευχαριστώ milu για την απάντηση σου! Οι σελίδες που προανέφερες ισχύουν και για το Diplom Ingenieur Kraftfahrzeugtechnik;

                  Comment


                    Δεν θέλω να πω ψέματα, αλά νομίζω πως DiplomIngenieur είναι μηχανολόγος μηχανικός, και εδώ στην Γερμανία διαρκεί αυτός ο τίτλος μέσω όρο 8 εξάμηνα (Semester). Αν ήσουν τόσα χρόνια στα ΤΕΙ, τότε ισχύει αυτά που σου βγάζει το Anabin!

                    Comment


                      Ναι milu!!! Είναι 8 εξαμήνων οι σπουδές στα Ανώτατα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΤΕΙ) όλης της χώρας και ανήκουν στην Ανώτατη εκπαίδευση! Όπως είναι γνωστό στην Ελλάδα η Ανώτατη Εκπαίδευση χωρίζεται σε δύο τομείς: α)Τον Πανεπιστημιακό και β) Τον Τεχνολογικό. Εσύ λογικά κατάλαβες πως το πτυχίο μου είναι τεχνικής εκπαίδευσης. Όχι!!! 4 χρόνια είναι η τυπική διάρκεια των σπουδών μου (με συνολικά 240 ECTS) και δυστυχώς εγώ έκανα 5,5 χρόνια να την τελειώσω λόγω δυσκολίας! Οι σπουδές μου είναι αντίστοιχες με των γερμανικών Fachhochschulen από οτι μου έχουν πει... Το τμήμα μου συνεργάζεται με πολλά από τα Fachhochschulen της Γερμανίας όπως και για το πρόγραμμα Erasmus! http://www.vt.teithe.gr/files/Erasmus.PDF
                      Αυτά!!! Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με τις ερωτήσεις μου ή αν στην καλύτερη περίπτωση είναι μηχανικός οχημάτων τ.ε. που εργάζεται στην Γερμανία ας απαντήσει!!!

                      Comment


                        κοιτούσα για μένα (τει ηλεκτρολογίας)..το τει οχημάτων είναι σε κατηγορία Η+ , Α3 ..τώρα τι ακριβώς σημαίνει αυτό δεν κατάλαβα..
                        φίλε engineer όλοι από τα τει έχουν τα ίδια...
                        με μπερδεύει το Α3 που σημαίνει ότι οι σπουδές είναι λιγότερο από 4 χρόνια... κάνω λάθος;
                        φίλε enginner ίσως εδώ να είναι το ζήτημα , για να πούμε ότι αναγνωρίζεται ως Diplom Ingenieur Kraftfahrzeugtechnik.

                        Comment


                          Το ότι το ίδρυμα σημειώνονται με + H στο Anabin, σημαίνει ότι αναγνωρίζετε κατά κανόνα, χωρίς περαιτέρω ζήτηση άλλων αποδείξεων.

                          Και ναι Κlasse Α3 σημαίνει μια 3 ετών διάρκεια σπουδών.

                          Αν αντιστοιχεί με τα Fachhochschulen, τότες ναι είναι Diplom Ingenieur (FH)

                          Comment


                            Στην Γερμανία μας αναγνωρίζουν 3.5 έτη σπουδών και αυτό συμβαίνει γιατί οι Γερμανοί ουσιαστικά αναγνωρίζουν τα χρόνια των μαθημάτων και αυτό γίνεται γιατί στα ελληνικά ΑΤΕΙ το 8ο τυπικό εξάμηνο είναι μόνο πρακτική και πτυχιακή χωρίς καθόλου μαθήματα. Η κατηγορία Α3 κατα κανόνα σημαίνει λιγότερο από 4 έτη σπουδών και μεγαλύτερο των 3. Στο anabin το γραφει ξεκάθαρα νομίζώ οτι είναι 3,5 έτη σπουδών και επίσης οτι ισοδυναμεί με Diplom Ingenieur (FH). Παραθέτω κατευθείαν το κειμενάκι γιατί δεν το βγάζει με link:
                            Eingangsvoraussetzung

                            Hochschulzugangsqualifikation nach griechischem Recht. Ab dem Jahr 2000: Abschluss des Gesamtlyzeums nach regulär 12 Schuljahren und Zuweisung eines Studienplatzes.
                            Zusätzliche Anforderungen

                            Innerhalb des griechischen Zulassungsverfahrens werden die Noten der Fächer aus der zu wählenden Fachrichtung gewichtet. Die Zulassung erfolgt nach der hieraus gebildeten Gesamtpunktzahl.
                            Studiendauer (min) 3.50 Jahr(e)
                            Studiendauer (max) 3.50 Jahr(e)
                            Beschreibung des Studiums

                            Das Studium an den griechischen Tei ist anwendungsorientiert. Die reguläre Dauer betrug zunächst 7 Semester und ist inzwischen auf 8 Semester verlängert worden. Während des Studiums ist ein obligatorisches integriertes Praxissemester zu absolvieren.
                            Bewertung
                            Äquivalenzklasse Entsprechender dt. Abschlusstyp Kommentar
                            Entspricht Diplomgrad (FH)
                            Gleichwertig Bakkalaureus/Bachelor 3j

                            Comment


                              οι βεβαιωσεις προυπηρεσιας και οι συστατικες επιστολες μηπως πρεπει να υπογραφουν στα κεπ για το γνησιο
                              της υπογραφης ? ξερετε για καλυτερα, γιατι μπορει καποιος να γραψει στο word οτι ναι και να υπογραφει με ανυπαρκτους εργοδοτες το λεω γιατι παιρνω τεσσερις βεβαιωσεις προυπηρεσιας και τεσσερις συστατικες επιστολες
                              και μηπως τις δουν 'καπως' υποπτα ,οποτε λεω να πω στους εργοδοτες να παμε στα κεπ για το γνησιο της υπογραφης,
                              η γνωμη σας?

                              Comment


                                Originally posted by John.S View Post
                                οι βεβαιωσεις προυπηρεσιας και οι συστατικες επιστολες μηπως πρεπει να υπογραφουν στα κεπ για το γνησιο
                                της υπογραφης ? ξερετε για καλυτερα, γιατι μπορει καποιος να γραψει στο word οτι ναι και να υπογραφει με ανυπαρκτους εργοδοτες το λεω γιατι παιρνω τεσσερις βεβαιωσεις προυπηρεσιας και τεσσερις συστατικες επιστολες
                                και μηπως τις δουν 'καπως' υποπτα ,οποτε λεω να πω στους εργοδοτες να παμε στα κεπ για το γνησιο της υπογραφης,
                                η γνωμη σας?

                                Γνώμη μου απο την εμπειρία μου εδώ είναι ότι όλα αυτά τα χαρτιά λίγο μετράνε για τον καινούργιο εργοδότη. Δεν είναι πτυχία ή κάποιο άλλο αποδεικτικό γνώσης. Και να πάς στα ΚΕΠ θα σου βάλουν μια σφραγίδα που θα είναι στα Ελληνικά που θα πρέπει να κάνεις μετάφραση, που...,που... κ.α και στο τέλος θα τα στείλεις σε έναν Γερμανό εργοδότη και θα σου πεί οκ και? Όταν μεταναστεύεις ξεκινάς πάλι απο το μηδέν και προσπαθήσεις να χτίσεις τα όνειρα σου απο τα θεμέλια. Αν θές να το κάνεις κάντο αλλά το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χάσεις χρόνο.
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X