Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΣΩΤΗΡΑΣ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ !!!

    Originally posted by AntonisThess View Post
    Eimai stin Germania peripou 3 evdomades kai 8a sas po osa mporesa na ma8o kai ego stin poli pou meno.

    Doulepsa 2 meres mpoufetzis, alla fanika tixeros kai vrika doulia se etairia alla me vardies kai 10 ores tin imera se gnosto ergostasio meso ergolavikis omos etairia.

    Sta estiatoria oi mis8oi sini8os einai apo 800-1200 gia mpoufe, psistis kai servitoros. Alla ean ksereis kala tin doulia tou servotorou kai tin glossa kai efoson to estiatorio exei arketi pelatia, mporeis na kerdizeis me ta ''mpourmpouar'' apo 500 eos kai 1500 euro extra (tis kales epoxes).
    O monos pou vgazei stantar parapano lefta olo ton xrono einai o mageiras kai den ennoo ton psisti pou den einai tipota spoudaio.
    Episis oi perissoteroi den asfalizoun kanonika to prosopiko. Se plironoun dld. 1000 euro. alla se asfalizoun gia 400-500 euro kai merikoi den asfalizoun ka8oolou. Mexri na to parete xampari osoi den to tsekarete ton proto mina, 8a tin exete patisei giati poli apla meta arxizoun na kanoun tous diskolous. Genika uparxei poli perissoteri ''mauri'' ergasia apo palia kai se auto ftaine oi Tourkoi pou exoun riksoi ta merokamata edo kai xronia me tis etairies enoikiaseos prosopikou. Me alla logia ''ntavantzilikia'' apo nomimes etairies edo kai 7 xronia apo to 2004 me ton nomo tou Sreder''.
    Yparxoun omos kai sostoi ellines pou plironoun kati perissotero to prosopiko kai to asfalizoun kanonika. Milame omos gia eksaireseis. Pantos min nomizete oti kai autoi mporoun na plironoun to prosopiko aneta tetoies epoxes, idios an to magazi den exei pelatia arketi. Sta kala estiatoria sigoura mporoun, alla to 8ema einai an 8eloun .
    kata ta alla pisteuo oti opoios kanei ipomoni kai ma8i tin glossa kai tis germanikes sini8ies stin kouzina, mpoufe klp. 8a mporesei kapoia sigmi efoson kanei oikonomies na anoiksei diko tou.
    Episis na pros8eso oti ta 1000 ka8ara gia estiatorio me pliromeno to fagito kai tin diamoni den einai liga lefta asxeta apo tin poli doulia, giati poli apla mono etsi 8a mporeseis na kaneis oikonomies gia na kanis kati diko sou. Fisika pera apo 12-13 ores kapoies meres kai me 1 repo tin evdomada einai fisiologiko edo stin germania. Alla me 7 meres ergasia prepei na dosei toulaxiston 1200 euro. Sta 2 atoma zeugari gia kouzina me spiti kai fagito sini8os plironoun 2000- 2200 ka8ara. Mporei fisika an kapoios einai arkata kalos stin kouzina kai vrei kalo estiatorio na parei kai 2500 os zeugari omos.
    Na 8imaste oti ean plironate monos spiti os ergenis 8a plironate minimoum 250-350 euro kai os zeugari toulaxiston 450-600 euro, analoga panta tin zitisi. Pros8este kai to fagito gia ena mina sto ka8e atomo, kai 8a deite oti toulaxiston glitonete arketa lefta apo enoikio kai fagito.Ola einai simvivasmos stin arxi patriotes.

    Ektos kai an eiste ''elit'' se kapoio allo epagelma me arketi empiria kai fisika telia gnosi germanikon, oste na vreite doulia me kala lefta. kai ean pali...
    Yparxoun doulies, gia eidikeumeno prosopiko, alla to empodio einai i glossa kai fisika i empiria.
    Auti einai i germania simera.

    Telos gia ta estiatoria exo ksanapei na dokimasete monoi sas me ton germaniko ''xriso odigo''. Edosa kai ena link opou sas vgazei toulaxiston 2800 ellinika estiatoria kai etsi parakamptete tous ''ntavatzides'', grafia-maimou klp.
    Ean kapoios 8elei perissoteres plirofories, as mou steilei aitisi sto Skype gia na ton pros8eso stis epafes mou kai na milisoume me mikrofono gia kaliteri sinenoisi. To nik mou sto Skype einai Koul628 .

    Me tin proti eukairia pou 8a apoktiso dikia mou sindesi sto internet 8a mporo na voi8iso perissotero afpu 8a mpaino pio sixna.
    Pliroforiaka sas leo oti sta internet kafe edo kostizei 1 euro tin ora kai merika klinoun stis 10 to vradi kai lla oxi.
    Episis to ''kinito diktio gia internet kostizei ton mina 25 euro peripou me ''stikaki'' kai xoris simvolaio, alla monon mexri 5 Gbit. Meta peftei arketa i taxitita. Dld gia e-mail kai Skype xoris mikrofono einai arketo, alla me video klp teleionei sigoura tin proti evdomada an milas ka8imerina.
    Ta sta8era diktia se spiti kostizoun 30-40 euro ton mina kai exeis aperioristi xrisi.

    Auta pros to paron patriotes.
    Gia sigkekrimenes apories grapste mou kai sto e-mail mou.

    Filika, Antonis
    .................................................. .............
    ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΝΤΩΝΗ ΝΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΟΥΛΙΕΣ ΕΡΓΑΤΗ Η ΚΑΝΕΝΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ????

    Comment


      θα το κοιταξω ευχαριστω και παλι!

      το οτι τα μιλαω καλα τα γερμανικα δεν παιζει και τοσο ρολο απο οτι καταλαβα,πρεπει και να γραφο και να διαβαζω?

      να σε καλα σινεφακι και εσυ καλη τυχη με οτι κανεισ στην ζωη σου1

      Comment


        Καλυτερη πιθανοτητα Εργασιας

        Καλησπερα κ συγχαρητηρια για το σιτε

        Ειμαι 44 ετων παντρεμενος με 2 παδια Επειδη εφτασα στο μηδεν και με εχει πιασει κ πανικος εδω θα ηθελα να μου πει καποιος σε ποια πολη στην Γερμανια μπορει να βρω ποιο ευκολα και γρηγορα δουλεια .. Θα παω τελειος ξεκαρφωτος και ο Θεος Βοηθος

        Μιλαω απταιστα την Αγγλικη γλωσσα γραπτως κ προφορικος ( ξερω ασχετο γαι Γερμανια) Φυσικα 8α ψαξω για Ελληνικο εστιατοριο λογο γλωσσας .



        ευχαριστω

        Comment


          Μilu σε ευχαριστω

          Εχω αποφασισει για Στουτγκαρδη απο οτι Βλεπω δεν θα μπορεσω να εχω μαζι μου πανω απο 1500 ευρω πιστευω να μου φτασουν για 3 εβδομαδες και με την ελπιδα να εχω βρει δουλεια στο διαστημα αυτο ..

          Που μπορω να μεινω (προσωρινα) με το λιγοτερο κοστος αν υπαρχει κανενα συσσιτιο (εκκλησιας Δημου κλπ) που μπορω εκμεταλευτω ωστε το κοστος να ειναι οσο μικροτερο γινετε και η παραμονη μου οσο ποιο μακρυα γινετε μεχρι να βρω δουλεια..

          Comment


            Originally posted by Sante View Post
            Καλησπερα κ συγχαρητηρια για το σιτε

            Ειμαι 44 ετων παντρεμενος με 2 παδια Επειδη εφτασα στο μηδεν και με εχει πιασει κ πανικος εδω θα ηθελα να μου πει καποιος σε ποια πολη στην Γερμανια μπορει να βρω ποιο ευκολα και γρηγορα δουλεια .. Θα παω τελειος ξεκαρφωτος και ο Θεος Βοηθος

            Μιλαω απταιστα την Αγγλικη γλωσσα γραπτως κ προφορικος ( ξερω ασχετο γαι Γερμανια) Φυσικα 8α ψαξω για Ελληνικο εστιατοριο λογο γλωσσας .



            ευχαριστω

            Kαλημερα

            δοκιμασε σε καμια μεγαλη πολη

            πχ Βερολινο.
            Ιδιως στα ανατολικα προαστια εχει και πολυ φθηνα σπιτια.
            Οτι αλλο θελεις να ρωτησεις και δεν βρεις την απαντηση στο φορουμ
            απλα ρωτας

            Comment


              Originally posted by synnefaki View Post
              Kαλημερα

              δοκιμασε σε καμια μεγαλη πολη

              πχ Βερολινο.
              Ιδιως στα ανατολικα προαστια εχει και πολυ φθηνα σπιτια.
              Οτι αλλο θελεις να ρωτησεις και δεν βρεις την απαντηση στο φορουμ
              απλα ρωτας
              Καλημερα συννεφακι καπου διαβασα οτι Στουτγκαρδη εχει 17000 ελληνες και οτι στο Βερολινο υπαρχει μεγαλη ανεργια γ'αυτο ειπα Στουτγκαρδη

              Κατι αλλο εδω ειναι τα σπιτια κοινοτητων ?

              Günstiges WG-Zimmer in Berlin mieten. Auf immowelt.de kannst du die passende Wohngemeinschaft finden! Hier wirst du schnell fündig!


              βαζω τεετραγωνικα τιμη κλπ αν καταλαβα καλα ..( βοηθανε τα αγγλικα λιγο στην μεταφραση :-) )

              ευχαριστω

              Comment


                τωρα μπερδευτικα με την στεγη:-(

                οπος ειπα 8α ανεβω με 1500 ευρω και υπολογιζω για 3 εβδομαδες θα μου φτασουν με περισοτερη οικονομια ισως παραπανω μεχρι να βρω δουλεια κ αν βρω .. Η οικογενια μου δεν μπορει να ερθει για τουλαχιστον ενα χρονο + .. Η κορη τελιωνει το λυκειο ( Θελει να σοπουδασει νοσηλευτρια ) ο γιος 3η γυμνασιου .

                Το πρωτο πραγμα που πρεπει να Ψαξω ειναι μια στεγη για εμενα και απο εκει να παρω τους δρομους για ευρεση εργασιας να ψαξω εδω http://www.hans-sachshaus.de για στεγη ? (φθηνοτερα) Το κλεινω μεσο ιντερνετ η οταν φτασω απο το αεροδρεομιο να με παει ο ταξιτζης και ρωταω για δωματιο

                ευχαριστω

                Comment


                  καλημερα σε ολους...Σκεφτομαι να μεταναστευσω Γερμανια με την οικογενεια μου...εγω εχω τελειωσει Λογιστικη και ο αντρας μου ασχολειται με ελαιοχρωματισμους και ανακαινισεις γενικοτερα..Θα βρουμε κατι εκει?πως ειναι οι δουλειες εκει?οποιος μπορει να μου απαντησει...ευχαριστω εκ των προτερων...

                  Comment


                    Originally posted by Sante View Post
                    τωρα μπερδευτικα με την στεγη:-(
                    Το κλεινω μεσο ιντερνετ η οταν φτασω απο το αεροδρεομιο να με παει ο ταξιτζης και ρωταω για δωματιο
                    ευχαριστω
                    οχι, δεν θα βρεις ετσι δοματιο κατο απο 60 €

                    οπές ανέφερα

                    “Για αρχή καλά είναι τα σπίτια εργαζόμενων (καταλύματα) (Arbeiterwohnheime)




                    Οι τιμές ανά άτομο :
                    Μονόκλινο: € 12,00 συν ΦΠΑ
                    Δίκλινο δωμάτιο: € 10,75 συν ΦΠΑ
                    Οικογενειακό Δωμάτιο: € 9,50 συν ΦΠΑ

                    Τους παίρνεις τηλέφωνο τουλάχιστον 1 ½ εβδομάδα νωρίτερα και ρωτάς για διαθέσιμα δωμάτια
                    Οι κρατήσεις είναι δεσμευτικές όταν φτάσεις εκεί πληρώνεις προκαταβολικά για όλο το καιρό που θέλεις να μένεις τουλάχιστον ώμος για δυο εβδομάδες

                    Το http://www.hans-sachshaus.de/ άστο για αρχή.. είναι λίγο μπέρδεμα..

                    Comment


                      Originally posted by milu View Post
                      οχι, δεν θα βρεις ετσι δοματιο κατο απο 60 €

                      οπές ανέφερα

                      “Για αρχή καλά είναι τα σπίτια εργαζόμενων (καταλύματα) (Arbeiterwohnheime)




                      Οι τιμές ανά άτομο :
                      Μονόκλινο: € 12,00 συν ΦΠΑ
                      Δίκλινο δωμάτιο: € 10,75 συν ΦΠΑ
                      Οικογενειακό Δωμάτιο: € 9,50 συν ΦΠΑ

                      Τους παίρνεις τηλέφωνο τουλάχιστον 1 ½ εβδομάδα νωρίτερα και ρωτάς για διαθέσιμα δωμάτια
                      Οι κρατήσεις είναι δεσμευτικές όταν φτάσεις εκεί πληρώνεις προκαταβολικά για όλο το καιρό που θέλεις να μένεις τουλάχιστον ώμος για δυο εβδομάδες

                      Το http://www.hans-sachshaus.de/ άστο για αρχή.. είναι λίγο μπέρδεμα..

                      Οκ τωρα το κατλαβα καλυτερα ΤΥ ... Οταν τους παρω τηλεφωνο θα μπορεσουμε να συνεννοηθουμε στα Αγγλικα γιατι ξερω απο πειρα (τουρισμο) η Γερμανοι αν και ξερουν Αγγλικα αρνουνται να την μιλησουν .

                      Αν θελεις μου δινεις το σαιτ (σπιτια εργαζομενων) και για Βερολινο

                      Ευχαριστω

                      Comment


                        mathimatikos stin germania

                        Xairetai filoi mou kai sygnomi gia tin grammotoseira mou alla yparxei thema me to pc mou!
                        Me lene Giorgo kai eimai 26 mathimatikos!
                        Eimai matimatikos kai pragmatika zitao voitheia! Thelo enimerosi me tin pithanotita ergasias stin germania epi tou antikeimenou mou i oti dipote allo! Dystixos den gnorizo germanika alla tora psilomathaino!Gnorizo omos kala agglika!
                        Parakalo kapoios paidia!!Sas eyxaristo poly!!

                        Comment


                          Originally posted by ειρηνακη View Post
                          καλημερα σε ολους...Σκεφτομαι να μεταναστευσω Γερμανια με την οικογενεια μου...εγω εχω τελειωσει Λογιστικη και ο αντρας μου ασχολειται με ελαιοχρωματισμους και ανακαινισεις γενικοτερα..Θα βρουμε κατι εκει?πως ειναι οι δουλειες εκει?οποιος μπορει να μου απαντησει...ευχαριστω εκ των προτερων...
                          Παιδιά χωρίς την Γερμανική γλώσσα, και προφανώς χωρίς γνωστούς και φίλους εκεί για έναν αρχικό προσανατολισμό και βοήθεια, θα πρέπει στην αρχή πάντα να βρήτε δουλειά σε ότι προκύψει.

                          Διάβασε τη έγραψα στον Sante

                          η βλέπε εδω



                          ... ασχολήσου εντατικά και με αυτές της σελίδες

                          Comment


                            Originally posted by Giorgos serres View Post
                            Xairetai filoi mou kai sygnomi gia tin grammotoseira mou alla yparxei thema me to pc mou!
                            Me lene Giorgo kai eimai 26 mathimatikos!
                            Eimai matimatikos kai pragmatika zitao voitheia! Thelo enimerosi me tin pithanotita ergasias stin germania epi tou antikeimenou mou i oti dipote allo! Dystixos den gnorizo germanika alla tora psilomathaino!Gnorizo omos kala agglika!
                            Parakalo kapoios paidia!!Sas eyxaristo poly!!
                            την καλημερα μου Γιωργο

                            Θα σου στειλω πμ με χρησιμες πληροφοριες κατα την διαρκεια της ημερας, οποτε βρω λιγο χρονο. Μπορει και αυριο γιατι σημερα εχουμε τρεχαματα
                            Για μα μην περιμενεις ομως ενα σου λεω

                            Ζητανε μαθηματικους και φυσικους!

                            Θα στα γραψω σε πμ
                            ειναι πολυ καλα τα πραγματα για τον κλαδο σου

                            Comment


                              Καλημέρα.Επειδή και εγώ είμαι μαθηματικός και με ενδιαφέρει πολύ αν μπορείτε να με ενημερώσετε σχετικά...

                              Μιλάω και γερμανικά (έχω mittelstufe)

                              Ευχαριστώ

                              Comment


                                Originally posted by synnefaki View Post
                                την καλημερα μου Γιωργο

                                Θα σου στειλω πμ με χρησιμες πληροφοριες κατα την διαρκεια της ημερας, οποτε βρω λιγο χρονο. Μπορει και αυριο γιατι σημερα εχουμε τρεχαματα
                                Για μα μην περιμενεις ομως ενα σου λεω

                                Ζητανε μαθηματικους και φυσικους!

                                Θα στα γραψω σε πμ
                                ειναι πολυ καλα τα πραγματα για τον κλαδο σου
                                Μπραβο περιμενω !Στειλε!

                                Comment

                                Working...
                                X