Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by milu View Post
    milu σ ευχαριστω πολυ, θα πρεπει να το ψαξω αρκετα, γιατι και τα γερμανικα μου...

    Comment


      Originally posted by kosofos View Post
      http://www.patriotaki.net/κανόνες-αν...-net-4/#post13

      - Προσπαθήστε να γράφετε ελληνικά, τα greeklish επιτρέπονται μόνο
      για τους Έλληνες της Διασποράς.


      Αυτός που δεν έχει Ελληνικό πληκτολόγιο δεν μπορεί να γράψει Ελληνικα.
      Σχετικα με το θεμα του ελληνικου πληκτρολογιου. Ολοι οι υπολογιστες και ολα τα λειτουργικα συστηματα (Απο Windows Xp και επειτα) υποστηριζουν ελληνικο πληκτρολογιο. Αμα πατε στις ρυθμισεις του υπολογιστη σας στην κατηγορια πληκτρολογιο (διαφερει απο λειτουργικο συστημα σε λειτουργικο συστημα) θα μπορεσετε να επιλεξετε τα ελληνικα. Αν για οποιοδηποτε λογο δεν υπαρχει η γλωσσα αυτη στο πληκτρολογιο σας τοτε ψαξτε το μεσω internet.

      Comment


        Ενδιαφερον αυτο,γιατι το θεμα με το σχολειο Γερμανικων με ανησυχει και μενα λιγο,αν θα μου το πληρωσουν ,γιατι απο οτι καταλαβα δεν γινεται αυτο συνηθως...

        Comment


          Originally posted by kollias View Post
          Σχετικα με το θεμα του ελληνικου πληκτρολογιου. Ολοι οι υπολογιστες και ολα τα λειτουργικα συστηματα (Απο Windows Xp και επειτα) υποστηριζουν ελληνικο πληκτρολογιο. Αμα πατε στις ρυθμισεις του υπολογιστη σας στην κατηγορια πληκτρολογιο (διαφερει απο λειτουργικο συστημα σε λειτουργικο συστημα) θα μπορεσετε να επιλεξετε τα ελληνικα. Αν για οποιοδηποτε λογο δεν υπαρχει η γλωσσα αυτη στο πληκτρολογιο σας τοτε ψαξτε το μεσω internet.
          Σε ευχαριστούμε!!!

          Comment


            Originally posted by chrysatsi View Post
            Σε ευχαριστούμε!!!
            Παρακαλω....

            Comment


              Καλησπέρα κι από εμένα!Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την εργασία σε σχολεία στη Γερμανία.Φέτος τελειώνω το Ιστορικό Αρχαιολογικό Αθηνών.Το πτυχίο μου στην Ελλάδα αναγνωρίζεται ως καθηγητικό όσον αφορά όλα τα φιλολογικά μαθήματα(Αρχαία Ελληνικά,Λογοτεχνία,Ιστορία,Εκθεση ,Λατινικά).Σκέφτομαι να το ενισχύσω μ'ένα μεταπτυχιακό πάνω στην ευρωπαική ιστορία στη Γερμανία.Μπορώ να διδάξω σε κάποιο γερμανικό σχολείο;Κι αν ναί τι;(πχ. μόνο Ιστορία;)Οσόν αφορά το θέμα της γλώσσας δεν υπάρχει θέμα καθώς ξέρω πάρα πολύ καλά Γερμανικά. Θεωρούμαι όμως εκεί καθηγήτρια;

              Comment


                Originally posted by Christina-tina View Post
                Ενδιαφερον αυτο,γιατι το θεμα με το σχολειο Γερμανικων με ανησυχει και μενα λιγο,αν θα μου το πληρωσουν ,γιατι απο οτι καταλαβα δεν γινεται αυτο συνηθως...
                Χριστινα αμα δεν σου βγει δωρεαν(αναλογως τα εισοδηματα,συνηθως δωρεαν ειναι σε οσους παιρνουν βοηθηματα) θα πρεπει να πληρωνεις 1,20 την ωρα για 600ωρες Integrationskurs+60 ωρες orientierungskurs που ειναι για το Β1 αφου κανεις την αιτηση σου ερχεται ο κωδικος σου μαζι με μια λιστα με τα σχολεια και με τις επεξηγησεις και στα ελληνικα.Αν περασεις με επιτυχια τις εξετασεις εχεις το δικαιωμα να παρεις τα μισα χρηματα πισω.Το χαρτι αυτο ισχυει για 2 χρονια.
                όπου γής και πατρίς........

                Comment


                  kostaszaf σε ευχαριστω λογικα το δικαιουμαι επειδη θα ανεβω πανω με ταμειο ανεργιας απο Ελλαδα

                  Comment


                    Καλησπέρα!
                    .Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να βρω κάποιο δωμάτιο σε πανσιον(πως το ψάχνω στα γερμανικα?).

                    Comment


                      Originally posted by Penelope-v View Post
                      Καλησπέρα!
                      .Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να βρω κάποιο δωμάτιο σε πανσιον(πως το ψάχνω στα γερμανικα?).
                      εγω το βρηκα << wohnen auf zeit,>>

                      Comment


                        ενα καλο site ειναι to scout 24.de

                        Comment


                          Ευχαριστω Blacktulip!
                          Σ αυτα δεν χρειάζεται συμβόλαιο εργασίας για να μείνεις,σωστα?
                          Η διαφορά με το WG ποια είναι ακριβως?

                          Comment


                            [QUOTE=Penelope-v;64667]Ευχαριστω Blacktulip!
                            Σ αυτα δεν χρειάζεται συμβόλαιο εργασίας για να μείνεις,σωστα?
                            Η διαφορά με το WG ποια είναι ακριβως?[/QUOT

                            δεν ξερω ποια ειναι η διαφορα ξερω ομως πως στην πανσιον μπορεις να δηλωθεις κανονικα γιατι το σπιτι με την δουλεια ειναι αλληλενδετα δεν νοικιαζεις αν δεν εχεις συμβολαιο και για να εχεις δουλεια καπου πρεπει να μεινεις...

                            Comment


                              Wohnung auf Zeit θα το ψαξεις στο ιντερνετ αλλα ετσι δεν θα κανεις τιποτα..το καλυτερο ειναι παρε τα ποδαρακια σου και ξεκινα περπατα σε γειτονιες ..υπαρχουν πολλα σκορπια και φτηνα που δεν μπαινουν στο ιντερνετ...
                              Θα χτυπας σε εστιατορια συνηθως που απο πανω νοικιαζουν δωματια και θα βρεις σιγουρα σε καθε γειτονια σχεδον και μια πανσιον δεν υπαρχει περιπτωση ...
                              Αν ψαχνεις απο το ιντερνετ θα μεινεις στον δρομο ..ετσι εκανα και γω το λαθος στην αρχη ολα απο το ιντερνετ επειδη ειναι και η δουλεια μου και τελικα οτι βρηκα το βρηκα περπατωντας..τα ιντερνετικα ζητανε κατι 500ρια και 600ρια...
                              Χτυπα σε οποιο εστιατοριο βρισκεις και αν δεν ξερεις γερμανικα πες τους απλα " Σορρυ ιχ σπρεχε νιχτ ντοιτς , χαμπεν ζι τσιμερ τσου φερμιτεν ?Σπρεχεν ζι ενγκλις? " Sorry Ich spreche nicht Deutsch,haben Sie Zimmer Zu vermieten ?Sprechen Sie English?
                              ΠΟυ σημαινει Συγνωμη δεν μιλαω Γερμανικα μηπως εχετε δωματιο για ενοικιαση ? Ε απο κει και περα με χειρονομιες με αγγλικα κτλπ θα τα βγαλετε περα ? Πες και Wie Viel ? Βι φιλ ? και θα σου πει το κοστος.Κανοτυ νοημα να στο γραψει ..
                              Παντως ρε παιδες μερικοι απο δω δεν μιλαω συγκεκριμενα για τους απο πανω αλλα σε μερικα ποστ που διαβαζω για σπιτια θελουν πολυ κραξιμο...Δηλαδη λιγο μυαλο θελει για τα βασικα ( οχι για ψαξιμο ) αλλα δηλαδη οτι αν εχεις μικρα παιδια κτλπ δεν γινετε να τα βαζεις να κοιμουντε στον δρομο..ειδικα 2-3 ετων ...Δεν πετανε τα 10χιλιαρα στην Γερμανια ουτε εχει τις απειρες δουλειες..Και το λεω γιατι μερικοι σηκωνουν τα αμοιρα παιδια και τις γυναικες τους και απευθυνομαι κυριως στους Αντρες και τα βαζουν σε πανσιον σε μαλακες που εκμεταλευονται την κατασταση και ζητανε 600 ευρω το δωματιο...και ζουν σαν τα ποντικια.. επειδη νομιζουν οτι θα ερθουν γερμανια και θα τους περιμενει η δουλεια ετοιμη...εδω παιδι απο δω μεσα με προσοντα και με γερμανικα εκανε 3 μηνες να βρει δουλεια...ασε που εγω εδω 1 ατομο στην πανσιον που ειμαι και συνηθησμενος στα εργενικα δεν την εβγαλα...
                              Ελεος δλδ...δεν το λεω προσωπικα για κανεναν αλλα ελεος...
                              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                              Comment


                                kalimera... i metanasteysi einai opos sou katsei poles fores, akous edho anthropoi pou dhen talaiporithikane katholou, kai akous kai anthropous pou exoun xontrotalaiporithei, ego irtha se dyo meres xoris kan germanika o antras mu dhulepse, amesos. etsi kai ma to spiti, ola pigane para poly roloi, symfono oti prin ksekinisei kapios prepei na ta meletisei para ma para poly to pou tha minei, to exo pei kai to ksanaleo einai sovaro thema i stegi.. ante dhuleia pes, piges se firma kai vrikes, eno stegi, prepei na dhoseis gia provision, se mesites 1000 europoula, kai ayto to vrisko logiko, ama einai na mineis se pansion , kai na dhineis petamena lefta 600 euro kai 700, dhose se mesiti kai sou vriskei oti thes kai opote to theleis, ala dhen ksereis pote giati feygei o kathenas , kai gia pio logo pernei kai tin oikogeneia tou mazi, o kathenas travaei to dhiko tou marturio, kai ta dhika tou provlimata!!! kalimera..

                                Comment

                                Working...
                                X