Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    συμφωνω και γω με τον ζητα οτι πρεπει οπωσδηποτε πριν φυγεις να κανεις μια επισκεψη στην arbeitsamt και να θεσεις το θεμα.. σιγουρα αν φυγεις επειδη δεν υπαρχει σοβαρος λογος θα εχεις ενα κλειδωμα 3 μηνων δηλαδη για 3 μηνες δεν θα παρεις μια.Ομως αν υπαρχει προβλημα με τα παιδια κτλ κτλ μια δυσκολη κατασταση τοτε αλλαζει το θεμα και ισως υπαρχει κατι αλλο.μια επισκεψη ειναι απαραιτητη πριν παρεις μια αποφαση.
    Better Think twice instead once

    Comment


      ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ..ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ..
      ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ''ΟΑΕΔ'' ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΜΠΛΕΞΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
      ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ''ΟΑΕΔ''....

      Comment


        Gnorizei kaneis poso paei peripoy to miniatiko gia texnith anelkysthron (me adeia ilektrotexnith) stin germania,kai genikos ean mporei kaneis na brei eykola doylia sto epagelma ayto!Efxaristw.

        Comment


          Originally posted by Hawk View Post
          Gnorizei kaneis poso paei peripoy to miniatiko gia texnith anelkysthron (me adeia ilektrotexnith) stin germania,kai genikos ean mporei kaneis na brei eykola doylia sto epagelma ayto!Efxaristw.
          Έναν παράδειγμα μπορείς να δείς παρακάτω:
          Gehalt Aufzugstechniker - Verdienst Aufzugstechniker - Lohn und Einkommen Profil 959909

          Γνώσεις Γερμανικών?
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              Γεια σας! ειμαι 18! εχω περασει σε τει πληροφορικης!η θεια μ μενει στην γερμανια και σκεφτομαι εντονα να μετακομισω εκει ςστε να ξεκινησω μια καινουργια αρχη!αλλα εχω μεγαλο διλημμα να μεινω εδω και να παλεψω χωρισ καμμια οικονομικη ανεση να τελειωσω την σχολη η να ξεκινησω μια καινουργια ζωη στην γερμανια?

              Comment


                Originally posted by βασω 94 View Post
                Γεια σας! ειμαι 18! εχω περασει σε τει πληροφορικης!η θεια μ μενει στην γερμανια και σκεφτομαι εντονα να μετακομισω εκει ςστε να ξεκινησω μια καινουργια αρχη!αλλα εχω μεγαλο διλημμα να μεινω εδω και να παλεψω χωρισ καμμια οικονομικη ανεση να τελειωσω την σχολη η να ξεκινησω μια καινουργια ζωη στην γερμανια?
                Εγώ προτείνω να βγεις έξω να δεις τον κόσμο. Σχολή ή πανεπιστήμιο μπορείς να βγάλεις κι εκεί.

                Comment


                  Καλησπέρα παιδιά... είμαι καινούργιος στο patriotaki..θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.... εγώ τώρα είμαι 18..και πηγαίνω σε μια σχολή.. όταν τελειώσω από την σχολή και θελήσω να πάω στην γερμάνια για να βρω δουλειά .. μπορώ να χρησιμοποιήσω το πτυχίο μου εκεί για να βρω δουλειά?

                  Comment


                    Τα ελληνικά πτυχία αναγνωρίζονται επίσημα στην ευρωπαϊκή ένωση. Όμως αυτό από μόνο του δεν λέει και πολλά. Συνήθως στη γερμανία απαιτείται γνώση της γλώσσας τους, με εξαίρεση συγκεκριμένα επαγγέλματα (engineers, software engineers, κλπ) σε συγκεκριμένες εταιρίες που έχουν ως κύρια γλώσσα την αγγλική στο περιβάλλον εργασίας.

                    Με πιο απλά λόγια, αν πας όπου να'ναι και πεις ένα σκέτο "γεια σας, έχω πτυχίο τάδε και θέλω δουλειά" είναι πιθανό ότι θα φας πόρτα.

                    Comment


                      ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ Η ΚΡΑΤΙΔΙΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

                      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!
                      ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΟΥΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!ΟΣΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΣ ΜΑΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!ΠΟΙΕΣ ΠΟΛΕΙΣ Η ΚΡΑΤΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ(ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΗΛΑΔΗ) ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥΣ ΚΥΡΙΩΣ!
                      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

                      Comment


                        Δεν θα ηταν καλύτερα να γίνεις πιο συγκεκριμένη;
                        Νομίζω θα μπορέσεις να πάρεις περισσότερες πληροφορίες.

                        Comment


                          Γεια σου Ρενακι,

                          Διάβασε εδώ Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση κάτω που γράφει ΕΡΓΑΣΙΑ /» Επίσης αμφιταλαντεύομαι για την περιοχή. Από ότι ξέρω στο νότο τα πράγματα είναι καλύτερα μισθολογικά από ότι στον βορρά. και άλλα..

                          Comment


                            ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ MILU ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ Η ΔΥΤΙΚΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΕΙΣ ΟΠΩΣ ΒΕΡΟΛΙΝΟ (ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΟΤΟ) ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ...ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Σ'ΑΥΤΟ....

                            Comment


                              Εύρεση εργασίας στα Media - Fernseher (Γερμανία, Ελβετια ή Αυστρία)

                              Γεια σας παιδιά. είμαι νέος στο forum, συγχαρητήρια για την πολύτιμη βοήθεια που δίνετε στον καθένα ξεχωριστά!

                              Aπό πέρυσι περίπου ψαχνομαι να φύγω Γερμανία Ελβετια ή Αυστρία... όπου κάτσει.
                              Είχα ξεκινήσει να μαθαίνω την γλώσσα αλλα λόγο δουλειάς κάποια στιγμή τα σταμάτησα και λόγο χρόνου δεν μπόρεσα να τα συνεχίσω. Εκανα 6 μήνες, είμαι εντελώς αρχάριος... το μονο που μπορώ να κάνω προς το παρόν είναι διαβάζω αλλα φυσικά να μην καταλαβαίνω.... πολυ λίγες λέξεις πιανω...

                              Είμαι από τους τυχερούς διότι δουλεύω ακόμα αλλα η αλήθεια είναι ότι θέλω να φύγω. Με συμβάσεις από το 2007 είμαι και δουλεύω στην τηλεόραση. Η φετινή μου σύμβαση τελειώνει το καλοκαίρι. Εχω τελειώσει Ηλεκτρονικός μηχανικός από ΤΕΙ.

                              To post που κάνω είναι γιατί θέλω να μάθω κατά ποσο είναι εύκολη η εργασία στα media της Γερμανίας. Εχω δορυφορική και έχω μια άποψη της ποιότητας και με τον τρόπο που λειτουργούν.... η δουλειά μου είναι μοντάζ. Ντοκιμαντέρ εκπομπές αθλητικά ειδήσεις κτλ. Είμαι διαθετειμένος να φύγω και να μάθω την γλώσσα ακόμα και εκεί με κάποιο τρόπο. Εχω ακούσει για κάποια προγάμματα που σου παρέχουν εκμάθηση της γλώσσας. Φυσικά είμαι θετικός στο να μάθω νέες τεχνολογίες που σίγουρα δεν έχουμε εδώ.
                              Οποιος γνωρίζει η έχει κάποιους γνωστους, που μπορεί να μάθει τι γίνετε γύρο από τον κλάδο των media ας μου πει... θα με βοηθήσει πολύ. Ηδη έχω στείλει σε ένα γραφείο το cv μου, το οποιο μου ζήτησε και μετάφραση του πτυχίου μου στα γερμανικά. Περιμένω κάποιες απαντήσεις...

                              φυσικά δεν θα πω όχι σε περίπτωση εύρεσης εργασίας πέρα από τα media!
                              Σίγουρα θα με βοηθήσει να είμαι σε περιοχή με γνωστούς, δηλαδή Βερολίνο Φρανκφούρτη ή Χαϊδελβέργη απο Γερμανια ακομα και Βερνη στην Ελβετια θα μου είναι πιο εύκολη η προσαρμογή....αλλα δεν αποκλείω και τις υπόλοιπες πόλεις

                              Σας ευχαριστω πολύ και να με συγχωράτε για την πολυλογία μου.... δεν ειμαι έτσι

                              Comment


                                Δεν έγραψα να μην της προτιμήσεις, απλά έχει ~ στατιστικά τους πιο πολλούς άνεργους ~
                                Το κυριότερο, και καλά κάνεις και ξανά ρωτάς, είναι να μην παίρνεται απόφασής δίχως πώς και γιατί δηλ. χωρίς ενδοιασμούς! Στο παρακάτω της αντίληψης, αν πας με βορά νότο, το Βερολίνο έχει 3.5 εκατομμύρια κατοίκους και το Μόναχο 1.5. δηλ. το Βερολίνο έχει παραπάνω εργαζόμενους! Τα πακέτα αμοιβής είναι κατά μέσο όρο παραπάνω στο Μόναχο, αυτό ισχύει όμως κυρίως για εξειδικευμένα επαγγέλματα, αν πας ώμος για λάντζα, η να δουλέψεις, η ακόμη καλύτερα αν θες να ανοίξεις δικό σου φαστφουντάδικο θα προτιμούσα το Βερολίνο κλπ. κλπ.
                                Μετά υπάρχει και η προσωπική εκτίμηση του “τρόπου ζωής” δηλ άλως προτιμά Αθήνα άλως Καρδίτσα. Για πολλούς είναι αυτή η επιλογή πολυτέλεια για άλλους μια καλή οργάνωση και προετοιμασία. Το δικό σου “παν μέτρων άριστων”, είναι η “Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ“ αλά „ΓΙΑ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥΣ ΚΥΡΙΩΣ!“ Κατά δική μου άποψη το ανειδίκευτους τα ισοπεδώνει πάλι όλα... δεν θέλει και πολύ σπαζοκεφαλιά, από γερμανικά πώς πάμε?

                                Και ακόμη κάτι, το „ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ ΟΙ ΠΗΓΕΣ“ πως σου βγήκε?

                                Comment

                                Working...
                                X