Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by chief79 View Post
    Παίδες, πόσος είναι ο μέσος όρος φορολόγισης για έγγαμο με 2 παιδιά ?

    Προσπαθώ να βρω αλλά δεν τα έχω καταφέρει γιατί αλλάζουν συνέχεια.

    Ένας μισθός μεικτά 3000-3500 € πόσα θα είναι καθαρά ?


    Επίσης βλέπω σε κάποιες αγγελίες που κάποιοι δίνουν 13 μισθούς. Πόσοι είναι κανονικά ?

    Wie viel Netto bleibt vom Brutto? Wie viel Steuern und Sozialversicherungsbeiträge werden von Ihrem Gehalt abgezogen? Finden Sie es heraus mit dem Brutto-Netto-Rechner.


    δηλ. με 3χιλ μενουν 2100 περιπου καθαρα
    με κατηγορια φορολογησης 3, περιπου 34 με 36% κρατησεις
    δηλ παντρεμενος και να δουλεθεις μονο εσυ ή τουλαχιστον να βγαζεις περισσοτερα απο30 % απτην γυναικα σου. Αν δουλευει και αυτη μεπαρομοιο μισθο με σενα βαζεις κατηγ. φορολογησης 4 οποτε κρατανε απτον καθενα σας 41 %

    Ναι μερικοι δινουν και 13. Σπανιζει ομως.
    Επισης σε ορισμενους κλαδους δινουν και πριμ πχ μετοχη στην εταιρεια ή αναλογως αν πετυχεις καποιον στοχο στην δουλεια μεριδιο ή σε μορφη Bausparvertrag to συγχρηματοδοτουν

    Comment


      τα 5 ευρω την ωρα ειναι καλα η οχι συννεφακι?

      Comment


        Originally posted by tselinkas View Post
        τα 5 ευρω την ωρα ειναι καλα η οχι συννεφακι?


        καλα μιλαμε για...πενιχρο μισθο.

        Για αρχη ομως, σαν ξεκινημα και χωρις την γλωσσα καλουτσικα.
        Στα mc donalds ρωτησε;

        ευχομαι συντομα να βρει κατι καλο ο αντρουλης σου

        Comment


          Ζητω βοηθεια.

          Ειμαι 43 χρονων οδοντοτεχνιτης με 21 χρονια εμπειρειας απο τα οποια τα 10 ειναι πιστωποιημενα.
          Σκεφτομαι να φυγω για Γερμανια στιν ευρυτερη περιοχη της Φρανκφουρτης.
          Ποιοι ειναι οι μισθοι για καποιον σαν εμενα?
          Δεν θα πληρωνω ενοικιο γιατι θα μενω σε δικους μου ανθρωπους.

          Comment


            ergasia sto eksoteriko

            geia sas kai apo emena.neo melos edo kai brisko arketa endiaferon to site.endiaferomai kai ego opos kai tosoi alloi ellines na fygo sto eksoteriko gia ergasia.anarotiemai yparxoyn elpides kai an kapoios apo esas exei na protinei kati sygkekrimeno????

            Comment


              Ναντια !!
              Γεια σου Κοριτσι μου!!
              Εαν επιθυμεις επικοινωνησε μαζι μου!!
              Θελω να σε βοηθησω οσο μπορω!!

              Comment


                Originally posted by synnefaki View Post
                Γεια σου συναδελφε. Εχεις pm
                Γεια σας παιδια!Ειμαι ιατρος υπο διορισμο σε δημοσιο νοσοκομειο,εδω και αρκετο καιρο, και οπως φαινονται τα πραγματα μαλλον θα παραμεινω ετσι...Ο συζυγος εργαζεται αλλα η συμβαση του ληγει σε 12 μηνες και απο κει και περα κανεις δεν ξερει....και επειδη οπως και για ολους τα πραγματα εχουν στενεψει παρα πολυ(δανειο σπιτιου,φροντιστηρια παιδιων..και ολα τα απλα και καθημερινα..),ετσι σκεφτομαι πολυ σοβαρα την προοπτικη της μεταναστευσης..εχω κανει μια μικρη ερευνα..αλλα εχω ακομη μερικες αμφιβολιες-αποριες ..Στην Ελλαδα ειμαι ανεργη χωρις ομως να εχω το δικαιωμα ταμειου ανεργιας αφου ειμαι πλεον 2 1/2 χρονια ανεργη..Αν αποφασισω να ερθω Γερμανια ,εγω και τα παιδια μου,για να ψαξω για δουλεια εκει,ξερετε αν εκει θα υπαρχει καποια υποστηριξη απο το κρατος ???Το δυσκολο ειναι οτι τα παιδια δεν θελουν να αποχωριστουν το περιβαλλον και τους φιλους τους,αν και προσπαθω να τα πεισω οτι για τωρα αυτη φαινεται να ειναι η ελπιδα μας..Οποτε θα δουμε σιγα-σιγα...Οποιος γνωριζει κατι που μπορει να βοηθησει...τοσο με πληροφοριες οσο και στην αποφαση..θα ειναι κατι περισσοτερο απο ευπροσδεκτο!!!!!

                Comment


                  Originally posted by nikolet View Post
                  Γεια σας παιδια!Ειμαι ιατρος υπο διορισμο σε δημοσιο νοσοκομειο,εδω και αρκετο καιρο, και οπως φαινονται τα πραγματα μαλλον θα παραμεινω ετσι...Ο συζυγος εργαζεται αλλα η συμβαση του ληγει σε 12 μηνες και απο κει και περα κανεις δεν ξερει....και επειδη οπως και για ολους τα πραγματα εχουν στενεψει παρα πολυ(δανειο σπιτιου,φροντιστηρια παιδιων..και ολα τα απλα και καθημερινα..),ετσι σκεφτομαι πολυ σοβαρα την προοπτικη της μεταναστευσης..εχω κανει μια μικρη ερευνα..αλλα εχω ακομη μερικες αμφιβολιες-αποριες ..Στην Ελλαδα ειμαι ανεργη χωρις ομως να εχω το δικαιωμα ταμειου ανεργιας αφου ειμαι πλεον 2 1/2 χρονια ανεργη..Αν αποφασισω να ερθω Γερμανια ,εγω και τα παιδια μου,για να ψαξω για δουλεια εκει,ξερετε αν εκει θα υπαρχει καποια υποστηριξη απο το κρατος ???Το δυσκολο ειναι οτι τα παιδια δεν θελουν να αποχωριστουν το περιβαλλον και τους φιλους τους,αν και προσπαθω να τα πεισω οτι για τωρα αυτη φαινεται να ειναι η ελπιδα μας..Οποτε θα δουμε σιγα-σιγα...Οποιος γνωριζει κατι που μπορει να βοηθησει...τοσο με πληροφοριες οσο και στην αποφαση..θα ειναι κατι περισσοτερο απο ευπροσδεκτο!!!!!
                  την καλησπερα μου

                  εχεις pm

                  Comment


                    Σε ευχαριστωωωω!!!!

                    Comment


                      Μετανάστευση στο Μόναχο

                      Γεια σας αδέρφια,
                      Να είστε καλά, η δουλειά που κάνετε δίνει κουράγιο σε όλους όσοι ψάχνονται,
                      Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που ψάχνουν να πάνε Μόναχο. Μιλάω λίγα γερμανικά και σχεδιάζω να πάω πρώτα εγώ, και μόλις τακτοποιήσω τα βασικά να φέρω την οικογένεια, δυο παιδιά πάνε δευτέρα και τετάρτη δημοτικού και ξέρουν και αυτά λίγα γερμανικά.
                      Πόσο είναι τα ενοίκια για ένα σπίτι με δυο δωμάτια? Υπάρχουν περιοχές που πρέπει να αποφύγω?
                      Πόσο εύκολο είναι να βρει κανείς δουλειά και που να ψάξω?
                      Πόσα χρήματα χρειάζεται μια οικογένεια το μήνα?
                      Έχω βρει 4 ελληνικά σχολεία 1ο, 2ο, Αριστοτέλης, Σωκράτης. Ξέρει κανείς τίποτα για κάποιο από αυτά?
                      Υπάρχει κοινότητα στο Μόναχο που να μπορεί να βοηθήσει?
                      Παιδιά συγχωρήστε τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι μερικές μόνο από αυτές που με απασχολούν. Όποιος μπορεί να μου απαντήσει έστω και σε κάποιο από τα θέματα που ρωτώ θα βοηθήσει πολύ.

                      Comment


                        H δουλειά που μπορείς να κάνεις άμεσα είναι σε εστιατόριο. Το μόναχο έχει πολλα ελληνικά εστιατόρια και έχουν πολυ δουλειά, το ξέρω από πρώτο χέρι. Τώρα η δουλειά στα εστιατόρια κρύβει κινδύνους γιατί οι Έλληνες δεν παιζόμαστε με τπτ. Γενικά μην εμπιστεύσεσαι τους έλληνες στη Γερμανία. Φυσικά και υπάρχει κοινότητα στο μόναχο που μπορείς απο Ελλάδα να πάρεις τηλ και να ρωτήσεις τα πάντα. Αλλά δεν μπορέίς να βασιστείς να σε βοηθήσουν ξένοι. Αυτά συμβαίνουν σπάνια. Καλό είναι να ψάξεις από το οικογενειακό σου περιβάλλον κάποιον που να είναι γερμανία και να σε συστήσει. Επίσης μπορείς να πάρεις τηλ απο Ελλάδα σε ελληνικά εστιατόρια και να ρωτήσεις.

                        Αν μείνεις μέσα στο μόναχο είναι πολύ ακριβά τα ενοίκια. Για 2 δωμάτια μπορεί να θέλεις και 1000 ευρώ. Βέβαια αν βρεις δουλειά θα βγαίνουν τα λεφτά αλλά δεν μπορείς να το ρισκάρεις. Βασικά δεν θα σου δώσει κ κάνεις σπίτι γτ για να νοικιάσεις χωρίς να έχεις δόυλειά. δεν σε εμπιστεύεται.

                        Όσον αφορά στα παιδιά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Το μόναχο έχει πολλούς Έλληνες και έτσι πολλά ελληνικά σχολεία. Θα στα πουν αναλυτικά όλα αυτά και στην κοιότητα και στο rathaus όταν γραφτείς.

                        Comment


                          Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο forum! Θα ήθελα αν γίνεται να με ενημερώσετε και εμένα για τον αν μπορεί κάποιος να βρει δουλειά εύκολα σαν μαθηματικός στη Γερμανία. Υπάρχει ζήτηση? Είμαι αδιόριστη μαθηματικός, μόλις τώρα ξεκίνησα Γερμανικά και γνωρίζω μόνο Αγγλικά.

                          Comment


                            Originally posted by synnefaki View Post
                            Οι μισθοι στους νοσηλευτες, στις νοσηλευτριες κυμαινονται απο1700 ως 2000 ευρω μικτος, αναλογως το κρατιδιο. Υπαρχουν συλλ. συμβασεις για το επαγγελμα.

                            Για αγγελιες θα δεις www.arbeitsagentur.de

                            ή και απευθειας στις σελιδες απτα νοσοκομεια και τις πανεπιστημιακες κλινικες.
                            krankenpflegerin
                            για τον αντρα σου Technisches Personal

                            Για αδεια ασκησεως επαγγελματος δες εδω


                            To παιδι σαυτη την ηλικια μπορει να επισκεφθει kindergarten
                            μεχρι να παει σχολειο.
                            Τα διδακτρα ειναι αναλογα το μικτο οικογενειακο εισοδημα και φυσικα εξαρταται σε ποια πολη μενεις και για ποσες ωρες φυλαξη θελεις.
                            Οσο για την εκπαιδευση....ειναι μια απτις καλυτερες σε παγκοσμιο επιπεδο. Για να καταλαβεις...τελειωνοντας το Λυκειο εκει εδω αναγνωριζεται μονο ως Ρεαλσουλε. Για να εισαχθει καποιος στο πανεπιστημιο χρειαζεται Abitur που το παιρνεις στο γερμ Gymnasium, και το οποιο ειναι εισιτηριο για τριτοβαθμια εκπαιδευση σε ΟΛΟΝ τον κοσμο.

                            Ο αντρας σου αν δεν μιλαει καθολου γερμ θα δυσκολευτει...

                            Αν εχετε δουλεια και το εχετε σε μια ακρη του μυαλου σας το ταξιδι, μαθετε πρωτα καλα την γλωσσα και καντε με την ανεση σας τα χαρτια σας προς αναγνωριση κτλ. Με γνωση της γλωσσας και αν βρειτε δουλεια απο κει, ερχομενοι εδω δεν θα δυσκολευτειτε. Θελω να πω θα εχετε την ανεση χρονου και οικονομικα θα ειστε πιο ανετοι

                            Οτι αλλο θες ρωτας. Μην σε απογοητευουν κακοβουλες ατακες....χωρις υποβαθρο και επιχειρηματολογια.

                            Με αργα και σταθερα βηματα ολα γινονται. Γιατι ειστε απτους τυχερους που εχουν δουλεια εκει
                            να'σαι καλα που εβαλες τα πραγματα στην θεση τους με το σχολιο σου γιατι ορισμενοι ειναι πολλες κλοτισες εδω μεσα.

                            Comment


                              Originally posted by timos1976 View Post
                              Χαιρετω ολους και ολες εδω,σκεφτομαι εδω και καιρο να ανεβω Γερμανια ειχα ξανα παει για πολυ λιγο διαστιμα το 1998 οχι οτι μου αρεσε ιδιετερα ομως τωρα πλεον που δεν υπαρχουν εναλακτικες αρχισα να ψαχνω στα γραφεια ευρεσης εργασιας και θα ειθελα να ρωτισω αν ξερετε καπια φερεγγυα γραφεια γιατι δεν θελω να πεσω σε παγιδα, διαβαζω πολλα εδω για παρανομα και μαιμου π.χ το job-gastro-express διαβασα οτι ειναι αξιοπιστο.Οσον αφορα την προμηθια που λαβενουν αυτοι ειναι εφαπαξ η στην κρατανε απο τον μισθο καθε μηνα;Ειμαι στα 36 πλεον κι επιδη ενδιεφερομαι αφου μαθω την γλωσα να παω σε καπια σχολη Σεφ μαγειρικης η ζαχαροπλαστικης αν γνωριζει καπιος τι παιζει με αυτες τις σχολες στην Γερμανια τι διδακτρα χρεωνουν κλπ..Ευχαριστω προς το παρον αυτα και αναμενω για βοηθεια...
                              Για τα γραφεια ευρεσεως εργασιας περαν του γερμ. ΟΑΕΔ σου απαντησανε τα πατριωτακια ηδη προ πολλου.
                              Τωρα οτι αφορα τις σχολες μαγειρικης

                              γενικως για πληροφοριες δες εδω


                              για θεσεις εκμαθησης του επαγγελματος (διαρκει 3 χρονια η εκπαιδευση και παιρνεις καποιο βοηθητικο ποσο καθε μηνα)
                              δες εδω

                              κατω κατω δεξια γυριζεις σελιδα

                              Απο περιεργεια και μονο...
                              Σε ποια πολη πηγες και δεν σου αρεσε;

                              Και κατι ακομη. Ειδα το αλλο σου το ποστ που ελεγες πως σε γραψαμε. Δεν ειχα προσεξει το μηνυμα σου και ο χρονος μου δεν μου επιτρεπει να ειμαι ολη την μερα στο πισι. Αν βλεπεις και δνε σου απανταμε στειλε πμ παρα να λες πως σε γραφουμε.
                              Αν ημασταν του ετσι δεν θα μπαιναμε καν στο φορουμ

                              Τεσπα

                              Ελπιζω να σε βοηθησουν οι λιγες πληροφοριες αυτες

                              παντα φιλικα
                              το συννεφακι

                              Comment


                                Δυστηχως δεν εχω κανεναν εκει για να με βοηθησει! Ξερεις ποιες περιοχες πρεπει να αποφυγουμε να ψαξουμε σπιτι? εχω αρχισει να κοιταζω σε εστιατορια ελληνικα. σε ευχαριστω πολυ!

                                Comment

                                Working...
                                X