Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γειά σας και από εμάς, Βερολίνο πλευρά! Επειδή καθήσαμε και τα διαβάσαμε όλα όσα γράψατε, τα καταφέρουμε ή όχι σίγουρα η ζωή εδώ είναι πολύ πιο καλή (αχέτως από το τι μας λείπει και μας από την Αθήνα). Ενιγουεη η ζωή εδώ σίγουρα δεν θα γίνει ποτέ έτσι ((i)) Indymedia :: Athens :: Newswire :: χωρίς σχόλια. Ας το διαβάσουν κυρίως αυτοί που διαφωνούν. Απλά και μόνο για να ξέρουν τι τους περιμένει μέσα στους επόμενους μήνες.

    Comment


      Originally posted by Meinh View Post
      Γειά σας και από εμάς, Βερολίνο πλευρά! Επειδή καθήσαμε και τα διαβάσαμε όλα όσα γράψατε, τα καταφέρουμε ή όχι σίγουρα η ζωή εδώ είναι πολύ πιο καλή (αχέτως από το τι μας λείπει και μας από την Αθήνα). Ενιγουεη η ζωή εδώ σίγουρα δεν θα γίνει ποτέ έτσι ((i)) Indymedia :: Athens :: Newswire :: χωρίς σχόλια. Ας το διαβάσουν κυρίως αυτοί που διαφωνούν. Απλά και μόνο για να ξέρουν τι τους περιμένει μέσα στους επόμενους μήνες.


      υγ. το...[Indymedia :: Athens :: Newswire :: χωρίς σχόλια]... δεν ανοίγει....
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Σόρρυ για το μέγεθος


        χωρίς σχόλια
        από * 10:11, Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2011

        «Εχω την τιμή να είμαι σύζυγος χαλυβουργού. Ενός απεργού χαλυβουργού που αγωνίζεται μαζί με τους συναδέλφους του, σαν μια γροθιά, 25 μέρες τώρα, μπροστά στις πύλες του εργοστασίου.

        Τις τελευταίες μέρες, η ανάγκη να συγκροτήσουμε μια "επιτροπή αγώνα γυναικών απεργών χαλυβουργών" είναι πιο έντονη και η προσπάθειά μας συνεχίζεται. Επιτρέψτε μου να πω δύο κουβέντες και πιστεύω να καταφέρω να εκφράσω όλες τις γυναίκες των απεργών χαλυβουργών.

        Είμαστε οι γυναίκες των εργατών που καθημερινά αγωνιούμε για τη ζωή τους όταν περνούν τις πύλες του "Νταχάου" (έτσι το λένε, κι έτσι είναι). Καθημερινά ζούμε με το φόβο του εργατικού ατυχήματος. Οι θερμοπληξίες και τα καψίματα είναι καθημερινό φαινόμενο. Είμαστε οι γυναίκες των χαλυβουργών που προσπαθούμε να καλύψουμε τις ανάγκες των οικογενειών μας με τα 200 και 250 ευρώ την εβδομάδα.

        Οι σύντροφοί μας ξέρουν ότι εμείς και τα παιδιά μας είμαστε στο πλάι τους, στηρίζουμε τον αγώνα τους και αισθανόμαστε ιδιαίτερη περηφάνια που οι δικοί μας σύντροφοι δεν έσκυψαν το κεφάλι στον εκβιασμό και στην τρομοκρατία του βιομήχανου.

        Αισθανόμαστε ιδιαίτερη περηφάνια που οι δικοί μας σύντροφοι επέλεξαν το δρόμο της τιμής και της αξιοπρέπειας. Επέλεξαν τον ηρωικό εργατικό αγώνα για να υπερασπιστούν το ψωμί και το μέλλον των παιδιών μας.

        Να ξέρει ο βιομήχανος ότι απέναντί του δεν είναι μόνο οι 400 χαλυβουργοί, απέναντί του, σαν έτοιμες από καιρό, βρίσκονται και οι 400 γυναίκες των χαλυβουργών, απέναντί του βρίσκονται τουλάχιστον 800 παιδιά χαλυβουργών.

        Εδώ που φτάσαμε, δεν έχει γυρισμό για τους χαλυβουργούς και τις οικογένειές τους. Εμείς δε ζούμε με 500 ευρώ!

        Είμαστε εδώ μαζί τους, τους στηρίζουμε. Τους δίνουμε δύναμη από τη δύναμή τους! Κουράγιο από το πείσμα τους. Θάρρος από το δίκιο του αγώνα τους!

        Είμαστε εδώ μαζί με τα παιδιά μας χωρίς ψυχολόγους. Στα σχολεία ξέρετε, το υπουργείο της φωτοτυπίας προτείνει ψυχολόγους για να "εξηγήσουν" στα παιδιά μας τα φαινόμενα της φτώχειας, της εκμετάλλευσης, της ανεργίας.

        Εμείς συζητάμε με τα παιδιά μας, τους λέμε την αλήθεια.

        Με ζωντανό παράδειγμα τους πατεράδες τους. Κάνουμε κουρελόχαρτο μπροστά στα μάτια τους την αντίληψη που τους περνάνε μέσα από τα βιβλία, την αντίληψη που λέει ότι για την ανάπτυξη της κοινωνίας είναι απαραίτητο να υπάρχουν επιχειρήσεις και επιχειρηματίες. Ας έρθει ο Μάνεσης να βάλει μπροστά το εργοστάσιο!

        Τα παιδιά μας είναι περήφανοι για τους πατεράδες τους. Παίρνουν μαθήματα ζωής και αγώνα από τους χαλυβουργούς. Μαθαίνουν τώρα ότι οι εργάτες πατεράδες τους δε σκύβουν το κεφάλι στην εκμετάλλευση και τα αφεντικά, δε ζητιανεύουν το δίκιο τους, αγωνίζονται γι' αυτό, παλεύουν.

        Εχουμε χρέος όλες οι μανάδες σαν και μας, όλες οι μανάδες που μεγαλώνουμε την αυριανή βάρδια της εργατικής τάξης, να μάθουμε στα παιδιά μας να είναι περήφανα που είναι παιδιά εργατών! Να τους μάθουμε ότι νόμος είναι το δίκιο του εργάτη!

        Να τους μάθουμε ότι η ζωή τους και το μέλλον τους κρίνεται και θα κριθεί στους ταξικούς αγώνες, στην ενότητα και στην αλληλεγγύη της εργατικής τάξης, της τάξης τους.

        Τίποτα δεν ήταν εύκολο στη ζωή μας, τίποτα δε μας χαρίστηκε, ό,τι έχουμε το αποκτήσαμε με κόπο και αγώνα. Ξέρουμε πως αυτός ο αγώνας που δίνουμε, με μπροστάρηδες τους συντρόφους μας, είναι δύσκολος.

        Βλέπουμε, όμως, πως αυτός ο αγώνας έχει περάσει τις πύλες της "Χαλυβουργίας", έχει γίνει υπόθεση όλων των εργατών σε κάθε χώρο δουλειάς, σε κάθε κλάδο, έχει γίνει υπόθεση όλου του λαού σε κάθε γειτονιά, σε κάθε πόλη, σε κάθε χωριό.

        Από την πρώτη στιγμή, είναι μαζί μας το ΠΑΜΕ και τα ταξικά σωματεία, είναι μαζί μας το ΚΚΕ. Από την πρώτη στιγμή αυτός ο αγώνας στηρίχθηκε με ψηφίσματα και αποφάσεις συνδικάτων, σωματείων, ομοσπονδιών, συλλόγων γυναικών και νεολαίας, λαϊκών επιτροπών, επιτροπών ανέργων, μαθητών κ.λπ.

        Από την πρώτη στιγμή εκφράστηκε ένα ποτάμι αλληλεγγύης προς τους χαλυβουργούς και τις οικογένειές τους. Ενα ποτάμι αλληλεγγύης που εξελίσσεται σιγά σιγά σε χείμαρρο και μεταφέρει οικονομική ενίσχυση και τρόφιμα για τις οικογένειές μας.

        Υποκλινόμαστε στο μεγαλείο της αλληλεγγύης της εργατικής τάξης και του λαού μας. Υποκλινόμαστε στη διεθνή αλληλεγγύη όλων των εργατών.

        Είμαστε εδώ όρθιες με το κεφάλι ψηλά, μαζί με τους χαλυβουργούς και τα παιδιά μας. Δε λυγάμε στις απειλές τους. Δε λυγάμε στις απολύσεις. Δε λυγάμε στους εκβιασμούς και την τρομοκρατία.

        Ατσαλωνόμαστε από την ταξική αλληλεγγύη. Ατσαλωνόμαστε από τη δύναμη και την ενότητα της εργατικής τάξης και του λαού μας.

        Για μας δεν έχει γυρισμό. Συνεχίζουμε με όλους τους εργαζόμενους. Πιο δυνατά - πιο μαζικά - πιο συλλογικά - πιο οργανωμένα - πιο ταξικά.

        Η νίκη των χαλυβουργών θα είναι νίκη όλης της εργατικής τάξης. Η νίκη των χαλυβουργών θα είναι νίκη όλου του λαού.

        Είμαστε σίγουρες ότι έτσι θα γίνει, γιατί έτσι πρέπει να γίνει».

        Comment


          Fendy...και εσυ τα ιδια και τα ιδια γραφεις συνεχεια.
          Μενεις Αυστρια εδω και ενα χρονο το μονο που κανεις ομως ειναι να διαφωνεις συνεχεια για τα καλα του εξω και να υπερασπιζεσαι μονιμα τα στραβα της Ελλαδας.
          Σε εχουν μπαναρει κ ομως δεν πτοηθηκες.Συνεχιζεις στον ιδιο ρυθμο σε ολα τα τοπικ εδω στο πατριωτακι κ δεν καταλαβαινω ειλικρινα τι σκοπο εχεις.
          Οι ανθρωποι εδω θελουν πληροφοριες για εξω.
          Φυσικα κ θα γραψουμε τα καλα κ τα κακα.Εσυ ομως το μονο που κανεις μονιμα ειναι να ωρυεσαι υπερ της πατριδας κατι το οποιο δεν προσφερει τιποτα
          Εχεις γινει απιστευτα κουραστικος.
          Πραγματικα εμενα με εχεις κουρασει τρομερα
          Και να φανταστεις εισαι και Ελληνας εξωτερικου.
          Δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να προσαρμοστεις γιατι δεν θα σε αφησει η νοοτροπια σου.Εμενα ο πατερας μου εζησε 12 χρονια Γερμανια και ποτε μα ποτε δεν τους κατηγορησε
          Γιατι?Γιατι του εδωσαν την ευκαιρια να κανει τη ζωη του,να δει κατι διαφορετικο,να ζησει κατι αλλο.Το εκτιμησε προσαρμοστηκε κ ακομα κ σημερα μου λεει ποσο μετανιωσε που εφυγε.
          Γιατι οι ανθρωποι με αντιληψη δεν εχουν κλειστο μυαλο σε ενα νεο τροπο ζωης.Δεν βγαινουν εξω και το μονο που κανουν ειναι να ωρυονται για το ποσο τελεια ειναι η πατριδα τους κ να κατηγορουν τους ξενους.
          Αντιθετα ενσωματονονται στο νεο τροπο ζωης σεβονται κ εκτιμουν το διαφορετικο.
          Ετσι εκανε ο πατερας μου,εχει απειρους φιλους Γερμανους και του εχουν φερθει με τον καλυτερο τροπο.
          Εσυ δεν θα προσαρμοστεις ποτε γιατι εισαι σε μια αιωνια συγκριση και δεν εκτιμας με τιποτα οσα σου εχουν δοθει
          Αιωνια θα εχεις αυτη τη νοοτροπια και 20 χρονια να μεινεις εξω δεν θα εισαι ποτε ευτυχισμενος.Εχεις κλεισει την πορτα σε οτιδηποτε καινουριο κ ζεις στον μικροκοσμο σου
          Ειλικρινα συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποσο στενομυαλοι μπορει να ειναι καποιοι ανθρωποι.
          Οπως και να εχει στο τελος παιρνει ο καθενας οτι του αξιζει

          Comment


            Originally posted by vaso31 View Post
            Fendy...και εσυ τα ιδια και τα ιδια γραφεις συνεχεια.
            Μενεις Αυστρια εδω και ενα χρονο το μονο που κανεις ομως ειναι να διαφωνεις συνεχεια για τα καλα του εξω και να υπερασπιζεσαι μονιμα τα στραβα της Ελλαδας.
            Σε εχουν μπαναρει κ ομως δεν πτοηθηκες.Συνεχιζεις στον ιδιο ρυθμο σε ολα τα τοπικ εδω στο πατριωτακι κ δεν καταλαβαινω ειλικρινα τι σκοπο εχεις.
            Οι ανθρωποι εδω θελουν πληροφοριες για εξω.
            Φυσικα κ θα γραψουμε τα καλα κ τα κακα.Εσυ ομως το μονο που κανεις μονιμα ειναι να ωρυεσαι υπερ της πατριδας κατι το οποιο δεν προσφερει τιποτα
            Εχεις γινει απιστευτα κουραστικος.
            Πραγματικα εμενα με εχεις κουρασει τρομερα
            Και να φανταστεις εισαι και Ελληνας εξωτερικου.
            Δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να προσαρμοστεις γιατι δεν θα σε αφησει η νοοτροπια σου.Εμενα ο πατερας μου εζησε 12 χρονια Γερμανια και ποτε μα ποτε δεν τους κατηγορησε
            Γιατι?Γιατι του εδωσαν την ευκαιρια να κανει τη ζωη του,να δει κατι διαφορετικο,να ζησει κατι αλλο.Το εκτιμησε προσαρμοστηκε κ ακομα κ σημερα μου λεει ποσο μετανιωσε που εφυγε.
            Γιατι οι ανθρωποι με αντιληψη δεν εχουν κλειστο μυαλο σε ενα νεο τροπο ζωης.Δεν βγαινουν εξω και το μονο που κανουν ειναι να ωρυονται για το ποσο τελεια ειναι η πατριδα τους κ να κατηγορουν τους ξενους.
            Αντιθετα ενσωματονονται στο νεο τροπο ζωης σεβονται κ εκτιμουν το διαφορετικο.
            Ετσι εκανε ο πατερας μου,εχει απειρους φιλους Γερμανους και του εχουν φερθει με τον καλυτερο τροπο.
            Εσυ δεν θα προσαρμοστεις ποτε γιατι εισαι σε μια αιωνια συγκριση και δεν εκτιμας με τιποτα οσα σου εχουν δοθει
            Αιωνια θα εχεις αυτη τη νοοτροπια και 20 χρονια να μεινεις εξω δεν θα εισαι ποτε ευτυχισμενος.Εχεις κλεισει την πορτα σε οτιδηποτε καινουριο κ ζεις στον μικροκοσμο σου
            Ειλικρινα συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποσο στενομυαλοι μπορει να ειναι καποιοι ανθρωποι.
            Οπως και να εχει στο τελος παιρνει ο καθενας οτι του αξιζει
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Originally posted by Meinh View Post
              Γειά σας και από εμάς, Βερολίνο πλευρά! Επειδή καθήσαμε και τα διαβάσαμε όλα όσα γράψατε, τα καταφέρουμε ή όχι σίγουρα η ζωή εδώ είναι πολύ πιο καλή (αχέτως από το τι μας λείπει και μας από την Αθήνα). Ενιγουεη η ζωή εδώ σίγουρα δεν θα γίνει ποτέ έτσι ((i)) Indymedia :: Athens :: Newswire :: χωρίς σχόλια. Ας το διαβάσουν κυρίως αυτοί που διαφωνούν. Απλά και μόνο για να ξέρουν τι τους περιμένει μέσα στους επόμενους μήνες.
              Ετσι..........το φορουμ να αρχισει να μυριζει και λιγο Εξεγερση!!

              Comment


                Originally posted by fendy View Post
                Υπαρχει μια μεγαλη διαφορα,μεταξυ sal22 και των αλλων.
                Η sal22 εχει παει Γερμανια.Οι αλλοι ΘΑ πανε η ΘΕΛΟΥΝ να πανε.
                Πιστευουν οτι ΘΑ βρουν ενα καλυτερο αυριο,σε ενα κρατος....κλπ...κλπ

                Η sal22 εχει δει πως ειναι η κατασταση στην Γερμανια και ξερει πως ειναι και στην Ελλαδα.
                Οι αλλοι ξερουν πως ειναι μονο στην Ελλαδα,ενω φανταζονται,εχουν ακουσει,υποψιαζονται,πως ειναι και στην Γερμανια.

                Μονο και μονο για αυτο τον λογο,αυτοι που πηγαν επανω,εχουν πιο ενδιαφερων,να διαβασεις την γνωμη τους.

                Σε ενα φορουμ λοιπον,που μπαινουν τοσοι απο διαφορα μερη του κοσμου,μονο δυο ατομα επιμενουν οτι ειναι καλα στην Γερμανια,τελευταια προσθετηκε και ο Τσελιγκας.
                Δυο ατομα για Σουηδια και δυο ατομα Αυστραλια που εχουν βρει δουλεια.

                Οι υπολοιποι απλως παρακολουθουνε,αν καποιος γραψει κατι οτι δεν του αρεσει εξω,''τρωνε ξυλο'' και βεβαια σιγονταρουν και οι Ελληνες που ειναι κατω και ΘΑ πανε,για ενα καλυτερο αυριο,κρατος προνοιας...κλπ...κλπ...

                Η γνωμη των τελευταιων ,εχει μεγαλυτερη αξια,οταν επιτελους πανε και δουνε πως ειναι εξω.
                Γιατι εξαφανιζονται μετα?
                Μετα γραφτε μας αν σας αρεσει!!!
                Ασε φιλε μου με τα 1000 διαφορετικα nick....Εισαι ο κλασσικος ελληνας "ξερολας" ,αυτη η παστα ανθρωπων που μας οδηγησε στην καταστροφη.Γυρνα πισω ελλαδα και ασε εμας να παμε οπου στην ευχη θελουμε,ουτως η αλλως αυτο εχουμε αποφασισει.... και κανεις και ενα μεγαλο λαθος,και αυτοι που ζουμε εξω,λεμε και τα δυσκολα,απλα κανε λιγο κοπο παραπανω και διαβαζε χωρις παρωπιδες....

                Φιλικοτατα

                Comment


                  Originally posted by antogeor View Post
                  Ασε φιλε μου με τα 1000 διαφορετικα nick....Εισαι ο κλασσικος ελληνας "ξερολας" ,αυτη η παστα ανθρωπων που μας οδηγησε στην καταστροφη.Γυρνα πισω ελλαδα και ασε εμας να παμε οπου στην ευχη θελουμε,ουτως η αλλως αυτο εχουμε αποφασισει.... και κανεις και ενα μεγαλο λαθος,και αυτοι που ζουμε εξω,λεμε και τα δυσκολα,απλα κανε λιγο κοπο παραπανω και διαβαζε χωρις παρωπιδες....

                  Φιλικοτατα

                  Comment


                    Πολυ απλα,θα σας αφησουμε οι υπολοιποι να ταιζεται τον κοσμο κουτοχορτο.Ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι γραφετε,τα ιδια και τα ιδια,''τι ωραια που ειναι εξω'' και ''τι κακια που ειναι η Ελλαδα''.Παρεμβαινουμε καποιοι καποιες φορες,γιατι εσεις γινεστε κουραστικοι,αλλα μετα τα παραταμε.Δεν θα σκασουμε κι ολας.Μπαινουμε να δουμε μπας και γραφει κανας αλλος....αλλα συνεχεια η ιδια ιστορια.....

                    Comment


                      Σπυρο απορω ακομα γιατι καθεσαι και γραφεις εδω πραγματικα...εχουν συσωρευτει 20 ατομα που οι 15 ειναι με την ελπιδα και λογικο να μας-σε κραζουν οταν λες πως δεν ειναι ολα τοσο τελεια εξω..εχω και γω πολλα παραδειγματα για εξω απο γνωστους και συγγενεις πως δεν ειναι καλα αλλα εδω τα δικα μου εφερα που κακα τα ψεματα βασιζονται στην εμπειρια του αντρα μου απο μια περιοχη μονο που πηγε και πεσανε να με φανε...γιατι???γιατι αποφασισαμε αντι να παμε σενα ξενο τοπο να καθαριζουμε τουαλετες να το κανουμε στο τοπο μας...δοξα το θεο δουλιτσες υπαρχουν και εδω αλλα δε παμε...τυχαιο που αλλοδαποι εν καιρο κρισης εχουν δουλειες???δε νομιζω...και γω οταν επερνα σαγγελιες τηλ και για μπειμπι σιττερ ακομα που μου προσφερονταν 700 ευρω το μηνα απλα διακαικωμενο ωραριο ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑ...και του αντρα μου που τουχανε πει η θεση του σεκιουριτη στο τζανειο ειναι ανοιχτη οποτε θελει ΔΕΝ ΠΗΓΕ..προτιμησαμε να παμε εξω για καλυτερες συνθηκες δουλειας μιας και ακουγαμε η αντιμετωπιση ειναι απιστευτη και αλλα ειδε...

                      σιγουρα δεν μπορω να βγαλω συμπερασματα για τη ζωη σε μια χωρα απο μια και μονο περιοχη..Τις γεματες κοσμο παιδικες χαρες στο βιρτζμπουργκ θα τις βαλω ομως σε βιντεακι..αν σαλλες περιοχες τα παιδια ειναι μονιμος εξω δεν το ξερω και κακως που μιλησα γενικα για την γερμανια και εχωσα ολες τις περιοχες σενα τσουβαλι.αυτο εξαλου κανετε και σεις για την ελλαδα,σενα τσουβαλι τα χωνετε ολα...Ομως δεν μπορειτε και σεις να ξερετε αν η ζωη στην ελλαδα ειναι σκατα παντου...η ελλαδα χωριζεται σε περιοχες και εκει και γω οταν ζω σε μια απιστευτη περιοχη που ο δημος εχει μεριμνησει για ολα και εχω διπλα μου τοοοοσα προνομια και μια πολυ καλη αντμετωπιση στην κοινωνια αυτη των νοτιοδυτικων προαστιων ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ για να παω σε κατι χειροτερο ενω εδω υπαρχουν δουλειες αλλα ΔΕΝ παμε ...ετσι οπως διαβασαν αυτα για τη γερμανια και κουφαθηκαν και ισχυριζονται ταντιθετα ειναι λογικο γιατι μιλησα για ΜΙΑ περιοχη εκει και καταλαβαινω τις αντιδρασεις..και γω ομως κουφαινομαι οταν διαβαζω πως δεν εχουμε 4 εποχες...χαχαχαχ ισως αυτοι που το λενε δεν εχουν παει ποτε τους βορια η δεν εχουν γυρισει καν την ελλαδα...

                      Εμεις προτιμησαμε να μεινουμε εδω να την παλεψουμε γιατι το εξω μας εγινε μαθημα..μαθημα να εκτιμησουμε τα οσα εχουμε εδω και να μην φτασουμε στη φυγη που δεν λυνει προβληματα στη τελικη..απλα πηγαινουμε αλλου να συνησφερουμε σαλλες χωρες που αυτες οι αλλες χωρες εμας εδω μας εχουν για φτυσιμο ποιος ο λογος να βοηθησω και στη κοινωνια τους?το παιδι μου?μια χαρα θα ταχει ολα οπως ταχα και γω και θα μαθει οποτε ερχονται τα δυσκολα να το παλευει και οχι να παραδιδει τα οπλα..και οταν με το καλο ενηλικιωθει τοτε θα επιλεξει μονη της ποιο θα ειναι το μελλον της και ας ανοιξει η ιδια τα φτερα της ναποφασισει για τη δικια της ζωη και μεις σα γονεις οσο μπορεσουμε θα την στηριξουμε οπως στηριζαν και στηριζουν εμας οι δικοι μας γονεις γιατι δοξα το θεο αλλυλεγγυη υπαρχει,υγεια υπαρχει.ορεξη μοναχα δεν υπηρχε πριν και τα βλεπαμε ολα μαυρα ενω δεν ηταν και τωρα αφου φαγαμε ταγγουρι του εξω και ειδαμε αλλιως καποια πραγματα βαλαμε και περισσοτερο μυαλο και σιγουρα πλεον δεν θα ξυνησουμε οταν μας πουν ελα για 30ευρω μεροκαματο η για 25...Ελλαδα και ξερο ψωμι και απορω πως δεν με βριζανε οταν ελεγα στο περιγυρω τα ωραια σχολια φευγω για το παιδι μου γιατι εδω στην ελλαδα δεν εχουν μελλον...Αυτο αμα το φιλοσοφισετε λιγο ειναι αχαριστια για το πως μεγαλωσατε και που με μοχθω πασχισαν να σας προσφερουν δυο πραγματα και τους λετε και ΧΑΜΕΝΟΥΣ που σας ειχανε να ζειτε εδω και δεν φυγανε και οι γονεις σας εξω να σας δωσουν το πολυποθητο αυτο μελλον..κραζετε τα παιδια των αδελφων σας,φιλων,συγγενων..πραγματικα ευχομαι να μην σας εχουν παρει στα σοβαρα και να σας μιλουν στο μελλον και μεχρι να φυγετε..Εγω ετυχε ναχω καλες σχεσεις και τον υποτιμισμο που εδειξα απεναντι στο κοσμο που μενει και αγωνιζεται παλι καλα μου τον συνχωρεσαν,απλα ζητησα ευγενικα οταν ξαναπω τετοιες μαλακιες να με σκουντηξουν λιγακι να ξυπνησω...

                      Συγγνωμη που γραφω κατεβατα αλλα τυνχανει ναχω ανοιξει εγω αυτο το τοπικ οποιος δεν θελει να τα βλεπει και τον κουραζουν ας γραψει τα δικα του σαλλο τοπικ εδω μεσα..το να γραφουμε λιγα και να κραζουμε και μετα να νομιζουμε πως βγαινει και νοημα και ηταν κατανοητο το κραξιμο δεν στεκει..το να γραφω πολλα και να προσπαθω να τα τεκμυριωσω ειναι και το καλυτερο για μενα...Δεν θα εγραφα τιποτα αλλα καθομαι εδω και δεν εχω κατι να κανω τωρα που λειπει ο αντρας μου..εσεις του εξωτερικου πουχετε τοσα να κανετε και δραστηριοτητες και αολα περιεργο που ασχολειστε με την προφαση πως βοηθατε..απλα ενισχυεται το εγω σας και θελετε να τα δειξετε ολα πανεμορφα για να το πιστεψετε κιολας...(για το τσελιγγα ουτε σχολιο μπραβο στα παιδια γιατι εχουν κρατησει τους τονους χαμηλους και λενε απλα την δικια τους περιπετεια πουχει και θετικα και αρνητικα και δεν το παιζουν πως ειναι στο παραδεισο...καθενας ειναι στο παραδεισο οταν εχει μια δουλιτσα και μπορει να ζησει αξιοπρεπως και τοχουν δει αυτο,μπραβο)

                      Οσο για τις κακιες με τις αλεπουδες εγω εχω μαθει πως οσα δεν φτανει η αλεπου ΠΗΔΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΑΝΕΙ..κρεμασταρια μαλλον εσυ ταχεις κανει γιατι δεν εχεις και αλλες ασχολιες εκει στη τελεια σουηδια σου..λες και συ δεν πεταγεσαι σε καθε τοπικ να πεις για τη καινουρια σου χωρα και μετα κραζεις τον σπυρο χαχααχαχα..απορω ο αντρας σου δεν λεει κατι για ολο αυτο με το ιντερνετ???χαλαει σχεσεις το ιντερνετ παιδια και γενικος η τεχνολογια το νου σας..αντι να ξημερωβραδιαζεστε εδω παντε καμια βολτα πουχετε την οικογενεια σας διπλα σας να χαρειτε λιγακι και να χτισετε καλυτερες σχεσεις με φιλους γνωστους και παιδια...και μην πειτε δεν υπαρχουν λεφτα (οσοι ειναι ελλαδα γιατι εξω ετσι οπως τα λενε φυτρωνουν στα δεντρα) γιατι το να βγεις λιγο να περπατησεις με το φραπεδακι που θα φτιαξεις απτο σπιτι δεν ειναι εξοδος που στοιχιζει..και μη μου πειτε σε ποιους δρομους γιατι θα με κανετε να ανεβασω και γω ενα σωρο λινκ απο καθε δημο πουχει και τα παρκα του και ολα και τις ΔΩΡΕΑΝ δραστηριοτητες κ.α ,αλλα ποτε δεν πηγατε μιας και ο καθενας εδω ειναι βυθισμενος στα προβληματα του..δεν λυνεται το προβλημα μενωντας πανω σε μια οθονη η μοιρολογωντας συνεχεια..και δεν ειναι κραξιμο αυτο μπορειτε να το παρετε σας λογια που θα σας κανουν να δειτε τα πραγματα λιγο πιο αισιοδοξα...ειπαρχει ΔΕΝ ΘΕΛΩ οχι δεν μπορω...

                      υγ:Ελινα μου ευχαριστω και συ καλη τυχη να χεις και παντα να σκεφτεσαι θετικα ειτε εδω ειτε εκει ειτε οπου κιαν καταληξουμε σημασια εχει πως βλεπουμε εμεις το κοσμο και τι εικονα θελουμε να σχηματισουμε στο κεφαλι μας..ολα στο μυαλο ειναι αυτο κανει τα πραγματα θετικα ειτε αρνητικα,αυτο δημιουργει ομορφα πραγματα και κατι ομορφο μπορουμε να το δουμε και γυρω μας αρκει να το κανουμε εμεις ομορφο
                      Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                      Comment


                        Originally posted by vaso31 View Post
                        Fendy...και εσυ τα ιδια και τα ιδια γραφεις συνεχεια.
                        Μενεις Αυστρια εδω και ενα χρονο το μονο που κανεις ομως ειναι να διαφωνεις συνεχεια για τα καλα του εξω και να υπερασπιζεσαι μονιμα τα στραβα της Ελλαδας.
                        Σε εχουν μπαναρει κ ομως δεν πτοηθηκες.Συνεχιζεις στον ιδιο ρυθμο σε ολα τα τοπικ εδω στο πατριωτακι κ δεν καταλαβαινω ειλικρινα τι σκοπο εχεις.
                        Οι ανθρωποι εδω θελουν πληροφοριες για εξω.
                        Φυσικα κ θα γραψουμε τα καλα κ τα κακα.Εσυ ομως το μονο που κανεις μονιμα ειναι να ωρυεσαι υπερ της πατριδας κατι το οποιο δεν προσφερει τιποτα
                        Εχεις γινει απιστευτα κουραστικος.
                        Πραγματικα εμενα με εχεις κουρασει τρομερα
                        Και να φανταστεις εισαι και Ελληνας εξωτερικου.
                        Δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να προσαρμοστεις γιατι δεν θα σε αφησει η νοοτροπια σου.Εμενα ο πατερας μου εζησε 12 χρονια Γερμανια και ποτε μα ποτε δεν τους κατηγορησε
                        Γιατι?Γιατι του εδωσαν την ευκαιρια να κανει τη ζωη του,να δει κατι διαφορετικο,να ζησει κατι αλλο.Το εκτιμησε προσαρμοστηκε κ ακομα κ σημερα μου λεει ποσο μετανιωσε που εφυγε.
                        Γιατι οι ανθρωποι με αντιληψη δεν εχουν κλειστο μυαλο σε ενα νεο τροπο ζωης.Δεν βγαινουν εξω και το μονο που κανουν ειναι να ωρυονται για το ποσο τελεια ειναι η πατριδα τους κ να κατηγορουν τους ξενους.
                        Αντιθετα ενσωματονονται στο νεο τροπο ζωης σεβονται κ εκτιμουν το διαφορετικο.
                        Ετσι εκανε ο πατερας μου,εχει απειρους φιλους Γερμανους και του εχουν φερθει με τον καλυτερο τροπο.
                        Εσυ δεν θα προσαρμοστεις ποτε γιατι εισαι σε μια αιωνια συγκριση και δεν εκτιμας με τιποτα οσα σου εχουν δοθει
                        Αιωνια θα εχεις αυτη τη νοοτροπια και 20 χρονια να μεινεις εξω δεν θα εισαι ποτε ευτυχισμενος.Εχεις κλεισει την πορτα σε οτιδηποτε καινουριο κ ζεις στον μικροκοσμο σου
                        Ειλικρινα συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποσο στενομυαλοι μπορει να ειναι καποιοι ανθρωποι.
                        Οπως και να εχει στο τελος παιρνει ο καθενας οτι του αξιζει
                        Εχεις δικιο,ετσι ειναι!!!
                        Εσυ που με ξερεις καλα,μεγαλωσαμε στην ιδια γειτονια,τα εχουμε πει πολλες φορες απο κοντα...προχτες δεν ειμαστε παλι μαζι στο σπιτι της κυρα Μαριγουλας και πιναμε καφε?
                        Πες στους αλλους για μενα,γιατι δεν με ξερουν καλα!!!

                        Comment


                          Originally posted by sal22 View Post
                          Σπυρο απορω ακομα γιατι καθεσαι και γραφεις εδω πραγματικα...εχουν συσωρευτει 20 ατομα που οι 15 ειναι με την ελπιδα και λογικο να μας-σε κραζουν οταν λες πως δεν ειναι ολα τοσο τελεια εξω..εχω και γω πολλα παραδειγματα για εξω απο γνωστους και συγγενεις πως δεν ειναι καλα αλλα εδω τα δικα μου εφερα που κακα τα ψεματα βασιζονται στην εμπειρια του αντρα μου απο μια περιοχη μονο που πηγε και πεσανε να με φανε...γιατι???γιατι αποφασισαμε αντι να παμε σενα ξενο τοπο να καθαριζουμε τουαλετες να το κανουμε στο τοπο μας...δοξα το θεο δουλιτσες υπαρχουν και εδω αλλα δε παμε...τυχαιο που αλλοδαποι εν καιρο κρισης εχουν δουλειες???δε νομιζω...και γω οταν επερνα σαγγελιες τηλ και για μπειμπι σιττερ ακομα που μου προσφερονταν 700 ευρω το μηνα απλα διακαικωμενο ωραριο ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑ...και του αντρα μου που τουχανε πει η θεση του σεκιουριτη στο τζανειο ειναι ανοιχτη οποτε θελει ΔΕΝ ΠΗΓΕ..προτιμησαμε να παμε εξω για καλυτερες συνθηκες δουλειας μιας και ακουγαμε η αντιμετωπιση ειναι απιστευτη και αλλα ειδε...

                          σιγουρα δεν μπορω να βγαλω συμπερασματα για τη ζωη σε μια χωρα απο μια και μονο περιοχη..Τις γεματες κοσμο παιδικες χαρες στο βιρτζμπουργκ θα τις βαλω ομως σε βιντεακι..αν σαλλες περιοχες τα παιδια ειναι μονιμος εξω δεν το ξερω και κακως που μιλησα γενικα για την γερμανια και εχωσα ολες τις περιοχες σενα τσουβαλι.αυτο εξαλου κανετε και σεις για την ελλαδα,σενα τσουβαλι τα χωνετε ολα...Ομως δεν μπορειτε και σεις να ξερετε αν η ζωη στην ελλαδα ειναι σκατα παντου...η ελλαδα χωριζεται σε περιοχες και εκει και γω οταν ζω σε μια απιστευτη περιοχη που ο δημος εχει μεριμνησει για ολα και εχω διπλα μου τοοοοσα προνομια και μια πολυ καλη αντμετωπιση στην κοινωνια αυτη των νοτιοδυτικων προαστιων ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ για να παω σε κατι χειροτερο ενω εδω υπαρχουν δουλειες αλλα ΔΕΝ παμε ...ετσι οπως διαβασαν αυτα για τη γερμανια και κουφαθηκαν και ισχυριζονται ταντιθετα ειναι λογικο γιατι μιλησα για ΜΙΑ περιοχη εκει και καταλαβαινω τις αντιδρασεις..και γω ομως κουφαινομαι οταν διαβαζω πως δεν εχουμε 4 εποχες...χαχαχαχ ισως αυτοι που το λενε δεν εχουν παει ποτε τους βορια η δεν εχουν γυρισει καν την ελλαδα...

                          Εμεις προτιμησαμε να μεινουμε εδω να την παλεψουμε γιατι το εξω μας εγινε μαθημα..μαθημα να εκτιμησουμε τα οσα εχουμε εδω και να μην φτασουμε στη φυγη που δεν λυνει προβληματα στη τελικη..απλα πηγαινουμε αλλου να συνησφερουμε σαλλες χωρες που αυτες οι αλλες χωρες εμας εδω μας εχουν για φτυσιμο ποιος ο λογος να βοηθησω και στη κοινωνια τους?το παιδι μου?μια χαρα θα ταχει ολα οπως ταχα και γω και θα μαθει οποτε ερχονται τα δυσκολα να το παλευει και οχι να παραδιδει τα οπλα..και οταν με το καλο ενηλικιωθει τοτε θα επιλεξει μονη της ποιο θα ειναι το μελλον της και ας ανοιξει η ιδια τα φτερα της ναποφασισει για τη δικια της ζωη και μεις σα γονεις οσο μπορεσουμε θα την στηριξουμε οπως στηριζαν και στηριζουν εμας οι δικοι μας γονεις γιατι δοξα το θεο αλλυλεγγυη υπαρχει,υγεια υπαρχει.ορεξη μοναχα δεν υπηρχε πριν και τα βλεπαμε ολα μαυρα ενω δεν ηταν και τωρα αφου φαγαμε ταγγουρι του εξω και ειδαμε αλλιως καποια πραγματα βαλαμε και περισσοτερο μυαλο και σιγουρα πλεον δεν θα ξυνησουμε οταν μας πουν ελα για 30ευρω μεροκαματο η για 25...Ελλαδα και ξερο ψωμι και απορω πως δεν με βριζανε οταν ελεγα στο περιγυρω τα ωραια σχολια φευγω για το παιδι μου γιατι εδω στην ελλαδα δεν εχουν μελλον...Αυτο αμα το φιλοσοφισετε λιγο ειναι αχαριστια για το πως μεγαλωσατε και που με μοχθω πασχισαν να σας προσφερουν δυο πραγματα και τους λετε και ΧΑΜΕΝΟΥΣ που σας ειχανε να ζειτε εδω και δεν φυγανε και οι γονεις σας εξω να σας δωσουν το πολυποθητο αυτο μελλον..κραζετε τα παιδια των αδελφων σας,φιλων,συγγενων..πραγματικα ευχομαι να μην σας εχουν παρει στα σοβαρα και να σας μιλουν στο μελλον και μεχρι να φυγετε..Εγω ετυχε ναχω καλες σχεσεις και τον υποτιμισμο που εδειξα απεναντι στο κοσμο που μενει και αγωνιζεται παλι καλα μου τον συνχωρεσαν,απλα ζητησα ευγενικα οταν ξαναπω τετοιες μαλακιες να με σκουντηξουν λιγακι να ξυπνησω...

                          Συγγνωμη που γραφω κατεβατα αλλα τυνχανει ναχω ανοιξει εγω αυτο το τοπικ οποιος δεν θελει να τα βλεπει και τον κουραζουν ας γραψει τα δικα του σαλλο τοπικ εδω μεσα..το να γραφουμε λιγα και να κραζουμε και μετα να νομιζουμε πως βγαινει και νοημα και ηταν κατανοητο το κραξιμο δεν στεκει..το να γραφω πολλα και να προσπαθω να τα τεκμυριωσω ειναι και το καλυτερο για μενα...Δεν θα εγραφα τιποτα αλλα καθομαι εδω και δεν εχω κατι να κανω τωρα που λειπει ο αντρας μου..εσεις του εξωτερικου πουχετε τοσα να κανετε και δραστηριοτητες και αολα περιεργο που ασχολειστε με την προφαση πως βοηθατε..απλα ενισχυεται το εγω σας και θελετε να τα δειξετε ολα πανεμορφα για να το πιστεψετε κιολας...(για το τσελιγγα ουτε σχολιο μπραβο στα παιδια γιατι εχουν κρατησει τους τονους χαμηλους και λενε απλα την δικια τους περιπετεια πουχει και θετικα και αρνητικα και δεν το παιζουν πως ειναι στο παραδεισο...καθενας ειναι στο παραδεισο οταν εχει μια δουλιτσα και μπορει να ζησει αξιοπρεπως και τοχουν δει αυτο,μπραβο)

                          Οσο για τις κακιες με τις αλεπουδες εγω εχω μαθει πως οσα δεν φτανει η αλεπου ΠΗΔΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΑΝΕΙ..κρεμασταρια μαλλον εσυ ταχεις κανει γιατι δεν εχεις και αλλες ασχολιες εκει στη τελεια σουηδια σου..λες και συ δεν πεταγεσαι σε καθε τοπικ να πεις για τη καινουρια σου χωρα και μετα κραζεις τον σπυρο χαχααχαχα..απορω ο αντρας σου δεν λεει κατι για ολο αυτο με το ιντερνετ???χαλαει σχεσεις το ιντερνετ παιδια και γενικος η τεχνολογια το νου σας..αντι να ξημερωβραδιαζεστε εδω παντε καμια βολτα πουχετε την οικογενεια σας διπλα σας να χαρειτε λιγακι και να χτισετε καλυτερες σχεσεις με φιλους γνωστους και παιδια...και μην πειτε δεν υπαρχουν λεφτα (οσοι ειναι ελλαδα γιατι εξω ετσι οπως τα λενε φυτρωνουν στα δεντρα) γιατι το να βγεις λιγο να περπατησεις με το φραπεδακι που θα φτιαξεις απτο σπιτι δεν ειναι εξοδος που στοιχιζει..και μη μου πειτε σε ποιους δρομους γιατι θα με κανετε να ανεβασω και γω ενα σωρο λινκ απο καθε δημο πουχει και τα παρκα του και ολα και τις ΔΩΡΕΑΝ δραστηριοτητες κ.α ,αλλα ποτε δεν πηγατε μιας και ο καθενας εδω ειναι βυθισμενος στα προβληματα του..δεν λυνεται το προβλημα μενωντας πανω σε μια οθονη η μοιρολογωντας συνεχεια..και δεν ειναι κραξιμο αυτο μπορειτε να το παρετε σας λογια που θα σας κανουν να δειτε τα πραγματα λιγο πιο αισιοδοξα...ειπαρχει ΔΕΝ ΘΕΛΩ οχι δεν μπορω...

                          υγ:Ελινα μου ευχαριστω και συ καλη τυχη να χεις και παντα να σκεφτεσαι θετικα ειτε εδω ειτε εκει ειτε οπου κιαν καταληξουμε σημασια εχει πως βλεπουμε εμεις το κοσμο και τι εικονα θελουμε να σχηματισουμε στο κεφαλι μας..ολα στο μυαλο ειναι αυτο κανει τα πραγματα θετικα ειτε αρνητικα,αυτο δημιουργει ομορφα πραγματα και κατι ομορφο μπορουμε να το δουμε και γυρω μας αρκει να το κανουμε εμεις ομορφο
                          Χωρις ιχνος πραγματικα αντιπαραθεσης.........θα σταθω σε αυτο που ειπες για καθαρισμο τουαλετας με 700 ευρω ελλαδα.....Ναι με τιποτα δεν θα το εκανα ελλαδα για αρκετους λογους ,ενας απο αυτους ειναι οτι δεν θα το εκανα για 600 ευρω....προτιμω τα 1400 ενα 8ωρο εδω που ειμαι(τοσο ειναι ο μισθος του καθαριστη).......αυτος ειναι ενας πολυ καλος λογος......

                          Φιλικα

                          Comment


                            Originally posted by sal22 View Post
                            Σπυρο απορω ακομα γιατι καθεσαι και γραφεις εδω πραγματικα...εχουν συσωρευτει 20 ατομα που οι 15 ειναι με την ελπιδα και λογικο να μας-σε κραζουν οταν λες πως δεν ειναι ολα τοσο τελεια εξω..εχω και γω πολλα παραδειγματα για εξω απο γνωστους και συγγενεις πως δεν ειναι καλα αλλα εδω τα δικα μου εφερα που κακα τα ψεματα βασιζονται στην εμπειρια του αντρα μου απο μια περιοχη μονο που πηγε και πεσανε να με φανε...γιατι???γιατι αποφασισαμε αντι να παμε σενα ξενο τοπο να καθαριζουμε τουαλετες να το κανουμε στο τοπο μας...δοξα το θεο δουλιτσες υπαρχουν και εδω αλλα δε παμε...τυχαιο που αλλοδαποι εν καιρο κρισης εχουν δουλειες???δε νομιζω...και γω οταν επερνα σαγγελιες τηλ και για μπειμπι σιττερ ακομα που μου προσφερονταν 700 ευρω το μηνα απλα διακαικωμενο ωραριο ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑ...και του αντρα μου που τουχανε πει η θεση του σεκιουριτη στο τζανειο ειναι ανοιχτη οποτε θελει ΔΕΝ ΠΗΓΕ..προτιμησαμε να παμε εξω για καλυτερες συνθηκες δουλειας μιας και ακουγαμε η αντιμετωπιση ειναι απιστευτη και αλλα ειδε...

                            σιγουρα δεν μπορω να βγαλω συμπερασματα για τη ζωη σε μια χωρα απο μια και μονο περιοχη..Τις γεματες κοσμο παιδικες χαρες στο βιρτζμπουργκ θα τις βαλω ομως σε βιντεακι..αν σαλλες περιοχες τα παιδια ειναι μονιμος εξω δεν το ξερω και κακως που μιλησα γενικα για την γερμανια και εχωσα ολες τις περιοχες σενα τσουβαλι.αυτο εξαλου κανετε και σεις για την ελλαδα,σενα τσουβαλι τα χωνετε ολα...Ομως δεν μπορειτε και σεις να ξερετε αν η ζωη στην ελλαδα ειναι σκατα παντου...η ελλαδα χωριζεται σε περιοχες και εκει και γω οταν ζω σε μια απιστευτη περιοχη που ο δημος εχει μεριμνησει για ολα και εχω διπλα μου τοοοοσα προνομια και μια πολυ καλη αντμετωπιση στην κοινωνια αυτη των νοτιοδυτικων προαστιων ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ για να παω σε κατι χειροτερο ενω εδω υπαρχουν δουλειες αλλα ΔΕΝ παμε ...ετσι οπως διαβασαν αυτα για τη γερμανια και κουφαθηκαν και ισχυριζονται ταντιθετα ειναι λογικο γιατι μιλησα για ΜΙΑ περιοχη εκει και καταλαβαινω τις αντιδρασεις..και γω ομως κουφαινομαι οταν διαβαζω πως δεν εχουμε 4 εποχες...χαχαχαχ ισως αυτοι που το λενε δεν εχουν παει ποτε τους βορια η δεν εχουν γυρισει καν την ελλαδα...

                            Εμεις προτιμησαμε να μεινουμε εδω να την παλεψουμε γιατι το εξω μας εγινε μαθημα..μαθημα να εκτιμησουμε τα οσα εχουμε εδω και να μην φτασουμε στη φυγη που δεν λυνει προβληματα στη τελικη..απλα πηγαινουμε αλλου να συνησφερουμε σαλλες χωρες που αυτες οι αλλες χωρες εμας εδω μας εχουν για φτυσιμο ποιος ο λογος να βοηθησω και στη κοινωνια τους?το παιδι μου?μια χαρα θα ταχει ολα οπως ταχα και γω και θα μαθει οποτε ερχονται τα δυσκολα να το παλευει και οχι να παραδιδει τα οπλα..και οταν με το καλο ενηλικιωθει τοτε θα επιλεξει μονη της ποιο θα ειναι το μελλον της και ας ανοιξει η ιδια τα φτερα της ναποφασισει για τη δικια της ζωη και μεις σα γονεις οσο μπορεσουμε θα την στηριξουμε οπως στηριζαν και στηριζουν εμας οι δικοι μας γονεις γιατι δοξα το θεο αλλυλεγγυη υπαρχει,υγεια υπαρχει.ορεξη μοναχα δεν υπηρχε πριν και τα βλεπαμε ολα μαυρα ενω δεν ηταν και τωρα αφου φαγαμε ταγγουρι του εξω και ειδαμε αλλιως καποια πραγματα βαλαμε και περισσοτερο μυαλο και σιγουρα πλεον δεν θα ξυνησουμε οταν μας πουν ελα για 30ευρω μεροκαματο η για 25...Ελλαδα και ξερο ψωμι και απορω πως δεν με βριζανε οταν ελεγα στο περιγυρω τα ωραια σχολια φευγω για το παιδι μου γιατι εδω στην ελλαδα δεν εχουν μελλον...Αυτο αμα το φιλοσοφισετε λιγο ειναι αχαριστια για το πως μεγαλωσατε και που με μοχθω πασχισαν να σας προσφερουν δυο πραγματα και τους λετε και ΧΑΜΕΝΟΥΣ που σας ειχανε να ζειτε εδω και δεν φυγανε και οι γονεις σας εξω να σας δωσουν το πολυποθητο αυτο μελλον..κραζετε τα παιδια των αδελφων σας,φιλων,συγγενων..πραγματικα ευχομαι να μην σας εχουν παρει στα σοβαρα και να σας μιλουν στο μελλον και μεχρι να φυγετε..Εγω ετυχε ναχω καλες σχεσεις και τον υποτιμισμο που εδειξα απεναντι στο κοσμο που μενει και αγωνιζεται παλι καλα μου τον συνχωρεσαν,απλα ζητησα ευγενικα οταν ξαναπω τετοιες μαλακιες να με σκουντηξουν λιγακι να ξυπνησω...

                            Συγγνωμη που γραφω κατεβατα αλλα τυνχανει ναχω ανοιξει εγω αυτο το τοπικ οποιος δεν θελει να τα βλεπει και τον κουραζουν ας γραψει τα δικα του σαλλο τοπικ εδω μεσα..το να γραφουμε λιγα και να κραζουμε και μετα να νομιζουμε πως βγαινει και νοημα και ηταν κατανοητο το κραξιμο δεν στεκει..το να γραφω πολλα και να προσπαθω να τα τεκμυριωσω ειναι και το καλυτερο για μενα...Δεν θα εγραφα τιποτα αλλα καθομαι εδω και δεν εχω κατι να κανω τωρα που λειπει ο αντρας μου..εσεις του εξωτερικου πουχετε τοσα να κανετε και δραστηριοτητες και αολα περιεργο που ασχολειστε με την προφαση πως βοηθατε..απλα ενισχυεται το εγω σας και θελετε να τα δειξετε ολα πανεμορφα για να το πιστεψετε κιολας...(για το τσελιγγα ουτε σχολιο μπραβο στα παιδια γιατι εχουν κρατησει τους τονους χαμηλους και λενε απλα την δικια τους περιπετεια πουχει και θετικα και αρνητικα και δεν το παιζουν πως ειναι στο παραδεισο...καθενας ειναι στο παραδεισο οταν εχει μια δουλιτσα και μπορει να ζησει αξιοπρεπως και τοχουν δει αυτο,μπραβο)

                            Οσο για τις κακιες με τις αλεπουδες εγω εχω μαθει πως οσα δεν φτανει η αλεπου ΠΗΔΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΑΝΕΙ..κρεμασταρια μαλλον εσυ ταχεις κανει γιατι δεν εχεις και αλλες ασχολιες εκει στη τελεια σουηδια σου..λες και συ δεν πεταγεσαι σε καθε τοπικ να πεις για τη καινουρια σου χωρα και μετα κραζεις τον σπυρο χαχααχαχα..απορω ο αντρας σου δεν λεει κατι για ολο αυτο με το ιντερνετ???χαλαει σχεσεις το ιντερνετ παιδια και γενικος η τεχνολογια το νου σας..αντι να ξημερωβραδιαζεστε εδω παντε καμια βολτα πουχετε την οικογενεια σας διπλα σας να χαρειτε λιγακι και να χτισετε καλυτερες σχεσεις με φιλους γνωστους και παιδια...και μην πειτε δεν υπαρχουν λεφτα (οσοι ειναι ελλαδα γιατι εξω ετσι οπως τα λενε φυτρωνουν στα δεντρα) γιατι το να βγεις λιγο να περπατησεις με το φραπεδακι που θα φτιαξεις απτο σπιτι δεν ειναι εξοδος που στοιχιζει..και μη μου πειτε σε ποιους δρομους γιατι θα με κανετε να ανεβασω και γω ενα σωρο λινκ απο καθε δημο πουχει και τα παρκα του και ολα και τις ΔΩΡΕΑΝ δραστηριοτητες κ.α ,αλλα ποτε δεν πηγατε μιας και ο καθενας εδω ειναι βυθισμενος στα προβληματα του..δεν λυνεται το προβλημα μενωντας πανω σε μια οθονη η μοιρολογωντας συνεχεια..και δεν ειναι κραξιμο αυτο μπορειτε να το παρετε σας λογια που θα σας κανουν να δειτε τα πραγματα λιγο πιο αισιοδοξα...ειπαρχει ΔΕΝ ΘΕΛΩ οχι δεν μπορω...

                            υγ:Ελινα μου ευχαριστω και συ καλη τυχη να χεις και παντα να σκεφτεσαι θετικα ειτε εδω ειτε εκει ειτε οπου κιαν καταληξουμε σημασια εχει πως βλεπουμε εμεις το κοσμο και τι εικονα θελουμε να σχηματισουμε στο κεφαλι μας..ολα στο μυαλο ειναι αυτο κανει τα πραγματα θετικα ειτε αρνητικα,αυτο δημιουργει ομορφα πραγματα και κατι ομορφο μπορουμε να το δουμε και γυρω μας αρκει να το κανουμε εμεις ομορφο
                            Αγαπητη φιλη γραφεις ολοκληρο κατεβατο με προσβλητικα λογια παλι . Ομως στην ερωτηση που σου εκανα εχθες δεν απαντησες ουτε και βλεπω να απαντας. Θα στην ξανακανω λοιπον. Αφου οπως γραφεις και τωρα,οτι ξερεις απο φιλους και γνωστους οτι στο εξωτερικο δεν ειναι καλα , γιατι σκεφτηκατε να μεταναστευσεται και ο αντρας σου πηγε να ψαξει δουλεια σε μια χωρα τοσο χαλια οπως ειναι η γερμανια ? Ξερεις κατι ? τα πολλα λογια ειναι φτωχια λεει μια παροιμια. Και νομιζω οτι δεν ειναι σωστο με μια αποτυχια δικια σας που ολοι την σεβομαστε, να βγαζεις εσυ τοσο δηλητηριο και κακια σε ανθρωπους που δεν ξερεις. Το μονο που κανεις ειναι να δειχνεις εσυ προσωπικα τι ανθρωπος εισαι. Σε παρακαλω αντι να γραφεις σεντονια να απαντησεις σε αυτη την ερωτηση που απο εχθες αποφευγεις, Και να γραφεις λιγο πιο ευγενικα. Κανε τις επιλογες σου εχε τις αποψεις σου αλλα παντα με ευγενεια και σεβασμο προς τους υπολοιπους !
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Originally posted by fendy View Post
                              Πολυ απλα,θα σας αφησουμε οι υπολοιποι να ταιζεται τον κοσμο κουτοχορτο.Ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι γραφετε,τα ιδια και τα ιδια,''τι ωραια που ειναι εξω'' και ''τι κακια που ειναι η Ελλαδα''.Παρεμβαινουμε καποιοι καποιες φορες,γιατι εσεις γινεστε κουραστικοι,αλλα μετα τα παραταμε.Δεν θα σκασουμε κι ολας.Μπαινουμε να δουμε μπας και γραφει κανας αλλος....αλλα συνεχεια η ιδια ιστορια.....
                              μονοι σας διαχωριζεστε,γιατι αραγε?,λες "παρεμβαινουμε",αρα τι? τι προσπαθειτε να πειτε? και σε ποιον? επαναλαμβανω Για μια φορα ας δειξουμε λιγο υπερανω απο τα ελλατωματα της φυλης μας........Για μια φορα μονο....

                              Φιλικα

                              Comment


                                Originally posted by sal22 View Post

                                Οσο για τις κακιες με τις αλεπουδες εγω εχω μαθει πως οσα δεν φτανει η αλεπου ΠΗΔΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΑΝΕΙ..κρεμασταρια μαλλον εσυ ταχεις κανει γιατι δεν εχεις και αλλες ασχολιες εκει στη τελεια σουηδια σου..λες και συ δεν πεταγεσαι σε καθε τοπικ να πεις για τη καινουρια σου χωρα και μετα κραζεις τον σπυρο χαχααχαχα..απορω ο αντρας σου δεν λεει κατι για ολο αυτο με το ιντερνετ???χαλαει σχεσεις το ιντερνετ παιδια και γενικος η τεχνολογια το νου σας..αντι να ξημερωβραδιαζεστε εδω παντε καμια βολτα πουχετε την οικογενεια σας διπλα σας να χαρειτε λιγακι και να χτισετε καλυτερες σχεσεις με φιλους γνωστους και παιδια...και μην πειτε δεν υπαρχουν λεφτα (οσοι ειναι ελλαδα γιατι εξω ετσι οπως τα λενε φυτρωνουν στα δεντρα) γιατι το να βγεις λιγο να περπατησεις με το φραπεδακι που θα φτιαξεις απτο σπιτι δεν ειναι εξοδος που στοιχιζει..και μη μου πειτε σε ποιους δρομους γιατι θα με κανετε να ανεβασω και γω ενα σωρο λινκ απο καθε δημο πουχει και τα παρκα του και ολα και τις ΔΩΡΕΑΝ δραστηριοτητες κ.α ,αλλα ποτε δεν πηγατε μιας και ο καθενας εδω ειναι βυθισμενος στα προβληματα του..δεν λυνεται το προβλημα μενωντας πανω σε μια οθονη η μοιρολογωντας συνεχεια..και δεν ειναι κραξιμο αυτο μπορειτε να το παρετε σας λογια που θα σας κανουν να δειτε τα πραγματα λιγο πιο αισιοδοξα...ειπαρχει ΔΕΝ ΘΕΛΩ οχι δεν μπορω...

                                Και ναι η σουηδια μου ειναι τελεια !!!!! εγω και οσοι ζουν εδω εχουμε τετοια ποιοτητα ζωης που εσυ ουτε στα πιο τρελα σου ονειρα δεν προκειται να ζησεις ..εχουμε ασχολιες που εσυ ουτε καν φανταζεσαι . Βρε κοπελια μην ζηλευεις τοσο πολυ γιατι το δηλητηριο σου ξεχειλιζει . Και ξερεις κατι ? Οσο πιο κακος καο φθονερος ανθρωπος εισαι τοσο πιο ασχημα σου ερχονται τα πραγματα στην ζωη σου . Κακια δινεις κακια αναποδια και γρουσουζιες εισπραττεις. Και ναι ο καιρος στην σουηδια ειναι με 4 εποχες . Οχι οπως στην αθηνα τον χειμωνα χριστουγεννα με ηλιο και το καλοκαιρι να μην μπορεις να αναπνευσεις απο το καυσαεριο και την ανυποφορη ζεστη.
                                τινγκα στο καυσαεριο .
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X