Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Tempo-team εμπειριες.

    Εχεις κανεις σας δουλεψει για αυτην την Leihfirma;
    Οποια συμβουλη θα μου ηταν χρησιμη γιατι δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα σχολια γι'αυτην στον διαδυκτιο.
    Wir werden über die Runden kommen!

    Comment


      καλημερα, Tempo φιρμα ειχα αναφερει εγω, αν μιλαμε για την ιδια, αφορα απασχοληση στην εταιρεια Bosch?
      Αν ναι τοτε εχ ακουσει οτι παιρνει κοσμο, απλα χωρις γερμανικα ειναι δυσκολο...την εχω αναφερει και στις αγγελιες εργασιας, οπου μπορεις να κοιταξεις.

      Comment


        Μάριε σήμερα ήταν η συνέντευξη νομίζω. Καλή επιτυχία πρώτα από όλα. Θα μας πεις για την εμπειρία σου να μαθαίνουμε και εμείς οι υπόλοιποι?Τι σου είπαν για την αναγνωριση πτυχίου? Θα στο αναγνωρίσουν άμεσα ή μετά από κάποιο χρονικό διαστημα?

        Comment


          Δεν βλέπω καμία ανταπόκριση στο θέμα και μου κάνει εντύπωση......Μάριε????

          Comment


            Ανοιγμα eshop

            Καλησπέρα σε όλους, η γυναίκα σκεφτεται τον τελευταίο καιρό να ανοιξει ένα eshop και ήθελα να ρώτησω μήπως κάποιος ξέρει που μπορούμε να απευθυνθούμε για πληροφορίες, τι χαρτιά χρειάζεται, πως δηλώνεται, τρόπος φορολόγισης κτλ

            Comment


              Καλησπέρα georget,

              Απο αυτά που έχω διαβάσει και ξέρει αν έχει φορολογική έδρα στην Γερμανία σχεδόν ακριβώς ότι και αν ανοίξεις κανονική επιχείρηση (εφορίες, απόδοση ΦΠΑ (Mwst), λογιστικά κτλ) σύν τα μηχανήματα για να στηθεί και την συντήρηση. Εξαρτάται επίσης και απο τι θα εμπορεύεται π.χ αν είναι τρόφιμα θέλεις και πιστοποιητικό υγιεινής (Gesundheitszeugnis). Τώρα η μορφή σαν νομικό πρόσωπο ενός e-shop μπορεί να είναι AG, GbR ή OHG.

              Βρές κάποιες πληροφορίες εδώ http://www.online-shop-hilfe.de/
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                Πρόκειται για λιανικό - χοντρικό εμπόριο η μήπως μόνο παροχή υπηρεσιών?
                ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ στα ελληνικά, είναι απόκομμα από τον ... κάτω που γράφει για επιχείρησης, εκεί θα βρεις και άλλες συνδέσεις όπως πχ. από το Ελληνογερμανικό Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο. Η έναρξη επιχείρησης είναι σχετικά εύκολη διαδικασία.

                Σαν ιδικός πληροφορικής όμως, σας συνιστώ να το ψάξετε και να προετοιμαστείτε πολλή καλά για το θέμα, υπάρχουν δισεκατομμύρια e-shop! Εκτός αυτού, υπάρχουν στην αγορά εκατοντάδες λογισμικά πακέτα ξεκινώντας από τα Server, τα ίδια τα e-shop, διάφορα συστήματα διαχείρισης περιεχομένου (CMS), πακέτα μηχανογράφησης και μηχανοργάνωσης (CRM), με εξειδίκευση σε εμπορολογιστικές εφαρμογές (ERP) που κοστίζουν ένα κάρο και δεν αξίζουν μια. Άλλα πάλη, ελεύθερα λογισμικά χωρίς μια δραχμή, που ξεπερνούν τα επαγγελματικά στην ικανότητα και δυνατότητα.
                Πρέπει να γνωρίζουμε σε βάθος όλα τα διαθέσιμα μέσα και τις μεθόδους γλωσσών προγραμματισμού για την καταλληλότερη λύση και μέγιστη απόδοση... δεν θα το συνεχίσω, εξ' άλλου νομίζω πως κατάλαβες!?

                Comment


                  Kosofos και Milu σας ευχαριστώ, milu η αλήθεια είναι ότι με τον προγραμματισμό δεν τα πήγαινα καλά και απευθύνθηκα σε κάποιον που κάνει ιστοσελίδες και περιμένω τις ιδέες του, τη φορολογική μας έδρα θα την αλλάξουμε τώρα. Αυτός που θα μας κάνει την σελίδα μας πρότεινε να διατήρουμε τη σελίδα σε δικό του σερβερ, τώρα δεν ξέρω αν αυτό είναι κάτι που γίνεται ή θα έχει χαρτούρα, δεν ξέρω καν αν λέω κατι χαζό, ακόμα αυτό όμως δεν το ψάξαμε. η ιστοσελίδα θα έχει σχέση με εμποριο, όσον αφορά τα τρόφιμα , αν και σκευτομαστε ένα κομμάτι να αφορά τρόφιμα, δεν είμαστε ακόμα σίγουροι, ο προμηθευτής μας έχει πιστοποιητικά για την γερμανική αγορά αλλα δεν ξέρω αν χρειαζομαστε και μεις, όπως επίσης αν θα μπορούμε να έχουμ για έδρα το σπίτι μας όπως το είχα σκεφτεί για αρχή και μετά βλέπωντας και κανοντας

                  Comment


                    Με τα πιστοποιητικά δεν το κατάλαβα, μάλλον θα εννοείς τελωνειακά θέματα η αναλόγως τι ακριβός θα εμπορεύεστε χρειάζεται εκτός την έναρξη και έξτρα άδεια ασκήσεως
                    Με το Server αρχικά δεν υπάρχει θέμα, εκτός από τι τιμές σου ζητάει και γενικά το επακόλουθο κόστος για όλο το πακέτο, δεν θα μπω όμως σε λεπτομέρειες όπως πχ. αν τα Server του είναι dediziert η standalone η και εάν είναι απευθείας με τα Backbone συνδεμένα, γιατί θα ξετιναχτεί το θέμα, μόνο κάποιες βασικές συμβουλές.

                    -με τρόφιμα όπως έγραψε και ο kosofos θα έχεις αρκετές αγγαρείες αυτεπάγγελτα και έξοδα. Χρειάζεται ιδικός χώρος και πόρτες με αποθήκη ψυγείο.
                    -Έδρα στο σπίτι ναι, αλά χρειαζόμαστε το συμβατικό δικαίωμα για την επαγγελματική χρήση χώρου στην μίσθωση κατοικίας από τον ιδιοκτήτη.

                    -πρόσεχε να ανήκει η καταχώρηση στο μητρώο ονομάτων Internet και χώρου στο ονομάσου δλδ. το Domain Name Registration » www.shopname[.de] [.gr]. για να έχεις τον αριθ. πρωτοκόλλου στα χέρια σου.
                    - ρώτα τον με ποιο/a Shopsystem δουλεύει, μετά τα προγράμματα που ανάφερα παραπάνω και αν κατέχει από Online-Μάρκετινγκ και SEO.
                    - και πολλά άλλα όπως σύσκεψη / σχεδιασμός, σχέδιο / χρηστικότητα κλπ κλπ.
                    Μην πέσεις σε κανέναν ερασιτέχνη και außer Spesen nichts gewesen...

                    Comment


                      ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ??

                      Καλησπέρα είμαι κ γώ νέος στην Γερμανία.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω ειναι το εξής:υπάρχουν έλληνες λογιστές στην Γερμανία??Έχω ήδη το πτυχίο και έχω εργαστεί στην Ελλάδα ως βοηθός λογιστή για 1 χρόνο .Εχώ ψάξει πολύ στο ίντερνετ να βρώ έλληνες λογιστές αλλά δεν εχω βρεί τίποτα ακομα...Οποιος μπορεί να μου δώσει κάποια πληροφορία θα ήτανε πολύ καλό για μένα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

                      Comment


                        Νικο 13 για ποια περιοχη απευθυνεσαι????ποια σε ενδιαφερει???

                        Comment


                          Μένω στην περιφέρεια βόρειας Ρηνανίας Βεστφαλίας και συγκεκριμένα στο Εσσεν. Με ενδιαφέρει αυτή η περιφέρεια αλλά έχω διάθεση να στείλω βιογραφικά και σε όλη την Γερμανία.Δεν έχω κάποιο πρόβλημα είμαι διαθέσιμος όπου προκύψει κάποια απασχόληση.

                          Comment


                            νικος 13 εχεις πμ

                            Comment


                              Σε ευχαριστω πολυ Blacktulip!!
                              Wir werden über die Runden kommen!

                              Comment


                                ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ?

                                Ποιά είναι τα απαιτούμενα προσόντα για να εργαστεί κάποιος ως βοηθός λογιστή??Ισχύει ότι πρέπει να ξέρει το γερμανικό φορολογικό σύστημα και την νομοθεσία??Φαντάζομαι πως η απάντηση είναι ναι αλλά για μένα είναι αρκετό ότι έχω δουλέψει 1 χρόνο ως βοηθός λογιστή στην Ελλάδα???

                                Comment

                                Working...
                                X