Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by th_sak View Post
    Να κανω και εγω την ερωτηση μου!
    Σε αρκετες χωρες απο τελη Ιουλιου μεχρι τελη Αυγουστου οι ρυθμοι πεφτουν αρκετα, οι περισσοτεροι παιρνουν καποιες αδειες κτλ και ολες οι εταιρειες κατα καποιο τροπο "υπολειτουργουν" (τη μια λειπει ο ταδε υπευθυνος, την αλλη ο αλλος, προσληψεις δεν γινονται ευκολα κτλ). Επομενως δεν θεωρειται "καλη" εποχη για μεταναστευση.
    Στη Γερμανια ισχυει το ιδιο? Θα ειναι λαθος καποιος να κανει το ξεκινημα του στα μεσα Ιουλιου? Ή θα ειναι καλυτερο να κανει το βημα κατα τα τελη Αυγουστου??
    Ειναι το πρώτο μου καλοκαίρη εδώ οπότε δεν μπορώ να σου πώ με 100% σιγουρία (οι πίο παλιοί θα σου πούν καλήτερα). Παντως εδω που είμαι εγώ όλοι καποια στιγμή μεσα στους επόμενους μήνες θα λείπουν τουλάχιστον για 2 εβδομάδες, καποιοι περισσότερο. Το ίδιο ισχύει και για τους πελάτες μας, -εχω αρκετες εργασίες που πρέπει να τελέιωσουν μεσα στις επόμενες 2-3 εβδομάδες γιατί μετά θα είναι σε άδεια - καποιοι την έχουν κοπανίση ήδη.
    Καλή επιτυχία.

    Comment


      καλησπερα ειμαι καινουργιο μελος στο blog και θα ηθελα την βοηθεια σας . Ειμαι 22 χρονων και σκεφτομαι μαζι με την κοπελα μου να φυγουμε για γερμανια η ελβετια.. εγω εχω πτυχειο θερμουδραυλικου και ηλεκτρολογου.. εχω εμπειρια στα υδραυλικα λογω οικογενειας (ολοι υδραυλικοι).. εχω διπλωμα β . γ . ε .. εχω πτυχειο αγγλικων lower και εδω και 2 μηνες εχω ξεκινησει γερμανικα.. θα μπορεσω να βρω κατι στο εξωτερικο η το θεωρειτε δυσκολο? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

      Comment


        Αδιαφανή συμβόλαια με περίεργες ρήτρες» υπογράφουν μετανάστες στη Γερμανία

        Γη της επαγγελίας η Γερμανία για άνεργους νοσηλευτές από τη νότια Ευρώπη. Τι γίνεται όμως, όταν τα συμβόλαια που υπογράφουν είναι αδιαφανή με περίεργες ρήτρες; «Γίνεται εκμετάλλευση ανθρώπινου δυναμικού».
        H 23χρονη Μαρία Σάντσες, νοσοκόμα στο επάγγελμα, ήρθε στη Γερμανία εμφορούμενη από μεγάλες ελπίδες. Στη Μαδρίτη δεν έχει δουλειά, αλλά τώρα στο Βερολίνο επιτέλους απέκτησε μέσω μιας ιδιωτικής εταιρείας νοσηλευτικού προσωπικού. Όμως, στο συμβόλαιο που υπέγραψε, υπάρχει μια ρήτρα, που της δημιουργεί ανησυχία.

        «Εξαρτώνται από τον εργοδότη»
        Η νεαρή Ισπανίδα είναι τόσο δυσαρεστημένη από τη θέση εργασίας, που πολύ θα ήθελε να αλλάξει εργοδότη. Όμως δεν είναι εύκολο. Διότι, εάν σπάσει το συμβόλαιο πριν τη λήξη του, θα πρέπει να πληρώσει 6.600 ευρώ. Τι ακριβώς καλύπτει αυτό το ποσό, παραμένει άγνωστο. «Το συμβόλαιο είναι πολύ γενικό, δεν ξεκαθαρίζει τις επιμέρους περιπτώσεις» λέει μιλώντας στη DW η Σάντσες. Τέτοιες περιπτώσεις συμβαίνουν πολύ συχνά σύμφωνα με τον Κάλε Κούνκελ, γραμματέα του συνδικάτου παροχής υπηρεσιών Ver.di, ο οποίος έχει χειριστεί πάνω από 100 ανάλογες υποθέσεις ξένων μισθωτών από Ισπανία, Ελλάδα ή Πορτογαλία.

        «Αυτό σημαίνει ότι θα έχουν χρέη ανάμεσα στα 6.600 μέχρι 10.000 ευρώ στη χειρότερη περίπτωση. Με τον τρόπο αυτό εξαρτώνται ντε φάκτο από τον εργοδότη τους υπό την απειλή χρεών και μάλιστα υπέρογκων». Πρόκειται για συμβόλαια εντελώς αδιαφανή που παγιδεύουν τους εργαζόμενους με δραματικές επιπτώσεις. Γιατί πολλοί θα ήθελαν να αλλάξουν θέση εργασίας από τη στιγμή που η πληρωμή είναι κάκιστη».

        «Κλοπή ανθρώπινου δυναμικού»
        «Οι συνάδελφοι διαπιστώνουν, όταν έρχονται στη Γερμανία, ότι ναι μεν έχουν θέση εργασίας, αλλά πληρώνονται πολύ πιο κάτω από όσο θα μπορούσαν να κερδίσουν, αλλά δεν μπορούν να βγουν από τα συμβόλαιά του». Για παράδειγμα, η Εταιρεία Εντατικής Ιατρικής (GIP) δεν έχει εποπτικό συμβούλιο και δεν έχει υπογράψει συλλογική σύμβαση εργασίας. Στους εργαζόμενούς της δίνει 9,50 ευρώ την ώρα, όταν στο δημόσιο τομέα και στη Διακονία οι νοσηλευτές παίρνουν 30 με 40% περισσότερο την ώρα. Επί πλέον, σε περίπτωση ασθένειας ή διακοπών, το ποσό συρρικνώνεται και αντιστοιχεί σε 6 με 7 ώρες το 12ωρο. «Είναι κλοπή του ανθρώπινου δυναμικού» λέει ο Κάλε Κούνκελ γεμάτος οργή. «Με τον τρόπο αυτό το επάγγελμα του νοσηλευτή δεν γίνεται πιο ελκυστικό».

        Λιγότερες αλοιφές
        Ενώ στο ισπανικό σύστημα υγείας οι θέσεις εργασίας καταργούνται, στη Γερμανία υπάρχει έλλειψη 30.000 θέσεων εργασίας. Μέχρι το τέλος της δεκαετίας θα γίνουν μάλιστα 220.000. Εδώ και μερικά χρόνια η χώρα έχει ξεκινήσει εκστρατεία αναζήτησης προσωπικό από το εξωτερικό, ιδιαίτερα από τις χώρες του νότου, όπως την Ελλάδα, την Ισπανία, την Ιταλία και την Πορτογαλία.

        Αλλά δεν είναι μόνο τα απαράδεκτα συμβόλαια, που «εξοντώνουν» τους ξένους εργαζόμενους, αλλά και οι απαράδεκτες συνθήκες εργασίες. Οι νοσηλευτές παίρνουν εντολή να χρησιμοποιούν λιγότερα υλικά και φαρμακευτικές αλοιφές για να κάνουν οικονομία. Επιπλέον, στην Ισπανία για παράδειγμα, η νοσηλευτική είναι πανεπιστημιακός κλάδος, ο γιατρός κάνει τη διάγνωση και οι νοσοκόμοι αναλαμβάνουν πολλά από τα καθήκοντά του. Στη Γερμανία, είναι αλλιώς, το επάγγελμα μαθαίνεται στην πράξη.

        Πηγή: Deutsche Welle

        Comment


          Δυστυχώς αυτό τείνει να γίνει κοινή πρακτική σε όλες τις χώρες και για πολλές ειδικότητες. Το φαινόμενο δεν είναι μόνο στην Γερμανια , αν δεν κάνω λάθος ξεκίνησε από την Αγγλία και συγκεκριμενα από την Delloitte.
          Εγώ που είμαι σε άσχετο τομέα όταν εργαζόμουν στην Κύπρο το συμβόλαιο μου έλεγε οτι αν αποχωρούσα πρίν την ολοκλήρωση του έπρεπε να καταβάλω ποσό ίσο με τον 15% των ετήσιων μεικτών απολαβων μου και ότι έξοδα είχε κάνει η εταιρια τους τελευταίους 12 μήνες για την εκπαιδευσή μου. Δεν μιλάμε όμως για κάποιο συμβόλαιο μικρής διάρκειας αλλά για 3ετη σύμβαση (αρχικά μου πρότειναν 5ετη με αποζημίωση προς τον εργοδότη 30% το οποίο δεν δεχτηκα), αρα στην ουσία μιλάμε για κατι σαν αορίστου χρόνου και με κανονικές απολαβές - ενημερωτικά στα 3 χρόνια αρνήθηκα να ανανεώσω την συμβαση με αυτους τους όρους.
          Η λογική τους είναι ότι θα επενδύσουν επάνω σου και θα σε εκπαιδεύσουν οπότε αν εσυ αποχωρήσεις πρίν αποσβέσης αυτήν την επένδυση θα πρέπει να τους αποζημιώσης, για αυτό και λογικά πρέπει να υπάρχει και κάποιο χρονικό όριο. Ακομα και ανειδίκευτο να σε παρουν και να σου μάθουν την δουλεία μετά απο 10 χρόνια εργασίας την έχεις αποσβέση την επένδυση.
          Εδώ βέβαια έχει να κάνει με την εργατική νομοθεσία, δεν ξέρω τι ισχύει στην Γερμανία, λογικά κάποιος ο οποίος είναι νοσηλεύτης με πτυχίο και προυπηρεσία μπορεί να παραιτηθεί όποτε θέλει χώρις πρόβλημα (η εταίρία δεν χρειάστηκε να επενδύση στην εκπαίδευση του). Με τέτοιες συμβάσης όμως άντε να βγάλεις άκρη.

          Comment


            Οδηγός Φορτηγού στη Στουτγκαρδη

            Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει η επέκταση επαγγελματικού απο Γ' σε Ε' κατηγορία στη Γερμανία? ty

            Comment


              Φόροι στην Γερμανία σε brutto - netto

              Καλησπέρα σε όλους, ακούω διάφορα σχετικά με τα μικτά και καθαρά ενός ατόμου χωρίς οικογένεια και μου λένε πως ο φόρος είναι περίπου στο 60%, με ασφάλεια, κρατήσεις, κλπ. Αληθεύει κάτι τέτοιο πράγμα;

              Comment


                Steuerrechner 2014 Steuer Rechner Steuerberechnung 2013 συμπληρωσε ποσα και βγαζεις ακριβη συμπερασματα

                Comment


                  Πληροφοριες σχετικα με την αγορα εργασιας

                  καλησπερα ειμαι καινουργιο μελος στο blog και θα ηθελα την βοηθεια σας . Ειμαι 22 χρονων και σκεφτομαι μαζι με την κοπελα μου να φυγουμε για γερμανια η ελβετια.. εγω εχω πτυχειο θερμουδραυλικου και ηλεκτρολογου.. εχω εμπειρια στα υδραυλικα λογω οικογενειας (ολοι υδραυλικοι).. εχω διπλωμα β . γ . ε .. εχω πτυχειο αγγλικων lower και εδω και 2 μηνες εχω ξεκινησει γερμανικα.. θα μπορεσω να βρω κατι στο εξωτερικο η το θεωρειτε δυσκολο? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

                  Comment


                    Originally posted by stefanoslia21 View Post
                    καλησπερα ειμαι καινουργιο μελος στο blog και θα ηθελα την βοηθεια σας . Ειμαι 22 χρονων και σκεφτομαι μαζι με την κοπελα μου να φυγουμε για γερμανια η ελβετια.. εγω εχω πτυχειο θερμουδραυλικου και ηλεκτρολογου.. εχω εμπειρια στα υδραυλικα λογω οικογενειας (ολοι υδραυλικοι).. εχω διπλωμα β . γ . ε .. εχω πτυχειο αγγλικων lower και εδω και 2 μηνες εχω ξεκινησει γερμανικα.. θα μπορεσω να βρω κατι στο εξωτερικο η το θεωρειτε δυσκολο? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

                    Δυστυχώς Στέφανε δεν ξέρω και πολύ καλά τα πράγματα στον τομέα σου, αλλά αφού δεν απαντάει κανένας, θα προσπαθήσω τουλάχιστον να βοηθήσω λίγο.

                    Το πρώτο πράγμα που πρέπει οπωσδήποτε να ξεκαθαρίσεις είναι αν το πτυχίο σου αναγνωρίζεται στην Γερμανία & Ελβετία.

                    Έριξα μια ματιά και αν κατάλαβα καλά η ειδικότητα σου ονομάζεται στα Γερμανικά

                    Anlagenmechaniker Sanitär-, Heizungs- und Klimatechnik

                    ή για συντομία

                    Anlagenmechaniker SHΚ

                    Υπάρχουν πάρα πολλές αγγελίες στο internet, αλλά οι περισσότερες είναι από εταιρίες δανεισμού προσωπικού, πράγμα που δεν είναι απαραίτητα κακό για να κάνεις μια αρχή, αρκεί να κοιτάξεις να βρεις σοβαρή εταιρία (έχω γράψει παλαιότερα κάποιες πληροφορίες σχετικά). Το μεγαλύτερο πρόβλημα ίσως αποδειχθεί η γλώσσα, μιας και οι περισσότεροι στην ειδικότητα σου δουλεύουν σε ομάδες και οι τεχνικοί εδώ στην Γερμανία δεν μιλάνε συνήθως αγγλικά. Οπότε θα πρέπει οπωσδήποτε να μπορείς τουλάχιστον να συνενοηθείς με τους συναδέλφους. Για αρχή βέβαια φτάνουν τα απολύτως απαραίτητα.

                    Εδώ θα βρεις κάποιες αγγελίες εργασίας:


                    Stellenangebote Anlagenmechaniker Shk: JETZT Job finden mit der Jobsuchmaschine Opportuno!

                    Anlagenmechaniker (m/w): Stellenangebote jetzt auf stellenmarkt.de finden Jobs lokal, regional, deutschland- und europaweit - Aktuelle Jobs bei Stellenmarkt.de

                    Jobs

                    Stellenangebote Anlagenmechaniker SHK. Aktuelle Jobs und Stellenanzeigen für Anlagenmechaniker SHK. Jobbörse backinjob.de


                    Ελπίζω να βρεθεί κάποιο πατριωτάκι που να μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο…..

                    Comment


                      ευχαριστω πολυ lane !! μπορεις μηπως τι ειναι οι εταιριες δανεισμού προσωπικού??

                      Comment


                        Originally posted by stefanoslia21 View Post
                        ευχαριστω πολυ lane !! μπορεις μηπως τι ειναι οι εταιριες δανεισμού προσωπικού??
                        Εχω ήδη δώσει κάποιες πληροφορίες επ αυτού ως απάντηση στο θέμα "Η Σειρά μας ήρθε" στις 14.02.14. Κάνε τον κόπο να το διαβάσεις και γενικά σου συνιστώ να διαβάσεις τα παλαιότερα άρθρα όλων εδώ, γιατί θα σε βοηθήσουν πολύ και θα σου δώσουν πολλές πληροφορίες σχετικά με την μεταναστευση. Θα σε προετοιμάσουν ακόμη και για πράγματα που δεν σου έχουν περάσει μέχρι τώρα από το μυαλό.

                        Comment


                          οτι και να σου πω θα σε γελασω
                          κανενας δεν προκειται στην γερμανια να σου ζητησει πιστοποιηση
                          το θεμα ειναι να ξερεις
                          πιστευω ειναι περττο να δωσεις 2700
                          αν πεις οτι ξερεις αρκει. Αρκει να ξερεις φυσικα

                          Απο την αλλη αν ερθεις με το καλο γερμανια ψαξτο τιποτα σε VHS να κανεις μαθηματα που ειναι πιο φθηνα....χωρις πιστοποιηση βεβαια...

                          Comment


                            γενικα τα πραγματα στην Γερμανια ειναι καπως διαφορετικα οσον αφορα την λογιστικη σε σχεση με την ελλαδα
                            παντως θεωρω οτι για να μπορεσεις να δουλεψεις ως λογιστης σε εταιρεια στην γερμανια το καλυτερο ειναι να κανεις κατι στο ΙΗΚ...ως weiterbildung

                            και μιλαμε παντα για λογιστη. οχι για steuerberater...εκει ξεφευγει πολυ το πραγμα....

                            Comment


                              SAP-Grundwissen Buchhaltung/SAP Λογιστική γνώση.



                              SAP-Grundwissen Buchhaltung/SAP Λογιστική γνώση
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την επιστολή που βάζουμε μπροστά από το βιογραφικό. Όταν στέλνουμε με e-mail το βιογραφικό επισυνάπτουμε και την επιστολή ή βάζουμε το περιεχόμενο της επιστολής ως μήνυμα του e-mail;

                                Και δεύτερον, επειδή ο άντρας μου έχει ως προϋπηρεσία πολλές διαφορετικές δουλειές και θα απευθυνθεί σε δουλειές τύπου συνεργεία καθαρισμού ή βοηθός σε πακεταρίσματα κτλ., όπου δεν έχει ξανασχοληθεί με κάτι τέτοιο, να επισυνάψουμε με το βιογραφικό και όλες τις συστατικές επιστολές και βεβαιώσεις που αναφέρονται στο βιογραφικό του, αλλά είναι άσχετες με το είδος δουλειάς στο οποίο απεθύνεται ή υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί over-qualified και να τον απορρίψουν; Νοιώθει ανασφάλεια ακόμη με την γλώσσα και θέλει να πάει σε δουλειές που θα μπορεί να συννενοηθεί μεν αλλά θα είναι βοηθητικός κυρίως....Οι Γερμανοί γενικώς το κάνουν αυτό να σε απορρίπτουν λόγω του ότι έχεις περισσότερα προσόντα από αυτά που ζητάνε ή όχι;

                                Ευχαριστώ.

                                Comment

                                Working...
                                X