Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γνώσεις Γερμανικών?

    Kano mathimata 2 fores tin ebdomada edo kai 3 mines

    Comment


      ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΑΜΒΟΥΡΓΟ

      ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
      ΕΧΩ ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΠΤΥΧΟ ΑΓΓΛΙΚΩΝ.
      ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΛΟΙΠΟΝ.
      ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ "Arbeitsagentur" ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΔΟΥΛΕΙΑ;ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ ΜΟΥΤΑΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ.



      Originally posted by kosofos
      1. Ηλικία?
      2. Προυπηρεσία στο αντικείμενο?
      3. Γνώσεις Γερμανικών?

      ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ "Arbeitsagentur" ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΔΟΥΛΕΙΑ;ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ ΜΟΥΤΑΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ.

      Στην ζωή τίποτα δεν είναι σίγουρο. Χωρίς τα κατάλληλα χαρακτηριστικά όχι.
      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ.
      ΕΙΜΑΙ 33 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΑΝ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
      ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΑΜΒΟΥΡΓΟ, ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΕΙΟ.
      ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΙΛΩ ΑΓΓΛΙΚΑ.
      ΣΥΝΕΠΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΑΝ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ 700-800 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ, ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΗΣΩ ΣΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ.
      ΣΑΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ;
      ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΕΑΝ ΘΑ ΔΗΛΩΘΩ ΣΤΟ "ΑRBEITSΑΜΤ" ΘΑ ΒΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ;
      ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΕΛΛΗΝΑ ΤΑΒΕΡΝΙΑΡΗ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΨΗ;
      ΑΠΟ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΕΣ ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΟΙΚΙΑ ΤΙ ΛΕΕΙ ΕΚΕΙ;ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ;


      ΕΙΜΑΙ 33 ΕΤΩΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΜΗΝΑ ΛΕΩΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΟ "ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ".

      ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΟΥΤΕ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ.



      Originally posted by kosofos
      ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΟΥΤΕ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ.

      Οπότε μάλλον θα πρέπει να ξεχάσεις την περίπτωση "Οικονομολόγος". Άρα πάς για ανιδίκευτη εργασία και μάλιστα χωρίς γλώσσα στην καλύτερη περίπτωση Ελληνικό εστιατόριο. Είδα στο chat είπες κάτι για "σύνταξη" ότι παίρνεις. Σωστά? Αν πώς θα μπορέσεις να εργαστείς στην Γερμανία? Το μόνο που θα μπορείς να κάνεις είναι miinijob για κανα €400 άντε στην καλύτερη part-time,πάντως κανονική fulltime δεν μπορείς αν παίρνεις σύνταξη απο το Ελληνικό κράτος. Η ΕΕ είναι ένα σε αυτά

      Comment


        Με μια αναζήτηση στο google βρήκα εδώ σύντομες και εικονικές ενημερώσεις της κατάσταση των μέσων μαζικής ενημέρωσης διαμοιράζοντας σε πόλεις

        Hamburg hängt sie alle ab - München, Köln und alle anderen Städte sowieso. In einer Branchenauswertung des Karrierenetzwerks Xing hat Hamburg den ersten Platz belegt. In keiner anderen Großstadt arbei


        Diese Website steht zum Verkauf! mediaplaner.de ist die beste Quelle für alle Informationen die Sie suchen. Von allgemeinen Themen bis hin zu speziellen Sachverhalten, finden Sie auf mediaplaner.de alles. Wir hoffen, dass Sie hier das Gesuchte finden!


        Στις αγγελίες θέσεων εργασίας γράφουν συνήθως ακριβώς ποιες γνώσεις και εμπειρίες ζητούν!? Με συντομία, cv προς Köln, Berlin, Hamburg, München.

        Comment


          ΜΕΓΑΛΕ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΕΙΜΑΙ.
          ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ:
          Εστιατόρια στη Γερμανία
          ΑΛΛΑ ΓΕΡΝΙΚΩΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΕ ΕΛΛΗΝΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ.

          Comment


            Originally posted by milu View Post
            Με μια αναζήτηση στο google βρήκα εδώ σύντομες και εικονικές ενημερώσεις της κατάσταση των μέσων μαζικής ενημέρωσης διαμοιράζοντας σε πόλεις

            W&V: Studie: Hamburg ist die Medienstadt Deutschlands

            Medienstandorte - bei mediaplaner.de

            Στις αγγελίες θέσεων εργασίας γράφουν συνήθως ακριβώς ποιες γνώσεις και εμπειρίες ζητούν!? Με συντομία, cv προς Köln, Berlin, Hamburg, München.
            σε ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες... θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια άκρη από τα site που μου έστειλες.
            βεβαια εδώ Stellenanzeigen - bei mediaplaner.de
            που έστειλα email δεν πήγε .... κάποιο πρόβλημα με το mail τους λογικα!

            thanks anyway

            Comment


              Βιογραφικά θα έστελνα αμέτρητα...
              Διάβασε τον οδηγώ αρχικά Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση
              κάτω θα βρεις Εργασία με πιο τρόπω να αναζητάς αγγελίες
              οι καλύτερες πύλες » Συχνότητα χρήσης και ποιότητας σε πύλες αναζήτησης εργασίας

              Comment


                Το δεν είναι έγκυρες οι πηγές προέκυψε απο το γεγονός ότι είναι φήμες που άκουσα από φίλους γνωστών....δεν το εχω διάβασει κάπου για να το επιβεβαιώσω δηλαδή γι' αυτό και ρωτάω.Γερμανικά θέλω να ελπίζω ότι μέχρι Οκτώμβρη που σκέφτομαστε με το αγόρι μου να ανέβουμε θα είμαστε τουλάχιστον επίπεδο B1...έγω τελείωσα φέτος ιεκ για νηπιαγωγός και το αγόρι μου τελειώνει οικονομικά στη πάντειο γι άυτό σου ανέφερα ανειδίκευτους κυρίως γιατί μέχρι να προσάρμοστουμε και να μάθουμε καλά τη γλώσσα δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό για αρχή να βρούμε κάτι στον τομέα μας ο καθένας....εμείς σκεφτόμαστε το Dusseldorf ως πρώτη επιλογή για πόλη....εσύ που τα γνωρίζεισ καλύτερα πως σου φαίνεται???Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια!

                Comment


                  Άλω ανειδίκευτος άλω άπειρος, τεσπα, τώρα καταλαβαίνω πως το εννοείς. Σαν αρχή πας ως Babysitter, έχεις καλές πιθανότητες με το απολυτήριο σου και η αμοιβές είναι ικανοποιητικές! Το Düsseldorf είναι φωλιά γεμάτο από Έλληνες με ελληνικά εστιατόρια μπαράκια κλπ. με λίγο υπομονή / επιμονή και θέληση κάτι θα έβρισκες και εκεί, βοηθός κουζίνας, μάλλον από ηλικία είσαι νέα γιαυτό συστήνω καλύτερα γκαρσόνα, με ένα γλυκό χαμόγελο βγαίνουν αρκετά πουρμπουάρ κλπ.
                  Έμεναν προσωπικά δεν μου αρέσει το Düsseldorf γιατί είναι λίγο ψηλομύτες. Μάλλον όμως να μην είμαι απροκατάληπτος γιατί μεγάλωσα στην Κολωνία και δεν τα πάμε καλά με τα Dolce & Gabbana.

                  Αυτά για τα τρέχων αναγκαία δηλ με ελάχιστη γνώση γλώσσας και σαν “ανειδίκευτος”

                  Μελλοντικά καλά είναι να γνωρίζεις πως σαν νηπιαγωγός (εκπαιδευτικός) είναι το υπουργείο παιδείας υπεύθυνοι. Ισχύουν διαφορετικές απαιτήσεις, ανάλογα με την επαρχία. Αλά και κάθε σχολείο όμως, μπορεί να επιλέξει ποια κριτήρια πρέπει να πληρούνται για την πρόσληψη. Επειδής οι Γερμανοί δίνουν μεγάλη έμφαση στην παιδεία, αυτονόητο ότι η ποιο πολύ απαιτούν απόδειξη επαγγελματικής εμπειρίας. Απαιτείται σε κάθε περίπτωση, ένα μέσο επίπεδο εκπαίδευσης, για παράδειγμα, ένα πιστοποιητικό δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Ότι η θέσεις εργασίας συχνά προσφέρονται από την εκκλησία, μπορεί να επηρεάσει και το θρήσκευμα!
                  Τελειώνοντας, ψάχνε από τώρα πληροφορίες για μετεκπαίδευση στον τομέα σου, μερικά πανεπιστήμια δέχονται φοιτητές, επίσης χωρίς γυμνάσιο, αν ο αιτών μπορεί να αποδείξει την κατάλληλη επαγγελματική εμπειρία! Υπό αυτές της συνθήκες είσαι καλά στην Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία.

                  Καλή τύχη όπου κ' αν πάτε!

                  Comment


                    Originally posted by milu View Post
                    μερικά πανεπιστήμια δέχονται φοιτητές, επίσης χωρίς γυμνάσιο, αν ο αιτών μπορεί να αποδείξει την κατάλληλη επαγγελματική εμπειρία!
                    Επειδή έχω ένα φίλο σε παρόμοια κατάσταση και μάλλον θα τον ενδιαφέρει αυτό, μπορείς να δώσεις μερικές πληροφορίες (αν υπάρχει κάποιο εννιαίο γραφείο για επικοινωνία ακόμα καλύτερα) παραπάνω εδώ ή σε pm;

                    Comment


                      Originally posted by random View Post
                      παρόμοια κατάσταση
                      Τι δηλ. νηπιαγωγός?

                      Originally posted by random View Post
                      αν υπάρχει κάποιο εννιαίο γραφείο για επικοινωνία
                      ενιαίο μάλλον όχι και αν, μόνο απο το υπουργείο παιδείας.

                      Όπως ανάφερα είναι θέμα κρατιδίου! Αλα στο Μοναχο αλα στο Βερολίνο κλπ.
                      Εδώ γενικές πληροφορίες Zugangsvoraussetzungen - Ausbildung - erzieherin-online
                      Σχετικά πρέπει να απευθυνόμαστε στο πανεπιστήμιο της περιοχής.

                      Comment


                        Στο παρακάτω δημοσίευμα μπορείς να δείς τις πόλεις με τους περισσότερους μετανάστες (σε ποσοστό %) Städte mit dem höchsten Ausländeranteil - Nachrichten WELT am SONNTAG - DIE WELT . Απο αυτό μπορείς να βγάλεις ένα συμπέρασμα ότι οι περισσότεροι επιλέγουν την παλιά "Δυτική Γερμανία".
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          Σορι αλλα ξεχασατε να ανεφερετε κατι πολυ βασικο, αλλο το κοστος ζωης στο Μοναχο και αλλο στο Βερολινο. Το Μοναχο ειναι η πιο ακριβη πολη της γερμανιας ενω τ Βερολινο απο τις πιο φθηνες.
                          Και επισης επeιδη αναφερατε κατι για πανεπιστημιο το κρατιδιο της baden württemberg (ακα Στουτγκαρδη, Χαιδεμβεργη κτλ) κατηργησε τα διδακτρα στα πανεπιστημια της
                          Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                          Comment


                            Originally posted by FarfyFfs View Post
                            Σορι αλλα ξεχασατε να ανεφερετε κατι πολυ βασικο, αλλο το κοστος ζωης στο Μοναχο και αλλο στο Βερολινο. Το Μοναχο ειναι η πιο ακριβη πολη της γερμανιας ενω τ Βερολινο απο τις πιο φθηνες.
                            Και επισης επeιδη αναφερατε κατι για πανεπιστημιο το κρατιδιο της baden württemberg (ακα Στουτγκαρδη, Χαιδεμβεργη κτλ) κατηργησε τα διδακτρα στα πανεπιστημια της
                            υποτίθεται ότι δεν σκεφτήκαμε, να σε πάντα καλά, κάθε πληροφορία χρήσιμη!

                            Comment


                              ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ!!! ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΩΝ ΙΕΚ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΑΠΟ ΔΩ??Η ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΤΡΑ ΦΟΙΤΗΣΗ ΕΚΕΙ??ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟ!!!

                              Comment


                                Originally posted by milu View Post
                                Βιογραφικά θα έστελνα αμέτρητα...
                                Διάβασε τον οδηγώ αρχικά Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση
                                κάτω θα βρεις Εργασία με πιο τρόπω να αναζητάς αγγελίες
                                οι καλύτερες πύλες » Συχνότητα χρήσης και ποιότητας σε πύλες αναζήτησης εργασίας
                                σε ευχαριστώ πολύ milu, τo πρώτο link τo έχω ήδη διαβάσει και όντως είναι τέλειο... θα προσπαθήσω και στο άλλο που μου έστειλες...

                                danke schon

                                Comment

                                Working...
                                X