Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    vaso31 η περίπτωση του ταυτίζεται με σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Από ότι φαίνεται (ευτυχώς) δεν θα ξαναγράψει μετά την αποτυχία του.

    Comment


      Να πω και εγώ την αμαρτία μου και εμένα μου φαίνονται λίγο υπερβολικά ως και αναληθή. Το ότι δεν βρίσκει ένας εργασία δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να βρει κάποιος άλλος. Σίγουρα στην Γερμανία το Α και το Ω είναι να μιλάς την γλώσσα, αλλά δεν ξέρω εργασία έψαξες στην πληροφορική(τεχνικός ή προγραμματιστής) το σίγουρο είναι ότι τους προγραμματιστές τους κυνηγάνε με το τουφέκι. Στις μεγαλύτερες εταιρείες προτιμούν να ξέρεις αγγλικά πάρα γερμανικά. Για να βρει κάποιος δουλειά βέβαια εξαρτάται και από τις προσδοκίες που έχει ο καθένας. Ποιες είναι οι αξιοπρεπείς δουλειές για τον καθένα. Αν κάποιος θεωρεί αξιοπρεπή δουλειά οποιαδήποτε μπορεί να του προσφέρει τον μισθό για να ζήσει ο ίδιος και η οικογένεια του, πιστεύω ότι θα βρει ευκολότερα, από αυτόν που θεωρεί αξιοπρεπή εργασία μόνο την θέση του διευθυντή. Όλοι έχουν γράψει και αρνητικά και θετικά. Η μετανάστευση στην Γερμανία δεν σημαίνει ότι λύνουμε όλα μας τα προβλήματα, αλλά είναι μια προσπάθεια να βρούμε μια δουλειά για μια ποιο αξιοπρεπή ζωή. Γιατί αξιοπρέπεια έχει αυτός που προσπαθεί να επιβιώσει με τις δυνάμεις του και δεν περιμένει ένα πιάτο φαί από τους άλλους.

      Vaso νομίζω ότι είναι το καλύτερο να κλείνεις τα αυτιά σου. Πριν έρθω Γερμανία άκουγα μόνο αρνητικά, ακριβώς όπως τα περιέγραφε ο spyros. Προσπαθούσαν να με χτυπήσουν εκεί που πονάω κυρίως στα παιδιά μου. Αντί να φτιάξω την ζωή των παιδιών μου θα την χαλάσω. Θα τους δημιουργήσω προβλήματα με την γλώσσα. Επειδή δεν μιλάνε την γλώσσα οι δασκάλες δεν θα τα θέλουν, θα μου τα αφήσουν στην ίδια τάξη. Όλα αυτά όμως δεν είχαν γίνει στα δικά τους παιδιά. Όταν ρώτησα γιατί τα παιδιά τους πριν μάθουν γερμανικά δεν τα άφησαν στην ίδια τάξη αλλά προχώρησαν, μου λέγανε άλλα χρόνια εκείνα τώρα αλλάξανε τα πράγματα. Ένα άλλο φοβερό "επιχείρημα" ήταν οτι δεν θα βρίσκω τσιμπιδάκια για τις κόρες μου όπως έχει το jumbo. Τότε ακόμα έψαχνε σπίτι ο άντρας μου, για να έρθουμε και εμείς. Τους είπα ας βρούμε σπίτι και δεν πειράζει θα τους αφήνω κάτω τα μαλλιά. Αν ρωτήσω αν υπάρχει οτιδήποτε, θα μου πουν όχι Τελευταία φορά ρώτησα αν υπάρχει ατλακόλ, και τους περιέγραψα είναι κόλα που κάνεις χειροτεχνίες, μήπως γνώριζαν το όνομα. Δεν μου είπαν δεν ξέρουμε αλλά ότι δεν υπάρχει τέτοια κόλα στην Γερμανία. Γενικά αν έμενα στις περιγραφές κάποιων Ελλήνων θα νόμιζα ότι Γερμανία είναι μια χώρα σκλάβων και τριτοκοσμική. Ένα άλλο μου περιέγραφαν πόσο κακοί είναι οι Γερμανοί και τι μου είπε ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ σαν επιχείρημα, ¨"αν ένας δει κάποιον να δέρνει την γυναίκα του θα καλέσει την αστυνομία και μάλιστα θα περιμένει εκεί, μέχρι να έρθει. Τι σε νοιάζει ρε δικιά σου γυναίκα είναι; " Πάντως εκείνην την ώρα λυπύθηκα την γυναίκα του, μου φάνηκε προσωπική εμπειρία.

      Comment


        Οι απαντήσεις που διάβασα στη δημοσίευσή μου μέχρι στιγμής, μόνο φρίκη μπορούν μου προκαλέσουν...Είναι απίστευτο το πόση πλύση εγκεφάλου σας έχει γίνει ώστε να βλέπετε με απίστευτή κακεντρέχια και καχυποψία κάθε διαφορετική άποψη. Το λέω και το ξανατονίζω πωςτα όσα παραθέτω είναι πέρα για περα αληθινά και θλιβομαι πραγματικά που δεν είστε σε θέση να συζητήσετε ήρεμα και με κριτική σκέψη τα όσα είπα. Οι κλασικοί Έλληνες που μόλις τους δείξεις την αλήθεια νομίζουν οτι βάλλονται από παντού και όλοι θέλουν να τους κοροιδεψουν και να τους καταστρέψουν. Πραγματικά λυπάμαι...

        Να σας αφήσω λοιπόν στην ησυχία σας και στην μακάρια άποψη οτι όλα στο εξωτερικό και στη Γερμανία ειδικότερα είναι τόσο εύκολα που όσοι δεν τα καταφέρνουν έχουν κάποιο πρόβλημα. Εμπρός λοιπόν, προτρέψτε και άλλους συμπατριώτες να βάλουν το κεφάλι τους στη λαιμητόμο και πάντα με βαμβάκι στα αυτιά, μην ακουστεί καμια φωνή σαν τη δική μου προς Θεού..Τώρα καταλαβαίνω γιατί αυτός ο λαός έβαλε την Χρυσή Αυγή στο κοινοβούλιο και ψηφίζει τους δήμιους του ξανά και ξανά.

        Όποιος παρόλα αυτά θελήσει, ας μου στείλει πριβέ μήνυμα να του πω περισσότερες λεπτομέρειες, επώνυμα πλέον και με στοιχεία.

        Όλοι οι υπόλοιποι να είστε καλά παρά τη μισαλλοδοξία σας...

        Comment


          Προτού πιάσουμε τον άνθρωπο από τα μούτρα , να λάβουμε υπόψιν πόσο ισχυρός παράγοντας είναι η τύχη ?
          Μπορεί να κάνει τον πιο ικανό και έμπειρο άνθρωπο να αποτύχει και τον πιο άπειρο να πετύχει τον σκοπό του .
          Και σε καιρούς κρίσης που όλα έχουν δυσκολέψει παντού , παίζει μεγάλο ρόλο .

          Επίσης εμένα μου αρέσει να ακούω αρνητικά . Τα θετικά τα ανακαλύπτεις και τα διαβάζεις / ζεις εύκολα .
          Αλλά τα αρνητικά είναι ακόμα πιο χρήσιμα . Τα φιλτράρεις , τα βάζεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ,
          και τα έχεις εκεί να σε προστατεύουν και να μην σε κάνουν να φρικάρεις όταν κάτι από αυτά τύχει σε εσένα .

          Οι προσωπικές εμπειρίες του κάθε ένα , είναι ακριβώς αυτό . Προσωπικές εμπειρίες . Δεν λέει κάνεις ότι θα είναι η δικές μου .
          Άλλωστε είμαι σίγουρη ότι οποίος σκέφτηκε / σκέφτεται να φύγει ή το έχει ήδη κάνει , το ξέρει καλά .
          Θα ακούσεις αρνητικά , κακία , και απογοήτευση ακόμα και από τους πιο κοντινού σου ανθρώπους .
          Εάν αυτό είναι κάτι πού σε κάνει να αλλάζεις τις αποφάσεις σου , τότε μάλλον το έχεις θελήσει για λάθος λόγους ή δεν το έψαξες πραγματικά .

          Και αυτό άποψη μου , και προσωπικές εμπειρίες μου

          Comment


            Originally posted by nk_christina View Post
            Να πω και εγώ την αμαρτία μου και εμένα μου φαίνονται λίγο υπερβολικά ως και αναληθή. Το ότι δεν βρίσκει ένας εργασία δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να βρει κάποιος άλλος. Σίγουρα στην Γερμανία το Α και το Ω είναι να μιλάς την γλώσσα, αλλά δεν ξέρω εργασία έψαξες στην πληροφορική(τεχνικός ή προγραμματιστής) το σίγουρο είναι ότι τους προγραμματιστές τους κυνηγάνε με το τουφέκι. Στις μεγαλύτερες εταιρείες προτιμούν να ξέρεις αγγλικά πάρα γερμανικά. Για να βρει κάποιος δουλειά βέβαια εξαρτάται και από τις προσδοκίες που έχει ο καθένας. Ποιες είναι οι αξιοπρεπείς δουλειές για τον καθένα. Αν κάποιος θεωρεί αξιοπρεπή δουλειά οποιαδήποτε μπορεί να του προσφέρει τον μισθό για να ζήσει ο ίδιος και η οικογένεια του, πιστεύω ότι θα βρει ευκολότερα, από αυτόν που θεωρεί αξιοπρεπή εργασία μόνο την θέση του διευθυντή. Όλοι έχουν γράψει και αρνητικά και θετικά. Η μετανάστευση στην Γερμανία δεν σημαίνει ότι λύνουμε όλα μας τα προβλήματα, αλλά είναι μια προσπάθεια να βρούμε μια δουλειά για μια ποιο αξιοπρεπή ζωή. Γιατί αξιοπρέπεια έχει αυτός που προσπαθεί να επιβιώσει με τις δυνάμεις του και δεν περιμένει ένα πιάτο φαί από τους άλλους.

            Vaso νομίζω ότι είναι το καλύτερο να κλείνεις τα αυτιά σου. Πριν έρθω Γερμανία άκουγα μόνο αρνητικά, ακριβώς όπως τα περιέγραφε ο spyros. Προσπαθούσαν να με χτυπήσουν εκεί που πονάω κυρίως στα παιδιά μου. Αντί να φτιάξω την ζωή των παιδιών μου θα την χαλάσω. Θα τους δημιουργήσω προβλήματα με την γλώσσα. Επειδή δεν μιλάνε την γλώσσα οι δασκάλες δεν θα τα θέλουν, θα μου τα αφήσουν στην ίδια τάξη. Όλα αυτά όμως δεν είχαν γίνει στα δικά τους παιδιά. Όταν ρώτησα γιατί τα παιδιά τους πριν μάθουν γερμανικά δεν τα άφησαν στην ίδια τάξη αλλά προχώρησαν, μου λέγανε άλλα χρόνια εκείνα τώρα αλλάξανε τα πράγματα. Ένα άλλο φοβερό "επιχείρημα" ήταν οτι δεν θα βρίσκω τσιμπιδάκια για τις κόρες μου όπως έχει το jumbo. Τότε ακόμα έψαχνε σπίτι ο άντρας μου, για να έρθουμε και εμείς. Τους είπα ας βρούμε σπίτι και δεν πειράζει θα τους αφήνω κάτω τα μαλλιά. Αν ρωτήσω αν υπάρχει οτιδήποτε, θα μου πουν όχι Τελευταία φορά ρώτησα αν υπάρχει ατλακόλ, και τους περιέγραψα είναι κόλα που κάνεις χειροτεχνίες, μήπως γνώριζαν το όνομα. Δεν μου είπαν δεν ξέρουμε αλλά ότι δεν υπάρχει τέτοια κόλα στην Γερμανία. Γενικά αν έμενα στις περιγραφές κάποιων Ελλήνων θα νόμιζα ότι Γερμανία είναι μια χώρα σκλάβων και τριτοκοσμική. Ένα άλλο μου περιέγραφαν πόσο κακοί είναι οι Γερμανοί και τι μου είπε ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ σαν επιχείρημα, ¨"αν ένας δει κάποιον να δέρνει την γυναίκα του θα καλέσει την αστυνομία και μάλιστα θα περιμένει εκεί, μέχρι να έρθει. Τι σε νοιάζει ρε δικιά σου γυναίκα είναι; " Πάντως εκείνην την ώρα λυπύθηκα την γυναίκα του, μου φάνηκε προσωπική εμπειρία.

            Comment


              Sonea κανείς δεν έχει γράψει μόνο θετικά για την Γερμανία. Σίγουρα τα αρνητικά είναι σημαντικότερα από τα θετικά, γιατί με αυτά θα βοηθηθεί κάποιος άλλος. Καμία χώρα δεν είναι η γη της επαγγελίας και διαβάζοντας το φορουμ θα δεις οτι όλοι έχουν συναντήσει δυσκολίες, δεν έχουν ή δυσκολεύτηκαν να βρουν δουλειά, σπίτι. Το οτι δεν μπορώ εγώ να βρω όμως δουλειά δεν σημαίνει οτι δεν θα βρεις ούτε εσύ. Δεν έχω δικαίωμα να σου κόψω τα φτερά και να σου πω οτι αν δεν είσαι γιατρός, πανεπιστημιακός ή ερευνητής δεν θα βρεις τίποτα.
              "Σας διαβεβαιώνω οτι ΤΙΠΟΤΑ από αυτά δεν ισχύει και αν ισχύει τότε μόνο σε πολυ ειδικές περιπτώσεις όπως Γιατρούς, Πανεπιστημιακούς, Ερευνητές κτλ. ή ανθρώπους οι οποίοι είναι διατεθιμένοι να κάνουν 2 και 3 κατωτάτου επίπεδου δουλειές για να βγάζουν τα προς το ζειν. Όποιος είναι "μεσαίου επιπέδου" δηλ. ένα και μόνο πτυχίο, κάποια χρόνια εμπειρίας, γερμανικά τσάτρα πάτρα κτλ. ας το σκεφτεί πολύ, μα παρα πολύ να κάνει την κίνηση να φύγει για Γερμανία. Το πιο πιθανό είναι οτι θα απογοητευτεί τρελά και συν τοις άλλοις δεν θα έχει και την μάνα του να του δώσει ένα πιάτο φαϊ στις δύκολες μέρες που θα περάσει ψάχνοντας για δουλειά..."

              Comment


                Originally posted by Melkor View Post
                Οι απαντήσεις που διάβασα στη δημοσίευσή μου μέχρι στιγμής, μόνο φρίκη μπορούν μου προκαλέσουν...Είναι απίστευτο το πόση πλύση εγκεφάλου σας έχει γίνει ώστε να βλέπετε με απίστευτή κακεντρέχια και καχυποψία κάθε διαφορετική άποψη. Το λέω και το ξανατονίζω πωςτα όσα παραθέτω είναι πέρα για περα αληθινά και θλιβομαι πραγματικά που δεν είστε σε θέση να συζητήσετε ήρεμα και με κριτική σκέψη τα όσα είπα. Οι κλασικοί Έλληνες που μόλις τους δείξεις την αλήθεια νομίζουν οτι βάλλονται από παντού και όλοι θέλουν να τους κοροιδεψουν και να τους καταστρέψουν. Πραγματικά λυπάμαι...

                Να σας αφήσω λοιπόν στην ησυχία σας και στην μακάρια άποψη οτι όλα στο εξωτερικό και στη Γερμανία ειδικότερα είναι τόσο εύκολα που όσοι δεν τα καταφέρνουν έχουν κάποιο πρόβλημα. Εμπρός λοιπόν, προτρέψτε και άλλους συμπατριώτες να βάλουν το κεφάλι τους στη λαιμητόμο και πάντα με βαμβάκι στα αυτιά, μην ακουστεί καμια φωνή σαν τη δική μου προς Θεού..Τώρα καταλαβαίνω γιατί αυτός ο λαός έβαλε την Χρυσή Αυγή στο κοινοβούλιο και ψηφίζει τους δήμιους του ξανά και ξανά.

                Όποιος παρόλα αυτά θελήσει, ας μου στείλει πριβέ μήνυμα να του πω περισσότερες λεπτομέρειες, επώνυμα πλέον και με στοιχεία.

                Όλοι οι υπόλοιποι να είστε καλά παρά τη μισαλλοδοξία σας...
                Φιλε Melkor μη φρικαρεις τοσο ευκολα..Επειδη γραφω αρκετο καιρο στο πατριωτακι σου λεω πως κατα καιρους ενα συγκεκριμενο ατομο εκανε συνεχεια νεα προφιλ και εγραφε απιστευτα πραγματα προκειμενου να τρομαξει τον κοσμο.Το εκανε δεκαδες φορες και απο ενα σημειο και μετα δημιουργησε μεγαλο εκνευρισμο.Μετα απο αυτο λοιπον ειναι φυσικο πως μια απολυτη αποψη,τοποθετημενη ετσι με τα συγκεκριμενα στοιχεια να μη γινει πιστευτη.Δεν εχει να κανει με πλυση εγκεφαλου λοιπον,αλλα με τοσα αποβρασματα που κυκλοφορουν εδω μεσα εγινε αυτο που λεμε ΄καηκαμε στο χυλο και φυσαμε και το γιαουρτι'
                Επισης συνεχιζεις να γινεσαι υπερβολικος λεγοντας οτι καποιος που θα παει εξω βαζει το κεφαλι του στη λαιμητομο..ειλικρινα με τη σαπιλα και τη διαφθορα της Ελλαδας η αυτοκτονια ειναι εκει ή εδω?
                Ειπες οτι μας εδειξες την αληθεια και σαν κλασικοι Ελληναραδες δεν συζηταμε.Αυτο που μας εδειξες ειναι μια αποψη.Δεν ειναι η αληθεια.Υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που τα καταφεραν εξω πως λοιπον ισχυριζεσαι οτι αυτη ειναι η απολυτη αληθεια και οποιος δεν την ακουσει παει στη λαιμητομο?
                Βλεπεις λοιπον πως οι βαρυγδουπες αυτες εκφρασεις ειναι φυσικο να φερουν δυσπιστια.Το οτι ειμαι δυσπιστη δεν σημαινει οτι ειμαι κλασικος Ελληνας,ουτε φυσικα οτι ψηφιζω χρυση αυγη.Αντιθετα διαφερω υπερβολικα απο τετοια ειδους προτυπα και προσπαθω να χτισω το μελλον μου μακρια απο εδω.

                Comment


                  Αφού έχω διαβάσει σχεδόν τα άπαντα του forum για την Γερμανία , καταλαβαίνω πως το λες ;)
                  Έχει φρικίασει το μάτι σας από κάτι άτομα εδώ μέσα . ΄Έχεις τα δίκια σου σε αυτό .
                  Ναι οκ το Σας διαβεβαιώνω οτι ΤΙΠΟΤΑ από αυτά δεν ισχύει και αν ισχύει τότε μόνο σε πολυ ειδικές περιπτώσεις” είναι αρκετά απόλυτο . Απλά επειδή τα εμφατικά λόγια δεν με επηρεάζουν πλέον ( με τόσο υλικό που έχω διαβάσει , μόνο το να μην πάω Γερμανία γιατί ζει ακόμα ο Χίτλερ στο χωρίο που πάω δεν διάβασα ) δεν με ενοχλεί . Εγώ προσωπικά έχω πάρει τις αποφάσεις μου εδώ και καιρό , αφού ενημερώθηκα και έκατσα να τα πω με τον εαυτό μου και τον άνθρωπο μου

                  Αλλά ναι Cristina δεν έχετε και άδικο , γιατί πολύ επηρεάζονται απίστευτα από ένα και δυο post . Εσείς οι πιο παλιές καραβάνες το έχετε δει να συμβαίνει συνέχεια . 'Όμως επίσης ισχύει ότι βλέπεις κάτι άτομα που είναι έτοιμα να μπούνε στο αεροπλάνο και δεν ξέρουν ούτε που πάνε . Υπάρχουν όλες οι εκδοχές . Κάποιοι θα είναι ποιο προετοιμασμένοι , κάποιοι όχι . Κάποιοι θα τα καταφέρουν ακόμα και χωρίς προετοιμασία και κάποιοι ότι και να κάνουν θα σταθούν άτυχοι . ( Δεν περιλαμβάνω τους τεμπέληδες , ψηλομύτηδες και κάθε καρυδιάς γιατί πραγματικά πιστεύω ότι δεν μπαίνουν στο κόπο να διαβάσουν τίποτα ούτε καν τις απαντήσεις από το 1ο τους και μοναδικό post “Eimai o Takis kai psaxno douleia stin Germania . Borei na me voithisei kaneis” )

                  Και ότι και αν λέει ο κάθε ένας εδώ μέσα , πιστεύω ότι σαν την προσωπική εμπειρία δεν είναι τίποτα σωστά ? Και εσύ έτσι αποφάσισες ότι κάτι σου κάνει ή όχι . Και εγώ επίσης .
                  Και για αυτό σύντομα θα είμαστε κάνα δυο κατοστάδες χιλιόμετρα μακριά ;)

                  Comment


                    εγω θα πω το αλλο ...εαν ανεβενα και εβλεπα οτι δεν μπορω να βρω δουλεια στο αντικειμενο μου γιατι δεν θελουν ή γιατι δεν πληρω της προυποθεσης που θελουν θα εψαχνα για κατι αλλο ετσι και αλλιος και στην ελλαδα που θα γυρνουσα παλι ανεργος θα ημουν....και ναι κατα καιρους φιλε μου γραφουν διαφορη ''περιεργη'' εδω μεσα και υπαρχουν και αλλη πυ προσφεροντε να σε βοηθησουν και αν πεσης στην παγιδα τους τοτε καληνυχτα την πατησες εχω και πρωσοπικη εμπιρεια αλλα την ψιλιαστικα ευτιχως πολυ νωρις......να φαει χρημα ηθελε ο τυπος και οχι να βοηθηση......

                    Comment


                      Πτυχ. Γερμανικής Φιλ. ζητά πληροφορίες για εύρεση εργασίας στη Γερμανία

                      Καλησπέρα σε όλους,

                      το θέμα μου είναι το εξής: είμαι άνεργη, πτυχιούχος Γερμανικής Φιλολογίας ΑΠΘ, με προϋπηρεσία στο αντικείμενο, ECDL, Αγγλικά επιπέδου Γ1(ΚΠΓ), Ισπανικά Β1 και Ιταλικά με πιστοποίηση του φροντιστηρίου. Σκέφτομαι να φύγω Γερμανία, Στουτγάρδη, να δοκιμάσω την τύχη μου ψάχνοντας εργασία από εκεί μιας και εδώ δεν υπάρχει ελπίδα πλέον. Γνωρίζει κανείς αν εκεί έχω ευκαιρία για δουλειά; Και φυσικά δεν έχω κανένα θέμα να κάνω μια αξιοπρεπή εργασία εκτός από το γνωστικό αντικείμενο, δηλ. ως Kellnerin, Verkäuferin bzw. Aushilfeverkäuferin ακόμα και ως Spülerin. Ωστόσο όπως είπα είμαι άνεργη(δε δικαιούμαι επίδομα από ΟΑΕΔ), δεν έχω κανένα φίλο, γνωστό από Γερμανία που θα μπορούσα να φιλοξενηθώ, βοηθηθώ. Πού θα ήταν πιο οικονομικά να μείνω και κυρίως για τον πρώτο καιρό πχ. για 2-3 μήνες όσο και από ότι έχω πληροφορηθεί δικαιούσαι ως άνεργος να μείνεις(Ισχύει;); Έχω ψάξει WG-Zimmer, Hostel. Καλύτερα möbliert? (προφανώς) ή τουλάχιστον να έχει οπωσδήποτε Einbauküche; Υπάρχει άλλο σαιτ εκτός από το ImmobienScout; Διάβασα σε άλλα ποστς στο φορουμ ότι εάν είσαι άνεργος και δεν έχεις να δικαιολογήσεις έσοδα δε σε δέχονται; Αυτό ισχύει και Wohnungen auf Zeit, wohnen auf Zeit; Αυτά τα τελευταία (Wohnungen auf Zeit, wohnen auf Zeit) θα ήταν καλύτερα για μένα; Επιπλέον στα περισσότερα ζητούν 2 Kalt-oder Warmmiete ως Kaution. Γίνεται να βρεις δωμάτιο χωρίς μεσολαβητές, πρακτορεία; Ισχύει ότι είναι πιο οικονομικό έτσι;Πρέπει να είσαι Γερμανία για να βρεις σπίτι; Υπάρχει κάποιο σαιτ που θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο; Το μόνο που θέλω είναι ένα δωμάτιο για να μείνω για 2-3 μήνες (που θα ψάχνω για εργασία) που δε με πειράζει να μοιράζομαι ως WG μιας και θα είναι για αναζήτηση εργασίας. Ωστόσο καλό θα ήταν να υπάρχουν τα πιο βασικά στο σπίτι. Ποια Bezirke της Στουτγάρδης ενδεικνύονται με την έννοια του πιο οικονομικού; Επίσης ποια τα έξοδα στη συγκεκριμένη πόλη για διατροφή, σουπερμαρκετ; Ένα minijob είναι αρκετό για την εξασφάλιση του ενοικίου σε WG;
                      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε πληροφορία!!!

                      Comment


                        Originally posted by leonidas1973 View Post
                        εγω θα πω το αλλο ...εαν ανεβενα και εβλεπα οτι δεν μπορω να βρω δουλεια στο αντικειμενο μου γιατι δεν θελουν ή γιατι δεν πληρω της προυποθεσης που θελουν θα εψαχνα για κατι αλλο ετσι και αλλιος και στην ελλαδα που θα γυρνουσα παλι ανεργος θα ημουν....και ναι κατα καιρους φιλε μου γραφουν διαφορη ''περιεργη'' εδω μεσα και υπαρχουν και αλλη πυ προσφεροντε να σε βοηθησουν και αν πεσης στην παγιδα τους τοτε καληνυχτα την πατησες εχω και πρωσοπικη εμπιρεια αλλα την ψιλιαστικα ευτιχως πολυ νωρις......να φαει χρημα ηθελε ο τυπος και οχι να βοηθηση......
                        Πραγματικά αυτό είναι πιστεύω ότι χειρότερο . Να παίζει ο άλλος με την ελπίδα σου και να θέλει να σου φάει και τα τελευταία χρήματα που φιλάς με νύχια και δόντια .

                        Ναι μια part time δουλίτσα για να βγάζεις τα προς το ζην και ας πλένω και πιάτα θα την έκανα .
                        Βέβαια δεν ξέρουμε εάν και ο Melkor το δοκίμασε . Δεν έχει δώσει πάρα πολλές πληροφορίες .

                        Comment


                          και μπραβο στο παλικαρι που φιλοτιμηθηκε να σε βοηθησει...
                          Better Think twice instead once

                          Comment


                            Μαλλον εισαι απο τους πολυ ατυχους φιλε αλλα επειδη φιλος και μελος στο φορουμ εδω που εχει στειλει απο Ελλαδα βιογραφικα ... Πτυχιουχος ηλεκτρονικος μηχανικος με πτυχιο και απο Cisco αγγλικα/γερμανικα (εχει ενα θεματακι με την γλωσσα... αλλα διαβαζει γραφει και καταλαβαινει πολυ καλα) τον εχουν παρει αρκετες εταιρειες τηλεφωνο.Πιθανον να εκανες μια προσπαθεια και απο εδω... προτεινω παντως να ψαχτεις για τις πιο "βαρια βιομηχανικες περιοχες " Στουτγκαρδη/μοναχο...
                            Το οτι αρκετοι εχουν βρει δουλεια νομιζω αποδικνυεται με τα ποστ των παιδιων που δοκιμασαν την τυχη τους και ειναι ουκ ολιγα.....
                            θεωρω οτι δεν εισαι κακοπροαιρετος αλλα απλα ατυχος αν συνεβη αυτο σε σενα... μην τα παρατας και ξαναπροσπαθησε...
                            Επισης δεν γνωριζω αν εδω μεσω του φορουμ εχουν πεσει ατομα θυματα απατης απο καποιους αλλα θα επρεπε να ανοιξει και ενα θεμα για αυτες τις περιπτωσεις.
                            Σε καθε περιπτωση δεν εμπιστευομαστε ατομα αγνωστα προς εμας.Οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους
                            Better Think twice instead once

                            Comment


                              Originally posted by sissi View Post
                              ΜΠΡΑΒΟ VAGGELA ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΑΚΡΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΓΕΝΙΚΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΜΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ!!!!!!!!!!!!ΕΜΠΡΟΣ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!!!!!!
                              k egw exw perasei duskola apo suggenis alla twra meno monos k iremisa. 8 mines me AUTOUS ti exw traviksei ligoi to kseroun apo edw.
                              mpravo vaggeli p vrethike enas anthopos na se voithisei. pali kala!
                              mono me tis dikies mas dunameis mporoume na epiiosoume. an perimenoume apo suggenis kaikame. alla ela p tous exoume anaggi kapoies fores. mexri na mathoume tin glwssa einai. tespa. kalo kouragio se olous k an einai kaneis konta sto crailsheim as steilei pm!

                              Comment


                                Καταρχην σαν ανεργη και με κανενα δικαιωμα επιδοματος στην Ελλαδα σιγουρα δεν θα εχεις στην Γερμανια κανενα βοηθημα... (Anspruch) οποτε 101% πρεπει να στηριχτεις στα δικα σου χερια και τσεπη εφοσον δεν εχεις και κανεναν εκει ωστε να σε φιλοξενησει εστω και μερικες μερες.
                                Το mini job δηλαδη part zeit job θα σου αποφερει 450 ευρω περιπου που σε καμια περιπτωση δεν σου φτανει για σπιτι και εξοδα διαβιωσης.
                                Για τα σπιτια τωρα τα Wohnung auf Zeit δεν σε δεσμευουν χρονικα με συμβολαια κτλ κλτ αλλα ως συνηθως τα εχουν μεσιτικα γραφεια ειναι επιπλωμενα και αναλογα με την περιοχη και η τιμη τους.συνηθως πρεπει να πληρωσεις kaution 2 μηνες + provision η αμοιβη του μεσιτη...Η αλλη λυση ειναι να βρεις καποια hotel η hostel που ειναι δωματια βασικα επιπλωμενα με ρευμα ιντερνετ συνηθως με κοινη τουαλετα ισως χωρις κουζινα και θα πρεπει να βρεις laundry για τα ρουχα σου..... ειναι πιο φτηνα σιγουρα αλλα λιγοτερο ανετα απο τα κανονικα διαμερισματα... αναλογα με το τι αντεχει και η τσεπη σου... το immobilienscout ειναι ισως το μεγαλυτερο απο οσο γνωριζω γερμανια...οποτε σιγουρα αν εψαξες αρκετα θα εχεις μια εικονα απο τιμες σε διαμερισματα auf zeit.Θελει αρκετο ψαξιμο πριν .... και υπομονη και φυσικα ενα κομποδεμα για αρχη .... γιατι τα περισσοτερα τα εχουν μεσιτες και ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι χωρις προκαταβολη !!!!
                                Σχετικα με αυτο που γραφεις για το αν εισαι ανεργος και δεν εχεις εσοδα δεν σε δεχονται δεν ισχυει μιας και κανεις δεν σε απαγορευει σαν πολιτης της ΕΕ πας στην Γερμανια .. το που θα κοιμηθεις ειναι δικο σου προβλημα και οχι του Γερμανικου κρατους.
                                Τα ειδη σουπερμαρκετ ειναι σε σχεση με την Ελλαδα φτηνοτερα εκει αλλα το τι τρως και το τι χρειαζεσαι το ξερεις μονο εσυ.Οποτε υπολογισε οτι δινεις στα Ελληνικα σουπερμαρκετ μειωμενο κατα 25-30% ..
                                αυτα.. καλη δυναμη
                                Better Think twice instead once

                                Comment

                                Working...
                                X