Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

    ΠΑΡΕΑΚΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ Κ ΤΗΝ ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΤΟ DUSSELDORF?Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΙΔΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΨΑΞΕΙ.ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΝΟΙΚΙΟΥ?ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΠΑΩ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΤΟΝ ΕΚΕΙ ΟΑΕΔ ΟΠΩΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

    Comment


      efxaristw polu pantws kapoioi mou lene oti exoun allaksei t paragmata.pffffffff t na pw elpizw na pame suntoma k emeis ;)

      Comment


        Σοφία επίδομα ενοικίου παίρνεις από 2 πηγές με διαφορετικές ονομασίες.
        α)Από το JOB CENTER δλδ τμήμα του Γερμανικού ΟΑΕΔ, που στο ίδιο τσεκάρουν αν δικαιούσαι ως άνεργος συμπλήρωμα για τα συνολικά έξοδα, που ανά άτομο καθορίζονται σχεδόν στα 750 ευρώ συνολικά με το ενοίκιο. Δεν γνωρίζω τις προυποθέσεις όταν εργάζεται ήδη ο ένας.
        β)Από την τοπική υπηρεσία Wohngeldstelle του δημαρχείου που έχει τμήμα επιδότησης ενοικίου. Οι προυποθέσεις είναι να λαμβάνεις ταμείο Hartz IV, καθώς και 2 ακόμη περιπτώσεις με βάση τις κατηγορίες Κοινωνικής Πρόνοιας.
        Μπορείς να πάρεις επίδομα μόνον από την μία.
        Για τον ΟΑΕΔ Γερμανίας μπορείς να γραφτείς, αλλά δεν λαμβάνεις επίδομα εξ αρχής εφόσον δεν έχεις εργαστεί μίνιμουμ 1 χρόνο στο οποίο αντιστοιχεί 6 μήνες επίδομα ανεργείας και στα 2 χρόνια εργασίας 1 έτος επίδομα ανεργείας.
        Άλλωστε το να βρείς δουλειά μέσω του Γερμανικού ΟΑΕΔ προυποθέτει ένα επίπεδο γνώσης της γλώσσας τουλάχιστον για να μπορείς να συννενοηθείς στα βασικά. Αλλιώς δεν αναλαμβάνουν να σου βρούνε δουλειά.
        Επίσης υπάρχει επιδότηση για γλώσσα μέσω του Γερμ. ΟΑΕΔ για τοπικές σχολές γλώσσας αλλά συμμετέχεις και εσύ με 1 ευρώ και κάτι ανά ώρα από όσο μου είπε κάποια Ελληνίδα που ξεκίνησε πρόσφατα. Δεσμεύεσαι όμως για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ότι θα παρακολουθήσεις τα μαθήματα.
        "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

        Comment


          antoni efxaristw para polu gia tin voitheia.i alitheia einai oti to mono pou mas noiazei einai na exei mia kali douleia o antras mou k meta na vrw k egw otan paw me to kalo.ta epidomata einai apla mia voitheia pou tha einai kalodexoumeni ;)

          Comment


            Eργασία στο Düsseldorf

            einai kaneis apo dusseldorf pou na mporei na mou pei an mporoume na ergastoume se kapoio ergostasio xwris gnwsi twn germanikwn?einai megali anagki na fugoume

            Comment


              σχετικά με την χρήση των greeklish :

              Originally posted by thanasis View Post

              - Μην γράφετε ΚΕΦΑΛΑΙΑ


              - Προσπαθήστε να γράφετε ελληνικά, τα greeklish επιτρέπονται μόνο
              για τους Έλληνες της Διασποράς
              . Μηνύματα σε άλλες γλώσσες διαγράφονται.


              φιλικά
              ο admin σας
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                σχετικά με την χρήση των greeklish :

                Originally posted by thanasis View Post
                - Προσπαθήστε να γράφετε ελληνικά, τα greeklish επιτρέπονται μόνο
                για τους Έλληνες της Διασποράς
                . Μηνύματα σε άλλες γλώσσες διαγράφονται.


                φιλικά
                ο admin σας
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Οδηγός σε φορτηγά ή ταξι.

                  Xριστέ μου, δώσε μου δύναμη. Μου φαίνεται βουνό να μάθεις την Γερμανική γλώσσα. Ήμουν καλός μαθητής, διάβαζα,πέρασα γεωπονική αλλά τα παράτησα διότι έπρεπε να δουλέψω για να επιβιώσω. Δεν έχω κάποιον στην Γερμανία ώστε να με βοηθήσει στα πρώτα βήματα και αισθάνομαι σαν τους μετανάστες απο την ασία που έρχονταν μαζικά την τελευταία δεκαετία και δεν γνώριζαν τίποτα απο Ελληνικά. Πιστεύω οτι αν δεν μάθω τα βασικά -Β1- θα με αντιμετωπίζουν όπως εμείς οι Ελληνάρες τους Αφγανούς, Πακιστανούς και αρκετούς ανθρώπους που έφυγαν κυρίως απο εμπόλεμες ζώνες για να σωθούν. Έχω τελειώσει μια σχολή -Εργαστήρι ελέυθερων σπουδών - ηχοληψίας και εικονοληψείας και δεν νομίζω να βρώ στην Γερμανία κάτι πάνω σε αυτό. Κατέχω δίπλωμα οδήγησης Γ΄κατηγορίας και λήγει σε μια εβδομάδα και θα το ανανεώσω, αλλά δεν γνωρίζω σε ποιά κατηγορία τύπου C ανήκει η άδεια μου. Πάντως στη Ελλάδα οδηγούσα μεγάλα φορτηγά χωρίς ρυμουλκό. Χωματουργικά, τετραξονικά με ανατροπή και πρέπει να πάρω και πιστοπόιηση ADR εκτός αν υπάρχει ζήτηση για οδηγούς ταξί. Γνωρίζει κανείς σας κύριες και κύριοι που βρίσκεστε ήδη στη Γερμανία τι παίζει με αυτά τα επαγγέλματα;

                  Comment


                    Γερμανία για δουλειά γιατί εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα. 1.500.000 άνεργοι

                    Υπάρχει ζήτηση για οδηγούς στην Γερμανία; Κατέχω άδεια Γ' και εδώ στην πατρίδα επιτρεπόταν να οδηγώ μέχρι τετραξονικό φορτηγό χωρίς ρυμουλκό. Τώρα που λήγει το δίπλωμα μου και θα πρέπει να το ανανεώσω σε τύπου ευρωπαικού είδα φίλου μου με πολλές κατηγορίες. Τι στο καλο; Απότομες αλλαγές περάσαμε παιδιά,πολύ βίαιες και αυταρχικές. Πραγματικά είμαι απελπισμένος και έχω ακούσει ιστορίες ανθρώπων που πηγαν στην Γερμανία και σε σύντομο χρονικό διάστημα κακήν κακώς έψαχναν το δρόμο της επιστροφής στην Ελλάδα. Τί πήγε στραβά γι αυτούς;
                    Δεν συστήθηκα, με λένε Σταύρο και είμαι 39 σε ένα μήνα. Άνεργος απο το καλοκάιρι του 2012 αλλά δεν πάει άλλο. Ζώ σε επαρχιακή πόλη-Χαλκίδα-με κατεστραμένη βιομηχανική ζώνη, και υποτονική τουριστική κίνηση. Καταλαβαίνετε οτι δεν έχω και πολλές επιλογές ή μαλλον σχεδόν καθόλου, έχοντας και μια μητέρα να φροντίζω στα εβδομηντατρία της. Ψάχνω αγοραστή για το σπίτι μου, μια μονοκατοικία σε παραθαλάσια περιοχή με μεζονέτες για να μπορέσω να βρώ κάποια χρήματα και να κάνω μια νέα αρχή. Δεν μπορώ να το κρατήσω άλλο το σπίτι μου, μας έχουν ταράξει στην φορολογία και κυνηγούν πολύ την κατοικία και ας είναι και μία- όπως εγώ- και στο τέλος θα μου το πάρουν οι εφοριακοί. Δεν έιχα εισόδημα ούτε ένα ευρώ και με ληξηπρόθεσμες οφειλές να αυξάνοντε με μαθηματικό τύπο τύπου Αϊνστάϊν θα το χάσω σίγουρα. Δεν το έκτισα με δάνεια αλλά με μεροκάματα και δεν σέβονται τίποτα. Οι πόρτες δεν τρώγονται. Δεν έχω και ανθρώπους να με συμβουλέψουν -κυρίως οικογένεια- και γι αυτό επευθύνομαι σε εσάς. όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη ας με καθοδηγήσει με λίγες συμβουλές.

                    Comment


                      Καλησπερα μαζι με το ADR θα χρειαστεις και ΠΕΙ (πιστοποιηση) και καλο θα ειναι το διπλωμα σου να ειναι για μεγαλα τυπου CE γιατι για μικρα C δυσκολα!

                      Comment


                        φιλε μου εγω ειμαι στην γερμανια περιπου στον ενα μηνα και εχω φιλο που εγινε τωρα οδηγος ταξι ειναι του μπαμπα του το ταξι και δινει καποιες εξετασεις πχ εισαι στην πλατεια ταδε και θελεις να πας στο νοσοκομειο ταδε πια ειναι η πιο κοντινη διαδρομη και εσυ πρεπει να γραψεις της οδους μια μια απο που θα περασεις μετα κανεις εξετασεις στο εργαλειο που σε λεει που να πας δεν εχει εδω ασυρματους με pda σε στελνουν που θα πας πρεπει να ξερεις παρα παρα πολυ καλα γερμανικα για να μπορεις να συνενοηθεις
                        εγω εχω ολα τα διπλωματα εκτος adr ρωτησα σε εναν μεχρι τωρα και με ειπε οτι δεν εχω εμπειρια και ειναι λιγο δυσκολο να σε παρω στην δουλεια και ρωτησα και εναν οδηγο που δουλευει σε μια μεγαλη εταιρια και με ειπε οι πιο πολλες εταιριες ζητανε adr Μηπως και χρειαστει για να μην ψαχνουν ποιος οδηγος εχει απο την εταιρια για αυτο τους βαζουν ολους υποχρεωτικα να εχουν.

                        Comment


                          Μαθήματα Γερμανικών και BAMF

                          Καλημέρα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια και το έργο που προσφέρεται μέσα από αυτό το forum. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ως προς τον τρόπο εκμάθησης της γερμανικής γλώσσας και συγκεκριμένα αν μπορεί κάποιος να ενταχθεί στο εν λόγω πρόγραμμα με την προϋπόθεση να μην είναι γραμμένος στον αντίστοιχο Γερμανικό ΟΑΕΔ. Κάπου εδώ διάβασα ότι αν δεν μιλάς τη γερμανική δεν σε εγγράφουν στα μητρώα τους και μου φαίνεται λίγο άτοπο αφού αν ήδη γνωρίζεις την γερμανική ποιος ο λόγος να συμμετέχεις σε τέτοια προγράμματα. Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος ας μας πεί την εμπειρία του.

                          Comment


                            Επειδή έγινε κάποιο λάθος με το tablet και δημοσιεύτηκε 2 φορές η ερώτηση, παρακαλώ τους διαχειριστές να κλειδώσουν το θέμα αυτό.
                            Με συγχωρείτε για την αναστάτωση, ευχαριστώ!

                            Comment


                              Σε CE...? Mάλιστα.Άρα θα χρειαστώ επέκταση της άδειας μου. Απλά ώς σημείο αναφοράς σας λέω οτι η χώρα μου εκτός του οτι πάει απο το κακό στο χειρότερο, επιταχύνει την διαδικασία αυτή με τρομακτικούς ρυθμούς. Δεν μπορείς να προβλέψεις πλέον τίποτα, σε αιφνιδιάζουν την επόμενη ημέρα με κάτι καινούριο.

                              Comment

                              Working...
                              X