Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by kosofos View Post
    Καλησπέρα Redbull 1061. Απο την ερώτηση σου καταλαβαίνω ότι δεν είσαι καθηγητής μέσης εκπαίδευσης στην Ελλάδα και ότι θα σε ενδιέφερε να εργαστείς σε δημόσιο σχολείο της Γερμανίας. Το να καταφέρει κάποιος αυτό που λέμε απο Ελλάδα είναι πάρα πολύ δύσκολο μιάς και για να το καταφέρεις αυτό θα πρέπει να κάνεις ειδίκευση 2 χρόνια (δηλαδή Master of Education) και μετα άλλα 2 χρόνια προετοιμασία (Vorbereitungsdienst) για να φτάσεις στο λεγόμενο Lehramt και απο εκεί να δώσεις εξετάσεις που ορίζει το αντίστοιχο κρατίδιο. Συν ότι πρίν τα κάνεις όλα αυτά πρέπει να "έχεις" την Γερμανική γλώσσα. Αυτά για να γινεις μαθηματικός σε σχολείο. Η μισθός ακολουθεί τον πίνακα του TVÖD για τους κρατικούς υπαλλήλους.


    http://www.zsb.uni-wuppertal.de/file...ve_Lehramt.pdf
    Όντως σωστά κατάλαβες!Πράγματι είναι δύσκολα τα πράγματα από άποψη χρόνου.Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

    Comment


      Originally posted by feysuesse89 View Post
      Καλησπέρα σε όλους,

      το θέμα μου είναι το εξής: είμαι άνεργη, πτυχιούχος Γερμανικής Φιλολογίας ΑΠΘ, με προϋπηρεσία στο αντικείμενο, ECDL, Αγγλικά επιπέδου Γ1(ΚΠΓ), Ισπανικά Β1 και Ιταλικά με πιστοποίηση του φροντιστηρίου. Σκέφτομαι να φύγω Γερμανία, Στουτγάρδη, να δοκιμάσω την τύχη μου ψάχνοντας εργασία από εκεί μιας και εδώ δεν υπάρχει ελπίδα πλέον. Γνωρίζει κανείς αν εκεί έχω ευκαιρία για δουλειά; Και φυσικά δεν έχω κανένα θέμα να κάνω μια αξιοπρεπή εργασία εκτός από το γνωστικό αντικείμενο, δηλ. ως Kellnerin, Verkäuferin bzw. Aushilfeverkäuferin ακόμα και ως Spülerin. Ωστόσο όπως είπα είμαι άνεργη(δε δικαιούμαι επίδομα από ΟΑΕΔ), δεν έχω κανένα φίλο, γνωστό από Γερμανία που θα μπορούσα να φιλοξενηθώ, βοηθηθώ. Πού θα ήταν πιο οικονομικά να μείνω και κυρίως για τον πρώτο καιρό πχ. για 2-3 μήνες όσο και από ότι έχω πληροφορηθεί δικαιούσαι ως άνεργος να μείνεις(Ισχύει;); Έχω ψάξει WG-Zimmer, Hostel. Καλύτερα möbliert? (προφανώς) ή τουλάχιστον να έχει οπωσδήποτε Einbauküche; Υπάρχει άλλο σαιτ εκτός από το ImmobienScout; Διάβασα σε άλλα ποστς στο φορουμ ότι εάν είσαι άνεργος και δεν έχεις να δικαιολογήσεις έσοδα δε σε δέχονται; Αυτό ισχύει και Wohnungen auf Zeit, wohnen auf Zeit; Αυτά τα τελευταία (Wohnungen auf Zeit, wohnen auf Zeit) θα ήταν καλύτερα για μένα; Επιπλέον στα περισσότερα ζητούν 2 Kalt-oder Warmmiete ως Kaution. Γίνεται να βρεις δωμάτιο χωρίς μεσολαβητές, πρακτορεία; Ισχύει ότι είναι πιο οικονομικό έτσι;Πρέπει να είσαι Γερμανία για να βρεις σπίτι; Υπάρχει κάποιο σαιτ που θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο; Το μόνο που θέλω είναι ένα δωμάτιο για να μείνω για 2-3 μήνες (που θα ψάχνω για εργασία) που δε με πειράζει να μοιράζομαι ως WG μιας και θα είναι για αναζήτηση εργασίας. Ωστόσο καλό θα ήταν να υπάρχουν τα πιο βασικά στο σπίτι. Ποια Bezirke της Στουτγάρδης ενδεικνύονται με την έννοια του πιο οικονομικού; Επίσης ποια τα έξοδα στη συγκεκριμένη πόλη για διατροφή, σουπερμαρκετ; Ένα minijob είναι αρκετό για την εξασφάλιση του ενοικίου σε WG;
      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε πληροφορία!!!

      Καλησπέρα. Για το θέμα του site για wohnen auf zeit δες και σε
      immowelt.de
      WG Wohnungsmarkt / Wohnungssuche / WG Suche - provisionsfreie Wohnungen WG Zimmer und Immobilien
      WG Zimmer Wohnungen Wohnungssuche WG Suche WG Wohnung vermieten WG Nachmieter Zwischenmiete : WG-Gesucht.de
      eBay Kleinanzeigen | Kostenlos. Einfach. Lokal. Anzeigen gratis inserieren mit eBay Kleinanzeigen (αναζητηση για wohnen auf zeit ή wohnung auf zeit στον υποτομεα Immobillien)

      Συνηθως στο 2ο και στο 3ο θα βρεις αγγελιες που δεν ανακατευεται μεσιτης και ενδεχομενως να μην χρειαζεται να πληρωσεις και kaution.

      Comment


        Originally posted by Redbull 1061 View Post
        Γεια σας πατριωτακια...
        Θα ηθελα να δωσω πληροφοριες για την δικη μου περιπτωση..
        Ως αποφοιτη Φυσικης αγωγης κ αθλητισμου (γυμναστρια) πηγα στο Regierungspräsidium για να ρωτησω πως μπορω να δουλεψω σε σχολεια...
        Μου εξηγησανε οτι σε ιδιωτικα σχολεια,που ειναι το 30% μπορω κανονικα με την μια ειδικοτητα, αθλητισμο, που εχω.
        Αλλα για δημοσια σχολεια(70%) χρειαζεται να σουδασω μια 2 ειδικοτητα,πχ. γερμανικη ή αγγλικη γλωσσα,μαθηματικα,βιολογια ,ψυχολογια...οτι θελω, για 3 εξαμηνα σε οποιο πανεπιστημιο με βολευει απο θεμα αποστασης, δεν χρειαζεται να δωσω εξετασεις αλλα μονο παρουσιες και αλλον 1 χρονο πρακτικη σε σχολεια....μου ειπαν οτι και εκει δυσκολα βρισκεις θεση..
        Αυτη τη στιγμη μαθαινω την γλωσσα στο επιπεδο Β2 ,χρειαζομαι αψογα γερμανικα...και δεν ξερω ακομα,μπορω να το σκεφτω μεχρι Γεναρη,ωστε να ετοιμασουν την αιτηση μου για σπουδες και να ξεκινησω το ζυγο εξαμηνο του Απριλιου .....
        Αυτη τη στιγμη σκεφτομαι μονο την επιβιωση μου!
        Καλησπέρα Redbull 1061 κάποια στιγμή η katerfit είχε γράψει το παραπάνω κείμενο. Δεν ξέρω αν το Regierungspräsidium είναι η αντίστοιχη πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια διεύθυνση της Ελλάδας. Με αυτά τα δεδομένα μετά από ενάμιση χρόνο σπουδές κάποιος μπορεί να εργαστεί (αν υπάρχει θέση) και στον 1 χρονο πρακτική σε σχολεία λογικά θα πληρώνετε.
        Γιατί όμως της είπαν οτι και εκεί θα βρει όμως δύσκολα θέση; Λόγω της ειδικότητας της, ή έλλειψης μεταπτυχιακού;
        Αν είναι το πρώτο δεν υπάρχουν κάποιες ειδικότητες που να υπάρχει έλλειψη, ώστε να την ακολουθήσει κάποιος για να είναι σίγουρος οτι θα τον δεχτούν;
        Με Β2 σε δέχονται στο πανεπιστήμιο;
        Αν καταφέρει να μπει η ίδια και θέλει ας μας απαντήσει, αν τελικά αποφάσισε να κάνει τα χαρτιά της για το πανεπιστήμιο. (αξίζει τον κόπο;)
        Όποιος γνωρίζει να απαντήσει σε αυτές τις ερωτήσεις.

        Comment


          Kosofos, τον ρωτάς αν ήταν καθηγητής μέσης εκπαίδευσης στην Ελλάδα για να του προτείνεις την απόσπαση από Ελλάδα;
          Ή υπάρχει κάτι άλλο;

          Comment


            Originally posted by nk_christina View Post
            Kosofos, τον ρωτάς αν ήταν καθηγητής μέσης εκπαίδευσης στην Ελλάδα για να του προτείνεις την απόσπαση από Ελλάδα;Ή υπάρχει κάτι άλλο;
            Ακριβώς για αυτό αν και αυτό έχει γίνει δυσκολότερο χωρίς μπάρμπα τον πρωθυπουργό απο τα παραπάνω
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              Originally posted by kosofos View Post
              Ακριβώς για αυτό αν και αυτό έχει γίνει δυσκολότερο χωρίς μπάρμπα τον πρωθυπουργό απο τα παραπάνω
              Ακριβώς!
              Και εγώ ήλπιζα οτι με κάποια χρόνια προϋπηρεσίας θα μου έλεγες οτι υπάρχει και κάτι άλλο.

              Comment


                Γεια σας!!!σε λιγους μηνεσ τελειωνω απο Οδοντιατρικη και σκεφτομαι με ολα οσα συμβαινουν να ανηφορισω προσ Γερμανια...Ηδη εχω ξεκινησει μαθηματα γερμανικων...Θα ηθελα να με ενημερωσει κάποιος για τισ συνθηκες σχετικα με την Οδοντιατρικη...για το ποσο ευκολα θα μπορεσω να εργαστω σαν βοηθοσ και αργοτερα ως οδοντιατροσ...
                Ευχαριστω για τις ελπιδεσ π στελνετε μεσω τ forum..

                Comment


                  Originally posted by Katerina-dentist View Post
                  Γεια σας!!!σε λιγους μηνεσ τελειωνω απο Οδοντιατρικη
                  Καλώς ήρθες ! Ελλάδα τελειώνεις τις σπουδές σου? Αν ναί οι προοπτικές που σου μπορώ να πώ αν το θέλεις θα είναι τεράστιες. Τα πτυχία ιατρικής και οδοντιατρικής απο την Ελλάδα είναι ένας ακατέργαστος θησαυρός που πρέπει να τον εκμεταλευτείς. Επένδυσε όσο μπορείς στην εκμάνθηση της γλώσσας. Λοιπόν :

                  Χορήγηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος σε γιατρούς, οδοντιάτρους και φαρμακοποιούς (Approbation):

                  Οι υπαγόμενοι στα ιατρικά επαγγέλματα χρειάζονται μία χορήγηση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, αυτό σημαίνει, την άδεια, ότι αυτοί μπορούν να ασκήσουν το επάγγελμα του γιατρού στη Γερμανία.

                  Οποιοσδήποτε υπήκοος της ΕΕ έχει ένα νομικό δικαίωμα σε μία χορήγηση άδειας άσκησης επαγγέλματος, εφόσον αυτός εκπληρώνει τις προϋποθέσεις. Μία από αυτές τις προϋποθέσεις είναι πανεπιστημιακές σπουδές στην ιατρική ή οδοντιατρική σε μία χώρα μέλος της ΕΕ. Αυτές αποδεικνύονται μέσω της υποβολής του πτυχίου της αντίστοιχης πανεπιστημιακής σχολής. Επιπρόσθετα η ανώτατη υγειονομική υπηρεσία της χώρας σπουδών πρέπει να βεβαιώσει με ένα έτσι ονομαζόμενο πιστοποιητικό εξίσωσης ή και αναγνώρισης των επαγγελματικών προσόντων, ότι η σπουδή εκπληρώνει τις βασικές απαιτήσεις της ΕΕ σύμφωνα με την κοινοτική οδηγία 2005/36 ΕΚ. Αυτό το έγγραφο είναι πολύ σημαντικό, διότι καμία άδεια άσκησης επαγγέλματος σε γιατρούς και οδοντιάτρους δεν χορηγείται χωρίς αυτό. Μία επιπλέον προϋπόθεση είναι η απόδειξη των γνώσεων της γερμανικής γλώσσας στη βαθμίδα Β2. Αυτό, το οποίο αναγνωρίζεται ως απόδειξη σε αυτή την περίπτωση, εξαρτάται από το κάθε ένα ξεχωριστό Γερμανικό ομόσπονδο κρατίδιο. Μερικά Γερμανικά ομόσπονδα κρατίδια έχουν εισάγει επίσης και μία επιπρόσθετη προφορική εξέταση ενώπιον της δημόσιας υπηρεσίας, η οποία εκδίδει την χορήγηση της άδειας άσκησης επαγγέλματος. Εκτός από αυτές τις δύο πολύ βασικές προϋποθέσεις μία σειρά από έγγραφα χρειάζονται ακόμα, τα οποία όμως μπορούν πραγματικά εύκολα να αποκτηθούν κατά κανόνα στην πατρίδα σας.
                  Σημαντικό είναι επίσης, ότι κανείς πρέπει να προσέξει τον απαραίτητο χρόνο επεξεργασίας για την έκδοση της χορήγησης άδειας άσκησης επαγγέλματος σε γιατρούς και οδοντιάτρους, ο οποίος εκάστοτε σύμφωνα με το ομόσπονδο κρατίδιο μπορεί να περιλαμβάνει μεταξύ από δύο εβδομάδες μέχρι και τρεις μήνες. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για τον σχεδιασμό της μετάβασης στη Γεμρανία, διότι εσείς δεν μπορείτε να δουλεύετε πέρνοντας το μισθό σας, ο οποίος αντιστοιχεί σε εσάς ως ισοδύναμο γιατρό, μέχρι εσείς να έχετε αποκτήσει την χορήγηση της άδειας ασκήσεως του επαγγέλματος σε γιατρούς.
                  Πολίτες οι οποίοι δεν ανήκουν στην ΕΕ δεν έχουν καμία αξίωση στην παράδοση μίας χορήγησης άδειας ασκήσεως επαγγέλματος σε γιατρούς. Αυτοί λαμβάνουν μόνο μία έτσι ονομαζόμενη άδεια επαγγέλματος, με την οποία αυτοί μπορούν να εργάζονται υπό την εποπτεία ενός γιατρού ο οποίος διαθέτει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Το ίδιο επίσης αυτό είναι προβληματικό, αν πολίτες της ΕΕ ολοκλήρωσαν τις σπουδές τους εκτός του ΕΟΧ (ΕΕ + Ελβετία, Νορβηγία, Ισλανδία, Λίχτενστειν). Αυτές δεν αναγνωρίζονται κατά κανόνα. Η χορήγηση της άδειας ασκήσεως του επαγγέλματος σε γιατρούς μπορεί να αποκτηθεί σε αυτή την περίπτωση μετά αφότου κανείς υποβληθεί σε μία πολύ δύσκολη εξέταση αναγνώρισης των επαγγελματικών προσόντων στη γερμανική γλώσσα. Ιδιαίτερα για υποψηφίους, οι οποίοι δεν κατέχουν ακόμα τόσο καλά τη γερμανική γλώσσα, αυτό παρουσιάζει ένα πολύ μεγάλο εμπόδιο.

                  Αναγνώριση του ιατρικού τίτλου ειδικότητας για γιατρούς:

                  Ειδικευμένοι γιατροί μπορούν να αφήσουν τον αποκτημένο σε μία χώρα μέλος της ΕΕ ιατρικό τίτλο ειδικότητας να αναγνωριστεί στη Γερμανία.

                  Η προϋπόθεση για αυτό είναι η χορήγηση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος σε γιατρούς και η συμμετοχή ως μέλους σε έναν ιατρικό σύλλογο μίας χώρας. Για την αναγνώριση κάποιος χρειάζεται το εγχώριο δίπλωμα ιατρικης ειδίκευσης και επίσης και σε αυτή την περίπτωση μία βεβαίωση αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων της ανώτατης υγειονομικής αρχής της πατρίδας, η οποία επικυρώνει, ότι η ιατρική ειδικότητα αντιστοιχεί στις βασικές απαιτήσεις της ΕΕ σύμφωνα με την οδηγία 2005/36/ΕΚ. Η αίτηση για την αναγνώριση της ιατρικής ειδικότητας μπορεί να υποβληθεί ευκολότερα κατά κανόνα και επίσης και ο χρόνος επεξεργασίας περιλμβάνει μόνο 2-4 εβδομάδες. Χωρίς την αναγνώριση του τίτλου ειδικότητας κάποιος μπορεί να εργαστεί ήδη ως βοηθός ιατρός, αυτός όμως πληρώνεται επίσης μόνο ως βοηθός ιατρος μέχρι την έκδοση του γερμανικού διπλώματος ιατρικής ειδικότητας.


                  Μισθοί

                  Στην περίπτωση των γιατρών τα περισσότερα κοινοτικά και κρατικά νοσοκομεία επίσης όμως και οι μεγάλες αλυσίδες νοσοκομείων έχουν συνάψει συλλογικές συμβάσεις εργασίας. Εδώ κάποιος μπορεί να αποδεκτεί ως τιμή αναφοράς, ότι ένας βοηθός γιατρός κερδίζει στον πρώτο χρόνο περίπου 3500 Ευρώ μικτά ενώ ένας νέος ειδικευμένος γιατρός αρχίζει με περίπου 4500 Ευρώ. Σε ιδιωτικά ιατρεία και σε ιατρικά κεντρα περίθαλψης οι μισθοί διαπραγματεύονται ελεύθερα. Και αν ακόμα αυτοί συντονίζονται με τους μισθούς των νοσοκομείων γενικά, έντονες και επίσης και τοπικές διαφορές μπορούν να υπάρχουν. Παράδοξα οι γιατροί στις πόλεις κερδίζουν μάλλον λιγότερα, αν και τα έξοδα διαβίωσης είναι υψηλότερα. Ο λόγος για αυτό είναι η υψηλότερη πυκνότητα των γιατρών και με αυτό ένα πιο περιορισμένο εισόδημα των εγκατεστημένων γιατρών με ιδιωτικά ιατρεία όπως και η επιθυμία Γερμανών γιατρών να εργαστούν στις πόλεις. Εκ τούτου θα ήταν καλό για έναν γιατρό, ο οποίος έρχεται στη Γερμανία, να αρχίσει την καριέρα του στην περιφέρεια αστικών κέντρων, αφού αυτός διαθέτει εκεί μία υψηλότερη αγοραστική αξία.
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    ναι ελλαδα σπουδαζω...θα ηθελα οποιος γνωριζει να με ενημερωσει για τισ συνθηκες εργασιας επανω..ξερω πωσ γ την αδεια ασκησεως χρειαζεται Β2 που θα τ χω σεπτεμβρη...

                    Comment


                      Επίσης οι οδοντογιατροί εδώ (όπως και άλλες ιατρικές ειδικότητες) διαθέτουν τουλάχιστον δυο αίθουσες, δυο καρέκλες, δυο τροχούς κλπ εργαλεία. Κι οι ασθενείς μπαίνουν παράλληλα. Σου κάνει μια αναισθητική, μέχρι σε πιάσει και να μουδιάσεις πάει στον διπλανό. Γραμμή παραγωγής (και σ' αυτόν τον τομέα).
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        Καλό μεσημέρι,
                        χωρις να σας κουράσω,θα ήθελα αν ξέρει καποιος να μου πει..
                        έχω άδεια λογιστή-φοροτεχνικού Γ τάξης απο το οικονομικο
                        επιμελητήριο..σκέφτομαι οτ θα πρέπει να πάω να τη μεταφράσω
                        στη μεταφραστική υπηρεσία..αρκεί αυτό ή υπάρχει κατι αλλο
                        στη Γερμανία που πρεπει να κάνω??? πιστοποίηση,ας πούμε του
                        επαγγέλματος...
                        Σας ευχαριστώ πάρα πολύ...
                        Υ.Σ. Θα χρειαστεί πριν παω στη μεταφραστική υπηρεσία
                        η σφραγίδα της Χάγης???

                        Comment


                          Paidia geia sas.. eimai kainourgios edw kai tha thela gnwmes apo eses, pou apoti vlepw kserete kati parapanw apo emena. skeftomai na paw sto monaxo. uparxei pithanotita na vrw douleia san odhgos fortigwn? auth einai h protimish mou.. alliws oti vrw.. pws einai ekei ta pragmata? an exei kapoios xrono na asxolithei ligo kai mazi mou tha to ektimousa afantasta.. euxaristw..

                          Comment


                            Originally posted by thodwris View Post
                            Paidia geia sas..
                            skeftomai na paw sto monaxo. uparxei pithanotita na vrw douleia san odhgos fortigwn?
                            auth einai h protimish mou.. alliws oti vrw..
                            pws einai ekei ta pragmata?
                            Καλησπέρα Θοδωρή κ καλώς ήρθες στην παρέα μας....
                            Μπορείς να πας οπουδήποτε κ να βρεις δουλειά... *(όμως πρέπει να μιλάς πολύ καλά την γλώσσα τους)*
                            Στο ότι βρω που είπες... *(νομίζω ότι θα δουλεύεις πολλές ώρες κ θα παίρνεις λίγα λεφτά)*
                            Κ το πιο σημαντικό : *(Πρέπει να έχεις αρκετά χρήματα για την αρχή κ τους πρώτους 6 μήνες να μην πω κ χρόνο)*
                            υ.γ. για την Ευρώπη δεν ξέρω πολλά αλλά έχω πάει 2 φορές στην Γερμανία, 1 Αγγλία κ μία Ιταλία κ τώρα τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα γιατί πολλοί άνθρωποι στην Ευρώπη έχουν πάει, ή πάνε ή θέλουνε να πάνε στην Γερμανία για δουλειά...!!!
                            Περισσότερες πληροφορίες είναι γραμμένες μέσα στο forum της Γερμανίας... διάβασε καλά πριν κάνεις οτιδήποτε...!!!
                            Σου εύχομαι καλή τύχη σε ότι κ αν κάνεις...!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Originally posted by jimathens View Post
                              Καλησπέρα Θοδωρή κ καλώς ήρθες στην παρέα μας....
                              Μπορείς να πας οπουδήποτε κ να βρεις δουλειά... *(όμως πρέπει να μιλάς πολύ καλά την γλώσσα τους)*
                              Στο ότι βρω που είπες... *(νομίζω ότι θα δουλεύεις πολλές ώρες κ θα παίρνεις λίγα λεφτά)*
                              Κ το πιο σημαντικό : *(Πρέπει να έχεις αρκετά χρήματα για την αρχή κ τους πρώτους 6 μήνες να μην πω κ χρόνο)*
                              υ.γ. για την Ευρώπη δεν ξέρω πολλά αλλά έχω πάει 2 φορές στην Γερμανία, 1 Αγγλία κ μία Ιταλία κ τώρα τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα γιατί πολλοί άνθρωποι στην Ευρώπη έχουν πάει, ή πάνε ή θέλουνε να πάνε στην Γερμανία για δουλειά...!!!
                              Περισσότερες πληροφορίες είναι γραμμένες μέσα στο forum της Γερμανίας... διάβασε καλά πριν κάνεις οτιδήποτε...!!!
                              Σου εύχομαι καλή τύχη σε ότι κ αν κάνεις...!!!
                              φιλε θοδωρη καλησπερα και απο μενα!αν θες μπορεις να βρεις σχετικες αγγελιες σε αυτο το link ••• Fahrer: Alle Stellenangebote als Fahrer (Gigajob Deutschland).
                              αν θες μονο στο μοναχο γραψε απλα στο κενο wo , to münchen..αυτα προς το παρον και ξαναμιλαμε!
                              χαιρετισμους απο πατρα!

                              Comment


                                dhladh ama den kserw germanika den mporw na kanw tpt apolutos e? :/ to oti kserw aptaista agglika metraei katholou h to idio tous kanei? einai duskola ta pragmata kai to kserw oti to prwto kairo tha zoristw.. alla den exw k allh epilogh.. dustixos h elladitsa mas, mas diwxnei.. opote tha kanw oti mporesw na ta kataferw kapou ekso. ( me ta liga prosonta pou diathetw) epeidh otan eprepe den ekatsa sta thrania.. euxaristw pantws.. :D

                                Comment

                                Working...
                                X