Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    AlexBez να σε ρωτησω κατι,εγω μενω Νυρεμβεργη και πηγαινα στο VHS ενω ημουν ανεργος και οπως ειπες και συ με πληρωναν τα διδακτρα αλλα και ενα ποσο καθως ειχα δουλεψει 8 μηνες προηγουμενος.Αλλα στη μεση της χρονιας σταματησαν να με πληρωνουν το ποσο για το νοικιο και πλεον δεν βρισκω πουθενα δουλεια χωρις το B1...που μπορω να απευθυνθω?εχει κανεις απο σας εμπειρια με την ελληνικη κοινοτητα της περιοχης του?πχ της Νυρεμβεργης σε μενα?ακουσα καπου οτι μπορουν να βοηθησουν σε θεματα ανεργιας η αναζητησεις διαμερισματος.Ισχυει κατι τετοιο?Γιατι εκτος απο σερβιτορος πραγματικα δεν υπαρχει κατι αλλο και σερβιτορος ειναι απο της δουλειες που δεν τα παω καλα.Μπορει να με βοηθησει η ελληνικη κοινοτητα?

    Comment


      Originally posted by Blacktulip View Post
      ποτε δεν ειπα πως ειναι ευκολα εδω ομως πιστευω πως ειναι μια αρχη και για οσους δεν εχουν ειδικοτητα η γνωσεις στην γερμανικη γλωσα ειναι ενα ξεκινημα μακαρι ο καθενας μας να βρει αυτο που θελει, και να μην μπει καθολου σε αυτες τις φιρμες, για μενα ειναι προτιμοτερες απο τα εστιατορεια, οι πιο πολλες ειναι πενθημερο και 8ωρο λιγο ειναι βρε παιδια???
      πλάκα κανεις?μένω σε μια απ' τις πιο τουριστικες περιοχες της χώρας.Πολλοι ερχοταν απ όλα τα μέρη της Ελλαδας για να δουλέψουν.Ατομο με 18 χρόνια προϋπηρεσία του είπαν 750€ κι αν σου αρεσει.Καμαριέρες παίρνουν με 580€(και όχι πλήρη ασφάλιση ,αρα δεν παίρνουν ανεργία τον χειμώνα).Και το βασικότερο είναι πως ΔΕΝ πληρώνεσαι. Κοινώς δουλεύεις σαν χαμάλης και έχεις να λαμβάνεις.Γνωστοί μου τρέχουν στα δικαστήρια γιατι ακομα δεν εχουν πάρει τα περσινά του δεδουλευμένα.
      Και θα παραπονεθω για τα 1200 των Γερμανων που είναι σίγουρα στο χέρι?

      Comment


        Originally posted by Penelope-v View Post
        πλάκα κανεις?μένω σε μια απ' τις πιο τουριστικες περιοχες της χώρας.Πολλοι ερχοταν απ όλα τα μέρη της Ελλαδας για να δουλέψουν.Ατομο με 18 χρόνια προϋπηρεσία του είπαν 750€ κι αν σου αρεσει.Καμαριέρες παίρνουν με 580€(και όχι πλήρη ασφάλιση ,αρα δεν παίρνουν ανεργία τον χειμώνα).Και το βασικότερο είναι πως ΔΕΝ πληρώνεσαι. Κοινώς δουλεύεις σαν χαμάλης και έχεις να λαμβάνεις.Γνωστοί μου τρέχουν στα δικαστήρια γιατι ακομα δεν εχουν πάρει τα περσινά του δεδουλευμένα.
        Και θα παραπονεθω για τα 1200 των Γερμανων που είναι σίγουρα στο χέρι?
        Ξέρεις όμως πόσα θα σου μείνουν στο χέρι από τα 1200.....αν είναι τόσα γιατί μου φαίνονται πολλά!!!μάλλον θα αναγκαστείς να μείνεις κάπου που θα μπιράζεσαι μπάνιο με άλλους!!

        Comment


          Και γω περιμένω το όνομα της φίρμας!!!!

          Comment


            καλημερα και απο εμενα, η φιρμα που πηγα λεγεται mitarbeite service μπορεις να κοιταξεις και μια άλλη που θα σου γραψω Κiffer λεγεται, και δεν εχω λογο να πω ουτε ψεματα ουτε εχω σκοπο να κοροιδεψω καποιον που εχει αναγκη να ακουσει εμπειριες προσωπικες, οπως ειπα και ποιο πανω ναι τα λεφτα ειναι λιγα, θα δουλεψει μονο ο ενας η ζευγαρι? επειτα η penelope-v εχει δυο παιδακια συν τα λεφτα απο το επιδομα των παιδιων καθε μηνα, αυτη δεν ειναι καλη αρχη ρε παιδια γιατι θα τρελαθω? Και εγω με το συμβολαιο οπως ειπα πιο πανω νοικιασα το σπιτι, βεβαια δεν ξερω τι ζηταει ο καθενας, και ναι και εμενα μου λειπουν πολλα πραγματα, τα κανω πισω ομως, στην Ελλαδα ο συζυγος μου ηταν ανασφαλιστος εδω και 3 χρονια, και εδω την τριτη μερα ασφαλιστηκε, τι να κανω ας φαω το κατεψυγμενο το ψαρακι, γιατι στην ελλαδα ουτε αυτο θα μπορουσα να παρω, και ναι με ενοχλει η βροχη και η συνεφια και σκεφτομαι την αυλη που ειχα στην Ελλαδα και την ωραια μου θαλασσα αλλα αμφιβαλω αν θα μπορουσα να παω για μπανιο, γιατι οταν εχεις οικονομικα προβληματα δεν εχεις ορεξη για τιποτα, γιατι εδω πληρωνω δεη 50 ευρω το μηνα, και ποσο να μουερθει στο τελος του χρονου το εκαθαριστικο, άλλα 150 ευρω? στηνελλαδα πληρωνα το διμηνο 230 ευρω δεη, και εγω πληρωνω ακριβο ενοικιο, εδω που μενω ομως νοικιασα ενα σπιτι 120 τετραγωνικα με το συμβολαιο απο την φιρμα, και πανω κατω τα ενοικια στην ελλαδα τοσο δεν κυμαινονται αν προσθεσεις θερμανση και νερο?50 ευρω πανω 50 ευρω κατω δεν λεει τιποτα...

            Comment


              Originally posted by nasos
              ΚΑΛΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ???ΜΑΛΛΩΝ ΣΤΑ 300 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΛΕΣ ΘΑ ΞΕΧΑΣΕςΣ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ,ΤΟ ΡΕΥΜΑ,ΤΟ ΝΕΡΟ,ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΚΟΥΤΙ...ΗΡΘΕ Η ΔΕΗ?ΤΟ ΝΕΡΟ? ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ?????
              ΕΙΠΑΜΕ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΠΟΛΗ ΣΕ ΠΟΛΗ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΛΟΜΕΝΟ Η ΟΧΙ!!!!ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΕΔΩ!!!
              ΑΡΑ ΜΗΝΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ,ΜΕ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ!
              ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΟΥΝ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΚΩΨΑΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ,ΓΙΑ ΤΑ ΞΥΛΑ!!!! ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΕΡΝΑΝ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ ΟΙ ΣΟΜΠΕΣ,ΤΑ ΤΖΑΚΙΑ!!!!
              αναφερομαι στο ενοικιο γιατι φαινεται περιεργο και μαλλον δεν γινομαι πιστευτη οτι με συμβολαιο απο την φιρμα νοικιασα το σπιτι, και ναι οι τιμες ειναι διαφορετικες σε όλα ακομα και στα τροφιμα

              Comment


                Originally posted by Blacktulip View Post
                καλημερα και απο εμενα, η φιρμα που πηγα λεγεται mitarbeite service μπορεις να κοιταξεις και μια άλλη που θα σου γραψω Κiffer λεγεται, και δεν εχω λογο να πω ουτε ψεματα ουτε εχω σκοπο να κοροιδεψω καποιον που εχει αναγκη να ακουσει εμπειριες προσωπικες, οπως ειπα και ποιο πανω ναι τα λεφτα ειναι λιγα, θα δουλεψει μονο ο ενας η ζευγαρι? επειτα η penelope-v εχει δυο παιδακια συν τα λεφτα απο το επιδομα των παιδιων καθε μηνα, αυτη δεν ειναι καλη αρχη ρε παιδια γιατι θα τρελαθω? Και εγω με το συμβολαιο οπως ειπα πιο πανω νοικιασα το σπιτι, βεβαια δεν ξερω τι ζηταει ο καθενας, και ναι και εμενα μου λειπουν πολλα πραγματα, τα κανω πισω ομως, στην Ελλαδα ο συζυγος μου ηταν ανασφαλιστος εδω και 3 χρονια, και εδω την τριτη μερα ασφαλιστηκε, τι να κανω ας φαω το κατεψυγμενο το ψαρακι, γιατι στην ελλαδα ουτε αυτο θα μπορουσα να παρω, και ναι με ενοχλει η βροχη και η συνεφια και σκεφτομαι την αυλη που ειχα στην Ελλαδα και την ωραια μου θαλασσα αλλα αμφιβαλω αν θα μπορουσα να παω για μπανιο, γιατι οταν εχεις οικονομικα προβληματα δεν εχεις ορεξη για τιποτα, γιατι εδω πληρωνω δεη 50 ευρω το μηνα, και ποσο να μουερθει στο τελος του χρονου το εκαθαριστικο, άλλα 150 ευρω? στηνελλαδα πληρωνα το διμηνο 230 ευρω δεη, και εγω πληρωνω ακριβο ενοικιο, εδω που μενω ομως νοικιασα ενα σπιτι 120 τετραγωνικα με το συμβολαιο απο την φιρμα, και πανω κατω τα ενοικια στην ελλαδα τοσο δεν κυμαινονται αν προσθεσεις θερμανση και νερο?50 ευρω πανω 50 ευρω κατω δεν λεει τιποτα...
                έχεις απόλυτο δίκιο κούκλα μου!!!Και ευχαριστούμε για την άμεση απάντηση!!!

                Comment


                  ΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!ΧΑΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ!!!!!!!!ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!ΑΛΛΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΟΣΤΑΡΩ!!!

                  Comment


                    Συγχωρεμένος!!!

                    Comment


                      και απο εμενα, καλημερα σε όλους!!!

                      Comment


                        Originally posted by alfaromeo
                        Καλο ειναι να λεμε ποσο οι μισθοι,ποσο τα νοικια και ο κοσμος να βγαζει συμπερασμα αν τον συμφαιρει.
                        Να λεμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια για χαρατσια,ηλιο κλπ δεν εχει νοημα.
                        Ο καθενας τι του αρεσει.Εμενα μπορει να μου αρεσει να ζησω για παντα στην Κουβα.

                        Η εμπειρια η δικη μου και πληροφοριες συν ερευνα ειναι,ενα χιλιαρικο απο ''λαιφιρμα'' 400-500 για δωματιο η γκαρσονιερα,500-700 για δυαρι,συν ρευματα-σκουπιδια και ιστοριες κανα 100ρικο επιπλεον.

                        Blacktulip 1200 επαιρνες καθαρα για 40ωρο συν επιδομα παιδιων?Δηλαδη πρεπει να δινουν κανα 10ρηκο την ωρα και...
                        Μπράβο!!!Λίγα λόγια και κατατοπιστικά!!!

                        Comment


                          Originally posted by alfaromeo
                          Καλο ειναι να λεμε ποσο οι μισθοι,ποσο τα νοικια και ο κοσμος να βγαζει συμπερασμα αν τον συμφαιρει.
                          Να λεμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια για χαρατσια,ηλιο κλπ δεν εχει νοημα.
                          Ο καθενας τι του αρεσει.Εμενα μπορει να μου αρεσει να ζησω για παντα στην Κουβα.

                          Η εμπειρια η δικη μου και πληροφοριες συν ερευνα ειναι,ενα χιλιαρικο απο ''λαιφιρμα'' 400-500 για δωματιο η γκαρσονιερα,500-700 για δυαρι,συν ρευματα-σκουπιδια και ιστοριες κανα 100ρικο επιπλεον.

                          Blacktulip 1200 επαιρνες καθαρα για 40ωρο συν επιδομα παιδιων?Δηλαδη πρεπει να δινουν κανα 10ρηκο την ωρα και...
                          δουλεψα μονο ενα μηνα, γιατι οπως εγραψα παραπανω επρεπε να σταματησω για τα παιδια, πηρα στο χερι 1350ευρω με δυο εβδομαδες νυχτα, και μια κυριακη,μου ειπαν ακομα πως μετα απο ενα εξαμηνο θα με αποροφουσε η εταιρεια πληρουσα τις προυποθεσεις ομως και την τελευται ωρα την πληρωθηκα. εχω μαθει ομως πως η Κιφφερ ειναι πολυ καλή μεσα εκει δουλευει φιλη μου!!

                          Comment


                            Με μικρά παιδιά είναι δύσκολο να δουλέψουν και οι 2...πολλοί εδώ μέσα δεν το καταλαβαίνουν!!!

                            Comment


                              της δωσανε μεχρι δωματιο 300 ευρω το μηνα και ολα μεσα στην τιμη συν την θερμανση, υπαρχουν και καποιες φιρμες που ειναι αρκετα καλες, και πληρωνουν... σιγουρα δεν ειναι ολες ετσι... οποιος ξερει ας αναφερει για να μην πηγαινουμε στα τυφλα!

                              Comment


                                kalimera.... alfaromeo oso afora ta spitia stin germania, einai panta ti akrivos theleis, ego eimai 35 klm apo tin kolonia, exo oraiotato spiti 62 tetragonikon, kai plirono zesto 460 euro, pou ekei ama exeis oikogeneia aneta stin arxi zeis.... min trelathoume kai gia trogles!!! tora osoi erxontai germania kseroun ti tous perimenei, kai epomenos, oute ton ilio tha dhei, oute to psarakiiii , ala tha exei anesi oikonomiki !!! gia ayto min sygkrinete eladha me germania. ekei einai baklania kai edho evropi.. kali mera!!!!!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X