Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σε αρκετά τόπικ ανάφερα την άποψη μου πως, εάν δεν υπάρχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα και παρακάτω... βλέπε:

    Κατ 'αρχήν, θα πρέπει πάντα να γνωρίζετε ότι δεν υπάρχουν εγγυήσεις για την επιτυχία της μετανάστευσης. Δεν έχει σημασία ποια προσέγγιση ακολουθούμε με λεπτομέρεια ή ποια χώρα είναι ο στόχος των ονείρων μας. Αλλά ο τολμών νικά. Το πιο σημαντικό είναι η απαιτούμενη σοβαρότητα για αυτό το έργο και όχι μια καταπληκτική εμπειρία διακοπών με την επιθυμία μιας αλλαγής σε μια τέτοια πολύ σημαντική και μακροπρόθεσμη απόφαση. Όποιος τραβά με μισή καρδιά στην προετοιμασία για την μάχη, αυτός ήδη έχει χάση και τον πόλεμο - αυτό είναι σαφές!

    Βασικά, δεν μπορώ να συμβουλεύω παρά να εκφράσω την γνώμη και εμπειρία μου, μόνο, όποιος είναι πολύ δεμένος με την οικογένειά, τους φίλους του και το σπίτι του, να επανεξετάσει την απόφασή του με προσοχή.
    Αν κάποιος είναι πραγματικά διατεθειμένος να τα παρατήσει όλα και να τα αφήσει πίσω;
    Όσοι έχουν ήδη υποφέρει από νοσταλγία και σε άλλες καταστάσεις της ζωής πρέπει, κατά τη γνώμη μου καλύτερα να μείνουν στην χώρα τους. Εκτός βέβαια εάν έχει παρθεί ήδη η απόφαση για λόγους που δεν αφορούν το κοινό.

    Μια μετανάστευσης κοστίζει χρόνο, χρήματα και νεύρα.
    Συμφωνώ, είναι πολύ λεπτό το θέμα... δεν θα πάψουμε όμως μερικοί εδώ μέσα να αφιερώνουμε χρόνο και διάθεση, με και για πληροφορίες, ιδίως όταν ζητείται “βοήθεια” έστω κ` αν αυτό καταλήγει από αγνωμοσύνη σε προσωποκράτηση!

    Έτσι, ακολουθώντας το νόμο της εξέλιξης, με μια αποτυχία, ερχόμαστε σε αντιπαράθεση με την ενοχή της φυγής και αναρωτιόμαστε εάν η ηλίθιοι μένουν πίσω η, οι τρελοί τρέχουν πολύ μπροστά..!?


    Καλές γιορτές σε όλους.

    Comment


      χει γραφτει σε τοπικ της Γερμανιας,οτι ''οπως οι Ελληνες πριν 40 χρονια πηγαν Γερμανια χωρις να ξερουν λεξη γερμανικα,τα καταφεραν και βρηκαν δουλεια,γιατι οχι και σημερα''!!!!
      Απορω με την ανευθυνοτητα καποιων!!!

      ΚΑΜΙΑ σχεση η σημερινη Γερμανια,με το πως ηταν πριν 40 χρονια.Πριν 40 χρονια,σε παρακαλαγαν να πας μεταναστης και σου διναν και 10.000 μαρκα μισθο τον μηνα.
      Σημερα εχουν φυγει ενα σωρο εταιριες σε χωρες που ειναι φθηνα εργατικα χερια,ενω στην Γερμανια εχουν μαζευτει ενα σωρο μεταναστες απο Ασια-Αφρικη και Ανατολικη Ευρωπη.Δεν σου δινουν καν δουλεια,αν δεν εχεις ξαναδουλεψει πριν σε αλλη δουλεια στην Γερμανια.Αυτοι οι Ελληνες που ζουν χρονια εκει,και μιλανε καλα γερμανικα,βρισκουνε δουλειες με 1600 και 2000-2500 ευρω,ακριβως επειδη ζουνε τοσο καιρο εκει.Για τον καινουργιο μεταναστη ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.
      Οχι οτι δεν θα βρει...αλλα δυσκολα.

      Comment


        Originally posted by vagelis76 View Post
        Καλησπέρα σε όλους,
        Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αν ξέρει για να βοηθήσει , ποια είναι τα ποιο βασικά πιστοποιητικά που πιθανόν θα χρειαστούν στην γερμάνια για εγγραφή παραδείγματος χάρη στο ΟΑΕΔ στο τοπικό ΔΗΜΟ? Πέραν από τα ειδικά έντυπα που διαθέτει ο καθένα μας. γιατί δεν ξέρω ποια χρειάζομαι πιο πολύ για να δώσω για μετάφραση και κοστίζουν λίγο??
        Είσαι παντρεμένος έχεις παιδιά, αυτοκίνητο κλπ. Αυτές η πληροφορίες είναι απαραίτητες ...
        Κατ` λα βλέπε εδώ για Ληξιαρχείο / Ιθαγένειες / Διαβατήρια κ.α.



        Comment


          ετσι ειναι καθενας εχει τις δικιες του εμπειριες και αποψεις...Δεν μετανιωνω για τιποτα και παλι θα πουλουσαμε ταμαξακι μας για να δουμε εξω εκει τι παιζει και να κανουμε την αρχη μας γιατι απο πολλους τακουγαμε ομορφα εξω..τι κριμα που δεν συμπιπτει ομως και με τη πραγματικοτητα αυτο...καπου υποθηκε πως τα 800 για εκει ειναι παινιχρος μισθος αλλα για αρχη καλα...ετσι ειναι και τα 600-700 εδω...παινιχρος μισθος ειναι και αυτα και οταν υπηρχε θεση για σεκιουριτι με 600 και ακομα την εχει αμα θελει καθως κιαλλες πορτες που ετυχε νανοιξουν εδω λεγαμε τοτε ας παμε και εξω να κανουμε την αρχη γιατι θαναι καλυτερες οι συνθηκες...πως γινεται ακομα και τωρα οι αλβανοι και οι πακιστανοι ναχουν δουλειες εν καιρο κρισης και μεις να ψαχνομαστε δεν ξερω..ειναι λογικο βεβαια γιατι εδω δεν παμε για 600 ευρω εξω ομως θα παμε για 800...ειναι λιγο ειρωνικο το ολο θεμα..βεβαια αν καποιος εχει τα δανεια του που μπορει ναναι και 1000ευρω μηνιαιος ε φυσικα και δεν του φτανουν τα 600,που να σημειωθει δεν θαναι τοσα αλλα 1200 αν δουλευουν και οι δυο κατι που αμα δεν χρωστας φτανει μια χαρα...τωρα ειδικα οπως εχουνε ριξει και τιμες στα ακινητα...μια χαρα ειναι..σπιτια φαληρο και βουλα και γλυφαδα 80τμ και ανω στα 400ευρω...για περιοχες του τυπου νικαια κορυδαλλο νεο κοσμο πατησια κ.α βρισκεις και με 300 ανετα και πενταετιας...οποτε τα 1200 οταν δεν εχεις αλλα στο κεφαλι σου ειναι μια χαρα!Οποτε οταν μιλαμε για μια περιπτωση ειναι απλα μια περιπτωση..ναι μεν για την ωρα και γω θα βγαζω 400 και το παινιχρο εδω 600 ο αντρας μου που με μερεμετια βγαινει πολυ παραπανω αλλα εχω και δικο μου σπιτι..δεν πληρωνω κατι οποτε για μενα προσωπικα και το χιλιαρικο φτανει και περισευει...
          Δεν θυμαμαι ναπα καπου πως ο αντρας μου ειναι ανεργος 2 χρονια απλα στα 2 χρονια δεν μπορεσε να βρει μια σωστη δουλεια με τα ενσημα της...εγω απτην αλλη δεν το ψαξα οπως επρεπε ουτε και εκεινος χτυπωντας πορτα πορτα εδω και αμφιβαλω αμα τοκαναν αυτο οσοι κοιτανε για εξω κακα τα ψεματα...και εχω ενα παιδακι βασικα...δεν ξερω αν το παραπανω μυνημα ειναι για μενα γιαυτο και ξεκαθαριζω την θεση μου...και ναι οταν τα βλεπεις ολα μαυρα και ασχημα ειναι ετσι οντος..οταν ομως πας και εξω και βλεπεις τα ιδια απολες τις πλευρες εδω μετα τα πραγματα σου φαινονται αλλιως...ο Ελληνας ακομα και τωρα ΔΕΝ ΠΑΕΙ σε δουλειες του πεταματου στη χωρα του αλλα εξω πηγαινει..πολυ σωστη κουβεντα αυτη..

          Οποτε ερχομαι και απαντω σε διαφορα υπονοουμενα καθως ημουν σιγουρη πως θα υπηρχαν στον οριζοντα αφου λεω κατι διαφερετικο απολους εδω μεσα οχι ομως απτους ανθρωπους του εξω πραγματικου κοσμου πως:ΝΑΙ ειμασταν προετοιμασμενοι,Ναι θελαμε πολυ να κανουμε μια καινουρια αρχη εξω,ΟΧΙ δεν τοδαμε σαν διακοπες γιατι δεν ειχαμε χρηματα για πεταμα,ΝΑΙ θα μεινουμε τελικα στη χωρα μας ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ και οχι επειδη δεν τα καταφεραμε γιατι αν εμενε κανα μηνα ακομα ισως και ναβρισκε κατι,ΝΑΙ θα παμε και δω για δουλειες που αλλοι δεν πανε και επιλεγουν να τις κανουν εξω γιατι αισθανονται πως ειναι καλυτερα ετσι ΓΙΑ ΜΑΣ ομως δεν ειναι ετσι,ΝΑΙ ζητησα βοηθεια καποια λινκ δεν ειπα βρειτε μου δουλεια οποτε δεν ειμαι αχαριστη ουτε αγνομων και το δειχνω σε καθε μυνημα μου την ευγνωμοσυνη που νοωθω που ενδιαφερθηκατε με το να κανετε copy paste καποια λινκ..ηταν πολυ χρησιμα αλλα απολα αυτα ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΤΙ,γιατι και απο κει πηγε αλλα και τηλεφωνα πηρε και φυσικα σα το ζωο ετρεχε απο το πρωι ως το βραδυ μπας και βρει κατι οπουδιποτε δεν εχω καποιο λογο να πω ψεματα εξαλου....Ακριβως επειδη δεν εχω καποιο λογο να παρουσιασω καποια πραγματα οπως δεν ειναι εχω να πω το εξης...Απο το πρωι ως το βραδυ πουταν καθημερινα εξω ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ στους δρομους ποσο μαλλον στις παιδικες χαρες,αφου μετα μανιας εψαχνε να δει που εχει και παιδοτοπο αν θυμαστε...δεν κυκλοφορουσε ψυχη απο τις 5 και μετα...Οταν λεμε ψυχη δεν εννουμε τους 10 ανθρωπους που θα γυρναγαν σπιτι τους απο τις δουλειες τους..κοσμος εξω γενικος δεν υπηρχε και ολοι ηταν κουκουλωμενοι απο το κρυο και τα σαββατοκυριακα τους εβλεπες μοναχα εξω για ψωνια και αυτο αν το επετρεπε ο καιρος...Οποτε σολα αυτα ναι κολας λιγακι στο θεμα του ηλιου οχι πως αυτος θα σε ταισει αλλα σου προσφερει χαρα και ευεξια κακα τα ψεματα..Τυχαιο που στη κυληνη κατω πελοπονησο ειναι γεματο γερμανους και δουλευουν και σε πολλα ξενοδοχεια και μονο καλα λογια εχουν να πουν για την ελλαδα οσον αφορα το ηλιο και την ζεστασια της?αν ταχαν και στη χωρα τους και ηταν παντος καιρου εξω δεν θα κανανε σαν τρελοι ναρθουν εδω....

          και φυσικα μιας και δεν πηγαμε για διακοπες αλλα για να ζησουμε μονιμα εννοειται και τα κοιταμε ολα..για να ειμαι εγω καλα δεν φτανει ναχω ενα γεματο πορτοφολι πραμα που εκει δεν θα τοχαμε αφου ειπαμε θαρχιζαμε με το 800αρι πραγμα πολυ χαμηλος μισθος για εκει...τωρα ολα αυτα που αναφερω ειναι μια περιπτωση και μια εκδοχη..Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ..δεν εχει να κανει με καποιου αλλου...ΝΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ να ζησω εκει και ΟΧΙ δεν μπορω..οπως και εδω ισχυει αυτο..ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να ζουμε εδω οχι δεν μπορουμε..διαλεξα την πρωτη περιπτωση αν πρεπει να με κατακρινετε η να μας πειτε ανευθηνους η τζαμπα χαλασαμε λεφτα μιας και δεν ειμασταν σιγουροι (ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΣΤΟ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩς ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΡΙΣΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ) και αν στη τελικη ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ να ζησουμε εκει τι να κανουμε...χαρακτηριστε μας και επιπολαιους επειδη δεν συμφωνουμε με τα λεγομενα σας η με τον τροπο σκεψης σας..εγω ολο αυτο το πηρα σαν μαθημα ζωης απλα,ποσο μαλλον ο αντρας μου που εφαγε ταγγουρι εκει και θα χαρει να το φαει ΕΔΩ στη πατριδα του παρα καπου εξω που θα τον κοιτουν και μαλλο ματι...Γιατι ναι και ανθρωποι που μενουν χρονια εκει και μιλω και για συγγενεις και φιλους οχι μονο γερμανια αλλα και βελγιο και ελβετια παντα σε βλεπουν αλλιως οπως και ναχει...

          Δεν θα μιλησω για ταλλα αρνητικα πουδε εκει ο αντρας μου ουτε γιαυτα που μου λενε για τα εργοστασια ,τους φορους (ναι μαρτυριες απο ξαδερφια της θειας μου που δουλευουν στη μερσεντες εκει αλλα ειπαμε φοραγαμε παρωπιδες γιατι λεμε θαναι καλα και ομορφα για μας εκει),ουτε θα πω για αλλα εργοστασια τυπου ROHDE παππουτσιων που πηγα και βρηκα το πρωην αφεντικο μου που κανουν εισαγωγη απο γερμανια παππουτσια και ζουσε εκει ποσα χρονια και προτιμησε νανοιξει την επιχειρηση της εδω ελλαδα,ουτε για τις περικοπες που κανανε σε γνωστο μιας φιλης μου που ζει γερμανια και γενικος γινονται και εκει περικοπες και πολυς κοσμος δεν ειναι ευχαριστημενος,ουτε και για την τελεια γραφειοκρατια που αυτη τη βεβαιωση που περιμενε τελικα 8 μερες και με το που την πηρε και πηγε σε γραφεια ευρεσεως τουπαν μα καλα δεν σουχουν βαλει σφραγιδες ΔΕΝ ΕΛΕΝΧΤΗΚΕ και αντε παλι πισω και ετρεχε σαν το βεγγο (ειδατε παντου μπορει να κανουν λαθος ανθρωποι ειναι και αυτοι)...τι να κανουμε ελπιζαμε ναταν καλυτερα εκει αλλα με ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ μυαλα δεν ειναι..Για το μυαλο αλλων μπορει ναναι παραδεισενια,για μας ομως ΟΧΙ...

          Ο λογος που ταπα ολα αυτα ειναι για να καταλαβετε πως ΟΛΑ ειναι σχετικα..Καποιος θα μεταναστευσει για τους δικους του λογους που διαφερουν απο περιπτωση σε περιπτωση,για καποιους μπορει ναναι ολα μια χαρα και το μερος να τους σηκωνει,καποιοι μπορει να τους αρεσει το χιονι,σε καποιους ο ηλιος,καποιοι μπορει να μην εχουν δυνατοτητα επιλογης,καποιοι ναχουν,καποιοι μπορει να θεωρουνται οικονομικοι μεταναστες,καποιοι αλλοι απλα να ψαχνουν κατι καλυτερο το οποιο νανακαλυψουν πως ειδη τοχουν,καποιοι μπορει να ζητησουν βοηθεια,καποιοι μπορει να δωσουν την βοηθεια και μετα να στο χτυπησουν κιολας και να σε πουν και αχαριστο,καποιοι κανουν το καλο και το ριχνουν στο γυαλο,καποιοι εχουν εναν γνωστο καπου,καποιοι μια γυναικα/αντρα υπηκοο καπου,καποιοι πανε με μια βαλιτσα ονειρα,καποιοι ανακαλυπτουν πως το ονειρο μπορει να γινει εφιαλτης,καποιοι μαθαινουν να ζουν ετσι οπως επιβαλεται η εχουν επιλεξει,καποιοι επιλεγουν να ζουν ΟΠΩΣ ονειρευτηκαν,καποιοι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ καν επιλογη,και καποιοι αυτο που λενε οι αλλοι να μην ισχυει ειτε για τα δικα τους πιστευω ειτε γιατι ετσι ειναι η πραγματικοτητα...Ποσες ακομα περιπτωσεις θελετε να πω για να καταλαβαιτε πως ΤΑ ΠΑΝΤΑ ειναι σχετικα για καποιον....

          Συνεχιζω λοιπον να ευχομαι να πανε τα πραγματα για τον καθενα οπως τα εχει ονειρευτει και θελει οτι κιαν ειναι αυτα και καλα χριστουγεννα απο καρδιας!!!!Μια χαρα ειστε οσοι ζειτε εξω δεν κατεκρινα καποιων αν ειναι κοροιδο η βλακας που μενει γερμανια απλα ειπα τα πραγματα ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΑΤΙ...κανενος τα ματια δεν ειναι ιδια με του αλλου οποτε ας μην τσαντιζομαστε γιατι καθε περιπτωση διαφερει...και πραγματικα χαιρομαι που δεν μειναμε με τον καημο για το πως θαταν εξω απολες τις πλευρες..το ζησαμε κιαυτο και ειμαστε περηφανοι που σχηματισαμε μια γνωμη απο κοντα και ας μην συμπιπτει με τη γνωμη πολλων εδω..τι να κανουμε χαχαχαχ
          Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

          Comment


            Καλησπερα και κουραγιο σε οσους αναζητουν καλητερο μελον.Ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολα τα παιδια που βοηθουν δινοντας πληροφοριες. Και τωρα θα γινω πικροχολος γιατι καποιοι νομιζουν οτι μπορουν να κοροιδευουν νομιζοντας οτι ειναι πιο εξυπνοι απο τους αλλους.SALL κοπελα μου δεν επεισες κανεναν εδω μεσα οτι η αποφαση του αντρα σου να φυγει παρθηκε απο κοινου στο ειπε καποιος ευγενικα εγω στο λεω ευθεως ειμαι βεβαιως οτι παρακαλουσες να μην τα καταφερει γιαυτο η αποφαση του αντρα σου ηταν καταδικασμενη οχι μονο γιατι δεν ηξερε την γλωσσα αλλα γιατι ηταν εντελως μονος του.Το πως στηριζουν εναν αντρα σε τετοια αποφαση (ειναι δωρεαν το μαθημα) θατο δεις αν διαβασεις την ιστορια του τσελιγγα. Εφτασες δε στο σημειο απο τον παραλογισμο σου να συγκρινεις ακομα και τις παιδικες χαρες ΄σε ποια παιδικη χαρα πηγες αραγε και δεν βρηκες σκουριασμενες αιχμηρες γωνιες σε κουνιες και τσουλιθρες σε ποια παιδικη χαρα πηγες και δεν πατησες σκατο και κατουρο απο τους πολιτισμενους ελληναρες?Οσο για τις μυρωδιες που σου τρυπανε την μυτη σου ευχομαι να μην σου τρυπησουν και το στομαχι σου με τα 4τραωρα .... εκτος και αν εεεεεχει ο μπαμπας.......Οσο για το σουβλακι με 1.50 η 2 ευρω να μην εισαι και σιγουρη οτι τρως χοιρινο αλλα μαλλον κατι σε γατι η σκυλι πρωην αδεσποτο γιατι και αυτο καποτε εγινε στην ελλαδα.Αυτες οι τιμες που λες ηταν πριν απο 8 με 9 χρονια τωρα ειναι στα 2.60 με 2.80.Ζητησες βοηθεια εδω μεσα μα ηταν ψευτικη απο την αρχη.Οσο για την καλημερα εγω μπηκα για μπουγατσα το πρωι ειπα καλημερα και μου απαντησε κοφτα ΤΙ ΘΕΣ? ειδες τι τρελη ευγενοια?ΤΕΛΟΣ ΚΟΦΤ ΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ..........................................

            Comment


              ειλικρινα με κουραζει ολο αυτο.
              Ουτε εχω τον χρονο να καθομαι να διαβαζω ενα τοοοοοοσο μεγαλο κατεβατο.
              Ο καθενας κανει τις επιλογες του.
              Εγω σημερα ειχα μια συζητηση με μια καλη μου φιλη και διαβασε τα περι ηλιου και την επιασε νευρικο μην σου πω λυθηκε στα γελια...
              Σε πληροφορω πως εργαζεται απτην δεκαετια του 90 στο δημοσιο μου λεεμε πτυχιο, πολυτεκνη και ο αντρας της εχει 4 πτυχια και σκοπευουν σοβαρα να μεταναστευσουν κυριως για το καλο των παιδιων τους.
              Απο κει και περα εσεις οι δυο...αν συγκρινουμε δηλ. ο αντρας σου ενας τεχνιτης και εσυ ανειδικευτη με την οικογενεια που σου λεω...
              ε ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του.

              Δεν σε κατακρινουμε γιατι θελεις να μεινεις. Και σου ευχηθηκα ειλικρινα να σας ερθουν ετσι πως το επιθυμειτε.

              Αλλα σε παρακαλω μην λες αρλουμπες!
              Εδω τετοιο καιρο στην Γερμανια πριν τα Χριστουγεννα ειναι Adventszeit που σημαινει πως ολοι μικροι μεγαλοι ειναι εξω για τις χριστουγεννιατικες αγορες.
              Καταρχας την ωρα που περιεγραψες ακομη γυριζουν τα παιδια απτο σχολειο γιατι εδω τα περισσοτερα ειναι ολοημερα.
              Η αγορα ειναι στην τιγκα και τα παιδακια παντοτε βρεχει χιονιζει εξω.
              Αν τωρα εσυ θεωρεις την Αθηνα παραδεισο...προσωπικα γουστα ειναι αυτα γιατι για μενα εινα χαβουζα.
              Τωρα μιλησα και ξελαφρωσα
              Γραψτε οτι θελετε

              Και λυπαμαι ειλικρινα γιατι μου χαλανε την διαθεση καποιοι να μην χαρακτηρισω....και δεν εχω ορεξη να βοηθησω ουτε αυτους που πραγματι αναζηταν μια απαντηση.

              Αλλα ευχομαι σε ολους να βρουν αυτο που πραγματι επιθυμουν
              ειτε ειναι στα ευρωπαικα σαλονια
              ή στο χωριο τους

              καλες γιορτες

              Comment


                ποπο...δυο μερες ελειψα...αγαπημενα πατριωτακια χαμος γινεται?
                να απαντησω κι εγω απο προσωπικη εμπειρια μιας και ειμαι εδω 20 μερες..λοιπον.τα παιδακια βγαινουν εξω ολη μερα και μαζι με αυτα βγαινουν και τα δικα μου παιδακια.απλα αγορασαμε πιο ζεστα ρουχα γιατι σαφως της ελλαδος τα υφασματα δεν κανουν ουτε για τον χειμωνα εκει..παιδοτοπο και εγω θα θελα να δω αλλα θα παμε την κυριακη καπου που θα ναι ελληνες γονεις να πιουμε καφε να γνωριστουμε για να κανουμε κ εμεις φιλιες και να δουν κ τα μικρα μας θεατρο τον μικρο πριγκιπα και να παιξουν.κατα τα αλλα οπως ειπε το συννεφακι εχει απειρα λουνα παρκ,χριστουγεννιατικα σπιτακια,ενας χαμος απο κοσμο και εγω κανω σαν μικρο παιδι απο την χαρα μου..ειναι απλα υπεροχα.
                στις υπηρεσιες δε ολα μας τα χαρτια που κανουμε τα κανουμε μεσα σε 2 λεπτα.δεν εχει το πανε εδω μετα πανε στο αλλο γραφειο για σφραγιδα,στον πανω οροφο για υπογραφη και ελα τον αλλον μηνα κλπ.εδω πας κανεις την δουλεια σου και φευγεις..τακ τακ.
                α να σας ενημερωσω οτι πουθενα δεν εχουν ζητησει το διαβατηριο μας.ειμασταν τυχεροι γιατι λεγανε ολοι οτι θα μας το ζητησουν αλλα βλεπουν των παιδιων τα διαβατηρια και εμας τις ταυτοτητες...
                οσο για την δουλεια....δουλειες υπαρχουν.και το λεω αυτο γιατι στην δουλεια του κωνσταντινου εχουν αγγελια.το θεμα ειναι οτι ποιος κανει ντελιβερι μεσα στον χειμωνα να μου πεις...ε οποιος εχει αναγκη κανει..
                οσο για ελλαδα και εμενα μου λειπει.πιο πολυ η οικογενεια και οι φιλοι.ο ηλιος θα μου λειψει το καλοκαιρι.αλλα να πω και κατι...το καλοκαιρι εδω θα ναι πιο ανεκτο απο οτι εκει και οταν θα εχει αδεια ο κωνσταντινος μπορουμε να παμε διακοπες στην ελλαδα ετσι ωστε να μην μας λειψει ο ηλιος της ελλαδος.οσο για τα αν τα σουβλακια ειναι πιο φτηνα δεν νομιζω..εδω ειναι πιο φτηνα ολα τα κρεατα...ειναι παμφτηνα....
                η να πω για τα επιδοματα...στην ελλαδα για 2 παιδια παιρνεις 297 τον χρονο και αυτα αν δεν τα κοψουν και εδω παιρνεις 368 τον μηνα!!!!!!!!!!!!!βαλε και τα αλλα ενοικιου κλπ....μην συγκρινουμε ασχετα πραγματα....
                ναι κ εμεις αγαπαμε ελλαδα και μας λειπει..αλλα οταν εχεις παιδια δεν κοιτας τον ηλιο αλλα κοιτας να επιβιωσεις ,να χουν φαγητο τα παιδια σου και να εχουν ενα καλυτερο μελλον.οσο για παρεες κανεις νεες για να πινεις κρασακι....
                αν μαθουμε την γλωσσα και αν βρουμε σπιτι ολα θα ναι τελεια....αρκει που υπαρχει δουλεια...και υγεια!!!!!
                καλη τυχη σαλ εστω και στην ελλαδα!!!

                Comment


                  Originally posted by tselinkas View Post
                  ποπο...δυο μερες ελειψα...αγαπημενα πατριωτακια χαμος γινεται?
                  να απαντησω κι εγω απο προσωπικη εμπειρια μιας και ειμαι εδω 20 μερες..λοιπον.τα παιδακια βγαινουν εξω ολη μερα και μαζι με αυτα βγαινουν και τα δικα μου παιδακια.απλα αγορασαμε πιο ζεστα ρουχα γιατι σαφως της ελλαδος τα υφασματα δεν κανουν ουτε για τον χειμωνα εκει..παιδοτοπο και εγω θα θελα να δω αλλα θα παμε την κυριακη καπου που θα ναι ελληνες γονεις να πιουμε καφε να γνωριστουμε για να κανουμε κ εμεις φιλιες και να δουν κ τα μικρα μας θεατρο τον μικρο πριγκιπα και να παιξουν.κατα τα αλλα οπως ειπε το συννεφακι εχει απειρα λουνα παρκ,χριστουγεννιατικα σπιτακια,ενας χαμος απο κοσμο και εγω κανω σαν μικρο παιδι απο την χαρα μου..ειναι απλα υπεροχα.
                  στις υπηρεσιες δε ολα μας τα χαρτια που κανουμε τα κανουμε μεσα σε 2 λεπτα.δεν εχει το πανε εδω μετα πανε στο αλλο γραφειο για σφραγιδα,στον πανω οροφο για υπογραφη και ελα τον αλλον μηνα κλπ.εδω πας κανεις την δουλεια σου και φευγεις..τακ τακ.
                  α να σας ενημερωσω οτι πουθενα δεν εχουν ζητησει το διαβατηριο μας.ειμασταν τυχεροι γιατι λεγανε ολοι οτι θα μας το ζητησουν αλλα βλεπουν των παιδιων τα διαβατηρια και εμας τις ταυτοτητες...
                  οσο για την δουλεια....δουλειες υπαρχουν.και το λεω αυτο γιατι στην δουλεια του κωνσταντινου εχουν αγγελια.το θεμα ειναι οτι ποιος κανει ντελιβερι μεσα στον χειμωνα να μου πεις...ε οποιος εχει αναγκη κανει..
                  οσο για ελλαδα και εμενα μου λειπει.πιο πολυ η οικογενεια και οι φιλοι.ο ηλιος θα μου λειψει το καλοκαιρι.αλλα να πω και κατι...το καλοκαιρι εδω θα ναι πιο ανεκτο απο οτι εκει και οταν θα εχει αδεια ο κωνσταντινος μπορουμε να παμε διακοπες στην ελλαδα ετσι ωστε να μην μας λειψει ο ηλιος της ελλαδος.οσο για τα αν τα σουβλακια ειναι πιο φτηνα δεν νομιζω..εδω ειναι πιο φτηνα ολα τα κρεατα...ειναι παμφτηνα....
                  η να πω για τα επιδοματα...στην ελλαδα για 2 παιδια παιρνεις 297 τον χρονο και αυτα αν δεν τα κοψουν και εδω παιρνεις 368 τον μηνα!!!!!!!!!!!!!βαλε και τα αλλα ενοικιου κλπ....μην συγκρινουμε ασχετα πραγματα....
                  ναι κ εμεις αγαπαμε ελλαδα και μας λειπει..αλλα οταν εχεις παιδια δεν κοιτας τον ηλιο αλλα κοιτας να επιβιωσεις ,να χουν φαγητο τα παιδια σου και να εχουν ενα καλυτερο μελλον.οσο για παρεες κανεις νεες για να πινεις κρασακι....
                  αν μαθουμε την γλωσσα και αν βρουμε σπιτι ολα θα ναι τελεια....αρκει που υπαρχει δουλεια...και υγεια!!!!!
                  καλη τυχη σαλ εστω και στην ελλαδα!!!
                  να σαι καλα.............η ελλαδα ειναι ιδεα,δεν εχει συνορα.......να περνας καλα εκει

                  Comment


                    α ρε τελικα δικιο εχουν οσοι λενε δεν παμε μπροστα...απο την αρχη εξαλου βλεπω να κραζετε οποιον λεει κατι καλο για την ελλαδα...τωρα για το ποιος λεει αρλουμπες φαινεται..οταν ο καιρος ειναι ΣΚΑΤΑ με φουλ υγρασια ποιος παει το παιδι του στη παιδικη χαρα????Ποια κουνια η τσουληθρα δεν ειναι βρεγμενη???οταν εχει 5 και -5 αν εσεις τα πηγαινετε πραμα που ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ τι να πω...μπραβο σας ειστε πιο σκληραγωγημενοι..και ξαναλεω δεν εχει γκαβομαρα ο αντρας μου πουναι εκει και βλεπει δυο πραγματα...τωρα αν σοσους δεν αρεσει αυτα που λεω η γραφω λες και τα λεω προσωπικα για τον καθενα και αρπαζεστε χωρις λογο ΤΙ ΝΑ ΠΩ οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται αυτο μονο..γιατι απτην αρχη δεν εδειξα καθολου αγενεια πραγματικα...

                    Το σουβλακι ειναι στα 2,60?????Αν σας πιανουν κοτσο στη σαλονικα δεν φταιω εγω εδω αθηνα ειναι 1,50 μεχρι 2 αναλογα την περιοχη και την γιγας την εχουν 3....ετσι για να μην λεμε αρλουμπες...ΑΝ μπηκες με τετοιο υφακι που γραφεις και εδω και με τοση αγενεια και προσβλητικα και με επιθεσεις προσωπικου επιπεδου που δεν εχω δωσει τετοιο δικαιωμα ε με συνχωρεις την μπουγατσα θα την ετρωγες στο κεφαλι...Οσο για το σχολιο οτι ηταν εντελως μονος του αν εσυ θες να φυγεις και να στηριχτεις σε πλατες γνωστων σου και να σου χουν και ετοιμη δουλεια και μετα να καυχιεσαι πως τα καταφερες κιαπο πανω περαστικα σου...Ο αντρας μου ειχε το θαρρος η την μαλακια για καποιους ετσι οπως φαινεται εδω να παει ΜΟΝΟΣ του...Ετυχε να γνωρισει ενα ατομο απο δω που ολα τα παρουσιαζε ΤΕΛΕΙΑ και οτι υπαρχουν δουλειες και πηγε στη συγκεκριμενη περιοχη να παλεψει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ και να προσπαθησει για το καλυτερο..δεν στηριχτηκε σταρ@@@α κανενος ετσι οπως θες να κανεις εσυ αφου υποστηριζεις πως πρεπει ναχει και ενα γνωστο εκει...

                    Οσο για το σπιτακι μου που ΝΑΙ μουταφησε ο μπαμπας μου ετσι οπως θα ταφησω και γω στο παιδι μου ετσι οπως θα πατε εξω εσεις για να κανετε κατι καλυτερο για τα παιδια σας και τους εαυτους σας,προσεξτε να μην ΚΡΑΞΟΥΝ με τον ιδιο τροπο και το παιδι σας οταν θαχετε φτυσει αιμα εσεις να τους αφησετε καποιο ακινητο και τα πουνε και μαλακες μετα γιατι θα τυνχανει να χουν ενα εφοδιο και δεν θα σας αρεσε αυτο του ειδος το πικροχολου σχολιου [[εεεεεεεεεεεεεεχει ο μπαμπας]]...και σεις για να εεεεεεεεεεεεχετε θα πατε και να κανετε κατι για τα παιδια σας..Αντε τωρα γιατι ελεος η προσβολη εδω μεσα δεν εχει ορια....ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ

                    ΟΥΤΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...πισω απο μια οθονη κανεις δεν ξερει τι γινεται και ποσο εχει σταθει ο ενας στον αλλο...Τωρα πρεπει να βγαλω δηλαδη προσωπικες συζητησεις στο skype με τον συζηγο για ναποδειξω ποσο πολυ τον στηριξα σε ποιον????σε σενα????Τι μας λες μωρε πουχεις και αποψη πανω στη σχεση μου συγγνωμη που δεν σε ρωτησαμε κιολας αν πρεπει να παντρευτουμε...κριμα οποιος θα σεχει πεθερο πραγματικα...μεγαλο ζορι τον/την περιμενει χααχαχαχ...

                    Οσο για την βοηθεια την ζητησα πραγματικα συγγνωμη που δεν εστειλα και ευχετηριες καρτες η κανα δωρο για τα λινκ..οταν πηγα ομως εκκλησια ναναψω κερακι συμπεριελαβα και ολους οσους ασχοληθηκαν μαζι μας ομως επρεπε να βγαλω φωτογραφια δηλαδη για να ταποδειξω σεξυπνους σαν και σενα...οριστε κυριε εξυπνακια Αγγελίες για Business, Αναζήτηση για " ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΛΙΝΚ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΒΡΕ ΣΥ ΤΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΑΝΤΕ ΑΝΤΕ ΞΕΚΙΝΑ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΙΣ ΘΑΣΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ....Ρε που παμε....!!!!!!!!!

                    Οσο για τις παιδικες χαρες και τις αρες μαρες κουκουναρες που λες τι να κανουμε δεν μενω σε καμια περιοχη υποβιβαθμισμενη οπως οι περισσοτερες στην ελλαδα δεν ειναι ετσι και εχω διπλα μου εντος 10 λεπτων με τα ποδια αυτα : ΑΤΤΙΚΟ ΠΡΑΣΙΝΟ > Χώροι Πρασίνου > Παλαιό Φάληρο > Πάρκο Φλοίσβου > Εγκαταστάσεις Αθλητισμού, Πολιτισμού και Αναψυχής ΠΥΛΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ - ΔΗΜΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΣΕΝΑ Ο ΔΗΜΟς ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΡΙΜΝΗΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ..ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΠΑΡΚΟ ΤΟΥ ΦΩΚΑ ΠΟΥΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙς ΠΑΝΤΟΥ...οταν γινοντουσαν οι απεργιες με τους σκουπιδιαρηδες ο χατζιδακης νοικιασε σκουπιδιαρικα και εστειλε δικους του πανω σαυτη τη δουλεια και δεν βρωμοκοπαγαμε εδω περα...Να του βαλουμε και αυτουνου χερι οπως και του πατερα μου που κανανε κατι καλο για καποιον αλλο...

                    και επειδη ολοι (κατσε γιατι επετε και συνεχεια λες και σοτι ειπα πρεπει να περιμενω και απαντηση η καποιο σχολιο) ταπατε και ξελαφρωσατε ετσι ταπα και γω και συγγνωμη προς τους αναγνωστες για την προσωπικη επιθεση ,ηταν αμυνα προς τα προσβλητικα λογια του συμφορουμιτη χαρη..Αντε Χαρη κανε μας την χαρη και ασχολησου με τον ευατο σου να κανεις κατι..αν εσυ δεν εχεις επιλογη του να μεινεις η αν εχεις σιχαθει τη ζωη σου το περιγυρω και το τοπο σου ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΓΩ...
                    Συννεφακι μου καλο που πολυ σε εκτιμω (οχι πως σε νοιαζει αποτι βλεπω) δεν σου ζητησα να διαβασεις το κατεβατο που γραψα ειδικα αν σε κουραζει γιατι και αυτο θα σεχει κουρασει μπορεις να το προσπερασεις και ουτε ζητησα απαντηση...ουτε ταβαλα με καποιον προσωπικα..μα τοσο κακο ειναι λοιπον να ανακαλυπτεις πως εκει εξω που για σας ειναι ειδανικα εμενα θαταν μια κολαση?????Τι να πω ρε παιδια δεν εχω λογια...

                    Αντε και να σας πω και το ωραιο μιας και ΟΛΑ ειναι τελεια εκει...πρωτη βδομαδα που ηταν εκει ειχε παει σενα πετσοπ με το γνωστο του..εκει ενας μενα dogo argentino ιμιαιμο..μεγαλη τρελα με τα σκυλια γενικος εμεις και επομενο να ρωτησει ο στεφ αν μπορει να το χαιδεψει..η απαντηση θετικη απτον ιδιοκτητη και το αποτελεσμα???δαγκωμα στο ματι διπλα διαμετρου 8 εκατοστων (παλι καλα δεν του το βγαλε) και μετα αναρωτιομαστε γιατι εχουν bsl...το θεμα δεν ηταν αυτο ομως αλλα η αντιμετωπιση στο νοσοκομειο..τα ραμματα σουπερ αφου δεν ηταν ραμματα αλλα σαν ταινιουλες που ενωνανε το δερμα οποτε και θαφησει μια μικρη ουλη...οταν πηγε ομως τρεχαμενος νοσοκομειο εφαγε 10 λεπτα για να τον ψηρησουν απο που ειναι και να ζητανε διαβατηρια και χαρτια και το αιμα ετρεχε χωρις να προκαλει εντυπωση...υποτιθεται επειγον περιστατικο και κολησαν στην προελευση ενω εδω και οι τσιγγανοι που πανε παιδων η σε νοσοκομειο στα επειγοντα περνανε κατευθειαν μεσα και αφηνουνε το συνοδο να πραγματοποιησει τη διαδικασια με τα χαρτια που ειναι το ανοιγμα μιας καρτελας και οχι απο που ειναι ο αλλος...

                    Αυτα απο μενα και ευχομαι τα καλυτερα στην ουτοπια του καθενος και μην εξαπτεστε αν καποιος εχει κατι διαφορετικο να διηγηθει που προσθετει ενα μικρο λιθαρακι στο τοσο μαγευτικο κοσμο που ζουμε...εμενα να δειτε στη τελικη ποσο πιανουν τα γελια ολους αυτους που εχω δειξει εδω μεσα τι γραφεται,κριμα που δεν ταδειξα πρωτου φυγει ο αντρας μου ναχουμε και μια πραγματικη γνωμη τι γινεται εκει εξω..
                    Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                    Comment


                      Originally posted by tselinkas View Post
                      α να σας ενημερωσω οτι πουθενα δεν εχουν ζητησει το διαβατηριο μας.ειμασταν τυχεροι γιατι λεγανε ολοι οτι θα μας το ζητησουν αλλα βλεπουν των παιδιων τα διαβατηρια και εμας τις ταυτοτητες...
                      Χαίρομαι πολύ που είστε καλά

                      επέτρεψε να “διορθώσω” μια πληροφορία για όσους διαβάζουν αυτό το ποστ. Όσο αναφορά τα διαβατήρια, εξαρτάτε σε πιο κρατίδιο της Γερμανίας θα πάτε και τη αίτησις θα ζητείστε στα δημόσια . Γιαυτό, καλό κακό, καλά είναι για όσους έχουν σκοπό να πάνε Γερμανία να υπάρχει το διαβατήριο.

                      Comment


                        Originally posted by sal22 View Post
                        α ρε τελικα δικιο εχουν οσοι λενε δεν παμε μπροστα...απο την αρχη εξαλου βλεπω να κραζετε οποιον λεει κατι καλο για την ελλαδα...τωρα για το ποιος λεει αρλουμπες φαινεται..οταν ο καιρος ειναι ΣΚΑΤΑ με φουλ υγρασια ποιος παει το παιδι του στη παιδικη χαρα????Ποια κουνια η τσουληθρα δεν ειναι βρεγμενη???οταν εχει 5 και -5 αν εσεις τα πηγαινετε πραμα που ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ τι να πω...μπραβο σας ειστε πιο σκληραγωγημενοι..και ξαναλεω δεν εχει γκαβομαρα ο αντρας μου πουναι εκει και βλεπει δυο πραγματα...τωρα αν σοσους δεν αρεσει αυτα που λεω η γραφω λες και τα λεω προσωπικα για τον καθενα και αρπαζεστε χωρις λογο ΤΙ ΝΑ ΠΩ οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται αυτο μονο..γιατι απτην αρχη δεν εδειξα καθολου αγενεια πραγματικα...

                        Το σουβλακι ειναι στα 2,60?????Αν σας πιανουν κοτσο στη σαλονικα δεν φταιω εγω εδω αθηνα ειναι 1,50 μεχρι 2 αναλογα την περιοχη και την γιγας την εχουν 3....ετσι για να μην λεμε αρλουμπες...ΑΝ μπηκες με τετοιο υφακι που γραφεις και εδω και με τοση αγενεια και προσβλητικα και με επιθεσεις προσωπικου επιπεδου που δεν εχω δωσει τετοιο δικαιωμα ε με συνχωρεις την μπουγατσα θα την ετρωγες στο κεφαλι...Οσο για το σχολιο οτι ηταν εντελως μονος του αν εσυ θες να φυγεις και να στηριχτεις σε πλατες γνωστων σου και να σου χουν και ετοιμη δουλεια και μετα να καυχιεσαι πως τα καταφερες κιαπο πανω περαστικα σου...Ο αντρας μου ειχε το θαρρος η την μαλακια για καποιους ετσι οπως φαινεται εδω να παει ΜΟΝΟΣ του...Ετυχε να γνωρισει ενα ατομο απο δω που ολα τα παρουσιαζε ΤΕΛΕΙΑ και οτι υπαρχουν δουλειες και πηγε στη συγκεκριμενη περιοχη να παλεψει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ και να προσπαθησει για το καλυτερο..δεν στηριχτηκε σταρ@@@α κανενος ετσι οπως θες να κανεις εσυ αφου υποστηριζεις πως πρεπει ναχει και ενα γνωστο εκει...

                        Οσο για το σπιτακι μου που ΝΑΙ μουταφησε ο μπαμπας μου ετσι οπως θα ταφησω και γω στο παιδι μου ετσι οπως θα πατε εξω εσεις για να κανετε κατι καλυτερο για τα παιδια σας και τους εαυτους σας,προσεξτε να μην ΚΡΑΞΟΥΝ με τον ιδιο τροπο και το παιδι σας οταν θαχετε φτυσει αιμα εσεις να τους αφησετε καποιο ακινητο και τα πουνε και μαλακες μετα γιατι θα τυνχανει να χουν ενα εφοδιο και δεν θα σας αρεσε αυτο του ειδος το πικροχολου σχολιου [[εεεεεεεεεεεεεεχει ο μπαμπας]]...και σεις για να εεεεεεεεεεεεχετε θα πατε και να κανετε κατι για τα παιδια σας..Αντε τωρα γιατι ελεος η προσβολη εδω μεσα δεν εχει ορια....ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ

                        ΟΥΤΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...πισω απο μια οθονη κανεις δεν ξερει τι γινεται και ποσο εχει σταθει ο ενας στον αλλο...Τωρα πρεπει να βγαλω δηλαδη προσωπικες συζητησεις στο skype με τον συζηγο για ναποδειξω ποσο πολυ τον στηριξα σε ποιον????σε σενα????Τι μας λες μωρε πουχεις και αποψη πανω στη σχεση μου συγγνωμη που δεν σε ρωτησαμε κιολας αν πρεπει να παντρευτουμε...κριμα οποιος θα σεχει πεθερο πραγματικα...μεγαλο ζορι τον/την περιμενει χααχαχαχ...

                        Οσο για την βοηθεια την ζητησα πραγματικα συγγνωμη που δεν εστειλα και ευχετηριες καρτες η κανα δωρο για τα λινκ..οταν πηγα ομως εκκλησια ναναψω κερακι συμπεριελαβα και ολους οσους ασχοληθηκαν μαζι μας ομως επρεπε να βγαλω φωτογραφια δηλαδη για να ταποδειξω σεξυπνους σαν και σενα...οριστε κυριε εξυπνακια Αγγελίες για Business, Αναζήτηση για " ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΛΙΝΚ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΒΡΕ ΣΥ ΤΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΑΝΤΕ ΑΝΤΕ ΞΕΚΙΝΑ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΙΣ ΘΑΣΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ....Ρε που παμε....!!!!!!!!!

                        Οσο για τις παιδικες χαρες και τις αρες μαρες κουκουναρες που λες τι να κανουμε δεν μενω σε καμια περιοχη υποβιβαθμισμενη οπως οι περισσοτερες στην ελλαδα δεν ειναι ετσι και εχω διπλα μου εντος 10 λεπτων με τα ποδια αυτα : ΑΤΤΙΚΟ ΠΡΑΣΙΝΟ > Χώροι Πρασίνου > Παλαιό Φάληρο > Πάρκο Φλοίσβου > Εγκαταστάσεις Αθλητισμού, Πολιτισμού και Αναψυχής ΠΥΛΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ - ΔΗΜΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΣΕΝΑ Ο ΔΗΜΟς ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΡΙΜΝΗΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ..ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΠΑΡΚΟ ΤΟΥ ΦΩΚΑ ΠΟΥΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙς ΠΑΝΤΟΥ...οταν γινοντουσαν οι απεργιες με τους σκουπιδιαρηδες ο χατζιδακης νοικιασε σκουπιδιαρικα και εστειλε δικους του πανω σαυτη τη δουλεια και δεν βρωμοκοπαγαμε εδω περα...Να του βαλουμε και αυτουνου χερι οπως και του πατερα μου που κανανε κατι καλο για καποιον αλλο...

                        και επειδη ολοι (κατσε γιατι επετε και συνεχεια λες και σοτι ειπα πρεπει να περιμενω και απαντηση η καποιο σχολιο) ταπατε και ξελαφρωσατε ετσι ταπα και γω και συγγνωμη προς τους αναγνωστες για την προσωπικη επιθεση ,ηταν αμυνα προς τα προσβλητικα λογια του συμφορουμιτη χαρη..Αντε Χαρη κανε μας την χαρη και ασχολησου με τον ευατο σου να κανεις κατι..αν εσυ δεν εχεις επιλογη του να μεινεις η αν εχεις σιχαθει τη ζωη σου το περιγυρω και το τοπο σου ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΓΩ...
                        Συννεφακι μου καλο που πολυ σε εκτιμω (οχι πως σε νοιαζει αποτι βλεπω) δεν σου ζητησα να διαβασεις το κατεβατο που γραψα ειδικα αν σε κουραζει γιατι και αυτο θα σεχει κουρασει μπορεις να το προσπερασεις και ουτε ζητησα απαντηση...ουτε ταβαλα με καποιον προσωπικα..μα τοσο κακο ειναι λοιπον να ανακαλυπτεις πως εκει εξω που για σας ειναι ειδανικα εμενα θαταν μια κολαση?????Τι να πω ρε παιδια δεν εχω λογια...

                        Αντε και να σας πω και το ωραιο μιας και ΟΛΑ ειναι τελεια εκει...πρωτη βδομαδα που ηταν εκει ειχε παει σενα πετσοπ με το γνωστο του..εκει ενας μενα dogo argentino ιμιαιμο..μεγαλη τρελα με τα σκυλια γενικος εμεις και επομενο να ρωτησει ο στεφ αν μπορει να το χαιδεψει..η απαντηση θετικη απτον ιδιοκτητη και το αποτελεσμα???δαγκωμα στο ματι διπλα διαμετρου 8 εκατοστων (παλι καλα δεν του το βγαλε) και μετα αναρωτιομαστε γιατι εχουν bsl...το θεμα δεν ηταν αυτο ομως αλλα η αντιμετωπιση στο νοσοκομειο..τα ραμματα σουπερ αφου δεν ηταν ραμματα αλλα σαν ταινιουλες που ενωνανε το δερμα οποτε και θαφησει μια μικρη ουλη...οταν πηγε ομως τρεχαμενος νοσοκομειο εφαγε 10 λεπτα για να τον ψηρησουν απο που ειναι και να ζητανε διαβατηρια και χαρτια και το αιμα ετρεχε χωρις να προκαλει εντυπωση...υποτιθεται επειγον περιστατικο και κολησαν στην προελευση ενω εδω και οι τσιγγανοι που πανε παιδων η σε νοσοκομειο στα επειγοντα περνανε κατευθειαν μεσα και αφηνουνε το συνοδο να πραγματοποιησει τη διαδικασια με τα χαρτια που ειναι το ανοιγμα μιας καρτελας και οχι απο που ειναι ο αλλος...

                        Αυτα απο μενα και ευχομαι τα καλυτερα στην ουτοπια του καθενος και μην εξαπτεστε αν καποιος εχει κατι διαφορετικο να διηγηθει που προσθετει ενα μικρο λιθαρακι στο τοσο μαγευτικο κοσμο που ζουμε...εμενα να δειτε στη τελικη ποσο πιανουν τα γελια ολους αυτους που εχω δειξει εδω μεσα τι γραφεται,κριμα που δεν ταδειξα πρωτου φυγει ο αντρας μου ναχουμε και μια πραγματικη γνωμη τι γινεται εκει εξω..
                        Να σε ρωτησω κατι ? Αφου ειναι τοσο καλα στην ελλαδα οπως λες και εχεις και το σπιτακι σου κτλπ, τοτε γιατι το αντρας σου πηγε γερμανια να ψαξει για δουλεια ? Εφοσον σου αρεσει τοσο πολυ η ελλαδα τζαμπα λεφτα χαλασατε . Και παρεπιπτοντως και στο εξωτερικο υπαρχει ηλιος και φυση και πανεμορφα μερη και τοπια και μαλιστα χωρις καυσαεριο. Ο ηλιος δηλαδη εχει εγκατασταθει μονιμα στην ελλαδα ? Αυτο με τον ηλιο ειναι οτι πιο βλακωδες εχω ακουσει. Σε λιγο θα μας πειτε οτι η ελλαδα εχει μονο οξυγονο , και ολος ο υπολοιπος πλανητης εχει διαξειδια τους ανθρακος. Οσο για τα παιδια , ελα μια βολτα στην σουηδια να δεις αν περνανε καλα. Με τα χιονια βγαινουν εξω και παιζουν με τα ελκυθρα , χιονοπολεμο παιδικα γελια αντηχουν παντου...μην πω για την εκπαιδευση , δωρεαν ιατρικη περιθαλψη δωρεαν απο βιβλια τετραδια μεχρι γομες και μολυβια κομπιουτερ , ξενες γλωσσες οσες θελουν αθλητικες δραστηριοτητες ,παρτυ εκδρομες , και φυσικα ετσι θα ειναι και στην γερμανια αλλα και σε αλλες χωρες. Οτι και να λες κιεσυ και αλλοι η ελλαδα ειναι τριτοκοσμικη χωρα. Και αυτο με τον ηλιο ειναι η πιπιλα που μας εχουν μαθει για να παρηγορηθουμε για τα χαλια μας ... Για ελα μια βολτα στην σουηδια απο τον μαρτιο και μετα για δεις πως ειναι ο ηλιος και η πραγματικη φυση !!!!!!!
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          αμα δεν βαριεσαι να διαβαζεις τα κατεβατα μου και γενικα ολα τα μυνηματα πουχω γραψει εδω μεσα θα καταλαβεις την σκεπτικη μου..δεν χρειαζεται να γραφω τα ιδια...πηγε γιατι πιστευε πως ειναι καλυτερα απο δω...στο βιρτζμπουργκ παντος δεν ειναι και ισως να μην ηταν η σωστοτερη επιλογη περιοχης οπως και ειπα παλι αλλα αμα τα διαβαζουμε μισα τι να πω...και γω μπορω να βαλω βιντεακι και φωτο αποκει που ειναι τωρα να δειτε τα πραγματα πως εχουν..τωρα αν μοναχο και αλλες περιοχες ειναι αλλιως παω πασο...οσο για την σουηδια δεν αναφερθηκα καν..πως το κανεις αυτο σε καθε τοπικ εδω μεσα να μιλας για την σουηδια λες και στην εθιξε κανεις δεν ξερω...βλεπω την φυση καθε μερα διπλα μου δεν χρειαζεται να παω καπου βολτα...οταν θελω να δω χιονι μια βολτα παρνηθα ειναι αρκετη...κανεις δεν ειπε η ελλαδα ειναι τελεια αλλα σιγουρα δεν ειναι τριτοκοσμικη οπως την παρουσιαζετε..για τα σχολεια και τις δραστηριοτητες ζητημα να τοχουν ψαξει οι 3 στους 10 για το τι προγραμματα υπαρχουν τοσο απτο δημο δωρεαν οσο και για δραστηριοτητες αλλα φυσικα δεν μπορει να συναγωνιστει την εκπαιδευση ουτε της γερμανιας ουτε της σουηδιας ουτε καποιων αλλων χωρων..δεν εχω πει ταντιθετο εγω πουθενα....απλα ολο αυτο μας οδηγησε σενα πραγμα εμας ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΟΠΟ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩς ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΕΞΩ Ο ΑΝΤΡΑς ΜΟΥ γιατι δεν τοχαμε κανει..αυτο μονο!τοσο δυσκολο ειναι να γινει κατανοητο και ολοι θα αρπαχτειτε λες και σας εβρισαν?το βιντεακι οταν ερθει θα το βαλω και πολλες φωτο για να μην ειμαι μονο λογια......
                          Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                          Comment


                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Να σε ρωτησω κατι ? Αφου ειναι τοσο καλα στην ελλαδα οπως λες και εχεις και το σπιτακι σου κτλπ, τοτε γιατι το αντρας σου πηγε γερμανια να ψαξει για δουλεια ? Εφοσον σου αρεσει τοσο πολυ η ελλαδα τζαμπα λεφτα χαλασατε . Και παρεπιπτοντως και στο εξωτερικο υπαρχει ηλιος και φυση και πανεμορφα μερη και τοπια και μαλιστα χωρις καυσαεριο. Ο ηλιος δηλαδη εχει εγκατασταθει μονιμα στην ελλαδα ? Αυτο με τον ηλιο ειναι οτι πιο βλακωδες εχω ακουσει. Σε λιγο θα μας πειτε οτι η ελλαδα εχει μονο οξυγονο , και ολος ο υπολοιπος πλανητης εχει διαξειδια τους ανθρακος. Οσο για τα παιδια , ελα μια βολτα στην σουηδια να δεις αν περνανε καλα. Με τα χιονια βγαινουν εξω και παιζουν με τα ελκυθρα , χιονοπολεμο παιδικα γελια αντηχουν παντου...μην πω για την εκπαιδευση , δωρεαν ιατρικη περιθαλψη δωρεαν απο βιβλια τετραδια μεχρι γομες και μολυβια κομπιουτερ , ξενες γλωσσες οσες θελουν αθλητικες δραστηριοτητες ,παρτυ εκδρομες , και φυσικα ετσι θα ειναι και στην γερμανια αλλα και σε αλλες χωρες. Οτι και να λες κιεσυ και αλλοι η ελλαδα ειναι τριτοκοσμικη χωρα. Και αυτο με τον ηλιο ειναι η πιπιλα που μας εχουν μαθει για να παρηγορηθουμε για τα χαλια μας ... Για ελα μια βολτα στην σουηδια απο τον μαρτιο και μετα για δεις πως ειναι ο ηλιος και η πραγματικη φυση !!!!!!!

                            να αγιασει το στομα σου κοπελα μου
                            και πως δειχνει πως εισαι ασχετη σαλ22 ...τα ραματα ειναι που αφηνουν την ουλη, εκτος αν το εραβες εσυ ως βερα Αθηναια και γνησια Ελληνιδα, απογονος του Ιπποκρατη, οποτε και θα ηταν τελειο το ραμα
                            ε οχι θα μας πει τωρα και για λαθος ιατρικη περιθαλψη στην Γερμανια
                            μην ....χχχχχχ
                            αντε δεν το λεω
                            παντως εχει πλακα εδω γραψε και αλλα καλε να γελασουμε


                            καλα ονειρα στον ληθαργο σας
                            και ασε μας εμας να ζουμε την κολαση μας εδω
                            πως λεει και το λαικο ασμα;
                            βρηκα ζωη στα μαυρα τα μεσανυχτα....ποιος ειπε οτι ειναι ασχημα στην κολαση;
                            χαχαχαχαχα

                            Comment


                              εμ εχεις δικιο.
                              οοοοολη η φυση μες στην Αττικη μαζευτηκε
                              μα ολη βρε παιδι μου
                              ενα πραγμα ε;

                              Comment


                                ρε συννεφακι πας καλα (συγγνωμη για το τροπο δεν μιλας καλυτερα και συ)???αυτο γραφω πως εκαναν καλα που δεν το εραψαν και εδω ισως να τοραφαν,...εκει τουβαλαν ταινιουλες που κολανε και ετσι δεν τον τρυπησαν...μα μαθετε να διαβαζετε επιτελους ημαρτον αλλα γραφω αλλα καταλαβαινετε...οπως και ναχει θα αφησουν σημαδι και οι ταινιες αυτες γιατι μιλαμε για μεγαλο κοψιμο οπως και ναχει...πωπω αν ειναι δυνατον χαχαχχαχα
                                Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                                Comment

                                Working...
                                X