Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τους βγαίνει φθηνότερη η διαμονή σε πανσιόν? Από το λίγο που έχω κοιτάξει λιγότερο από 600 ευρώ το μήνα δεν βγαίνει. Ίσως να μην έψαξα καλά. Εγώ σκεφτόμουν να συγκατοικήσω το πρώτο διάστημα. Αλλά εάν μπορέσω να βρω φθηνή διαμονή σε πανσιόν γιατί όχι....

    Comment


      το θεμα ειναι να μπορεις να συννενοηθεις στην συνεντευξη. Και οταν σου λεει ο προισταμενος "αδειασε αυτη την παλετα στα ραφια" να καταλαβαινεις
      Απο εκει και περα στο ταμειο εινια μια αλλη ιστορια.
      Δεν ξερω για αλλα κρατιδια αλλα εγω στην Στουτγγαρδη ειχα ενα προβλημα λογω οτι εκει που δουλευα ειχε πολλους ηλικιωμενους πελατες που μιλουσαν καπως Schwaben....
      ε στο ταμειο ειχε ενα σοου...ελεγε κατι η γιαγια, δεν καταλαβαινα ΤΙΠΟΤΑ, ελεγα ενα echt??? απαντουσε αυτη doch, doch και γελουσε...γελουσα και εγω, πληρωνε και εφευγε και ολοι ημασταν χαρουμενοι.χαχαχαχαχαχα
      το θυμαμαι και γελαω ακομα

      Παντως τα καλυτερα λεφτα ειναι σε αυτα τα δυο που σου προαναφερα και ισως και σε ενα ακομα
      για καποια αλλα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για τα λεφτα. Βεβαια για αρχη ολα καλα ειναι αλλα...

      Comment


        Turms ποια σούπερ μάρκετ ακριβώς εννοείς όταν λες αυτά τα δύο?

        Comment


          Originally posted by johan View Post
          Turms ποια σούπερ μάρκετ ακριβώς εννοείς όταν λες αυτά τα δύο?
          Γεια σας πατριωτακια.....ειμαι η μαρια απο κρητη κ ψαχνομαστε με το συζηγο να φυγουμε για νυρεμβεργη που εχουμε κ σπιτθ εκει μιας φιλης....αλλα παρακολουθω εδω κ καιρο τα φορμου κ εχω μπερδευτη γενικα γινετε χαμος αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος.πιστευω οτι παντου δυσκολα ειναι παντα στην αρχη αν υπαρχει θεληση κ πεισμε πιστευω ολα φτιαχνουν..κ εδω που ειμαστε τι κανουμε κοιταμε τα ντουβαρια τον σπιτιων μας...κρατος τελειωμενο υποστηριξει απο πουθενα...αρα οπου κ να παμε θα ειναι δυσκολα αλλα κατι γινετε εξω απο δουλειες κ στηριζει το κρατος κ εχεις μια καποια ελπιδα.....μην δυσταζουμε λυπον στο να ρισκαρουμε κατι θα βγει κ ας δυσκολευτουμε,γιατι εδω τελειωσαμε .....καλη τυχη σε ολους μας

          Comment


            Μπορεί ο τολμών να μην νικά πάντα, όμως ο νικητής για να νικήσει έχει τολμήσει....

            Comment


              Originally posted by johan View Post
              Μπορεί ο τολμών να μην νικά πάντα, όμως ο νικητής για να νικήσει έχει τολμήσει....
              +1 ... Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτε...
              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

              Comment


                Originally posted by maria1980 View Post
                Γεια σας πατριωτακια.....ειμαι η μαρια απο κρητη κ ψαχνομαστε με το συζηγο να φυγουμε για νυρεμβεργη που εχουμε κ σπιτθ εκει μιας φιλης....αλλα παρακολουθω εδω κ καιρο τα φορμου κ εχω μπερδευτη γενικα γινετε χαμος αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος.πιστευω οτι παντου δυσκολα ειναι παντα στην αρχη αν υπαρχει θεληση κ πεισμε πιστευω ολα φτιαχνουν..κ εδω που ειμαστε τι κανουμε κοιταμε τα ντουβαρια τον σπιτιων μας...κρατος τελειωμενο υποστηριξει απο πουθενα...αρα οπου κ να παμε θα ειναι δυσκολα αλλα κατι γινετε εξω απο δουλειες κ στηριζει το κρατος κ εχεις μια καποια ελπιδα.....μην δυσταζουμε λυπον στο να ρισκαρουμε κατι θα βγει κ ας δυσκολευτουμε,γιατι εδω τελειωσαμε .....καλη τυχη σε ολους μας
                Έχετε σπίτι να σας φιλοξενήσει. Αν αυτό στέκει (γιατί πολλοί ήρθαν ενώ είχαν σπίτι και η δεν τους κράτησαν επειδή μαλώναν η το σπίτι δεν μπορο΄τσε να τους φιλοξενήσει για τον οποιοδήποτε λόγο) τότε είναι καλό αυτό. Έρχεστε εδώ δηλονώσαστε στο δημαρχείο και ψάχνεται για δουλειές. Η φίλη σας που είναι εκεί μπορεί να ψάξει την περιοχή και να σας πει τι δουλειές υπάρχουν. Άλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος γιατί έχουν άγνοια σε πολλά θέματα και λέει ο καθένας τα δικά του. Το κράτος για να σε στηρίξει εδώ πρέπει ήδη να έχεις μια δουλειά να πληρωθείς ολόκληρο μήνα να νοικιάζεις ήδη σπίτι και όχι να σε φιλοξενεί κάποιος και να πας να κάνεις τα χαρτιά σου για να πάρεις βοήθεια. Οπότε υπολόγισε ότι χώρια το σπίτι που πρέπει να βρεις θέλει να δουλεύεις και 2 μήνες κάπου για να πάρεις τα χαρτιά που χρειάζεται.

                Comment


                  Πριν ένα μηνα γυρισα από γερμανια και δουλευα για εναμιση χρονο με μια λαιφιρμα για 8,19 την ωρα , καπιοι δουλευαν για δεκα χρονια στο ιδιο εργοστασιο χωρις να τους μετακοινισουν,γιαυτο λεω πως είναι αναλογα σε τη φιρμα θα πεσεις, αλλα και λιγα λευτα να περνεις, θα σου τα σημπληρωνει το κρατος

                  Comment


                    Από δίκια μου εμπειρία σε εργοστάσιο της Mercedes βασικός μισθός με 21 μεροκάματα 950 ευρώ για steuerklasse 1.

                    Comment


                      συμφωνω οτι ειναι λιγα τα λεφτα αλλα οπως και να το κανουμε για καποιον που δεν ξερει την γλωσσα ειναι μια αρχη, εχεις συμβολαιο και ασφαλιση, και στο κατω κατω ξεκινας να μαθεις και την γλωσσα και στην πορεια βρισκεις κατι αλλο καλυτερο.... απο το να μην εχεις τιποτα και ουτε την πολυτελεια να διαλεξεις εφοσον δεν ξερεις την γλωσσα ποια απαιτηση μπορει να εχει ο καθενας? σαμπως στην ελλαδα εχει καποιος αυτα τα 1000 ευρω με ασφαλιση δωρεαν? και το κρατος ειναι διπλα σου σε οποια βοηθεια χρειαστεις....

                      Comment


                        Εγω με την γυναίκα μου πήγαμε σε 3 διαφορετικές life firma εδω στο Aachen με πολυ καλές γνώσεις αγγλικών και με πτυχία και μας είπαν χωρίς Γερμανικά δεν παίρνουν πλέον κανέναν... Οπότε μην πολυβασιζεστε σε αυτές τις εταιρίες πλέον..

                        Comment


                          Originally posted by Chrisgr View Post
                          Πιστέυω αυτές οι εταιρίες θα είναι η καταστροφή του εργατικού δυναμικού της Γερμανίας...( και των δικαιωμάτων τους )
                          Αυτες οι εταιριες δεν ξεκινησαν προσφατα. Εχουν περιπου 15 χρονια που ξεκινησαν να γινονται αυτα, ασχετως αν τα μαθαινουμε εμεις τωρα. Γιατι καταστροφη δεν καταλαβαινω; Αν δεν ηταν κι αυτες πολυς κοσμος θα ηταν ανεργος. Ξαφνικα ρε παιδια το χιλιαρικακι μας κακοφαινεται δηλαδη;

                          Comment


                            Originally posted by Blacktulip View Post
                            συμφωνω οτι ειναι λιγα τα λεφτα αλλα οπως και να το κανουμε για καποιον που δεν ξερει την γλωσσα ειναι μια αρχη, εχεις συμβολαιο και ασφαλιση, και στο κατω κατω ξεκινας να μαθεις και την γλωσσα και στην πορεια βρισκεις κατι αλλο καλυτερο.... απο το να μην εχεις τιποτα και ουτε την πολυτελεια να διαλεξεις εφοσον δεν ξερεις την γλωσσα ποια απαιτηση μπορει να εχει ο καθενας? σαμπως στην ελλαδα εχει καποιος αυτα τα 1000 ευρω με ασφαλιση δωρεαν? και το κρατος ειναι διπλα σου σε οποια βοηθεια χρειαστεις....

                            Βάλε τα ενοίκια όμως που έχει εδώ. Καλά είναι τα λεφτά αλλά ζεις δεν είναι όπως παλιά που έκανες και μια περιουσία. Και την γλώσσα να ξέρεις πάλι σε αυτές της εταιρίες είσαι.

                            Comment


                              Originally posted by Giannis1980 View Post
                              Εγω με την γυναίκα μου πήγαμε σε 3 διαφορετικές life firma εδω στο Aachen με πολυ καλές γνώσεις αγγλικών και με πτυχία και μας είπαν χωρίς Γερμανικά δεν παίρνουν πλέον κανέναν... Οπότε μην πολυβασιζεστε σε αυτές τις εταιρίες πλέον..
                              Κάποιες εταιρίες δεν το δίνουν και τόσο σημασία το να μιλάς καλά Γερμανικά.Λίγο να σηνενοήσε κάνεις δουλειά.

                              Comment


                                Originally posted by DiD666 View Post
                                Αυτες οι εταιριες δεν ξεκινησαν προσφατα. Εχουν περιπου 15 χρονια που ξεκινησαν να γινονται αυτα, ασχετως αν τα μαθαινουμε εμεις τωρα. Γιατι καταστροφη δεν καταλαβαινω; Αν δεν ηταν κι αυτες πολυς κοσμος θα ηταν ανεργος. Ξαφνικα ρε παιδια το χιλιαρικακι μας κακοφαινεται δηλαδη;
                                Πόσες τέτοιες εταιρίες είχε τότε και πόσες έχει τώρα.... Τότε εμπαινες σε ενα εργοστασιο απευθειας η και με εταιρια να εμπαινες μετα απο 1 χρονο σε επαιρναν μονιμο.Τωρα παει το μονιμος. Εισαι σε αυτες της εταιριες δουλευεις για 1000 ευρω και σε διωχνουν οποτε θελουν και δεν δικαιουσε τιποτα. Τόσα χρόνια που δεν υπηρχαν αυτες οι εταιριες ο κόσμος εδω δεν δουλευε? Πόσους συγγενεις εχω που εχουν παρει συνταξη απο Γερμανια και ειναι τακτοποιημενοι αυτοι και τα παιδια τους. Τωρα με το 1000ρικο τι συνταξη θα παρεις? Τι δωρα θα παρεις? Με τον φοβο ότι θα χάσεις την δουλειά σου με το παραμικρό.

                                Comment

                                Working...
                                X