Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Intreglobe γραφείο εύρεσης εργασίας

    Καλησπέρα.το θεμα κλεινει εδω.τα ερωτηματα μου απαντηθηκαν.ευχαριστώ.

    Comment


      Originally posted by karpouzis View Post
      Καλησπέρα πατριωτακια.Σημερα συναντηθηκα απο κοντα με το γραφειο Interglobe στην Θεσσαλονίκη.Μου είπαν οτι εχουν διαθέσιμες 2 θέσεις βοηθού σερβιτορου για την Γερμανία σε ελληνικά εστιατόρια,με γνώση γερμανικών επιπεδου Α1.αυτο που μου δεν μου αρεσε ειναι οτι ζητάνε 200 ευρω μπροστα απο μενα κ 200 θα τα κρατησει ο εργοδοτης απο τον μισθο μου .Γενικα,αυτο που ζητάνε ειναι νομιμο ή παράνομο?εχει κανεις απο εδω μέσα συνεργαστεί με το εΝ λόγω γραφείο?οποιος εχει περισσότερες πληροφορίες,παρακαλώ πολύ ας απαντήσει.
      Στην θέση σου δεν θα έδινα ούτε 1 cent. Φιλικά ΠΡΟΣΟΧΕ!!! Μελέτα και το ακόλουθο 50 ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΕΥΡΕΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ και πιο πολύ τα σχόλια αν έχεις όρεξη. Επίσης http://www.defencenet.gr/defence/o/44628

      ***Σύμφωνα με τη νομοθεσία τα νόμιμα γραφεία αμείβονται από τους εργοδότες με το 10% επί του ετήσιου συμβολαίου του εργαζομένου***

      ***για τα γραφεια ευρεσεως εργασιας ισχυει συμφωνα με τη νομοθεσια το εξης:ΠΔ 160/1999 ΦΕΚ Α` 157/3.8.1999 ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ` ΑΡ. 160 Άρθρο 2 Γ) Η διαμεσολάβηση των I.Γ.Σ.Ε. θα γίνεται χωρίς οικονομική επιβάρυνση για τον εργαζόμενο.***
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        Καλησπέρα.το θεμα κλεινει εδω.τα ερωτηματα μου απαντηθηκαν.ευχαριστώ.

        Comment


          arbeitsamt

          καλησπερα.ανοιξα ενα νεο θεμα γιατι δεν ηξερα που να γραψω.θελω να μου διευκρινησεται κατι οποιος γνωριζει γιατι ρωταω φιλους εδω αλλα λενε η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..
          δουλευουμε μαζι με τον αντρα μου εδω και 1 χρονο στην γερμανια σε ελληνα εργοδοτη απο τον οποιο χρονο ειμαστε μονο 7 μηνες ασφαλισμενοι σαν απεριοριστοι εργασια και με 600 ευρω brutto εκεινος και 150 εγω.θελουμε να φυγουμε επιτελους απο τον ελληνα εργοδοτη και να βρουμε μια πιο σωστη εργασια και σαν αρχη ας περνουμε και πιο λιγα λεφτα...θελω να μαθω σχετικα με την βοηθεια που σου προσφερει η arbeitsamt και εννοω βοηθεια στην ευρεση εργασιας..εαν σταματησουμε απο εδω και μεινουμε χωρις εργασια και σπιτι (αφου και το σπιτι μας το παρεχει το αφεντικο μασ παρολο που το πληρωνουμε)και στραφουμε στην arbeitsamt,κατα ποσο θα μας βοηθησουν στην ευρεση μιας εργασιας?μιλαμε λιγο τα γερμανικα και αγγλικα φυσικα.
          παιδια παρακαλω απαντηστε μου ειναι αναγκη πειτε μου ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω γιατι θελουμε να τα κανουμε ολα με μετρο δεν μας περνει να γυρισουμε ελλαδα αν κατι στραβωσει...περιμενω με ανυπομονησια απαντησεις σας.

          Comment


            Γιατι δεν πηγες αυτοπροσωπως στο arbeitsamt να μιλησεις μαζι τους; Οι ανθρωποι ειναι πολυ συζητησιμοι και θα σε εξυπηρετησουν. Εξηγησε τους την κατασταση σας και βλεπεις τι θα σου πουνε.

            Comment


              did δεν εχω παει απο κει γιατι φαινομαι οτι ακομα δουλευω και φοβαμαι μην ψαξουν ποσες ωρες δουλευω και δουν οτι χτυπαμε 12ωρα και ειμαστε ασφαλισμενοι σαν 4ωρα φοβαμαι μην εχουμε υστερα και μεις προβλημα..η μηπως μας στειλουν κανενα γραμμα εδω και το δει το αφεντικο γιατι ολα περνανε απο το χερι του πρωτα..ολα αυτα σκεφτομαι και δεν εχουμε παει ακομα..

              Comment


                @fridushka αρχικά θα πρέπει να είστε χαλαροί και να μην τα βλέπετε όλα μαύρα. Η κούραση μπορεί να είναι πολύ αλλά υπάρχει δουλειά, σπίτι και ο μισθός που μαζί με τα "μαύρα" απο ότι είχες πεί φτάνει τα 2000€ περίπου και για τους δύο. Εδώ μπαίνει τώρα το θέμα που σου έχω ξαναναφέρει περί μαύρης εργασίας...για το κράτος είσαι ότι δηλώνεις στα χαρτιά. Δηλαδή ο άντρας σου για 600€ και εσύ για 150€. Πρόσεχε σε περίπτωση που πάς στον Αrbeitsamt όπως σου λέει ο DID666 μην αναφέρεις ούτε κατά διάνοια ότι εργάζεστε για περισσότερα απο αυτά που λένε τα χαρτιά...πάς με καταγγελία για μαύρη εργασία απευθείας. Ο μόνος που κερδίζει μακροχρόνια απο την μαύρη εργασία είναι ο εργοδότης που σε έχει κρατήσει όμηρο-σκλάβο μιάς και δεν έχει βοήθεια στο ύχος που θα μπορούσες απο το κράτος. Απλά ήθελα να στα πώ ξανά αυτά. Πάμε τώρα στο ψητό. Ο άνδρας σου επειδή έχει εργαστεί για 7 μήνες σε Versicherungspflicht (με ασφάλεια) εργασία μπαίνει σε μια ειδική κατηγορία αν μείνει άνεργος τι λεγόμενη kurz Anwartschaftszeit και έχει δικαίωμα να δηλωθεί σαν άνεργος Arbeitslos και έχει δικαίωμα για επίδομα ανεργίας για 3/4 μήνες ύψους περίπου 280€ (μπορείς να το υπολογίσεις εδώ-Selbstberechnung). Επίσης αυτό το διάστημα θα συνεχίσετε να έχετε ιατροφαρμακευτική ασφάλιση πληρωμένη απο τον Arbeitsamt. Εσύ απο την ώρα που δεν εργάζεσαι ώς Versicherungspflicht (<450€) δεν δικαιούσε κανέναν επίδομα ανεργίας και θα πρέπει να δηλωθείς σαν Arbeitsuchendin. Μετά απο αυτήν την διαδικασία ο σύμβουλος εργασίας θα σας ζητήσει να τον ενημερώσετε για τις γνώσεις σας κτλ και θα προσπαθήσει με να σας στείλει σε κάποια εργασία (μπορεί και μέσω γραφείων ενοικίασης προσωπικού). Σε άποψη τώρα για το σπίτι θα σας στείλουν στο jobcenter και εκεί θα πρέπετε να κάνετε άλλες διαδικασίες για να μπείτε στην λίστα των Sozialwohnungen. Μπορείτε να προσπαθήσετε να βρείτε σπίτι και απο την αγορά απευθείας αλλά (πιστεύω) δεν θα βρεθεί κάποιος να σου νοικιάσει σπίτι χωρίς να έχεις εργασία. Επίσης στο Jobcenter θα σας ενημερώσουν και για λοιπα επιδόματα μέχρι να φτάσετε στο ελάχιστο όριο που ορίζετε εώς όριο διαβίωσης (δεν ξέρω όλα τα επίδοματα δεν έχω πάρει 1 cent απο το Γερμανικό κράτος).
                Απο την άλλη και πρίν γίνει αυτό γνώμη μου είναι να φτιάξετε ένα βιογραφικό και να το στείλετε στα γραφεία ευρέσεως εργασίας της περιοχής ενώ παράλληλα θα συνεχίσετε να εργάζεστε στο εστιατόριο. Αν σας καλέσουν βλέπετε και πράτετε αναλόγως. Αν θέλετε να δουλέψετε σαν ανιδίκευτοι θα ρωτάτε για εργασίες produktionshelfer/in και εσύ μπορείς να κοιτάς και σε εταιρίες καθαρισμού Reinigungskräfte. Ο κάθε άνθρωπος και μόνο αυτός γνωρίζει τον ευατό του και τι μπορεί να κάνει και να φτάσει...Καλή τύχη.
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  kosofos ευχαριστω που ασχοληθηκες.πες μου σε παρακαλω αυτα τα γραφεια ευρεσεως εργασιας ειναι η arbeitsamt η λεγονται καπως αλλιως στα γερμανικα για να ψαξω στο ιντερνετ τις διευθυνσεις τους..και εννοειται καλυτερα να παμε απο κει να δωσουμε τα βιογραφικα μας ετσι δεν ειναι? παντως εμεις σαν ανιδικευτοι ψαχνουμε και για produktionhelfer η καθαρισμο κανενα προβλημα ,αυτο ακριβως κοιταμε για αρχη.τα γραφεια ευρεσεως αμα σε στειλουν σε μια φιρμα και δουν οτι εισαι καλος στη δουλεια υπαρχει πιθανοτητα να σε κρατησουν η στο 6μηνο σου αλλαζουν δουλεια?

                  Comment


                    Originally posted by Blacktulip
                    τι εννοεις σας παρεχει το σπιτι αλλα το πληρωνεται εσεις?
                    φαινετε αυτος στον ιδιοκτητη ενω εσεις πληρωνετε το ενοικιο? και συγνωμη αυτος ανοιγει και την δικη σας αλληλογραφια?
                    μεσα στο σπιτι του μενετε?
                    οπως ειπε ο did αν πατε και ταεξηγησεις ολα, πως εχουν τα πραγματα και εγω πιστευω θα σας βοηθησουν αρκετα και ουσιαστικα! δεν ξερω με ποιο τροπο αλλα ξερω πως βοηθανε!!!
                    μας εχει παραχωρησει ενα διαμερισμα ,αυτος μενει απο πανω σε αλλο σπιτι,το πληρωνουμε αλλα δεν φαινεται πουθενα αυτο οτι το πληρωνουμε .αυτος μπορει να το δικαιολογει οτι μας το εχει παραχωρησει τσαμπα αλλα τι περιμενεις δεν βγαζεις ακρη με αυτους εδω ..

                    Comment


                      Originally posted by kosofos View Post
                      @fridushka αρχικά θα πρέπει να είστε χαλαροί και να μην τα βλέπετε όλα μαύρα. Η κούραση μπορεί να είναι πολύ αλλά υπάρχει δουλειά, σπίτι και ο μισθός που μαζί με τα "μαύρα" απο ότι είχες πεί φτάνει τα 2000€ περίπου και για τους δύο. Εδώ μπαίνει τώρα το θέμα που σου έχω ξαναναφέρει περί μαύρης εργασίας...για το κράτος είσαι ότι δηλώνεις στα χαρτιά. Δηλαδή ο άντρας σου για 600€ και εσύ για 150€. Πρόσεχε σε περίπτωση που πάς στον Αrbeitsamt όπως σου λέει ο DID666 μην αναφέρεις ούτε κατά διάνοια ότι εργάζεστε για περισσότερα απο αυτά που λένε τα χαρτιά...πάς με καταγγελία για μαύρη εργασία απευθείας. Ο μόνος που κερδίζει μακροχρόνια απο την μαύρη εργασία είναι ο εργοδότης που σε έχει κρατήσει όμηρο-σκλάβο μιάς και δεν έχει βοήθεια στο ύχος που θα μπορούσες απο το κράτος. Απλά ήθελα να στα πώ ξανά αυτά. Πάμε τώρα στο ψητό. Ο άνδρας σου επειδή έχει εργαστεί για 7 μήνες σε Versicherungspflicht (με ασφάλεια) εργασία μπαίνει σε μια ειδική κατηγορία αν μείνει άνεργος τι λεγόμενη kurz Anwartschaftszeit και έχει δικαίωμα να δηλωθεί σαν άνεργος Arbeitslos και έχει δικαίωμα για επίδομα ανεργίας για 3/4 μήνες ύψους περίπου 280€ (μπορείς να το υπολογίσεις εδώ-Selbstberechnung). Επίσης αυτό το διάστημα θα συνεχίσετε να έχετε ιατροφαρμακευτική ασφάλιση πληρωμένη απο τον Arbeitsamt. Εσύ απο την ώρα που δεν εργάζεσαι ώς Versicherungspflicht (<450€) δεν δικαιούσε κανέναν επίδομα ανεργίας και θα πρέπει να δηλωθείς σαν Arbeitsuchendin. Μετά απο αυτήν την διαδικασία ο σύμβουλος εργασίας θα σας ζητήσει να τον ενημερώσετε για τις γνώσεις σας κτλ και θα προσπαθήσει με να σας στείλει σε κάποια εργασία (μπορεί και μέσω γραφείων ενοικίασης προσωπικού). Σε άποψη τώρα για το σπίτι θα σας στείλουν στο jobcenter και εκεί θα πρέπετε να κάνετε άλλες διαδικασίες για να μπείτε στην λίστα των Sozialwohnungen. Μπορείτε να προσπαθήσετε να βρείτε σπίτι και απο την αγορά απευθείας αλλά (πιστεύω) δεν θα βρεθεί κάποιος να σου νοικιάσει σπίτι χωρίς να έχεις εργασία. Επίσης στο Jobcenter θα σας ενημερώσουν και για λοιπα επιδόματα μέχρι να φτάσετε στο ελάχιστο όριο που ορίζετε εώς όριο διαβίωσης (δεν ξέρω όλα τα επίδοματα δεν έχω πάρει 1 cent απο το Γερμανικό κράτος).
                      Απο την άλλη και πρίν γίνει αυτό γνώμη μου είναι να φτιάξετε ένα βιογραφικό και να το στείλετε στα γραφεία ευρέσεως εργασίας της περιοχής ενώ παράλληλα θα συνεχίσετε να εργάζεστε στο εστιατόριο. Αν σας καλέσουν βλέπετε και πράτετε αναλόγως. Αν θέλετε να δουλέψετε σαν ανιδίκευτοι θα ρωτάτε για εργασίες produktionshelfer/in και εσύ μπορείς να κοιτάς και σε εταιρίες καθαρισμού Reinigungskräfte. Ο κάθε άνθρωπος και μόνο αυτός γνωρίζει τον ευατό του και τι μπορεί να κάνει και να φτάσει...Καλή τύχη.
                      kosofos sou esteila ena minima parakato sorry den to ekana me parathesi..an boreis diafotise me akoma ligaki..

                      Comment


                        @fridushka αρχικά να θυμηθώ ότι είσαι και έγγυος άρα μόνο ο άνδρας σου θα μπορεί να εργαστεί. θα ψάχνετε μέσα απο εδώ JOBB και θα βάζεις *Sie suchen---> Arbeit , Suchbegriff(e)---> Produktionshelfer, Produktionsmitarbeiter και στο Arbeitsort---> την περιοχή π.χ Trier. Αν δεν θέλετε να μείνετε σε αυτήν την περιοχή μπορείτε να ψάχνετε όπου θέλετε και πιστεύετε έχει περίσσότερα εργοστάσια κτλ. Υπάρχουν εκεί στην περιοχή σας για παράδειγμα αυτή η αγγελία είναι για αιτήσεις απο σήμερα μέχρι 15.11 και θέλει δίπλωμα οδήγησης και αυτοκίνητο δικό σου. Επίσής μια άλλη που βρήκα και είναι εκεί στην περιοχή και ζητάνε για εργασίες καθαριότητας fulltime που θα μπορούσε να εργαστεί ο άνδρας είναι αυτή . Υπεύθυνος για την θέση είναι ο Arbeitsamt της περιοχής σας (γράφει στοιχεία επικοινωνίας), δίνει συμβόλαιο 12 μηνών, δεν ζητάει Γερμανικά και ξεκινάει αυτό το μήνα. Αυτή για μια θέση καθαρίστριας στο πανεπιστήμιο του Trier JOBBÖRSE - Stellenangebot για αιτήσεις μόνο απο άτομα της περιοχής για 12 ώρες/εβδομάδα εργασία και μισθό 450€ περίπου (Είναι καλή περίπτωση δεν απαιτεί γνώση Γερμανικών).

                        τα γραφεια ευρεσεως αμα σε στειλουν σε μια φιρμα και δουν οτι εισαι καλος στη δουλεια υπαρχει πιθανοτητα να σε κρατησουν η στο 6μηνο σου αλλαζουν δουλεια?
                        Πάντα ῥεῖ....τίποτα δεν είναι βέβαιο σε αυτήν την ζωή!
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          Originally posted by kosofos View Post
                          @fridushka αρχικά να θυμηθώ ότι είσαι και έγγυος άρα μόνο ο άνδρας σου θα μπορεί να εργαστεί. θα ψάχνετε μέσα απο εδώ JOBB και θα βάζεις *Sie suchen---> Arbeit , Suchbegriff(e)---> Produktionshelfer, Produktionsmitarbeiter και στο Arbeitsort---> την περιοχή π.χ Trier. Αν δεν θέλετε να μείνετε σε αυτήν την περιοχή μπορείτε να ψάχνετε όπου θέλετε και πιστεύετε έχει περίσσότερα εργοστάσια κτλ. Υπάρχουν εκεί στην περιοχή σας για παράδειγμα αυτή η αγγελία είναι για αιτήσεις απο σήμερα μέχρι 15.11 και θέλει δίπλωμα οδήγησης και αυτοκίνητο δικό σου. Επίσής μια άλλη που βρήκα και είναι εκεί στην περιοχή και ζητάνε για εργασίες καθαριότητας fulltime που θα μπορούσε να εργαστεί ο άνδρας είναι αυτή . Υπεύθυνος για την θέση είναι ο Arbeitsamt της περιοχής σας (γράφει στοιχεία επικοινωνίας), δίνει συμβόλαιο 12 μηνών, δεν ζητάει Γερμανικά και ξεκινάει αυτό το μήνα. Αυτή για μια θέση καθαρίστριας στο πανεπιστήμιο του Trier JOBBÖRSE - Stellenangebot για αιτήσεις μόνο απο άτομα της περιοχής για 12 ώρες/εβδομάδα εργασία και μισθό 450€ περίπου (Είναι καλή περίπτωση δεν απαιτεί γνώση Γερμανικών).



                          Πάντα ῥεῖ....τίποτα δεν είναι βέβαιο σε αυτήν την ζωή!
                          kosofos dystyxos to paidi to exasa gia ayto kai edo kai mia vdomada eimai spiti mou dosan adeia apo to nosokomeio kai exo vrei ton xrono kai milame.o giatros mou eixe pei oti den prepei na kourazomai ypervolika alla den ginotane na min doulepso kai den ithela na mathei to afentiko kati itan noris akoma..lipithikame para poli persame poli asximes stigmes kai gia ayto psaxnomaste gia kati ESTO ligo kalitero den einai oti ta blepo ola mayra opos mou eipes prin kai kala ekanes.se eyxaristo poli pou me voithas niotho oti exo enan filo kai den eimai moni..tha ta psakso ola osa mou esteiles..opote tora eimai kai ego se thesi na doulepso.vielen danke

                          Comment


                            μην καθεστε στα μαυρα Λ7 γιατι οπως ειδα απο τον Kosofos, αν εισασταν "ασπροι" θα δικαιουσασταν και περισσοτερα.

                            εισαι σε πολιτισμενο κρατος πια, οχι στην BANANIA


                            συλληπητηρια για την απωλεια σας.... ειναι πολυ λυπηρο

                            Comment


                              claus, ναι συμφονω οσω αφορα τα δικαιωματα που εχουμε σαν φορολογούμενοι, εκτος αυτου το προστιμο εαν σε πιασουν ειναι αρκετα τσουχτερο και σε αφερεγγυοτητα πας μεχρι κρατηση για εξασφαλιση της απελασης!

                              Δυστυχώς ομως πολλοι απο τους νεοεισερχομενους δεν εχουν την πολυτελεια να βρουν απευθειας την καταλληλη εργασια, ιδιως οση δεν κατεχουν την γλωσσα, που απο την δικημου αποψη δεν ειναι δραστες αλα θυματα τον εργοδοτων!

                              Comment


                                Originally posted by milu View Post
                                claus, ναι συμφονω οσω αφορα τα δικαιωματα που εχουμε σαν φορολογούμενοι, εκτος αυτου το προστιμο εαν σε πιασουν ειναι αρκετα τσουχτερο και σε αφερεγγυοτητα πας μεχρι κρατηση για εξασφαλιση της απελασης!

                                Δυστυχώς ομως πολλοι απο τους νεοεισερχομενους δεν εχουν την πολυτελεια να βρουν απευθειας την καταλληλη εργασια, ιδιως οση δεν κατεχουν την γλωσσα, που απο την δικημου αποψη δεν ειναι δραστες αλα θυματα τον εργοδοτων!
                                οποτε milu τι πρεπει να γινει σε αυτην την περιπτωση?βλεπωντας το αφεντικο μου οτι θελει να το γυρισει σε οικογενιακη επιχειρηση το εστιατοριο και να μας δωσει ποδι γιατι βλεπουμε οτι η συμπεριφορα του απεναντι μας εχει αλλαξει παρα πολυ αλλα δεν μας διωχνει θελει μαλλον να φυγουμε απο μονοι μας..εμεις τι πρεπει να κανουμε να βρευουμε ξαφνικα στο δρομο? εγω για αυτο ψαχνωμαι meso arbeitsamt h αυτα τα γραφεια ενοικιασεων μηπως μας βρουν μια δουλεια και δεν με νοιαζει για αρχη ποσα θα περνουμε αρκει μην μεινουμε στο δρομο..αν μπορεις να με πληροφορησεις πως θα τα βρω αυτα τα γραφεια ευρεσεωσ πως τα λενε στα γερμανικα η σχετικα με την arbeitsamt τι να τους πω αμα παω εκει..το θεμα ειναι να γινει κατι πριν μεινουμε χωρις δουλεια και μιλαμε και λιγο τα γερμανικα δεν ειμαστε ασχετοι τελειος..

                                Comment

                                Working...
                                X