Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    πως μπορω να βρω εργασια ως οδηγος μεταφορικης εταιρειας στο μοναχο?
    εχω διπλωμα 3ης κατηγοριας,οποιος μπορει να βοηθησει...

    Comment


      JOBBÖRSE - Meine erweiterte Suche nach Stellenangeboten

      Comment


        Καλησπερα,λεγομαι Βασια ειμαι απο Βολο εχω ασχοληθει με τη μουσικη αρκετα χρόνια εχω πτυχιο διδασκαλιας και ανωτερων θεωρητικων καθως επισης πτυχιο βοηθου διακοσμητου απο τεχνικο επαγγελματικο λυκειο.αγγλικα σε καλο επιπεδο με πτυχιο lower, επιθυμω να εργαστω στη Γερμανια αμεσα αν ειναι δυνατον γιατι εδω στην ελλαδα δεν ειναι δυνατη ουτε καν η επιβιωση πλεον,δεν ξερω αν εχω γραψει στο σωστο μερος, αν οχι κατατοπιστε με σας παρακαλω ειμαι νεα στη σελιδα.Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και αν καποιος εχει κατι για μενα ας επικοινωνησει μαζι μου με e-mail Μονο σοβαρες προτασεις δεκτες.. vasililia1982@hotmail.gr

        Comment


          Εχεις μπει στο σωστο μερος, αλλα καλο θα ηταν πρωτα να το ψαξεις το Φορουμ και θα βρεις τα παντα.
          Ολες οι αποψεις και οι προτασεις εδω μεσα σοβαρες ειναι.
          Φιλικα παντα!







          Originally posted by vasililia1982 View Post
          Καλησπερα,λεγομαι Βασια ειμαι απο Βολο εχω ασχοληθει με τη μουσικη αρκετα χρόνια εχω πτυχιο διδασκαλιας και ανωτερων θεωρητικων καθως επισης πτυχιο βοηθου διακοσμητου απο τεχνικο επαγγελματικο λυκειο.αγγλικα σε καλο επιπεδο με πτυχιο lower, επιθυμω να εργαστω στη Γερμανια αμεσα αν ειναι δυνατον γιατι εδω στην ελλαδα δεν ειναι δυνατη ουτε καν η επιβιωση πλεον,δεν ξερω αν εχω γραψει στο σωστο μερος, αν οχι κατατοπιστε με σας παρακαλω ειμαι νεα στη σελιδα.Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και αν καποιος εχει κατι για μενα ας επικοινωνησει μαζι μου με e-mail Μονο σοβαρες προτασεις δεκτες.. vasililia1982@hotmail.gr

          Comment


            Καλησπερα απο Πατρα!

            Originally posted by geotek View Post
            Γεια σας, ειμαι καινουργιο μελος αλλα σας διαβαζω εδω και αρκετο καιρο.
            Ειμαι 24 και η αδελφη μου 23 και ψαχνουμαι για εργασια στην Γερμανια. Δεν μιλαμε γερμανικα και τουλαχιστον στην αρχη θελουμε να εργαστουμε σε οτιδηποτε.
            Ψαχνουμε μεσω γραφειου γιατι δεν γνωριζουμε κανεναν να μας βοηθησει. Το θεμα ειναι οτι εχω διαβασει πολλα για απατες και φοβαμαι. Απο την αλλη δεν μπορει να μην υπαρχει εστω ενα αξιοπστο γραφειο.
            Αν καποιος εχει παει παρακαλω ας ενημερωσει εδω ή με προσωπκο μηνυμα.

            Γεια σας απο Πατρα!
            Με λενε Ηλια και τελειωσα στην πατρα το μαθηματικο.Ημουν για καποιο διαστημα Γερμανια και εψαχνα για δουλεια,αλλα επρεπε να γυρισω παλι πισω.Τωρα το ψαχνω για να ανοιξω ενα γραφειο διασυνδεσης,αλλα θελει ακομα αρκετο χρονο.Δεν θελω να με περασετε για κανα απατεωνα,μιας και τα γραφεια τετοιου ειδους ειναι καπως περιεργα,τα οποια υπαρχουν δηλαδη.Αν θελετε μπορειτε να βρειτε πληροφοριες μεσω του eures. Εγω προσωπικα εχω αναλαβει ηδη ενα παιδι απο καλαματα Η/Υ,και πραγματικα θελω να βοηθησω οσο μπορω.Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να μαθετε γερμανικα ομως..Σας ευχομαι καλη χρονια!!

            Comment


              ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

              ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΑΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΦΟΡΑ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΘΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΛΕΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΙΤΕΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ Ή ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΙΑ Ή ΓΕΡΜΑΝΙΑ. ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΑΝΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ; ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΥΠ ΟΨΙΝ ΣΑΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΡΧΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ ΝΙΚΟΣ ΡΑΝΙΑ

              Comment


                FILE AN DEN KSEREIS THN GLOSSA KSEXNA TO.DYSKOLA POLY EPANO

                Comment


                  Originally posted by SILIA View Post
                  FILE AN DEN KSEREIS THN GLOSSA KSEXNA TO.DYSKOLA POLY EPANO
                  Καλη χρονια κ χρονια πολλα κ απο μενα πατριωτακια!!!!Ειναι οντως δυσκολο να βρεις μια δουλεια χωρις να ξερεις τη γλωσσα αλλα οχι ακατορθωτο!!!!!Αν διαβασετε ολο το λινκ θα δειτε οτι βρηκαν ανθρωποι δουλεια(λιγοι αλλα ναι βρηκαν)χωρις γερμανικα παρα μονο με λιγα αγγλικα.Θεωρω οτι αποκτας το σεβασμο των γερμανων οταν μιλας τη γλωσσα κ ειναι λογικο...θα θελαμε εμεις στην Ελλαδα να ερχεται ο ξενος κ να μην μιλαει ελληνικα???οχι βεβαια...Νικο κ Ρανια μην απελπιζεστε.....μαθετε πεντε δεκα βασικα οσο βρισκεστε εδω κ μετα σιγουρα κατι θα βρεθει..εγω οταν ανεβηκα σε κατι φιλους κ παιρναμε τηλ. σε εταιριες δανεισμου για δουλεια ολοι μας ελεγαν οτι πρεπει να τα καταλαβαινω τουλαχιστον κ ας μην μπορω να τα μιλησω..επεστρεψα πισω για προσωπικους μου λογους κ τωρα μαθαινω τη γλωσσα μεχρι να ξαναφυγω.... Η γερμανια εχει δουλειες για αυτους που θελουν οντως να δουλεψουν..ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ σε ολους...

                  Comment


                    ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ???

                    Καλή χρονιά σε όλους!!! η ερώτησή μου είναι η εξής αν κάποιος γνωρίζει. Είμαι συνταξιούχος τραπεζικός(μου χορηγείται η σύνταξη από το επικουρ.ταμειο της τράπεζας που δούλευα) είμαι 48 ετών και σκέφτομαι με τον άντρα μου που είναι άνεργος, να παμε να δουλέψουμε Γερμανία μόλις τελειώσουμε τα μαθήματα γερμανικών που αρχίσαμε. Θα μου επιτραπεί σαν ήδη συνταξιούχος στηνΕλλάδα, να δουλέψω στη Γερμανία?????
                    Σημειωτέον ότι με τη σύνταξή μου εδώ και τον άντρα μου χωρίς δουλειά, μόνο η δόση του δανείου πληρωνεται και τα πάγια. Δεν έχουμε παιδιά. Θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσατε.

                    Comment


                      Originally posted by Helen Diakoumakou View Post
                      Καλή χρονιά σε όλους!!! η ερώτησή μου είναι η εξής αν κάποιος γνωρίζει. Είμαι συνταξιούχος τραπεζικός(μου χορηγείται η σύνταξη από το επικουρ.ταμειο της τράπεζας που δούλευα) είμαι 48 ετών και σκέφτομαι με τον άντρα μου που είναι άνεργος, να παμε να δουλέψουμε Γερμανία μόλις τελειώσουμε τα μαθήματα γερμανικών που αρχίσαμε. Θα μου επιτραπεί σαν ήδη συνταξιούχος στηνΕλλάδα, να δουλέψω στη Γερμανία?????
                      Σημειωτέον ότι με τη σύνταξή μου εδώ και τον άντρα μου χωρίς δουλειά, μόνο η δόση του δανείου πληρωνεται και τα πάγια. Δεν έχουμε παιδιά. Θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσατε.

                      Καλησπέρα σας και καλή χρονιά! Στην Γερμανία ο κάθε συνταξιούχος μπορεί να εργαστεί κανονικά. Ακριβώς δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση που έρχεσαι απο Ελλάδα ή απο άλλο κράτος ΕΕ. Πηγαίνει σύμφωνα με την νομοθεσία του κράτους που λαμβάνεις σύνταξη ή αυτού που ζείς? Δεν μπορείς όμως να δουλεύεις με πλήρες ωράριο όμως. Οι περισσότεροι συνταξιούχοι εδώ (800000 σύμφωνα με έρευνα) που εργάζονται κάνουν mini-job μέχρι €400 δηλαδή. Αυτό γιατί δεν έχουν πολύ μεγαλύτερο κέρδος αν δουλέυουν για περισσότερα μιάς και τα χάνουν μετά απο την σύνταξη. Υπάρχουν πόστ που εξηγούν τι είναι το mini-job. Το βασικό είναι να βρεί ο σύζυγος εργασία για να μπορείτε να έχετε και Γερμανική ασφάλεια υγείας. Θέλει όμως πολύ σκέψη και προετοιμασία αυτό το βήμα...για να μην υπάρχουν χρηματικές απώλειες και ψυχολογική και όχι μόνο κόπωση!

                      Εκνευρίζομαι με την Ελλάδα πολύ για αυτά που συμβαίνουν.......

                      Καλή δύναμη!

                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θ α τις μελετήσω. Κι εγώ αναγκάζομαι όπως καταλαβαίνετε γιατί μου έχουν κάνει σε αυτή τη σύνταξη πολλές περικοπές. Να μην είμαι όμως και αχάριστη υπάρχει κόσμος που δεν έχει καθόλου εισόδημα.

                        Comment


                          Καλησπέρα σε όλα τα πατριωτάκια.
                          Όπως όλοι σας έτσι και εγώ σκέφτομαι την μετανάστευση, σχεδόν η απόφαση έχει παρθεί.
                          Ο κύριος λόγος της απόφασης μου είναι η ποιότητα ζωής, μιας και τελευταία τουλάχιστον, έχω κάποια απασχόληση εδώ. Όμως σε αυτό το κράτος που ζούμε μόνο ανασφάλεια μπορούμε να νιώσουμε και αβεβαιότητα.
                          Έχω ένα χρόνο τώρα που κάνω ιδιαίτερα γερμανικών, όμως δεν είμαι σε θέση να επικοινωνήσω στη συγκεκριμένη γλώσσα. Έτυχα σε ασυνείδητη και ανεύθυνη καθηγήτρια βλέπετε. Τελοσπάντων, έχω τώρα μια βδομάδα που άλλαξα καθηγήτρια και ελπίζω να έχω καλύτερη τύχη. Δεν ξέρω καν σε τί επίπεδο βρίσκομαι. Πιστεύετε με επίπεδο Α2 θα μπορέσω να βρώ κάποια απασχόληση στη Γερμανία? 'Η να φτάσω οπωσδήποτε Β1 και μετά να φύγω?
                          Μέχρι τώρα έχω κάνει διάφορες δουλειές. Είμαι απόφοιτη Οικονομικού Πανεπιστημίου, ακόμη όμως δεν έχω απασχοληθεί στον τομέα μου, αν και έχουν περάσει 3 χρόνια από την αποφοίτηση μου. Με το πτυχίο μου τι γίνεται στη Γερμανία? Απ' ότι έχω ακούσει έχει αρκετή "πέραση".
                          Επίσης για εσάς που ζείτε ήδη στη Γερμανία, τί λέτε? Ποια πόλη να διαλέξω? Σκέφτομαι για Βερολίνο, μιας και έχω ένα φίλο εκεί.
                          Τέσπα...
                          Έλπιζω να μην σας κούρασα!!!
                          Εύχομαι σε όλους όσους προσπαθούν για το καλύτερο, καλή δύναμη και το 2013 να είναι χρονιά έναρξης μιας καλύτερης ζωής.

                          Comment


                            Μέσα Δεκέμβρη πήρα και το Β2 ! Μετά από ένα χρόνο που ξεκίνησα να μαθαίνω την γλώσσα.
                            Μετά από λίγες ώρες PROBE ARBEIT (περίπου 20),στον τομέα μου, ο εργοδότης,Τσέχος, μου είπε ότι ''δεν έχω επαρκή γνώση γλώσσας''
                            Και φυσικά ούτε λόγος να με πληρώσει...έστω κάτι και εγώ με την ελληνική υπερηφανεια δεν είπα τίποτα,παρά μονο οτι έχω βρει δουλεια καπου αλλου και πρεπει να τους απαντησω...
                            ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ....αυτα τα γραφω πληροφοριακα...ειναι πώς θα σου ''κατσει'' ο εργοδότης...
                            Καλο κουράγιο Πατριωτες, εγώ μετα από 5 μήνες ακόμα στο ψαξιμο !!!

                            Comment


                              Originally posted by katerfit View Post
                              Μέσα Δεκέμβρη πήρα και το Β2 ! Μετά από ένα χρόνο που ξεκίνησα να μαθαίνω την γλώσσα.
                              Μετά από λίγες ώρες PROBE ARBEIT (περίπου 20),στον τομέα μου, ο εργοδότης,Τσέχος, μου είπε ότι ''δεν έχω επαρκή γνώση γλώσσας''
                              Και φυσικά ούτε λόγος να με πληρώσει...έστω κάτι και εγώ με την ελληνική υπερηφανεια δεν είπα τίποτα,παρά μονο οτι έχω βρει δουλεια καπου αλλου και πρεπει να τους απαντησω...
                              ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ....αυτα τα γραφω πληροφοριακα...ειναι πώς θα σου ''κατσει'' ο εργοδότης...
                              Καλο κουράγιο Πατριωτες, εγώ μετα από 5 μήνες ακόμα στο ψαξιμο !!!
                              Μην το βάζεις όμως κάτω θέλει επιμονή και υπομονή . Είναι αυτό που λέω και ξαναλέω όμως τα χαρτιά και τα πτυχία δεν λένε απο μόνο τίποτα. Το ίδιο έγινε και με την γυναίκα μου πρίν κανά μήνα είχε και αυτή το Β2 και βρήκαμε μια mini-job πιο πολύ για να ψηθεί με την γλώσσα. Πήγε για Probearbeit (Αλλά με συμβόλαιο απο το πρώτο λεπτό με δικαίωμα τον πρώτο μήνα να το λύσουν) και την επόμενη της είπαν πολύ εργατική, με θέληση κτλ αλλά θέλαν πιο καλή γνώση γλώσσας (Εξαρτάται βέβαια και απο την δουλειά που έχεις να κάνεις). ΣΤο τέλος του μήνα πήρε τα λεφτά που δούλεψε. Το κλειδί είναι να μάθεις βέβαια καλά την γραμματική και μετά να μιλάς να μιλάς με ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ που έχουν κέφι να σε διορθώνουν δηλαδή . Εμείς με την γυναίκα μου βρήκαμε το καφέ των πολιτισμών στην πόλη μας. Είναι μια καφετέρεια που πάς πίνεις καφεδάκι και έρχονται και γερμανοί που θέλουν να μάθουν την δικιά σου γλώσσα και ανοίγεις κουβέντα. Μια ώρα Γερμανικά, μιά ώρα Ελληνικά. Οι πιο πολύ είναι Γερμανοί που επισκέπτονται την Ελλάδα κάθε καλοκαίρι και γουστάρουν να μαθαίνουν γενικώς και είναι πολύ ωραίο. Με τους κινέζους να δείς τι γίνεται. Κινέζοι-Γερμανοί. Γουστάρουν όλοι οι Γερμανοί να μάθουν κινέζικα. Πλάκα έχει. Γενικά μετά τις βασικές γνώσεις ξεκίνα να μιλάς, να μιλάς, να μιλάς....καλή τύχη!
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                καλησπερα σας παιδια ειμαι και γω καινουργιος. λοιπον ειμαι και γω καπιος που θελω να φυγω με την οικογενεια μου στην γερμανια ...εγω η γυναικα και τα 2 παιδια μου.
                                το προβλημα ειναι οτι και μενα η γυναικα μου εχει αλβανικη υπηκοοτητα ΑΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΕΠΑΝΕΝΩΣΗ....ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΒΙΖΑ?ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?? stauros fridushka evanaki????? ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΚΙΝΗΘΩ ΑΣ ΣΤΙΛΕΙ ΜΥΝ..
                                (Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΟΜΟΓΕΝΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ)

                                Comment

                                Working...
                                X