Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    θα προσπαθήσω να εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται τον σκοπό αυτού του προγράμματος απο αυτά που έχω διαβάσει και απο αυτά που γνωρίζω απο ανθρώπους που μιλάω εδώ.

    Αυτό το πρόγραμμα χωρίζεται σε 2 κατηγορίες για ανθρώπους που είναι απο 18-35 χρονών (σε ορισμένες περιπτώσεις και 40) και δεν έχει σημασία αν είσαι εγγεγραμμένος άνεργος ή όχι.

    1η Κατηγορία
    Έμπειρο εργατικό δυναμικό (Skilled workers). Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να ανήκεις στα επαγγέλματα που έχουν άμεση ανάγκη κάλυψης, στην περίφημη shortage occupations list . Σε τι βοηθάνε αυτοί? Αν ένας εργοδότης ψάχνει αυτήν την ειδικότητα (που είναι στην λίστα) και δεν μπορεί να την καλύψει με τίποτα απο την εσωτερική αγορά εργασίας θα πρέπει να απευθυνθεί σε αυτούς τους ανθρώπους και να ζητήσει βοήθεια. Αυτοί θα κοιτάξουν στην data base απο τους ανθρώπους που έχουν κάνει αίτηση και τους έχουν αξιολογίσει θετικά και θα τους προτείνουν στον εργοδότη. Εννοείται ότι όποιος έχει καλύτερα χαρακτηριστικά (δηλαδή και καλύτερη γνώση της Γερμανικής γλώσσας και άλλων γλωσσών) θα γίνει πιο αρεστός στον εργοδότη. Αν όλα πάνε καλά και ο εργοδότης δώσει συμβόλαιο, αυτοί θα βοηθήσουν με ένα μικρό ποσό στην εκμάθηνση-βελτίωση των Γερμανικών του εργαζόμενου πλέον και τα εισητήρια του (βέβαια δεν ήταν το τρομέρο πρόβλημα στον εργοδότη να πληρώσει 1 εισητήριο αλλά οκ το επιδοτεί).Αυτό ισχύει και για πιθανή συνέντευξη. Αν τώρα ο εργοδότης σου σε έχει βρεί εκτός αυτού του προγράμματος και θέλει να συμετάσχει για να "γλυτώσει" το εισητήριο και να βοηθήσει εσένα να επιδότηθείς για να μάθεις-βελτιώσεις την γλώσσα οκ.

    2η Κατηγορία
    Διττή/δυαδική εκπαίδευση Αυτό είναι για αυτούς που έχουν μόνο απολυτήριο λυκείου και δεν έχουν ολοκληρώσει κάποια άλλη εκπαίδευση. Είναι το λεγόμενο Ausbildung και Duales της Γερμανίας. Σε τι βοηθάνε αυτοί? Συμβουλεύουν βλέποντας τους βαθμούς του απολυτηρίου σε τι τομέα θα είχες μεγαλύτερες πιθανότητες. Η πρώτη και τελευταία λέξη είναι στον οργανισμό ή εταιρία που οργανώνει το πρόγραμμα για τα χαρακτηριστικά των υποψηφίων. Δεν ξέρω καμιά εταιρία ή οργανισμό στην Γερμανία που θα σε πάρει χωρίς να έχεις τουλάχιστον το Β1 για εκπαίδευση. Αυτό που ίσως κάπου γράφτηκε "ότι τα Γερμανικά δεν είναι απαραίτητη προυπόθεση" είναι μόνο για τα μάτια του κόσμου και τίποτα άλλο. Οι εταιρίες ορίζουν τους κανόνες. Αν πληρείς τα στοιχεία και γίνεις δεκτός από ένα τέτοιο πρόγραμμα αυτοί θα βοηθήσουν με τον ίδιο τρόπο όπως και στην παραπάνω κατηγορία (εισητήριο και να βοηθήσει εσένα να επιδότηθείς για να μάθεις-βελτιώσεις την γλώσσα).

    Αυτό το πρόγραμμα δεν είναι υπεύθυνο να σου βρεί σπίτι, αν έχεις βοήθεια απο τον οργανισμό-εταιρία που οργανώνει το πρόγραμμα καλώς, αν όχι φτού και κολύμπα για να βρείς σπίτι και να οργανώσεις την ζωή σου. Για αυτό γράφουν να μπορεί να οργανώσει απο μόνος την ζωή του .
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      Μισθός προγραμματιστή στο Βερολίνο

      Γεια σας πατριωτάκια, είμαι iOS Developer, και έχω αρχίσει να στέλνω βιογραφικά σε εταιρείες στο Βερολίνο, ρωτάνε όμως οι περισσότερες για "salary expectations". Υπάρχει κάποιος στο group που να ξέρει πόσο περίπου είναι (τον χρόνο) οι μισθοί για προγραμματιστές στο Βερολίνο; Ενδιαφέρομαι κυρίως για entry level δουλειές (παρότι έχω σχεδόν δύο χρόνια προυπηρεσία, δεν είναι ακριβώς στο ίδιο αντικείμενο). Αν κάποιος ήξερε θα με βοηθήσει πολύ ώστε ούτε να φανώ "άπληστος" και να απορριφθεί κατευθείαν η αίτησή μου για δουλειά αλλά ούτε και να δουλεύω τσάμπα(σε σχέση με αυτά που θα έπρεπε να παίρνω). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

      Comment


        Originally posted by patgd View Post
        Γεια σας πατριωτάκια, είμαι iOS Developer, και έχω αρχίσει να στέλνω βιογραφικά σε εταιρείες στο Βερολίνο, ρωτάνε όμως οι περισσότερες για "salary expectations". Υπάρχει κάποιος στο group που να ξέρει πόσο περίπου είναι (τον χρόνο) οι μισθοί για προγραμματιστές στο Βερολίνο; Ενδιαφέρομαι κυρίως για entry level δουλειές (παρότι έχω σχεδόν δύο χρόνια προυπηρεσία, δεν είναι ακριβώς στο ίδιο αντικείμενο). Αν κάποιος ήξερε θα με βοηθήσει πολύ ώστε ούτε να φανώ "άπληστος" και να απορριφθεί κατευθείαν η αίτησή μου για δουλειά αλλά ούτε και να δουλεύω τσάμπα(σε σχέση με αυτά που θα έπρεπε να παίρνω). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
        καλησπέρα patgd,

        Αρχικά θα πρέπει να ξέρεις πόσους μισθούς θα πέρνεις (12,13,13.5,14 κτλ). Μέσα στο "Jahresgehalt" είναι όλοι οι μισθοί εκτός απο πιθανά bonus. Επίσης μεγάλη διαφοροποίηση έχει ο μισθός να δουλεύεις για την ίδια την εταιρία ή σαν external απο κάποιον recruiter. Ρίξε μια ματιά εδώ Gehalt, Geh Ο μισθός μπορεί να είναι απο 30000 εώς 50000. Εξαρτάται απο πολλά πράγματα. Πιστεύω για full-time δουλειά απο 38.000 εώς 40.000 είναι πολύ λογικό συμβόλαιο. Εδώ μπορείς να δείς πόσα θα είναι τα καθαρά http://www.nettolohn.de/
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          Originally posted by kosofos View Post
          καλησπέρα patgd,

          Αρχικά θα πρέπει να ξέρεις πόσους μισθούς θα πέρνεις (12,13,13.5,14 κτλ). Μέσα στο "Jahresgehalt" είναι όλοι οι μισθοί εκτός απο πιθανά bonus. Επίσης μεγάλη διαφοροποίηση έχει ο μισθός να δουλεύεις για την ίδια την εταιρία ή σαν external απο κάποιον recruiter. Ρίξε μια ματιά εδώ Gehalt, Geh Ο μισθός μπορεί να είναι απο 30000 εώς 50000. Εξαρτάται απο πολλά πράγματα. Πιστεύω για full-time δουλειά απο 38.000 εώς 40.000 είναι πολύ λογικό συμβόλαιο. Εδώ μπορείς να δείς πόσα θα είναι τα καθαρά Gehaltsrechner und Brutto Netto Rechner Gehalt bei nettolohn.de!
          Kosofos ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, να είσαι καλά!

          Comment


            Εργασια στη Γερμανια

            Γεια σας!
            Ειμαι καινουργια στο Forum και εχω πολλες αποριες! Ειμαι αποφοιτη του τμηματος Γερμανικης Γλωσσας και φιλολογιας του ΑΠΘ, και θελω πολυ να εργαστω στη Γερμανια. Γνωριζει καποιος τι βηματα χρειαζονται για να βρω κατι εκει και τι προοπτικες εχω με βαση το πτυχιο μου?

            Comment


              υπαρχει και λεωφορειο που αναχωρει 1 φορα την εβδομαδα απο σταυρουπολη[δεν το εχω κανει,πληροφορια με επιφυλαξη]

              Comment


                Για γερμανια αεροπορικος ειναι το καλυτερο προτιμηστε την easyjet που ειναι η φθηνοτερη αλλα τωρα ειναι η περιοδος που τα εισητηρια ειναι ακριβα απο τον οκτομβρη και μετα απο 50-70ε ειναι θεσσαλονικη προς και απο σονφιελδ βερολινο.

                Comment


                  Εργασία στο Αμβούργο σαν μηχανικός μοτοσυκλετών

                  Γεια σας,θα μετακομίσω στο Αμβούργο αρχές Φεβρουαρίου και θέλω να βρω δουλειά στον τομέα μου που έχω πολυετή εμπειρία σαν μηχανικός μοτοσυκλετών.Βέβαια και σαν μηχανικός αυτοκινήτων δεν θα πω όχι.Θα έχω τελειώσει μέχρι τότε την Α1 και Α2 γερμανικών αλλά δεν το λες ότι μιλάω κιόλας καλά.Υπάρχει κάποιος που να έχει σχέση με το αντικείμενο ώστε να μου δώσει κάποιες πληροφορίες;;; Είμαι παντρεμένος με ένα παιδί και έχω ήδη σπίτι στο Winsen σε συγγενείς.

                  Ευχαριστώ Νίκος

                  Comment


                    Αμβουργο

                    Γεια σας , ειμαι φοιτητρια ναυπηγικης και θελω να κανω την πρακτικη μου στο Αμβουργο με απωτερο σκοπο να μεινω εκει μονιμα , τα προβληματα ειναι πως: 1.με το ερασμους θα πρεπει να βρω εγω την εταιρια ,ποιες οι πιθανοτητες να με παρουν για πρακτικη; 2.εχω πελαγωσει με το θεμα της στεγης , ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω και που να απευθυνθω; ξερω απταιστα αγγλικα ,τα γερμανικα μου ειναι επιπεδου Β1 .Ευχαριστω!

                    Comment


                      Nαυαγοσωστης πισινας

                      Γεια σας με λενε κωστα ειμαι 30 χρονων και ασχολουμαι με τις καταδυσεις εδω και πεντε χρονια.Ξεκινησα γερμανικα και υπολογιζω αν ολα πανε καλα σε ενα χρονο να μεταναστευσω προς αουγκσμπουργκ μερια.Ο φιλος μου που μενει εκει μου ειπε οτι εχουνε αρκετες πισινες.Πιστευετε οτι με ενα τετοιο πτυχιο θα μπορεσω να εργαστω εστω και περιστασιακα η θα μου ειναι αχρηστο και θα δωσω τσαμπα 300 ευρω.Η βασικη μου δουλεια ειναι ο κλιματισμος.

                      Ευχαριστω εκ των προτερων

                      Comment


                        Πάρε μια πιστοποίηση ότι γνωρίζεις να διδάξεις την Ελληνική γλώσσα !
                        Ξέρω άτομο στην Χαιδελβέργη που βγάζει ΛΕΦΤΑ διδάσκοντας Ελληνικά σε Γερμανούς παππούδες !

                        Comment


                          και σε ελληνοπουλα σε λιγο καιρο θα χρειαστει, ηδη ζητανε εδω που μενω αφου δεν υπαρχει δασκαλος/α απο το ελληνικο υπουργειο, και οι γονεις θελουν τα παιδια τους να διδαχθουν την ελληνικη γραμματικη, και ιστορια, θα πληρωνουν απο μονοι τους...

                          Comment


                            Κανενας ρε παιδια

                            Comment


                              φιλε κωστα, γιατι δεν ρωτας τον φιλο σου που στο ειπε? , μια και που ειναι περιεργο επαγγελμα, και ποιος απο ολους εμας που κανουμε αγωνα για να εχουμε δουλεια θα κοιταζαμε να κανουμε μια τετοια δουλεια η οποια μαλλον δεν θα μπορουσε να μας θρεψει εμας και την οικογενεια μας??

                              Comment


                                Υποθέτω ότι για να διδάξει Ελληνικά θα πρέπει να έχει και πτυχίο Ελληνικής φιλολογίας και όχι μόνο της Γερμανικής. Σίγουρα όμως θα μπορεί να διδάξει γερμανική γλώσσα και γραμματική σε γερμανικό σχολείο με τις κατάλληλες πιστοποιήσεις που απαιτεί το Γερμανικό κράτος.
                                A journey of a thousand miles begins with a single step.

                                Comment

                                Working...
                                X