Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    θα μαθω σημερα και θα σου γραψω...

    Comment


      λυπαμαι πολυ βρηκαν δασκαλο!!! αν μαθω κατι αλλο νεωτερο, θα ειδοποιησω!!!

      Comment


        Ευχαριστώ πολύ πολύ!

        Comment


          ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΠΟ ΩΔΕΙΟ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΝΕΥΣΤΑ -ΚΙΘΑΡΑ-ΠΛΗΚΤΡΑ-ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ-ΚΑΙ ΑΝΩΤΑΤΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ.ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΟΡΧΗΣΤΡΕΣ ΚΑΙ ΧΟΡΩΔΙΕΣ.ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ(ΠΑΝΟΣ ΤΖΑΝΕΤΗΣ) Email Panosjan@yahoo.gr ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

          Comment


            οτι ακουσω θα σου πω, μολις ανοιξει και η ελληνικη κοινοτητα(γιατι τωρα λειπουν ολοι διακοπες )θα ενημερωσω, νομιζω οτι λειπε κατποιος τετοιος δασκαλος,!!!!λεγανε συνεχεια για τους τουρκους που κανουν τα παιδια τους παραδοσιακη μουσικη και οτι εμεις δεν ειχαμε κατι αντιστοιχο, (λες και ηταν η πρωτη φορα)
            ομως το να σου πει καποιος ανεβα γιατι χρειαζομαστε κατι παρομοιο οπως το δικο σου, (απλα και μονο επειδη η μουσικη θα ειναι κατι εξτρα,) νομιζω ειναι πολυ διαφορετικο απο το να εισαι ηδη εδω....

            Comment


              Γερμανία - Εργασία για Πτυχιούχο Μάρκετινγκ / Κάποιες Γνώμες;

              Καλησπέρα παιδιά!
              Η σελίδα αυτή είναι μια πολύ καλή προσπάθεια και σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!
              Θα ήθελα τη γνώμη σας...
              Είμαι 27 ετών, με πτυχίο Εμπορίας και Διαφημίσης από το ΤΕΙ Αθήνας. Μιλάω Αγγλικά (proficiency) και Γερμανικά (Zertifikat B1) και από Σεπτέμβρη ξεκινάω για το επόμενο πτυχίο στα Γερμανικά.
              Έχω προυπηρεσία περίπου 3 χρόνια σε πολυεθνική στο τμήμα μάρκετινγκ και εδώ και 2 χρόνια δουλεύω στον τομέα τουρισμού. Επίσης πολύ καλή γνώση και χειρισμό Η/Υ.
              Σκέφτομαι να φύγω για Γερμανία καθώς εδώ τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο... Και ειλικρινά δεν τα βλέπω να φτιάχνουν..
              Δεν έχω κάποιο συγγενή Γερμανία ίσως κάποιους γνωστούς αλλά δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσουν..
              Ποια είναι η γνώμη σας; Θα μπορέσω να βρώ δουλειά σε κάποιο από αυτά τα αντικείμενα ή κάτι σχετικό; Υπάρχει ζήτηση;
              Θα εκτιμούσα μια γνώμη και όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!!!
              Σας ευχαριστώ πολύ πολύ

              Comment


                Originally posted by noulaki2111 View Post
                Ποια είναι η γνώμη σας; Θα μπορέσω να βρώ δουλειά σε κάποιο από αυτά τα αντικείμενα ή κάτι σχετικό; Υπάρχει ζήτηση;
                Καλημέρα,

                η αγορά εργασίας παραμένει περιορισμένη για επαγγελματίες του μάρκετινγκ, η ζήτηση από τους υποψήφιους είναι υψηλή και με διαφορετικά επαγγελματικά υπόβαθρα ανταγωνίζονται για τις περιζήτητες θέσεις. Παρ 'όλα αυτά, υπάρχουν ορισμένοι τομείς που έχουν ανάγκη για εξειδικευμένο προσωπικό πχ. Online- und Mobile-Marketing (Social Media, Web 2.0), Strategisches Marketing και Markforscher und Produktmanager.
                Αν δεν υπάρχει / έχεις εξαιρετικό portofolio από Digitalmarketing η μετεκπαίδευση σε Fachwirt Online Marketing και χωρίς τουλάχιστον γερμανικά σε επίπεδο C1, δύσκολα...
                Δεν έχω καμία πρόθεση για αποθάρρυνση, σαν Dipl.-Inform. (FH) σου γράφω εντελώς αντικειμενικά. Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, αλλα “zieh Dich warm an...”

                Comment


                  Καλημέρα,

                  σε ευχαριστώ.. Προσπαθώ και εγώ να δω τι θα κάνω γιατί εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν... Αν έκανα κάποιο μεταπτυχιακό Γερμανία πιστεύεις θα ήταν ποιο εύκολα τα πράγματα μετά;

                  Comment


                    Originally posted by noulaki2111 View Post
                    Καλησπέρα παιδιά!
                    Η σελίδα αυτή είναι μια πολύ καλή προσπάθεια και σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!
                    Καλημέρα noulaki κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

                    Σου εύχομαι υγεία καλή τύχη κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      Τι να πω από τα παραπάνω, αυτό το επάγγελμα απαιτεί την πολλή καλή γνώση της γλωσσάς Konventionsbedingt (kulturell) και Sprachenpaarbezogen (Lexik και Syntax).

                      Μόνο ένα μεταπτυχιακό στον τομέα σου θα σου δώσει αυτή την ευκαιρία να μπεις βαθιά στο νόημα αλλά και μέσο της επαφές να μπεις στα κατατόπια.
                      Τα χρόνια έτσι και αλλιώς θα περνάνε, καλά θα είναι αν έβαζες θεμέλια και γέφυρες για το μέλλον.
                      Τίποτα δεν θα είναι εύκολο αλά ακόμη πιο δύσκολο είναι να “καταντήσεις” χωρίς προοπτικές.

                      Comment


                        Θα συμφωνήσω με αυτά που σου γράφει ο milu για την γερμανική αγορά. Όσο για σπουδές σε αυτον τον τομέα ρίξε μια ματιά στο ακόλουθο Tourismus-Marketing: Studium, Schwerpunkte & Co | Tourismus-studieren.de. Προσωοική άποψη μου όμως ότι και ένα Μάστερ σε αυτούς τους τομείς δεν είναι η λύση στην εύρεση εργασίας. Πιο πολύ ισχύει αυτό που σου ξαναέγραψε ο milu

                        θα σου δώσει αυτή την ευκαιρία να μπεις βαθιά στο νόημα αλλά και από τις επαφές να μπεις στα κατατόπια
                        Δηλαδή να μάθεις την καινούργια χώρα, σχετικά απο πλεονεκτική θέση, να κάνεις γνωριμίες με ανθρώπους που μπορούν να σε βοηθήσουν, να κάνεις αιτήσεις για werkstudenten ώστε να μαζεύεις προυπηρεσία κ.α. Το Μάστερ και τα χαρτιά απο μόνα τους δύσκολα φέρνουν εργασία αν δεν είσαι δραστήριος. Επίσης τομέας με τομέα σε σπουδές διαφέρει πολύ στις πιθανότητες....
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          Originally posted by Blacktulip View Post
                          οτι ακουσω θα σου πω, μολις ανοιξει και η ελληνικη κοινοτητα(γιατι τωρα λειπουν ολοι διακοπες )θα ενημερωσω, νομιζω οτι λειπε κατποιος τετοιος δασκαλος,!!!!λεγανε συνεχεια για τους τουρκους που κανουν τα παιδια τους παραδοσιακη μουσικη και οτι εμεις δεν ειχαμε κατι αντιστοιχο, (λες και ηταν η πρωτη φορα)
                          ομως το να σου πει καποιος ανεβα γιατι χρειαζομαστε κατι παρομοιο οπως το δικο σου, (απλα και μονο επειδη η μουσικη θα ειναι κατι εξτρα,) νομιζω ειναι πολυ διαφορετικο απο το να εισαι ηδη εδω....

                          εγώ είμαι φιλόλογος ,έχω κάνει όμως ένα σεμινάριο στην ειδική αγωγή που στο εξωτερικό μας είπαν θεωρείται certification ,ξέρετε αν μπορούσα να βρώ κάποια εργασία έστω ως βοηθητικό προσωπικό,θα ήθελα αφου τελειοποιήσω τη γλώσσα να ασχοληθώ με την παιδοψυχολογία..

                          Comment


                            Δηλαδή Milu & kosofos τι μου προτείνετε να κάνω;
                            Με ποιον τρόπο θα μπορούσα να έρθω Γερμανία και παράλληλα να μεγιστοποιήσω τις δυνατότητες μου και να θέσω κάποιες βάσεις;
                            Να ξεκινήσω να ψάχνω για δουλειά κατευθείαν και κάποιο part time μεταπτυχιακό αργότερα; Τι είναι το werkstudenten?

                            Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων... Η αλήθεια είναι ότι έχω μαύρα μεσάνυχτα από αυτά... :(

                            Comment


                              Originally posted by jimathens View Post
                              Καλημέρα noulaki κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

                              Σου εύχομαι υγεία καλή τύχη κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου
                              Ευχαριστώ πολύ πολύ! Και για τη βοήθεια!!!

                              Comment


                                Γεια σας απανταχου πατριωτακια....παιρνω λοιπον και εγω το θαρρος να μπω με γραπτα πλεον,στην παρεα!Γιατι διαβαζω εδω και 3 χρονια το φορουμ,με περισση προσοχη και μαλλον οπως φαινεται πλησιαζει και η δικη μας στιγμη,του φευγιου!
                                Ενα μικρο βιογραφικο...37 ετων εγω 43 ο συζυξ και 2 παιδια(δημοτικο+γυμνασιο).Επαγγελματιας οδηγος ο καλος μου(κυριως νταλικα αλλα και λεωφορεια)με μακροχρονη εμπειρια ,αλλα χωρις γνωση καποιας ξενης γλωσσας και εγω επισης με επαγγ.διπλωμα Γ+Δ και ωσονουπω Ε.Τι να το κανω βεβαια εδω στην ελλαδα,ο ρατσισμος απο την μια και φυσικα η μη τηρηση ωραριου για τους οδηγους ,εκαναν αδυνατο το να καταφερω ,να βρω μια δουλεια σαν οδηγος.Δεν παιζει κανενα ρολο αν εισαι καλη,απλα το οτι εισαι γυναικα....εβαζαν τα γελια,οταν επαιρνα τηλεφωνα σε αγγελιες!
                                Τελος παντων δεν το εβαλα κατω και ακομα το παλευω....ημουν ατυχη σχετικα με την χρονικη στιγμη που εβγαλα το πρωτο επαγγ.διπλωμα(γ)και τωρα πρεπει να δωσω και ΠΕΙ,για να εχω την ελπιδα να μπω σε καποιο 8μηνο σαν οδηγος απορριματοφορου....μεχρι εκει ,φτανω για την πατριδα.Μιλω επισης πολυ καλα αγγλικα και πριν λιγα χρονια πηρα το Β1 στα γερμανικα(ειχα τοτε λογω οικονομικης δυσχερειας δουλεψει σαν εργατρια καθαριοτητας για ενα 8μηνο και οτααν ειχα μαθει τα αποτελεσματα των εξετασεων ,χοροπηδουσα με την τσουγκρανα σαν χαζο...αχ!)...και ετσι η ζωη συνεχιστηκε ,μαζι με την ανεργια μου(ευτυχως μεχρι τον 9ο/13,ειχε δουλεια ο καλος μου)αλλα δεν μου εφτανε !Για να αποφυγω το κατρακυλισμα,στην καταθλιψη,απο την χωρις αντικειμενο επαγγελματικη ζωη,εκανα το εξης...
                                Αποφασισα λοιπον ,να ακολουθησω ενα ονειρο που ειχα στα 18 και δεν πραγματοποιησα (για λαθος λογους φυσικα-στερνη μου γνωση...!) και ετσι γραφτηκα σε μια σχολη(επας)βοηθων νοσηλευτριων....διαρκειας 2 ετων,οπου και φετος ,μετα πολλων κοπων και βασανων,αποφοιτησα αριστουχος.
                                Τωρα μενει να κανω μια 6μηνη ΤΖΑΜΠΑ(γιατι ο τζαμπας ΖΕΙ) πρακτικη σε δημοσιο νοσοκομειο για να βγαλω την αδεια ασκησης επαγγελματος.
                                Εχω πλατιασει το ξερω ,μα απλα θελω να δωσω ενα στιγμα...πως αυτο το κρατος τρωει τα παιδια του....ενταξει ,παραδεχομαι πως ειμαι λιγο κουλη περιπτωση(απο τη μια νοσηλευτρια και απο την αλλη οδηγος)μα δεν μπορω να καταπιω γενικα τις "απαγορευσεις"και τα ταμπου που ισχυουν εδω περα!
                                Ειμαι γενικα ανησυχο πνευμα και γουσταρω τρελλα να μαθαινω συνεχως καινουργια πραγματαα....ποσο κακο ειναι αυτο??Και στο πανεπιστημιο,θα πηγαινα ,αν μου δινοταν η ευκαιρια...αλλα ειπαμε,εδω στο ελλαντα,πρεπει να δωσεις πανελληνιες-δεν γινεται να δωσεις π.χ. κατακτηριες εξετασεις,εχοντας ηδη ενα πτυχιο κατωτερο μεν,αλλα συναφους ειδικοτητας,δε-οχι...δεν γινεται!).
                                Με κατι τετοια λοιπον τρελλαινομαι και πεισμωνω ακομα περισσοτερο και πλεον εχει ωριμασει η ιδεα του φευγιου ,μεσα μου!Εχει βεβαια παιξει και μεγαλο ρολο ,το γεγονος της "πεινας" που βιωσαμε φετος για ολη την χρονια.Δουλεψε ο αντρας μου ,σε ενα "καλο" εργοδοτη...αφου βεβαια ειχε μεινει ανεργος για 2-3 μηνες και την βγαζαμε με δανεικα και μετα βιωσαμε το υπεροχο σεναριο"δουλεια ναι!λεφτα οχι!".....τελειο!
                                Τωρα βεβαια εχει επιστρεψει στη νταλικα και μιλαμε για 17 ωρες δουλεια τη μερα + σ/κ+αργιες και +οτι σου πουν....γιατι πολυ απλα,ειναι απο τους λιγους στην πιατσα που εχουν δουλεια και "σε πληρωνει".....αυτα ειναι παληκαρια....κι αν θες ,τολμα να μιλησεις.Μεσαιωνας!!!
                                Ποια βολτα-ποιες διακοπες-ψωνια?-ουτε καν χρονος για σεξ δεν υπαρχει...και ειμαστε εδω....να σφιγγουμε δοντια και χερια και να μην ελπιζουμε σε τιποτα....
                                Δεν θελω να περιαυτολογισω αλλο,ειναι και η πρωτη φορα που γραφω....η σκεψη λοιπον ειναι να την κανουμε ,μεχρι το επομενο καλοκαιρακι,ωστε να κανουμε μαθηματα γερμανικων και κυριως ο συζυγος...αστα βραστα....
                                Οποια γνωμη και οποια πληροφορια σχετικα μπορειτε να καταθεσετε ,ειναι υπερ του δεοντος ,ευπροσδεκτη!
                                Σκεφτομαι πως ισως καταφερναμε να εργαστουμε και οι 2 σαν οδηγοι (εγω τουλαχιστον αρχικα,μεχρι να κατακτησω εντελως τη γλωσσα),και στην συνεχεια ισως να εργαστω και σαν νοσηλευτρια αλλα και να εξελιχθω με περαιτερω σπουδες στο αντικειμενο....γιατι ολα τα εχω βιωσει,αλλα καθε φορα που πιανω "πατο",καταφερνω να γυρναω το κεφαλι προς τα πανω και κανω ονειρα....ναι ,αυτο δεν εχουν καταφερει να μας το παρουν.

                                Comment

                                Working...
                                X