Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Autos pou ton filoksenei prepei na ton dhlwsei ston idiokthth giati anebainoun ta legomena Nebenkosten (koinoxrhsta).

    Comment


      @tzinaalex: Den nomizw na uparxei problhma.

      Comment


        Όσο και να προσπαθείς να μας πείσεις Milu ότι για έναν εργένη φτάνουν τα 1000 ευρώ δεν τα καταφέρνεις και δεν πείθεις. 1000 ευρώ στη σημερινή Γερμανία είναι το μίνιμουμ για να ζήσει κάποιος αξιοπρεπώς και όχι να βγάζει από τη μύγα ξύγκι. Τσίμα τσίμα φτάνουν τα 1000 ευρώ για τα βασικά χωρίς να γίνει καμιά στραβή και απρόοπτα και εννοώ μετακόμιση που χρειάζεται εγγυήσεις κλπ

        Comment


          Και επίσης θα διαφωνήσω στο ότι κάνεις μετανάστευση με πρόγραμμα. Αυτό είναι πολυτέλεια. Οι εξελίξεις τρέχουν ταχύτατα και σε προλαβάινουν όσο πρόγραμμα και να κάνεις . Δεν έγινα μετανάστης ούτε από όνειρο ούτε από πρόγραμμα. Έγινα μετανάστης γιατί το επέβαλλαν οι ανάγκες και επειδή κάνανε την πατρίδα μου να μην πώ πώς...

          Comment


            Originally posted by milu View Post
            Katerliam, δεν πάω Μονάχο δεν νοικιάζω σπίτι με 600, δεν ξεκινάω για Γερμανία η οπουδήποτε αλλού χωρίς καλό επίπεδο γλώσσας, Όσο και καλές να είναι η δεξιότητες μου στην Ελλάδα, δεν ωφελούν στον εργασιακό τομέα της άλλης χώρας εκτός από επαγγέλματα που δεν απαιτούν την συνεννόηση... άλλα και εκεί θα υποβάλλουν αίτηση εργασίας άλλη 100 που κατέχουν την γλωσσά. Με άλλα λόγια ούτε καν ξεκινάω για εξωτερικό χωρίς κάποιους δικούς μου που έχουν την πρόθεση να βοηθήσουν. Μόνος και ξεκάρφωτα είναι 99% αποτυχία! Απλά πράματα.
            Όπως έγραψε και ο Markos, άλλη θα τα καταφέρουν άλλη όχι.

            Αδερφέ Markos θα ήθελα όμως να μας πεις από που ενημερώθηκες για αυτά τα ποσά!?



            Σίγουρα θα άκουσες και κάτι για το Bundesamt für Arbeitsmarktberichterstattung!? Μάλλον όχι.
            Και ποιος σου είπε ότι η εργαζόμενη με τα 400 € Jobs δεν είναι δηλωμένη ως άνεργη!?

            Και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω με πιο σχέδιο προϋπολογισμού δεν τα βγάζει ένας / μια εργένης / εργένισσα με 1000 € πέρα. Μην μου αρχίσετε με Μόναχο και τα στάνταρ 600 και 700 € ενοίκιο.. όλη κατέχουμε λίγο από ίντερνετ με μια μικρή αναζήτηση στο immobilienscout24.de βρήκα 20000 τρέχουσες προσφορές από 200 μέχρι 400 € μόνο στην βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία.

            Μια φορά ακόμα θα το γράψω, τα τελευταία μου λόγια σ' αυτό το τοπικ: Η μετανάστευση είναι μακροχρόνιο έργω, θέλει πολλή καλή προετοιμασία, υπομονή και επίμονη. Και παρόλο αυτά τα αγαθά μην περιμένετε να κάνετε την καλή ούτε σε 2/3 χρόνια, Αυτά έχει ο καπιταλισμός και η βιοπάλη. Όποιος δεν το αντέχει πρέπει να συμβιβαστή με τα τρέχων δεδομένα του και να κάτσει εκεί που είναι. Και μην σκέφτεστε τη ωραία τα λέτε εσείς η mod (κάπου το διάβασα πρόσφατα) από την πολυθρόνα στα έτοιμα από τους γονείς, να τους χαίρεστε όση τους έχετε, καλητερα να ρωτάτε: ποσα στερηθηκες βρε αδερφε για να φτασης εκει που εισαι και ακομη βλεπεις τα 1000 € σαν λουκούμι...
            Πιστεύεις ειλικρινά ότι το Bundesamt für Arbeitsmarktberichterstattung δεν το έχω ακούσει? Λάθος. Στην γερμανία γεννήθηκα και μεγάλωσα ξέρεις, δεν είμαι δηλαδή κάνας νεομετανάστης. Όσο για το ποσοστό ανεργίας κατα μέσο όρο 7,2 τοις εκατό είνα για όποιον δε πιστεύει
            • Arbeitslosenquote in Deutschland bis 2013 | Statistik

            Για το ότι το σύστημα με τα 400 ευρώ εφαρμόζεται εδώ και μία 10ετία, ψάξτε το στο γκούγκλε, θα σας το βγάλει σε άρθρα εφημερίδων με μία πρόχειρη αναζήτηση. Μάλιστα πρόσφατα αποφασίστηκε αυτοι οι είδους εργαζόμενοι (Mini-jobber) να παίρνουν εώς και 450 ευρώ αντί των 400 ευρώ που ίσχυε μέχρι πρότινος.
            Όσο για τα 12 εκατομμύρια σόρρυ όντως το μπέρδεψα με κάτι άλλο που είχα διαβάσει σε γερμανική εφημερίδα. Επίσημα οι εργαζόμενοι των 400 ευρώ ανέρχονται σε περίπου 7 εως 7,5 εκατομμύρια ανθρώπους σύμφωνα με τα στοιχεία των Αρχών.
            Για το εάν υπάρχου άνεργοι που όμως είναι ενεργοί ως Mini-jobber ναι ισχύει αλλά οχι και για όλους ξέρω και πολλούς που δεν είναι εγγεγραμμένοι άνεργοι, αναλόγως την περίπτωση.

            Μα καλά τέλος πάντων ας μη κολλάμε τώρα στα ποσοστά, ας δούμε και λιγο που κατάντησε η γερμανία....να υπάρχουν δλδ καμιά 10αριά εκατομμύρια άνθρωποι (δηλώμενοι άνεργοι και μη) με μισθούς πείνας, απαράδεκτο, παλιά ούτε το διανοούνταν κανείς αυτό....θελω να πω καλά είναι αυτά για λίγο αλλά όχι να μείνει κανείς για παρατεταμένο χρονικό διάστημα σε τέτοια δουλειά...

            Όσο για τα ενοίκια ναι υπάρχουν με 300 και 400 ευρώ απ ότι είδα και εγώ αλλά στα περισσότερα πρόσεξα ότι είναι Kaltmieten αυτά τα ποσά. Επομένως βάλε και τα Νebenkosten με ή χωρίς heizkosten να περιέχονται, βάλε και το ρεύμα που δε είναι κ φτηνό....αυτα που κοστίζουν 300 φτάνουν τελικά 500 κ κατι και αυτα των 400 φτάνουν τα 600 ευρώ έξοδα. Βάλε ψώνια, μετακινήσεις, τηλέφωνο, κάνα καφέ, ναι με τα 1000 ευρώ μόνος σου ζείς αλλά ίσα ίσα. Ean τυχει κατι απροοπτο, οπως ξαφνικη μεταβαση στην ελλαδα, μετακομιση, επισκευες στο σπίτι και άλλα σοβαρότερα τότε με τα 1000 ευρώ δε κάνεις τίποτα γτ απλα δε περισσευουν....ΜΕ 1400/1500 ΚΑΛΑ ΕΙΣΑΙ.
            Τα 1000 ευρω εδω ειναι τα 550 με 600 ευρω στην ελλαδα και τα 1500 ειναι τα 950 με 1000 στην ελλαδα και παει λεγοντας....(μη πεσετε να μα φατε, στο περιπου λεω μια αντιστοιχια)
            Τώρα εάν θες να πας και για μαθηματα γερμανικών η για κάτι άλλο σχετικό με εργασιακή κατάρτιση ή να στέλνεις λεφτά κάτω στην ελλάδα σε δικούς σου ανθρώπους τότε λίγο δύσκολα, θα πρεέπει να μεένεις σε πολύ φθηνό σπιτι κ να κανεις σκλη οικονμια......(σε περιπτωση λεω που εισαι με 1000 ευρω)

            Comment


              συμφωνω πως στο οτι μεταναστης γινεσαι απο αναγκη και οχι γιατι ετσι σου ηρθε ενα πρωι και τα μαζεψες και εφυγες, ομως δεν πας ετσι σε μια ξενη χωρα, χωρις καποιο πλανο χωρις καποιο προγραμμα, τοτε ειναι σιγουρη η αποτυχια απλα πραγματα, τα 1000 ευρω εδω μπορει να φανταζουν λιγα για πολλους όμως αν μπορουσαν να τα βγαλουν στην ελλαδα γιατι εκαναν τον κοπο να φυγουν απο εκει? και ναι δεν πιστευω με τιποτα οτι το βιοτικο επιπεδο στην Γερμανια ειναι πιο ακριβο απο της ελλαδας...
              (π.χ. να αναφερω οτι στο διαστημα που ειμαι εδω γνωρισα καποιους συμπατριωτες μας που δουλευουν Μοναχο και ψαχνουν να βρουν σπιτι στο Μοναχο... φυσικο δεν ειναι να πληρωνουν 600και 800 ευρω για μια τρυπα την στιγμη που η συγκεκριμενη πολη ειναι πανακριβη? δηλ αν παει καποιος και 40χιλ. εξω η και 50 που θα βρει σπιτι φθηνοτερο τι θα παθει? γνωρισα και κοπελα που δουλευει Μοναχο και κανει 60 χιλ. μεχρι το σπιτι της και πληρωνει 400 ευρω ενοικιο μαζι με θερμανση)αυτο που θελω να πω ειναι πως για αρχη ισως καποιος να ταλαιπωρηθει, οσο για τα απροοπτα που μπορει να τυχουν γιατι εισαι σε ξενο κρατος και καλο ειναι να κρατας μια μικρη καβαντσα για ωρα αναγκης τα προνοεις πριν φυγεις απο ελλαδα γιατι εφοσον παιρνει καποιος την αποφαση να μεταναστευσει παιρνει και το ρισκο οτι ολα δεν θα του στρωθουν απο την αρχη καλα, και να πω και κατι τελευταιο, γνωμη μου δεν βλεπουν ολοι την μεταναστευση με το ιδιο ματι... άλλοι λενε ενταξει θα παω να κατσω 3-4 χρονακια και μετα θε γυρισω πισω τι να κανω εδω θα βγαλω και οτι μπορω και θα φυγω, δεν το εχουν παρει ζεστα οποτε δεν θελουν και να το παλεψουν μαλλον απο λαθος χειρισμους, υπαρχουν όμως και άλλοι που λενε θα παω θα τα παλεψω γιατι εδω αν προσπαθησω μετα απο 1η 2 η και 3 χρονια θα αρχισω να παιρνω μια σειρα, και γιατι πισω αν γυρισω δεν υπαρχει τιποτα που να μπορει να σταθει σε εναν πολιτη, εξαλου θελω να πιστευω πως οταν καποιος μεταναστευσει δεν φευγει μονο για τον μισθο που ισως παρει αλλα για όλο το πακετο προνοιας που θα εχει απο το κρατος, ειθε ολοι οσοι φευγουν απο την ελλαδα να κανουν αυτο που πραγματικα εχουν σπουδασει και θελουν, θυμηθειται ομως και ποσοι μεταναστες ηρθαν στην ελλαδα απο τις χωρες τους που μπορει να ηταν με πτυχια και καναν τελειως διαφορετικες δουλειες απο αυτες που ηξεραν και μετα απο σκληρη δουλεια αρχιζαν να προκοβουν....καλη τυχη για όλους μας!

              Comment


                sportbilly, με αναγκάζεις να απαντήσω! Συνιστώ να ξαναδιαβάσεις τα γραφόμενα μου ιδίως εκεί που ανάφερα ότι δεν είναι μόνιμη λύση να ζει κάποιος με αυτό το ποσό. Για αρχή είναι αρκετά ώσπου να μπουν όλα σε μια σειρά. Δεν καταλαβαίνω τον καταλογισμό σου? Πειθεσαι δεν πειθεσαι και οχι πειθεστε! Αυτό είναι και θα παραμένη στην κρίση σου και εμένα στην επίγνωση της πραγματικότητας. Αλά καταλαβαίνω, στην Ελλάδα γελάμε και πηδάμε για να λεν πως δεν πεινάμε... και μετά μου τα μπερδεύεις με μετακόμιση και εγγυήσεις, που τα αυτονόητα, ότι χωρίς κομπόδεμα και καλή προετοιμασία, να δεις τη πολυτέλεια είναι να φας τα μουτρα σου τρεχαγυρευοπουλος σε μια ξενη χωρα. To “κάνεις μετανάστευση με πρόγραμμα” διαβάζετε κάπως απολυταρχικό. το αφήνω και αυτό στην κρίση σου...
                Οι λόγοι γιατί φεύγουν από Ελλάδα είναι διάφορη και γενικός γνωστή, οι λόγοι γιατί πολλή δεν τα καταφέρνουν και γυρνάνε πίσω δύστυχος όχι και αυτός είναι ο σκοπός του πατριωτάκι. Να ενημερώνουμε τον κόσμο, να συμβάλει στην αποσαφήνιση των απαιτούμενων νομικών και διαδικαστικών προϋποθέσεων αλλά και των οργανωτικά μελετημένων ενεργειών.

                Αδερφέ Markos, το τι πιστεύω αστο, το τι γνωρίζω είναι ότι η ορολογία "Bundesamt für Arbeitsmarktberichterstattung" δεν υπάρχει... είσαι καλώ παιδί και σε συμπαθώ, γιαυτο τελειωνω εδω.

                Comment


                  Milu, Δεν ήρθα στη Γερμανία στο άσχετο, ούτε χωρίς γλώσσα και γνώσεις, ούτε χωρίς μέρος για να μείνω. Απλά, ξεκίνησαν όλα στραβά, και συνέχισαν όλα στραβά. Στην πεθερά μου έμενα, και μετά από 4 μήνες, φύγαμε γιατί δεν γινόταν πλέον να ζήσεις με αυτό το άτομο. (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες). Από τη φίρμα που μου είχε βρει δουλειά, τους ρώτησα αν έχουν δωμάτιο για να μείνω, και μου βρήκανε στο Taufkirchen, ούτε 10τ.μ. που πλήρωνα 300 ευρώ, για να έχω χαλασμένο ψυγείο, μπανιέρα πάνω από σκεπή, που για να κάνεις μπάνιο έπρεπε να σκύβεις για να μην κουτουλάς το κεφάλι σου, και τα ρούχα μου τα έπλενα στην μπανιέρα για να τα στεγνώνω στο καλοριφέρ. Δεν είχε κουζίνα. Με σάντουιτς την έβγαζα. Δεν άντεξα, πάνω από μήνα εκεί, γιατί, εκτός από τα παραπάνω, το δωμάτιο ήταν και μισή ώρα περπάτημα από το S-bahn. Από συνάδελφο στα ΙΚΕΑ, βρήκα κέντρο Μονάχου αυτή τη συγκατοίκηση με μία γερμανίδα (με ένα σκύλο και 1 γάτα- έχω σιχαθεί τη ζωή μου από τη μυρωδιά και τις τρίχες παντού μέσα σε αυτό το σπίτι-τα αγαπάω τα ζώα, μην νομίζεις...), αλλά τα 600 ευρώ είναι πολλά, γιατί στην αρχή βρήκα εγώ αμέσως δουλειά, ο αρραβωνιαστικός μου όμως όχι! Μετά βρήκε αυτός δουλειά και απολύσανε εμένα. Δεν έχω άλλη υπομονή, να περάσω έτσι μίζερα, σε 1 δωμάτιο 15 τ.μ. (εφόσον τώρα 2 μήνες είμαι άνεργη και πίστεψέ με, έχω κάνει άπειρες αιτήσεις), με τα χίλια ζόρια, γιατί τα λεφτά που παίρνει ο δικός μου δεν φτάνουν! Και όπως ήδη ξέρεις από τα άλλα μηνύματά μου που έχεις ήδη διαβάσει, προοπτική εξέλιξης με την τωρινή γερμανική κατάσταση, δεν τη βλέπω ούτε μετά από 2 ή 3 χρόνια.
                  Στην υγειά μας ρε παιδιά!

                  Comment


                    Είμαι καινούρια στο Μόναχο, αλλά αυτά που έζησα εγώ, μπορώ να τα πω. Αρκεί να το σπίτι που θα μείνεις (που θα σε φιλοξενήσει στην αρχή), να δεχτεί ότι μένεις εκεί. Πας στο Δήμο της περιοχής σου με το διαβατήριό σου και ζητάς ότι θέλεις να κάνεις anmelden! Θα σου δώσουν κάποια χαρτιά να συμπληρώσεις, υπογράφεις, τα δίνεις, και περιμένεις κάποιες βδομάδες, που στη διεύθυνση που έχεις δηλωθεί θα σου έρθει ένα νούμερο. Πρέπει να είναι το αντίστοιχο ΑΦΜ μας! Αυτό το νούμερο θα σου χρειαστεί αργότερα όταν θα συμπληρώνεις συμβόλαια για δουλειά. Δεν δικαιούσαι κανένα επίδομα και τίποτα, αν δεν κλείσεις 1 χρόνο δουλειάς!!!- Επίσης, όταν κάποια φίρμα θα θέλει να σου κάνει συμβόλαιο, θα σου ζητήσουν ένα σωρό χαρτιά, τα οποία όμως, βγαίνουν γρήγορα. Χωρίς ταλαιπωρίες κλπ κλπ. Πας, εξυπηρετείσε γρήγορα, με χαμόγελο κλπ κλπ. Καμία σχέση με Ελλάδα και τη γραφειοκρατία της.
                    Στην υγειά μας ρε παιδιά!

                    Comment


                      Συμφωνώ απόλυτα με τον Chrisgr. Το θέμα είναι ότι ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια και πλέον, απ ευθείας δουλειά δεν βρίσκεις σχεδόν πουθενά. Εδώ έψαχνα δουλειά από το σύστημα του γερμανικού ΟΑΕΔ (Arbeitsamt) και όλες (μα όλες) οι δουλειές που έβρισκα ήταν μόνο μέσα από Φίρμες. Ακόμα και καλά γερμανικά να μιλάς, πάλι σε στέλνουν από εδώ και από εκεί, ανά βδομάδα, σε <δουλεύουν> κανονικά. Ακροβατούν στα όρια του παράνομου και του νομικού, και εκμεταλλεύονται αυτή τη στιγμή το ότι έχει έρθει πολύς κόσμος, από διάφορες χώρες. Σε πολλές Φίρμες δε, το ωρομίσθιο έχει κατέβει στα 4 και 5 ευρώ!!!! Αυτό έζησα εγώ, που με προσλάβανε κιόλας από μία μεγάλη Φίρμα, που τους 6 μήνες, άλλαζα δουλειά σχεδόν κάθε βδομάδα. Και όχι κοντά, εννοείται. Από τη μία άκρη του Μονάχου στην άλλη! Εγώ ευχαρίστως να έψαχνα και για μία συμπληρωματική δουλειά (Nebenjob), αλλά, όταν δεν έχεις σταθερό πρόγραμμα, και τη μία βδομάδα δουλεύεις από Δευτέρα έως Παρασκευή και την άλλη σε βάζουν πχ στα ΙΚΕΑ, που δουλεύεις και Σάββατο, λογικό να μην μπορείς να ξέρεις τι θα κάνεις την άλλη μέρα...Και τόση ταλαιπωρία, για να μην ξεπερνά ο μισθός σου τα 1100 ευρώ.
                      Στην υγειά μας ρε παιδιά!

                      Comment


                        δεν νομιζω πως δηλωνεις σε κανενα ιδιοκτητη (απλα αναφερεις οτι φιλοξενεις καποιο ατομο απο ελλαδα και μετα δηλωνεσαι στο δημο ουτε ανεβαινουν τα nebenkosten απο το αν φιλοξενησεις καποιον) φιλος μου που φιλοξενουσε τον αντρα μου παλιοτερα ετσι εκανε, πριν τρεις μηνες που φιλοξενησα εγω καποια για 2,5 μηνες ετσι εκανα, δεν ζητας την αδεια απλα το αναφερεις και τερμα οταν εισαι ενταξει με το ενοικιο σου ο αλλος δεν εχει λογο να σου πει κατι, τωρα δεχομαι οτι μπορει να υπαρξει μια εξαιρεση σε καποιον ιδιοκτητη και να ειναι στραβοξυλο, και να αυξησε τα κοινοχρηστα, δεν ειναι αυτος ομως ο κανονας,
                        εξαλου tzinalex σε αυτο το σπιτι που θα λες οτι θα μεινεις δε θα εισαι μια ζωη για λιγο καιρο θα ειναι, απλα για να σου φυγει η απορια μια ερωτηση στην λαντρατσαμ και όλα θα λυθουν εφοσον γραφεις οτι το ενοικιο τους το πληρωνει το κρατος, και αυτοι ανθρωποι ειναι βρε παιδια σαν εμας δεν ειναι μπαμπουλες οταν εξηγησεις δεν θα εχουν προβλημα

                        Comment


                          Originally posted by Blacktulip View Post
                          δεν νομιζω πως δηλωνεις σε κανενα ιδιοκτητη (απλα αναφερεις οτι φιλοξενεις καποιο ατομο απο ελλαδα και μετα δηλωνεσαι στο δημο ουτε ανεβαινουν τα nebenkosten απο το αν φιλοξενησεις καποιον) φιλος μου που φιλοξενουσε τον αντρα μου παλιοτερα ετσι εκανε, πριν τρεις μηνες που φιλοξενησα εγω καποια για 2,5 μηνες ετσι εκανα, δεν ζητας την αδεια απλα το αναφερεις και τερμα οταν εισαι ενταξει με το ενοικιο σου ο αλλος δεν εχει λογο να σου πει κατι, τωρα δεχομαι οτι μπορει να υπαρξει μια εξαιρεση σε καποιον ιδιοκτητη και να ειναι στραβοξυλο, και να αυξησε τα κοινοχρηστα, δεν ειναι αυτος ομως ο κανονας,
                          εξαλου tzinalex σε αυτο το σπιτι που θα λες οτι θα μεινεις δε θα εισαι μια ζωη για λιγο καιρο θα ειναι, απλα για να σου φυγει η απορια μια ερωτηση στην λαντρατσαμ και όλα θα λυθουν εφοσον γραφεις οτι το ενοικιο τους το πληρωνει το κρατος, και αυτοι ανθρωποι ειναι βρε παιδια σαν εμας δεν ειναι μπαμπουλες οταν εξηγησεις δεν θα εχουν προβλημα
                          συγνωμη tzinalex σε μπερδεψα με την afrodel που εγραψε πως θα φιλοξενηθει για λιγο καιρο σε αυτο το σπιτι, ενημερωτικα το γραφω, ακομα και σε πανσιον να μεινει καποιος για οσο καιρο θελει μπορει να δηλωθει με διευθυνση της πανσιον δεν υπαρχει κανενα προβλημα το εκανα εγω...

                          Comment


                            καλημερα ευχαριστω πολυ ολουσ να παω με το καλο γερμανια και να δουμεεε!!!!!!!!

                            Comment


                              Φίλε milu το ότι "Bundesamt für Arbeitsmarktberichterstattung" σαν όρος δεν υφίσταται το γνωρίζω, αλλό τον έχω ακούσει παραδόξως και έκπληκτος από μερικούς νέους μετανάστες, γι αυτό και είπα ότι τον έχω ξανακούσει.
                              Π'αντως συμφωνώ φίλε, μία μετανάστευση χρειάζεται και λίγη προετοιμασία, δεν είναι όπως κάποτε που έκανες τη βαλίτσα σου έπαιρνες εισητήριο και όπου σε βγάλει η μοίρα...

                              Comment


                                Θα συμφωνήσω με το Theo85. Ενώ υπάρχουν αρκετές δουλειές, πλέον πια, οι Φίρμες, (γιατί μόνο από εκεί βρίσκεις δουλειά και όχι απ ευθείας), δεν σου κάνουν μετά το 6μηνο δοκιμαστικό (Probearbeit) μόνιμο συμβόλαιο, και όντως οι μισθοί έχουν μειωθεί κατά πολύ. Αν παίρνεις 1,000-1100 από φίρμα, λες καλά πάω. (Για 8ωρη και 5νθήμερη δουλειά), όμως, υπάρχουν (από εδώ και πέρα θα μειώνεται ο μισθός) και με 900 ευρώ το μήνα! Χωρίς μόνιμο συμβόλαιο δουλειάς, σπίτι δεν θα νοικιάσεις ποτέ, και επίσης αν δεν παίρνεις καλό μισθό! (Γύρω στα 1500 και πάνω). Και όντως, όταν παίρνεις τόσα <λίγα> για γερμανικά δεδομένα, τη διαφορά της πληρωμής στην Ελλάδα, την συγκρίνεις με τα πανάκριβα ενοίκια (για τρύπες-σπίτια) στη Γερμανία. Δεν είμαι πολύ νέα (38) αλλά, ούτε και πολύ μεγάλη, για να πάω να ψάξω να μείνω σε ένα χωριό της Γερμανίας, (που δεν σου προσφέρει τίποτα) απλά και μόνο ότι εκεί θα βρεις φτηνοτερα ενοίκια. Και να είναι η δουλειά σου στο κέντρο, άρα, πάλι, τη διαφορά του ενοικίου την ξοδεύεις σε περισσότερα μεταφορικά (είτε Wochenkarte/Monatskarte), είτε στις βενζίνες. Συμφωνώ ότι υπάρχει καλύτερη ποιότητα ζωής και σε πολλά πράγματα είναι η Γερμανία καλύτερη απ ότι στην Ελλάδα. Αλλά, πιστεύω για τους καινούριους μετανάστες, όπως εγώ, (9 μήνες), τα πράγματα δεν είναι το ίδιο, με αυτούς, που ήδη έχουν εδώ χρόνια και έχουν <φτιαχτεί>. Εν τω μεταξύ, ούτε εδώ είσαι σίγουρος για τη δουλειά σου, γιατί οι Φίρμες, κάθε βδομάδα σε στέλνουν και αλλού. Και μόνιμο συμβόλαιο να σου κάνουν, δεν ξέρεις κάθε βδομάδα τι σε περιμένει, που θα πας, που θα δουλέψεις, τι ώρες κλπ! Και αν δεν σου κάνουν συμβόλαιο (για μόνιμο μιλάω πάντα), πίστεψέ με, σε απολύουν με ένα σωρό δικαιολογίες, έτσι ώστε να μην αποκτήσεις ποτέ δικαιώματα (ταμείο ανεργίας κλπ). Και εγώ, πριν 9 μήνες έκανα άλλα σχέδια, όμως, σιγά σιγά, μήνα το μήνα, αλλάξανε ριζικά οι απόψεις μου για τη μετανάστευση εδώ (Μόναχο). Απλά, δεν είναι εύκολα καθόλου τα πράγματα. Σίγουρα, το να μπορείς να συννενοείσαι (σε καλό επίπεδο γερμανικών) (και όχι τσάτρα πάτρα) είναι θετικό, όμως άπειρες φορές είδα <συνάδελφους> που δενμιλούσαν καθόλου μα καθόλου γερμανικά. Άρα, τι ισχύει? Ισχύει, ότι βολέψει την εκάστοτε φίρμα και τίποτα άλλο. Η εκμετάλλευση στο μεγαλείο της, για τους καινούριους!
                                Στην υγειά μας ρε παιδιά!

                                Comment

                                Working...
                                X