Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τα ιδια λεφτα θα παιρνεις και εκει,δεν σε πληρωνει το γερμανικο κρατος αλλα το ελληνικο για 3 τρεις μηνες..και υπο καποιες προυποθεσεις μπορεις να το συνεχισεις αλλους τρεις.

    Comment


      Καλησπερα ξερει καποιος να μου πει με βεβεοτιτα, για να μπορω να βγω ταμειο θα πρεπει να δουλευω για ένα χρονο σε έναν εργοδοτη , η μπορω να σημπληρωσω τον χρονο με 2-3 εργοδότες και παλι βγαινω ταμειο? Ευχαριστω

      Comment


        Originally posted by dimi thess View Post
        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥΣΤΗ ΦΡΑΚΦΟΥΡΤΗ.Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑΧΥΡΥΘΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ.ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ 14(Β’ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ)ΚΑΙ 10 (Δ’ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ).ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΟΛΥΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ .ΤΟΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑΞΕΙΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
        Αμα τα παιδιά πάνε σε Γερμανικό σχολείο θα μάθουν ποιο εύκολα τα Γερμανικά και αυτό είναι καλό...

        Comment


          kai ego se tetoia firma douleuo.den thelo na kano periousia,ekana sthn ellada.
          na epibioso thelo,kai ayto mallon ginete.oi ores einai 7,piesh 0 kai to1000 erxete eykola.
          psaxno kai ena shmplhroma..........agorasa kai kainourgio podhlato shmera...........

          Comment


            Originally posted by prodromos1994 View Post
            Ναι οντος ,για Μοναχο ειναι πολυ δυσκολο απ οτι βλεπω.(εχω ξεσκονισει ολο το patriotaki.net)σκεφτομαι να ψαξω προς την Βαδη-Βυττενβεργη οπου ζουσα πιο παλια...πρεπει να ειναι καλυτερα ,συγκρητικα παντα με την Βαβαρια και συγκεκριμενα το Μοναχο!Μηπως θα μπορουσες να μου πεις (αμα ξερεις φυσικα) πως κυμμενοντε οι μισθοι?
            φιλε μου ήρθα Φραίμπουργκ 7 Ιουνίου και τελικά βρήκα σπίτι 30 χλμ μακριά ύστερα από 4 μήνες!!!! όπως καταλαβαίνεις δεν άφησα φεριεν-βονουν που να μην μεινω.Οταν τελικά βρηκα αυτό που μενω αλλα [B]με εγγυητή.Αν δεν καθοτανε αυτό η επόμενη λύση θα ήταν τα επιπλωμένα αλλα όχι μεσα στο Φραιμπουργκ ,πιο έξω και φυσικά οχι σε τουριστικά χωρια πχ Σταουφεν κλπ κλπ.Πιστευω ειναι καλη λυση σχετικα οικονομικοτερη γιατι θα το κλεισεις για περισσοτερο απο 1 μήνα και σιγουρα θα σου το δώσουν χωρίς να σου ζητανε χαρτια απο δουλεια.Ετσι υα εχεις και πιο πολυ χρόνο να βρεις σπίτι εκει που θες και όπως το θες.Προβλήματα με το οτι εισαι Ελληνας και διαφορα τετοια δεν υπαρχουν.Το μονο που τους ενδιαφέρει είναι να εχεις τουλάχιστον 3 μήνες δουλεια.Καλή τύχη

            Comment


              Originally posted by Cj Georgio View Post
              Να σου πω και εγώ και την δικιά μου άποψη για την ζωή εδώ stuttgart σε σχέση με το Μόναχο.
              Στο Μόναχο σπίτι είναι ποιο δύσκολο να βρεις από την άποψη ότι έχει λίγα για ενοικίαση.
              Stuttgart έχει ποιο πολλά σπίτια διαθέσιμα για ενοικίαση ποιο φτηνά σε σχέση με το Μόναχο.
              Ένα απλό παράδειγμα για 2άρι στο Μόναχο ζεστό θέλεις κοντά στα 1000 για το ίδιο Stuttgart θέλεις 600-700 ζεστό.
              Τα μεροκάματα είναι το ίδιο πάνω κάτω αν είσαι σε Leihfirma. Από 8,20 μικτά την ώρα μέχρι 9,50 για τον τομέα που δεν θέλει και τόσες γνώσεις για να σε πάρουν. Έχει και Leihfirma που δίνουν 17 την ώρα αλλά εκεί θέλεις πτυχία που να αναγνωρίζονται και να μιλάς την Γερμανική γλώσσα.
              Το που θα βρεις δουλειά είναι γενικό το κακό έχει πολλούς μετανάστες που έρχονται κάθε μέρα και φτάσαμε στο σημείο να βλέπουμε πλέον εργοστάσια γεμάτα μουσουλμάνους. Υπέυθηνη πρωσοπικού σε εργοστάσια πολλές φορές είναι Τούρκοι και δίνουν πρωτερεότητα στα δικά τους άτομα.
              δηλαδη εγω που μεγαλωσα μεχρι τα 10 μου γερμανια ,και εχω και την προφορα και με κανα 2 μηνες προσαρμογη πανω πιστευω να την μιλαω μπαλι αριστα ,εχω ελπιδες πιστευεις να βρω κατι καλυτερο??
              τωρα ειμαι 19 στα 20 ,εχω πτυχιο αγγλικων (Lower) και πιστοποιημενο πτυχιο σε υπολογιστες...απο μικρος στην δουλεια ειμαι ,με τα χωραφια ,με χειρονακτικες εργασιες πιανομαι (δλδ βαψιμο ,περναω πλακακια ,και γενικα "μερεμετια")....αμα γνωριζεις κατι θα σου ημουν ευγνωμον για οποιαδηποτε πληροφορια μου δωσεις !!

              Comment


                Originally posted by moufaola View Post
                kai ego se tetoia firma douleuo.den thelo na kano periousia,ekana sthn ellada.
                na epibioso thelo,kai ayto mallon ginete.oi ores einai 7,piesh 0 kai to1000 erxete eykola.
                psaxno kai ena shmplhroma..........agorasa kai kainourgio podhlato shmera...........
                καλοταξοδο το ποδηλατο κι ελπιζω ολα να σου πανε καλα!!!!

                Comment


                  Αιτήσεις εργασίας από Ελλάδα.

                  Γεια χαρά.

                  Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν είναι πιθανό να βρω εργασία στη Γερμανία κάνοντας αιτήσεις από την Ελλάδα.

                  Ήμουν στο Βερολίνο για 6 μήνες αλλά αρχικά γράφτηκα σε φροντιστήρειο για να μάθω τη γλώσσα μιας και μίλαγα ελάχιστα γερμανικά όταν πρωτοπήγα και δηλώθηκα στο bundesamt και στον Agentur fur Arbeit.
                  Μετά γύρισα στην Ελλάδα με σκοπό να επιστρέψω το συντομότερο για να βρώ δουλειά αλλά πιστεύω οτι θα ήταν καλύτερα να κλείσω πρώτα μία δουλειά πριν επιστρέψω για να μπορώ να βρώ σπίτι ευκολότερα και να είμαι ασφαλισμένος.
                  Με το γεγονός ότι είναι παράνομο να είναι κάποιος στη Γερμανία χωρίς krankeverschicherung και υπάρχει και ο κίνδυνος να πληρώσω αναδρομικά ασφάλιστρα διαγράφηκα σαν δημότης.(υπήρχε όριο τακτοποίησης μέχρι 31/12).
                  Οπότε όπως ρώτησα και πριν υπάρχει τρόπος να ψάξω κάτι από εδώ? Αν και έχω πρόσβαση στο joborse, μου έφτιαξαν λογαριασμό από τον Agentur fur Arbeit, υποτίθεται ότι θα έπρεπε να βρίσκομαι στη Γερμανία εφόσον ψάχνω μέσο αυτού.

                  Όποιος γνωρίζει ή ενδιαφέρεται ας το κουβεντιάσουμε.
                  Ευχαριστώ.

                  Comment


                    καθε τι που καλυτερευει τη ζωη μας απο εκει που ξεκινησαμε ειναι σημαντικο! καλες βολτες με το ποδηλατο!!

                    Comment


                      Καλησπέρα από Αθήνα , είδα τους μισθούς για τα επαγγέλματα και για το δικό μου επάγγελμα
                      Αλουμινας ( Κατασκευαστης παραθύρων ( fensterbau)) έχει 2500,3000,4000 ακόμα και 7600 στο schermcke λέει. Γιατι τόσο μεγάλες διάφορες στους μισθούς; Ειναι πραγματικές τιμές ή εχουν μεγάλη απο κλήση απο την πραγματικότητα;

                      Ευχαριστώ

                      Comment


                        Υπάρχουν κάποιες Leihfirmas για να σου δώσουν εργασία με λίγα γερμανικά στο Düsseldorf?
                        Υπήρχε σε κάποιο ποστ άλλα δεν μπορώ να το βρω....

                        Comment


                          Νοσηλευτρια στη γερμανια.

                          καλησπερα σε ολους. Ενδιαφερομαι να εργαστω εκει στη Γερμανια σαν νοσηλευτρια . βλεπω καποιες εταιρειες εδω που προσφερουν διαμονη κλπ κλπ δωρεαν εκμαθηση γλωσσας κλπ. θα ξεκινησω με την απορια. ειναι αξιοπιστες????εχει παει κανεις και να ειναι ευχαριστημενος??

                          Comment


                            Η Axia Personal ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ / ΤΡΙΕΣ είναι αξιόπιστη. Πήγε μια γνωστή μου νηπιαγωγός μέσω αυτού του γραφείου στο Μόναχο. Αν τους πάρεις τηλέφωνο θα σε διαφωτίσουν. Κι εγώ έχω μιλήσει μαζί τους. Για τις νηπιαγωγούς που ξέρω παίρνουν 3.000 ευρώ για κάθε άτομο από τον φορέα που κάνει την πρόσληψη. Από σένα δεν κρατάνε τίποτα. Συμπλήρωσε το βιογραφικό σου και θα σε πάρουν την άλλη μέρα τηλέφωνο.

                            Comment


                              Originally posted by Urban View Post
                              Υπάρχουν κάποιες Leihfirmas για να σου δώσουν εργασία με λίγα γερμανικά στο Düsseldorf?
                              Υπήρχε σε κάποιο ποστ άλλα δεν μπορώ να το βρω....
                              Zeitarbeitsfirmen finden κοιταξε λιγο αυτο,ειναι στον οδηγο προσανατολισμου που εφτιαξε ο Μιλου..δεν ξερω αν εννοεις αυτον...

                              Comment


                                Καλησπέρα, γνωρίζετε εάν υπάρχει παρόμοια εταιρεία για ηλεκτρολόγους μηχανικούς?

                                Comment

                                Working...
                                X