Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μια διαφορετική ερώτηση, θα μετρήσουν τα ασφαλιστικά χρόνια στην Ελλάδα?

    Παιδιά γειά σας. Καινούργια στο φορουμ και με απορίες αλλά όχι αυτές που θα περίμενε κανείς.

    Είμαι 46 χρονών και σκέφτομαι να μεταναστεύσω στη Γερμανία. Οχι λόγω δουλειάς αλλά λόγω ανασφάλειας για τα χρόνια που έρχονται.

    Εχω δική μου δουλειά (παροχή υπηρεσιών) με την οποία θα συνεχίσω να ασχολούμαι και στη Γερμανία. Τα γερμανικά μου είναι φτωχά αλλά μέρα τη μέρα χάρη στα μαθήματα που κάνω πλουταίνουν.

    Μένοντας εδώ αμφιβάλω ότι θα έχω καλά γεράματα. Θεωρώ αμφίβολο ότι θα πάρω σύνταξη, αλλά ακόμα κι αν πάρω θα είναι ανάξια λόγου.

    Μετακομίζοντας στη Γερμανία και αφου γραφτώ στον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα μήπως ξέρει κανείς να μου πει τι μηνιαία εισφορά θα πληρώνω και τι σύνταξη θα πάρω? Φαντάζομαι θα μετρήσουν τα ασφαλιστικά χρόνια στην Ελλάδα και στη συνέχεια τα επόμενα 20 χρόνια που θα τα έχω δουλέψει στη Γερμανία.

    Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να με διαφωτίσει θα του ήμουν ευγνώμων.

    Comment


      Originally posted by Nefeli View Post
      Παιδιά γειά σας. Καινούργια στο φορουμ και με απορίες αλλά όχι αυτές που θα περίμενε κανείς.

      Εχω δική μου δουλειά (παροχή υπηρεσιών) με την οποία θα συνεχίσω να ασχολούμαι και στη Γερμανία.............

      Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να με διαφωτίσει θα του ήμουν ευγνώμων.
      Καλώς ήρθες στην παρέα μας Νεφέλη......,
      εγώ δεν ξέρω για να σου απαντήσω αλλά θα σου έλεγα ότι:
      μήπως πρέπει να γράψεις ποιο ακριβώς είναι το επάγγελμά σου...
      για να μπορέσει αν γνωρίζει κάποιος να σου πει σίγουρα κάτι σωστό....
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Εργασία Στη Γερμανία 2

        θέλω να σας ρωτήσω βρε παιδιά.είμαι 29 χρονών και θέλω να βρω δουλειά.είμαι απεγνωσμένη εδώ πλέον.έχω σπουδάσει κοινωνική εργασία και βεβαίως βεβαίως το πτυχίο κρεμασμένο χρόνια.....να φύγω και να βρώ ότι ναι για αρχή.αγγλικά μιλάω μόνο.γερμανιικά καθόλου.έλεγα για φρανκφούρτη.τι να κάνω που είστε και γνώστες?????

        Comment


          Originally posted by Nefeli View Post

          Εχω δική μου δουλειά (παροχή υπηρεσιών) με την οποία θα συνεχίσω να ασχολούμαι και στη Γερμανία. Τα γερμανικά μου είναι φτωχά αλλά μέρα τη μέρα χάρη στα μαθήματα που κάνω πλουταίνουν.

          Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να με διαφωτίσει θα του ήμουν ευγνώμων.
          ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΔΩ

          Comment


            Originally posted by Eirinaki View Post
            θέλω να σας ρωτήσω βρε παιδιά.είμαι 29 χρονών και θέλω να βρω δουλειά.είμαι απεγνωσμένη εδώ πλέον.έχω σπουδάσει κοινωνική εργασία και βεβαίως βεβαίως το πτυχίο κρεμασμένο χρόνια.....να φύγω και να βρώ ότι ναι για αρχή.αγγλικά μιλάω μόνο.γερμανιικά καθόλου.έλεγα για φρανκφούρτη.τι να κάνω που είστε και γνώστες?????
            Γεια σου Eirinaki

            Έχεις κανένα γερο κουμπώδεμένο στην τσέπη και φίλους η συγγενείς για να μήνις κάτι μήνες εκεί?
            αλλιώς θα πρέπει να κάνεις το πρώτο βήμα μέσο των εταιρειών προσωρινής απασχόλησης για ελληνικά εστιατόρια που προσφέρουν και στέγαση και δεν ειναι απαραίτητα η γερμανική γλώσσα.. για την αρχη.

            Τα καλύτερα ελληνικά στην Φρανκφούρτη:

            Auf Yelp kannst du alles Mögliche suchen, vom leckersten Burger deiner Stadt bis zum renommierten Zahnarzt. Welche Geschäfte in deiner Nachbarschaft wirst du entdecken?




            τηλ. κατάλογος όλα στην Φρανκφούρτη:



            απλά παίρνεις τηλέφωνο και ρωτάς για θέση εργασίας.

            Βλεπε και ΕΔΩ

            Comment


              Originally posted by milu View Post
              ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΔΩ
              Milu σ' ευχαριστώ για τα λινκ. Πολύ κατατοπιστικά. Θα τα μελετήσω αύριο.

              Comment


                βοηθεια.....

                γεια σε ολους..θα θελα να ρωτησω για ελληνικα και τουρκικα εστιατορια στη νυρεμβεργη...εγω που εψαξα στο google βρηκα αυτο εδω..αλλα μηπως με τις γνωσεις σας τις γερμανικες μιας και αλλιως ειναι να τα ψαχνεις στα ελληνικα μηπως υπαρχει κατι αλλο που μου διαφευγει... Εστιατόρια σε Νυρεμβέργη - TripAdvisor και ισως αν δεν ζηταω πολλα ξερει καποιος τα τηλ καποιων γραφειων ευρεσεως εργασιας εκει παλι???σαυτο το ερωτημα μου στο google δεν βρηκα τιποτα
                Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                Comment


                  kalispera se olous eimai o antras tis sal22 eimai edw sto wuerzburg edw kai 3 evdomades psaxnw douleia apelpismena opou exw paei oloi mou lene den milas germanika den ginete ktl. exw paei se parapoli estiatoria kai oloi mou lene diskola ta pramata den exoun douleies ktl exw kanei aitisei se toulaxiston 15 eteries daneismou ergatikou prosopikou alla tzifos opou paw gia douleia me to pou akoune ksenos ksinizoune elliniki eklisia edw den me voitheise kai otan milisa me ton ierea i apantisei tou itan nai teknon mou fetos polli psaxnounte ti na kanoume alla ean theleis ela 15-12-11 giati tha kanw leitourgeia ag.eleutheriou diladi den kserw ti na kanw exw paei mia fora niremvergi na psaxto alla mpa tipota kai ekei se liges meres teleionei kai simvolaio pou eixa kanei se enikiazomeno domateio genika ola pane kata diaolou ti na kanw re paidia ekana prospatheia alla den petixe

                  Comment


                    Originally posted by stefanos sal22 View Post
                    kalispera se olous eimai o antras tis sal22 eimai edw sto wuerzburg edw kai 3 evdomades psaxnw douleia apelpismena opou exw paei oloi mou lene den milas germanika den ginete ktl. exw paei se parapoli estiatoria kai oloi mou lene diskola ta pramata den exoun douleies ktl exw kanei aitisei se toulaxiston 15 eteries daneismou ergatikou prosopikou alla tzifos opou paw gia douleia me to pou akoune ksenos ksinizoune elliniki eklisia edw den me voitheise kai otan milisa me ton ierea i apantisei tou itan nai teknon mou fetos polli psaxnounte ti na kanoume alla ean theleis ela 15-12-11 giati tha kanw leitourgeia ag.eleutheriou diladi den kserw ti na kanw exw paei mia fora niremvergi na psaxto alla mpa tipota kai ekei se liges meres teleionei kai simvolaio pou eixa kanei se enikiazomeno domateio genika ola pane kata diaolou ti na kanw re paidia ekana prospatheia alla den petixe
                    καλησπερα σε ολους ειμαι ο αντρας της σαλ22 ειναι εδω στο βιρτζμπουργκ εδω και τρις βδομαδες ψαχνω δουλεια απελπισμενα οπου εχω παει ολοι μου λενε δεν μιλας γερμανικα δεν γινετε κτλ.εχω παει σε παραπολλα εστιατορια και ολοι μου λενε δυσκολα τα πραγματα δεν εχουν δουλειες κτλ εχω κανει αιτησεις σε τουλαχιστον 15 εταιριες δανεισμου εργατικου προσωπικου αλλα τζιφος οπου παω για δουλεια με το που ακουνε ξενος ξυνιζουνε..ελληνικη εκκλησια εδω δεν με βοηθησε και οταν μιλησα με τον ιερεα η απαντηση του ηταν ναι τεκνον μου φετος πολλοι ψαχνονται τι να κανουμε αλλα εαν θελεις ελα 15/12/11 γιατι θα κανω λειτουργεια α.ελευθεριου..δηλαδη δεν ξερω τι να κανω εχω παει μια φορα νυρεμβεργη να ψαχτω αλλα μπα τιποτα και εκει..σε λιγες μερες τελειωνει και συμβολαιο πουχα κανει σε ενοικιαζομενο δωματιο γενικα ολα πανε κατα διαολου τι να κανω ρε παιδια εκανα προσπαθεια αλλα δεν πετυχε
                    Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                    Comment


                      Με αυτά που έγραψες μας έκανες τη καρδιά περιβόλι, πάντως μην το βάζεις κάτω.
                      Αν προκύψει κάτι θετικό αν θέλεις μπορείς να το μοιραστείς μαζί μας να μας ανεβάσεις το ηθικό και εμάς που ατιμαζόμαστε να ανέβουμε επάνω. Καλό κουράγιο!

                      Comment


                        καλη δυναμη..δυστυχως χωρις να ξερεις την γλωσσα του τοπου που μεταναστευεις ξεκινας μ ενα πολυ μεγαλο μειον

                        Comment


                          Originally posted by sal22 View Post
                          τι να κανω ρε παιδια εκανα προσπαθεια αλλα δεν πετυχε
                          Γεια σας παιδιά,

                          κάνε μια Αρχή εδώ http://ec.europa.eu/ploteus/searchcu...age=el&type=MC
                          για έρευνα που θα μένεις, κόστος ζωής κλπ.
                          Αν θες π.χ. Nürnberg (Mittelfranken) η Würzburg (Unterfranken) πατάς Bayern για να ενημερώνεσαι κλπ.

                          Ενημερώσου και εδώ για πληροφορίες:

                          EUROPA - EURES - Διαβίωση και εργασία

                          Εργασίες: Εργασίες σε Γερμανία


                          Για εργασία σαι ελλ. εστιατόρια π.χ. Nürnberg

                          Gelbe Seiten - Branchenbuch - Lokale Suche - Stadtplan

                          Auf Yelp kannst du alles Mögliche suchen, vom leckersten Burger deiner Stadt bis zum renommierten Zahnarzt. Welche Geschäfte in deiner Nachbarschaft wirst du entdecken?


                          Μια μέθοδο για να ερευνάς και μόνος σου σε γερμανικές ιστοσελίδες:

                          στη συνέχεια αναζητάς και άλλες πόλεις (δηλ. Που?) επάνω εκεί που γράφει π.χ. ένα από αυτά:

                          εκεί που γράφει Wo (που) η Οrt, PLZ, Stadt βάζεις -> Nürnberg η οποιαδήποτε άλλη πόλη
                          εκεί που γράφει Wας (τι) βάζεις -> Gastronomie, Aushilfe, Küchenhilfe, Reinigungskraft, Lager

                          Comment


                            ξερω εχεις απελπιστει αλλα...
                            υπαρχουν πολλες δουλειες!

                            Der Stadtführer für Würzburg mit aktuellen Informationen und Auskunft zu Jobs, zum Leben, Arbeiten, Ausgehen, Einkaufen und Urlauben in Würzburg.


                            stellenanzeigen

                            stellen für Helfer

                            εριξα μια ματια και βρηκα ενα σωρο
                            αν θες αργοτερα σου στελνω και πμ με αγγελιες που πιστευω θα σε παρουν και χωρις να τα μιλας τελεια τα γερμανικα.
                            Να ρωτησω; Τα παιδια τα εχετε παρει μαζι; εχει ερθει και η γυναικα σου πανω τωρα; σορρυ αν ξεχασα αλλα ειναι πολλες οικογ. ιστοριες εδω μεσα στο φορουμ.
                            Αν θες γραψε με πμ και που εχεις δουλεψει αν εχεις μαθει καμια δουλεια κτλ

                            ολα θα φτιαξουν
                            θα δεις


                            χωρις την γλωσσα ειναι πραγματι δυσκολα
                            αλλα οχι ακατορθωτο

                            Comment


                              ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΓΑΠΗΤΟ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ , ΑΥΤΗ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ( MEINESTADT ) ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ?

                              ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

                              Comment


                                πραγματικα πολυτιμες οι πληροφοριες σας ευχαριστω..παω να τον παρω τηλ για να παει σενα ιντερνετ καφε ναρχισει να σημειωνει μπας και γινει τιποτα...ισως να μην επρεπε να ξεκινησει χωρις γλωσσα..δεν ξερω πια τι να σκεφτω...αλλα λογο που γενικα ηταν της αποψης και αυτος και εγω και ειδικα ο περιγυρος πως κανεις δεν παει χαμενος και δω τι ειχε τι εχασε και οποιος θελει βρισκει δουλεια ετσι εκανε την αρχη του...

                                τι γινεται τωρα με τις γνωσεις πουχει...εχει μεταφρασει το πτυχιο ηλεκτρολογου πουχει..εδω εχει με ενσημα πανω απο τριετια και χωρις ενσημα καμια τετραετια...δεν ξερει γερμανικα αλλιως και στα γραφεια τουπανε πως θαχε δυνατοτητες με το πτυχιο του και καλες μαλιστα...φυσικα στα τοσα γραφεια πουχει γυρισει ειπε πως δεν τον νοιαζει τι δουλεια θαναι..ας καθαριζει και τουαλετες ας ειναι και βραδινες δουλειες ας ειναι και απτο πρωι ως το βραδυ και να δουλευει ας ειναι και ιμιαπασχοληση...δεν τον νοιαζει τι δουλεια αρκει ναβρει οτιδιποτε...εχει δουλεψει και σαν οδηγος εχει και διπλωμα μηχανης για ντελιβερι μεχρι και υδραυλικος δουλευε 2 χρονια περιπου,απο βαψιμο σπιτιων γενικος πιαστε μεχρι και συντηρηση air condition και τοποθετηση...σε εστιατορια δουλευε επισης και σαν σερβιτορος και κουζινα..γενικα εχει περασει λιγο πολυ απο ενα σωρο δουλειες αλλα πτυχιο και περισσοτερη εμπειρια διαθετει σαν ηλεκτρολογος...

                                μακαρι να βρεθει κατι...τωρα αν δεν γινει και τιποτα προσπαθησε τουλαχιστον..δεν ξερω πως αλλιως να το δω για να μην με παρει και μενα απο κατω..ασχετος μεχει ειδη παρει..συγγνωμη που απαντω εγω γιαυτον αλλα δεν ειναι ευκολο να μπαινει οποτε θελησω στο ιντερνετ..πραγματικα καθε μερα σηκωνεται πρωι πρωι και γυρνα βραδυ και ψαχνει συνεχεια γιαυτο και απαντω εγω για την ωρα..ναστε καλα και παλι

                                ξεχασα να πω σεσενα συννεφακι πως εγω και η κορη μας ειμαστε εδω αθηνα...εχει παει μονος του απο τις 17 νοεμβρη ειναι εκει...
                                Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                                Comment

                                Working...
                                X