Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Κουτράκη Βαλεντίνη View Post
    Όποιος μπορεί να με βοηθήσει,σας παρακαλώ...
    Θα με ευκολύνεται πολύ στο ψάξιμο για εργασία!
    ευχαριστώ!!
    Γειά χαρά.Ενα link με μερικα εστιατόρια

    Καλή επιτυχία.

    Comment


      συνχαρητηρια σε οσους κανανε το βημα και φυγανε!Θελει πολυ θεληση υπομονη και επιμονη!!Αυτο το βημα προσπαθουμε και εμεις να το κανουμε..Στην αρχη σκεφτομασταν για αυστραλια αλλα πραγματικα για να πας εκει θελει πολλα λεφτα συν του οτι δεν εισαι κοντα στην ελλαδα,πραγμα που για οποιον εχει συγγενεις που αφηνει πισω και θελει να τους βλεπει δεν θα μπορει συχνα οταν τα εισητηρια ειναι πανακριβα!!

      Μετα σκεφτομασταν σουηδια μιας και διαβασαμε τις 70 τοσες σελιδες εδω και πηραμε μια εικονα..ομως το θεμα σπιτιου εκει συν του οτι θελουν καποια λεφτα στη τραπεζα και ολα αυτα μας κοψανε λιγο τα φτερα!Οχι πως τα περιμενουμε φυσικα οπου παμε τσαμπα αλλα οταν εχεις σαν εισοδημα 250ευρω το μηνα απο part time δουλεια που εχει ο αντρας μου και εγω ψαχνομαι για το οτιδιποτε και δεν βρισκεται τιποτα και εχεις και 3 χρονων παιδι σκεφτεσαι καπου ναρχισεις εξω χωρις να χρειαζεται μια ''περιουσια'' σαν ξεκινημα!Το περιουσια ειναι σε εισαγωγικα γιατι εχει αλλο νοημα αυτη η λεξη για το καθενα..Εμενα πχ και τα 1000 ευρω μου φανταζουν μια μικρη περιουσια ετσι οπως ειναι η κατασταση μας..Το μονο καλο εδω ειναι πως μενουμε στο πατρικο μου και δεν ανησυχουμε για ενοικιο ομως δεν βγαινει εδω πλεον πραγματικα και ειμαι μολις 24 και το λεω αυτο και ο αντρας μου 34..οποτε για να προσφερουμε κατι καλυτερο στο παιδι μας απο αυτο που ζουμε εμεις εδω πρεπει να φυγουμε τωρα πουναι νωρις και μπορει και το παιδι να προσαρμοστει πολυ καλα σε καποια αλλη χωρα!

      Ετσι λοιπον ανακαλυψαμε πως εχουμε συγγενεις γερμανια πραμα που μας τοπε σημερα ο πεθερος μου και δεν το ξεραμε...Πουλαμε το αμαξακι μας και γεια σας μιας και το πιο πιθανο ειναι να φιλοξενησουν για αρχη τον αντρα μου εκει..Εγω και η κορη μου θα παμε εφοσον βρει και μια δουλιτσα και τακτοποιηθει!Ακουω πολλους που λενε μη πατε δεν ειναι καθολου καλα τα πραγματα εκει,ακουω αλλους που λενε μπορει να βγαζει και 1500 ευρω καθαρα..Τωρα ειδωμεν και κανουμε!Και 900 να βγαλει απο τα 250 εδω περα θαναι καλυτερα και τι στο καλο δεν θα βρω και γω κατι εκει,καμια λατζα,να καθαριζω..κατι τελος παντον,θεληση αμα υπαρχει κατι θα γινει θελω να πιστευω..Ανειδικευτος δεν ειναι,ειναι ηλεκτρολογος εγκαταστασεων με 4 χρονια προυπηρεσια εδω νομιμα με ενσημα και αλλα τοσα χρονια χωρις ενσημα..αν δεν του κατσει κατι τετοιο ειναι ανθρωπος που και σκουπιδιαρης παει δεν εχει κοληματα το μεροκαματο να βγαινει εχει σημασια!

      Περιμενω να δω και γω τις εξελιξεις, να δουμε που βρισκονται οι συγγενεις γιατι δεν θυμαμαι καν το ονομα που μανεφερε ο πεθερος μου σημερα της περιοχης και το καλο ειναι πως δεν τρεχεις με βιζες ουτε εχεις τα τρελα εξοδα για να πας..ναναι καλα και κατι λινκ για φτηνα εισητηρια που ποσταρανε τα παιδια οποτε σαν μεταφορα θαναι μια χαρα!Θελω να ευχαριστησω οσους μοιραστηκαν εμπειριες και εδωσαν πληροφοριες πραγματικα βοηθαει το καθε τι και συγγνωμη που μακρυγορησα ελπιζω να μην ημουν κουραστικη απλα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την δικια μας περιπτωση!
      Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

      Comment


        aderfe kosta1924 ti douleia den tin vrika mesw grafeiou,mallon den katalabes kala akou to sunnefaki kati kserei parapanw.nai ontws ta lefta einai para polu liga omws exw kai kana 10riko tin imera tips ta opoia einai maura den fainontai.episis vres mou esu mia doulisa apo ekei stin athina gia germania pou na min xreiazetai glwssa kai eidikotita kai sikwnomai twra apo to computer kai pigainw.pros to paron kane kamia diadilwsi gia tin ellada tous kai kalo sou vradu.

        Comment


          για Δημητρη!

          ευχαριστω πολυ Δημητρη..

          Comment


            me sugxwreis kosta,ekana lathos.ston mikael apeuthinomouna......

            Comment


              Originally posted by tselinkas View Post
              me sugxwreis kosta,ekana lathos.ston mikael apeuthinomouna......
              Μα είπα κ εγώ "τι είπα ο άνθρωπος κ φτιάχτηκε έτσι με τη πάρτι μου" :P Πάντως πέρα απ'τη πλάκα νομίζω κατάλαβα γιατί τα 5 ευρώ.. η δουλειά βρέθηκε απο Ελλάδα σωστά; Άρα (λογικά) έχετε άλλο έναν ενδιάμεσο που παίρνει το κατιτις του.... Δε πειράζει όμως, κάθε αρχή κ δύσκολη, το πρώτο βήμα ειδικά πάντα δύσκολο (στο οποίο είμαι κ εγώ τώρα) !!

              Comment


                συνχαρητηρια οικογενεια tselnikas!!Αντε και εις ανωτερα,ετσι δινετε ελπιδα σοσους το σκεφτονται...Αν μου επιτρεπεται στην αρχη που πηγε βρηκε καπου οικονομικα για να μεινει???Εμεις στην αρχη λεμε να δωσουμε ταμαξι μας και να φυγει χοντρικα με 2.000ευρω στη τσεπη..πιστευω να μπορουν να του φτασουν μεχρι να βρει μια δουλιτσα και να μπορει ταυτοχρονα να πληρωνει και εκει που μενει..Ασφαλως εγω με την κορη μου θα παμε εφοσον εχουν στρωσει τα πραγματα και οταν ειναι σε θεση να νοικιασει ενα σπιτι για να μπορουμε να μεινουμε οικογενειακως...Οποιος γνωριζει να πει μια γνωμη για την περιπτωση μας θα το εκτιμουσα πολυ...

                Υποψην δεν ξερει τη γλωσσα,ξερει ελληνικα,τουρκικα,και αγγλικα..Τα τουρκικα τα μιλα σαν μητρικη του γιατι ηρθε απο κωσταντινουπολη στα 17 του..ασχετος που ειναι ελληνας δεν τα μιλουσανε στο σπιτι οποτε στα 17του εμαθε τα ελληνικα που την θεωρω μακραν απο τις ποιο δυσκολες γλωσσες και τα μιλα και γραφει σα να αρχισε απο δω δημοτικο,αρα δεν πιστευω να του φανει δυσκολο να προσαρμοστει και με τα γερμανικα...Εχω ακουσει πως γερμανια περαν απο πολλους ελληνες εχει και πολλους τουρκους με μαγαζια και τετοια οποτε τι στο καλο κατι θα βρει πιστευω..Ειναι ηλεκτρολογος εγκαταστασεων αλλα κανει τα παντα,οτι κατσει και οτι βρεθει,δεν φοβαται τη δουλεια και γενικα παντα εδω δουλευε σα το ζωο απο το πρωι ως το βραδυ και ποτε δεν αμοιβοταν οπως επρεπε..Εδω τουχαν κοψει την ημερα του γαμου μας παροτι ηρθε ταφεντικο στο γαμο,πηρε την μπομπονιερα του και μετα τουκοψε απο το μισθο του εκεινη τη μερα...
                Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                Comment


                  Originally posted by sal22 View Post
                  συνχαρητηρια οικογενεια tselnikas!!Αντε και εις ανωτερα,ετσι δινετε ελπιδα σοσους το σκεφτονται...Αν μου επιτρεπεται στην αρχη που πηγε βρηκε καπου οικονομικα για να μεινει???Εμεις στην αρχη λεμε να δωσουμε ταμαξι μας και να φυγει χοντρικα με 2.000ευρω στη τσεπη..πιστευω να μπορουν να του φτασουν μεχρι να βρει μια δουλιτσα και να μπορει ταυτοχρονα να πληρωνει και εκει που μενει..Ασφαλως εγω με την κορη μου θα παμε εφοσον εχουν στρωσει τα πραγματα και οταν ειναι σε θεση να νοικιασει ενα σπιτι για να μπορουμε να μεινουμε οικογενειακως...Οποιος γνωριζει να πει μια γνωμη για την περιπτωση μας θα το εκτιμουσα πολυ...

                  Υποψην δεν ξερει τη γλωσσα,ξερει ελληνικα,τουρκικα,και αγγλικα..Τα τουρκικα τα μιλα σαν μητρικη του γιατι ηρθε απο κωσταντινουπολη στα 17 του..ασχετος που ειναι ελληνας δεν τα μιλουσανε στο σπιτι οποτε στα 17του εμαθε τα ελληνικα που την θεωρω μακραν απο τις ποιο δυσκολες γλωσσες και τα μιλα και γραφει σα να αρχισε απο δω δημοτικο,αρα δεν πιστευω να του φανει δυσκολο να προσαρμοστει και με τα γερμανικα...Εχω ακουσει πως γερμανια περαν απο πολλους ελληνες εχει και πολλους τουρκους με μαγαζια και τετοια οποτε τι στο καλο κατι θα βρει πιστευω..Ειναι ηλεκτρολογος εγκαταστασεων αλλα κανει τα παντα,οτι κατσει και οτι βρεθει,δεν φοβαται τη δουλεια και γενικα παντα εδω δουλευε σα το ζωο απο το πρωι ως το βραδυ και ποτε δεν αμοιβοταν οπως επρεπε..Εδω τουχαν κοψει την ημερα του γαμου μας παροτι ηρθε ταφεντικο στο γαμο,πηρε την μπομπονιερα του και μετα τουκοψε απο το μισθο του εκεινη τη μερα...
                  εμ και εσείς..
                  τι θέλατε την mercedes για νυφικό αμάξι

                  Comment


                    Originally posted by sal22 View Post
                    συνχαρητηρια οικογενεια tselnikas!!Αντε και εις ανωτερα,ετσι δινετε ελπιδα σοσους το σκεφτονται...Αν μου επιτρεπεται στην αρχη που πηγε βρηκε καπου οικονομικα για να μεινει???Εμεις στην αρχη λεμε να δωσουμε ταμαξι μας και να φυγει χοντρικα με 2.000ευρω στη τσεπη..πιστευω να μπορουν να του φτασουν μεχρι να βρει μια δουλιτσα και να μπορει ταυτοχρονα να πληρωνει και εκει που μενει..Ασφαλως εγω με την κορη μου θα παμε εφοσον εχουν στρωσει τα πραγματα και οταν ειναι σε θεση να νοικιασει ενα σπιτι για να μπορουμε να μεινουμε οικογενειακως...Οποιος γνωριζει να πει μια γνωμη για την περιπτωση μας θα το εκτιμουσα πολυ...

                    Υποψην δεν ξερει τη γλωσσα,ξερει ελληνικα,τουρκικα,και αγγλικα..Τα τουρκικα τα μιλα σαν μητρικη του γιατι ηρθε απο κωσταντινουπολη στα 17 του..ασχετος που ειναι ελληνας δεν τα μιλουσανε στο σπιτι οποτε στα 17του εμαθε τα ελληνικα που την θεωρω μακραν απο τις ποιο δυσκολες γλωσσες και τα μιλα και γραφει σα να αρχισε απο δω δημοτικο,αρα δεν πιστευω να του φανει δυσκολο να προσαρμοστει και με τα γερμανικα...Εχω ακουσει πως γερμανια περαν απο πολλους ελληνες εχει και πολλους τουρκους με μαγαζια και τετοια οποτε τι στο καλο κατι θα βρει πιστευω..Ειναι ηλεκτρολογος εγκαταστασεων αλλα κανει τα παντα,οτι κατσει και οτι βρεθει,δεν φοβαται τη δουλεια και γενικα παντα εδω δουλευε σα το ζωο απο το πρωι ως το βραδυ και ποτε δεν αμοιβοταν οπως επρεπε..Εδω τουχαν κοψει την ημερα του γαμου μας παροτι ηρθε ταφεντικο στο γαμο,πηρε την μπομπονιερα του και μετα τουκοψε απο το μισθο του εκεινη τη μερα...
                    Αν μιλαει τα τουρκικα ως δευτερη μητρικη μην τον φοβασαι καθολου. Αςμπει σε ενα οποιοδηποτε φαστφουνταδικο με κεμπαπ κτλ και ας ρωτησει αν ξερουν κανενα που ψαχνει γιαατομο. Αυτοι εχουν το κυκλωμα τους. 1000φορες καλυτερα αποΕλληνες βοηθιουνται

                    Comment


                      Απο οτι γνωριζω,εκμεταλλευση πεφτει και απο Τουρκους προς Τουρκους.Δουλευουν ανασφαλιστοι 12ωρα.Το ξερω,το εχω συζητησει με Τουρκους.Αυτα ειναι στανταρ,συμβαινει και με τους Ελληνες μεταξυ τους και με Τουρκους και με Αφρικανους,Ρωσους,Κινεζους κ.λ.π

                      Comment


                        Originally posted by mikael View Post
                        εμ και εσείς..
                        τι θέλατε την mercedes για νυφικό αμάξι
                        ποια mercedes ενα φτιαγμενο ειχαμε απο car enolution και αυτο μιας φιλης χαχαχααχαχα..Ασε γιατι απο δουλειες εδω ταχουμε δει ολα πραγματικα..εργαζοταν σε μια εταιρεια με ηλεκτρολογικο υλικο και φτανει καλοκαιρι..κοιταει οταν πληρωθηκε και βλεπει λειψα λεφτα..Ρωταει γιατι λειπουν λεφτα και του λενε η νοοτροπια της εταιρειας ειναι τους καλοκαιρινους μηνες τα σαββατα να μην πληρωνεσθε λογο που δεν εχει πολυ δουλεια...

                        Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..synnefaki συνχαρητηρια κιολας για την συμβολη σου εδω εχω δει βοηθας πολυ με τις πληροφοριες σου οπως και αλλα ατομα που δεν θυμαμαι το ονομα τους τωρα...Ειμαι και λιγες μερες εδω δεν σας εχω μαθει :D Και γω πιστευω πως θα βρει κατι,οσο για την εκμεταλευση υπαρχει αλλα πιστευω πως απτους 100 πχ δεν εκμεταλευονται και οι 100 θα υπαρχουν και ακποιοι φιλοτιμοι ανθρωποι τι στο καλο...χαχχαχαχα :p
                        Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                        Comment


                          Originally posted by sal22 View Post
                          ποια mercedes ενα φτιαγμενο ειχαμε απο car enolution και αυτο μιας φιλης χαχαχααχαχα..Ασε γιατι απο δουλειες εδω ταχουμε δει ολα πραγματικα..εργαζοταν σε μια εταιρεια με ηλεκτρολογικο υλικο και φτανει καλοκαιρι..κοιταει οταν πληρωθηκε και βλεπει λειψα λεφτα..Ρωταει γιατι λειπουν λεφτα και του λενε η νοοτροπια της εταιρειας ειναι τους καλοκαιρινους μηνες τα σαββατα να μην πληρωνεσθε λογο που δεν εχει πολυ δουλεια...

                          Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..synnefaki συνχαρητηρια κιολας για την συμβολη σου εδω εχω δει βοηθας πολυ με τις πληροφοριες σου οπως και αλλα ατομα που δεν θυμαμαι το ονομα τους τωρα...Ειμαι και λιγες μερες εδω δεν σας εχω μαθει :D Και γω πιστευω πως θα βρει κατι,οσο για την εκμεταλευση υπαρχει αλλα πιστευω πως απτους 100 πχ δεν εκμεταλευονται και οι 100 θα υπαρχουν και ακποιοι φιλοτιμοι ανθρωποι τι στο καλο...χαχχαχαχα :p
                          αφου το κοψανε τα σαββατα μονο ειναι απο τους τυχερους..

                          ολοι θα φυγουμε οπως παει..ειτε εξωτερικο ειτε στα καραβια..

                          η ελλαδα του 2013 θα ειναι μια νεα ελλαδα..μιζεριας, πεινας, ανεργιας, εκμεταλευσης..το 2012 θα γρεμιστει εντελως η μεσαια ταξη

                          Comment


                            @ sal 22:

                            Ωραίο αφεντικό είχε... τη μπομπονιέρα στο κεφάλι του έπρεπε να του την πέταγε! Α ρε κάτι ζώα αφεντικά...

                            Comment


                              Καλησπέρα, οι Τούρκοι (τουλάχιστον όσους έχω γνωρίσει) όντως είναι πρόσχαροι κ βοηθάνε. Ένας συγκεκριμένα που έχει το μπαράκι κοντά στο σπίτι μου μας πρότεινε να πιάσουμε το κολλητό του μαγαζί σαν ταβερνάκι μιας κ το κινέζικο που είναι τώρα εκεί θέλει να κλείσει, επίσεις μας είπε για έναν άλλο φίλο του Τούρκο που δίνει το bistro από το μαγαζί του που είναι με slot's machines χωρίς ενοίκιο για εκμετάλλευση με τη προϋπόθεση να του προσέχεις τα slots. Γενικά οι Τούρκοι στη Γερμανία κ πολλοί είναι αλλά κ καλά πιασμένοι με πολλά μαγαζιά κ επιχειρήσεις ! Μια ερώτηση, (συννεφάκι για σ'ένα είναι περισσότερο) γιατί τόσα πολλά κεμπάπ κ καθόλου σουβλάκι ? Σουβλάκι θα βρεις μόνο σε περιοχές με αρκετούς Έλληνες, επειδή όμως είμαι από τουριστικό μέρος (Ρόδος) στις διακοπές τους, έβλεπα όλους τους τουρίστες γατζωμένους κυριολεκτικά στα σουβλατζίδικα, γιατί έτσι στη Γερμανία....

                              Comment


                                Δεν ξερω Κωστη τι εννοεις. Εδω που μενω εγω, εχουμε 3 σουβλατζιδικα, μαλιστα το ενα εχει και ταβερνουλα απο πισω. Τα ελλ. ρεστοραντ δεν τα μετραω πλεον.
                                Σε μια αλλη πολη, που μεγαλωσα, ειχε και ντελιβερι σουβλακια γυρο πιτα, μεχρι και κολοκυθοπιτα εκανε ντελιβερι ο Παντελης
                                Α...και ζαχαροπλαστειο εχουμε

                                Comment

                                Working...
                                X