Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μπορείς να μελετήσεις με τον μεταφραστή τα ακόλουθα

    Beruf Buchhalter: Alles über Jobs, Gehalt, Ausbildung | Monster.de

    Ratgeber: Weiterbildung Buchhaltung: In etwa 780 Stunden möglich! | wallstreet-online.de

    Επίσης εκτός απο την γλώσσα, έχεις καλή γνώση του EXCEL ή γνώση SAP ή με διαδικασίες Treasury? Αυτά μετράνε πάρα πολύ
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      Φιλε Nikos13, επειδη το εχω ψαξει λιγο το θεμα καθως ειμαι κ εγω του κλαδου, θεωρω οτι πρεπει να ξερεις (ή να μαθεις) Γερμανικη φορολογια κ νομοθεσια, αλλα ισως ακομα πιο βασικο για βοηθο λογιστη ειναι να μαθεις το Γερμανικο λογιστικο σχεδιο (Kontenrahmen). Κ δεν υπαρχει μονο ενα βασικο λογ.σχεδιο οπως εδω, υπαρχουν περισσοτερα. Ειναι διαφορετικο για τις βιομηχανιες, διαφορετικο για τις εμπορικες επιχειρησεις κλπ.
      Πιθανοτατα μια διεθνως αναγνωρισμενη πιστοποιηση (πχ ACCA) να σου ανοιγε πορτες κ στη Γερμανια. Αν εχεις χρονο κ ορεξη ειναι καλη επιολογη.

      Comment


        Εχω πάρα πολλές ερωτήσεις!Τι είναι το SAP με διαδικασίες Treasury?Δεν έχω ιδέα.Το ACCA περιλαμβάνει αυτά που είπαμε?Επίσης περιλαμβάνει λογιστικά σχέδια φαντάζομαι...που μπορώ να το βρώ το ACCA???Στο έσσεν υπάρχει κάτι τέτοιο?Πόσο κοστίζει και πόσο διαρκεί ξέρετε??Ευχαριστώ...!!!

        Comment


          Το SAP ειναι software διαχειρισης της λογιστικης κ γενικοτερα των οικονομικων μιας εταιριας.
          Treasuring ειναι διαφορες διαδικασιες, κυριως χρηματοδοτησης και διαχειρισης των χρηματικων διαθεσιμων.
          Για το ACCA θα σου στειλω π.μ, αλλα δεν ειναι κατι απλο, θελει πολυ χρονο κ διαβασμα, ειναι ουσιαστικα επενδυση για το μελλον κ οχι κατι που μπορεις να κανεις αμεσα.

          Comment


            εγγραφη στον οαεδ Γερμανιας /προγραμμα για επαγγελματα υγειας!!

            ειμαι πτυχιουχοσ ΑΤΕΙ και θελω να γραφτω στον αντιστοιχο οαεδ Γερμανιασ, μηπως γνωριζει καποιοσ την διαδικασια?και κατι ακομη !
            ακουσα οτι τρεχει φετοσ καποιο προγρμμα για επαγγελματα στον χωρο της υγειασ μεχρι 35 ετων,εχει ακουσει κανεισ κατι?

            Comment


              να ρωτησω κατι και εγω!!ποια ειναι η διαφορα arbeitsamt kai jobcenter?ειναι και οι δυο κρατικοι φορεισ?ποιοσ ειναι ο ρολος τους??

              Comment


                Ταμείο Ανεργείας μετά την Γερμανία

                Καλήμερα και καλως σας βρήκα ως νεος στο φορουμ. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το ταμειο ανεργειας.
                Δουλευω στο Μοναχο σε εστιατοριο απο το μαρτιο του 2012 μαζι με την αδερφη μου η οποια αποφασισε να γυρισει Ελλαδα τον Νοεμβριο και αναρωτιεται τι πρεπει να κανει για να παρει το ταμειο ανεργειας. Για παραδειγμα τι χαρτια πρεπει να συγκεντρωσει απο εργοδοτες αοκ κτλ και φυσικα αν ειναι δυνατον να το παιρνει στην Ελλαδα. Ηταν δηλωμενη με 600brutto αν θυμαμαι καλα με την ασφαλεια της και ολα κανονικα. Παιρνω τηλεφωνο σε μια ελληνικη κοινοτητα εδω στο Μοναχο αλλα δεν μπορω να πιασω γραμμη. Και οι εργοδοτες μου δεν εχουν την παραμικρη ιδεα. Περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας και σας ευχαριστω εκ των προτερων.

                Comment


                  kiomos kaneis lathos .......
                  agapite crimson
                  Originally posted by crimson View Post
                  Η daxxa ειναι πισω απο αυτα milu που τα ιδια υποσχεται και σε οδηγους βαρεων οχηματων...Κολονια,3 εβδομαδες εκπαιδευση,δωρεαν στεγη και μετα συμβολαιο εργασιας...μακαρι να κανω λαθος!!

                  Comment


                    Τελικά ποιο είναι το επίσημο ωράριο και ποιο το ανεπίσημο.?? Δεν υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες ώρες εργασίας εβδομαδιαίως καθορισμένες από το κράτος. Και όταν λένε υπερωρίες είναι υποχρεωτικές .? Και δεν πληρώνονται. ??
                    Πόσες ώρες πρέπει να δουλεύει λοιπόν κάποιος.? Αν αρνηθεί να κάνει υπερωρία, απολύεται.??
                    Και γενικά με τις απολύσεις τι γίνεται εκεί.??

                    Comment


                      Αποζημίωση αυτοκινήτου.

                      Εχει κανεις εμπειρία (απο τους εν Γερμανια φιλους,) για αποζημίωση αν χρησιμοποιείς το αυτοκινητο σου για δουλειες της εταιρειας οπου εργαζεσαι.??
                      Ποσο σε αποζημιωνουν,.? Και πως.?? Ανα χιλιομετρο.?? Τα σερβις τα ελαστικά οι φθορες κλπ.??
                      Ξερει κανεις ποσόν.??

                      Αν καποιος φιλος γνωριζει ας μου απαντησει παρακαλω, πρεπει να παρω μια αποφαση.

                      Ευχαριστω πολυ

                      Χρηστος

                      Comment


                        ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΝΟΣ ΤΡΑΠ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΒΟΗΘΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ?

                        Επίσης τι γνωρίζετε για το Berufschule?Ποιά είναι τα απαιτούμενα προσόντα ενός τραπεζικού υπαλλήλου στην Γερμανία??

                        Comment


                          0,30 το χλμ λεει το εκκαθαριστικο της εφοριας

                          Comment


                            ola ειναι σχετικα φιλε μου.
                            Πχ σε εμας ειναι 35 την βδομαδα.
                            Ωραριο 6.45 με 15.00
                            Το καλοκαιρι που εχει πολυ δουλεια παμε 6.15
                            Καποιες φορες πηγα και Σαββατα
                            Οι υπερωριες δεν πληρωνονται αλλα τις μαζευεις και παιρνεις ρεπο
                            Στην προηγουμενη δουλεια οι υπερωριες πληρωνοτανε κανονικα...ακομα και τα 2 λεπτα

                            Ολα εινια αναλογα με την εταιρεια την θεση κλπ

                            Comment


                              Αν κατάλαβα καλά ο φίλος ρωτάει αν παίρνει αποζημίωση απο την εταιρία όταν χρησιμοποιεί το προσωπικό του αυτοκίνητο σωστά?

                              Comment


                                Ναι georget σωστα καταλαβες.
                                αλλα ευχαριστω και τον turms.
                                georget ξερεις κατι παραπανω.???

                                Comment

                                Working...
                                X