Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by synnefaki View Post
    Σοβαρα; Περαστικα στα παιδακια σου.
    Και εγω εχω τον μεσαιο με πυρετο απο χθες...Ακομη δεν ηρθε καλα καλα το φθινοπωρο. ουφ..............................
    Συννεφάκι μου βλέπω βοηθάς πολύ με τις πληροφορίες σου.. θα ήθελα και εγώ την γνώμη σου πως να κινηθώ. Είμαστε 2 φίλοι, γυναικα και άντρας 42 &41 αντίστοιχα χωρίς να γνωρίζουμε την Γερμανική γλώσσα. Την επόμενη Δευτέρα πάμε μόνοι μας Νυρεμβέργη να βρούμε δουλειά και να ζήσουμε εκεί.Θα πάμε 1α από τα ελληνικά εστιατόρια να βρούμε δουλειά και βλέπουμε... αλήθεια τι χαρτιά εκτός διαβατήριο και ταυτότητα χρειάζονται για πρόσληψη μήπως γνωρίζεις? βλέπω ότι είπες κάτι για επιδόματα που δικαιούνται.. όλοι τα δικαιούνται? Σε παρακαλώ δώσε μου πληροφορίες δεν έχω ιδέα! ευχαριστώ!

    Comment


      καλησπερα παιδια.εδω τσελιγκοπουλα!χαχα.
      κωστα 1924 οχι.την δουλεια την βρηκε κατευθειαν εκει.λεω εκει γιατι εγω με τα παιδια ειμαστε ακομα εδω.πηγε πορτα πορτα κ ρωτουσε μεχρι που βρηκε αυτην.αλλα ειπαμε.για αρχη καλα εινια.τοσο κρυο να μην ειχε με το μηχανακι.αλλα που θα παει θα αγορασει απο καποτυ ισοθερμικα ρουχα και θα ζεσταθει.
      σαλ22 καλη τυχη.και εμεις πουλησαμε το αμαξι.σε χοστελ πηγε το οποιο δεν ειναι και τοσο φτηνο και τωρα ψαχνει για σπιτι(η τελευταια δυσκολια) για να φυγουμε κ εμεις με το καλο.καλη τυχη και σε εσας.πιστευω πως με τα τουρκικα θα βρει δουλεια.γιατι μου ειπε ο αντρας μου οτι εχει παρα πολλους.
      εγω εχω ψοφησει.μαζευω ρουχα,πραγματα κλπ.σε λιγες μερες αδειαζω το σπιτι που νοικιαζουμε εδω.ελπιζω να βρει γρηγορα ενα σπιτι να φυγουμε..πρεπει να βρω και μια μεταφορικη.πολυ δυσκολο να φευγεις σε αλλη χωρα και σε μικρο σπιτι οπως ψαχνουμε εμεις.εδω ειχαμε μεγαλο με πολλα εντοιχιζομενα ντουλαπια.και τωρα εχω πεταξει τα 3/4 απο τα πραγματα μας και πονεσε λιγακι αυτο.μονο τα παιχνιδια που εδωσα μια περιουσια ολοκληρη ητνε.τεσπα.γεροι να ειμαστε και θα τα ξαναφτιαξουμε ολα απο την αρχη.αλλα εχω ψοφησει κυριολεκτικα.
      θα τα ξαναπουμε συντομα και αυτην την φορα ελπιζω να ναι απο γερμανια!!για να δουμε..
      συννεφακι και εγω λατρης του φαγητου και ειδικα των γλυκων.χαχα.σε φιλω.

      Comment


        Tseligkas-Tseligkopoula παρακολουθώ την ιστορία σας από την αρχή! Μπράβο παιδιά! Χάρηκα που τα πράγματα βαίνουν καλώς! Εύχομαι γρήγορη επανασύνδεση της οικογένειας ;)

        Γνωρίζει κανείς πόσο πάει η αμοιβή μηχανικού ΑΕΙ σε εργοτάξιο; Σε μελέτες; Απαιτείται γνώση Γερμανικών ή φτάνουν τα Αγγλικά;
        (για να είμαστε και εντός θέματος...)

        Comment


          να σαι καλα jkostop.και εμεις το ευχομαστε!!!!ολα να πανε καλα κ σε σενα.

          Comment


            ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ? ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΑΣ? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?

            Comment


              Originally posted by Δημήτρης View Post
              Γειά χαρά.Ενα link με μερικα εστιατόρια

              Καλή επιτυχία.
              Βαλεντίνη πες μου αν κατάφερες τίποτα.Εγώ θέλω να πάω Νυρεμβέργη και από ιντερνετ έστειλα mail στους Ελληνικούς συλλόγους και μου βγήκε πρακτορείο εύρεσης εργασίας ο μόνος που απάντησε και πριν 5 λεπτά μιλούσαμε στο τηλέφωνο. 500 ευρώ το άτομο η πληρωμή του γραφείου και μου είπε κιόλας ότι τώρα βόλεψε 1 ζευγάρι με 1800 ευρώ και οι 2 και μόνο ο 1 δηλωμένος!!! Λέτε να είναι ίδια με εδώ τα πράγματα????

              Comment


                ψαχνω εστιατοριο

                Originally posted by Σοφία Καζά View Post
                Βαλεντίνη πες μου αν κατάφερες τίποτα.Εγώ θέλω να πάω Νυρεμβέργη και από ιντερνετ έστειλα mail στους Ελληνικούς συλλόγους και μου βγήκε πρακτορείο εύρεσης εργασίας ο μόνος που απάντησε και πριν 5 λεπτά μιλούσαμε στο τηλέφωνο. 500 ευρώ το άτομο η πληρωμή του γραφείου και μου είπε κιόλας ότι τώρα βόλεψε 1 ζευγάρι με 1800 ευρώ και οι 2 και μόνο ο 1 δηλωμένος!!! Λέτε να είναι ίδια με εδώ τα πράγματα????
                Γεια σας , ψαχνω για δουλεια σε εστιατοριο στην γερμανια αν γινεται να μου στιλετε ενα pm με το site η τα τηλεφωνα του γραφειου ευρεσης εργασιας ..ευχαριστω

                Comment


                  Ελπιζω αυτο να βοηθησει καπως...

                  Comment


                    ευχαρστω πολυ !!

                    Comment


                      Καλη επιτυχια στην προσπαθεια μεσα απο την καρδια μου!

                      Comment


                        Ερωτήσεις για πόλη και εργασία...

                        Γεια σας!

                        Είμαι 27 χρονών και θα φύγουμε με τη κοπέλα μου (24 χρονών) σε 10 μέρες περίπου για Γερμανία για να ψάξουμε για δουλειά.
                        Δεν έχουμε αποφασίσει πόλη ακόμα. Είμαστε μεταξύ Αμβούργου, Νυρεμβέργης και Ντύσσελντορφ.
                        Ποια πόλη προτείνετε από τις 3;

                        Μόλις έχουμε τελειώσει με τις σχολές μας, ξέρουμε πολύ καλά Αγγλικά και λίγα Γερμανικά.
                        Ψάχνουμε ήδη 3 μήνες από ίντερνετ, έχουμε στείλει emails σε εστιατόρια, βιογραφικά σε αρκετές εταιρίες,πήραμε τηλέφωνα σε κοινότητες, αλλά δεν καταφέραμε κάτι απο εκεί ακόμα.
                        Και εν τέλει πήραμε την απόφαση να πάμε.

                        Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να βρούμε εργασία; Από κοντά μόνοι μας; Μέσω κάποιου γραφείου εύρεσης εργασίας ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

                        Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

                        Comment


                          Die Website rund ums Leben. Das Webportal der Bundesagentur für Arbeit möchte Menschen in jeder Lebenslage unterstützen. Jetzt informieren!


                          αναλογως το που εχει δουλεια

                          Σιγουρα ειναι καλυτερα απο κοντα

                          Καλη τυχη

                          Comment


                            Ευχαριστούμε!
                            Πάνω στο θέμα της πόλης όμως, ποια πιστεύετε πως είναι καλύτερη σε θέμα δουλειάς και γενικότερα;

                            Comment


                              αε ευχαριστω ευχωμαι τα καλυτερα και για σενα !

                              Comment


                                Καλησπέρα κ από μένα!
                                iondrago, σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τον carlos....το καλύτερο είναι να βρεις πρώτα δουλειά κ στη συνέχεια να ψάξεις για σπίτι, γιατί διαφορετικά δν σε εμπιστεύονται....ειδικά τον τελευταίο καιρό τα πράγματα έχουν αγριέψει αρκετά για τους Έλληνες στη Γερμανία!
                                Δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω κ με το "μακριά από τους Έλληνες" στη Γερμανία!!!
                                Τα σπίτια είναι αρκετά ακριβά στο Μόναχο κ οι τιμές είναι αρκετά τσουχτερές στο κέντρο, όσο πιο απόκεντρα τόσο πιο οικονομικά....

                                Comment

                                Working...
                                X