Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    patrioten σ ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση. Θα ηθελα να βοηθεια και στο θεμα της δουλειας. Εχω αρχισει της μεταφρασης αλλα βλεπω κοστιζει παρα πολλα λεφτα. Επισης δεν ξερω τι ειναι καλυτερο να παρουσιασω τις συστατικες επιστολες ή τα ενσυμά μου.
    Παιδια βοήθεια έχω πελαγώσει.

    Comment


      Originally posted by olgaki86 View Post
      patrioten σ ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση. Θα ηθελα να βοηθεια και στο θεμα της δουλειας. Εχω αρχισει της μεταφρασης αλλα βλεπω κοστιζει παρα πολλα λεφτα. Επισης δεν ξερω τι ειναι καλυτερο να παρουσιασω τις συστατικες επιστολες ή τα ενσυμά μου.
      Παιδια βοήθεια έχω πελαγώσει.
      Γεια σου olgaki86 !
      Οι συστατικές επιστολές είναι πολύτιμες.
      Τα ελληνικά ένσυμα, (το έχουμε γράψει πολλές φορές)δεν αναγνωρίζονται στο εξωτερικό( δεν ξέρουν,... τι είναι αυτά...)...

      ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΩΝ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΩΝ./και άλλα...


      Anerkennung ausländischer Berufsabschlüsse !/ αναγνώριση πτυχίου !


      Συστατικές επιστολές/Informationen zum Thema Empfehlungsschreiben !

      Συστατικές επιστολές

      Laboringenieur /Labortechniker
      τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων / δουλειές...


      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        euxaristw para poly

        Comment


          Originally posted by olgaki86 View Post
          euxaristw para poly
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            Προσφορα εργασιας σε ξενοδοχειο.

            Καλησπερα σε ολους!

            Ενδιαφερμαι για ενα ατομο (αγορι η κοριτσι δεν με πειραζει) Ελληνοπουλο να γνωριζει πολυ καλα Γερμανικα (και κατα προτιμηση με εμπειρια στην γερμανικη κουλτουρα, αλλα αυτο ειναι προαιρετικο) για να εργαστει σε ξενοδοχειο περιοχη Λειψιας. Η προσληψη θα ειναι αμεση εφοσον πληρουνται ολες οι προυποθεσεις. Οποιος ενδιαφερεται το email μου ειναι sissykal@gmail.com και τηλ 0031627840612.


            Ευχαριστω!

            Comment


              Προσφορα εργασιας σε ξενοδοχειο.

              Καλησπερα σε ολους!

              Ενδιαφερμαι για ενα ατομο (αγορι η κοριτσι δεν με πειραζει) Ελληνοπουλο να γνωριζει πολυ καλα Γερμανικα (και κατα προτιμηση με εμπειρια στην γερμανικη κουλτουρα, αλλα αυτο ειναι προαιρετικο) για να εργαστει σε ξενοδοχειο περιοχη Λειψιας. Η προσληψη θα ειναι αμεση εφοσον πληρουνται ολες οι προυποθεσεις. Οποιος ενδιαφερεται το email μου ειναι sissykal@gmail.com και τηλ 0031627840612.


              Ευχαριστω!

              Comment


                Originally posted by sissykal View Post
                Καλησπερα σε ολους!

                Ενδιαφερμαι για ενα ατομο (αγορι η κοριτσι δεν με πειραζει) Ελληνοπουλο να γνωριζει πολυ καλα Γερμανικα (και κατα προτιμηση με εμπειρια στην γερμανικη κουλτουρα, αλλα αυτο ειναι προαιρετικο) για να εργαστει σε ξενοδοχειο περιοχη Λειψιας. Η προσληψη θα ειναι αμεση εφοσον πληρουνται ολες οι προυποθεσεις. Οποιος ενδιαφερεται το email μου ειναι sissykal@gmail.com και τηλ 0031627840612.


                Ευχαριστω!
                Αν θέλεις, διευκρίνισε περι τίνος πρόκειται, τι ακριβώς δουλειά είναι ?ρεσεψιονίστ ? υπηρεσία δωματίων ?(αυτό θα βοηθήσει περισσότερο).
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΟΙKOΔΟΜΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ

                  ΓΕΙΑ ΣΑΣ θα ηθελα να με βοηθηση οποιος μπορει ειναι αναγκη ,,,,,,, ασχολουμε με την οικοδομη χρονια και τωρα μου εκατσε μια φαση για δουλεια στη Νυρεμβεργη .... ανακαινιση διαμερισματα .... ολα καλα μου ζητησανε να δωσω τιμες για το μετρο εχω δικο μου συνεργειο και μπορω να αναλαβω τα παντα απο γκρεμισμα κτλ κτλ μεχρι και ολες τισ εργασιες μεχρι να τελειοποιηθει το διαμερισμα .... δεν εχω ιδεα λοιπον τι τιμες παιζουν εκει πανω το τ.μ απο βαψιμο σπατουλαρισμα ταπετσαρια πλακακια υδραυλικα ηλεκτρολογικα γυψοσανιδα κτλ για εργατικα μιλαω τα υλικα τα βαζουν αυτοι .... αν καποιος μπορει να βοηθηση η εστω να μου πει καποιον που ξερει να μιλησω μαζι του ..... ευχαριστω

                  Comment


                    Originally posted by dannykostas View Post
                    ΓΕΙΑ ΣΑΣ θα ηθελα να με βοηθηση οποιος μπορει ειναι αναγκη ,,,,,,, ασχολουμε με την οικοδομη χρονια και τωρα μου εκατσε μια φαση για δουλεια στη Νυρεμβεργη .... ανακαινιση διαμερισματα .... ολα καλα μου ζητησανε να δωσω τιμες για το μετρο εχω δικο μου συνεργειο και μπορω να αναλαβω τα παντα απο γκρεμισμα κτλ κτλ μεχρι και ολες τισ εργασιες μεχρι να τελειοποιηθει το διαμερισμα .... δεν εχω ιδεα λοιπον τι τιμες παιζουν εκει πανω το τ.μ απο βαψιμο σπατουλαρισμα ταπετσαρια πλακακια υδραυλικα ηλεκτρολογικα γυψοσανιδα κτλ για εργατικα μιλαω τα υλικα τα βαζουν αυτοι .... αν καποιος μπορει να βοηθηση η εστω να μου πει καποιον που ξερει να μιλησω μαζι του ..... ευχαριστω
                    Γεια σου dannykostas καλώς όρισες !
                    Συμβουλή: Σε κάτι που δεν ξέρεις μην μπλέκεις...,(και πάρεις κόσμο στο λαιμό σου), οι οικοδομές στις βόρειες χώρες δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα...
                    Καλύτερα να δουλέψεις σαν εργάτης(χωρίς ευθύνες),το βασικότερο είναι να ξέρεις την γλώσσα γιατί αλλιώς θα δουλεύεις με μισθό σκλάβου μέσα στα χιόνια τους πάγους και τις βροχές...(καλά κατάλαβες..., δουλεύουν κανονικά ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών).Και κάτι τελευταίο, λαμόγια δεν έχει μόνο η Ελλάδα...
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      γεια σου και εσενα πατριοτεν ,,,,, δεν φοβαμαι τη δουλεια ειμαστε αποφασισμενη για αυτο που παμε να κανουμε απλα υα ηυελα να ξερω τη τιμες παιζουν πανω για να δω αναλογα τι εχω και πως να τα φερω βολτα ..... προσφορα και βλεπομε δεν μαρεσει δεν παω ,,,, απλα

                      Comment


                        Δεν εννοώ ότι φοβάσαι την δουλειά,... το κατάλαβα ότι είσαι αποφασισμένος και θέλεις να δουλέψεις.
                        Αλλά,... στο επαναλαμβάνω, οι οικοδομές στις βόρειες χώρες ΔΕΝ έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα.Κινδυνεύεις οχι μόνο να μην πληρωθείς, αλλά να σου ζητάνε και αποζημιώσεις !
                        Και γιατί να προτιμήσουν εσένα...ολόκληρη Γερμανία λές να μην μπορούν να βρούν συνεργεία ανακαινίσεων και οικοδομικών εργασιών...?
                        Το κατάλαβα ότι είσαι "μάστορας εργολάβος" αλλά... μόνο στην Ελλάδα.
                        Αυτό για να το κάνεις στην Γερμανία, θα πρέπει να είσαι χρόνια στην Γερμανία, να ξέρεις την γλώσσα, να ξέρεις τις παγίδες που υπάρχουν στα νομικά πλαίσια της Γερμανίας, να ξέρεις τι "παίζει στην πιάτσα" της Γερμανίας περί οικοδομής και τέλος να ξέρεις και πως κατασκευάζονται και πώς ανακαινίζονται οι οικοδομές στην Γερμανία...(δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα). Διακινδυνεύεις να πάθεις μεγάλη ήττα...Οι τιμές που δουλεύουν οι Πολωνοί οι Ρουμάνοι οι Εσθονοί και άλλοι είναι, με εξευτελιστικά ωρομίσθια των 5, 6, ευρώ...!
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          Θα πω μερικά σχόλια σε αυτά που ξέρω .

                          1. Πρέπει να είσαι αγγλός στις ημερομηνίες που θα δώσεις . Και το «κουστούμι» ακριβως οσο είναι γιατι μετά αμα δεν υπολογίσεις κάτι καλά , έχασες .
                          2. Πρέπει το συνεργείο σου να είναι ασφαλισμένο . Την μαυρή εργασία στην Γερμανία την κυνηγάνε διαολεμένα .
                          3. Πρέπει να έχεις τα δικά σου εργαλέια ( δεν ξέρω εαν μπορείς απλά να πάρει οτι έχεις απο εδώ –πιθανων )
                          4. Για να πάρεις δουλείες στην Γερμανία πρέπει να έχεις γνωστους ή να έχεις κάνει όνομα και 100% να έχεις κανονίζεις σαν αρχιμάστορας τις δουλείες μόνος σου στα Γερμανικά .
                          5. Πρέπει πάντα να δίνεις γραπτή προσφορά που να αναφερει τα πάντα ( στα Γερμανικά )
                          6. Εαν κάνεις κάτι λάθος , εστω και ενα τοίχο στραβό για μισο εκατοστό , εαν το δει ο πελάτης εισαι υποχρεωμενος με δικά σου έξοδα να το «κατεβάσεις» και να το ξανακάνεις οπως έπρεπε
                          7. Εως 2-5 βαθμους δουλέυεις και εξω . Μέσα υποχρεωτικα με σόμπες για το συνεργείο και εως -2 . Αλλιως απαγορέυεται .

                          Για μένα , εαν δεν μιλάς την γλώσσα , πρέπει να δουλέψεις σε συνεργείο άλλου . Ακόμα και εαν εισαστε ολο το συνεργειο σου μαζί , να σας έχει απο κάτω του ένας εργολάβος που έχει εμπειρία και μιλαει πολύ καλά Γερμανικά .

                          Comment


                            απορία για εργασία

                            Υπάρχει περίπτωση να βρω ανειδίκευτη εργασία από την Ελλάδα κάπου στη Γερμανία, με μισθό ασφάλεια και διαμονή εκτός από κάποιο Ελληνικό εστιατόριο; Ξέρω καλά Αγγλικά και σπαστά Γερμανικά.

                            Comment


                              Originally posted by geothepatiot View Post
                              Υπάρχει περίπτωση να βρω ανειδίκευτη εργασία από την Ελλάδα κάπου στη Γερμανία, με μισθό ασφάλεια και διαμονή εκτός από κάποιο Ελληνικό εστιατόριο; Ξέρω καλά Αγγλικά και σπαστά Γερμανικά.
                              Εσύ να μας απαντήσεις: Γιατί (για ποιό λόγο) να επιλέξουν να πάρουν για δουλειά, κάποιον ανειδίκευτο από μια άλλη χώρα(την Ελλάδα)για δουλειά στην Γερμανία...? Εσύ αν ήσουν Γερμανός εργοδότης θα προσλάμβανες κάποιον που είναι σε κάποια άλλη χώρα και είναι ανειδίκευτος...?
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                Καλησπέρα,ειμαι και εγω τεχνολόγος ιατρικων εργαστηριων,βρισκομουνα ακριβως στη θεση που βρισκεσε εσυ ακριβως πριν ένα χρονο,εχω αναγνωρισει το πτυχειο μου και εργαζομε αυτή τη στιγμη.Πριν κανεις οτιδήποτε θα πρεπει να ξερεις ότι για την αναγνωριση του πτυχίου σου απαραιτητη προυποθεση είναι να εχεις το ελάχιστον 5 χρονια προϋπηρεσία.Αυτο τουλάχιστον ισχυει για το κρατηδιο της Βορειας Ρηνανίας Βεστφαλίας,αλλα πανω κατω τα ιδια ισχυουν παντου,οι διαφορες μικρες είναι.αν εχεις 5 χρονια προϋπηρεσία γραψε να σου πω τη συνεχεια.........είναι πολύ μακρυς ο δρομος.

                                Comment

                                Working...
                                X