Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Melkor View Post
    Εχω την αίσθηση, ή ακομη καλύτερα: είμαι σχεδόν σίγουρος, πως σε αυτό το φόρουμ υπάρχει πρόθεση να καλλιεργηθεί μια "παραδείσια" αίσθηση, μια αίσθηση αγγελικής και ιδανικής κοινωνίας όπου όποιος θέλει πάει σε όποια χώρα θέλει βρίσκει αμέσως την εργασία που επιθυμεί, έχει τα καλύτερα αφεντικά στον κόσμο, την καλύτερη αντιμετώπιση και και και...Είναι πραγματικά έτσι ρε παιδιά; Αν είναι έτσι και όλοι εσείς τα βρήκατε τόσο τέλεια στη ζωή σας τότε εμείς που βιώνουμε μια άλλη όψη της κοινωνίας να πέσουμε στον Καιάδα για να μη σας χαλάμε την παραδείσια γαλήνη σας!
    Μπα. Απλά είδες κάποιους ανθρώπους που υπερενθουσιάστηκαν με μια κοινωνία, πολύ πιο βελτιωμένη από τη δική τους, στην οποία η λαμογιά και η εκμετάλλευση είναι η εξαίρεση. Ότι οι ανεπτυγμένες χώρες είναι καλύτερα σε πολλά θέματα (ειδικά στην οργάνωση), ισχύει. Αυτό βέβαια που πολλοί δεν λένε (μάλλον επειδή δεν τους ενοχλεί ιδιαίτερα) είναι ότι 8 η ώρα σημαίνει 8 ακριβώς (όχι μισή ώρα αργότερα), το κάπνισμα στους εσωτερικούς χώρους απαγορεύεται, η μπουζουκοδιασκέδαση είναι σημαντικά περιορισμένη (και αυξημένα τα σινεμα, τα θέατρα, οι όπερες, οι συναυλίες, κτλ), δεν υπάρχει φραπές, δεν έχει τόσο ήλιο και το κρύο είναι μεγαλύτερο, οι αποστάσεις επίσης, οι κανονισμοί αυστηροί και τα πρόστιμα τσουχτερά (ίσως συμβάλλει ως αίτιο για μείωση σε παρανομίες; ), η κοινωνική ζωή δεν διαρκεί 5 ώρες κάθε μέρα, το illegal downloading (από ότι φαίνεται) παρακολουθείται και τιμωρείται (βέβαια έχουν ήδη λύσει ένα πολύ μεγάλο μέρος των προβλημάτων στην υγεία, παιδεία, εργασία που έχουμε ακόμα εμείς), οι άνθρωποι στη δουλειά κάνουν αυτό ακριβώς: δουλεύουν (δεν καταντάνε αργόσχολοι) και μεγάλο μέρος των βορειοευρωπαίων δίνουν σημαντική αξία στην ιδιωτική/προσωπική ζωή του ανθρώπου που μπορεί να φανεί ως αδιαφορία.

    Από κει και πέρα το να μεταναστεύσει κάποιος χρειάζεται μια (μεγάλη) διαδικασία, ανάλογα με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται (κοινώς την ηλικία του, νοοτροπία, ακαδημαϊκά προσόντα, εργασιακή εμπειρία και άλλα) και τι ψάχνει ρεαλιστικά (χωρίς γλώσσα, εμπειρία ή ικανότητες, η προσδοκία πρώτης δουλειάς με μισθό 100 μικτά χιλιάρικα τον χρόνο είναι φαντασίωση). Αν ο οποιοσδήποτε δεν ασχολείται μόνος του να ψάξει πρώτα από όλα τις δικές του αξίες, τα δικά του πιστεύω και ιδανικά, έπειτα να κάνει την δική του έρευνα με βάση τα παραπάνω για να βρει τις δικές του απαντήσεις ενώ προτιμάει να ακολουθήσει τον δρόμο του γνωστού/φίλου του (αφού δεν αφιερώνει χρόνο για εναλλακτικές λύσεις) τότε γίνεται έρμαιο ενός άλλου και προκαλεί την τύχη του.
    Κανόνας: Όπως θα στρώσει, έτσι θα κοιμηθεί. Απλά τα πράγματα.

    Τώρα δεν νομίζω να βοηθάει ιδιαίτερα όταν υπάρχει ένα attention wh0re σαν κοράκι να τονίζει τις δυσκολίες της ζωής έξω (που υπάρχουν όπως κι εδώ) ή να επιχειρεί να αποτρέψει κόσμο να τις ανακαλύψει ενώ την ίδια στιγμή (ας μην ξεχνιόμαστε) ούτε το ίδιο κοράκι δεν έχει ζήσει/δουλέψει εκτός ελλάδας. Βέβαια, εδώ που τα λέμε, έχουμε χειρότερα κρούσματα δυσφήμισης από περήφανα, αμόρφωτα, ελληνικά καμάρια που χαρακτηρίζουν "προδότες" όσους ψάχνουν για μεγαλύτερη ισότητα, αξιοκρατία, σεβασμό, οργάνωση, αποδοχές (ναι αποδοχές επειδή τα χρήματα είναι χρήσιμα), προοπτικές, ποιότητα ζωής αντί να κάτσουν να "πολεμήσουν την ανεργία" (πως ακριβώς;;; δουλεύοντας στα χωράφια για αγρότες που καταχράστηκαν επιδοτήσεις λες και ήταν θέλημα Θεού ή να ανοίξουν μαγαζί με την φορολογική/οικονομική κόλαση που επικρατεί; ) επειδή ηδονίζονται με την ταυτότητα του "σκληρού χαρακτήρα"(και δυστυχώς κριτικάρουν οποιαδήποτε διευκόλυνση ως "τεμπελιά"), με αποτέλεσμα οι παραπάνω που πραγματικά αγαπάνε την πατρίδα τους να αρχίσουν να νιώθουν ανεπιθύμητοι και να δυσανασχετούν που γεννήθηκαν εδώ. Ας είμαστε ειλικρινείς, αυτή είναι η ελλάδα.

    Τα καλά νέα είναι ότι οι συμπεριφορές από τα εν λόγω παλικάρια δεν περιορίζονται εντός των συνόρων αλλά υπάρχουν σε πολλά μέρη του κόσμου. Αυτό επειδή η μιζέρια είναι ανθρώπινη ιδιότητα και δημιουργείται από πολλούς παράγοντες. Από την άλλη, η αποτυχία μας να βελτιώσουμε τους θεσμούς της χώρας μας 20 χρόνια τώρα, τείνει να δικαιολογηθεί από το γεγονός ότι τα παιδάκια στην αφρική πεινάνε ή σε μέρη της ασίας αλληλοσκοτώνονται εν ψυχρώ.


    Κατά τα άλλα, μείνε εσύ κολλημένος στην υπόθεση που έκανα ότι μπορεί να πληρώνεσαι (μάλλον δεν πληρώνεσαι αλλά δεν έχει σημασία) ενώ την ίδια στιγμή αγνοείς το γεγονός πως γράφεις ένα κάρο ψέμματα για να σε προσέξουν. Πάντως μην αλλάξεις, μείνε όπως είσαι. Απλά μακριά από μένα και τους ανθρώπους που αγαπώ.


    Τέλος, εφ'όσον αποτυγχάνεις να δείξεις μερικές πραγματικές δυσκολίες του εξωτερικού, μπορώ να το κάνω εγώ (μύθοι και αλήθειες περί μετανάστευσης).

    ΥΓ. kosofos προσωπικά τέτοιες απόψεις που δεν έχουν σοβαρά επιχειρήματα αλλά ενδέχεται να περάσουν ένα επικίνδυνο μήνυμα, ναι θα τις "πνίξω".
    Προσοχή σε όλους: Δεν υποννοώ όλοι να πάτε εξωτερικό, ούτε ισχυρίζομαι να μην πάτε. Αν δεν μπορείτε να κατανοήσετε κάποια κείμενα και να αντιληφθείτε μια μέση γραμμή τότε καλύτερα να παρατήσετε το "ταξίδι προς το άγνωστο" και να επικεντρωθείτε στην ανάπτυξη κριτικής σκέψης. Αλλιώς, οπουδήποτε στον κόσμο βρίσκεστε, θα δελεάζεστε από επίκληση συναισθήματος και θα φάτε κάποιο γλυκό που θα εμπεριέχει δηλητηριώδη μανιτάρια.

    Comment


      Λοιπόν "κύριε" random ή όπως αλλιώς λέγεσαι στην πραγματική ζωή...

      Απ' οτι βλέπω συνηθίζεις να γράφεις μακροσκελή και άνευ ουσίας κείμενα. Το μόνο που θέλεις ουσιαστικά να βγάλεις προς τα έξω είναι το πόσο χαρούμενος είσαι που εγκατέλειψες τη χώρα, πόσο ευτυχής είσαι που επιτέλους άφησες την τριτοκοσμική Ελλαδάρα και τους Ελληνάρες και βρέθηκες σε μια πολιτισμένη χώρα όπου όλα είναι τόσο διαφορετικά και τόσο τέλεια από τη μιζέρια που ζούσες τόσα χρόνια.

      Αν είχες ένα στοιχειώδη σεβασμό προς τους συνανθρώπους σου που, ο καθένας για τους λόγους του, έχει επιλέξει να μη φύγει από τη χώρα αλλά να μείνει και να παλέψει μαζί με τους άλλους, δεν θα τους "κουνούσες το δάχτυλο" απο μακριά υπονοώντας πόσο ανίκανοι και άχρηστοι είναι και οτι αυτοί φταίνε που η χώρα είναι σε αυτή την κατάσταση. Ξέρουμε πολύ καλά τι εστί Ελλάδα και τι εστι ο ανθρωπολογικός τύπος του Ελληνάρα και οποιαδήποτε επισήμανση του προβλήματος, μάλιστα εκφερόμενη εκ του ασφαλούς (απ' έξω και βολεμένος δηλαδή), δεν προσφέρει καμία απολύτως βοήθεια προς την επίλυση του προβλήματος. Εάν δεν έχες κάτι ουσιαστικό να προτείνεις, τότε κάτσε στην πλευρά σου γιατί όλοι μας έχουμε σιχαθεί να ακούμε επισημάνσεις του τύπου: "Οι ανεπτυγμένοι Ευρωπαίοι και εμείς οι υπανάπτυκτοι Ελληναράδες..."

      Μέσα στον παραλογισμό σου λοιπόν, συνεχίζεις να πιστεύεις πως αυτά που έγραψα εγώ είναι ψέματα. Δεν το χωράει προφανώς ο νου σου, οτι ένας άνθρωπος με "προσόντα" όπως ονομάζονται στην αγορά εργασίας, δυσκολεύεται απίστευτα να βρει δουλειά σε μια χωρα που υποτίθεται προς τα προσόντα εκτιμώνται. Γιατί έχεις τέτοια δυσκολία ή καλύτερα άρνηση να πιστέψεις αυτά που γράφω μου είναι πλήρως ακατανόητο.. Εδώ προφανώς ταιριάζει μια πολύ ωραία έκφραση που είχα διαβάσει σε ένα σχόλιο ενός άρθρου στο ίντερνετ. Οτι δηλαδή "Σε μια κοινωνία όπως της Γερμανίας όλα είναι δυνατά. Τόσο οι άνθρωποι απολαμβάνουν μια σειρά προνομίων και ζωή ευμάρειας και αφθονίας, όσο και οι άνθρωποι που είναι εγκλωβισμένοι μέσα σ' ενα φαύλο κύκλο ανεργίας και φτώχειας. Και τα δυο είναι εκεί και υπάρχουν. Αν ρωτήσεις τους μεν θα σου πουν οτι ζουν στην καλύτερη δυνατή κοινωνία, αν ρωτήσεις τους δε θα σου πουν οτι ζουν σε ένα εφιαλτικό σκηνικό..."

      Η δυσκολία σου λοιπόν να πιστέψεις τη δική μου ιστορία και την ιστορία άλλων ανθρώπων, όπως του κυρίου Μιχάλη, καταδεικνύει το γεγονός οτι βρίσκεσαι πλέον αρκετά ψηλά στην "τροφική αλυσίδα" 'ωστε οποιαδήποτε άλλη ιστορία στη ζωή δείχνει προς μια άλλη κατεύθυνση να σου φαίνεται τόσο παράλογη ωστε να την θεωρείς μη αληθινή, κοινώς ψέμα...

      Άνθρωποι σαν και σένα δύσκολα επιδέχονται συμβουλές και παραινέσεις εγώ όμως θα προσπαθήσω να σου δώσω μια. Βγάλε τις παρωπίδες της ευμάρειας και δες οτι δίπλα σου, παράλληλα με σένα, υπάρχει και ένας άλλος κόσμος, παράγωγο αυτού του συστήματος, που απέχει έτη φωτός από αυτό που ζεις εσύ. Αν δεν θες παρόλα αυτά να το δεις, μην το κατακρίνεις γιατί οι άνθρωποι που είναι σε αυτή την κατάσταση δεν φταίνε σε τίποτα (τουλαχιστον στο μεγαλύτερο βαθμό)...

      Αυτά τα ολίγα...

      Υ.Γ. Ας επισημάνω κι εγω (για άλλη μια φορά) πως η πρόθεση μου δεν είναι να αποτρέψω κανέναν από το να αναζητήσει την τύχη του σε όποια χώρα ή σε όποιον άλλον πλάνήτη θέλει. Η προθεσή μου είναι να δείξω πως όλες οι πιθανότητες είναι ανοιχτές, και να πετύχει αλλά και να μην πετύχει. Και αν δεν πετύχει να μην νιώσει μόνος και να μην ρίξει ευθύνης στον εαυτό του γιατί υπαρχουν και άλλοι που βιώνουν το ίδιο...

      Comment


        Γάτα είσαι στο να βάζεις λόγια που δεν έγραψα. Αν η ιστορία σου είναι τόσο αληθινή, τότε δεν νομίζω να είχες πρόβλημα να το αποδείξεις με στοιχεία ή φωτογραφίες.

        Κατά τα άλλα, παραδέχομαι ότι δεν είμαι ο πιο φιλικός άνθρωπος στον κόσμο αλλά ο σεβασμός σίγουρα δεν κερδίζεται με ψεύτικες ιστορίες.

        Comment


          Εργασία σε ελληνική ταβέρνα στην Γερμανία

          Γεια χαρά σε όλους!!!μπορεί να έχει λάθη , γιατί χρησιμοποιούν μεταφραστή-onlain.Δεν ξέρω καλό ελληνικа...
          Ο σύζυγός μου και εγώ που αναζητούν εργασία στην ελληνική ταβέρνα στην Γερμανία. Μπορεί κάποιος να μου δώσει τους αριθμούς τηλεφώνου των γραφείων.Γερμανικά δεν ξέρουμε, αγγλικά και ροσικα μόνο.Ο σύζυγος mou ξέρει ελληνικά kala.
          I will be very thankful for any help!!!Да:

          Comment


            Originally posted by random View Post
            Αν η ιστορία σου είναι τόσο αληθινή, τότε δεν νομίζω να είχες πρόβλημα να το αποδείξεις με στοιχεία ή φωτογραφίες.
            Άσε μας ρε φίλε που θες να βάλεις και το χέρι σου "επί τον τύπο των ήλων". Πολύ παλιό το κόλπο σου για να πιάσει. Ξέρεις πολύ καλά οτι δεν είμαι αφελής και ηλίθιος να αποκαλύψω προσωπικά μου στοιχεία όπως Ονοματεπώνυμο, στοιχεία βιογραφικού και στοιχεία εταιρειών σε ένα τυχάρπαστο φόρουμ όπου όλοι γράφουν ανώνυμα. Και επειδή ξέρεις οτι δεν θα το κάνω φυσικά θα βγάλεις το συμπερασμα οτι λέω ψέματα και οτι κοροϊδεύω τον κόσμο. Αν δεν ήταν κουτοπόνηρη η πρότασή σου θα μπορούσε να ήταν έξυπνη αλλά για άλλου επιπέδου νοημοσύνης ανθρώπους, οχι για εμένα...

            Comment


              Originally posted by Melkor View Post
              σε ένα τυχάρπαστο φόρουμ όπου όλοι γράφουν ανώνυμα....για άλλου επιπέδου νοημοσύνης ανθρώπους, οχι για εμένα...
              Απο εμένα έχεις ήδη μία
              Στην επόμενη έφυγες
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                Αξιότιμε αναγνώστη Melkor, το φόρουμ έχει παραπάνω από 50.000 μηνύματα. Αυτονόητο να μην τα διάβασες όλα. Συνιστάται όμως, προτού βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα, να κατανοούμε το κατηγόρημα τον ενημερωτικών μηνυμάτων που έχουν ήδη γνωστοποιηθεί!
                Όχι μόνο δεν έχουμε γράψει “για πολλούς θα είναι δύσκολα” ο σχηματισμός λέξεων ήταν “ θα είναι δυσκολότερα απ` ότι φαντάζεσαι”. Και αρκετά άλλα μέλη διηγούνταν ανταλλαγές εμπειριών, αρνητικές και θετικές. Βλέπεις λοιπόν “η άλλη όψη σου” είναι “μια άλλη” παραπάνω. To “απολυταρχικός” σου όμως είναι σπανίζον αγαθό εδώ μέσα και συνηθίζετε από αποτυχημένους που “δεν δέχονται να είναι διατεθειμένοι να κάνουν 2 και 3 κατωτάτου επίπεδου δουλειές” και στην συνέχεια μας διαβεβαιώνεις πως δεν ισχύει η γη της Επαγγελίας για "μεσαίου επιπέδου" ανθρώπων! Αναρωτιέστε λοιπόν, πως να ισχύει όταν ούτε καν δέχεσαι να σκεφτείς το ενδεχόμενο κατώτερης εργασίας!? Τι θα έλεγες κάπως παράδοξο δεν είναι...
                Σαν φόρουμ δεχόμαστε βεβαίως την δημιουργική κριτική όχι όμως κακόβουλο καταλογισμό με βάση αντιφατικότητάς!!
                Δεν θα μπω σε άλλες λεπτομέρειες... ο νοών νοείτω. Η βιοπάλη σε μια άγνωστη χώρα δεν το θεωρεί υποχρέωσή να σου νταντεύει τα χατίρια, όπως συνηθίζουμε με την απαιτητικότητα στη κουζίνα της μαμάς.

                Ναι, πολλοί ανάμεσά μας έχουν τακτοποιηθεί καλά, αυτός δεν είναι ο σκοπός που ήθελες να μεταναστεύσεις και εσύ? Δεν μας ρώτησες όμως πως φτάσαμε εδώ αλλά μας κρίνεις “βολεμένους” που δεν βλέπουν τι γίνεται γύρω τους!?

                Αν θες να φανείς όντως χρήσιμος και εσύ εδώ μέσα, σταμάτα να γλείφεις της πληγές σου δείξε μέτωπο σε μια κοινωνία καπιταλισμού και βοήθα κόσμο που την έχει αληθινά ανάγκη!
                Δώσε λύσεις και κουράγιο σε ανθρώπους που ουρλιάζουν “βοήθα κόσμε, έχω παιδιά έχασα την εργασία μου βρίσκομε στον δρόμο και πεινάμε”. Από τα λεγόμενα σου: “ταξιδάκια σε αρκετές μεγαλουπόλεις σαι αρκετό χρονικό διάστημα“.. δεν μας πνίγη η συμπόνια άλλα ότι είσαι και εσύ κάπως “βολεμένος”.

                Το θέμα “η άλλη όψη” εδώ κλείνει.

                Comment


                  Την γλωσσα πρωτα.Επαγγελματα που δεν ειναι εξιδικευμενα οπως γιατροι νοσοκομοι κτλ κτλ συνηθως δεν δινουν σημασια σε βιογραφικα απο Ελλαδα η γενικα εκτος γερμανιας μιας και οι ανεργοι εκει ειναι αρκετοι.σιγουρα πρεπει να εχεις ενα καλο κομποδεμα για να μπορεσεις να κανεις την αρχη... απο Ελλαδα και μακρια ειναι δυσκολο να βρεθει θεση εργασιας για συνηθισμενα επαγγελματα.αφιερωσε λιγο χρονο να διαβασεις σε αντιστοιχα θεματα εμπειριες απο αλλα παιδια εδω στο φορουμ.εχουν απαντηθει πολλες φορες
                  Better Think twice instead once

                  Comment


                    something εσυ μενεις γερμανια η ελλαδα? βλεπω ειμαστε και οι δυο χανιωτακια.. εχω διαβασει καμποσες συζητησεις και δεν το βλεπω και ακατορθοτο να παρουν εναν ελληνα σαν οδηγο κι ας μην ξερει και σε τρελο επιπεδο τα γερμανικα.! εγω θα την κανω την προσπαθεια μου κ οπου βγει. απο το να κανω διανομες χανια - ρεθυμνο για 400 ευρω καλια το χω να δοκιμασω την τυχη μου στο μοναχο...

                    Comment


                      εμένα γνωστός μου πήγε μέχρι Α2 στο vhs και τώρα δουλεύει ως οδηγός αλλά βρήκε τη δουλειά μέσω γνωστού.ο γερμανός εργοδότης όμως του λέει συνέχεια βελτίωσε τα γερμανικά και μου είπε ο γνωστός μου οτι αν δεν είχα μέσο δεν θα δούλευα.

                      Comment


                        ΕΡΓΑΣΙΑ

                        Καλησπέρα σας

                        Ονομάζομαι Σπύρος ,είμαι 30 ετών και φεύγω για Γερμανία (Νυρεμβέργη & Ερλάγκεν ) το Φεβρουάριο. Το κύριο μέλημά μου είναι η εργασία εκεί μη γνωρίζοντας άμεσα τα Γερμανικά. Οπότε μονόδρομος είναι οι χειρωνακτικές εργασίες που θα ελαχιστοποιούν την άμεση επαφή και επικοινωνία.Αρχική μου σκέψη είναι η κουζίνα Ελληνικών εστιατορίων (μιάς και θέλω να τη συνδιάσω και με κάποια σχολή μαγειρικής αργότερα). Θα με διευκόλυνε οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να μου παράξετε.

                        Comment


                          se ελλην ικο εστιατοριο δεν θα εχεις προβλημα,θα βρεις δουλεια....εχεις καποιον να σε βοηθησει εκει?καλημερα!!

                          Comment


                            γεια σας παιδια!!!!ειμαι ενας γονεας που αποφασισε το παιδι μου να φυγει γερμανια για ενα καλυτερο μελλον!!!!μακαρι να του βγει ετσι οπως το σκεφτεται.εμαι νεο μελος.παρακολουθω το forum και σας συγχαιρω για την προσπαθεια που κανετε για να ενημερωσετε και να βοηθησετε.στην οικογενεια μας δεν υπηρξε κανενας μεταναστης ποτε!!!.κι ομως τωρα το αντιμετωπιζω.μη με παρεξηγειτε ειναι δυσκολο για τους γονεις να αποδεχτουν την φυγη του παιδιου τους..να σας ρωτησω εαν γνωριζετε?τι ισχυει για τους κοινωνιολογους (παντειου)?υπαρχει προοπτικη εργασιας και που?σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και οπου και αν ειστε να περνατε καλα !!!η δικια μου η γενια φταιει για την καταντια της χωρας μας και τωρα καλουμασθε να αποχωριστουμε τα παιδια μας!!!ισως ειναι και η τιμωρια μας!!!!!

                            Comment


                              Πληροφορική στη Γερμανία.

                              Καλησπέρα και απο μένα. Έχω διαβάσει αρκετές δημοσιέυσεις σχετικά με τη μετανάστευση στη Γερμανία και έχω μερικές απορίες.
                              Άν όλα πάνε καλά θα είμαι απόφοιτος ΤΕΙ πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών, παρουσιάζω πτυχιακή σε μερικές μέρες για αυτό και το "θα", και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μεταναστέυσω στη Γερμανία. Γνωρίζω οτι η Γερμανία δεν είναι η γη της επαγγελίας αλλά σίγουρα είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση απο την Ελλάδα. Ο κύριος λόγος που με κάνει να θέλω να φύγω είναι ότι η Γερμανία έχει καλύτερο βιοτικό επίπεδο απο την Ελλάδα. Από όσο ξέρω αν ξέρεις γερμανικά και έχεις πτυχίο 3βάθμιας εκπαίδευσης έχεις πιθανότητες να κάνεις κάτι στη Γερμανία. Έχω ξεκινήσει μαθήματα γερμανικών και ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να έχω πάρει το Β1. Σε γενικές γραμμές έχω μια γενική εικόνα στο τι χρειάζεται για να μεταναστέυσεις γερμανία παρόλαυτα έχω μερικές απορίες:

                              1. Ξενες γλώσσες.
                              Οι γερμανοί έχουν ένα θέμα με τη γλώσσα τους και για να έχεις τύχη πρέπει να τη μιλάς. Με τα αγγλικά τι γίνεται? Στον τομέα μας κυριαρχεί η αγγλική ορολογία. Έιχα πάρει το Lower πριν χρόνια και για να είμαι καλυμένος αποφάσισα να δώσω για μια πιστοποίηση. Οι πιστοποιήσεις TOEFL/IELTS έχουν την ίδια βαρύτητα σε γενικές γραμμές στη Γερμανία? Αν όχι τι προτείνετε? Προς αποφυγή παρερμήνευσης θελώ να δώσω για πιστοποίηση για να φρεσκάρω τα αγγλικά μου μιας και είναι κύρια γλώσσα στον τομέα, και αν θυμάμαι καλά τα ξενόγλωσσα πτυχία απο κάποιο χρονικό περιθώριο και μετά δεν είναι και τόσο έγκυρα. Σαν να έχουν μια "ημερομηνία λήξης".

                              2.Πληροφορική σε γερμανικές εταιρίες.
                              Υπάρχει ζήτηση στον τομέα σε γενικές γραμμές? Μπήκα σε μερικές σελίδες που έχουν συστήσει μέλη του φορουμ αλλά τα γερμανικά μου δυστηχώς ακόμα είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο και δεν μπόρεσα να καταλάβω πολλά πράματα.

                              3.Πως έρχομαι?
                              Από ότι έχω καταλάβει πρέπει να έχεις κάποιο γνωστό/συγγενή να σε φιλοξενήσει για τον πρώτο καιρό μέχρι να μπορέσεις να πάς σε δικό σου σπίτι. Έχω μερικούς γνωστούς αλλά δεν ξέρω κατα πόσο έιναι διαθέσιμοι να με φιλοξενήσουν μέχρι να τακτοποιηθώ. Αν δεν έχεις μέρος να μείνεις τι γίνεται? Υπάρχει περίπτωση να σου βρεί το κράτος? Απο όσο γνωρίζω για να σου νοικιάσουν σπιτι θα πρέπει να δουλέυεις ήδη κάποιο καιρό και να πας χαρτία απο την εργασία σου κλπ κλπ. Βασικά σε γενικές γραμμές ξέρω ότι δεν σου νοικιάζουν σπίτι εύκολα χωρίς να έχεις δουλεία (λογικό). Μπορείς να νοικιάσεις δωμάτιο σε κάποιο σπίτι? Σε φάση κοινόβιου εννοω.



                              Με συγχωρείτε για τη μεγάλη δημοσίευση. Ενδεχομένως να μην γνωρίζω καλά κάποια πράγματα και να τα έχω παρερμηνέυσει, οποιαδήποτε υπόδειξη/διόρθωση είναι καλοδεχούμενη.

                              Comment


                                Originally posted by NAKI View Post
                                γεια σας παιδια!!!!ειμαι ενας γονεας που αποφασισε το παιδι μου να φυγει γερμανια για ενα καλυτερο μελλον!!!!μακαρι να του βγει ετσι οπως το σκεφτεται.εμαι νεο μελος.παρακολουθω το forum και σας συγχαιρω για την προσπαθεια που κανετε για να ενημερωσετε και να βοηθησετε.στην οικογενεια μας δεν υπηρξε κανενας μεταναστης ποτε!!!.κι ομως τωρα το αντιμετωπιζω.μη με παρεξηγειτε ειναι δυσκολο για τους γονεις να αποδεχτουν την φυγη του παιδιου τους..να σας ρωτησω εαν γνωριζετε?τι ισχυει για τους κοινωνιολογους (παντειου)?υπαρχει προοπτικη εργασιας και που?σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και οπου και αν ειστε να περνατε καλα !!!η δικια μου η γενια φταιει για την καταντια της χωρας μας και τωρα καλουμασθε να αποχωριστουμε τα παιδια μας!!!ισως ειναι και η τιμωρια μας!!!!!
                                Καλησπέρα ΝΑΚΙ και καλώς ήρθες

                                Είναι όντως πολύ δύσκολο για ένα γονιό οπως λές, αλλά να σκέφτεσαι πάντα την θετική πλευρά των πραγμάτων. Ότι το παιδί σου πρέπει να αρπάξει την ζωή απο τα μαλλιά, να κάνει τα όνειρα του πράξη και να ανοίξει τα φτερά του.

                                Με το θέμα της γλώσσας πως είναι? Ευκαιρίες υπάρχουν πάντα σε μια χώρα σαν την Γερμανία. Αρχικά να μάθει πολύ καλά την γλώσσα και να κάνει την αναγνώριση του πτυχίου της http://www.patriotaki.net/εκπαίδευση...υδών-3526/

                                φιλικά
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X