Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Έχουμε κλείσει 3 μήνες που έχουμε δηλωθεί στο δημαρχείο. Το θέμα είναι πως το αγόρι μου τωρα έπιασε δουλειά και θα τον ασφαλίσουν απο 1 ιούνιου , όπως του είπαν. Κ εγώ ενα μίνι τζομπ με 2 ώρες τη μέρα. Απλά ρε παιδιά δεν μπορούμε να βρούμε σπίτι, είναι σκέτη απελπισία. Και δίνουμε πααρα πολλά λεφτά άδικα τόσο καιρό.Πάω μαθήματα γερμανικών στο caritas και πληρώνω 120 ευρώ το μήνα.Ηθελά να μάθω για επιδόματα ποθ τυχόν δικαιούμαστε γιατί προς το παρόν δεν μπορούμε να τα βγάζουμε πέρα οικονομικά. Όσο για το σπίτι δεν έχω καθόλου απαιτήσεις, απλά να ζούμε όσο γίνεται αξιοπρεπώς

    Comment


      Μπορείτε να πάτε στο jobcenter της πόλης σας και να δηλώσετε πως μένεται μαζί δεν χρειάζεται να είστε παντρεμένοι, τώρα μάλλον θα πρέπει ένα να ξεδηλωθεί απο την πόλη του και να δηλωθεί στην άλλη, θα συμπληρώσετε αρκετά χαρτιά που θα πρέπει κάποιος να σας βοηθήσει, οι τρείς μήνες ισχύουν μετά τους τρείς μήνες εφόσον είσαι χαμηλόμισθος δικαιούσαι βοήθεια για ενοικιο θέρμανση κλπ τα ποσά είναι ανάλογα με τα χρήματα που παίρνεις απο την δουλειά και φυσικά υπάρχουν προυποθέσεις για το σπίτι που θα βρείς, επίσης πάτε στον κατα τόπου ΑΟΚ και ρωτήστε μήπως σαν ζευγάρι μπορεί να σε ασφαλίσει ο φίλος σου πάνω του αν είσασταν παντρεμένοι μπορούσε σίγουρα, αν όχι θα σε ασφαλήσει ο jobcenter
      Ελπίζω να βοήθησα, υπομονή και κουράγιο οι πρώτες μήνες είναι δύσκολοι για όλους μας.

      Comment


        Originally posted by makis3519 View Post
        Μπορείτε να πάτε στο jobcenter της πόλης σας και να δηλώσετε πως μένεται μαζί δεν χρειάζεται να είστε παντρεμένοι, τώρα μάλλον θα πρέπει ένα να ξεδηλωθεί απο την πόλη του και να δηλωθεί στην άλλη, θα συμπληρώσετε αρκετά χαρτιά που θα πρέπει κάποιος να σας βοηθήσει, οι τρείς μήνες ισχύουν μετά τους τρείς μήνες εφόσον είσαι χαμηλόμισθος δικαιούσαι βοήθεια για ενοικιο θέρμανση κλπ τα ποσά είναι ανάλογα με τα χρήματα που παίρνεις απο την δουλειά και φυσικά υπάρχουν προυποθέσεις για το σπίτι που θα βρείς, επίσης πάτε στον κατα τόπου ΑΟΚ και ρωτήστε μήπως σαν ζευγάρι μπορεί να σε ασφαλίσει ο φίλος σου πάνω του αν είσασταν παντρεμένοι μπορούσε σίγουρα, αν όχι θα σε ασφαλήσει ο jobcenter
        Ελπίζω να βοήθησα, υπομονή και κουράγιο οι πρώτες μήνες είναι δύσκολοι για όλους μας.




        Σε ευχαριστώ !! Θα βρω κάποιον που να μιλάει καλά η γλώσσα για να με βοηθήσει. Εγώ είμαι δηλωμένη 1 μιση μήνα αλλά το αγόρι μου 3 μισή μήνες , οπότε θα πάμε στο jobcenter να δούμε τι μπορεί να διεκδικήσει, μήπως και βρούμε επιτέλους ένα σπίτι

        Comment


          Έχετε όλοι σας δίκιο και το ξέρω μιάς και εγώ Γερμανία μεγάλωσα. Τα πράγματα είναι όντως δύσκολα πλεόν ακόμα και στην περιβόητη Γερμανία. Δε λέω να μην έρχεστε βέβαια εφόσον στην Ελλάδα ίσως να έχετε φτάσει στο αμήν, αλλά απλώς σε όλες τις συζητήσεις με γηγενείς Έλληνες τονίζω ότι εάν πας ανειδίκευτος χωρίς πτυχίο ή γενικά κάποια πιστοποίηση, χωρίς γλώσσα ή χωρίς γνωριμία είναι πολύ πιο δύσκολα σε σύγκριση με την παλιά καλή γερμανία του 80 και του 90 όπου ήρθα και οι περισσότεροι. Ούτε η προνοιακή πολιτική είναι αυτή που κάποτε ήταν....ήταν πολύ καλύτερη ας πούμε ακόμα και πριν 6 με 7 χρόνια (επιδομα ανεργιας κτλ). Εάν βρείς μία καλή δουλειά παλευέται το πράγμα γιατι είναι κ λίγο ακριβή η ζωή ειδικά σε κάποιες περιοχές. Απλώς συχναά παρατηρώ εδώ στην Ελλάδα ο΄τι την Γερμανία την έχουν ως κάνα επίγειο παράδεισο, γη της επαγγελίας όπου η κρίση δεν έφτασε. Ε λοιπόν δεν είναι έτσι, χρειάζεται σοβαρή προσπάθεια και ναι, πολλοί δεν πετυχαίνουν δυστηχώς κ πάνε πίσω Ελλάδα. Είδα αρκετούς έτσι. Αλλά μην απογοητεύεστε, κάντε εκεί ότι μπορείτε κ ότι γίνει.
          Όσο για τα λάιφιρμα, κάποιες είναι καλές κάποιες όχι, επειδή όμως εκ των προτέρων δε γίνεται να το γνωρίζει κανείς αυτό απλώς δεν απορρίπτεις καμία.....οπότε αν τύχεις σε κακή πας στην επόμενη μεχρι να πετύχεις καλη ωστε να έχεις μία εργασιακή εμπειρία....

          Comment


            Θα συμφωνήσω απολύτως με τον Μάρκο. Η παλιά καλή Γερμανία πέθανε απλά επιβιώνεις σε αντίθεση με την Ελλάδα. Τα προβλήματα έρχουνε αρχίσει και στη Γερμανία να έρχονται και στο μέλλον θα γίνουν χειρότερα. Milu τη μετανάστευσή μου στη Γερμανία την προέτοίμασα με τον καλύτερο τρόπο και πολύ καιρό πρίν. Και δεν ήρθα απροετοίμαστος στο θέμα την κατέχω σε επίπεδο Β1 και μπορώ να μιλάω άνετα στην καθημερινότητα. Τα αξιόπιστα γραφεία είναι λίγα και εξακολουθώ να το πιστεύω. Δεν είναι όλος ο καπιταλισμός σκλαβοπάζαρο, αλλά όταν δουλεύεις και πληρώνεσαι ως ανειδίκευτος στη Γερμανία (και ας κατέχω ΜΒΑ) τότε γνωρίζεις στο πετσί σου πώς λειτουργεί το σκλαβοπάζαρο στη Γερμανία με 8,19 μεικτά την ώρα και σε πληρώνουν όποτε γουστάρουν και όλα τα άλλα που είπε ο Μάρκος. Αν δεν είχα την κοπέλα μου λόγω σχέσης θα είχα γυρίσει στην Ελλάδα. με 1000 το ευρώ το μήνα δεν στέκεσαι στη Γερμανία μόνος σου ούτε κατα διάνοια. Έτσι ακριβώς έχουνε τα πράγματα.

            Comment


              Και φυσικά όπως είπε σωστά ο Χαράλαμπος για να χτίσεις καλό βιογραφικό χρειάζεται εμπειρία για αυτό και πας πρώτα σε zeitfirma γιατί είναι πιο εύκολα να σε πάρουν. Και υπάρχει ένα τρίκ όσοι είναι Γερμανία το ξέρουν δεν μπορεί να σε προσλάβει αν θέλει η επιχείρηση που δουλεύεις μεσω zeitfirma αν δεν περάσει 1 χρόνος από τη στιγμή που γράφτηκες στο zeitfirma. Yπάρχει αυτή η δικλίδα.

              Comment


                Φίλε Μάρκο όσα είπες για τη Γερμανία έτσι ακριβώς είναι και συμφωνώ μαζί σου κατά γράμμα.Και κάτι ακόμα. Η Γερμανία είναι ακόμα καλή για γιατρούς και μηχανικούς. οι υπόλοιποι να βγάζουμε το μεροκάματο να επιβιώνουμε. Και φυσικά δεν θα ερχόμουνα Γερμανία να δουλεύω ανειδίκευτος αν δεν υπήρχε αυτή η κατάσταση στην Ελλάδα. Ιατρικός επισκέπτης ήμουνα καλή δουλειά είχα,αλλά καταστράφηκαν όλα μέσα σε 3 χρόνια.

                Comment


                  Επαναλαμβάνω, όσες εταιρείες προσωρινής απασχόλησης δεν είναι μέλη στα σωματεία της BAP και της iGZ, απλά της αγνοείτε, τόσο απλά είναι. Τα μισθολόγια τους, σύμφωνα με τη συλλογική σύμβαση εργασίας είναι, αναλόγως εμπειρίας και δεξιότητες από 7,60 € στην πρώτη έως 17,11 € στην ένατη κλάση η ώρα. Όταν δεν έχω εμπειρία, αυτονόητο να παίρνω γύρω στα 8. Με αυτή την γνώση δεν πάω Μόναχο και γενικός στην Βαυαρία που η αγορά του μ² βγαίνει μέχρι στα 23.000 € και τα βαράνε στο ενοίκιο. Εξερευνώ το κόστος ζωής ανά κρατίδιο και πόλη, και αυτό θα πει καλή προετοιμασία. Και βεβαίως καλά έκανες και προετοιμάστηκες με επίπεδο Β1, γ' αυτό βρήκες και εργασία. Όταν γύρισα, σχεδόν προτού 3 χρονιά, με την γυναικά μου από Ελλάδα την βγάζαμε τον πρώτο χρόνο και οι δυο με 1200 € συνολικού μισθού μια χαρά. Δεν καταλαβαίνω γιατί τα 1000 € είναι λίγα για έναν!? Ναι δεν είναι μόνιμη λύση, αλά θέλει υπομονή και επιμονή, το εδώ και τώρα το ήθελαν αυτή που βάδιζαν και αυτή που θα βαδίζουν σ' αυτή την γη...

                  Τώρα στον 3 χρόνο βρήκα εργασία ικανοποιητικοί, μισθολογικά και περιβαλλοντικά. Και αυτό όμως γιατί με τα 32 μου χρονιά τότες, έκατσα ξανά στα θρανία και έβγαλα δεύτερο πτυχίο γιατί έβλεπα ότι στην αγορά εργασίας υπήρχε και τότες μεγάλος ανταγωνισμός. Δεν γνωρίζω την ηλικία σου, πόσο καλά προετοιμάστηκες; σκέφτηκες τον ενδεχόμενο να επενδύσεις για το μέλλων σου και να ξανά κάτσεις στα θρανία? Τότε να δεις τη προνόμια έχεις σαν φοιτητής και τη σου προσφέρει η Γερμανία. Με το καλήμερα που ήρθα Γερμάνια τον καλό μισθό και τα επιδόματα τα θέλω εδώ και τώρα... λεβέντες γιους έχουν και άλλες μαμάδες...

                  Comment


                    Συμφωνώ με αυτά που γράφεις παραπάνω milu, αλλά αυτοί οι μισθοί αναλογούν σε <παλιούς> στη δουλειά με παλιά συμβόλαια και μάλιστα μόνιμα και απ ευθείας από την εκάστοτε εταιρεία. Εγώ, σαν καινούρια στο Μόναχο (σχεδόν 9 μήνες),μόνο δουλειά βρίσκω μέσω από Φίρμες, και δεν πληρώνουν παρά πάνω από 8,19 την ώρα, και εκμεταλλεύονται τον κόσμο, και σε στέλνουν τη μια βδομάδα εδώ, την άλλη βδομάδα εκεί, και όλα σε πολύ μακρινές αποστάσεις από εκεί που μένεις. Δηλαδή, πάνω από 1 ώρα για να πας δουλειά και άλλη τόση για να γυρίσεις. Αλλά, πες, οκ. σε αυτό. Το θέμα είναι ότι έχει αλλάξει η πολιτική στις φίρμες και επειδή έχει μαζευτεί πάρα πολύς κόσμος από Πολωνία και Τουρκία (ανέκαθεν αυτοί), Ρουμανία, Βουλγαρία, το εκμεταλλεύονται γιατί αυτοί οι λαοί έχουν κατεβάσει τα ωρομίσθια μέχρι και 5 ευρώ την ώρα! Και το χειρότερο, λίγο πριν λήξουν οι 6 δοκιμαστικοί μήνες (Probearbeit), σε απολύουν για να μην έχεις δικαιώματα και έτσι, ξαναψάχνοντας πάλι για δουλειά, πάλι θα είσαι από το μηδέν, και πάλι θα πρέπει να ξαναπεράσεις το 6μηνο και δως του από την αρχή....Τα πράγματα έχουν αλλάξει. Και συμφωνώ με την τύχη. Εμένα, στα σίγουρα, καμία τύχη δεν με κυνηγάει εδώ πέρα. Μόνο η μια ατυχία πάνω από την άλλη.....
                    Στην υγειά μας ρε παιδιά!

                    Comment


                      Γερμανικό πρόγραμμα κατάρτισης για νέους 18 έως 35 ετών

                      Νέοι ηλικίας από 18 έως 35 ετών θα μπορούν να μεταβούν από τον ερχόμενο Αύγουστο με Σεπτέμβριο στη Γερμανία προκειμένου να συμμετάσχουν στο δυαδικό σύστημα εκπαίδευσης που εφαρμόζεται στη χώρα για την εκπαίδευση και πρακτική άσκηση σπουδαστών σε διάφορους επαγγελματικούς τομείς. Το συγκεκριμένο Γερμανικό πρόγραμμα απευθύνεται σε νέους, υπηκόους της Ευρωπαϊκής Ένωσης που διαθέτουν απολυτήριο λυκείου και ενδιαφέρονται να λάβουν εκπαίδευση και επαγγελματική πρακτική κατάρτιση σε γερμανικές επιχειρήσεις για χρονικό διάστημα από 2 έως 3,5 χρόνια ανάλογα με το επάγγελμα που θα επιλέξουν.
                      Οι προετοιμασίες έχουν αρχίσει από τον περασμένο Ιανουάριο και το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί στο τέλος του 2016.
                      Οι λεπτομέρειες παρουσιάστηκαν σε ημερίδα που πραγματοποιήθηκε στο δημαρχείο Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο της ελληνογερμανικής συνεργασίας για την επαγγελματική εκπαίδευση στην Ευρώπη.
                      Παρουσιάζοντας τα οικονομικά δεδομένα του προγράμματος κινητικότητας, όπως το ονόμασε, ο Γερμανός υφυπουργός εργασίας και εντεταλμένος της Γερμανίδας καγκελαρίου για την ελληνογερμανική συνεργασία, Χανς Γιοακίμ Φούχτελ σημείωσε ότι η Γερμανία θα επενδύσει φέτος 41 εκατομμύρια ευρώ σε αυτό και μέχρι το 2016, 139 εκατομμύρια ευρώ συνολικά από δικά της κονδύλια. Εξάλλου, η Ευρωπαϊκή Ένωση το 2014 θα ξεκινήσει το πρόγραμμα για την αντιμετώπιση της ανεργίας των νέων, ύψους έξι δισεκατομμυρίων ευρώ.
                      Στο ίδιο μήκος κύματος, θα ξεκινήσει εντός του χρόνου πιλοτική εφαρμογή για την εκπαίδευση και κατάρτιση νέων από την Αθήνα και την Κρήτη στον τομέα του τουρισμού ενώ εξετάζονται οι δυνατότητες επέκτασης της πιλοτικής εφαρμογής και στη βόρεια Ελλάδα.
                      Σύμφωνα με την Σοφία Τορνικίδου, συντονίστρια του προγράμματος, ήδη έχει εκδηλωθεί μεγάλο ενδιαφέρον ιδιαίτερα για εκπαίδευση στους τομείς του τουρισμού αλλά και σε επαγγέλματα του τεχνικού τομέα.
                      «Όπως όταν ενδιαφέρεται κάποιος για την τριτοβάθμια εκπαίδευση αναζητά υποτροφίες, έτσι και στην περίπτωση της επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης προσφέρεται το συγκεκριμένο πρόγραμμα για τρία χρόνια» σημείωσε και παρέπεμψε για περισσότερες πληροφορίες στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις Zentrale Auslands- und Fachvermittlung - www.arbeitsagentur.de και Home.
                      Αναφερόμενη στις διαδικασίες που θα πρέπει να ακολουθήσουν οι ενδιαφερόμενοι είπε ότι προσφέρονται προγράμματα εκμάθησης της γερμανικής γλώσσας, στα οποία συμμετέχουν ήδη αρκετά άτομα. Οι νέοι που θέλουν να λάβουν μέρος μπορούν να επικοινωνούν με τους υπευθύνους ώστε να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους για ένα συγκεκριμένο επαγγελματικό τομέα, ενώ τους παρέχεται η δυνατότητα να επισκεφθούν τη Γερμανία για δουν από κοντά τους χώρους στους οποίους θα εκπαιδευτούν. Επίσης θα δίνεται η δυνατότητα κάλυψης ορισμένων εξόδων για μετακινήσεις από και προς την Ελλάδα, συμμετοχής σε προγράμματα κοινωνικής προσαρμογής και συνέχισης της εκμάθησης της γερμανικής γλώσσας στη Γερμανία. Στη συνέχεια προβλέπεται η υπογραφή σύμβασης με τους εργοδότες, με τους οποίους έχει έρθει σε επαφή η γερμανική πλευρά σχετικά με τις λεπτομέρειες.
                      Ημερομηνία Δημοσίευσης: 30/05/2013

                      Comment


                        Συμφωνώ απόλυτα με τον Μάρκο και τον Σπορτμπίλυ!!! Το σύστημα τώρα πια είναι φίρμες, εκμετάλλευση, και πληρωμή που δεν φτάνει για να ανταποκριθείς στα έξοδά σου!
                        Στην υγειά μας ρε παιδιά!

                        Comment


                          Milu, κανείς δεν μίλησε, να πας κάπου μετανάστης και να τα βρεις όλα έτοιμα, στρωμένα και τέλεια. Το ξέρεις από πριν, ότι θα είναι δύσκολη η κατάσταση μέχρι να ορθοποδήσεις. Εγώ, από την εμπειρία μου εδώ πέρα, και πηγαίνοντας στης Αrbeitsamt, δεν δικαιούμουν έτσι και αλλιώς ταμείο ανεργίας (μετά το χρόνο δικαιούσαι, αλλά τα ξέρεις ήδη αυτά), αλλά, τους ζήτησα μόνο βοήθεια σε δουλειά και πολύ ευχαρίστως έξτρα μαθήματα για να καλυτερεύσει το επίπεδό μου στα γερμανικά, και επίσης να εκπαιδευτώ παραπάνω στα κομπιούτερ, και στο γερμανικό σύστημα δακτυλογράφησης (μιας και στην Ελλάδα, δούλευα σε τοπική εφημερίδα), και όταν με καλέσανε για συνέντευξη (2η φορά), τα νέα ήταν απογοητευτικά! Πουθενά και τίποτα! Με αυτό δηλώνω ότι έχω όλη την όρεξη να μάθω πράγματα, αλλά, απλά, δεν μου δόθηκαν οι ευκαιρίες. Γράφεις 1200 πριν 3 χρόνια! Μόνος σου το λες! Πριν 3 χρόνια! Αν παίρνεις αυτή τη στιγμή 1000 και έχεις ενοίκιο (για συγκατοίκηση έτσι?) 600 πως ζεις? Για πες μου?
                          Στην υγειά μας ρε παιδιά!

                          Comment


                            Jobcenter Rhein Kreis Neuss | Herzlich Willkommen!

                            Sto jobcenter se boithan na breis douleia kai sou plhrwnoun mexri ena poso gia enoikio kai thermansh.
                            Kalh epituxia sas euxomai :-)

                            Comment


                              Μπορεί ναμουν λιγο αρνητικός στην περιγραφή της Γερμανίας απλώς ήθελα να ενημερώσω σχετικά με την πραγματικότητα πως έχει και όχι όπως την φαντάζονται ίσως οι Έλληνες της Ελλάδας, έχοντας μείνει με την παλιά εικόνα της γερμανίας......η κρίση επηρεάσε καταστροφικά όλοκληρο τον ευρωπαικό Νότο, τώρα πάει και λίγο προς τα βόρεια, οι κύριοι αγοραστες των γερμανικών προιόντων έχουν εξαθλιωθεί οικονομικά, οπότε είναι φυσικό και επόμενο να επηρεαστεί και η εθνική οικονομία της Γερμανίας. Μπορεί στους νέους έλληνες μετανάστες εξ Ελλάδας να φαίνονται συχνά όλα πολύ καλά στη γερμανία (ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ) όμως αν ρωτήσετε Έλληνες ομογενείς της Γερμανίας αλλά και Γερμανούς θα σας πουν πολύ απλά οτι η Γερμανία του 2013 με την Γερμανία του 1993 ακόμα και του 2003 (!) δεν έχει καμία απλύτως σχέση, κάτι που ακόμα και εγώ παρά το νεαρό της ηλικίας μου το επιβεβαιώνω........
                              Η μεσαία τάξη όλο και χάνει περισσότερα άτομα, πολλοί αλλοδαποί απρόθυμοι να μάθουν γερμανικά και να ενταχθούν (δεν μιλώ για τους έλληνες), χρεοκοπία μεγάλων εταιρίων, και 12 εκατομμύρια εργάτες με 400 ευρώ μισθο και leiharbeit para polloi - γι αυτο και ειναι τοσο χαμηλο το ποσοστό ανεργίας (konta sto 7%) γιατί πρίν 10 πέριπου χρόνια εφαρμόστηκε αυτό το σύστημα για ανάσχεση της ανεργίας, και κάτι τέτοιο βλέπω αρχίζει και στην ελλάδα να γίνεται όπως στη γερμανία, δλδ αν υπάρχουν 3,5 εκατομμύρια απασχολούμενοι, τότε οι 2εκατ. θαναι των 400 κ κατι ευρώ, κάνα εκατομ. με 600 ως 950 ευρώ βαριά, και κάνα μισό εκατομμύριο με πάνω απο 1000 ευρώ μισθό... ίδιο συστημα απλά διαφορετικοί αριθμοί.

                              Πλέον μόνο οι ικανοί καταρτισμένοι επιβιώνουν. Οι υπόλοιποι πάλι πίσω στις χώρες τους. Πάνε τα παλιά που οι θέσεις εργασίας ήταν περισσότερες από τους ίδιιους τους εργαζόμενους.....

                              Επίσης, για όσους διαβάζετε τα λεγόμενα μου από Ελλάδα, όταν ακούτε μισθούς στη Γερμανία που είναι από 1000 εώς και 1500 ευρώ να μη σας προκαλούν δέος αυτά τα ποσά! Με 1000 ΔΕΝ την βγάζεις στην γερμανία, μόνο μόνος ίσως και αυτό με σκληρή οικονομία, με 1500 μόνοςείσαι κάπως πιο άνετα....Άλλο καλό επίπεδο αλλά και ακριβότερο επίπεδο ζωής από την Ελλάδα! 1000 ευρώ στην Ελλάδα μπορεί νάναι πολλά και να φτάνουν, ειδικά αν είσαι μόνος όλα κομπλέ αλλά στην γερμανία αυτά ΔΕΝ είναι τίποτα! Δε λέω αρχικά θα είστε ίσως με χαμηλούς μισθούς εώς 1000 ευρώ ή και παρακάτω, 400 εώς 800, και μετά να ανέβετε αλλά αν είναι να παάτε γερμανία για να παίρνετε μονίμως τέτοια χρήματα τότε μην κάνετε το κόπο να έρθετε....με 400 ως 800 ευρω στη γερμανία δίχως βοήθεια κ μόνος, θάναι θέμα χρόνου η επιστροφή στην ελλάδα...είδα πολλούς Έλληνες να το παθαίνουν δυστηχώς.....

                              Οπότε ναστε σίγουροι αμα πάτε γερμανία,να έχετε κ καμιά ειδίκευση κάπου και να προετοιμαστείτε και στη γλώσσα! Πραγματικά αξιοθαύμαστο αυτό που κάνετε! Μακάρι να πετύχετε όλοι σας!! Άμα όντως βρείς μια σταθερή καλοπληρωμένη δουλειά τότε ειλικρινά δε θα κακοπεράσετε καθόλου άσχημα, ίσα ίσα!!
                              ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ ΠΑΝΤΩΣ, ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΕΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ! ΑΛΛΟΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ, ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ!!!

                              (συγγνώμη για την μακρυγορία αλλά ήθελα να τα πώ)

                              Comment


                                Leihfirma

                                αν ξερει καπιοσ το τι παιζει????

                                Comment

                                Working...
                                X