Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    pare me thl na sou pw 6937437445

    Comment


      me lene saki file ioannis75 eimai sunadelfos sou apo thessalonikh an thes pare thl na sou ta ekshghsw 6937437445

      Comment


        file mou ioannis75 tha sou grapsw greeclish giati me ta ellhnika den to pairnei to munhma.loipon den xreiazetai tipota apo xartia ellados.kaneis eggrafh sto dhmarxeio kai tous les na sou kanoun eggrafh kai sthn eforia san taxniths plakidiwn.epita tha kaneis eggrafh sto ikka kapws etsi legetai asfalistiko tamaeio 200 euro to mhna.an theleis pare ola ta enshma tou ika kai tou tebe pou exeis kai mia bebaiwsh apo thn eforia oti exeis enarksh apo to 2000 san texniths plakidiwn (fliesenleger) auta tha bebaiwnoun thn prouphresia sou.egw hmoun to kalokairi gia duo mhnes sto freibourg gia douleia kai ta kserw panw katw kai twra malon tha anaibw gia monima. an theleis pare me thl na ta poume = 6937437445 sakis

        Comment


          Το επίπεδο γλώσσας για να βρεις γενικά μια δουλεια στη Γερμανία είναι το B2. Για να το πάρεις σημαίνει ότι μιλάς-καταλαβαίνεις-διαβάζεις-γράφεις, σε ένα ποσοστό τουλάχιστον 60-70%
          Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις χειρονακτικης δουλειάς που δεν είναι τόσο απαραίτητο.
          Με Α2 σίγουρα δεν έχεις άνεση να συνεννοηθεις οπότε και να βρεις δουλεια.

          Comment


            ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ
            ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΑΣ ΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΑΙ...ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΡΘΕΤΕ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ...Η ΜΟΝΗ ΣΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ..(ΔΥΣΤΥΧΩΣ,,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ)..ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ...
            ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΦΟΔΙΑΣΤΕΙΤΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ "ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ''...

            Comment


              ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
              ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ
              ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΚΑΤΙ ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ,,,,,
              ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ (ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ) ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΣΤΙΑΤΟΡΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ..ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ''ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ'' ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΝΕΟΦΕΡΜΕΝΟΥΣ..
              ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ,ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ (Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΛΑ ΕΝΝΟΩ ''ΟΛΑ'')
              ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΥΖΙΝΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ...
              ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΧΑΣΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΗΡΘΑΜΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΓΙ'ΑΥΤΟΥΣ..ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝΕ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ..ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΕΝΑ ΚΟΜΠΛΕΞ (''ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ'',,,''ΜΕ ΕΧΟΥΝΕ ΑΝΑΓΚΗ'' , ''ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ'', ''ΑΜΑ ΘΕΛΟΥΝΕ ΑΣ ΓΥΡΙΣΟΥΝΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ'',,''ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ,, ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΖΗΤΑΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ''',''ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 2-3 ΠΕΡΝΟΥΝΕ ΤΗΛ.'') ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΜΑΣ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ...

              ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ..
              ΟΙ ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ,,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΑΙ ,ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΡΙΤΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ,ΠΙΑΝΩ ΤΙΣ 50 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ,,ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 72 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ..
              ΤΑ ΛΕΦΤΑ ....ΕΓΩ ΠΕΡΝΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΕΥΡΟ ΜΕΙΚΤΑ(ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΥΧΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ,,Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΟΧΙ)
              ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΕΧΟΥΝΕ ΣΠΙΤΙ(ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΤΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗ ΤΟΥΑΛΕΤΑ)ΠΛΗΡΩΝΟΥΝΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ..ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ 800 ΕΥΡΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΕ 70 ΩΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ (2,5 ΕΥΡΟ ΚΑΘΑΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ)..
              ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ (ΤΗΣ ΦΟΥΡΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΜΕ)ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ¨¨ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ ΣΑΙΝΗΣ""ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΘΟΣ...ΤΗΝ Π......ΣΕΣ..
              ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΧΡ......Π........Σ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ...
              ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.....

              Comment


                καλησπερα σε ολους!
                ειμαι 23 χρονων και σε λιγους μηνες θα εχω το πτυχιο μου. εφαρμοσμενα μαθηματικα κ φυσικες επιστημες. του Ε.Μ.Π.
                θα ηθελα απο οποιον γνωριζει να με ενημερωσει για το αν εχει αντικρισμα το πτυχιο μου στη Γερμανια.
                σκεφτομαι πολυ σοβαρα το ενδεχομενο να φυγω για Στουτγκαρδη ή Νυρεμβεργη οπου υπαρχουν ακομα συγγενεις μεταναστες του ΄60 ωστε να εχω καποιον τουλαχιστον για αρχη.
                για οποιαδηποτε πληροφορια θα ημουν ευγνωμων.
                ευχαριστω!

                Comment


                  Originally posted by vava View Post
                  καλησπερα σε ολους!
                  ειμαι 23 χρονων και σε λιγους μηνες θα εχω το πτυχιο μου. εφαρμοσμενα μαθηματικα κ φυσικες επιστημες. του Ε.Μ.Π.
                  θα ηθελα απο οποιον γνωριζει να με ενημερωσει για το αν εχει αντικρισμα το πτυχιο μου στη Γερμανια.
                  σκεφτομαι πολυ σοβαρα το ενδεχομενο να φυγω για Στουτγκαρδη ή Νυρεμβεργη οπου υπαρχουν ακομα συγγενεις μεταναστες του ΄60 ωστε να εχω καποιον τουλαχιστον για αρχη.
                  για οποιαδηποτε πληροφορια θα ημουν ευγνωμων.
                  ευχαριστω!
                  Καλησπέρα και καλώς ήρθες

                  Αρχικά το πτυχίο που έχεις είναι ένα δυνατό χαρτί. Μπορείς να μας αναφέρεις το θέμα της πτυχιακής και μαθήματα προγραματισμού (c++,JAVA, MATLAB). Με τις γλώσσες πώς είσαι? Γερμανικά ή Αγγλικά? φιλικά θα σου δώσω μια συμβουλή. Λόγω του ότι είσαι 23 προσπάθησε να κάνεις ένα μεταπτυχιακό (Διδακτορικό ακόμα μπορείς) εδώ στην Γερμανία σέ ένα αντικείμενο που θα συνδυάζει τις γνώσεις σου στα μαθηματικά και στους Υπολογιστές και μετά θα πετάς. Στο λέω γιατί είμαι στον τομέα αυτό και βλέπω την αγορά εργασίας.

                  Φιλικά
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    Originally posted by kosofos View Post
                    Καλησπέρα και καλώς ήρθες

                    Αρχικά το πτυχίο που έχεις είναι ένα δυνατό χαρτί. Μπορείς να μας αναφέρεις το θέμα της πτυχιακής και μαθήματα προγραματισμού (c++,JAVA, MATLAB). Με τις γλώσσες πώς είσαι? Γερμανικά ή Αγγλικά? φιλικά θα σου δώσω μια συμβουλή. Λόγω του ότι είσαι 23 προσπάθησε να κάνεις ένα μεταπτυχιακό (Διδακτορικό ακόμα μπορείς) εδώ στην Γερμανία σέ ένα αντικείμενο που θα συνδυάζει τις γνώσεις σου στα μαθηματικά και στους Υπολογιστές και μετά θα πετάς. Στο λέω γιατί είμαι στον τομέα αυτό και βλέπω την αγορά εργασίας.

                    Φιλικά
                    σε ευχαριστω εκ των προτερων παρα πολυ!
                    λοιπον. εχω κανει jAva matlab mathematika fortran (ναι το ξερω παλιο προγραμμα αλλα το καναμε)
                    απο γλωσσες αγγλικα κ απο μαρτιο αρχιζω γερμανικα!
                    εχω ενα μαθημα ακομα κ διπλωματικη για να τελειωσω!
                    διπλωματικη θα κανω πανω στα οικονομικα!
                    οσο αφορα το μεταπτυχιακο: μας δινουν πιστοποιητικο απο το ε.μ.π. οτι το πτυχιο μας εχει μοναδες ισο με ενος master επομενως ειναι σαν να εχουμε μαστερ. θα μου πεις μπορει να μην αναγνωριζεται. το πηρα το πιστοποιητικο το μεταφρασα το εστειλα σε συγγενη μου στη νυρεμβεργη(δουλευει στη boshe) το εδειξε σε εναν "γνωστη" στην εταιρια κ του ειπε πως το αναγνωριζουν κανονικα!
                    γνωριζεις κατι περισσοτερο πανω σε αυτο?
                    εσυ σε ποια πολη βρισκεσαι κ τι εχεις τελειωσει αν επιτρεπεται?
                    επιπλεον θα ηθελα να μαθω τι ενεργειες πρεπει να κανω ωστε να βρω δουλεια?
                    αρχιζω μοιραζω βιογραφικα?
                    ειμαι τελειος ανιδεος οπως καταλαβαινεις.
                    σε ευχαριστω κ παλι παρα παρα πολυ!!

                    Comment


                      Originally posted by vava View Post
                      οσο αφορα το μεταπτυχιακο: μας δινουν πιστοποιητικο απο το ε.μ.π. οτι το πτυχιο μας εχει μοναδες ισο με ενος master επομενως ειναι σαν να εχουμε μαστερ. θα μου πεις μπορει να μην αναγνωριζεται. το πηρα το πιστοποιητικο το μεταφρασα το εστειλα σε συγγενη μου στη νυρεμβεργη(δουλευει στη boshe) το εδειξε σε εναν "γνωστη" στην εταιρια κ του ειπε πως το αναγνωριζουν κανονικα!
                      Ναι αναγνωρίζεται αυτό που λές και το ξέρω. Εγώ στο προτείνω πρώτον για την εμπειρία και δεύτερον το να κρατάς στα χέρια σου ένα Γερμανικό χαρτί σε αυτόν τον κλάδο είναι ότι καλύτερο. Επιπλέον αν κάνεις ένα Μάστερ στα Αγγλικά πάνω στο αντικείμενο θα έχεις το περιθώριο να μάθεις την γλώσσα δωρεάν στο Πανεπιστήμιο και πολλά άλλα πλεονεκτήματα που σου δίνει η ιδιότητα του φοιτητή μέχρι να προσαρμοστείς. Διάβασε εδω μέσα και θα βρείς πολλές πληροφορίες για όλα τα ερωτήματα σου που έχω δώσει απαντήσεις εγώ και άλλα πατριωτάκια.
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        Originally posted by kosofos View Post
                        Ναι αναγνωρίζεται αυτό που λές και το ξέρω. Εγώ στο προτείνω πρώτον για την εμπειρία και δεύτερον το να κρατάς στα χέρια σου ένα Γερμανικό χαρτί σε αυτόν τον κλάδο είναι ότι καλύτερο. Επιπλέον αν κάνεις ένα Μάστερ στα Αγγλικά πάνω στο αντικείμενο θα έχεις το περιθώριο να μάθεις την γλώσσα δωρεάν στο Πανεπιστήμιο και πολλά άλλα πλεονεκτήματα που σου δίνει η ιδιότητα του φοιτητή μέχρι να προσαρμοστείς. Διάβασε εδω μέσα και θα βρείς πολλές πληροφορίες για όλα τα ερωτήματα σου που έχω δώσει απαντήσεις εγώ και άλλα πατριωτάκια.
                        σε ευχαριστω κ εχεις δικιο.
                        το θεμα ειναι οτι μολις τελειωσω εχω αμεση αναγκη για δουλεια οποτε περαιτερω χρονος για σπουδες δεν υπαρχει.
                        δουλευω απο τα 18 μου οποτε καταλαβαινεις πως η δουλεια ειναι αναγκη.
                        για αυτο σου ζηταω περισσοτερες πληροφοριες στο πως μπορω να κανω μια εταιρια να ασχοληθει μαζι μου.
                        αν εχεις χρονο κ διαθεση.
                        σε ευχαριστω οπως κ να εχει.

                        Comment


                          Originally posted by vava View Post
                          σε ευχαριστω κ εχεις δικιο.
                          το θεμα ειναι οτι μολις τελειωσω εχω αμεση αναγκη για δουλεια οποτε περαιτερω χρονος για σπουδες δεν υπαρχει.δουλευω απο τα 18 μου οποτε καταλαβαινεις πως η δουλεια ειναι αναγκη.
                          για αυτο σου ζηταω περισσοτερες πληροφοριες στο πως μπορω να κανω μια εταιρια να ασχοληθει μαζι μου.αν εχεις χρονο κ διαθεση.
                          Λοιπόν τότε απο την ώρα που αναγνωρίζεται είπαμε το πτυχίο κτλ το θέμα είναι η επάρκεια της γλώσσας. Γερμανικά είπες θα ξεκινήσεις τον Μάρτιο. Με πολύ εντατικά μαθήματα και όλο το καλοκαίρι θα καταφέρεις τον Σεπτέμβρη να συνενοήσε κάτι παραπάνω απο τα βασικά στον χώρο εργασίας. Απο Αγγλικά είσαι σε επίπεδο εργασίας? Αν ναί κοίτα για εταιρείες που μπορούν να σου προσφέρουν εργασία σε αυτή την γλώσσα.

                          Για το πώς θα αρχίσεις να το δουλεύεις: Αρχικά θα κάνεις ένα πολύ καλό βιογραφικό (Ευρωπαικού τύπου) μέσα απο το EURES είναι μια επιλογή στα Αγγλικά. Θα δημιουργήσεις ένα λογαριασμό στο Internships and Graduate Jobs - Graduateland και θα "ακολουθήσεις" εταιρείες που σε ενδιαφέρουν για να βλέπεις τις θέσεις εργασίας. Επίσης βοηθάει ένας λογαριασμός στο linkedin. Αυτά για την προετοιμασία και μετά απο την ώρα που θα είσαι ήση στην Γερμανία (καμή ύπλύτερα) θα αρχίζεις να στέλνεις αιτήσεις στις εταιρείες κατευθείαν. Απο την ώρα που είσαι εδώ μπορείς να επισκεφτείς τον Angentur für Arbeit κ.α. Δεν χρειάζεται αν έχεις μπάρμπα απ την Κορώνι για να σε προσλάβουν σε καμία περίπτωση. Η μη ύπαρξη όμως προυπηρεσίας πάνω στο αντικείμενο θα είναι ένα αρνητικό για την εταιρεία.

                          Γενικά διαδικασία



                          Mελέτα και το ακόλουθο site http://www.make-it-in-germany.com/en/home/
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            Originally posted by kosofos View Post
                            Λοιπόν τότε απο την ώρα που αναγνωρίζεται είπαμε το πτυχίο κτλ το θέμα είναι η επάρκεια της γλώσσας. Γερμανικά είπες θα ξεκινήσεις τον Μάρτιο. Με πολύ εντατικά μαθήματα και όλο το καλοκαίρι θα καταφέρεις τον Σεπτέμβρη να συνενοήσε κάτι παραπάνω απο τα βασικά στον χώρο εργασίας. Απο Αγγλικά είσαι σε επίπεδο εργασίας? Αν ναί κοίτα για εταιρείες που μπορούν να σου προσφέρουν εργασία σε αυτή την γλώσσα.

                            Για το πώς θα αρχίσεις να το δουλεύεις: Αρχικά θα κάνεις ένα πολύ καλό βιογραφικό (Ευρωπαικού τύπου) μέσα απο το EURES είναι μια επιλογή στα Αγγλικά. Θα δημιουργήσεις ένα λογαριασμό στο Internships and Graduate Jobs - Graduateland και θα "ακολουθήσεις" εταιρείες που σε ενδιαφέρουν για να βλέπεις τις θέσεις εργασίας. Επίσης βοηθάει ένας λογαριασμός στο linkedin. Αυτά για την προετοιμασία και μετά απο την ώρα που θα είσαι ήση στην Γερμανία (καμή ύπλύτερα) θα αρχίζεις να στέλνεις αιτήσεις στις εταιρείες κατευθείαν. Απο την ώρα που είσαι εδώ μπορείς να επισκεφτείς τον Angentur für Arbeit κ.α. Δεν χρειάζεται αν έχεις μπάρμπα απ την Κορώνι για να σε προσλάβουν σε καμία περίπτωση. Η μη ύπαρξη όμως προυπηρεσίας πάνω στο αντικείμενο θα είναι ένα αρνητικό για την εταιρεία.

                            Γενικά διαδικασία



                            Mελέτα και το ακόλουθο site Home
                            σε ευχαριστω ειλικρινα παρα πολυ!
                            θα ψαχτω κ ελπιζω αν εχω αλλες αποριες να εισαι διαθεσιμος!
                            καλο βραδυ!

                            Comment


                              KAI KATI AKOMH ΠΡΙΝ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ...
                              ΕΡΩΤΗΣΗ...(ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ)
                              ΔΟΥΛΕΥΩ 14 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ
                              ΕΓΩ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ
                              Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ (400 ΕΥΡΟ)
                              ΑΝ ΑΥΡΙΟ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ..(ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΦΩΣΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ) ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ...
                              ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ?ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Ο ''ΟΑΕΔ'' ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΤΙ ...
                              ΘΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ..... (Π.Χ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ,,ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ Σ/Κ ΜΟΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ )
                              ΓΙΑΤΙ ...ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ,,,ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ....
                              ΓΙΑΤΙ 14 ΜΗΝΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝΕ ΓΟΝΕΙΣ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ....ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑΩ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ...
                              ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ''ΠΝΙΓΟΜΑΙ'''ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ...ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΩΡΑ?? ΜΗΠΩΣ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ??ΑΡΑΓΕ ΔΙΑΒΑΣΑΝΕ ???
                              ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ
                              ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ((ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ) ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΠΡΩΙΝΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...
                              ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΩΣ ΟΔΗΓΟΣ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΚΑΜΙΑ 150 ΧΙΛ...
                              ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΕΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ....
                              ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙ ''ΟΑΕΔ''
                              ΤΑ ΛΕΜΕ...

                              Comment


                                Ean exeis kapoion pou empisteysai kai milaei germanika phgaine ston OAED mazi tou kleise ena rantevou kai syzhta ekei tis apories sou.Oso pio grigora fygeis apo to estiatorio toso kalytera gia sena kai thn oikogeneia sou, sto leo ek peiras

                                Comment

                                Working...
                                X