Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Kαλημερα καλη εβδομαδα σε ολους. Αγαπητη w.australian δεν θα ελεγα ποτε μεγαλα λογια αν δεν ειχα ενημερωση ο ιδιος.
    Σαφως και το σαιτ περιεχει ολα αυτα που βοηθουν στην βιζα,και σαφως εχει προσφερει εργο.
    Δεν αντιλαμβανομαι την απαντηση σου ως αντιδραση.
    Μονο που προφανως καποιοι δεν εχουν ερθει στην θεση που μπορει ο φιλος μας υδραυλικος να ειναι,η αγωνια του και ο πανικος του ειναι δεδομενος,και απαντηση καμια.
    Εχω υπαρξει στα 45 μου χρονια χωρις φαγητο στεγη κ.λ.π εχω πολλες φορες υπο την πιεση να κανω σπασμωδικες κινησεις,κ.λ.π δεν ειναι φοβαρο να απαντησει καποιος και να του πει..βρε ανθρωπε του θεου δεν ειναι τοσο απλα αλλα ουτε τοσο δυσκολα...μια λεξη συμπαθειας. Για ολα αυτα ειναι το κατηγωρω μου. Οταν καποιος ετοιμαζεται για μεταναστευση στην αυστραλια κ.λ.π προυποθετει καποιες χιλιαδες ευρω,ενω ο ανθρωπος που μας αφησε το μηνυμα προφανως δεν εχει τα προς το ζην.Αυτο ειναι το παραπονο μου.
    Δεν μου αρεσουν οι αντιπαραθεσεις δεν ειμαι ανθρωπος της ευκολης κριτικης.
    ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΜΑΣ

    Comment


      Καλή τύχη μόνο να ευχηθώ..

      Comment


        Οσον αφορα τις προυποθεσεις για να εργαστει κανεις στη Γερμανια γνωριζει κανεις ποιες ειναι? Χρειαζεται καποια αδεια εργασιας η/και παραμονης η μπορει να μεινει ελευθερα μονο με την ταυτοτητα του την ελληνικη? Απο οσο ξερω, ισχυει η συνθηκη sengen για τη Γερμανια.

        Comment


          Originally posted by akis131984 View Post
          Οσον αφορα τις προυποθεσεις για να εργαστει κανεις στη Γερμανια γνωριζει κανεις ποιες ειναι? Χρειαζεται καποια αδεια εργασιας η/και παραμονης η μπορει να μεινει ελευθερα μονο με την ταυτοτητα του την ελληνικη? Απο οσο ξερω, ισχυει η συνθηκη sengen για τη Γερμανια.
          Ανακαλύψτε τα δικαιώματα που έχετε ως πολίτης της ΕΕ που ζει στην ΕΕ: από τη διαμονή και την υγειονομική περίθαλψη έως τις αγορές και τον γάμο.
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            Originally posted by paschalisf View Post
            Μονο που προφανως καποιοι δεν εχουν ερθει στην θεση που μπορει ο φιλος μας υδραυλικος να ειναι,η αγωνια του και ο πανικος του ειναι δεδομενος,και απαντηση καμια.
            Ταυτόχρονα κάποιοι άλλοι είναι σε τέτοια θέση που δεν έχουν ιδιαίτερη ανάγκη αλλά εξακολουθούν να συνεισφέρουν στο φόρουμ. Αυτούς τους ξεχνάμε;

            Originally posted by paschalisf View Post
            Οταν καποιος ετοιμαζεται για μεταναστευση στην αυστραλια κ.λ.π προυποθετει καποιες χιλιαδες ευρω,ενω ο ανθρωπος που μας αφησε το μηνυμα προφανως δεν εχει τα προς το ζην.Αυτο ειναι το παραπονο μου.
            Αν κάποιος δεν προθυμοποιείται να αφιερώσει λίγη ώρα για να διαβάσει μερικά θέματα στο φορουμ, τότε πως θα ανταπεξέλθει σε μια ξένη χώρα που θα πρέπει να μάθει τη γλώσσα (δεδομένο ότι σε αυτή τη περίπτωση μιλάμε για γερμανία, όχι αυστραλία) και παράλληλα να προσαρμοστεί σε ένα πολύ διαφορετικό τρόπο ζωής; Για παράδειγμα εγώ πως να βοηθήσω κάποιον που θα δημοσιεύσει μόνο μία φορά χωρίς να ασχοληθεί άλλο και δεν δείχνει ότι βάζει λίγη προσπάθεια για κάτι που αφορά τη δική του ζωή;

            Originally posted by loufas View Post
            Καλή τύχη μόνο να ευχηθώ..

            Comment


              Originally posted by paschalisf View Post
              1.φιλε μου αδικα θα περιμενεις απο εδω βοηθεια.......λυπαμαι που το λεω,
              2. μπορει να ενοχλησει καποιους αλλα απαντηση δεν θα παρεις ποτε.
              Το πιο φοβερο ειναι οτι οταν καποιος ειναι πνιγμενος δεν λειτουργει ορθολογικα,και σε αυτο το κοματι καποιοι που εχουν λυσει τα θεματα τους δεν θα μπουν στην διαδικασια να σε οργανωσουν οσο αυτο ειναι εφικτο,
              3. να οργανωσεις την σκεψη σου και να θυμασαι πως απο την στιγμη που μπηκες σε αυτο το σαιτ ξεκινουν τα δυσκολα,
              4. ποτε δεν θα εχεις μια πλατη να ακουμπησεις αν φυγεις απο την ελλαδα,παρα μονο τα δικα σου τα ποδια.
              5. Και κατσε να δεις τωρα ποσοι θα αντιδρασουν μετα απο αυτο.
              6. Ευχομαι οτι καλυτερο.

              1. Μέντιουμ είσαι πατριώτη ?
              2. Επειδή δεν απάντησαν στο δικό σου ποστ τώρα βγάζεις χολή ??? (για τι βοήθεια μιλάς ? σαν την δική σου ???)
              (αν κ 3 μέρες μόνο μέλος έχεις πολλές απαιτήσεις...!!! εσύ μας πληρώνεις ή είμαστε δημόσιοι υπάλληλοι ??? κ τι απάντηση θέλεις να σου δώσουν στο δικό σου ποστ ? Αφού δεν μιλάς γερμανικά αλλά ούτε καν αγγλικά κ εκτός από αυτό δεν μπαίνεις στον κόπο για να μην κουράσεις τα ματάκια σου μάλλον να διαβάσεις τι έχει συμβεί σε άλλα μέλη που πήγαν για δουλειά σε ελληνικά εστιατόρια κ χωρίς να μιλάνε την γλώσσα).
              3. Τα δύσκολα ξεκινάνε όταν υπάρχουν κάποιοι σαν εσένα που αντί να πούνε κάτι αν το γνωρίζουν κάθονται κ κατηγορούν με τον πιο άσχημο τρόπο τους άλλους για να νιώσουν αυτοί καλά ή να δημιουργούνε λογομαχίες χωρίς λόγο (μάλλον με φθόνο)
              Ααααα λέω να βάλουμε κ μία Ταμπέλα: Απαγορεύεται αυστηρώς η είσοδος στο forum χωρίς την συνοδεία κηδεμόνα...!!!
              4. Γιατί είχε στην Ελλάδα μία πλάτη να ακουμπήσει ??? Ας διαβάσει το forum κ παντού στο ίντερνετ να δει το τι συμβαίνει στο εξωτερικό ή στην καλύτερη να πάει μία βδομάδα στην Γερμανία να τα δει ο ίδιος προσωπικά (τόσο απλά).
              5. Μα ήξερες γιατί έγραψες το συγκεκριμένο ποστ.... αν κ 45 ετών που λες ότι είσαι εμένα μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι 20άρης δυστυχώς.
              6. Αφού του έκανες την καρδιά περιβόλι του ανθρώπου έχεις κ το θράσος να του εύχεσαι... (πιο καλύτερο ???????)

              Λυπάμαι πολύ...!!!


              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Originally posted by jimathens View Post

                1. Μέντιουμ είσαι πατριώτη ?
                2. Επειδή δεν απάντησαν στο δικό σου ποστ τώρα βγάζεις χολή ??? (για τι βοήθεια μιλάς ? σαν την δική σου ???)
                (αν κ 3 μέρες μόνο μέλος έχεις πολλές απαιτήσεις...!!! εσύ μας πληρώνεις ή είμαστε δημόσιοι υπάλληλοι ??? κ τι απάντηση θέλεις να σου δώσουν στο δικό σου ποστ ? Αφού δεν μιλάς γερμανικά αλλά ούτε καν αγγλικά κ εκτός από αυτό δεν μπαίνεις στον κόπο για να μην κουράσεις τα ματάκια σου μάλλον να διαβάσεις τι έχει συμβεί σε άλλα μέλη που πήγαν για δουλειά σε ελληνικά εστιατόρια κ χωρίς να μιλάνε την γλώσσα).
                3. Τα δύσκολα ξεκινάνε όταν υπάρχουν κάποιοι σαν εσένα που αντί να πούνε κάτι αν το γνωρίζουν κάθονται κ κατηγορούν με τον πιο άσχημο τρόπο τους άλλους για να νιώσουν αυτοί καλά ή να δημιουργούνε λογομαχίες χωρίς λόγο (μάλλον με φθόνο)
                Ααααα λέω να βάλουμε κ μία Ταμπέλα: Απαγορεύεται αυστηρώς η είσοδος στο forum χωρίς την συνοδεία κηδεμόνα...!!!
                4. Γιατί είχε στην Ελλάδα μία πλάτη να ακουμπήσει ??? Ας διαβάσει το forum κ παντού στο ίντερνετ να δει το τι συμβαίνει στο εξωτερικό ή στην καλύτερη να πάει μία βδομάδα στην Γερμανία να τα δει ο ίδιος προσωπικά (τόσο απλά).
                5. Μα ήξερες γιατί έγραψες το συγκεκριμένο ποστ.... αν κ 45 ετών που λες ότι είσαι εμένα μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι 20άρης δυστυχώς.
                6. Αφού του έκανες την καρδιά περιβόλι του ανθρώπου έχεις κ το θράσος να του εύχεσαι... (πιο καλύτερο ???????)

                Λυπάμαι πολύ...!!!


                7. Ο paschalisf έγραψε δημόσια στο φόρουμ

                μπορει να ενοχλησει καποιους αλλα απαντηση δεν θα παρεις ποτε
                Δυο μέρες πριν όμως μου είχε στείλει προσωπικό μήνυμα στο φορουμ και φυσικά του έστειλα απάντηση. Υποθέτω το ίδιο έκανε σε άλλα μέλη.

                Comment


                  Αγαπητη w.australian
                  παρακαλώ πολύ λίγο προσοχή στο gender
                  μη μας βγεί και το όνομα
                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    Καλησπέρα εγώ διαμένω εδώ και 2 μήνες στην Κολωνία Γερμανίας, δεν σου εγγυούμαι τίποτα αλλά θα ρωτήσω στην ελληνική κοινότητα και θα σου ξανααπαντήσω να γνωρίζεις όμως πως εδώ δεν έχει σχεδόν καμία σχέση η τεχνογνωσία η δική μας με τα γερμανικά υδραυλικά

                    Comment


                      Ηλεκτρολογοι αυτοματιστες συστηματα ασφαλειας

                      Μιλουσα με τον κολλητο μου στην Γερμανια (εργαζεται στην Mercedes χρονια τωρα ) και μου ανεφερε για αυτην την εταιρια η οποια ειναι Ελληνικη εχει περιπου στους 100 εργαζομενους και συνεργατης της Μercedes Benz.Ζηταει κατα καιρους διαφορες ειδικοτητες οπως ηλεκτρολογους αυτοματιστες και γνωστες σε συστηματα ασφαλειας κτλ κτλ.
                      Στην σελιδα τους ηδη υπαρχουν αγγελιες οπου ζητανε ειδικοτητες αυτην την περιοδο.

                      A. Nikolau GmbH • Elektroinstallationen für Stark- und Schwachstrom - Stellenangebote

                      υπαρχει email τηλεφωνο ισως ενδιαφερει καποιους
                      Η εταιρεια ειναι στην Στουτγκαρδη
                      Better Think twice instead once

                      Comment


                        Τι να απαντησω....περαν των 6-7 ολοι οι υπολοιποι καταλαβαινουν.
                        Διαψευδεσε μονος σου.....ΝΤΕΛΙΡΙΟ διακρινω.....κοιτα το ποστ μου.....καμια χολη.....εσεις ειστε γκετο.....κακοτροποι ,ειρωνες.και ποσα αλλα αραγε που ειναι κακη πληροφορια για τον εγκεφαλο μου να την συλαβει......καλυτερα 45αρης με μυαλο 20αρη παρα 30αρης με μυαλο ανοργασμικου.

                        Comment


                          Επισης οταν αποφασισετε οτι ολα αυτα αποτελουν δυσφημιση με χαρα να σας δωσω τα στοιχεια μου να μου αποδωσετε το κλητηριο θεσπισμα μπας και κλεισει και γλυτωσει κοσμος απο την κακοτροπια σας...γιατι αν νομισετε οτι προσφερετε εργο κακη μας τυχη..οσο για τον κηδεμονα συνηθως τον χρειαζομαστε για σωστη αγωγη μεχρι την ενηλικιωση μας ...
                          Και το ρητο.
                          ΟΤΙ ΣΠΙΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΘΕΡΙΣΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

                          Comment


                            Ποιος τολμα να σε παρεξηγησει? μην το ξαναπεις...κακο.....μεταξυ μας μεταξα...μια οικογενεια ειμαστε.

                            Comment


                              Part time εργασία στο Μόναχο(αναζήτηση)

                              Καλησπερα σας,

                              βρίσκομαι στο Μόναχο απο την προηγούμενη εβδομάδα και έχω σχεδόν ολοκληρώσει τις διαδικασίες για να μπορώ να εργαστώ εδω.Το επαγγελμα που έκανα στην Ελλάδα για 6 χρόνια ήταν σχετικό με το administration backoffice ήλεκτρονικών παραγγελιών/διαχείριση πληρωμων και customer service σε μεγάλη εταιρεία πληροφορικής.Επίσης έχω τελειώσει στην Πάντειο Πολιτικές επιστήμες και Ιστορία.Αυτή τη στιγμή με το επίπεδο των γερμανικών στο οποίο βρίσκομαι ξέρω οτι είναι δύσκολο να βρω κατι πάνω σε αυτά τα δυο για αυτο το λογο και θα συνεχίσω τα μαθηματα εδω.

                              Θα με ενδιέφερε όμως να βρώ μια 4ωρη εργασία για να βγάζω λίγα χρήματα και να μπορώ να συντηρούμαι ,συγκεκριμένα γνωρίζω πως εδω στο Μόναχο υπάρχουν αρκετοί Γερμανοί που ενδιαφέρονται για μαθήματα ελληνικών κατι το οποιο θεωρώ πως μπορώ να κανω ή ακόμα και babysitter κάποιες ώρες σε οικογένειες είτε ελληνικες είτε γερμανικές.Γνωρίζετε που μπορώ να αποτανθώ ή έχετε κάποια άλλη ιδέα;;;Η ελληνική κοινότητα θα βοηθήσει καθόλου,ποια ειναι η γνώμη σας.

                              Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας ζαλισα με την πολυλογία μου
                              "Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα..."

                              Comment


                                Αναζήτηση εργασίας σαν Χημικός στη Γερμανία

                                Καλησπέρα σε όλους σας.

                                Είμαι εδώ και 7 μήνες στη Γερμανία και αναζητώ δουλειά τους τελευταίους 5 μήνες χωρίς αποτέλεσμα. Είμαι χημικός με διδακτορικό και Master στην Ιατρική Χημεία και 2 χρόνια προυπηρεσία στην Ελλάδα σε φαρμακευτική εταιρία. Τα γερμανικά μου είναι σε επίπεδο C1 όπως και τα Αγγλικά μου επίπεδο Proficiency. Ψάχνω σε όλη τη Γερμανία και μέχρι τώρα λαμβάνω μόνο αυτοματοποιημένα μηνύματα απόρριψης. Ο λόγος που στέλνω αυτό το μήνυμα είναι να μοιραστώ τις εμπειρίες μου με άλλους συναδέλφους από τον κλάδο και να πείτε κι εσείς τις δικές σας εμπειρίες. Αν δλδ κι εσείς δυσκολέυεστε το ίδιο με μένα

                                Comment

                                Working...
                                X