Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..

    Comment


      Αντε να ρωτησω και γω ....
      Εστειλα - στελνω και θα στελνω πολλαααα βιογραφικά. Σχεδον ολα μα ολα απαντησαν αρνητικα. 1,2 εταιριες δανεισμου απο τις πολλες που εστειλα απαντησαν θετικα για μια συνεντευξη. Ειναι καλο αυτο ή να μην περιμενω πολλά πολλά. Οχι οτι το αποριπτω, χαζος ακομα δεν εγινα , αλλα για να μην εχω και αυταπατες ...

      Comment


        καταρχας που βρισκεσαι?? γερμανια η ελλαδα? υπαρχουν ανθρωποι στην γερμανια, που ψαχνουν εβδομαδες η και μηνες για δουλεια, γιατι η δουλεια δεν ειναι και διπλα στο σπιτι, η μπορει καποιος να μην μενει σε περιοχη που γυρω να εχει εταιρειες... ξερεις την γλωσσα? αν μενεις ελλαδα και στελνεις απο εκει βιογραφικα για ποιο λογο να παρουν καποιον που μενει ελλαδα, και οχι καποιον απο ολους αυτους τους μεταναστες που ζουνε εδω και ψαχνουν, και το γραφω αυτο γιατι βλεπω οτι η περιοχη σου ειναι στην θεσσαλονικη! μηπως θα επρεπε να εισαι εδω?ποσο ρονο ψαχνεις? και μονο απο εμαιλ?
        απο την αλλη και η οποια θετικη απαντηση θα παρεις ειναι μια αρχη, θα το λεω παντα μπορει να βριζουμε τις λαι φιρμες ομως κανεις μια αρχη, δουλευεις και σιγα σιγα μπορεις να κοιταξεις και για κατι αλλο!!!σου ευχομαι ολοψυχα καλη τυχη, καλη δυναμη και θετικα αποτελεσματα!!!!!

        Comment


          μαλλον δεν εγινα κατανοητος. Ρωτησα αν μια προσκληση συνεντευξης σε μια λαι φιρμα ειναι αιτια να χαρεις ή συνηθίζεται. Για ολα τα άλλα δεν εχω αντιρηση και συμφωνω απολυτα.

          Comment


            update για την σύνδεση παραπάνω
            Deutsche Rentenversicherung - Eλληνικά

            Comment


              σπουδές και εργασία στην φρανκφούρτη

              Καλησπέρα!

              Θα αρχίσω διδακτορικό στη Γερμανία τον Οκτώβρη αλλά ο σύντροφός μου είναι εργαζόμενος ανειδίκευτος στην Ελλάδα προς το παρόν, αλλά φυσικά θέλουμε να έρθει μαζί μου.

              Γνωρίζετε αν θα βοηθούσε πολιτικός γάμος για πιο ομαλή μετάβαση στον εργασιακό κλάδο της Γερμανίας; Κάπου είδα ότι δεν είναι σχετικά συμφέρον από φορολογική άποψη αλλά το θέμα με τις κλάσεις με μπερδεύει αφού εγώ θα έχω υποτροφία και όχι φορολογία από μόνη μου.

              Επίσης μήπως ξέρετε πως είναι η αγορά εργασίας στη Φρανκφούρτη για κάποιον που δε γνωρίζει γερμανικά;

              Ευχαριστώ πολύ!

              Comment


                Οι φόροι και φορολογία στη Γερμανία .

                Πληροφορίες για την φορολόγηση στην Γερμανία .

                Πάτα εδώ !Οι φόροι στη Γερμανία!

                Υπολογισμός του φόρου στην Γερμανία.

                Πάτα εδώ !Γερμανικό υπουργείο οικονομικών!
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  Καλησπέρα και σε εσένα, δυστυχώς δεν εχω γνώση για το φορολογικό θέμα ,είμαι 1,5χρόνο στην φρανκφούρτη .
                  Η προσφορά εργασίας είναι μεγάλη και οι ελπίδες για εργασία χωρίς γλώσσα ειναι πολυ μικρές ακόμα και μια πιθανή εργασία σε ελληνα εργοδότη θα καταλήξει σε αποτυχία διοτι ολοι οι ελληνες που έρχονται χωρίς γνώση γερμανικής η πρώτη σκέψη τους ειναι να ζητήσουν δουλειά σε έλληνα εργοδότη.Αυτά όσον αφορά ανειδίκευτο εργαζόμενο,απο την αλλη πλευρά όμως εαν αποκτούσε δίπλωμα οδήγου στην ελλάδα (λεωφορείου για παράδειγμα ) υπάρχει το διάστημα αυτό σταθερή ζήτηση και χωρίς μεγάλες απαιτήσεις απο το θέμα γλώσσας λογώ ανάνγκης σε οδηγούς. Εργάζωμαι σαν οδηγος λεωφορέιου και μπορώ να σε κατατοπίσω στο θέμα αυτό . καλή δύναμη !

                  Comment


                    Originally posted by Adam64 View Post
                    Τα μαθηματα θα γινουν στο αξον. Συνολο 100ωρων, απο το 0 ως το Β1, το οποιο βγαινει σε κανα 6μηνο....
                    100 ωρες, 6 μηνες, απο το μηδεν στον Β1 ειιναι λιγο δυσκολο. Ειδικα αν δεν ζεις στην Γερμανια.Αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον..
                    Wir werden über die Runden kommen!

                    Comment


                      ευχαριστώ πολύ!!
                      δεν είχαμε τέτοια πρόθεση (για έλληνες αφεντικά) αφού έτσι κ αλλιώς είναι από ισπανία και ήρθε πρόσφατα ελλάδα. Αυτό με τα λεωφορεία αρκετά χρήσιμο. Χρησιμοποιήσατε κάποιο site ή στα απευθυνθηκατε στα γραφεία ενοικιάσεως προσωπικού που λένε σε άλλα θέματα?

                      Comment


                        Να ρωτησω και εγω κατι? Απο ποτε η βασικη εκπαιδευση ειναι το Λυκειο ?

                        Comment


                          Originally posted by stratos2004 View Post
                          Να ρωτησω και εγω κατι? Απο ποτε η βασικη εκπαιδευση ειναι το Λυκειο ?
                          Μην μπερδεύεις την Βασική με την υποχρεωτική (νομικά). Aπολυτήριο δευτερ. εκπαίδευσης στην Ελλάδα είναι απο Λύκειο ή Τ.Ε.Ε



                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            Καλησπέρα σας... Ειμαι σχεδον 3 μήνες στην Γερμανια,εχω ξεκινήσει Γερμανικά τώρα τελειωνω το A2 και θα ήθελα να ρωτήσω αν τελικά μπορώ να πάω στο arbeitsamt kai sto jobcenter για να μάθω αν δικαιούμαι κάποιο επίδομα μεχρι να μου βρούν δουλειά ή οχι.Μερικοί λένε οτι δεν δικαιούμαι τίποτα αν δεν δουλέψω στην Γερμανία 1 χρόνο και άλλοι μου λένε οτι δικαιούμαι 370 ευρώ περιπου για μενα + το ενοίκιο + σε κάποιες περιπτώσεις και το σχολείο μέχρι να βρώ δουλειά η να μου βρούν.
                            Τι ισχύει τελικά?
                            Ακόμα ποιές ειναι οι υποχρεώσεις μου?τι πρέπει να κάνω εγω?Τι διαδικασία υπάρχει?Θα με καθοδηγούν αυτοί στέλνοντας χαρτιά στο σπίτι και θα μου λένε τι πρέπει να κάνω?
                            Το έχω ψάξει πολύ το θέμα αλλά δεν είμαι σίγουρος για κάτι και το τι ισχύει τελικά.
                            Ελπίζω να δικαιούμαι κάτι γιατί τα πράγματα εχουν αρχίσει να δυσκολέυουν.
                            Ειμαι στην περιφέρεια Ρηνανίας-Βεστφαλίας αν βοηθάει αυτό.
                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

                            Comment


                              Originally posted by nikos13 View Post
                              Καλησπέρα σας... Ειμαι σχεδον 3 μήνες στην Γερμανια,(...)
                              Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
                              Καλησπερα Νικο,
                              αν δεν απατομαι αναφερεσαι στο SGB II. Κατα τη γνώμη μου το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κάνεις αμεσως αίτηση. Πολλοι θα σου που οτι δεν δικαιουσαι τιποτα (ακομα και στον ιδιο τον γκισε του JoBCenter) αλλα δεν ειναι αυτοι που θα το κρινουν αυτο. Υπαρχει επιτροπη που το κρινει και δεν χανεις τιποτα με το να προσπαθησεις και να επιμεινεις, ισα-ισα το πιθανοτερο ειναι να κερδισεις. Βεβαια, δεν θα πρεπει να εχεις πανω απο καποιο ποσο στην τραπεζα (γερμανικη) και βεβαια νοικιαζομενο σπιτι στο ονομα σου. Αν τα καταφερεις θα σου πληρωνουν καποιο ποσοστο του ενοικιου και 360 για προσωπικα εξοδα. Καθως επισης και τον ραδιοτηλεπτικο φορο. Τωρα οσων αφορα το σχολειο. Αν παιρνεις οποιοδηποτε ποσο απο το JoBCenter δικαιουσε δωρεαν μαθηματα στο VHS. Στην συνεχεια θα εχεις εναν partener με τον οποιο θα συζητησεις την περιπτωση σου. Αν δηλαδη ειναι πιο σωστο να βρεις μια δουλεια ή αν θα πρεπει να συνεχισεις τα μαθηματα. Αν υπογραψεις συμβολαιο εκμαθησης γλωσσας (εντατικη) δεν θα χρειαζεται να ψαχνεις για δουλεια. Δεν θα σου στελνουν δηλαδη χαρτια στο σπιτι. Αν ομως αποφασστει ο αλλος δρομος πλευσης τοτε και θα πρεπει να βρεις δουλεια ειτε μονος ειτε με τη βοηθεια τους. Νομιζω αρχικα δικαιουσαι επιδομα για 6 μηνες.
                              Wir werden über die Runden kommen!

                              Comment


                                Σε ευχαριστώ πολύ...Μένω μαζί με την κοπέλα μου στο σπίτι και το συμβόλαιο ειναι στα ονόματα και των 2.Ισως αυτό θα είναι πρόβλημα μαλλον ετσι?
                                Και κάτι ακόμα...έχω τελειώσει στην Ελλάδα Χρηματοοικονομικά σε ένα ΤΕΙ.Πιστεύεις οτι πρέπει να μεταφράσω το πτυχίο για το jobcenter η όχι αν επιλέξω να υπογράψω συμβόλαιο εκμάθησης της γλώσσας?
                                Επίσης ποιά ειναι οι συνεργασία arbeitsamt-jobcenter?Πρέπει να γραφτώ πρώτα στο arbeitsamt και μετά στο jobcenter? η μόνο στον ένα οργανισμό?
                                Ευχαριστώ και πάλι!!

                                Comment

                                Working...
                                X